» »

Pomanjkanje kadra v Sloveniji

Pomanjkanje kadra v Sloveniji

««
«
1 / 9
»»

poweroff ::

Za iztočnico vzemimo en zanimiv članek na temo pomanjkanja kadra: https://www.24ur.com/novice/slovenija/p...

Jaz sicer mislim, da je par zanimivih težav tukaj: dosti podjetij je svoj model upravljanja s kadri temeljilo na študentskem delu. Študentov je pa sedaj eno tretjino manj kot v zadnjih desetih letih.

Druga težava so odpuščanja v času COVID krize. Ljudje, ki so bili primorani oditi, so si v veliko primerih poiskali službo v tujini (tipičen problem Maribora) in sedaj nazaj k slovenskim delodajalcem ne bodo prišli. Oziroma bodo, ampak za ne za isto plačo.

Tretji problem je stiskaštvo podjetij. Dosti podjetij (ne govorim samo o IT podjetjih, pač pa na splošno) svoje poslovanje temelji bolj na nižanju stroškov (plač), kot na višanju dodane vrednosti. Plače so nizke, potem pa je seveda jamranje, kako kadra ni. Halo? Saj smo v kapitalizmu, tudi na trgu dela veljajo zakoni ponudbe in povpraševanja. In če hočeš dobiti več, boš pač moral ponuditi več. Mimogrede, po mojem mnenju je na splošno problem Slovenije, da ima nizko dodano vrednost in nizko stopnjo inovacij. Ampak tudi tukaj velja - kolikor vložiš, toliko dobiš.

Četrti problem je dotok kadra iz tujine. Parlament je v lanskem letu sprejel novelo Zakona o tujcih, ki tujcem dejansko otežuje prihod v Slovenijo. Med drugim se zahteva obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A1) za vstop v Slovenijo z namenom prebivanja, obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A2) in petletno neprekinjeno prebivanje kot pogoj za pridobitev dovoljenja za stalno prebivanje, zaostritev pogojev za združitev družine tujih državljanov, itd. Dejstvo je tudi, da imamo visoke cene nepremičnin, itd... Zakaj bi se torej nek tujec zafrkaval z majhno, samozaverovano državo s kupom ovir? Se pač raje zapelje par sto kilometrov bolj severno in dobi še večjo plačo.

Poleg tega ne smemo pozabiti, da dosti tujih podjetij "beži" iz Slovenije - in to na Balkan. Vsi vemo, da so nekatere velike IT korporacije namesto Ljubljane za svoje regionalne centre raje izbrale Beograd ali Zagreb. Vprašanje je pa, če si tudi priznamo zakaj je tako. Ja, v času Jugoslavije je Slovenija imela določen sloves, ampak smo potem kar nekako obstali na mrtvi točki...

Mogoče še zadnji problem je pa upokojevanje (ki se je v času zadnje krize povečalo) ter nizka rodnost, oziroma izseljevanje sposobnega kadra v tujino. Vzroki za to so pa zopet slabi pogoji za mlade (visoke cene nepremičnin, prekarne in slabo plačane zaposlitve,...).

Ampak kaj hočemo. Zdaj pač žanjemo rezultate politike zadnjih desetletij. Pa ne govorim samo o politiki tim. politikov, pač pa tudi o (kadrovski) politiki podjetij in o politiki posameznikov (predvsem glede nepremičnin).

Kam bo vse skupaj pripeljalo, bomo pa še videli. V najslabšem scenariju bo Slovenija postala dežela starih upokojencev in mladih izseljencev, z visoko stopnjo ksenofobije in z malo tujci. V kakšnem boljšem scenariju se bo pa to stanje počasi vleklo še par desetletij, z manjšimi vzponi in padci. Kar je sicer čisto OK, samo ne imeti iluzij, da bomo pa tukaj postali nek hud razvojni center ali "druga Švica"... ;)
sudo poweroff

styrian ::

Delodajalci se vedno pritožujejo da ni kadra, podobno kot pes laja.

Če ne bi bilo kadra, ljudje danes ne bi delali za minimalno plačo, ampak bi delodajalci stali na cesti in žicali ljudi, naj pridejo delati k njim.

