» »

15. Slovenska vlada (2022- )

15. Slovenska vlada (2022- )

Temo vidijo: vsi
««
199 / 236
»»

ripmork ::

nejclp je izjavil:

Tip sploh ne trdi, da "gospodarstvo prispeva 10 % proračuna".


Tip je dobesedno napisal: “Kapitalisti prispevajo le 10% proračuna”.

PS: vidim, da je že bilo komentirano. Sam pomoje tu ne gre glih za “baročno izražanje”.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

nejclp ::

ripmork je izjavil:

nejclp je izjavil:

Tip sploh ne trdi, da "gospodarstvo prispeva 10 % proračuna".


Tip je dobesedno napisal: “Kapitalisti prispevajo le 10% proračuna”.

PS: vidim, da je že bilo komentirano. Sam pomoje tu ne gre glih za “baročno izražanje”.

Ja, napisal je, dobesedno, "Kapitalisti prispevajo le 10% proračuna". Kako si ti to prebral "gospodarstvo prispeva 10 % proračuna"?

ripmork ::

Kaj ne izvira kapital iz gospodarstva? Gospodarstvo brez kapitala = 0.

nejclp ::

ripmork je izjavil:

Kaj ne izvira kapital iz gospodarstva? Gospodarstvo brez kapitala = 0.
Ne, kapital ne izvira iz gospodarstva. Večina prvotno akumuliranega kapitala izvira iz kraje. Pa četudi, gospodarstvo in kapitalist nista sopomenki.
Kapitalist je lastnik kapitala. Delavec ki dela v gospodarstvu ni kapitalist, prodaja svoje delo. Svoje delo lahko prodaja tudi kot SP, lahko ga prodaja poljubnemu lastniku, tudi državi, če je ta lastnik kapitala.

lynxslo5 ::

Par dni nazaj sem pravilno napovedal, da se bo Klakočar Maria Antoaneta šla tudi v Dražgoše slikat. To so pravi partizani, ki se pripeljejo z mercedesom, kadar se s Falconom ne morejo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lynxslo5 ()

bbbbbb2015 ::

nejclp je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kaj ne izvira kapital iz gospodarstva? Gospodarstvo brez kapitala = 0.
Ne, kapital ne izvira iz gospodarstva. Večina prvotno akumuliranega kapitala izvira iz kraje. Pa četudi, gospodarstvo in kapitalist nista sopomenki.
Kapitalist je lastnik kapitala. Delavec ki dela v gospodarstvu ni kapitalist, prodaja svoje delo. Svoje delo lahko prodaja tudi kot SP, lahko ga prodaja poljubnemu lastniku, tudi državi, če je ta lastnik kapitala.


Wat? Poslušaj ti mali buržuazijc reakcionarni butasti.
Pa ti nimaš pojma. Ti nisi najjačega komunističnega misleca - Marxa prebral. Niti nisi platnic otipal. Človek je napisal tri bukle 2x3cm - Das Kapital. V slovenščini jih imaš, v usnje vezane. Soavtor je Engels.

Marx je eden mojih najljubših filozofov.
In ti trdiš, da kapital izvira iz kraje?

Imaš srečo. V srednjem veku bi te za *tako* herezijo zažgali na grmadi. No, tebe morda ne, za take, kot si ti, je škoda drv. Drva so danes pomembna komoditeta in jih ne gre zapravljati.

Tu imaš Kapital:
Kapital (knjiga) @ Wikipedia

V linkih imaš free verzije na Internetu (če si prereven, da bi si članarino za knjižnico kupil).
Tu si preberi:
https://www.marxists.org/archive/marx/w...

Zdaj pa zgini nazaj v luknjo, od koder si prišel in ne nadleguj nas, esencialne mislece tukaj na forumu. Pa mi imamo komunizem v malem prstu. Pa mi smo se to v srednji šoli učili. Samoupravljanje s temelji marksizma. Če nisi vedel, od kod je kapital, si dobil cvek. Cvek, razumeš? Polletja ne bi imel pozitivnega ziher.

Za tak odgovor, iz kraje, bi te takrat obravnavali na razrednem sestanku. Kazen bi dobil. Dva mesca brisanja table, pa ta stari morali priti v šolo na roditeljskega.

Zgodovina sprememb…

nejclp ::

bbbbbb2015 je izjavil:

nejclp je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kaj ne izvira kapital iz gospodarstva? Gospodarstvo brez kapitala = 0.
Ne, kapital ne izvira iz gospodarstva. Večina prvotno akumuliranega kapitala izvira iz kraje. Pa četudi, gospodarstvo in kapitalist nista sopomenki.
Kapitalist je lastnik kapitala. Delavec ki dela v gospodarstvu ni kapitalist, prodaja svoje delo. Svoje delo lahko prodaja tudi kot SP, lahko ga prodaja poljubnemu lastniku, tudi državi, če je ta lastnik kapitala.


Wat? Poslušaj ti mali buržuazijc reakcionarni butasti.
Pa ti nimaš pojma. Ti nisi najjačega komunističnega misleca - Marxa prebral. Niti nisi platnic otipal. Človek je napisal tri bukle 2x3cm - Das Kapital. V slovenščini jih imaš, v usnje vezane. Soavtor je Engels.

Marx je eden mojih najljubših filozofov.
In ti trdiš, da kapital izvira iz kraje?

Imaš srečo. V srednjem veku bi te za *tako* herezijo zažgali na grmadi. No, tebe morda ne, za take, kot si ti, je škoda drv. Drva so danes pomembna komoditeta in jih ne gre zapravljati.

Tu imaš Kapital:
Kapital (knjiga) @ Wikipedia

V linkih imaš free verzije na Internetu (če si prereven, da bi si članarino za knjižnico kupil).
Tu si preberi:
https://www.marxists.org/archive/marx/w...

