» »

Kateri strojni RAID kontroler?

Kateri strojni RAID kontroler?

«
1
2

Johansen ::

V masini imam trenutno 3 diske, kupiti nameravam pa se enega in se mi zdi neumno imeti 4 locene diske (SATA). Gledam za strojnimi RAID krmilniki (zeleno da podpira RAID 5 nacin), pa ne najdem kaj dosti, vecinoma so samo neke vmesne variante za 2 diska (softverski RAID). Tega pa ne zelim. Kaksen pameten nasvet?

zee ::

Operacijski sistem?

V Linuxu sotfverski RAID dela ko šus.

Sicer pa: Areca je proizvajalec strojnih RAID kontrolerjev. Mojega sem naročil pri Mlacomu (več je na njihovi spletni strani).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Johansen ::

Operacijski sistem?

V Linuxu sotfverski RAID dela ko šus.

Sicer pa: Areca je proizvajalec strojnih RAID kontrolerjev. Mojega sem naročil pri Mlacomu (več je na njihovi spletni strani).


Ma XP-je mam gor, potem pa v njih gonim VMware server in notri 6 virtualnih masin (mail, web, mldonkey server in podobne neumnosti). To mi je najenostavneje, ker preko Winsew sharam filme, muziko, slike in ostalo podobno kramo LAN masinam, VMware pa skrbi za net - gre za domaco zadevo, ki nima pretiranga obiska (sem pa tja pride kdo na ogled strani + maili) in je bolj eksperimentalne sorte. Masina je Core2Duo 6300 z 2Gb Ram-a in navedenimi diski. Trenutno deluje bp, samo diska kronicno zmanjkuje :)

mainman ::

Sam imam areco 1231ml s petimi diski v raid6 in dela do zdaj brez problemov. Na mašini je centos.

Brane2 ::


Ma XP-je mam gor, potem pa v njih gonim VMware server in notri 6 virtualnih masin (mail, web, mldonkey server in podobne neumnosti).


Reskiraj čas v inštalacijo Linuxa, zmontirajo gor Sambo in ustrezen strežnike/kliente in piči miško.

Po moje še najcenejša možnosti in verjetno kar nekaj hitrejša od HW RAID + XX VM strojev...
On the journey of life, I chose the psycho path.

Johansen ::


Ma XP-je mam gor, potem pa v njih gonim VMware server in notri 6 virtualnih masin (mail, web, mldonkey server in podobne neumnosti).


Reskiraj čas v inštalacijo Linuxa, zmontirajo gor Sambo in ustrezen strežnike/kliente in piči miško.

Po moje še najcenejša možnosti in verjetno kar nekaj hitrejša od HW RAID + XX VM strojev...


Hmm, sem razmisljal tudi v tej smeri, s tem da bi na Linuxu virtualiziral/ganjal trenutne VM, ker mi le te bazirajo na FreeBSD-ju. Po pravici povedano mi je princip virtualiziranja tako vsec, da se mu ne mislim odreci. Nic ne odtehta enostavnosti upravljanja, pa tudi performancno glede VMwara v Linuxu / Winsih ni neke razlike. Strojni RAID kontroler pa imam ze lep cas namen kupit, ker mi je to logicna poteza za 3 ali vec diskov v kompu.

Na Mlacomovih straneh sem nasel dva zanimiva krmilnika:
3WARE ESCALADE 9650SE-4LPML 4xSATA (http://www.mlacom.si/article.aspx?docid...
ARECA ARC-1110 128MB PCI-X 4xSATA (http://www.mlacom.si/article.aspx?docid...

Glede na spec. in ceno mislim, da bom vzel Areco. Bo v redu nakup?

Brane2 ::

Osebno sem se s Tupperwareom opekel in ga nočem več videt v naslednjih 3 življenjih.

Kar se Arece tiče, imam kar pozitivne izkušnje. Sam imam ARC-1160.