Verjamem pa da se je med epidemijo veliko žensk odločilo, da raje ostane doma kot prenaša mobing in izkoriščanje za minimalno plačilo. Zaradi tega je letos moja mama upokojenka po 15 letih znova dobila priložnostno delo.

poweroff ::

Se pravi ti si mnenja, da pomanjkanja kadra ni?
sudo poweroff

styrian ::

Jaz bom verjel da je pomanjkanje kadra takrat, ko mi HR kura z diplomo iz marketinga ne razgovoru za programersko delo ne bo postavljala vprašanj kot "Katera je vaša navečja slabost?" in "Katera je vaša najljubša barva?".

StarMafijec ::

Zelo lepo in pregledno napisani razlogi. Z večino se strinjam.

Ne bi rekel, da smo izrazito ksenofobni. Pri nas je ogromno priseljencev. So pa iz naše nekdanje države, zato jih več ali manj imamo ko naše in ne tujce.

Dodal bi še: ogromno mladih ljudi in v srednjih letih se je v zadnjem letu upokojilo. Razlogi so dobički na takih ali drugačnih borzah. In seveda posli z nepremičninami.

styrian je izjavil:

"Katera je vaša najljubša barva?".

Odgovoriš v HEX formatu.

Zgodovina sprememb…

poweroff ::

Hja, marketinška in PR "golazen" so dejansko veliki družbeni škodljivci... >:D

Je pa zanimivo - posli z nepremičninami in gambling na borzah... to je za Slovence ustvarjanje dodane vrednosti? Resno? :))
sudo poweroff

styrian ::

Ljudje iz Jugoslavije znajo včasih povedati zgodbe, kako so diplomirali, naslednji dan pa so jih že klicali, da se naj preselijo v njihov kraj, da jih stanovanje čaka in da bodo zaposlili še punco, če je treba.

Mike_Rotch ::

Jaz bom verjel da je pomanjkanje kadra takrat, ko mi HR kura z diplomo iz marketinga ne razgovoru za programersko delo ne bo postavljala vprašanj kot "Katera je vaša navečja slabost?" in "Katera je vaša najljubša barva?".


Zakaj bi kura iz HR imela diplomo iz marketinga? Če ti niso jasne osnovne razlike med HR in marketingom ni čudno, da te take neumnosti sprašujejo na razgovorih.

Se pravi ti si mnenja, da pomanjkanja kadra ni?


Na zavodu za zaposlovanje je prijavljenih 65.000 ljudi. Dodatnih cca. 50.000 (če se ne motim, mogoče imam napačne podatke?) jih prejema minimalno plačo. Torej, pomanjkanja ravno ni, je bolj bluzenje delodajalcev.

Valvoline ::

Vem da ste vecina tu ITjevci pa vendar, se vam zdi normalno da je programerska placa 3k+ bruto, place zidarjev, elektricarjev, delavcev po tovarnah itn pa minimalc ali malo cez tudi za 4 izmenski siht? Tvslo mesalci lufta pa 4k+? Hudo bo, sistem je pred razpadom.
.

Zgodovina sprememb…

styrian ::

Programerska plača ni 3k bruto. To so pravljice.

Valvoline ::

Prvi oglas na ST:
https://slo-tech.com/delo/4573

Pokazi mi podoben oglas za ne-itjevca.

V-i-p ::

StarMafijec je izjavil:


styrian je izjavil:

"Katera je vaša najljubša barva?".

Odgovoriš v HEX formatu.

Tale ga zmaga :). Moja najljubša barva je c48c726e61 ;).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

styrian ::

Valvoline je izjavil:

Prvi oglas na ST:
https://slo-tech.com/delo/4573

Pokazi mi podoben oglas za ne-itjevca.


Dober primer si dal. Kadrovnica je diplomirala na filozofski fakulteti iz hrvaščine in španščine. S takšno naj jaz komuniciram?

Če meni, ki imam 5 let izkušenj iz programiranja, dajo plačo večjo kot 1300€ neto, se takoj prijavim.

Valvoline ::

Place v gospodarstvu so mizerne, z uvazanjem poceni delovne sile se domac folk se dodatno usmerja ven iz gospodarstva pa tudi drzave, vse se vrne kot bumerang. Al bodo place mocno sle gor vsaj za 3x, al pa bo gospodarstvo kolabiralo oz ga ne bo. Tretjega ni.

