» »

Elektrika

Elektrika

1
2
3

SambaShare ::

RedDrake je izjavil:


Naši bi lahko stopili korak v pravo smer in uvedli masovne subvencije na fotovoltaiko, če je kombinirana z baterijami.
Narediti gospodinjstva samooskrbna.


Pri nas imamo v elektro branži res ene take čudne tipe. Komaj smo se rešili subvencioniranega odkupa elektrike (mislim da so bile pogodbe za 20 let), so pa na plano privlekli butast net metering. Ki namesto da bi spodbujal porabo lastne elektrike, dela ravno obratno.

Mogoče nam ena ornk energetska kriza malo prevetri zadeve.

SambaShare ::

Glugy je izjavil:


Mhm sigurno se bo elektrika podražila samo toliko kot je pomanjkanje domače proizvodnje. Veš de.


Ne tudi tu proizvedena se bo. Saj je bilo že večkrat napisano, da mora iti vse preko borze.

fikus_ ::

A. Smith je izjavil:

Glugy je izjavil:

Pomanjkanja dejansko ni. Je samo problem pogoltnosti elektro proizvodnih podjetij ker tako množično prodajajo v tujino..in mi bomo zdej to skopuštvo subvencioniral?? O madona.

Ko so podjetja v težavah jim rešujemo riti zato da potem po krizi zase dobiček obdržijo namest da bi vračala v dobrobit državljanov ki so njihov obstoj z financiranjem sploh omogočil. Tle neki ne štima.
Mislim ne bi rekel če bi bilo državno podjetje...pol bi dobiček vsaj šel nazaj v proračun po krizi in bi se mal zglihal vseskp. Tko ni pa nič od nič. Sama zguba za državljane.


Napisano NI res in elektro podjetja ne prodajajo elektrike v tujino zaradi pogoltnosti, ampak ker jo MORAJO.

Energetski trg EU je opredeljen z EU DIREKTIVO in ni predmet izbire. Pač bogate države so si zlobirale možnost kupovanja pri sosedih. Tukaj elektro podjetja nimajo izbire. Če že morate pljuvati, pljuvajte po Nemcih. Oni si vsaj zaslužijo.


V bistvu gre za enoten EU trg in bogatejše države lahko plačujejo za več za elektriko in s tem direktno vplivajo na ceno.
DE proizvede več elektrike, kot je porabi, težava je v tem, da imajo okrog 20-25% iz SE in VE,za "buffer" pa uporabljajo EU omrežje. In ravno to dviguje ceno (fiksni strošek rezervnih proizvodnih kapacitet)
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

dope1337 ::

Nemcija bo "kmalu" za buffer presaltala na ogromne baterijske farme.

Ce ste v stonksih, se splaca pogledat RWE in Tricera.

Baterije bodo pa imeli od CATL, kmalu proizvedene na Madzarskem.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Mr.B ::

dope1337 je izjavil:

Nemcija bo "kmalu" za buffer presaltala na ogromne baterijske farme.

Ce ste v stonksih, se splaca pogledat RWE in Tricera.

Baterije bodo pa imeli od CATL, kmalu proizvedene na Madzarskem.

Samo to je za vetrne farme ter fotovoltaiko. Extra kapacitet ne bodo delali.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

dope1337 ::

Mr.B je izjavil:

dope1337 je izjavil:

Nemcija bo "kmalu" za buffer presaltala na ogromne baterijske farme.

Ce ste v stonksih, se splaca pogledat RWE in Tricera.

Baterije bodo pa imeli od CATL, kmalu proizvedene na Madzarskem.

Samo to je za vetrne farme ter fotovoltaiko. Extra kapacitet ne bodo delali.


RWE je letos poleti postavil ~26 MWh baterijski sistem, ki so ga priklopili direktno na eno izmed treh se obratujocih nukleark v Nemciji.