Pripomnil bi le, da €300 ni ravno malo in škoda bi bilo dati toliko denarja za soliden HW, ki folga samo 4 štekerje.

Če se da, ubodi vsaj 8-vratno varianto za kakega cekina več.

Poleg tega je za premislit, če res rabiš PCI-X. To je 64-bitni PCI, ki ga imajo samo dražje plate.

Mogoče bi raje kaj iz ARC-12xx serije, ki gre na PCIe ?
Ne vem pa kako to dela z navadnimi platami. V teoriji bi moralo žvižgat, probal pa še nisem.

Sploh pa, če bi Linux namontiral gor, bi to lepo delalo tudi z obstoječo plato in SW RAID, torej bi prišparal €300, ki bi jih lahko vrgel v diske...
On the journey of life, I chose the psycho path.

zee ::

Ti rabiš zadevo na PCI oz. PCI-e vodilu.

Tale pride v poštev zate.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Johansen ::

Res je, imata prav. Prehitro sem pogledal. Jaz imam PCI Express na plati. Ma softverski RAID-i mi nekak ne sedejo. Saj bi lahko pohekal obstojece XP-je in naredil RAID-5, samo se mi zdi, da pri tem nikoli ne ves, pa se nekak zaklenes se. Potem samo Winsi berejo tak volume, pa se pocasno je baje. Ne poznam Linux-ovega RAID-a, ampak dvomim, da je tam dosti bolje. Saj ce bi imel FreeBSD VMWare, bi najraje vrgel gor FBSD 7 in postavil ZFS, pa bi blo vse reseno, samo kaj ko potem ne morem ganjat virtualcev. Se enkrat iz nule postavljat vse servise pa se mi ne gre.

Johansen ::

Vceraj sem se malo gledal in našel tole:
http://www.mlacom.si/article.aspx?docid...
Cena se mi zdi zelo sprejemljiva, za razliko si lahko dokupim bistveno vecji disk in še dodatnih Gb ali dva RAM-a za v masino, kar bi bilo poleg vec diskovnega prostora zelo blagodejno :) Edina caka, ki jo jaz vidim iz spec. je ta, da zgornji kontroler nima lastnega cache-a, kar zna bit ozko grlo (ceprav glede na obremenjenost masine to ni nek hud problem), je pa tudi res, da najvecjega sran*** pa tudi ne bi rad kupil. Kaj menite o tem?

zee ::

Osebno bi se kljub visji ceni znova odlocil za Areco (priznam, da je moj kontroler naphan z 2 GB RAMa in baterijo).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Vuli ::

Jaz imam v predalu en star PCI sata kontroler. Ubistvu ni tolko star,sem ga kupil ene 3leta nazaj. Gor ima pa čip Sil3512 in ima 2xSata I int oz 2x Ext kontrolerja. Se mi zdi, da pa podpira samo 0,1,0+1. A je to kej bolje od ICH9R ali je isti k.?
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Johansen ::

Osebno bi se kljub visji ceni znova odlocil za Areco (priznam, da je moj kontroler naphan z 2 GB RAMa in baterijo).


2Gb imas na samem kontrolerju? O madonca, to pa je :) V mojem primeru bi bilo ob trenutni aktivnosti vse v kontrolerju, madona bi zvizgalo :) Drugace pa imam se eno vprasanje, na katerega dosedaj sploh se nisem pomislil: je zidanja arraya diskov (Vol 5) mozno tako, da se uporabi en disk, ki se samo razmnozi na ostale ali se Volume vedno naredi iz nule in je prazen disk? Namrec, bilo bi idealno, ce bi lahko trenutni boot disk tudi vkljucil v array. Da mi ne bi bilo potrebno instalirati sistema iz nule ali ga imeti na locenem disku izven arraya?

opeter ::

Huh, ta je hud:
http://www.mlacom.si/article.aspx?docid...

oz. 1280ML...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

zee ::

