» »

Problem polnjenja električnih vozil v triplex garažni hiši

Problem polnjenja električnih vozil v triplex garažni hiši

megakamela ::

Trenutno se odločam za nakup garaže v Triplex garažni hiši v Ljubljanim kjer je cca. 160 posameznih zaprtih garaž s svojo razsvetljavo, vsaka ima svojo šuko vtičnico z 10A varovalko. Strošek elektrike se razdeli na vse lastnike. Zveni OK, vendar sem od lastnikov izvedel, da so ravnokar dobili poračuna več tisoč evrov za elektriko, ker čedalje več ljudi polni svoja električna vozila v teh garažah na skupne stroške - nekateri vežejo elektriko tudi mimo varovalke, posledično je že nekajkrat izpadla glavna varovalka - instalacija namreč ni predvidena za takšne obremenitve (na tem mestu se postavlja tudi vprašanje o požarni varnosti garažne hiše).
Lastniki nočejo imeti svojih števcev (ne bi vsi plačevali priključne moči), težko je tudi ugotoviti, kdo vse polni svoja vozila v garažah.
Pa še pika na i: garažna hiša se smatra kot poslovni objekt in ne stanovanjski, tako da mora biti za večje spremembe oz. investicije na objektu na zboru lastnikov 100% udeležba - ponovljeni zbori niso predvideni v zakonu (na zbor lastnikov pride manj kot 40% lastnikov).

Malo sem skeptičen glede nakupa, ima kdo podobno izkušnjo (glede na to, da je tovrstnih garažnih hiš kar nekaj po LJ in Sloveniji)?

Invictus ::

Pač ne kupiš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AndrejS ::

Kupiš prvo električni avto - nato pa zastonj polniš

c3p0 ::

Lepo se jih par šlepa na vse, tipični slovenceljni. To so kupljene težave.

Lahko se sicer dajo podštevci, ampak še vedno bo kdo zvezal mimo števca.

Glede 100% udeležbe pa dvomim, kje to piše?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: c3p0 ()

Invictus ::

Če nekdo zveže mimo števca, mu pač odvežeš. Ni to neke panike.

Dostikrat se da odklopit tako, da na zunaj sploh ne zgleda, da je odklopljeno... Ksr sem 1x naredil enim idiotom v kampu. 3 dni niso pogruntali, potem sem šel domov...

Poleg tega je tak priklop nezakonit, preprosto pokličeš policijo, inšpektorja, pa se bo ugotavljalo, od koga je priključek. Najprej pa detektiva, ki bo lahko zakonito pridobil podatke, kdo se zastonj priklaplja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

megakamela ::

"Pogodba o upravljanju ne predivideva ponovljenih zborov, omenja sicer smiselno uporabo SZ-1, vendar menimo, da bi uporaba ponovljenih zborov morala biti opredeljena v pogodobi o medsebojnih razmerjih, 100 % soglasje po idealnih solastniskih delezih), ki pa v vasem garažnem objektu še ni sklenjena"

Tole sem dobil od upravnika. Upravnik je sicer precej povprečen slovenski upravnik (precej pasiven).

Tidule ::

Če je delitev stroškov dogovorjena pavšalno, potem tisti, ki polni elektrino vozilo v osnovi ne počne popolnoma nič narobe. Bo najprej treba uredit električne števce po posameznih enotah.

Če kupiš garažo, kjer je dogovorjena pavšalnana razdelitev stroškov, potem to narediš ob zavedanju, da boš plačal elektriko tudi za tiste, ki več porabijo (ali pa ti jo bodo drugi plačevali, če si velik porabnik).

Miki N ::

Ma saj to - dobra to garaža, da se to sploh lahko greste take hece nemoteno. Že pri nas v sicer elektro-fag neprijazni garaži (ni lahko dostopnih vtičnic) imaš tečnega upravnika, s celo svojimi firbčnimi varkoti (obdelujejo sicer več objektov)... kaki taki freestajler štosi bi hitro privedli do cele drame in konflikta, ki ni vredna (radi tudi zaračunajo pizdarije).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

M-XXXX ::

Invictus je izjavil:

Če nekdo zveže mimo števca, mu pač odvežeš. Ni to neke panike.