D3m ::

Place v gospodarstvu so mizerne


Imaš prav.

4200 EUR za december je mizerija.

Lp.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Mike_Rotch ::

Če meni, ki imam 5 let izkušenj iz programiranja, dajo plačo večjo kot 1300€ neto, se takoj prijavim.


Kako se boš prijavil, če nočeš komunicirat z manjvrednimi diplomanti iz družboslovnih faksov :)

kuall ::

poweroff je izjavil:

Parlament je v lanskem letu sprejel novelo Zakona o tujcih, ki tujcem dejansko otežuje prihod v Slovenijo. Med drugim se zahteva obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A1) za vstop v Slovenijo z namenom prebivanja, obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A2)


to je dober filter, da bodo prišli bolj kvalitetni priseljenci, ne pa mujoti.

Valvoline ::

D3m je izjavil:

Place v gospodarstvu so mizerne


Imaš prav.

4200 EUR za december je mizerija.

Lp.

Fajn zate klap klap. Kolk je takih v slo? 2-3%? Mediana je pa 1060e, pol slovenije torej sluzi manj? Kaki egoisti ne mores verjet. Zdaj se kak merlak se oglasi z par milijonov mesecno.

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

To je realno stanje v slovenistanu:
https://www.stat.si/StatWeb/news/Index/...
....Mediana mesečne neto plače, to je vrednost, ki deli populacijo na dva enaka dela, je v letu 2020 znašala 1.066 EUR....
Ni kadra? Resno?

Zgodovina sprememb…

3p ::

styrian je izjavil:

Jaz bom verjel da je pomanjkanje kadra takrat, ko mi HR kura z diplomo iz marketinga ne razgovoru za programersko delo ne bo postavljala vprašanj kot "Katera je vaša navečja slabost?" in "Katera je vaša najljubša barva?".


Ja, očitno niso dobili boljšega kadrovnika, ne?

kuall je izjavil:

poweroff je izjavil:

Parlament je v lanskem letu sprejel novelo Zakona o tujcih, ki tujcem dejansko otežuje prihod v Slovenijo. Med drugim se zahteva obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A1) za vstop v Slovenijo z namenom prebivanja, obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A2)


to je dober filter, da bodo prišli bolj kvalitetni priseljenci, ne pa mujoti.


Hmm. A potem tiste, ki tu prebivajo, ne glede na narodnost, in teh kriterijev ne izpolnjujejo, pošljemo čez mejo? :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 3p ()

Invictus ::

styrian je izjavil:

Ljudje iz Jugoslavije znajo včasih povedati zgodbe, kako so diplomirali, naslednji dan pa so jih že klicali, da se naj preselijo v njihov kraj, da jih stanovanje čaka in da bodo zaposlili še punco, če je treba.

Saj te danes tudi, če si dober. Multinacionalke to ponujajo, če vidijo v tebi potencial. Za večino ljudi je pač bolj problem, da jih multinacionalke NE potrebujejo >:D.

Danes je pač poplava diplomantov, zmanjšanje kvalitete le teh in samega znanja, tako da lahko firme izbirajo.

Glede na to, da nekateri težko dobijo ljudi, bodo morali ponuditi kaj več...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kljhjkhkjh ::

Ce si programer v SLO pod 3k bruto z 3+ leti izkusenj si neumen.

Invictus ::

Mike_Rotch je izjavil:


Zakaj bi kura iz HR imela diplomo iz marketinga? Če ti niso jasne osnovne razlike med HR in marketingom ni čudno, da te take neumnosti sprašujejo na razgovorih.

Kakšno diplomo ima kura, ni pomembno. Kura je še vedno kura...

Recimo, če meni, z 20+ leti izkušenj, začnejo nabijati z nekimi teambuildiungi, kavami in sadjem, potem to samo pomeni, da je znanje nekje zadaj.

Mene pač zanimajo delovni pogoji, plačana izobraževanja, kakšno delo in za koga bom točno opravljal, kako je delo organizirano, kam firma taco moli v prihodnosti, poslovni izkaz za zadnji 2 leti, kaki prihodki so pričakovani v naslednjih 2 letih in višina plače.