Je ja, moj je podoben, vendar ima samo 12 štekerjev :D

RAID-5 polje boš moral sezidati iz nule. Če si prej narediš backup vseh virtualnih mašin, si lahko "up & running" zelo hitro.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Johansen ::

Hvala za info. Neke prebliske sem imel, da bi sistem pustil kar na locenem, RAID pa sezidal iz preostalih diskov. Za strojni RAID najbrz ultra neumna kombinacija :) Mah, treba bo plunt v roke pa si vzeti tiste dve uri in sezidat iz nule pa bo. Sem se pa odlocil za Arec-o ARC-1210 PCI-e SATA RAID controller 256MB cache, ce je se na voljo. V nasprotnem bo pa 128MB cache verzija. Tocno ceno se cakam, ampak bo verjetno tam nekje pri 300 EUR.

Je ja, moj je podoben, vendar ima samo 12 štekerjev :D

RAID-5 polje boš moral sezidati iz nule. Če si prej narediš backup vseh virtualnih mašin, si lahko "up & running" zelo hitro.

mainman ::

Možna je migracija iz enega raid levela na drugega. V tvojem primeru to ne bo možno saj raida sploh nimaš.

Sam sem na areci 1231ml migriral iz raid5 3 diski na raid 6 5 diskov in ni bilo nobenih problemov. Tudi sam imam 2 gb cacha in baterijo. Če že nabaviš tak kontroler se splača nadgraditi cache na max. Mene je cache prišel okrog 50 eur.

Johansen ::

Ja, vidim da ne bo druge. Saj ni problem, mogoce bom vrgel gor neko osnovno verzijo VMware ESXi (http://vmware.com/company/news/releases... in potem tudi fajle sharal preko SAMBE na BSD-ju. In se tako totalno izognil Winsom :) Samo o tom potom, prvo je treba nabavt kontroler.

mainman ::

Za ESXi trenutno še ni gonilnikov za areco. Za ESX-a obstajajo beta gonilniki.

zee ::

Se to: medtem ko se ti RAID polje postavlja, lahko ze namescas sistem.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Johansen ::

Ja, sej videl, ko sem dljal ESX-i in malo prebral compatibility guide :) Bo ze, do takrat bom pa postavil kar po starem. Imam pa zdaj drug problem in sicer kako bo ta moj RAID5 deloval, glede na to, da bom imel v polju razlicne diske? Trenutno imam 3 x 300Gb, za nov disk pa razmisljam da bi kupil vecjega 500Gb ali 650Gb, ker so cenovno ugodni in da bi ga dal v polje s 300-gigasi. To v praksi pomeni kar dobrsno izgubo tega diska, ce se ne motim? In recimo kaj se zgodi, ce mi recimo kaksen crkne in ga nadomestim z razlicnim (vecjim). Predstavlja to kaksen problem?

Za ESXi trenutno še ni gonilnikov za areco. Za ESX-a obstajajo beta gonilniki.

mainman ::

Načeloma lahko mešaš velikosti, nikoli sicer nisem poskusil je pa problem, da boš lahko uporabnil samo velikost on najmanjšega diska. Torej še imam 300,300,500, boš pri 500 ahko uporabil samo 300.

Predlagam, da stare diske prodaš in nabaviš 3 krat 1 tb ali 500Gb pa boš imel mir.

zee ::

Nekaj izgub bo, koliko pa bos videl, ko bos sestavljal zadevo, saj ti program (~BIOS od RAID kartice) kar sproti pove, kako je s prostorom na disku.

Popravek: Kljik!
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

ivanuscha ::

Si bom sposodil malo temo... Zanima me kateri RAID način je najboljši za 2 SATA diska na plati Asus P5Q in kako je kej z varovanjem podatkov? Bi rabil dodatno RAID kartico ali je zadostna podpora že na plati? Je hitrostna razlika občutna glede na posamično delovanje diskov? Hvala!

