» »

Sestra in izplačilo

Sestra in izplačilo

Temo vidijo: vsi

zumbaples ::

Že tisoč tem pa naj bo še ena..

V hiši živimo jaz, sestra in starša. Jaz sem se že zdavnaj izselil sestra pa si bo doma uredila stanovanje v spodnjem nadstropji pod starši. Prišli smo na idejo, da spodnje nadstropje starši prepišejo na sestro mene pa sestra izplača en del zdaj, en pa kasneje, ker trenutno nima. Se to uredi pri notarju ali lahko sami napišemo papir in se vsi podpišemo? Kaj pa jaz in davek na dobiček?

Tidule ::

To se uredi z izrocilno pogodbo. Vsi nujni dedici skupaj s starsi podpisete dogovor, da se dolocena nepremicnina oziroma del lete izloci iz dediscine v zameno za xz denarja poz yz pogoji.

Dokument se mora uredit pri notarju.

Z davcnega vidika kislim, da vse tole pade pod darilne pogodbe, kjer ni davka , ce gre za 1 dedni red. S tega vjdika je vsaj na papirju najbolj elegantno zadevo uredit na nacin, da so starsi tisti, ki izrocajo enemu stanovanje, drugemu denar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

fikus_ ::

Izročilna pogodba + preužitek za starša, uredite pri notarju, ki uredi tudi vpis v zemljiško knjigo. Strošek nekaj 100€, odvisno od velikosti premoženja. Podrobnosti bo povedal notar in vas vodil skozi postopek. Razčiščeno morate imeti, kdo in koliko dobi, kako se deli.

"... mene pa sestra izplača en del zdaj, en pa kasneje, ..."
V izročilni pogodbi napišete roke za izplačila, npr. "čas izplačila 5 let, vsako leto 20%".

Prvi dedni red, ni davkov.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

delavec44 ::

Saj sestra ni prvi dedni red. Tidule je smiselno napisal.

fikus_ ::

Starši --> otroci !!!
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

cvalsr ::

V hiši živimo jaz, sestra in starša. Jaz sem se že zdavnaj izselil

Mojster, kapo dol. Malokdo zna živeti v hiši, iz katere se je že davno izselil.
8-O:))
Al' se ni bolje smejat kot jezit?!

Invictus ::

Sestri naj napišejo izročilno pogodbo, tebe pa izplačajo.

Pač narediš "dedovanje", ko so starši še živi.

Zadeva opravljena.

Vse ostalo je navadno mutenje... In vzrok problemov kasneje...

Če sestra nima denarja, naj vzame puf...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tidule ::

Daj nehaj blodit.

A. Izrocilne pogodbe ne morejo starsi "napisat" sestri. Izrocilna pogodbe je lahko samo soglasna in jo poleg zapustnika morajo podpisati vsi nujni dedici.

B. To da se stanovanje z izrocilno pogodbo izloci iz dediscine potem pa se drugega dedica izplaca je nekaj najbolj neumnega kar lahko naredis. Ker to izplacilo ni nic drugega kot darilo zapustnika nujnemu dedicu. In darila se vracajo. Tako da ali vse z izrocilno pogodbo, ali nic. Vmesna pot je idiotizem brez primere.

Kot sem napisal zgoraj izrocilna pogodba mora uredit razmerje tako do sestrinega stanovanja, kot do denarja ki ga bo prejel OP. Denarni toknpa mora na relaciji starsev do OP, ker darila brat/sestra so obdavcena. To se najlazje resi tako, da se stanovanje samo deloma podari (v okviru izrocilne pogodbe) za denar, ki ga je potrebno izplacat pa se uredi kupoprodajna pogodba in se potem kupnina podari OP v okviru izrocilne pogodbe.

Alternativa je tudi, da stanovanje z izrocilno pogodbo v enakovrednih delezih prenese na oba, potem pa sestra od OP stanovanje odkupi.

Je pa treba vedet da se pri prenosu lastnistva nepremicnine placa davek od prometa z nepremicninami (2%).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

fikus_ ::

Dvomim, da se je zadnje čase kaj spreminjalo. Jaz sem dobil nepremičnino z izročilno pogodbo, starša sta dobila preužitek, sorojence sem pa izplačal po dogovoru v pogodbi, ni bilo davka, samo stroški pri notarju.