Ostalo bluzenje HR me ne zanima, razen da greva s punčaro, če je luštna, na drugi krog razgovorov v kako savno in jacuzzi... Peljem in plačam kar jaz >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

endelin ::

Ma ni tolikšno pomanjkanje kadra, kot se govori. Niti v ITju. Kot je nekdo zgoraj napisal. Če bi bilo, ne bi bila selekcija že na debilnih klasicnih HR vprašanjih, ki jih je kura iz HR oddelka prebrala nekje na netu in so ji fajn. :))

Mam kolega, ki je sicer odličen kot zaposlen, vendar ni ravno besedno spreten in se ne zna prodajat. In zato odpade na vsakem intervjuju kjer imajo resno HR selekcijo. Preden sploh pride so tega, da se izkaže. In dela v kvazi deficitarnem poklicu.

S čim se ukvarjate v prostem času?
Kako pomembno vam je druženje s sodelavci?
Kje se vidite cez 3 leta?
Opišite kako ste rešili random težavo?

Ja, zelo veliko pomanjkanje kadra haha.

Bog pomagaj ce iz teh vprašanj razberejo profil kandidata. Če znaš sadit rožice in znaš lagat si dober za kuro iz HR. Če si iskren odletiš

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: endelin ()

endelin ::

kljhjkhkjh je izjavil:

Ce si programer v SLO pod 3k bruto z 3+ leti izkusenj si neumen.

Po uni lestvici iz ankete so neumni v večini>:D

Mike_Rotch ::

Kakšno diplomo ima kura, ni pomembno. Kura je še vedno kura...


Seveda. Tako kot so prepotentni ITjevci, ki ne poznajo razlike med HR in marketingom še vedno samo prepotentni ITjevci. styrian lepo ustreza temu opisu.

Mam kolega, ki je sicer odličen kot zaposlen, vendar ni ravno besedno spreten in se ne zna prodajat. In zato odpade na vsakem intervjuju kjer imajo resno HR selekcijo. Preden sploh pride so tega, da se izkaže. In dela v kvazi deficitarnem poklicu.


Zakaj je potem ne nauči prodajat? Če se je bil sposoben naučiti programirati bo pa ja prebral še 2, 3 knjige o tem kako dobiti službo.

Vem, da je težko razumeti, ampak biznis je ekipni šport. Solerjev in samotarjev nihče ne mara, so v večini primerov slabi za biznis.

Valvoline je izjavil:

To je realno stanje v slovenistanu:
https://www.stat.si/StatWeb/news/Index/...
....Mediana mesečne neto plače, to je vrednost, ki deli populacijo na dva enaka dela, je v letu 2020 znašala 1.066 EUR....
Ni kadra? Resno?


Kot sem napisal. Dokler imamo 65k brezposelnih in ogromen procent zaposlenih praktično na minimalcu, je vsako jamranje, da ni kadra bullshit.

Zgodovina sprememb…

strawman ::

ZRSZ je objavil kar dobro statistiko glede presežka in primankljaja poklicev. Na uradni strani je tudi po regijah.

Presežki:
Arhitekti
Drugi delavci za preprosta dela
Filozofi, zgodovinarji in politologi
Fotografi
Glasbeniki, pevci, skladatelji
Grafični in multimedijski oblikovalci
Monterji in serviserji naprav s področja IKT in omrežja
Novinarji
Poslovni sekretarji
Prevajalci, tolmači, lektorji in drugi jezikoslovci
Receptorji (razen v hotelu)
Referenti v turističnih in potovalnih agencijah
Sociologi, antropologi
Strokovni sodelavci za oblikovanje, dekoraterji, aranžerji
Strokovnjaki za prodajo, oglaševanje in trženje
Tajniki
Tehniki operaterji oddajnih in avdiovizualnih naprav
Uradniki v računovodstvu in knjigovodstvu

Mike_Rotch ::

Če pogledamo med primankljaj je precej očitno zakaj je tako.

Večina poklicev na seznamu se plačuje minimalca ali malo čez. Potem pa surprised pikachu, ker se noben noče za 800 neto ubijat na gradbišču ali v domu ostarelih. Pa, ko se varilci raje peljejo pol ure stran čez mejo, kjer dobijo 2x višjo plačo in normalne delovne pogoje.

strawman ::

Je mogoče da smo z delom na črno, raznimi plačevanji na roke ter začasnim uvozom delovne sile iz Juge tako znižali maržo nekaterim storitvam (kot je npr. gradbeništvo), da se jih brez ovinkov sploh ne da več opravljati za več kot minimalca?