To je bilo za gust, da vidijo kako se obnese. Investicija cca 30mil.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

blink ::

Avenger je izjavil:

Kot verjetno veste, je država postavila maksimalno ceno za električno energijo za male odjemalce, kar naj bi veljalo 1 leto. Prodajalci elektrike so tako rahlo v škripcih, saj seveda nimajo direktnega vpliva na borzne cene elektrike, ki gredo precej strmo navzgor. Ali lahko predvidevamo, kaj se bo zgodilo, če se jim nabavna cena dvigne nad max prodajno ceno?

To je nekako tako, kot če vlada ne bi regulirala cene goriv, bi pa regulirala cene avtoprevoznikov in bi navedla maksimalno ceno na prevožen kilometer, recimo. In kaj se zgodi, če gre cena nafte x2? Če bi bil jaz prevoznik, oziroma elektro podjetje, bi zaprl, ali pa rekel da prodajam samo velikim poslovnim odjemalcem.

Mislm, a kdo šteka kako naj bi to funkcioniralo v praksi??


Zgodi se lahko to, kar se je zgodilo na bencinskih crpalkah - zaprejo stacuno in ni elektrike.

spaget ::

Lej, Španija jo prodaja po 140€ MWh, Finska 200€ in
Švedi po 90€, Ostali, ki so se zanašali na uran in plin
pa po cca 480€. Današnje cene.
Mi porabimo v povprečju 1GW moči, trajno
Najmanj 0,5 in največ 1,8GW špice na uro. Tako, da
se poraba in proizvodnja ni bistveno spremenila.
Očitno se je mafija iz trga bitkojnov preselila na
energente. Špekulirali so, sedaj pa ne morejo nehati,
ker bi bile izgube prevelike. Ve se kdo bo plačal.

fikus_ ::

dope1337 je izjavil:

Nemcija bo "kmalu" za buffer presaltala na ogromne baterijske farme.

Ce ste v stonksih, se splaca pogledat RWE in Tricera.

Baterije bodo pa imeli od CATL, kmalu proizvedene na Madzarskem.


A to je tista HU fabrika, ki je šele na papirju?
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

dope1337 ::

Taista ja - pozabil dati "kmalu" v navedke

Ce bi spekuliral, bi znala postavitev fabrike sovpadat s tem - https://chargedevs.com/newswire/german-...
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dope1337 ()

Mr.B ::

fikus_ je izjavil:

dope1337 je izjavil:

Nemcija bo "kmalu" za buffer presaltala na ogromne baterijske farme.

Ce ste v stonksih, se splaca pogledat RWE in Tricera.

Baterije bodo pa imeli od CATL, kmalu proizvedene na Madzarskem.


A to je tista HU fabrika, ki je šele na papirju?

To je kitajska firma.
Resitev je pa dobra za razbremenitev omrezja, ce je postavljeno lokalno.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

krucymucy ::

Pri kaksni ceni se splaca zaceti kuriti dizel v TE? 200EUR/MWh? Kaksen je izkoristek TEŠ?
V velikih agregatih je nekje na 300EUR/MWh po moje.

z litra dizla pri izkoristku 0,4 se dobi 4kWh.
Liter dizla je dober evro brez davka in trosarin.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krucymucy ()

steev ::

Sej si prav zracunal, sam se mi zdi, da so izkoriztki vecji.
:|

A. Smith ::

fikus_ je izjavil:

V bistvu gre za enoten EU trg in bogatejše države lahko plačujejo za več za elektriko in s tem direktno vplivajo na ceno. DE proizvede več elektrike, kot je porabi, težava je v tem, da imajo okrog 20-25% iz SE in VE,za "buffer" pa uporabljajo EU omrežje. In ravno to dviguje ceno (fiksni strošek rezervnih proizvodnih kapacitet)

Za buffer so imeli tudi generatorje na plin, ki so lepo poravnali profil proizvodnje OVE. Samo nič več. In OVE so se čez noč spremenili iz koristnih v nekoristne.
"Be professional, be polite,
but have a plan to kill everyone you meet".
- General James Mattis

floyd1 ::

Malo starejši se še spomnimo, kako smo v YU zaradi "premalo" (oz.izvoza) elektrike zvečer sedeli ob svečah in baterijah, ko so bile redukcije el. energije za gospodinjstva. Vsake toliko so izklopili kako območje za nekaj ur.
In če bi mi še kaki 2 leti nazaj kdo rekel, da se lahko to še kdaj ponovi, bi ga vprašal po zdravju. In poglejte zdaj, kam smo prišli...