Zdaj pa zgini nazaj v luknjo, od koder si prišel in ne nadleguj nas, esencialne mislece tukaj na forumu. Pa mi imamo komunizem v malem prstu. Pa mi smo se to v srednji šoli učili. Samoupravljanje s temelji marksizma. Če nisi vedel, od kod je kapital, si dobil cvek. Cvek, razumeš? Polletja ne bi imel pozitivnega ziher.

Za tak odgovor, iz kraje, bi te takrat obravnavali na razrednem sestanku. Kazen bi dobil. Dva mesca brisanja table, pa ta stari morali priti v šolo na roditeljskega.

Malce lepše se obnašaj, ni nobene potrebe, da se napihuješ kot ena žaba, glede na tvojo ignoranco, ki jo vztrajno demonstriraš tukajle.
Napisal sem "prvotna akumulacija kapitala". Ta pač ne izhaja iz produkcije presežne vrednosti, ampak gre izvorno za rezultat zunanjih vplivov- vojne, ropanje, nasilje, kraja. Basic Marx. Pomoje si ta del nekako prezrl, ko si bral Kapital.

bbbbbb2015 ::

nejclp je izjavil:


Napisal sem "prvotna akumulacija kapitala". Ta pač ne izhaja iz produkcije presežne vrednosti, ampak gre izvorno za rezultat zunanjih vplivov- vojne, ropanje, nasilje, kraja. Basic Marx. Pomoje si ta del nekako prezrl, ko si bral Kapital.


Za brezveze si nekaj zmišljuješ. Beri:

https://www.marxists.org/archive/marx/w...
Part VII: The Accumulation of Capital

Kje piše, da je kapital izvorno rezultat zunanjih vplivov vojne, ropanje, nasilje, kraja? Knjigo imaš na Internetu. Kje to piše? S prstom sem ti pokazal, kje Marx obravnava akumulacijo kapitala. Ti pa kar blodiš.

Daj daj, takih bleferjev je na tone. Kar nakladajo o kapitalu in ne samo, da si niso prebrali knjige Adama Smitha, niti klasične kritike (kapitalistične) politične ekonomije si nisi prebral.

Kar nekaj abotno nakladaš in sem ti rekel, če bi kaj takega izustil pri predmetu, ki je to obravnaval, bi dobil cvek. Ker to ni res. V nobeni knjigi ni res, kar sta Marx in Engles napisala. Pa tudi sicer ne poznam knjige (resnega avtorja), ki bi izvor kapital dala pod neke vire ala ropanje. To je izmišljija samo tebe, nobenega resnega avtorja ni, ki bi to podpiral.

Zgodovina sprememb…

Pat_MaGroin ::

Levica je vir :).

bbbbbb2015 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

Levica je vir :).


X nekih bleferjev kar nosi neke čegevara majice in o kapitalu govori kot o sladoledu.

Kaj pa tebi paše? Aaa, meni paše mavrični kapital.
Aaha. Meni pa paše prvotno akumulirani, z malo mrvicami potresen.

Daj daj. To pa ko srečajo malo jače igrače, ki so dejansko prebrali vsaj Marxa, to pa vidiš, da blefirajo ko vinske mušice na gnilem jabolku.

Že, da si Kapital prvo buklo prebral, to terja pol leta branja. Minimalno. In tako malo preverjanja in malo gledanja, kaj Žižek pravi, pa tako. Pa kaj ga Peterson nekaj najeda, pa tako.

In imaš modernejše knjige, ki iz zgodovinske distance gledajo na Marxa. Ker to pa je kritika klasičnega kapitala. Ne recimo neoliberalnega.

Zgodovina sprememb…

nejclp ::

bbbbbb2015 je izjavil:

nejclp je izjavil:


Napisal sem "prvotna akumulacija kapitala". Ta pač ne izhaja iz produkcije presežne vrednosti, ampak gre izvorno za rezultat zunanjih vplivov- vojne, ropanje, nasilje, kraja. Basic Marx. Pomoje si ta del nekako prezrl, ko si bral Kapital.


Za brezveze si nekaj zmišljuješ. Beri:

https://www.marxists.org/archive/marx/w...
Part VII: The Accumulation of Capital

Kje piše, da je kapital izvorno rezultat zunanjih vplivov vojne, ropanje, nasilje, kraja? Knjigo imaš na Internetu. Kje to piše? S prstom sem ti pokazal, kje Marx obravnava akumulacijo kapitala. Ti pa kar blodiš.

Daj daj, takih bleferjev je na tone. Kar nakladajo o kapitalu in ne samo, da si niso prebrali knjige Adama Smitha, niti klasične kritike (kapitalistične) politične ekonomije si nisi prebral.

Kar nekaj abotno nakladaš in sem ti rekel, če bi kaj takega izustil pri predmetu, ki je to obravnaval, bi dobil cvek. Ker to ni res. V nobeni knjigi ni res, kar sta Marx in Engles napisala. Pa tudi sicer ne poznam knjige (resnega avtorja), ki bi izvor kapital dala pod neke vire ala ropanje. To je izmišljija samo tebe, nobenega resnega avtorja ni, ki bi to podpiral.


Očitno si precej površno preštudiral Kapital, če si to prezrl

Kapital, prva knjiga, osmi del, Prvotna akumulacija, poglavje 26,
ko Marx pravi, da je interpretacija prvotne akumulacije kapitala, kot jo je definiral Adam Smith "otročja in zgodovinsko nepravilna".

In actual history it is notorious that conquest, enslavement, robbery, murder, briefly force, play the great part. In the tender annals of Political Economy (od Smitha knjiga), the idyllic reigns from time immemorial. Right and “labour” were from all time the sole means of enrichment, the present year of course always excepted. As a matter of fact, the methods of primitive accumulation are anything but idyllic.


https://www.marxists.org/archive/marx/w...

bbbbbb2015 ::

nejclp je izjavil:

ko Marx pravi, da je interpretacija prvotne akumulacije kapitala, kot jo je definiral Adam Smith "otročja in zgodovinsko nepravilna".