Johansen ::

Aha, potem se mi je pravilno dozdevalo da bo tako (saj drugace ne more bit, ce hoces zagotavljati izpad enega diska). Prodajal jih ne bom, ker verjetno ne bi vec nic dobil za njih. Najbrz jih bom vrgel v mojo masino in se tam igral z njimi, za domaci server pa bom ob Areci kupil se 3x 500Gb. Enkrat v bliznji prihodnosti pa se enega takega in ga dodal, da bom imel vse porte polne, potem pa bo res mir za nekaj casa (1,5 Tb bo moralo bit za nekaj casa dovolj). Kupil bom pa 4-portno Areco z 128Mb cachea za 270 EUR, kar mislim, da je kar dobra cena.

Načeloma lahko mešaš velikosti, nikoli sicer nisem poskusil je pa problem, da boš lahko uporabnil samo velikost on najmanjšega diska. Torej še imam 300,300,500, boš pri 500 ahko uporabil samo 300.

Predlagam, da stare diske prodaš in nabaviš 3 krat 1 tb ali 500Gb pa boš imel mir.

Dami ::

Bi še tudi jaz nekaj vprasal :) Trenutno mam v svoji kisti 5x po 1tb diske (nič raida) in bi si eventuelno rad postavu ločen NAS box z raid5 (predvsem zarad backupa). Z linuxi/freebsd in podobnim nimam izkušenj. Gor bi laufal sam webserver/ftp/navadn file sharing za cel domač LAN pač. To bi verjetn lahk kr kak moonwall al pa kej podobnega uporabu. Zdej za raid bi bil dost pol kr softwerski (če jih te narete distribucije že omogočajo) ali kaj hardwerskega?
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Johansen ::

@Dami: Monowall (ce tega mislis) je boj firewall software, kot pa ftp/web server, tako da ti to ne bo kaj dosti od koristi. Ce mas cekin (ocitno da) potem si nabav kej hardverskega, ker je potem vzpostavitev polja sala-mala (v biosu kontrolerja). Na tebi je samo, da potem instaliras sistem,ki ima driverja za kontroler. Ce se bos sel pa softversko varianto, pa bos moral prestuirat moznosti posameznega sistema. It's like that :)

Brane2 ::

Johansen:

Pri HW RAID lahko za kolikor toliko resne namene kar vnaprej odpikaš kojekakve "Promise" zadeve, ker delajo tako kot jim že ime pove.

Poštena kartica mora imeti dober CPU gor, postavljen na dobro namensko infrastrukturo in mora imeti vsaj nek RAM buffer.

Areca pa še kje kdo ima ustrezno robo. Plastik-fantastik odpade.

Če rabiš, ti dam jaz svojega starega Tupperwarea ( serija 7xxx mislim) , ki sprejme do 12 ATA diskov.
Resda je ATA že malo out, ampak kartica je fenomenalna za obmetavanje policije na demonstracijah. Dolga je pa na koncu ma ročko.
On the journey of life, I chose the psycho path.

Johansen ::

Johansen:
Areca pa še kje kdo ima ustrezno robo. Plastik-fantastik odpade.


Se strinjam, hebeš plastik-fantastik, katere so v bistvu softverske resitve :) Sem ze narocil Areco, dobim enkrat naslednji teden.

Če rabiš, ti dam jaz svojega starega Tupperwarea ( serija 7xxx mislim) , ki sprejme do 12 ATA diskov.
Resda je ATA že malo out, ampak kartica je fenomenalna za obmetavanje policije na demonstracijah. Dolga je pa na koncu ma ročko.


