» »

Banka prehaja na brezgotovinsko poslovanje

Banka prehaja na brezgotovinsko poslovanje

«
1
2 3

Avenger ::

Delavska hranilnica sicer zaenkrat le v poslovalnici Stožice, samo še brezgotovinsko.

V različnih trgovinah sem pa že opazil self-checkout blagajne z napisom, da ne sprejema gotovine.

Mnenja?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

OracleDev ::

Pravilno, če ne mutiš ne rabiš gotovine nikjer.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: NiggerBob ()

delavec44 ::

Nemci se že ne strinjajo. Banka te lahko kadarkoli odklopi in nimaš nič. Da sledenja sploh ne upoštevamo. Bomo šli nazaj na blagovno menjavo.

49106 ::

OracleDev je izjavil:

Pravilno, če ne mutiš ne rabiš gotovine nikjer.


Neumnost. Gotovina je nujna za svobodo posamznika.

phnj90 ::

(NE :) Razumem, da kakšnega mojstra plačaš z gotovino, čemu bi v trgovini plačevali z gotovino? Ko greš, recimo, po kuhališče, pralni stroj, pomivalni stroj, klimo, pohištvo? To vse z gotovino plačujete? Kaj pa kaj večjega!? nasploh, da ni ravno 17,83 EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

49106 ::

phnj90 je izjavil:

čemu bi v trgovini plačevalo z gotovino?


Čemu ne bi? Sicer pa vprašaj Warren Buffetta

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

phnj90 ::

Ja, katero robo iz trgovine plačaš z gotovino? Pohištvo? Belo tehniko? Material za kopalnico? Posteljo? Sedežno? Okna? Vrata? Garažna vrata? To vse plačate z gotovino? Resnično??

Čemu bi jaz spraševal Warrena Buffetta? Bi se mu ljubilo mi odgovarjati? Sprašujem vas.

Nikonja ::

Že zdaj v gotovini plačujem samo tamo kje ne morem z kartico, tko da me boli leva noga če BB še to nadzoruje, itak vsak ku...c že vidi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Nikonja ()

49106 ::

phnj90 je izjavil:

Ja, katero robo iz trgovine plačaš z gotovino? Pohištvo? Belo tehniko? Material za kopalnico? Posteljo? Sedežno? Okna? Vrata? Garažna vrata? To vse plačate z gotovino? Resnično??


Straw man, ampak naj ti bo, če je treba grem zdaj po okno v merkurja plačat z gotovino, kaj tii ni jasno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

phnj90 ::

Kaksen strawman neki... Kaj pa 40 ali 50 oken, zneska 15-20k EUR? Gotovina?

Kaj mi naj ne bi bilo jasno? Eno okno? Za stranisce ali kaj??

Razlozite, prosim, do kod sega vase placevanje z gotovino.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

49106 ::

phnj90 je izjavil:

Kaksen strawman neki... Kaj pa 40 ali 50 oken, zneska 15-20k EUR? Gotovina?

Kaj mi naj ne bi bilo jasno? Eno okno? Za stranisce ali kaj??



Zakaj 40 ali 50, če potrerbujem eno okno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

phnj90 ::

Ti potrebujes enega, jaz pa 40 ali 50! Svetujes, da naj placam z gotovino?

49106 ::

phnj90 je izjavil:

Ti potrebujes enega, jaz pa 40 ali 50! Svetujes, da naj placam z gotovino?


Koliko se mora nekaj (ne)upoabljati, da se ukine? Res me zanima kakšen je kriterij, da nekaj ukinemo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

user4683 ::

Zanimivo, koliko ljudem je gušt najprej dvigovati gotovino, potem pa še preštevati tisti denar na blagajni. Že res, da šop petdesetk nekaterim izgleda impresivno, ampak praktično pa ni. A plačo dobivate v gotovini? Al ste to večinoma privatniki, ki keš dobite na roke?

49106 ::

user4683 je izjavil:

Zanimivo, koliko ljudem je gušt najprej dvigovati gotovino, potem pa še preštevati tisti denar na blagajni.


Kaj ima to s čemerkoli, razen da gre za angry rant? Enimn gotovina ustreeza, drugim manj, ni pa to ni razlog da se ukine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

jest10 ::

Avenger je izjavil:

Delavska hranilnica sicer zaenkrat le v poslovalnici Stožice, samo še brezgotovinsko.