In actual history it is notorious that conquest, enslavement, robbery, murder, briefly force, play the great part. In the tender annals of Political Economy (od Smitha knjiga), the idyllic reigns from time immemorial. Right and “labour” were from all time the sole means of enrichment, the present year of course always excepted. As a matter of fact, the methods of primitive accumulation are anything but idyllic.


https://www.marxists.org/archive/marx/w...


Poglej, zdaj ti bom razložil, kot majhnemu otroku. Ni bil to namen, ampak je zelo očitno, da zdaj ti nekako želiš "oblatiti" prvobitni kapital in ga povezovati z ropanjem, itd.

Glej, Marx zelo jasno pove, da je večina prvobitnega kapitala izhajala iz fevdalizma. To je res in to je bilo res, ko sem jaz imel STM in to je res še danes.
Doda pa, da se fevdalizem opisuje z neko idiliko (Adam Smith), da pa je realnost, torej fevdalizem bil prežet z zavojevanjem, suženjstvom, ropanjem, umori, ipd.

Tudi to je res, moraš pa vedeti dvoje:

a) vojna je bila legitimno sredstvo razreševanja spora.
b) vojne so bile velike "uničevalke" kapitala. Od porušenih mest, požganih vasi.

Kapital (zemlja, zlato) je eventuelno prešel iz rok v roke, samo sama vojna in ropanje - ne ustvarja kapitala. Vsak graščak je (morda!) privojeval neka nova ozemlja, samo je rabil plačati vojsko, dninarji niso plačevali davkov (opravljanje vojne službe je bil eden od načinov, kako neplačati dnine).

Kar Marx želi povedati je, da Adam Smith opisuje začetke kapitalizma (s kapitalom iz fevdalizma) idilično, zadaj pa so se tepli ko prasci.

So se, pa saj ni nič drugače v kapitalizmu, tudi tu so bile vojne. Pa saj v socializmu (Sovjetska zveza) so se tudi tepli kot prasci - Češkoslovaška, Madžarska,ipd. Vojna ni spremenljivka. Je konstanta.

Ampak generalno gledano, so bile vojne velike uničevalke kapitala. In nikakor ne izhaja, da kapital izhaja iz ropanja.

Par imperijev je bilo izjema - Rimski, Huni, Otomanski, Vikingi pred fevdalno dobo - kjer dejansko folk ni nič delal, Vikingi (sedaj Normani) so se vsako leto zgodaj na spomlad odpravili ropat. Kar so zropali - so prinesli nazaj na sever. Pa zdaj - vsi taki imperiji so - prejkoslej - propadli. Od Rimljanov, do Otomanov.

Razlog je bil relativno preprost: dokler so Rimljani uspeli folk zropati, so vedno ukradli dodano vrednost, rekli bi kapital. Potem so se jim postavili po robu - Germani, Galci, Vandali in preprosto nikogar niso zmagali in ni bilo "pritoka" denarja in sužnjev. In vsi roparski imperiji so tako propadli.

Zgodovina sprememb…

Mare2 ::

Sploh v Sloveniji je veliko tajkunskega kapitala.
http://bit.ly/Navodilo123 Podpora za N26 Mastercard za Slovenijo

lynxslo5 ::

Naši levičarji imajo vedno probleme samo s tistim kapitalom, ki so ga iz nič s svojim delom ustvarili gospodarstveniki kot so Boscarol, Akrapovič in Pečečnik. Nikoli pa ne kritizirajo svojih kapitalistov iz Foruma 21, ki so do kapitala prišli s krajo družbenega premoženja.

TESKAn ::

Naši levičarji imajo vedno probleme samo s tistim kapitalom, ki so ga iz nič s svojim delom ustvarili gospodarstveniki kot so Boscarol, Akrapovič in Pečečnik. Nikoli pa ne kritizirajo svojih kapitalistov iz Foruma 21, ki so do kapitala prišli s krajo družbenega premoženja.

Seveda, kapitalist ustvarja, zraven pa milostno da nekaj drobtinic zaposlenim, ki tako ali tako nič ne ustvarjajo. Letala, auspuhi in igralni avtomati se pojavijo sami od sebe, delavci so bolj v vlogi neobodigatreb, država s svojo zakonodajo je pa tako ali tako nevšečnost, ki bi bilo bolje, da je ne bi bilo.
Zakaj ne more družba in država tem velegenijem samo preskrbet ceste, izšolane kadre, zdravnike, da ti kadri ostanejo zdravi, gasilce, če se kaj vžge, policijo in cel represiven aparat, da komu ne pade na pamet, da bi od gospode zahteval kaj v smislu 'lepa letala, bi bila škoda, če se jim kaj zgodi', stroške pa naj pokrije kot ve in zna. No, pa pustimo to, da kapitalist, ki je hkrati tudi CEO, ni ravno 'pravi' kapitalist.

Razlog je bil relativno preprost: dokler so Rimljani uspeli folk zropati, so vedno ukradli dodano vrednost, rekli bi kapital. Potem so se jim postavili po robu - Germani, Galci, Vandali in preprosto nikogar niso zmagali in ni bilo "pritoka" denarja in sužnjev. In vsi roparski imperiji so tako propadli.

Nekako kot imaš danes kapitaliste, ki poberejo smetano na eni strani ('prave' kapitaliste, ki imajo v lasti samo delnice in je edin njihov 'doprinos' k družbi pritisk na CEOta, da hočejo naslednje leto dividende +20%), na drugi pa delavce, ki jim plače desetletja stagnirajo. No, sej se počasi postavljajo po robu (organizirajo v sindikate), kar je očitno dovolj velika grožnja kapitalistom in so pripravljeni zmetat nezanemarljive količine kapitala in hodit po robu (ali pa čez rob) legalnosti, da to preprečijo.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

karafeka ::

bbbbbb2015 je izjavil:


Razlog je bil relativno preprost: dokler so Rimljani uspeli folk zropati, so vedno ukradli dodano vrednost, rekli bi kapital. Potem so se jim postavili po robu - Germani, Galci, Vandali in preprosto nikogar niso zmagali in ni bilo "pritoka" denarja in sužnjev. In vsi roparski imperiji so tako propadli.


