» »

Server raid kartica za Windows 10

Server raid kartica za Windows 10

mrTwelveTrees ::

Na eni lokaciji imam računalnik kjer so licenčni win, programi, priklop strojev itd...
Tako da menjava plate ODPADE.
Procesor ni ne vem kaj močan, zato softwerski raid odpade.

Išče se server PCI-e 4x ali 8x kartica z baterijo (4x sata/sas) ki deluje v Win 10.
Naj ima lasten procesor, sata3 podporo (ali vsaj sata2).

Vem da uradno niso podprte za win 10, ampak menda določene delujejo z gonilniki od server 2019.
Programske opreme za nadzora raida ne rabim.
Rabim samo da ga win10 prepozna ob inštalaciji (gonilniki).
Vem da Google najde neki teh podatkov, vendar nisi prepričljivi.
Zato se obračam na vas, če je kdo že probal kakšno takšno kartico v win 10 in da deluje ok.

pegasus ::

Praktično vse hw raid rešitve danes so osnovane na bivših LSI čipih, sedaj Avago / Broadcom. Dobiš vse opcije od 2 do 16 diskov, brez in z baterijo (sedaj supercaps) in write cacheom ... A nimam pojma, kaj win10 prepoznajo out of the box. Malo pobrskaj.

Velja omeniti, da imajo cenejše opcije zelo plitev command queue in posledica je obupen write performance. Za linux sem videl firmware hacke, kako ta queue povečat, ne vem pa kako je s tem v winsih.

l0g1t3ch ::

Pa si prepričan, da bi bil SW raid preveč zahteven ? Ima gor kak SQL oz. divje zapisuje kake loge ?
Načeloma SW raid porabi zares minimalno CPU ciklov.

pegasus ::

SW raid ponavadi ob menjavi diskov zahteva še kako klikanje in tipkanje, hw raid je sam "svetila je rdeča lučka, zamenjal sem disk, zdaj sveti zelena lučka". Kar je zelo priročno v kakih proizvodnjah ...

Senzor ::

Nisem nek strokovnjak na tem področju, ampak Windows 10 ima opcijo Storage Spaces, ki je efektivno softverski RAID in ima po mojih izkušnjah dober performance.

mrTwelveTrees ::

Ja to je en od razlogov tudi zakaj bi raje "strojni" raid, menjaš disk in sam popravi in to je to.

hojnikb ::

ima ta plata slucajno onboard fake raid? V tem primeru uporabi tega. Bo tako hitr kot softwareski hkrati se bo pa sam postavu, če menjas disk.
#brezpodpisa

mrTwelveTrees ::

Ja ima ampak ta bo v uporabi za backup.

l0g1t3ch ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Ja ima ampak ta bo v uporabi za backup.


Backup na istem serverju, čeprav na drugih diskih, ni ravno backup :)

To je spet nek pristop do IT-ja, šparal bomo pa naj stane kar hoče ?

hojnikb ::

Ja, precej neumen pristop. Zmeci main diskovje na onboard raid, backup pa spravi na kaksno dedicated masino oz. NAS. Pa nebo glava bolela, k bo eksoticna raid kartica odletela in bo treba rebuildat array.
#brezpodpisa

mrTwelveTrees ::

Lastnik tako želi, in tako tudi bo.
Raje mi pomagate najti kakšno primerno kartico.
Če malo pobrskam po Ebayu je te robe na tone, samo pravo najti ki bi potegnila gonilnike za win 10 setup.

l0g1t3ch ::

Potem kupi neko kartico z LSI čipsetom, recimo M1015 https://lenovopress.lenovo.com/tips0740...
Tele se da dokaj enostavno flashat tudi z originalnim LSI firmwareom.

Kolikor se spomnim pri teh HW raid rešitvah je itak vsa pamet v samem firmwareu kartice, OS pa vidi potem disk oz. volume kot ga ti skonfiguriraš skozi "bios" kartice.
Driverji in management SW je samo za spremljanje zdravja RAID polja. In to če dela na server 2019, bo 99% delalo tudi na windows 10.

mrTwelveTrees ::

Sicer sem jaz s temi karticami delal 10 let nazaj, sem že pozabil, ampak kolikor se spomnim je bolje da ima backup baterijo v primeru izpada štroma, ne bo napak na raidu.

pegasus ::

Baterijo rabiš samo če želiš write cacheing za boljši performance (predvsem kup majhnih fajlov, pogosti fsynci ipd) oz. če želiš raid 5/6. Dokler si na navadnem mirrorju lahko živiš brez baterije in ti tako odpade še en kos hardvera, ki ga moraš vzdrževat (menjat) vsakih par let.

l0g1t3ch ::

mrTwelveTrees je izjavil:

Sicer sem jaz s temi karticami delal 10 let nazaj, sem že pozabil, ampak kolikor se spomnim je bolje da ima backup baterijo v primeru izpada štroma, ne bo napak na raidu.


Baterijo rabiš če imaš/rabiš write cache, ker je slednji pač navaden ram in bi ob izpadu štroma izgubu podatke. Za Raid 1,10 bi načeloma lahko preživel tudi brez write cachea, če ne rabiš neki posebi zmogljivosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri strojni RAID kontroler? (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
749305 (5786) levaky
»

OS za SAN (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Operacijski sistemi
12215392 (11615) jlpktnst
»

Softwer za Upravljanje in mreža

Oddelek: Programska oprema
221838 (1398) Blisk
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15317418 (13750) levaky
»

[Linux] Kateri RAID postaviti?

Oddelek: Operacijski sistemi
231700 (1517) zee

Več podobnih tem