Mato989 ::

poweroff je izjavil:

Se pravi ti si mnenja, da pomanjkanja kadra ni?


Ne, pomanjkanja kadra ni...

Je samo pomanjkanje kadra za ponujene plače...

Če boš dal razpis da iščeš fizičnega radnika kateremu boš ponudil minimalca potem bo pomanjkanje kadra, če boš pa dal razpis da iščeš fizičnega radnika za 5k, boš dobil 10 fizičnih radnikov na voljo

In enako velja za skorajda vsako pomanjkanje kadra, razen na specifičnih delovnih mestih kot je znanstvenik v CERNu tam morda tudi dvig za 500% ne bi prinesel obilice kadra...

Dokler pa se pogovarjamo o kadru smetarjev, natakarjev, trgovcev, fizičnih radnikov itd.... pa so te izjave NAJMANJ smešne, če ne kar neumne.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

D3m ::

Kot sem napisal. Dokler imamo 65k brezposelnih in ogromen procent zaposlenih praktično na minimalcu, je vsako jamranje, da ni kadra bullshit.


This.
|HP EliteBook|R5 6650U|

6bt9hmDwY ::

strawman je izjavil:

Presežki:
Arhitekti

Sem napačno domneval, da je to prestižen/deficitaren poklic/vloga, ne presežen.

enemon ::

6bt9hmDwY je izjavil:

strawman je izjavil:

Presežki:
Arhitekti

Sem napačno domneval, da je to prestižen/deficitaren poklic/vloga, ne presežen.


Glede na stavbe, ki se gradijo, manjka predvsem dobrih arhitektov.

poweroff ::

Kot prvo, to, da je na zavodu toliko in toliko ljudi, še nič ne pomeni. Pomembna je struktura. Kaj ti pomaga 10.000 politologov na zavodu, če rabiš 5.000 letalskih inženirjev?

kuall je izjavil:

poweroff je izjavil:

Parlament je v lanskem letu sprejel novelo Zakona o tujcih, ki tujcem dejansko otežuje prihod v Slovenijo. Med drugim se zahteva obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A1) za vstop v Slovenijo z namenom prebivanja, obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A2)


to je dober filter, da bodo prišli bolj kvalitetni priseljenci, ne pa mujoti.

Ravno obratno je.

Imaš enega dobrega matematika z doktoratom in znanjem programiranja iz države ex-Sovjetske zveze. In ima na izbiro eno zaguljeno Slovenijo, ali pa Nemčijo. Razlike je pa manj kot 1000 km. Kaj misliš, da se bo človek odločil?

Invictus je izjavil:

Recimo, če meni, z 20+ leti izkušenj, začnejo nabijati z nekimi teambuildiungi, kavami in sadjem, potem to samo pomeni, da je znanje nekje zadaj.

Mene pač zanimajo delovni pogoji, plačana izobraževanja, kakšno delo in za koga bom točno opravljal, kako je delo organizirano, kam firma taco moli v prihodnosti, poslovni izkaz za zadnji 2 leti, kaki prihodki so pričakovani v naslednjih 2 letih in višina plače.

E, točno to.

Ampak s tem "kure" iz HR departmenta nimajo veze. To je stvar lastnikov.
sudo poweroff

enemon ::

poweroff je izjavil:

Kot prvo, to, da je na zavodu toliko in toliko ljudi, še nič ne pomeni. Pomembna je struktura. Kaj ti pomaga 10.000 politologov na zavodu, če rabiš 5.000 letalskih inženirjev?

kuall je izjavil:

poweroff je izjavil:

Parlament je v lanskem letu sprejel novelo Zakona o tujcih, ki tujcem dejansko otežuje prihod v Slovenijo. Med drugim se zahteva obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A1) za vstop v Slovenijo z namenom prebivanja, obvezno znanje slovenskega jezika (nivo A2)


to je dober filter, da bodo prišli bolj kvalitetni priseljenci, ne pa mujoti.