Tako da zumbaples, pojdite k notarju, povejte kaj želite, kdo kaj in koliko dobi, starši preužitek, . . . , bo vam vse razložil in vodil postopek, tudi vpis v ZK.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

cronos1234 ::

pojdite k notarju

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Druga opcija pa je, da se OP odpove dedovanju, sestra ga pa izplača po dogovoru.

Kolega je tako sestra izplačala, dobil je denar, si kupil stanovanje in je zadeva zaključena.

Zato pa k odvetniku, ki bo pravilno speljal postopek.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Groot ::

Tidule je izjavil:



Kot sem napisal zgoraj izrocilna pogodba mora uredit razmerje tako do sestrinega stanovanja, kot do denarja ki ga bo prejel OP. Denarni toknpa mora na relaciji starsev do OP, ker darila brat/sestra so obdavcena. To se najlazje resi tako, da se stanovanje samo deloma podari (v okviru izrocilne pogodbe) za denar, ki ga je potrebno izplacat pa se uredi kupoprodajna pogodba in se potem kupnina podari OP v okviru izrocilne pogodbe.


Zakaj pa kompliciranje z nekimi kupoprodajnimi pogodbami? To zraven potegne samo potrebno po potrjevanju pri FURS in po možnosti še plačilo davka na promet z nepremičninami. Res ne vidim smisla po tem.

OP kot so nekaterimi že omenili, pojdite k notarju, mu povejte, da bi to radi uredili na takšen način in pripravil vam bo izročilno pogodbo v kateri boste uredili vsa medsebojna razmerja. Pazi pa, da bo notar vedel kaj dela (izročilno pogodbo), ker nekateri na bolj ruralnih okoljih morda nimajo toliko prakse. Čeprav izročilna pogodba je postala že kar redna praksa povsod.

Tidule ::

To zraven potegne samo potrebno po potrjevanju pri FURS in po možnosti še plačilo davka na promet z nepremičninami.

ne zavajaj. Vse to se zgodi neodvisno od tega ali gre za kuporodajno pogodbo ali pa je nepremičnina stvar izročilne pogobe (darilo). Če ne bi vlekel izjave iz konteksta bi videl, da sem točno na to opozoril v postu, ki si ga kanibaliziral.

Groot ::

Daj Tidule spet se sprenevedaš in iščeš poti ven, standard že praktično v vsaki temi ko ti kdo kaj komentira. Ajde ker sem take volje bom tole zagrabil pa da ti skomentiramo po alinejah, da se ne boš pritoževal kako ti kdo mesari poste.

Tidule je izjavil:

Daj nehaj blodit.

A. Izrocilne pogodbe ne morejo starsi "napisat" sestri. Izrocilna pogodbe je lahko samo soglasna in jo poleg zapustnika morajo podpisati vsi nujni dedici.


Ok tukaj vse kul, izročilna pogodba se sklepa soglasno med vsemi, ki bi bili poklicani k dedovanju. Lahko se kdo ne strinja, kar ima določene posledice, ampak ti ni predmet te debate.

Zgolj za nadaljevanje tega komentarja, opozarjam, da tukaj zaenkrat nikjer ne piše, da se vse lahko uredi z izročilno pogodbo.

Tidule je izjavil:

B. To da se stanovanje z izrocilno pogodbo izloci iz dediscine potem pa se drugega dedica izplaca je nekaj najbolj neumnega kar lahko naredis. Ker to izplacilo ni nic drugega kot darilo zapustnika nujnemu dedicu. In darila se vracajo. Tako da ali vse z izrocilno pogodbo, ali nic. Vmesna pot je idiotizem brez primere.