Propadli že, ampak od kod so pa nastali fevdalci (kralji, grofi itd)?
To so bili vsi tisti, ki so si v rimskem obdobju nagrabili (zavojevali, ali dobili kot zasluženo nagrado za roparske pohode oz. bili na dovolj visokem položaju da so si preprosto meni nič, njemu pol Slovenije, prisvojili) ogromne posesti (=kapital) v Italiji in po rimskih provincah. Imeli so svojo vojsko (plačance), ki jih je varovala pred roparji (germani ipd) oz. konkurenco, in ker so rabili hrano, so kmetovalcem v zameno za pridelke ponujali varnost. Seveda pa je bilo izdatkov, konfliktov in razkošnega (razuzdanega) življenja vedno več in so posledično kmete skozi stoletja vedno bolj stiskali z davki in vojaško obveznostjo.
In kdo piše zgodovino? Zato je zgodovina vedno pristranska.

Nekak imam občutek, da se zgodovina rima in bomo dobili tehnofevdalizem. Nekak sem bil mnenja, da se bo državni establišment temu uprl in zoperstavil, ampak je bolj in bolj očitno, da so zlizani z kooperacijami (ker pač $$$ in podkup...eee...lobiranje).

nejclp ::

bbbbbb2015 je izjavil:

nejclp je izjavil:

ko Marx pravi, da je interpretacija prvotne akumulacije kapitala, kot jo je definiral Adam Smith "otročja in zgodovinsko nepravilna".

In actual history it is notorious that conquest, enslavement, robbery, murder, briefly force, play the great part. In the tender annals of Political Economy (od Smitha knjiga), the idyllic reigns from time immemorial. Right and “labour” were from all time the sole means of enrichment, the present year of course always excepted. As a matter of fact, the methods of primitive accumulation are anything but idyllic.


https://www.marxists.org/archive/marx/w...


Poglej, zdaj ti bom razložil, kot majhnemu otroku. Ni bil to namen, ampak je zelo očitno, da zdaj ti nekako želiš "oblatiti" prvobitni kapital in ga povezovati z ropanjem, itd.

Glej, Marx zelo jasno pove, da je večina prvobitnega kapitala izhajala iz fevdalizma. To je res in to je bilo res, ko sem jaz imel STM in to je res še danes.
Doda pa, da se fevdalizem opisuje z neko idiliko (Adam Smith), da pa je realnost, torej fevdalizem bil prežet z zavojevanjem, suženjstvom, ropanjem, umori, ipd.

Tudi to je res, moraš pa vedeti dvoje:

a) vojna je bila legitimno sredstvo razreševanja spora.
b) vojne so bile velike "uničevalke" kapitala. Od porušenih mest, požganih vasi.

Kapital (zemlja, zlato) je eventuelno prešel iz rok v roke, samo sama vojna in ropanje - ne ustvarja kapitala. Vsak graščak je (morda!) privojeval neka nova ozemlja, samo je rabil plačati vojsko, dninarji niso plačevali davkov (opravljanje vojne službe je bil eden od načinov, kako neplačati dnine).

Kar Marx želi povedati je, da Adam Smith opisuje začetke kapitalizma (s kapitalom iz fevdalizma) idilično, zadaj pa so se tepli ko prasci.

So se, pa saj ni nič drugače v kapitalizmu, tudi tu so bile vojne. Pa saj v socializmu (Sovjetska zveza) so se tudi tepli kot prasci - Češkoslovaška, Madžarska,ipd. Vojna ni spremenljivka. Je konstanta.

Ampak generalno gledano, so bile vojne velike uničevalke kapitala. In nikakor ne izhaja, da kapital izhaja iz ropanja.

Par imperijev je bilo izjema - Rimski, Huni, Otomanski, Vikingi pred fevdalno dobo - kjer dejansko folk ni nič delal, Vikingi (sedaj Normani) so se vsako leto zgodaj na spomlad odpravili ropat. Kar so zropali - so prinesli nazaj na sever. Pa zdaj - vsi taki imperiji so - prejkoslej - propadli. Od Rimljanov, do Otomanov.

Razlog je bil relativno preprost: dokler so Rimljani uspeli folk zropati, so vedno ukradli dodano vrednost, rekli bi kapital. Potem so se jim postavili po robu - Germani, Galci, Vandali in preprosto nikogar niso zmagali in ni bilo "pritoka" denarja in sužnjev. In vsi roparski imperiji so tako propadli.


Namen je bil, da se razjasni ali desnjakarji lažete, da lahko pletete in napadate strawmane, ali pa dejansko ne razumete prebranega. Odgovoril sem na zapis, da je nek tip (levak) na twiterju napisal, da gospodarstvo prispeva 10 % proračuna. Česar pač ni napisal, na kar sem tudi opozoril.

Potem me desnjakarji skušajo prepričat, da sta kapital in gospodarstvo eno in isto in da tega kot levak pač ne razumem. Na koncu sem deležen besedne driske desnjakarja, ki pravi, da "blatim prvobitni kapital" (jezuskristus) in me skuša podučevati o tem, kaj je Marks resnično mislil, ko je impliciral, da so bile vojne, ropanje in ostalo nasilje pomemben faktor pri prvotni akumulaciji kapitala (ki, hej, v resnici "izhaja iz fevdalizma") in modruje, da so "vojne uničevalke kapitala", medtem ko v tem trenutku, tudi zaradi vojne v Ukrajini, orožarska industrija doživlja pravi razcvet in širi proizvodne zmogljivosti.

Itak da je jasno, oboje je vaša tragedija, ne razumete prebranega in lažete če se le da. Pa dolgočasni ste tudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejclp ()

fur80 ::

nejclp je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:

nejclp je izjavil:

ko Marx pravi, da je interpretacija prvotne akumulacije kapitala, kot jo je definiral Adam Smith "otročja in zgodovinsko nepravilna".