mertseger ::

Pithlit je izjavil:

Vsaka pametna firma naj bi imela denarne rezerve ki se delajo ko se kuje dobičke. Ravno zato da se pokriva takšne in podobne izpade dohodka. Tko kot vsak človek (ki si lahko privošči - vem da si marsikdo ne more, in ravno taki naj sedaj financirajo direktorjem nove Tesle?) ima prihranke ki jih gradi kadar pač lahko. Ampak ne... firme so čist boge v takih primerih ker stroška ne morejo prevaliti na uporabnike. Dej pa ti kot fizična oseba probaj povečane stroške prevaliti na koga drugega... ne gre tko lahko, ane?


Nekaj je če moraš ti plačat v firmi elektriko za porabo računalnikov, klim, kafetere in poljenje telefonov, kot pa če ti elektrika predstavlja osnovni energent za za izdelavo produkta. Nekaj je plačati za 5 MWh na mesec drugo pa 5000 MWh.

Povej katera branža bi preživela če bi jim šla osnovna dobrina za 15x gor......nobena.

Magic1 ::

Koliko pa stane trenutno podjetja elektrika pri nas? Ker to kar se dogaja v Franciji in Nemčiji je noro. Sploh ko gledaš iz lastne perspektive. Jaz porabim za ogrevanje pozimi relativno malo pa se še vedno nabere 0,75MWh na mrzli mesec. To je po Nemških cenah 700€!!! Plus vse ostalo dodatno, torej distribucija takse in DDV 22%!!!!! To je jurja računa vsak mesec in kot sem že rekel, porabim malo ker imam dobro izolacijo.
Magic

krucymucy ::

To niso trenutne cene, pac pa za jesen 2023. In ne, ni vzdrzno, ker je 3x ceneje kuriti dizel pri takih cenah.

fikus_ ::

Trenutne cene niso enake sedanjim cenam na borzi, ker se večina elektrike prodaja po cenah iz pogodb, ki so bile sklenjene pred časom za neko obdobje. Manjke elektrike se pa kupuje po sedanjih cenah, ki pa so precej/zelo visoke.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Magic1 ::

Kaj to pomeni, še dražje od nevedenih cen za prihodnjo zimo?
Magic

kow ::

Ne.

Se vedno nic ne razumes. Nihce ne more napovedati kaksno bo proizvodnja v naslednjih mesecih. Razen, ce mi poves koliko dezja bo padlo jeseni, ce bodo nemci startali kaksen jedrski reaktor, ali kaksna bo vetrovnost. Trenutno je podpisovati dolgorocne pogodbe izredno nehvalezno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

fikus_ ::

"Trenutno je podpisovati dolgorocne pogodbe izredno nehvalezno. "

Ja, ker se lahko celo zgodi, da zakupiš elektriko po sedanji ceni, čez eno leto bo pa nižja, ker bodo npr. Nemci zagnali kakšno JE, vode za HE bo dovolj, prav tako bo nadpovprečna proizvodnja iz SE in VE, . . . bo recesija in pol industrije bo stalo, . . . .
V glavnem izziv tudi za kristalno kroglo.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Magic1 ::

Kow-u je kot ponavadi vse jasno, dokler mu pač ni več. Ko ti podpisuješ dolgoročno pogodbo, te ne zanima kakšna bo takrat proizvodnja. To mora zanimat prodajalca, ki ti elektriko proda(sklene pogodbo s tabo, da ti jo bo zagotovil). Kje jo bo on dobil za primerno ceno je zgolj njegov problem. To je tudi zadnje čase postal velik problem, ker se je skalperska miselno razrasla čez vse meje. "Vsak" lahko zakupi elektriko na trgu in jo naprej preprodaja. Ko je tega preveč, cene hitro poletijo.
Magic

kow ::

No, te bom drugace vprasal. Grem lahko trenutno kot gospodinjstvo na Gen-i (ali kaksnemu drugemu ponudniku) in se zdilam za naslednjih 5 let za ceno 10c/kwh (pred davki) za naslednjih 5 let? Morda za 15c? Zakaj tega ne naredijo vsi, ki se tako bojijo dragih racunov?