Ok tudi tukaj se strinjam, mešanje daril v to zgodbo lahko prinese samo težave kasneje, ker bi lahko prišlo do vštevanja oz. vračanja daril prejetih pred smrtjo zapustnika. Tukaj sicer omenjaš, da se vse uredi z izročilno pogodbo ampak v nadaljevanju:

Tidule je izjavil:

Kot sem napisal zgoraj izrocilna pogodba mora uredit razmerje tako do sestrinega stanovanja, kot do denarja ki ga bo prejel OP. Denarni toknpa mora na relaciji starsev do OP, ker darila brat/sestra so obdavcena. To se najlazje resi tako, da se stanovanje samo deloma podari (v okviru izrocilne pogodbe) za denar, ki ga je potrebno izplacat pa se uredi kupoprodajna pogodba in se potem kupnina podari OP v okviru izrocilne pogodbe.


Več kot očitno omenjaš, da je potrebno izplačilo denarja do OP še nekako rešit, ker očitno po tvoje ne gre vse v okviru izročilne pogodbe. Vem, da boš sedaj spet trdil da to ni res ker si zgoraj pisal malce drugače, ampak potem pa res ne vem kaj je point celotnega preostanka tvojega posta. Zakaj bi omenjal kupoprodajno pogodbo, če pa za to ni prav nobene potrebe? Jaz posledično mislim da čisto upravičeno razumem, da je tvoj nasvet da se sestri stanovanje da z izročilno pogodbo, denar do OP pa mora priti po drugi podlagi. Kar ni res.

Tidule je izjavil:

Alternativa je tudi, da stanovanje z izrocilno pogodbo v enakovrednih delezih prenese na oba, potem pa sestra od OP stanovanje odkupi.


No tole me še dodatno prepriča, da trdiš, da ne gre vse z izročilno pogodbo, ker bi spet vse skupaj reševal na nek drugačen način, ki je spet totalna bedarija. Nekaj pol pol, potem pa spet kupoprodajna pogodba itd.

Tidule je izjavil:

Je pa treba vedet da se pri prenosu lastnistva nepremicnine placa davek od prometa z nepremicninami (2%).


No vsaj tole pa je jasno in drži.

Tidule ::

Hvala, da si potrdil vse kar sem povedal. Sprenevedaš se pa zgolj ti. Namreč izjavil si tole:
To zraven potegne samo potrebno po potrjevanju pri FURS in po možnosti še plačilo davka na promet z nepremičninami.
S čimer si zavajal in poskušal prikazat, kakor da je to samo pri kuporodajni pogobi. Me pa veseli, da si spoznal svojo zmoto in se zavedaš, da se davek o prometa s nepremičninami plačuje tudi pri darilih (izročilna pogodba).

Nikjer nisem trdil, da se ne da vsega uredit v okviru izročilne pogobe, sem pa opozoril, da je lastnina ki prehaja znotraj izročilne pogodbe obravnavana z davčnega vidika kot darilo. In temu primerno bo to obdavčeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

GregiB ::

Groot je izjavil:

Tidule je izjavil:

Je pa treba vedet da se pri prenosu lastnistva nepremicnine placa davek od prometa z nepremicninami (2%).


No vsaj tole pa je jasno in drži.


Tole ne drži... prenosi lastništva med izročitelji in prejemniki prvega dednega reda po izročitelju so zako pri dedovanju, kot tudi pri prenosu lastništva z izročilno in/ali darilno pogodbo oproščeni davščin, tako na dediščino, kot na predmete dediščine (davek od prometa z imovino).
Razumite... izročilna pogodba je POGODBA.... ki ureja razmerja med podpisniki, tako pravice, obveznosti in terjatve. Ureja način in pogoje, na katere bo izročitelj izročil (del ali v celoti) svoje premoženje dedičem in/ali drugim prejemnikom. Pogodbeni podpisniki, če hoečmo, da je pogodba načeloma neizpodbojna, morajo biti izročitelj, VSI dediči prvega dednega reda, če teh ni, vsi dediči drugega (ali pač tretjega) dednega reda in morebitni drugi prejemniki izročenega.
V pogodbi je lahko stipulirana samo izročitev... torej, kdo izroča in kdo prejema. Če pa so prisotni pogodbeni pogoji, pa morajo le ti biti tudi precizno napisati... kdo ima kakšno pravico, kakšno obveznost, kaj se zgodi, če obveznost ni izpolnjena idr.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

tony1 ::

Opozoril bi še na en scenarij, ki se je zgodil v družini: starša imata 4 otroke in enemu od njih oče podari četrt bajte (kar je mišljeno kot dediščina po očetu, ker so otroci pač štirje). On zraven tiste četrtine še naredi prizidek.

