» »

Po 40 letih dela in kao zaslužena pokojnina 1000 evrov

Po 40 letih dela in kao zaslužena pokojnina 1000 evrov

zobnik ::

Na kak način so prišli nekateri da jim bi po 40 letih dela pripadal kar 1000 evrov pokojnina. 30-40 let nazaj so vplačeval od bruto plače 25% (dvojni bruto!), naj me kdo popravi ker pomojem sem sfalil %, če na hit sešteješ v 40 letih se nabere ravno 500 evrov/mesec ob predpostavki za 20 let življenja po 60 letu.
Saj dnar se ne nalaga nikamor, ne v sklade ne v delnice, inflacija ga golega tudi mal požira, ampak upošteva se takratno vplačevanje.
Torej zajamčena pokojnina je 650 evrov, razlika 150 evrov doplača torej država.
Oni trdijo, da jim drugi odžirajo zasluženo, naj si bo to javni sektor, tisti an socialni in drugi ki se pasejo po uradih, občinah....ampak se sami ne zavedajo da ravno oni so delno na socialni pomoči.
500 evrov zaslužena penzija, 150 evrov socialna.
S 500 evro pa ne morejo upokojenci živet....tud 650 je malo. Hočem pa sam povedat, da se naj ljudje raje zamislijo nad svojim pljuvanjem v lastno skledo.
  • spremenil: zobnik ()

Machete ::

Partijski funkcionarji (še živeči) imajo po 2 tisoč €ali več :]
Policaji so hodili z malodane 40. leti ali pri 45.
Še tovornjakarji velikih yugo tozdov so imeli benificiran staž.

To je max kar vem o pokojninah. Ne dvomim, da je dober nastavek za naprej.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

zobnik ::

https://www.optius.com/iskalci/karierna...

Za 1000 bruto plače, da se dobi 780 neto plače. Strošek delodajalca 1160
Pripsevki skupaj: 380 evrov, dommnevam da je okol 200-250 evrov/mesec za penzijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

fikus_ ::

Višina pokojnine se ne računa tako enostavno.

Tukaj ZPIZ-ov kalkulator

https://www.zpiz.si/wps/portal/kalkulat...!ut/p/b1/04_SjzQ0MzA1M7OwNLTQj9CPykssy0xPLMnMz0vMAfGjzOI9DEzMjJwMHQ3cTdwMDAKNLQ0dgz1dDQ2cTYAKIoEKDHAARwNC-r30o9Jz8pOAVvl55Oem6udG5VikOyoqAgAvnc7h/dl4/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

zobnik ::

Mene sam zanimajo % od bruto plače v zadnjih 40 letih, druzga me ne zanima v tej temi.

jest10 ::

Torej se ti nima kaj za razlagati

zobnik ::

15%
20%
25% ?
več?
Vrjetno se je v 40 letni dobi nihanje tud spreminjalo, enkrat 15%, drugič 20%, manj/več.
Upoštevat je treba prispevke delavca in delodajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

djabi ::

zobnik je izjavil:

Mene sam zanimajo % od bruto plače v zadnjih 40 letih, druzga me ne zanima v tej temi.


To je brezvezna informacija, ker recimo ti, ki sedaj plačuješ prispevke ali pa ti trgajo od plače, plačuješ za trenutne upokojence.
Denar, ki ga plačuješ zdaj, se ne nabira v nekem trezorju na kupčku (spomni se strica Skopušnika), ampak se bolj ali manj sproti porablja/troši.



Mi nismo kakšna Norveška, saj nimamo na čem zgraditi pokojninski steber. Pokojnine se plačujejo iz pobranih davkov (ZPIZ), razlika pa se pomakne od drugod, po potrebi se vzame kredit.
Ravno zato je bil Demografski sklad neumnost. No ja, nekateri bi imeli dobro plačano delovno mesto, dokler se sami ne bi upokojili.

Standardne države pokojnine pri nas se vedno poskuša uskladiti s sledečimi stvarmi: inflacija, minimalna plača, življenjski stroški ipd. Včasih bolj praviloma pa manj uspešno. Vsaka vlada pa upokojencem objublja neke bonbončke, včasih tudi plača kakšen evro ali več. Zakaj? Ker so ena izmed največjih volilnih baz, slaba tretjina prebivalstva. Gre torej za več kot 600 tisoč ljudi, če računamo, da ima Slovenija 2,1 milijona prebivalcev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

zobnik ::

Že sam kakšni so bli procenti skozi dobo.

kow ::

Machete je izjavil:

Partijski funkcionarji (še živeči) imajo po 2 tisoč EURali več :]
Policaji so hodili z malodane 40. leti ali pri 45.
Še tovornjakarji velikih yugo tozdov so imeli benificiran staž.

To je max kar vem o pokojninah. Ne dvomim, da je dober nastavek za naprej.


Teh je vse manj in vsako leto jih veliko takih umre. Mnozicna prezgodnja upokojevanja so se dogajala zlasti v 90ih, torej je minilo ze 20+ let. Ce je sel pri 45 letih v penzijo je danes starosti blizu 70 let. Vecina takih bo umrla v naslednjih 20 letih. So pa gotovo trenutno OGROMEN strosek za druzbo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

FrRoSt ::

Tisti, ki se bodo upokojevali čez 15 let ali več, bodo imeli 1000€ pokojnine! :)

Samo takrat bo polna delovna doba že 42 let (ali več)! :)):|:))
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

djabi ::

zobnik je izjavil:

Že sam kakšni so bli procenti skozi dobo.


Če se ti da brskati in pregledovati podatke:
https://www.zpiz.si/cms/content2019/-me... (proti dnu imaš seznam vse nazaj do leta 2003)

Nekaj podatkov za leto 2003:
https://www.zpiz.si/cms/content2019/sta...



Tu so odhodki:


Leta 2003 (pa še nekaj let po tistem je bila aktualna še kmečka preživnina, ampak to je bil minimum od minimuma):

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: djabi ()

hojnikb ::

zobnik je izjavil:

Že sam kakšni so bli procenti skozi dobo.

to v resnic nima nobene veze, ker se je ta denar porabljal sproti. Al je placal 1% al pa 50, tisti denar se je porabu za upokojence tistega casa.
#brezpodpisa

Cveto ::

Veliko je odvisno od tega, kdaj si šel v penzijo, pa tudi od tega, kakšno plačo si imel. Mama je bila referentka v Leku in razen konec osemdesetih/začetek devetdesetih, je imela vedno dobro plačo. V začetku osemdesetih mislim da celo okoli 3000 mark (1500eur). Danes ima penzijo 1100 eur, kar je z upoštevanjem inflacije po moje kar realno.

Tast je delal v pa IMP, prej so imeli plače še kar, potem v jugi pa koli minimalca. Danes dobi 740eur.

Oba sta šla v penzijo 15+ let nazaj. Kar se hodi zdaj, je nižje.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pomanjkanje kadra v Sloveniji (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
43058600 (39880) sbawe64
»

Pokojnina in prekinitev zaposlitve

Oddelek: Loža
182226 (976) UganiKdo
»

Neto plača in bolniška odsotnost (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716148 (7499) MadMicka
»

Zakaj nadure ne gredo v delovno dobo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5210337 (7553) solatko

Več podobnih tem