Dostikrat se da odklopit tako, da na zunaj sploh ne zgleda, da je odklopljeno... Ksr sem 1x naredil enim idiotom v kampu. 3 dni niso pogruntali, potem sem šel domov...

Poleg tega je tak priklop nezakonit, preprosto pokličeš policijo, inšpektorja, pa se bo ugotavljalo, od koga je priključek. Najprej pa detektiva, ki bo lahko zakonito pridobil podatke, kdo se zastonj priklaplja.

In kako bo izgledalo da mu odvežeš? Mu bo detektiv (kateri strošek je 10x večji kot bo plačilo elektrike zaradi takega soseda v 10 letih) še vlamljat v vsako garažo posebej in pregledoval inštalacije?

fikus_ ::

Lahko pa da je nekdo zaslutil poslovno priložnost, da prikrito goji travo, porabo elektrike skrije med ostale porabnike, vas pa prepričuje o polnjenju EV. Pozimi rabi še ogrevanje prostora, da rastlinice uspevajo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

ales85 ::

AndrejS je izjavil:

Kupiš prvo električni avto - nato pa zastonj polniš

To je edini pravi, balkanski odgovor :))
Sicer pa ja, jaz ne bi kupil v takšni situaciji.

AndrejS ::

Poznam primer poslovne stavbe , kjer so bili stroški deljeni med pisarnami - in potem se je en kripto rudar našel , ki je vsem nabil stroške. Prvo je upravnik zvišal elektriko vsem , ki smo imeli klime v prostorih , nato smo pa raje prostore zamenjali. Za kripto rudarja sem zvedel , ko več nismo imeli pisarne tam.

Spura ::

megakamela je izjavil:

Trenutno se odločam za nakup garaže v Triplex garažni hiši v Ljubljanim kjer je cca. 160 posameznih zaprtih garaž s svojo razsvetljavo, vsaka ima svojo šuko vtičnico z 10A varovalko. Strošek elektrike se razdeli na vse lastnike. Zveni OK, vendar sem od lastnikov izvedel, da so ravnokar dobili poračuna več tisoč evrov za elektriko, ker čedalje več ljudi polni svoja električna vozila v teh garažah na skupne stroške - nekateri vežejo elektriko tudi mimo varovalke, posledično je že nekajkrat izpadla glavna varovalka - instalacija namreč ni predvidena za takšne obremenitve (na tem mestu se postavlja tudi vprašanje o požarni varnosti garažne hiše).
Lastniki nočejo imeti svojih števcev (ne bi vsi plačevali priključne moči), težko je tudi ugotoviti, kdo vse polni svoja vozila v garažah.
Pa še pika na i: garažna hiša se smatra kot poslovni objekt in ne stanovanjski, tako da mora biti za večje spremembe oz. investicije na objektu na zboru lastnikov 100% udeležba - ponovljeni zbori niso predvideni v zakonu (na zbor lastnikov pride manj kot 40% lastnikov).

Malo sem skeptičen glede nakupa, ima kdo podobno izkušnjo (glede na to, da je tovrstnih garažnih hiš kar nekaj po LJ in Sloveniji)?

Slisi se kot totalen headache. Ne kupit.

ales85 ::

To bi sicer najbrž lahko rešili z internimi števci in delilniki na ta način, ne rabi imeti vsak svoj priključek.

Tidule ::

Pod črto je odvino kako nujno rabiš parkirno mesto in kako ugodna je cena. Pač vzameš v zakup, da bo mesečni strošek višji (glede na število enot verjetno še vedno zanemarljivo v primerjavi z najemom ali drugim parkirnim mestom). Če se ob upoštevanju tega računica izzide, potem je kupiš, ni pa idealno in nima smisla rinit z glavo skozi zid če ne rabiš nujno.