SKB na Bledu je tudi omejil poslovanje z gotovino.

phnj90 ::

Domnevam, da gre za gotovinske nakupe največ enega okna poleg dveh paketov čipsa in coca-cole. Mislim, da je nekdo že pisal na tem forumu, da ne kupuje čipsa s kartico, da mu ne bi zavarovalnice poviševale premije za zavarovanje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

49106 ::

phnj90 je izjavil:

Po mojem gre za gotovinske nakupe enega okna poleg dveh paketov cipsa in Cocacole. Mislim, da je nekdo ze pisal na forumu, da ne kupuje cipsa s kartico, da mu ne bi zavarovalnice povisevale premije za zavarovanje.


A znaš povedat koliko se mora nekaj (ne)upoabljati, da se ukine?

user4683 ::

49106 je izjavil:

user4683 je izjavil:

Zanimivo, koliko ljudem je gušt najprej dvigovati gotovino, potem pa še preštevati tisti denar na blagajni.


Kaj ima to s čemerkoli, razen da gre za angry rant?

Meni se zdi, da ima vse :) Plačo dobiš na TRR, potem moraš najti bankomat, da to spremeniš v papir, nakar tisti papir preštevaš na blagajni. Namesto da bi prislonil kartico in se izogneš celotnemu ritualu.

49106 ::

user4683 je izjavil:

49106 je izjavil:

user4683 je izjavil:

Zanimivo, koliko ljudem je gušt najprej dvigovati gotovino, potem pa še preštevati tisti denar na blagajni.


Kaj ima to s čemerkoli, razen da gre za angry rant?

Meni se zdi, da ima vse :) Plačo dobiš na TRR, potem moraš najti bankomat, da to spremeniš v papir, nakar tisti papir preštevaš na blagajni. Namesto da bi prislonil kartico in se izogneš celotnemu ritualu.


Predspostavljaš, da vsi nosimo kartice s seboj.

phnj90 ::

49106 je izjavil:

phnj90 je izjavil:

Po mojem gre za gotovinske nakupe enega okna poleg dveh paketov cipsa in Cocacole. Mislim, da je nekdo ze pisal na forumu, da ne kupuje cipsa s kartico, da mu ne bi zavarovalnice povisevale premije za zavarovanje.


A znaš povedat koliko se mora nekaj (ne)upoabljati, da se ukine?

Ne vem, pojma nimam niti, kaj dejansko sploh sprašuješ. Meni je tole smešno, da bi šel zdaj po eno okno v Merkur in da ga plačaš z gotovino, da bi meni nek point dokazal. Jaz tebe sprašujem, do kod greste z gotovinskimi nakupi? Jaz (mogoče) plačam (kakšne potencialne) mojstre z gotovino. Zavarovalnica ima moje prihodke v javnih evidencah, če res hoče.

jest10 ::

phnj90 je izjavil:

(NE :) Razumem, da kakšnega mojstra plačaš z gotovino, čemu bi v trgovini plačevali z gotovino? Ko greš, recimo, po kuhališče, pralni stroj, pomivalni stroj, klimo, pohištvo? To vse z gotovino plačujete? Kaj pa kaj večjega!? nasploh, da ni ravno 17,83 EUR.


Zakaj pa da ne?
Jaz plačujem večinoma z gotovino. Zakaj? Ker jo imam.

V mojem poslu mi večinoma plačujejo z gotovino(imam tudi opcijo kartice, ma to ne dosega niti 10% prometa). Ker grem denar samo občasno položiti na banko, ga imam vedno dovolj pri roki.

AmokRun ::

phnj90 je izjavil:

Kaksen strawman neki... Kaj pa 40 ali 50 oken, zneska 15-20k EUR? Gotovina?

Kaj mi naj ne bi bilo jasno? Eno okno? Za stranisce ali kaj??

Razlozite, prosim, do kod sega vase placevanje z gotovino.