Ravno obratno je.

Imaš enega dobrega matematika z doktoratom in znanjem programiranja iz države ex-Sovjetske zveze. In ima na izbiro eno zaguljeno Slovenijo, ali pa Nemčijo. Razlike je pa manj kot 1000 km. Kaj misliš, da se bo človek odločil?

Invictus je izjavil:

Recimo, če meni, z 20+ leti izkušenj, začnejo nabijati z nekimi teambuildiungi, kavami in sadjem, potem to samo pomeni, da je znanje nekje zadaj.

Mene pač zanimajo delovni pogoji, plačana izobraževanja, kakšno delo in za koga bom točno opravljal, kako je delo organizirano, kam firma taco moli v prihodnosti, poslovni izkaz za zadnji 2 leti, kaki prihodki so pričakovani v naslednjih 2 letih in višina plače.

E, točno to.

Ampak s tem "kure" iz HR departmenta nimajo veze. To je stvar lastnikov.


Timbildinge ponavadi ravno kadrovska forsira.

6bt9hmDwY ::

poweroff je izjavil:

Imaš enega dobrega matematika z doktoratom in znanjem programiranja iz države ex-Sovjetske zveze... Kaj misliš, da se bo človek odločil?

Slovenija moja vtoraja Rosija!!!

Mato989 ::

Kot prvo, to, da je na zavodu toliko in toliko ljudi, še nič ne pomeni. Pomembna je struktura. Kaj ti pomaga 10.000 politologov na zavodu, če rabiš 5.000 letalskih inženirjev?


Struktura je nekaj kar lahko DELODAJALCI USTVARJAJO...to eni namerno zanemarjate...

Hočeš več natakarjev, daj štipendije 1.000 na mesexc 4 leta boš mel čez 4-5 let kar nekaj natakarjev... (pač v štipendiji pogoj da 10 let dela pri tebi drugače vrača z zamudnimi obrestmi + penali

Skratka vse se da.

In to je tisto kar pri nas manjka, da bi podjetja skrbela za priliv kadrov in poučevanjem novih kadrov... Osebno trdim da vsak ki je sposoben opravit splošno maturo bi se ob dovoljšnji spodbudi moral bit sposoben priučit za cca 85% poklicev...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

mr_chai ::

Poleg tega ne smemo pozabiti, da dosti tujih podjetij "beži" iz Slovenije - in to na Balkan. Vsi vemo, da so nekatere velike IT korporacije namesto Ljubljane za svoje regionalne centre raje izbrale Beograd ali Zagreb. Vprašanje je pa, če si tudi priznamo zakaj je tako. Ja, v času Jugoslavije je Slovenija imela določen sloves, ampak smo potem kar nekako obstali na mrtvi točki...


Dafaq? Name one ? Katero IT podjetje se je selilo na balkan ?

styrian je izjavil:

Jaz bom verjel da je pomanjkanje kadra takrat, ko mi HR kura z diplomo iz marketinga ne razgovoru za programersko delo ne bo postavljala vprašanj kot "Katera je vaša navečja slabost?" in "Katera je vaša najljubša barva?".


A to resno v Sloveniji obstaja ? Meni bi postalo tako nerodno pri takih vprašanjih, pa ne zaradi mene, ampak zaradi njih, ki taka butasta vprašanja postavljajo. Takrat preprosto rečeš hvala lepa in veliko sreče pri iskanju delovne sile.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mr_chai ()

Mato989 ::

Dafaq? Name one ? Katero IT podjetje se je selilo na balkan ?


Raje povej koliko IT podjetij je od leta 1991 odprlo karkoli v SLO napram balkanu (Zagreb, Beograd, Bosna, Bolgarija)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

mr_chai ::

Valvoline je izjavil:

Vem da ste vecina tu ITjevci pa vendar, se vam zdi normalno da je programerska placa 3k+ bruto, place zidarjev, elektricarjev, delavcev po tovarnah itn pa minimalc ali malo cez tudi za 4 izmenski siht? Tvslo mesalci lufta pa 4k+? Hudo bo, sistem je pred razpadom.
.