Hehe, hvala za ponudbo, samo ATA je pa res ze totalno out :)

Dami ::

Odloču sn se da bom zaenkrat nafilal svojo desktop kišto z diski in šou kasneje na ločen nax box. Glede kontrolerjev pa gledam med adaptecom in areco. Zanima me samo, če je areca dovolj sigurna izbira in opravičuje višjo ceno (vem da ma 4porte več).
Mogoče kak nasvet kje pri nas to kupit (razn mlacoma drugje nisem našu na cenikih, 1680 serije pa sploh nimajo, morem pisat mejl)?
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dami ()

jype ::

Johansen> Se strinjam, hebeš plastik-fantastik, katere so v bistvu softverske resitve :) Sem ze narocil Areco, dobim enkrat naslednji teden.

Odkar me je 3ware pustil na cedilu imam veliko raje softverske rešitve. Tam vsaj veš, kaj je kje na disku in z zadeve tudi lažje postrgaš podatke.

Pa nič bistveno počasneje ni, ko gre za domače rešitve (za v obremenjene strežnike še vedno raje priporočam Areco).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

ender ::

Jaz imam Areco 1280ML (z baterijo in 2GB cache) ki sicer deluje odlično, je pa kartica nekoliko izbirčna glede matičnih plošč - na Gigabyte G33-DS3R meni nikakor ni delala (obstane pri "Waiting for controller F/W to become ready").
Je pa samo kartico precej ceneje naročiti iz tujine.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

LuiIII ::

Tudi sam imam v workstationu Areco 1210 (4x400 GB v RAID5) in deluje popolnoma BP. Na data serverju pa seveda 24x1TB v 2xRAID6 konfiguraciji. Dedicated optika iz dataserverja na workstation pa me še čaka. Kabli so že samo še kartico za optiko rabim.

Lui

Johansen ::

Moja pride pa naslednji teden, so prestavli dobavo, grrrr... Vmes se mi je porodilo se vprasanje, od katerga zna biti odvisno marsikaj v prihodnosti tega racunala. Je mozno kasneje nadgraditi Areco na boljso z vec porti in jo priklopiti na obstojeci volume in to tako, da se samo se dodajo diski pa je? Ce je, mi potem ni jasno tole: kaj se zgodi s particijami? Partition magic in podobni 'mojstri' delajo na teh diskih? Najbrz ne... Se pa vedno bolj ogrevam za Ubuntu 8.04 Server kot host za file sharing in VMWare. SAMBA bo sharala vsebino, VMWare Server pa VM (www, mail, donkey...). Samo upam, da Areca dela bp v Ubuntu-ju. To zame pomeni, da jo spozna pri instalaciji in vse ostalo...

jype ::

Ja, Areca dela bp v ubuntu. V bistvu sploh ne veš, da imaš Areco, ker pač vidiš (v biosu konfigurirane) logične diske na njej kot običajne skazi diske.

Areca omogoča "rast" polj z dodajanjem diskov že od prvih modelov, pa med seboj so tudi kompatibilne. Diske enostavno preklopiš na kontroler z več porti, dodaš diske, in je.

Ampak to lahko tudi z linux software raidom delaš :)

Johansen ::

Super! Torej UBUNTU will be (most likely), se VMWare Server stestiram cez vikend pa bo odlocitev dokoncna :)

skico ::

zakaj pa ne das gor namesto vmware serverja vmware esx3.5i (od nedavnega brezplačen)? mislim, da bi ti veliko bolje koristil za virtualizacijo kot pa server verzija..

lp

Johansen ::

Definitivno bi bil ESX3.5i boljisi (smo ze visje nekaj govorili o tem), samo nisem preprican ce ze dela z Areca kontrolerji. Zunaj so beta driverji in nikjer ne najdem nobene potrditve da delujejo ok. Bom cez vikend se malo precekiral in poskusil instalirat ESX na navadne diske, ce bo slo. Toliko da vidim kako deluje... Drugace pa ze Ubuntu bo glede na trenutno situacijo majka, ker ima enih 100Mb manjsi memory footprint, na disku itak, problem je samo zanesljivost. Nekaj berem po forumih da virtualne masine kar skup padajo, kar se mi v XP-jih ne dogaja in tudo po pol leta uptime ni noben problem, vse dela ko sus. Je pa res, da je masina namenjena samo temu. Clean install + VMware server in to je.