Mine 30 let, vmes oče umre (vse deduje mama, njuni otroci se takrat dedovanju odpovejo) in kasneje umre še obdarjeni dedič. Nato umre mama, otroci (pokojnega) obdarjenega pa (ker niso navedeni v oporoki stare mame) zahtevajo nujne deleže od četrtine zapuščine po stari mami.

Kako bi morali zadevo urediti že pred 30imi leti, da ta zahteva otrok obdarjenega ne bi bila mogoča, ker je njihov oče svoj delež dediščine pravzaprav že dobil pred 30imi leti?

fikus_ ::

Tony; Nedosledna pogodba o prenosu lastnine! Sedaj je možno samo dokazovanje na sodišču, da/ali je bila to dediščina.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

GregiB ::

tony1 je izjavil:


Kako bi morali zadevo urediti že pred 30imi leti, da ta zahteva otrok obdarjenega ne bi bila mogoča, ker je njihov oče svoj delež dediščine pravzaprav že dobil pred 30imi leti?


Ja ni ga dobil... oče mu je pač podaril del hiše in s tem (če je šlo za uraden dokument, npr darilno pogodbo) se ta četrtina izloči iz dedne mase. Ostali dediči lahko darilno pogodbo načeloma izpodbijajo, a bo po mojem mnenju težko, če je minilo (že) 30 let.
Kako bi se morala zadeva urediti? Tako, da se naredi (izročilna) pogodba, ki določa razmerja med dediči. Torej, kakšne obveznosti ima obdarjenec do ostalih dedičev.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

MadMicka ::

Ni ravno tako fikus. So problemi, ko bodisi starši enemu otroku nekaj zelo vrednega podarijo, drugemu nič, ali pa, ko en od staršev umre, en otrok se odpove dedovanju v korist preživelega starša, drugi otrok pa ne. In potem, ko še drugi starš umre, se pač deduje, kar ima, kar v končni fazi v obeh primerih pomeni, da en otrok dobi več kot drugi. Neka varovalka oz. bolje rečeno korigiranje je nujni delež. Na splošno velja, če že starši podarijo nekaj enemu otroku, naj še drugemu, razen če pač ni prisotna izrecna želja, da enega otroka prikrajšajo. Prav tako velja, da če umre starš, naj se dedovanju v korist preživelega starša odpovejo vsi otroci ali pa noben.

GregiB ::

MadMicka je izjavil:

Prav tako velja, da če umre starš, naj se dedovanju v korist preživelega starša odpovejo vsi otroci ali pa noben.


This... zmotno je namreč "Saj un je pa že dobil" prepričanje. Deduje se samo premoženje, ki ga ima zapustnik ob smrti in nič drugega. Če je bilo karkoli izročeno ali podarjeno prej, to ni več stvar dedovanja. In dedujejo (lahko) vsi dediči istega dednega reda, čeravno so nekateri že bili deležni daril.
Edino, kar ostane prikrajšanemu dediču je, da sodno izpodbija veljavnost pogodb, v smislu da z njimi ni soglašal in terja, da se podarjene stvari vrnejo v dedno maso, od katerih pa lahko izterja (le) nujni delež, torej polovico tistega, kar bi dedoval, če zadeva ne bi bila podarjena.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

fikus_ ::

MM, to kar si pisal, je v idealnem življenju in v normalnih družinah, v realnosti pa večkrat starši bolj podpirajo enega otroka, drugi je pa črna ovca.
Tako da za črne ovce ostane zakonsko določen nujni delež.
In mislim, da nisem nič narobe napisal "Nedosledna pogodba o prenosu lastnine! Sedaj je možno samo dokazovanje na sodišču, da/ali je bila to dediščina. " Nedosledna v smislu, da se je šlo za darilo, ki se upošteva pri dedovanju, kot trdi Tony.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Groot ::