In actual history it is notorious that conquest, enslavement, robbery, murder, briefly force, play the great part. In the tender annals of Political Economy (od Smitha knjiga), the idyllic reigns from time immemorial. Right and “labour” were from all time the sole means of enrichment, the present year of course always excepted. As a matter of fact, the methods of primitive accumulation are anything but idyllic.


https://www.marxists.org/archive/marx/w...


Poglej, zdaj ti bom razložil, kot majhnemu otroku. Ni bil to namen, ampak je zelo očitno, da zdaj ti nekako želiš "oblatiti" prvobitni kapital in ga povezovati z ropanjem, itd.

Glej, Marx zelo jasno pove, da je večina prvobitnega kapitala izhajala iz fevdalizma. To je res in to je bilo res, ko sem jaz imel STM in to je res še danes.
Doda pa, da se fevdalizem opisuje z neko idiliko (Adam Smith), da pa je realnost, torej fevdalizem bil prežet z zavojevanjem, suženjstvom, ropanjem, umori, ipd.

Tudi to je res, moraš pa vedeti dvoje:

a) vojna je bila legitimno sredstvo razreševanja spora.
b) vojne so bile velike "uničevalke" kapitala. Od porušenih mest, požganih vasi.

Kapital (zemlja, zlato) je eventuelno prešel iz rok v roke, samo sama vojna in ropanje - ne ustvarja kapitala. Vsak graščak je (morda!) privojeval neka nova ozemlja, samo je rabil plačati vojsko, dninarji niso plačevali davkov (opravljanje vojne službe je bil eden od načinov, kako neplačati dnine).

Kar Marx želi povedati je, da Adam Smith opisuje začetke kapitalizma (s kapitalom iz fevdalizma) idilično, zadaj pa so se tepli ko prasci.

So se, pa saj ni nič drugače v kapitalizmu, tudi tu so bile vojne. Pa saj v socializmu (Sovjetska zveza) so se tudi tepli kot prasci - Češkoslovaška, Madžarska,ipd. Vojna ni spremenljivka. Je konstanta.

Ampak generalno gledano, so bile vojne velike uničevalke kapitala. In nikakor ne izhaja, da kapital izhaja iz ropanja.

Par imperijev je bilo izjema - Rimski, Huni, Otomanski, Vikingi pred fevdalno dobo - kjer dejansko folk ni nič delal, Vikingi (sedaj Normani) so se vsako leto zgodaj na spomlad odpravili ropat. Kar so zropali - so prinesli nazaj na sever. Pa zdaj - vsi taki imperiji so - prejkoslej - propadli. Od Rimljanov, do Otomanov.

Razlog je bil relativno preprost: dokler so Rimljani uspeli folk zropati, so vedno ukradli dodano vrednost, rekli bi kapital. Potem so se jim postavili po robu - Germani, Galci, Vandali in preprosto nikogar niso zmagali in ni bilo "pritoka" denarja in sužnjev. In vsi roparski imperiji so tako propadli.


Namen je bil, da se razjasni ali desnjakarji lažete, da lahko pletete in napadate strawmane, ali pa dejansko ne razumete prebranega. Odgovoril sem na zapis, da je nek tip (levak) na twiterju napisal, da gospodarstvo prispeva 10 % proračuna. Česar pač ni napisal, na kar sem tudi opozoril.

Potem me desnjakarji skušajo prepričat, da sta kapital in gospodarstvo eno in isto in da tega kot levak pač ne razumem. Na koncu sem deležen besedne driske desnjakarja, ki pravi, da "blatim prvobitni kapital" (jezuskristus) in me skuša podučevati o tem, kaj je Marks resnično mislil, ko je impliciral, da so bile vojne, ropanje in ostalo nasilje pomemben faktor pri prvotni akumulaciji kapitala (ki, hej, v resnici "izhaja iz fevdalizma") in modruje, da so "vojne uničevalke kapitala", medtem ko v tem trenutku, tudi zaradi vojne v Ukrajini, orožarska industrija doživlja pravi razcvet in širi proizvodne zmogljivosti.

Itak da je jasno, oboje je vaša tragedija, ne razumete prebranega in lažete če se le da. Pa dolgočasni ste tudi.


Treba vprašati prvega med desnjaki, od kod ima on toliko pojma o gospodarstvu, koliko firm je ustanovil, koliko ljudi zaposlil, ter koliko ur je delal v gospodarstvu, da nas malo poduči, nas, za katere smo mu mi levaki. Je to, da ti brat prodaja kulice na vlado, gospodarstvo?

So fime, ki delajo z državo in prejemajo državni denar npr. od države ali občine tudi javna uprava? Imaš s.p. delaš pa vse za državo ali pa 50%? Si JU ali nisi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fur80 ()

xseki ::

Ima Robert Golob novo partnerico?
https://www.24ur.com/novice/slovenija/i...

Skupaj ujeta v trgovskem centru s pohištvom in na božičnem koncertu v Vatikanu.

mpu2Q7 ::

fur80 je izjavil:

So fime, ki delajo z državo in prejemajo državni denar npr. od države ali občine tudi javna uprava? Imaš s.p. delaš pa vse za državo ali pa 50%? Si JU ali nisi?

de iure zagotovo ne; ko se posel oz. projekt z državo preneha, moraš iskati nove stranke. lobisti in nenadomestljivi dvorni dobavitelji za mastne denarje so poseben nivo, (žal) prav vsak kekec ne more zraven.

luli ::

user4683 je izjavil:

https://www.finance.si/9007460/Zakaj-zd...