Hvala!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Jnou ::

Mene pa zanima kakšna so razmerja med porabo gospodinjstev in industrije? Koliko recimo porabi neko srednje veliko mesto napram podjetju z veliko porabo? Npr. Jesenice in Acroni, Kidričevo in Talum? Ti podatki obstajajo? Bi nas lahko "rešilo" izklapljanje le največjih porabnikov v industriji ali njihov delež v celotni porabi države ni tako velik?

fikus_ ::

Že sedaj se to dogaja, da veliki porabniki zmanjšujejo porabo elektrike v kritičnih špicah.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

Jnou je izjavil:

Mene pa zanima kakšna so razmerja med porabo gospodinjstev in industrije? Koliko recimo porabi neko srednje veliko mesto napram podjetju z veliko porabo? Npr. Jesenice in Acroni, Kidričevo in Talum? Ti podatki obstajajo? Bi nas lahko "rešilo" izklapljanje le največjih porabnikov v industriji ali njihov delež v celotni porabi države ni tako velik?


https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/...

Poglej si t.i. flowchart

Kaze sicer vso energijo, ampak lahko priblizno ocenis. Ce se ne motim, je elektrika v industriji, nekaj manj kot 50%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

starfotr ::

Jap, temu se reče terciarna regulacija. In za to so podjetja plačana.

Sicer pa zakaj bi izklopil firme, ki prinašajo denar.
Gospodinjstva izklopimo. Pač bo folk manj grel vodo in stanovanja, manj bodo gledal TV. So what.

Postavite se v pozicijo firme. Imaš nekaj za naredit in ne moreš, ker ti glupa država ne omogoča tega, z izklopi elektrike/plina/redukcijo uporabe nafte.

Ne dovolijo pa kurjenja mazuta in podobnih zadev.

Magic1 ::

Te neumnosti se zdaj gremo, država subvencionira vsem, da lahko kurjo nespremenjeno naprej. Ugašali bomo gospodarstvo in jim plačevali izgube. Vsi veseli, denar pa naprintali. EUR pa v prostem padu, inflacija bo pa posledično vedno bolj kazala zobe.
Vsi bi lahko relativno enostavno zmanjšali porabo energentov za tretjino, samo zakaj bi, če država časti razliko.
Magic

fikus_ ::

"Vsi bi lahko relativno enostavno zmanjšali porabo energentov za tretjino,..."

Kaže da imaš odgovor/predlog kako bi naredili to? Za zapiramo tovarne zaradi drage energije ni pravi odgovor.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

Mr.B ::

fikus_ je izjavil:

"Vsi bi lahko relativno enostavno zmanjšali porabo energentov za tretjino,..."

Kaže da imaš odgovor/predlog kako bi naredili to? Za zapiramo tovarne zaradi drage energije ni pravi odgovor.

Zapremo tovarne, in jih zgradimo v Aziji.
Potem jim pa nabijemo Sankcije zaradi CO izpusta.
Ceno Sankcij pa itak plačamo mi sami.
Win Win.

Lahko pa seveda rečemo, da nehamo biti potrošna družba, pa bodo Azijske ekonomije spet v kontekstu naših provic kot pred 200 letu.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Magic1 ::

fikus_ je izjavil:

"Vsi bi lahko relativno enostavno zmanjšali porabo energentov za tretjino,..."

Kaže da imaš odgovor/predlog kako bi naredili to? Za zapiramo tovarne zaradi drage energije ni pravi odgovor.

Samo z višjo ceno. Ne vem zakaj so postavili ceno tako nizko, da bo večina plačevala manj kot lansko zimo?!? Se strinjam, da se omeji navzgor, da ne poleti na x kratnik, samo ene 20%-40% pa bi lahko bila dražja, da folk mal špara. Pa še trošerine bodo zmanjšali in ddv. Torej izgleda, da bo še občutno ceneje.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Utk ::

Z vsemi nižanji in nižjim ddv bo elektrika to zimo še zmeraj 20-30% dražja. Edino če te je lani nekdo zelo grdo nategoval, potem ok, si lahko tudi na istem.