Sem podobno kupil precenjeno garažo (10 garaž na 100 stanovanj) v neposredni bližini stanovanja, četudi je bil ROE ene 500 let, glede na to, da se je dalo parkirat na peščenem parkirišču 10m stran brezplačno. No 10 let kasneje peščenega parkirišča več ni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Miki N ::

AndrejS je izjavil:

Poznam primer poslovne stavbe , kjer so bili stroški deljeni med pisarnami - in potem se je en kripto rudar našel , ki je vsem nabil stroške. Prvo je upravnik zvišal elektriko vsem , ki smo imeli klime v prostorih , nato smo pa raje prostore zamenjali. Za kripto rudarja sem zvedel , ko več nismo imeli pisarne tam.


Kripto knapi so bili problem tudi v blokih, v kletnih shrambah. Tipično šolska mularija, dokler je bila to še fora.

c3p0 ::

Najde se tudi kaka "farmica" po teh garažah, če kaka lučka sveti 18h na dan *wink*

starfotr ::

Super, da se je to začelo. Da prepovedo polnjenje v kolikor ni ustreznih napeljav in urejene dokumentacije.

Mislim, da bo večkrat kaj gorelo. Zaradi teh nelegalnih prevezav.

Ali pa bo kdo zakuril komu, da avta ne bo zeblo.

Infrastruktura ni primerna. Dogovori so zastareli (mišljeno je za priklop sesalca ipd.) Tako, da jaz se zelo veselim in jem kokice.

Še enkrat. Blokarji imajo eno in edino možnost. To je polnjenja na hitrih javnih polnilnicah. Vse ostalo je pesek v oči. Nikoli ne bo 100 % soglasja za ureditev stanja.

Torej hiša in lastna polnilnica ali pa javna polnilnica.

Cr00k ::

Koliko časa se pa avte na 10A polni? En teden?

megakamela ::

Cr00k je izjavil:

Koliko časa se pa avte na 10A polni? En teden?


Varovalka 10A je nameščena znotraj garaže zraven vtičnice. Mislim da jo lahko vsak zamenja s večjo oz. z žebljem, če si vzame nekaj minut časa.

Zgodovina sprememb…

Senzor ::

Vse se da, če se hoče. V našem bloku se je upravnik angažiral in lastnikom pomaga pri pridobivanju soglasij za postavitev polnilnic na lastniških parkirnih mestih v garaži.

Prav tako preganja tiste, ki so si po domače in brez soglasij potegnili kable.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Senzor ()

Tidule ::

Cr00k je izjavil:

Koliko časa se pa avte na 10A polni? En teden?


10A je level 1 al neki tazga, torej kakih 8 ur za 60 km, torej ene 40-48 ur. V bistvu za vsakodnevno uporabo je to za veliko velično uporabnikov dovolj. Problem je da je to dejansko konstantno max obremenitev, kar je samo vprašanje časa kdaj bo šlo kaj narobe.

deco16 ::

Kona se napolni 400km v 38 urah na 10A. Vsaj tko je napisalo ko sem pri tašči priklopil :D

Ampak če vsak dan greš na šiht u izi 60km lagano greš s tem. Če pa zmanka pa na DC. Verjamem da furajo to na veliko.

Miki N ::

Problem je, da recimo v naši sicer verjetno precej veliki garaži (2 nivoja) bi že 10% električarjev zahtevalo nov vod, če se to spomnejo še v sosednjih podobnih ... ne vem, kar novo podtransformatarsko in tako po verigi gor. Znanstveno-ekonomska fantastika.