Bi kdo rad placeval nizje davke kot ostali? Ni problema, lahko gre delati v ambulante za neopredeljene. Nekajkrat visja bruto urna postavka kot enako redno delo, za povrh pa se izjemoma znizana obdavcitev z obrazlozitvijo, da so tako zagotovili visje izplacilo v teh ambulantah. Jaz bi tudi to :))


- Zdravniki, ki želijo delati, delajo na podlagi podjemnih pogodb.
- Ne glede na sicer veljavna davčna pravila, se pravi, ne glede na zakon, ki ureja posebni davek na določene prejemke, se posebni davek na določene prejemke ne plačuje od izplačil na podlagi podjemnih pogodb, ki jih sklene javni zdravstveni zavod s podjemnikom. To pomeni, da so te podjemne pogodbe – zdravniki, sestre … – oproščene posebnega 25-odstotnega davka na bruto plačilo, ki ga sicer za večino podjemnih pogodb določa zakon o posebnem davku na določene prejemke.

Tudi mene je začudilo to. Po moje bodo glede na to, da so olajšave za delavce v tujini gladko razveljavili na ustavnem sodiščču, podobno tudi zdravniki lepo doplačali dohodnino. Razen, če so nekateri znova več vredni kot drugi.

111111111111 ::

nejclp je izjavil:

Trdi, da "kapitalisti" prispevajo le 10% celotnih davkov, kar je sicer poenostavitev, v bistvu je malce baročno poimenoval prispevek pravnih oseb, nikjer pa ne pravi, da gospodarstvo prispeva le 10%.
Plus, ja, vem kaj mu skušate dopovedati, ampak davek, ki ga jaz plačam iz plače, ki jo dobim od firme za opravljeno delo, ni prispevek kapitalista, oz. lastnika firme, ampak moj prispevek v proračun. Tudi če mu firmo nacionalizirajo in postane lastnik država je to še vedno moj prispevek v proračun in ne prispevek države v proračun.

Kaj je Nejči si prišel malo branit levičarje. :D

Če podjetnik ne bi imel firme, ti ne bi bil zaposlen in bi ti plačeval kurac od davka. Tako, da je kar podjetnik odgovoren, da ti plačaš davke. Ti dobiš plačo in si tiho, ti nič ne plačaš v proračun iz plače. Ti v proračun plačaš ko kaj kupiš, če seveda ne kupiš na črno.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

lynxslo5 ::

https://www.slovenskenovice.si/bulvar/d...

Golob si je našel influencerko za novo priležnico. Urška Klakočar bo verjetno ljubosomna.

Doker Golob lovi ženske je v redu. Očitno mu veganstvo še ni vzelo moškosti.

ripmork ::

nejclp je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kaj ne izvira kapital iz gospodarstva? Gospodarstvo brez kapitala = 0.
Ne, kapital ne izvira iz gospodarstva. Večina prvotno akumuliranega kapitala izvira iz kraje. Pa četudi, gospodarstvo in kapitalist nista sopomenki.
Kapitalist je lastnik kapitala. Delavec ki dela v gospodarstvu ni kapitalist, prodaja svoje delo. Svoje delo lahko prodaja tudi kot SP, lahko ga prodaja poljubnemu lastniku, tudi državi, če je ta lastnik kapitala.

Še enkrat: gospodarstvo brez kapitala = 0. Še tako dobra podjetniška ideja brez vložka kapitala ne more zaživet. Dobro podjetje s pomočjo delavcev, dobrega vodenja in kapitala ustvari še več kapitala (dodano vrednost). Zaslužek gre pa za razvoj, plače (ki so fejst obdavčene), DDV v več fazah ter dobiček (+ davek na dobiček). Skratka; posredno gre lep del keša v državno blagajno. Temu se reče ustvarjanje.

Kapital, ki izvira iz npr. dediščine (verjetno s tem posredno misliš "pokraden" kapital) ni zadosten. Brez gospodarstva, ki ustvarja (predvsem tu mislim tudi na izvoz in zaslužek iz tujine), bi bore malo denarja krožilo po državi.

TESKAn je izjavil:

Seveda, kapitalist ustvarja, zraven pa milostno da nekaj drobtinic zaposlenim, ki tako ali tako nič ne ustvarjajo. Letala, auspuhi in igralni avtomati se pojavijo sami od sebe, delavci so bolj v vlogi neobodigatreb, država s svojo zakonodajo je pa tako ali tako nevšečnost, ki bi bilo bolje, da je ne bi bilo.

A mal dramatiziramo, kajne? Boscarol, Akrapovič in Pečečnik svoje delavce pošteno plačajo, zato pa tudi prosperirajo (državno pomoč ki jo je Boscarol dobil, je pa preko davkov in dobro izplačanih plač večkratno povrnil). Pa mogoče bi bila še kaka taka perspektivna firma v Sloveniji več, če ne bi imeli tipično slovensko glupo zakomplicirane zakonodaje in birokracije, ki tuje vlagatelje dobesedno odvrača. Na IT področju nas zaradi tega že cel balkan prehiteva (drugje pač ugodnejši pogoji za startup-e). En ideološko spran Kordiš (nasprotnik zlobnega kapitalaTM, ki se ironično cel lajf napaja iz kapitala države, ustvaril ni pa nikoli nič) pa temu še ploska.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ripmork ()

TESKAn ::

Ja, malo dramatiziramo. Kot naši 'podjetniki', ki bodo zaprli firmo in šli v tujino brž, ko kordiš odpre usta. Naslednjič pa res, majkemi. Sem pa mislil bolj na tole.

plače (ki so fejst obdavčene),

Seveda so, če so kapitalski dobički minimalno. Pač kapitalisti dobro lobirajo, raja jim pa ploska, ko plača 25€ davka od 100€ dividend iz tistih par delnic, ki jih imajo. Ker ko bodo oni milijonarji, tudi oni ne bodo plačevali pravičnega davka na dohodek.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

Pat_MaGroin ::

Glavno, da je davek na premoženje mizeren in da se davi delovno prebivalstvo.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

nejclp je izjavil:

Namen je bil, da se razjasni ali desnjakarji lažete, da lahko pletete in napadate strawmane, ali pa dejansko ne razumete prebranega. Odgovoril sem na zapis, da je nek tip (levak) na twiterju napisal, da gospodarstvo prispeva 10 % proračuna. Česar pač ni napisal, na kar sem tudi opozoril.