Ne , meni se ne zdi normalno, da ima itjeevec samo 3k bruto. To se mi res ne zdi normalno. Ok, mogoče tisti v IT podpori, ki se morajo javljati na telefon in podati navodila kako se resetira router. Električarji in zidarji pa kokr jst vidm, prov lepo služjo. Pridni so in delajo. Zdej v zadnjih 10 letih so bili res časi debelih krav, ko se je tega kadra res na veliko potrebovalo. Samo malenkost podjeten moraš biti.. Taki so zaslužli krepko čez 4k neto/mesec.

kuall ::

pomanjkanje dobrega kadra vedno je, vsaj pri firmah, ki se zavedajo pomena dobrih delavcev za uspeh firme, torej v kapitalizmu bo vedno pomanjkanje kadra. vedno pa bodo obstajali nesposobneži in lenuhi, ki niso za nikamor kot za na kavč.

6bt9hmDwY ::

mr_chai je izjavil:

A to resno v Sloveniji obstaja ? Meni bi postalo tako nerodno pri takih vprašanjih, pa ne zaradi mene, ampak zaradi njih, ki taka butasta vprašanja postavljajo. Takrat preprosto rečeš hvala lepa in veliko sreče pri iskanju delovne sile.

Baje je ena kokoš iz ene znane firme zyebala enga madrfakerja, da ga niso vzeli, ker je menda bil preveč nepodredljiv ali nekaj... Menda je dobil v parih dnevih 30% ali celo 60% (legende pač) boljšo ponudbo. Menda je celo hotel vsem v tisti firmi, kjer ga je kadrovnica zavrnila, plačat pizze, ker so mu takšno lepo in donosno uslugo naredili. Zdaj, če so lagali meni, jaz lažem vam, ampak to bi res bil tak lep poetic justice, ni res?

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Se srbija nas bo kmalu prehitela, ce ni ze:
https://www.b92.net/biz/vesti/srbija/po...
https://www.espreso.co.rs/vesti/drustvo...
Domaci fevdalci se vedno upajo na balkanske suznje na minimalcu, drzava pa tole skoz podpira, namest da bi zaprla meje ustavila placni dumping ter dvignal place za 2-5x.

Zgodovina sprememb…

mr_chai ::

Mato989 je izjavil:

Dafaq? Name one ? Katero IT podjetje se je selilo na balkan ?


Raje povej koliko IT podjetij je od leta 1991 odprlo karkoli v SLO napram balkanu (Zagreb, Beograd, Bosna, Bolgarija)


Aja, misliš tuja IT podjetja. Ne vem, nimam pojma.

tony1 ::

Mato989 je izjavil:

Dafaq? Name one ? Katero IT podjetje se je selilo na balkan ?


Raje povej koliko IT podjetij je od leta 1991 odprlo karkoli v SLO napram balkanu (Zagreb, Beograd, Bosna, Bolgarija)


HP, npr., je leta 2010 najprej odprl predstavništvo v Lj in nato že čez nekaj let Lj izpostavo zaprl in pobegnil v Zg...

mr_chai ::

6bt9hmDwY je izjavil:

mr_chai je izjavil:

A to resno v Sloveniji obstaja ? Meni bi postalo tako nerodno pri takih vprašanjih, pa ne zaradi mene, ampak zaradi njih, ki taka butasta vprašanja postavljajo. Takrat preprosto rečeš hvala lepa in veliko sreče pri iskanju delovne sile.

Baje je ena kokoš iz ene znane firme zyebala enga madrfakerja, da ga niso vzeli, ker je menda bil preveč nepodredljiv ali nekaj... Menda je dobil v parih dnevih 30% ali celo 60% (legende pač) boljšo ponudbo. Menda je celo hotel vsem v tisti firmi, kjer ga je kadrovnica zavrnika, plačat pizze, ker so mu takšno uslugo naredili. Zdaj, če so lagali meni, jaz lažem vam, ampak to je res tak lep poetic justice, a ni?


Ja, lepo se sliši, ampak verjetno kadrovnice nimajo zadnje besede pri izbiri tehničnega kadra.

Hypathia ::

strawman je izjavil:

ZRSZ je objavil kar dobro statistiko glede presežka in primankljaja poklicev. Na uradni strani je tudi po regijah.