Dami ::

Je možna taka kombinacija (ločen disk za OS, 8+ diskov za arhiv): ESX, pol gor nakprej ubuntu kjer kreiram software raid5 za ostale diske, nato pa še kak windows 2008. Zanima me če vidijo winsi pol tist raid5? Bolj se namreč premikam k software varianti kr me bo že tak ostali hardware dost prišu.
Don't worry about me. The bleeding is just the begining of a healing process.

ender ::

Windowsi ne podpirajo Linux software RAIDa - vidiš samo posamezne diske.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

trnvpeti ::

kaksna razlika med vmware server in esxi?
naj en na kratko in prakticno razlozi

skico ::

kaksna razlika med vmware server in esxi?
naj en na kratko in prakticno razlozi


na kratko to ne gre..

ampak naj poskusim. vmware server je program ki ga poganjaš na obstoječem OS in ti potem ta emulira v sebi navidezne kompjuterje. vmware esxi pa je sam svoj os ki je namenjen izključno virtualizaciji in je zaradi tega veliko bolj zooptimiziran kakor server verzija.

skico ::

mimogrede... ali se dobi kje externa scsi skatla za stare scsi diske kapacitete recimo 18gb. Priložnost imam namreč dobit 6x 18gb scsi 10k ibm strežniških diskov. Pa sem razmišljal da bi jih dal v nek externi box postavil gor raid 5 ter preko scsi kartice priklopu na pc.. ideja :)

samo nevem koliko se mi to kaj splaca.. kajti rabim samo za poizkusno virtualizacijo.. tam pa tam kaj sprobat :)

trnvpeti ::

koliko je esxi hitrejsi od server verzije? koliko % (priblizno)

kako je recimo z raidom pod esxi? je sam esxi pod raid? ali ko instaliras , potem dolocis raid?

kako je z managmentom?
recimo da imas dva win2003, kateri client vidis na osnovnem ekranu?

ali je kaksna omejitev pri esxi napram server?

Johansen ::

koliko je esxi hitrejsi od server verzije? koliko % (priblizno)
kako je recimo z raidom pod esxi? je sam esxi pod raid? ali ko instaliras , potem dolocis raid? kako je z managmentom? recimo da imas dva win2003, kateri client vidis na osnovnem ekranu? ali je kaksna omejitev pri esxi napram server?


Koliko je hitrejsi ne vem, poguglaj malo, sigurno so kaki benchmarki kje. Bolj je stvar v tem, da ti zasede bistveno manj resourcev kot VMWServer, ki potrebuje se cel operacijski sistem da lahko tece. Recimo Windows XP z ugasnjenimi nepotrebnimi servisi ti ze sami pokurijo cca 200Mb RAM-a, potem lahko temu pristejes se RAM, ki ga porabi VMWServer za svoje delovanje in tako prides na stevilko 250-300Mb samo za to dvoje. Linux je ze boljsi, sploh ce ga postripas (brez X-ev). UBUNTU Server (Hardy) + VMWServer 1.06 ti tako 'papata' okoli 150MB RAM-a za svoje delovanje. Kar je 100MB ali vec MB manj od Windows verzije - toliko vec lahko dodelis virtualnim masinam. Da o prostoru na disku ne govorimo, za XP bos tezko prisel pod 2GB, UBuntu mi trenutno kuri cca. 1 Gb, verjetno bi se dalo se kaj manj. Docim ESX-i bi naj na disku pokuril samo 32MB, glede RAM-a v delujocem stanju pa ne vem, ker mi ga se ni uspelo probat. Na zalost so za Areco na voljo samo beta gonilniki, na katerih ne mislim bazirat RAID polja, na katerem bom imel od medijskih (filmi, glasba...) do osebnih (slike, backupi) datotek. Sem pa preprican, da je RAM poraba minimalna, sploh ker ESX-i bazira na posebej za to modificirani verziji Linux jedra. Seveda je tudi hitrejsi ampak osebno ne pricakujem neke ultra povisane hitrosti, bolj moznost zaganjanja vec virtualnih masin.