Potem me desnjakarji skušajo prepričat, da sta kapital in gospodarstvo eno in isto in da tega kot levak pač ne razumem. Na koncu sem deležen besedne driske desnjakarja, ki pravi, da "blatim prvobitni kapital" (jezuskristus) in me skuša podučevati o tem, kaj je Marks resnično mislil, ko je impliciral, da so bile vojne, ropanje in ostalo nasilje pomemben faktor pri prvotni akumulaciji kapitala (ki, hej, v resnici "izhaja iz fevdalizma") in modruje, da so "vojne uničevalke kapitala", medtem ko v tem trenutku, tudi zaradi vojne v Ukrajini, orožarska industrija doživlja pravi razcvet in širi proizvodne zmogljivosti.

Itak da je jasno, oboje je vaša tragedija, ne razumete prebranega in lažete če se le da. Pa dolgočasni ste tudi.


Kaj je bil namen, ne vem. Tukaj se pogovarjamo o slovenski vladi. V razčiščevanju le-tega se sicer gre off-topic. Vendar pa ne glede na to, par teh nekih postulatov (od kod prvobitni kapital, osnovna reprodukcija, razširjena reprodukcija, bogatstvo narodov, nevidna roka trga, ipd. ipd.) - to pa je prav, da ostane tako, kot so vrhunski miseci dejansko izrekli oz. napisali.

Srečal pa boš tudi take, kot sem jaz, ki smo se o tem celo učili v srednji šoli, dodali pa smo Adama Smitha v 4. letniku, čisto, ker nas je učil - profesor filozofije. Če je to sreča ali nesreča, težko povem, samo mi smo imeli in Marxa in Smitha za oceno. Sicer sem študiral informatiko, samo Smith in Marx pa sta mi ostala v glavi - in okrog tega se ne bova pogajala.

Ne rabiš me zmerjati z "desnjakarjem", ker bi se sicer pravilno reklo desničar, vendar sem jaz levosredinski liberalec.

Tudi sem rekel, da v Sloveniji ne obstaja levica, ker so to ljudje, ki imajo 0 delovnih dni v gospodarstvu. To so, po mojem političnem kompasu - mali reakcionarni buržuji. Nenačitani zapovrh, ker tudi če Luka Mesec nekaj blodi o višji minimalni plači, mu Brodnjak pojasni, da "minimalna plača" ni socialna kategorija, o kateri bi se izrekalo Ministrstvo za delo, ampak element družbene pogodbe (vsi se morajo izreči o tem).

Sem večkrat rekel, da je bil tovarš Tito za vse velecar.

Pa še več takih problemov je. Začenši s tem, da se "levica" v Sloveniji zavzema za enakost, za najšibkejše. Tega ni (več) niti na Kitajskem. To je tako out, da dol padeš. Nikjer v Kapitalu ne piše da moramo biti vsi "enaki". V kapitalu piše, da je cilj "diktatura proteliarata". Pa še par takih arhaičnih, da človek ne ve, če bi vas podučil, kaj so misleci izrekli ali vas pustil pri miru, da širite krivo vero.

Kitajci pa so opustili "enakost vseh", ki jo je uvedel Mao. Uvedli so različne barve mačk, če lahko citiran Denga.

Zgodovina sprememb…

user4683 ::

luli je izjavil:

user4683 je izjavil:

https://www.finance.si/9007460/Zakaj-zd...

Bi kdo rad placeval nizje davke kot ostali? Ni problema, lahko gre delati v ambulante za neopredeljene. Nekajkrat visja bruto urna postavka kot enako redno delo, za povrh pa se izjemoma znizana obdavcitev z obrazlozitvijo, da so tako zagotovili visje izplacilo v teh ambulantah. Jaz bi tudi to :))


- Zdravniki, ki želijo delati, delajo na podlagi podjemnih pogodb.
- Ne glede na sicer veljavna davčna pravila, se pravi, ne glede na zakon, ki ureja posebni davek na določene prejemke, se posebni davek na določene prejemke ne plačuje od izplačil na podlagi podjemnih pogodb, ki jih sklene javni zdravstveni zavod s podjemnikom. To pomeni, da so te podjemne pogodbe – zdravniki, sestre … – oproščene posebnega 25-odstotnega davka na bruto plačilo, ki ga sicer za večino podjemnih pogodb določa zakon o posebnem davku na določene prejemke.

Tudi mene je začudilo to. Po moje bodo glede na to, da so olajšave za delavce v tujini gladko razveljavili na ustavnem sodiščču, podobno tudi zdravniki lepo doplačali dohodnino. Razen, če so nekateri znova več vredni kot drugi.

Skoraj tagotovo bodo problemi. Priblizna neto urna postavka je v redni ambulanti 10eur, v tej za neopredeljene pa bo priblizno 80eur.

OneYellow ::

Cela ta komedija je sam zato, ker ne morejo takoj dohtarjem dvignit plače na 80 neto/uro. Logično. Zato pa ustvariš ambulante za neopredeljene, v katere bodo sčasoma prešle vse ambulante, in voila, imaš plačo 80 neto/uro. Ker pa ne bodo smel imet družinci višjih plač kot bolj cenjeni kolegi, bodo šle plače pri drugih zdravnikih na 100+ neto/uro. A stavimo? :))

nejclp ::

111111111111 je izjavil:

nejclp je izjavil:

Trdi, da "kapitalisti" prispevajo le 10% celotnih davkov, kar je sicer poenostavitev, v bistvu je malce baročno poimenoval prispevek pravnih oseb, nikjer pa ne pravi, da gospodarstvo prispeva le 10%.
Plus, ja, vem kaj mu skušate dopovedati, ampak davek, ki ga jaz plačam iz plače, ki jo dobim od firme za opravljeno delo, ni prispevek kapitalista, oz. lastnika firme, ampak moj prispevek v proračun. Tudi če mu firmo nacionalizirajo in postane lastnik država je to še vedno moj prispevek v proračun in ne prispevek države v proračun.