Magic1 ::

Ok se posipavam, sem pri Gen-i, tako da me niso nategovali. Nekje navajajo ceno s DDV, drugje pa ne, itak pa neoznačeno in potem sem sklepal da bo 20% ceneje. Tako da bo zame ostalo enako na koncu. Še vedno ostajam na mnenju, da bi moralo bit malo dražje za vse, da se prisili folk v racionalizacijo, ne pa da država časti na kredo. Kot sem rekel, ene 20-30% v gospodinjstvu ni težko zmanjšati.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

ViperR ::

Kaj pa, če se greješ na elektriko?

fikus_ ::

Aha, zmanjšati porabo?! Jaz sem v zadnjih 5-8 letih zmanjšal porabo za okrog 30%. Torej bi po tvojem še moral zmanjšati?!

Saj pravim čudovit novi svet, ko ti nekdo soli pamet, kako je potrebno ravnati.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

kow ::

A se ni vsem, razen tistim, ki so montirali klimo?

SambaShare ::

fikus_ je izjavil:

Aha, zmanjšati porabo?! Jaz sem v zadnjih 5-8 letih zmanjšal porabo za okrog 30%. Torej bi po tvojem še moral zmanjšati?!


Misli kakšno vprašanje je to, kakšna pa je bila osnova?

Čuda vidiš, zadnjič sosed pove, da mu priklopijo SE, ker da plačuje čez 200EUR mesečno. In to brez EV ali TČ. Kako jim to sploh uspe...

Zgodovina sprememb…

starfotr ::

Enostavno. Folk ima 24/7 priklopljene zamrzovalne skrinje, po več kosov. Ali pa računanike, TV, strežnike, velike bojlerje ipd.

Tega je čuda, pa se nabere 200 eur na mesec.

Normalna poraba je med 50 in 100 eur na mesec.

kow ::

Ce bi ugibal, bi lahko pol slovenskih revnejsih gospodinjstev zmanjsalo porabo tako, da gredo po nove 55 incne tv-je za 400e.
Naj jim drzava airdropa (seveda postopoma) bone in to je to.

Magic1 ::

fikus_ je izjavil:

Aha, zmanjšati porabo?! Jaz sem v zadnjih 5-8 letih zmanjšal porabo za okrog 30%. Torej bi po tvojem še moral zmanjšati?!

Saj pravim čudovit novi svet, ko ti nekdo soli pamet, kako je potrebno ravnati.

Kaj hočeš povedat? Jaz sem tudi zmanjšal porabo z izolacijo, varčnejšimi napravami,... Vendar še nisem posegal v zmanjšanje zaradi luksuza. Temperaturo pozimi bi komot zmanjšal za stopinjo, tuširale bi se ženske tudi lahko malo manj časa in še bi lahko našteval. Samo pri mespremenjeni ceni folk ne bo trznil, kredit bomo vzeli pa na otroke za poplačilo. Pa še velik ekstra za podjetja. Pač luksuz na kratki rok in slabši standard na dolgi.
Magic

fikus_ ::

Povprečna poraba zadnje leto je 400-450 kWh/mesec na kmetiji. Poleti kakšna dva meseca malo več, ko dela sušilna za seno.
Zmanjšal in zamenjal zamrzovalno skrinjo, hladilnik, pere se čez vikende na poceni elektriko, TV in podobne zadeve se redno ugašajo,. . . .
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

nejc_nejc ::

Magic1 je izjavil:

....Jaz sem tudi zmanjšal porabo z izolacijo, varčnejšimi napravami,... Vendar še nisem posegal v zmanjšanje zaradi luksuza. Temperaturo pozimi bi komot zmanjšal za stopinjo, tuširale bi se ženske tudi lahko malo manj časa in še bi lahko našteval. Samo pri mespremenjeni ceni folk ne bo trznil, kredit bomo vzeli pa na otroke za poplačilo. Pa še velik ekstra za podjetja. Pač luksuz na kratki rok in slabši standard na dolgi.