Ko sem jih nazadnje menjal na hiši (2013) sem plačal z gotovino. Pa še 10% popusta je bilo na plačilo z gotovino. :D

kow ::

Preprost argument je sledec: predstavljajte si, da je leta 2021 Ukrajina sla na brezgotovinsko poslovanje.

kow ::

muddemon, no pa nam razlozi, kaksen je tvoj rezervni scenarij, ce nam razpade elektro omrezje. Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

phnj90 ::

kow je izjavil:

muddemon, no pa nam razlozi, kaksen je tvoj rezervni scenarij, ce nam razpade elektro omrezje. Hvala!

Če se ti ustavi pri čipsu, nimaš problemov, pri meni gre za višje zneske, če v celoti razpade elektro omrežje, civilizacija kolabira v enem tednu, potem ne boš plačeval z gotovino ampak s kamni in palicami.

Webmojster ::

v Sloveniji je veliko sive ekonomije, zato je mnogim v interesu, da gotovina ostane (lahko mimo države poslujejo še naprej)

OracleDev ::

Je pa res da se bo lahko grel z gotovino. Tale o izpadu elektrike ga pa zmaga res

Alien123 ::

Zakaj še sploh imamo gotovino? :bruh
Aja da se lahko plačuje mimo računa ane spjevci? :))

redtech ::

Ni point, kako plačaš v trgovini.

To je submission nad narodom.

Banka ima popolno kontrolo nad teboj, tudi do kruha ne moreš, če se nekdo tako odloči. V trenutku te lahko omejijo pri vsem.

Gotovina je likvidna dobrina, ki ti omogoča svobodo, kjerkoli.

Že sedaj je problem z inflacijo, kakšna bo šele finančna disciplina vlad z neomejenimi digitalnimi številkami.

Za lažjo predstavo:
V zgodovini so plemiči in škofje nadzorovali kovnice za srebrnike. Da so vzdrževali svoj status izdelovali kovance z vedno manj srebra, dokler jih niso tlačani popolnoma zavrgli in pričeli trgovati s kovanci druge kovnice, ki so imeli večji delež srebra.

Ti cikli od zelo čistih kovancev do tistih brez srebra so bili različno dolgi, 5 let, 30 let,...

Ta trik oblastniki v različnih oblikah uporabljajo znova in znova.
Srebrnik si lahko preveril, koliko je vreden.

Kako poštena bo vlada z "digitalnim" denarjem in popolno nadvlado nad posameznikom?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

kow ::

phnj90 je izjavil:

kow je izjavil:

muddemon, no pa nam razlozi, kaksen je tvoj rezervni scenarij, ce nam razpade elektro omrezje. Hvala!

Če se ti ustavi pri čipsu, nimaš problemov, pri meni gre za višje zneske, če v celoti razpade elektro omrežje, civilizacija kolabira v enem tednu, potem ne boš plačeval z gotovino ampak s kamni in palicami.


In ce nam razpade za 3 dni? Bomo v trgovinah talali IOU listke? Kako tocno si to predstavljas? Hvala za izcrpno razlago.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

phnj90 ::

kow je izjavil:

In ce nam razpade za 3 dni?

Potem bo pozimi mrzlo, poleti pa vroče, ker ne bodo delovale TČ, klime, tudi SE ne. Za kakšen teden dni imam vedno gotovino, pa ne zato, ker bi se nekako bal 3-dnevnega elektro izpada, ampak ker mi nekateri (in uradni) najemniki pač tako prinesejo denar za stroške, ker jim je lažje. Ampak to ne pomeni, da jaz zavračam brezgotovinsko plačevanje, odvisno je od konteksta. Saj vem, preveč zahtevna tvarina za večino foruma. Dovolj izčrpna razlaga, kow, ker imaš morda višje standarde kupovanja v trgovinah.

A Messiah pa je šel po okno v Merkur?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: phnj90 ()

kow ::

Za razmislek. Brezgotovinsko placevanje vam tudi doloca kateri operacijski sistem lahko uporabljate.
Torej, ce se vrnemo k OP: drzava bi morala regulirati, da se gotovina lahko se vedno sprejema. Pri visokih zneskih pa itak nihce vec ne uporablja gotovine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

49106 ::

kow je izjavil:

Za razmislek. Brezgotovinsko placevanje vam tudi doloca kateri operacijski sistem lahko uporabljate.
Torej, ce se vrnemo k OP: drzava bi morala regulirati, da se gotovina lahko se vedno sprejema. Pri visokih zneskih pa itak nihce vec ne uporablja gotovine.


