» »

Western Digital s klasičnimi diski do 22 TB, s SMR pa 26 TB

Western Digital s klasičnimi diski do 22 TB, s SMR pa 26 TB

Slo-Tech - Letvica za kapaciteto diskov se dviguje, saj je Western Digital s svojimi izdelki ravno presegel 26 TB. Predstavili so diska s kapaciteto 26 TB in 22 TB ter več SSD-jev za strežnike in nekaj cenejših SSD PCIe 4.0 za domačo uporabo.

Največji disk Ultrastar DC HC670 s kapaciteto 26 TB uporablja tehnologije SMR, zaradi katere so sicer diski nekoliko počasnejši, a lahko zaradi delnega prekrivanja sledi zapišejo bistveno več podatkov. Western Digital je sicer pred dvema letoma poskrbel za pravi škandal, ko je to tehnologije uvedel tudi v poslovne diske, ne da bi to jasno navedel, zato se je potem rodila družina WD Red Pro, ki ima to jasno definirano. Družina WD Red Plus, v katero sodi najnovejši 22-TB disk, pa še vedno uporablja konvencionalni način zapisovanja (CMR). Doslej so največji diski s CMR zmogli 20 TB, s SMR pa 22 TB, kolikor je v začetku leta ponudil Seagate.

Kapaciteta brez CMR je torej 22 TB, zato se bodo tako prostorni diski pojavili v več družinah: Ultrastar, WD Purple, WD Red in WD Gold. Veliko zmorejo tudi SSD-ji, saj bo družina UltraStar DC SN650 zmogla do 15,36 TB. Tudi cene so že povsem sprejemljive, saj za 1 TB velik SSD odštejemo manj kot 120 dolarjev.

14 komentarjev

Ghost7 ::

TOP
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

filip007 ::

A to so marketinške nalepke, ali že gor piše kaj je?
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Sindrom ::

Iz izkušenj lahko povem, da so SMR diski samo za v kanto za smeti.
"If privacy is outlawed, only outlaws will have privacy." - Phil Zimmerman

KTr1sk ::

Sindrom je izjavil:

Iz izkušenj lahko povem, da so SMR diski samo za v kanto za smeti.

Zakaj, a so tako počasni ali tako nezanesljivi?
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

kixs ::

Dobri so za to cemu so namenjeni. Malo pisanja (oz. malokrat veliko) in vec/veliko branja.

Dobri so npr. za arhive. Sam jih imam ene par, ki so kopija drugega non-SMR diska.

Gregor P ::

Mene samo zanima njihova zanesljivost, torek koliko jih crkne na 1000. Ker največ diskov do zdaj je pri meni crknilo prav od njih in to ob minimalni uporabi. Vem da iz primerov posameznika se ne da sklepati dosti, ampak vseeno.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

strom_15 ::

No jaz lahko povem, da je to isto odvisno od situacije. Moj WD 250 GB je držal 12 let brez kakršnekoli napake (tudi CrytalinfoDisc ni pokazal nobenega slabega sektorja). Pač sem ga nehal uporabljati, ko sem kupil nov računalnik (sedaj s m.2 ssd) tako, da je to čisto odvisno na kaj naletiš. Je bil pa seveda ta disk takrat sistemski disk.

Nekje sem prebral, da HDD če se ne pokvarijo v nekaj mesecih je potem možnost okvare veliko manjša. No saj če se pa okvarijo že po nekaj mesecih je pa pač garancijska doba dovolj velika.

Tu imaš nekaj o diskih: http://eprints.fri.uni-lj.si/1890/1/Ore...

Gregor P ::

Bolj so priročni statistični podatki okvar večjih količin diskov kot npr. starejša ST novica: Diski: najbolj zanesljivi HGST, najmanj WDC ali BackBlazova statistika: letno odpove 2 % diskov, še novejša Backblaze: letno odpove 1,7 odstotka diskov, HGST boljši kot Seagate.

Če pogledamo kumulativne podatke od aprila 2013 in ponovno odštejemo modele z manj kot 100.000 urami, so WDC-jevi diski najslabši.