Presežki:
Arhitekti
Drugi delavci za preprosta dela
Filozofi, zgodovinarji in politologi
Fotografi
Glasbeniki, pevci, skladatelji
Grafični in multimedijski oblikovalci
Monterji in serviserji naprav s področja IKT in omrežja
Novinarji
Poslovni sekretarji
Prevajalci, tolmači, lektorji in drugi jezikoslovci
Receptorji (razen v hotelu)
Referenti v turističnih in potovalnih agencijah
Sociologi, antropologi
Strokovni sodelavci za oblikovanje, dekoraterji, aranžerji
Strokovnjaki za prodajo, oglaševanje in trženje
Tajniki
Tehniki operaterji oddajnih in avdiovizualnih naprav
Uradniki v računovodstvu in knjigovodstvu


Ne vem koliko je relevantna analiza, ki isti poklic prikaže tako med presežki kot primanjkljaji. Na primer, uradnikov v računovodstvu in knjigovodstvu je očitno preveč, knjigovodij in strokovnih delavcev v računovodstvu pa premalo. Tukaj gre za isti poklic ampak izgleda različne delovne pogoje. Če lahko prvi, v JU lagodno uradujejo od 8-16 ure, se morajo enaki profili v zasebnem sektorju precej bolj truditi, to se mi zdi edina logična razlaga za ta razkorak.

Moja tetka je za 10 let zapustila trg dela, da je lahko skrbela za bolnega otroka, sedaj se želi vrniti, pa vihajo nos, da je prestara, ker se bliža 50... torej mi ne govorit, da delodajalci ne dobijo kadra.

Dokler ne bodo pripravljeni vzeti vsakega, ki želi delati, ga tudi usposobiti in ustrezno plačati, pomanjkanja kadra ni. Veliko jih očitno še vedno misli, da bodo dobili primerno izobražene, izkušene 22-letnike, ki bodo delali za drobiž.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

6bt9hmDwY ::

mr_chai je izjavil:

Ja, lepo se sliši, ampak verjetno kadrovnice nimajo zadnje besede pri izbiri tehničnega kadra.

Ti, pojma nimam, v resnici ni pomembno, ne poznam od blizu.

Valvoline ::

mr_chai je izjavil:

Valvoline je izjavil:

Vem da ste vecina tu ITjevci pa vendar, se vam zdi normalno da je programerska placa 3k+ bruto, place zidarjev, elektricarjev, delavcev po tovarnah itn pa minimalc ali malo cez tudi za 4 izmenski siht? Tvslo mesalci lufta pa 4k+? Hudo bo, sistem je pred razpadom.
.


Ne , meni se ne zdi normalno, da ima itjeevec samo 3k bruto. To se mi res ne zdi normalno. Ok, mogoče tisti v IT podpori, ki se morajo javljati na telefon in podati navodila kako se resetira router. Električarji in zidarji pa kokr jst vidm, prov lepo služjo. Pridni so in delajo. Zdej v zadnjih 10 letih so bili res časi debelih krav, ko se je tega kadra res na veliko potrebovalo. Samo malenkost podjeten moraš biti.. Taki so zaslužli krepko čez 4k neto/mesec.

No te pa mi ti pokazi oglas kjer se elektricarju,vodovodarju,mehaniku,vozniku....(vstavi poljubno) ponuja startna placa 4000 evrov tako kot itjevcem.

Sem pa mnenja da je potrebna vsesplosna stavka vseh zaposlenih v gospodarstvu (razen ITja mogoce k se majo tk fajn). Dolker se ne dvignejo place primerljive ITjevcem da se noben ne vraca nazaj v sluzbo. Pa zakonsko prepovedat dumping uvoz delovne sile.

Zgodovina sprememb…

zobnik ::

Pa naj plače iz 800 dvignejo na 1100+ neto in se bo vedno več ljudi pojavlo za delat. Če ne pa naj delajo sami in namest da se bo nedeljah šetajo okol naj delajo vse dni v tednu in bodo že sfolgal
««
«
1 / 9
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

450.000 upokojencev ima več kot 700 evrov pokojnine (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15115635 (10557) tevtoni
»

Pokojninski steber kako preprečiti njegov zlom ? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12810954 (6891) Levica
»

World Economic Forum: Letos boste službo lažje kot v Sloveniji našli le na Japonskem (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
22157089 (43219) bbf

Več podobnih tem