Tidule je izjavil:

Hvala, da si potrdil vse kar sem povedal. Sprenevedaš se pa zgolj ti. Namreč izjavil si tole:
To zraven potegne samo potrebno po potrjevanju pri FURS in po možnosti še plačilo davka na promet z nepremičninami.
S čimer si zavajal in poskušal prikazat, kakor da je to samo pri kuporodajni pogobi. Me pa veseli, da si spoznal svojo zmoto in se zavedaš, da se davek o prometa s nepremičninami plačuje tudi pri darilih (izročilna pogodba).

Nikjer nisem trdil, da se ne da vsega uredit v okviru izročilne pogobe, sem pa opozoril, da je lastnina ki prehaja znotraj izročilne pogodbe obravnavana z davčnega vidika kot darilo. In temu primerno bo to obdavčeno.


Haha pa daj Tidule kaj če bi se nehal smešit. Daj prosim pokaži mi podlago za odmero DPN pri izročilni pogodbi?? In ja si zelo jasno trdil oziroma namigoval, da je potrebno izplačilo OP-ju urediti po drugi poti. Zdaj ne vem ali si funkcionalno nepismen, ker meni osebno to pomeni zgolj, da po tvojem mnenju tega ni mogoče ustrezno nasloviti v izročilni pogodbi.

Da ne bo kdo nasedal njegovim blodnjam, davka na promet z nepremičninami pri izročilni pogodbi ni, ker seveda ne gre za odplačen prenos.


GregiB je izjavil:

Groot je izjavil:

Tidule je izjavil:

Je pa treba vedet da se pri prenosu lastnistva nepremicnine placa davek od prometa z nepremicninami (2%).


No vsaj tole pa je jasno in drži.


Tole ne drži... prenosi lastništva med izročitelji in prejemniki prvega dednega reda po izročitelju so zako pri dedovanju, kot tudi pri prenosu lastništva z izročilno in/ali darilno pogodbo oproščeni davščin, tako na dediščino, kot na predmete dediščine (davek od prometa z imovino).
Razumite... izročilna pogodba je POGODBA.... ki ureja razmerja med podpisniki, tako pravice, obveznosti in terjatve. Ureja način in pogoje, na katere bo izročitelj izročil (del ali v celoti) svoje premoženje dedičem in/ali drugim prejemnikom. Pogodbeni podpisniki, če hoečmo, da je pogodba načeloma neizpodbojna, morajo biti izročitelj, VSI dediči prvega dednega reda, če teh ni, vsi dediči drugega (ali pač tretjega) dednega reda in morebitni drugi prejemniki izročenega.
V pogodbi je lahko stipulirana samo izročitev... torej, kdo izroča in kdo prejema. Če pa so prisotni pogodbeni pogoji, pa morajo le ti biti tudi precizno napisati... kdo ima kakšno pravico, kakšno obveznost, kaj se zgodi, če obveznost ni izpolnjena idr.


Moj komentar, da navedeno drži, je bil podan v kontekstu urejanja prenosa nepremičnine s kupoprodajno pogodbo. V tem kontekstu je trditev povsem pravilna, odmeri se 2% davka na promet z nepremičninami.

Drži pa tvoj nepovezan komentar, da pri izročilni pogodbi 2% davka na promet z nepremičninami ni. Ampak ne zato ker gre za prvi dedni red, temveč zato ker pri izročilni pogodbi ni odplačnega prenosa nepremičnine. Prvi dedni red vpliva na obdavčitev po Zakonu o davku na dediščine in darila, medtem ko je davek na promet z nepremičninami urejen v Zakonu o davku na promet nepremičnin.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Odkup hiše od babice

Oddelek: Loža
353283 (1510) UganiKdo
»

Prepis nepremičnine iz starša na sina - najboljše opcije (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6114625 (7882) Mato989
»

Prepis hiše (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7214915 (12604) GregiB
»

darilna pogodba za zemljišče (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6718873 (15508) kloko
»

Odpoved dedovanju (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9331337 (29497) Okapi

Več podobnih tem