Od Western Digitalovih diskov so se v minulem četrtletju poslovili.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

strom_15 ::

Predvsem je pa tudi odvisno od kakovosti napajalnika. Nihanje napetosti je smrtni sovražnik za dike. Dobri napajalniki imajo dober filter ki ta nihanja lepo gladijo.

dexterboy ::

Malo kdo ve, da disk ob "cold startu" zahteva 20W moči. In "čunga lunga" napajalniki ne premorejo tega zadostiti, sploh, če je v sistemu ducat diskov...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

PlayTheGame ::

Iz mojih izkušenj so daleč najbolj zanesljivi WD caviar black. Še zdaj imam 2 diska po 640gb stara 12+ let in delata brez najmanjšega problema. Medtem, ko mi je vmes pocrkal marsikaj drugega, tudi hdd iz zloglasne green serije...
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

strom_15 ::

dexterboy je izjavil:

Malo kdo ve, da disk ob "cold startu" zahteva 20W moči. In "čunga lunga" napajalniki ne premorejo tega zadostiti, sploh, če je v sistemu ducat diskov...


Dobro bi bilo napisati, kateri so "čunga lunga" napajalniki oz. kateri niso "čunga lunga", da bodo bodoči kupci vedeli kateri PSU (napajanik) naj izberejo.

Kar se pa tiče raznih Green diskov imam pa tudi jaz slabe izkušnje iz se jih izogibam na veliko.

LeQuack ::

Dokler so samo 100 MB/s prenosi postanejo take velikosti na magnetnih diskih nesmiselne, ker preden narediš backup takega diska že crkne.
Quack !

Sindrom ::

kixs je izjavil:

Dobri so za to cemu so namenjeni. Malo pisanja (oz. malokrat veliko) in vec/veliko branja.

Dobri so npr. za arhive. Sam jih imam ene par, ki so kopija drugega non-SMR diska.

No, moja zgodba je taka.

Pred leti sem želel nadgraditi trdi disk za svoj prenosni računalnik, saj sem hotel imeti 2 particiji po 1 TB za ločena operacijska sistema. Grem v trgovino, disk najdem, ga kupim, inštaliram v prenosnik in pričnem z inštalacijo windows-ov in linux-a. Vse ok. Potem pa po nekaj dneh uporabe opazim, da mi Windows začne vse pogosteje štekati in postane počasen kot polž. To traja do pol ure, potem pa spet začne vse normalno delovati. Hmm, čudno. Še enkrat na novo naložim Windows in prenosnik uporabljam naprej. Zopet začne zmrzovati in se upočasnjevati. Kaj za vraga se dogaja? Trajalo je kar nekaj časa in precej izpuljenih las, da sem ugotovil, da je kriv trdi disk. Moj nov 2TB trdi disk je defekten? Kako je to možno, saj se to še nikoli ni dogajalo.

No, tukaj pa je nastopil tisti trenutek v mojem življenju, ko sem prvič izvedel za obstoj SMR diskov. Grem na google, vtipkam serijsko številko svojega diska in... glejga no! Baraba je bil SMR disk. Zakaj me v trgovini niso obvestili, da imajo na prodaj SMR diske? Resda se ob nakupu tudi sam nisem pozanimal, a kaj, ko takrat nisem vedel, da zadeve sploh obstajajo. Skratka, to je zame bila ena dokaj neprijetna izkušnja, SMR diski pa so se mi zagravžali do konca življenja. Danes kupujem le še CMR diske in pa SSD. V svojem prenosniku imam 2TB SSD in deluje super.
"If privacy is outlawed, only outlaws will have privacy." - Phil Zimmerman


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zunanji disk (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
9711070 (1978) Rias Gremory
»

Diski prilezli do 22 TB

Oddelek: Novice / Diski
144828 (2665) MrStein
»

Koliko počasnejši so v resnici diski SMR

Oddelek: Novice / Diski
146080 (2763) MrStein
»

Western Digital prinaša helij v domače diske

Oddelek: Novice / Diski
4211499 (8536) MrStein
»

Diski s helijem so tu!

Oddelek: Novice / Diski
3917168 (13767) darkolord

Več podobnih tem