Tako da nič - tako kot je rekel starfotr - za "prebivalce podov" (mestne PODgane) je - če govorimo strateško na nivoju mesta, ne o posameznih supermanih - možnost prerivanje na maloštevilčnih javnih štekerjih, dinozaver ali pa električen skiro. No saj to je že kar neka izbira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

Nikonja ::

Par let nazaj smo imeli podoben problem ko nismo mogli ugotovit kdo kuri elektriko ker so se vsi neumni delali, pa smo lepo izklopili elektriko vsem. Druge rešitve ni bilo, ker da vsak od nas plačuje 15-20 eur na mesec za elektriko za garažo je bilo preveč, posebej ko vem da sam nisem porabil nikoli več kot euro na mesec (ma še tolk ne). Vmes sem se presilil in garažo prodal ampak ne verjamem da so se kaj zmenili. Jbg, imet ele.avto v stanovanjskem bloku je žal SF in v kratkem se ne bo nič kaj spremenilo. Zato je vse tisto siljenje v elektrifikacijo totalno mimo.

Lahko greš na javne polnilnice ali celo tiste hitre javne in te potem pride 2krat dražje kot da dizla furaš... adio pamet

Nisem 100% ziher ampak vem da je za prvi zbor lastnikov nujna 100% udeležba da se nekaj zmeniš, ampak potem pa na naslednji seji pa je minimum 40% in potem odločajo tisti ki so prišli.

megakamela ::

Nikonja je izjavil:


Nisem 100% ziher ampak vem da je za prvi zbor lastnikov nujna 100% udeležba da se nekaj zmeniš, ampak potem pa na naslednji seji pa je minimum 40% in potem odločajo tisti ki so prišli.


100% udeležba pri 150+ lastnikih garaž je znanstvena fantastika. Verjamem, da jih nekaj ni več med nami. Živim v bloku, kjer je 15 stanovanj in nas je nazadnje prišlo 30% na zbor, kjer smo se dogovorili o novi fasadi bloka.

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

To bi bil enostavno rešljiv problem. Davčna kazen, če te ni oz. ne urediš predčasno ali urediš zamenjavo.

Miki N ::

Tole s 100% je res malo čudno ... Prav 100?

Pa itak, tudi če jih dobiš vse - verjami, da boš imel notri skupinico čičotov, ki bodo iz inata torpedirali tvojo modernizacijo. :))

Ja ni kaj OP, išči dalje.

Utk ::

V kompaniji, kar blok zmeraj je, bo z električnimi avti cela jeba. Dokler država ne uzakoni, da za te stvari niso potrebna soglasja, in da gre to mimo vseh stanovalskih svetov. Mora pa it elektrika čez tvoj števec, normalno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

deco16 ::

Kako ste se za fasado zmenili z 30% prisotnih za tako zadevo pa se potrebuje 100%?

megakamela ::

deco16 je izjavil:

Kako ste se za fasado zmenili z 30% prisotnih za tako zadevo pa se potrebuje 100%?


Če zbor ni sklepčen, se zbor ponovi, in potem ni več potrebna sklepčnost. Tako je sedaj v stanovanjskih stavbah. Dejansko bi se lahko sam vse zmenil, če bi bil le jaz na ponovljenem zboru.

Invictus ::

deco16 je izjavil:

Kako ste se za fasado zmenili z 30% prisotnih za tako zadevo pa se potrebuje 100%?

Drugi sestanek, kjer je dovolj soglasje 50% udeleženih. Smo precejkrat koristili, oz. skoraj vedno.

Ta stari so tako proti vsem investicijam, pa smo jih proceduralno zjebali.

Dodatno se lahko z upravnikom zmeniš, da flikne kako investicijo na listo kot nujno popravilo, za kar ne rabiš soglasja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Investicijsko vzdrževanje = tekoči stroški?

Oddelek: Loža
71296 (1024) bajsibajsi
»

Nekdo nam krade elektriko v garažah (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
14720110 (9364) xmetallic
»

Prevare DUTB (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15734776 (19999) matijadmin
»

Obracun stroskov ogrevanja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15824353 (20213) kixs
»

Stroški upravljanja (stanovanje)

Oddelek: Loža
4810083 (8342) St235

Več podobnih tem