Imam pa sam popolnoma drug problem zdaj, namrec UPS. A ve kdo ali ESX-i podpira UPS-e v osnovi - da zapre VM, ko je potrebno in se ustavi? V Ubuntu mi moj UPS naceloma deluje (MUSTEK 600), zazna izpad elektrike ampak ne naredi nic drugega - shutdown... To moram se porihtat, potem pa bo zagotovo na masini z Areco in diski instaliran UBUNTU + VMServer 1.0.6. Nisem se preprican ali bo sistem na RAID-anih diskih ali na svojem disku ter kaksen datotecni sistem naj uporabim za raid volume? Ali Linuxov EXT3 ali kaj drugega. Ne bi se rad namrec zaklenil, ker v primeru kakrsnihkoli kasnejsih rekonfiguriranj (ce karkoli nisem dobro premislil in se bo izkazalo za slabo ali da VMWServer ne bo dobro deloval) bom imel posla kot 'zuti', ce bom moral podatke prekopiravat iz RAIDA drugam in nato nazaj + offline bom ves ta cas... Kaksne imate ostali kaj izkusnje s tem oz. kaj mi priporocate glede tega? 10x za vsak odgovor. Da ne bi kasneje spet saltal na XP-je... V moji kombinaciji sicer delujejo zanesljivo, da bolj ne mi mogli, ampak tokrat hocem Windowsless machine :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Johansen ()

atomant ::

Bi še tudi jaz nekaj vprasal :) Trenutno mam v svoji kisti 5x po 1tb diske (nič raida) in bi si eventuelno rad postavu ločen NAS box z raid5 (predvsem zarad backupa). Z linuxi/freebsd in podobnim nimam izkušenj. Gor bi laufal sam webserver/ftp/navadn file sharing za cel domač LAN pač. To bi verjetn lahk kr kak moonwall al pa kej podobnega uporabu. Zdej za raid bi bil dost pol kr softwerski (če jih te narete distribucije že omogočajo) ali kaj hardwerskega?


Uporabi FreeNAS (www.freenas.org). Je narejen na istem principu kot Monowall.
lp, S

trnvpeti ::

@johansen: si ze kaj probal, kako je z hw raid in esxi?

bosmla ::

Pozdravljeni - bi se jaz pristavo vprasanje

Na novi masini za grafiko (Win7) potrebujem strojni RAID1 oz 5. Na voljo imam samo se PCI4 rezo pa me zanima ce bo PROMISE Fasttrak TX4650 dobra resitev glede na dokaj nizko ceno ali je bolse vzet 3WARE ESCALADE 9650SE-4LPML ali celo ARECA ARC-1210. Vazno je, da deluje zanesljivo ni pa vazna neka posebna hitrost.
Kaj predlagate oz. izkusnje?

Hvala

Isotropic ::

kako pa je z zdruzljivostjo takih strojnih krmilnikov?
ce imas recimo kartico xxy in ti crkne, bo polje zdruzljivo s kaksno (novejso, starejso) kartico istega proizvajalca? kaj pa s karticami drugih?

bosmla ::

Upam, da se bo vidlo tudi moje vprasanje nad loki-jevim :)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sistem za virtualizacijo (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
687484 (5056) Blisk
»

Strežnik za malo podjetje

Oddelek: Kaj kupiti
283925 (3138) SasoS
»

VMware ?

Oddelek: Operacijski sistemi
327900 (7410) BlueRunner
»

Izšel brezplačni VMware ESXi Hypervisor

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
257392 (4549) BlueRunner
»

Areca hardware RAID kartica

Oddelek: Strojna oprema
131434 (1319) Zzzzzzz

Več podobnih tem