Dober odgovor ti je podal....da se njega to ne tiče, zato je proti gotovini.

s1m0n ::

Zakaj pa bi bila gotovina problem? A leži po cesti in onesnažuje naravo? A jo doma ljudje kurijo in s tem onesnažujejo zrak?
Z večjimi zneski verjetno nihče več ne posluje gotovinsko (mislim saj skoraj da ne gre...) Jaz imam s sebo vedno nekaj gotovino pa čeprav imam zraven nje tudi kartico, a je s tem kaj narobe? Večkrat se zgodi, da kje POS terminal ne dela kot pa, da nimam gotovine pri roki :)

AmokRun ::

Imam, poleg oddajanja, tudi zaresen posel, vse licence (OS, Office, IDE) kupljene z nakazili in karticami, dodane v stroške.

Super. Ko ti bodo blokirali kartice, ker nekemu skrajnemu levaku ne bodo všeč tvoji komentarji na ST, boš pač brez resnega posla. :))

phnj90 ::

Pojma nimam, kakšno direktno povezavo imajo kartice (mikroplačila) in posel (nakazila na trr), se pa dam podučiti, v Sloveniji ni nič nemogoče.

Scaramouche3 ::

OracleDev je izjavil:

Pravilno, če ne mutiš ne rabiš gotovine nikjer.


Problem bo ko ne boš se več strinjal z politiko in ti bodo biznis uničili!
Torej ne moreš odpreti ničesar, ne moreš kupiti ničesar!
Totalna kontrola tvoje politične agende!

phnj90 ::

To vse morda drži v nekih morastih alternativah. Mene čisto (a se reče - operativno?) zanima, koliko gotovine imate sedaj, da se politiki lahko uspešno izmikate, če do tega vendarle pride. In, zakaj menite, da bi obstoječa gotovina rešila - kaj če jo zamenjajo vmes, preden distopija nastopi. Saj vem, da se ne razumemo, kow mogoče vseeno že mal razume, za druge pa res nisem prepričan...

Jakkob ::

V temah o kripto vas je večina poln gobec kako je kripto fin zaradi anonimnosti, tu se pa eni delate budale in ne razumete kaj je point gotovine.

phnj90 ::

Jakkob je izjavil:

V temah o kripto vas je večina poln gobec kako je kripto fin zaradi anonimnosti, tu se pa eni delate budale in ne razumete kaj je point gotovine.

Vem, kaj je point gotovine in kaj, recimo, zagotavlja, včasih res pride prav. Zanima me, kje je meja (znesek in vrste nakupljenega blaga in storitev), ko dejansko preklopite med gotovino, karticami in nakazili na trr. Če rečete, da v potovalki prinesete denar, ko greste kupit avto, vam bom še dejansko verjel.

darkolord ::

phnj90 je izjavil:

To vse morda drži v nekih morastih alternativah. Mene čisto (a se reče - operativno?) zanima, koliko gotovine imate sedaj, da se politiki lahko uspešno izmikate, če do tega vendarle pride. In, zakaj menite, da bi obstoječa gotovina rešila - kaj če jo zamenjajo vmes, preden distopija nastopi. Saj vem, da se ne razumemo, kow mogoče vseeno že mal razume, za druge pa res nisem prepričan...
Že recimo bank run ni samo v pravljicah, ampak je na wikipediji kar seznam. Zgodba s Sberbank v začetku leta je bila za marsikoga neprijetna, ker ni mogel do denarja, pri nas se je na srečo to hitro rešilo. Na Češkem je Sberbank prav bankrotirala, komitente se bo izplačevalo iz jamstvene sheme (ki se lahko tudi tleskom prstov ukine ali zmanjša). Pa vse to zaradi precej remote vzrokov.

To je samo kot opomba, da to, da ljudje ne morejo do (digitalnega) denarja, niso samo "more" in "distopija".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

phnj90 ::

Se morda celo lahko strinjam, darkolord, še celo sam sem imel na Sberbanki neko malenkost svojčas, ni se mi zdelo vredno ukvarjati, potem pa se je tako lepo rešilo. Malo sem že pozabil :-)

Zdaj, če se bojiš bankruna že sedaj, ali imaš vse svoje denarne prihranke (domnevam, da imaš nekaj tudi denarja in da nisi že povsem zainvestiran in da je denarja več kot za eno vrečico čipsa) doma?