Vse lepo in prav ampak ele. distributerji, bodo pa dobičke kljub temu talal?

Magic1 ::

A elektro distributerji so dobrodelne ustanove? Kaptalizem je pač tak. Sej so eni zaprli biznis lani, ker niso imeli dolgoročnih pogodb in so morali tržno ceno plačat, ki bi jim pa minus/bad press proizvajalo.
Tukaj bo še en potencialen problem. Država bo častila razliko med tržno ceno in zajamčeno. Zakaj bi se distributerji sploh trudili iskati najcenejo elektriko? Sej država časti razliko in še verjetno maržo. Njim je v takih razmerah praktično vseeno. Še huje, sprejmejo kakšno zelo slabo kratkotrajno pogodbo v zameno za procente nižjo v prihodnosti, ko ne bo več regulacije. Zastonj denar najlažje ponikne.
Sej zato pa se forsirajo tolk vse te krize zadnje čase. Easy money za krast. Problem je samo to, da bo nastala taka štala, da bo gorel. Potem pa izgubimo vsi, ki imamo karkoli za izgubit.
Magic

Lonsarg ::

V bistvu je precej enostavno, ko je zadeva stabilna prosti trg deluje. Ko pa tako konkretno divergira ponudba/povpraševanje je pa pač treba reševati z regulacijo.

Ampak regulacija na maloprodajnem trgu je IMO strel v koleno. Potrebno bi bilo regulirati cene na borzi elektrike, preprosto določiti najvišjo ceno in potem s strani države določiti kdo sme kupiti, če je kupcev preveč. To je pač najbolša izmed slabih rešitev za obdobje kakega leta dokler se zadeve za silo ne porihtajo.

kow ::

Prosti trg deluje tudi, ko zadeva ni stabilna. Samo nimam prostega trga pri kapitalu in delovni sili. Imamo pac meje, bloke, nacionalne drzave ipd. Game theory pravi, da smo prisiljeni v regulacijo. Najbolj neumno je zmanjsevati davke na energijo, ker ne resis nicesar. Povprasevanje ostane enako, ponudbe pa ni nic vec. Cene se enako dvignejo, drzava pa ostane brez davcnih prihodkov, ki jih tako rabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

ViperR ::

Lonsarg je izjavil:

V bistvu je precej enostavno, ko je zadeva stabilna prosti trg deluje. Ko pa tako konkretno divergira ponudba/povpraševanje je pa pač treba reševati z regulacijo.

Ampak regulacija na maloprodajnem trgu je IMO strel v koleno. Potrebno bi bilo regulirati cene na borzi elektrike, preprosto določiti najvišjo ceno in potem s strani države določiti kdo sme kupiti, če je kupcev preveč. To je pač najbolša izmed slabih rešitev za obdobje kakega leta dokler se zadeve za silo ne porihtajo.


Kar govoriš je nemogoče doseči, razen če zapreš mejo. Kar je pa spet neumnost, ker uvažamo elektriko.

Za 100e pa itak noben ne bi prodajal v Slo. Proizvajalci bi enostavno zvlekli flow v sosednje države in prodali po 700e.

Lonsarg ::

Mislim da je jasno da sem govoril o regulaciji max cene na borzi v celotni EU. Sama Slovenija res tle ne more nic narediti.

Ampak ja, za to je seveda potrebna politicna volje, ne pa birokrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ViperR ::

Ja nemci že ploskajo taki ideji, francozi pa tud. Plin bojo po 500e kupovali zato, da mamo mi fiksno ceno.

Lonsarg ::

To kdo bo ploskal je cisto odvisno od tega kako se dogovorijo komu bodo odrezal elektriko in komu ne.

To da pustijo da gre cena v nebo in spekulanti zasluzijo na racun tega da "bo prosti trg dolocil kdo bo brez elektrike ostal" je najslabsa moznost.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587143173 (28897) gaoZjQP
»

Saj ni res, pa je: za TEŠ 6 zmanjkalo denarja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15032417 (17468) gruntfürmich

Več podobnih tem