Pa recimo, tudi če nimaš in se miselno poigramo s temi distopičnimi scenariji, da bi to pravočasno prenesel iz banke še pred velikim bankrunom...

Bi dal v trezor? Bi se kako zavaroval? Te kdo pozna v okolici in lahko sklepa na tvoj standard?

nejc_nejc ::

Vse skupi gre nekam....

Sem rabu 14 dni prepricevanja in tezenja, da so mi na banki ukinili stičnost kartice.

Haloo,
pred 50+, so bli na luni, mene pa "golman" za pultom banke prepricuje, da je to neizvedljivo.

darkolord ::

@muddemon:

Saj tudi tukaj velja kot povsod - če imaš več jajc, jih ni dobro imeti vseh v isti košari.

Meni se ne zdi nič narobe, če je pod "razpršeno premoženje" oz "razpršene naložbe" tudi to, da je en del premoženja v gotovini:
- banka (več računov, saj je kar nekaj brezplačnih)
- delnice/ipd
- plemenite kovine
- nepremičnine
- kojni
- gotovina (nogavica/žimnica, trezor, ...)

Pač, da ni vse samo v številkah v računalniku.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Scaramouche3 ::

darkolord je izjavil:

@muddemon:

Saj tudi tukaj velja kot povsod - če imaš več jajc, jih ni dobro imeti vseh v isti košari.

Meni se ne zdi nič narobe, če je pod "razpršeno premoženje" oz "razpršene naložbe" tudi to, da je en del premoženja v gotovini:
- banka (več računov, saj je kar nekaj brezplačnih)
- delnice/ipd
- plemenite kovine
- nepremičnine
- kojni
- gotovina (nogavica/žimnica, trezor, ...)

Pač, da ni vse samo v številkah v računalniku.

To si lahko privošči zelo malo ljudi, kdo pa ima tok denarja,da bo imel tako razpršenost?

phnj90 ::

Ja pa kje imaš denar, če omenjate bankrun? Pa bankrun, vsaj menim, ne bo izoliran dogodek na trgih. To imaš ozaveščeno in si že pripravljen ali samo teoretiziramo na forumu in se samo malo trolamo? Menite, da bo gotovina res zadostna rešitev v tako distopičnih scenarijih kot jih implicirate v svojih sporočilih?

Naj še enkrat ponovim vsem, ki so mogoče prezrli - ne nasprotujem gotovini ampak včasih zna biti hudo nepraktična, zato je ne dojemam kot dejansko rešitev pred politično/globalno/senčno/plazilsko samovoljo...

Nekaj tule za 'lahko noč'...

k4vz0024 ::

V Sloveniji je zakonito plačilno sredstvo gotovina.

koyotee ::

Proti gotovini so spejevci na črno. 3/4 jih bodo zaprli v trenutku ko ukinejo gotovino, veselica bo 8-)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Scaramouche3 ::

Tega se ljudje bojijo!

https://www.heritage.org/progressivism/...

It is becoming increasingly clear that political leaders on the left and Big Tech are joining arms to not just deplatform dissident voices from social media, but to bar them from the digital space entirely, including from having the ability to make and receive payments online.


PayPal has admitted to closing accounts flagged by the Southern Poverty Law Center in 2019, now, PayPal has announced a partnership with the left-leaning Anti-Defamation League to focus on "further uncovering and disrupting the financial pipelines that support extremist and hate movements."


Seveda oni določajo, kaj je hate speech!



n a tweet from July, author and business owner J.D. Vance states, "The next stage of deplatforming will be denying people access to the financial system. Second Amendment will mean little if Visa won't let you buy ammunition."
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Banke se delajo norca iz nas (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6910185 (7231) Machete
»

Bankomati na vsakem koraku? Kako pol cashless? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5311292 (9206) perci
»

Ukinitev gotovinskega plačevanja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10523105 (20190) thramos
»

Umik bankovca za 500€ (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Loža
39887284 (70750) AndrejO

Več podobnih tem