Kaj je Nejči si prišel malo branit levičarje. :D

Če podjetnik ne bi imel firme, ti ne bi bil zaposlen in bi ti plačeval kurac od davka. Tako, da je kar podjetnik odgovoren, da ti plačaš davke. Ti dobiš plačo in si tiho, ti nič ne plačaš v proračun iz plače. Ti v proračun plačaš ko kaj kupiš, če seveda ne kupiš na črno.

Ne, nisem prišel branit levičarjev, zanimalo me je, če namerno lažete ali pa imate težave z razumevanjem prebranega. Izkazalo se je, da oboje.
Wau, edgy, "kurac od davka". Če podjetnik ne bi imel firme, bi delal drugje, kdo je lastnik ne spremeni dejstva, da se preživljam s svojim delom in znanjem.
In ne, v proračun prispevam od plače, plačujem dohodnino, prav tako od vsakega honorarja, torej od dela, ki ga opravim.




ripmork je izjavil:

nejclp je izjavil:

ripmork je izjavil:

Kaj ne izvira kapital iz gospodarstva? Gospodarstvo brez kapitala = 0.
Ne, kapital ne izvira iz gospodarstva. Večina prvotno akumuliranega kapitala izvira iz kraje. Pa četudi, gospodarstvo in kapitalist nista sopomenki.
Kapitalist je lastnik kapitala. Delavec ki dela v gospodarstvu ni kapitalist, prodaja svoje delo. Svoje delo lahko prodaja tudi kot SP, lahko ga prodaja poljubnemu lastniku, tudi državi, če je ta lastnik kapitala.

Še enkrat: gospodarstvo brez kapitala = 0. Še tako dobra podjetniška ideja brez vložka kapitala ne more zaživet. Dobro podjetje s pomočjo delavcev, dobrega vodenja in kapitala ustvari še več kapitala (dodano vrednost). Zaslužek gre pa za razvoj, plače (ki so fejst obdavčene), DDV v več fazah ter dobiček (+ davek na dobiček). Skratka; posredno gre lep del keša v državno blagajno. Temu se reče ustvarjanje.

Kapital, ki izvira iz npr. dediščine (verjetno s tem posredno misliš "pokraden" kapital) ni zadosten. Brez gospodarstva, ki ustvarja (predvsem tu mislim tudi na izvoz in zaslužek iz tujine), bi bore malo denarja krožilo po državi.


Fuckme.
Mr. Obvious, gospodarstvo ≠ kapitalist ≠ kapital. In ne, nisem mislil na kapital iz dediščine, mislil sem na kapital, ki ne izhaja iz produkcije presežne vrednosti, (oziroma, za tiste, ki ste briljirali pri STM, iz izkoriščanja mezdnega dela.) na izvor prvotno akumuliranega kapitala, kot odgovor na tvoj trapast argument, da je stavek "gospodarstvo prispeva 10% v proračun" enak stavku "kapitalisti prispevajo 10% v proračun", ker je gospodarstvo brez kapitala= 0. Prvotna akumulacija kapitala je praviloma nasilen proces, ki omogoča koncentracijo kapitala v roke elit, pa naj bo to v času buržoazne revolucije, ali pa raznih socialističnih in neoliberalnih revolucij, ko se je bodisi razraščalo zasebno ali pa privatiziralo družbeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nejclp ()

bbbbbb2015 ::

karafeka je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:


Razlog je bil relativno preprost: dokler so Rimljani uspeli folk zropati, so vedno ukradli dodano vrednost, rekli bi kapital. Potem so se jim postavili po robu - Germani, Galci, Vandali in preprosto nikogar niso zmagali in ni bilo "pritoka" denarja in sužnjev. In vsi roparski imperiji so tako propadli.


Propadli že, ampak od kod so pa nastali fevdalci (kralji, grofi itd)?
To so bili vsi tisti, ki so si v rimskem obdobju nagrabili (zavojevali, ali dobili kot zasluženo nagrado za roparske pohode oz. bili na dovolj visokem položaju da so si preprosto meni nič, njemu pol Slovenije, prisvojili) ogromne posesti (=kapital) v Italiji in po rimskih provincah. Imeli so svojo vojsko (plačance), ki jih je varovala pred roparji (germani ipd) oz. konkurenco, in ker so rabili hrano, so kmetovalcem v zameno za pridelke ponujali varnost. Seveda pa je bilo izdatkov, konfliktov in razkošnega (razuzdanega) življenja vedno več in so posledično kmete skozi stoletja vedno bolj stiskali z davki in vojaško obveznostjo.
In kdo piše zgodovino? Zato je zgodovina vedno pristranska.

Nekak imam občutek, da se zgodovina rima in bomo dobili tehnofevdalizem. Nekak sem bil mnenja, da se bo državni establišment temu uprl in zoperstavil, ampak je bolj in bolj očitno, da so zlizani z kooperacijami (ker pač $$$ in podkup...eee...lobiranje).


Meni se zdi najbolj žalosto, da zdaj tu razpravljaš o nekih rimskih provincah. Ko so stvari ostale samo še v par kamnih in nekaj muzejih.

Ne ugotoviš pa, da so "novodobni" tajkuni, ala Musar in Musarca, izmaknila del bogastva (=kapitala) od vseh Slovencev, v goljufanju pri pidovski privatizaciji. Musarca si lomi hrbet tam ne vem, kje, v Dražgošah, ona in njen mož pa sta "prihvatizirala" lepih 30-50 mio € (moja ocena). In zakaj Musar drži denar in firmo v Nemčiji? A Slovenija ni dovolj dobra zanj?

Da ne govorimo o razvpitem Darku Horvatu. Je že vedel, zakaj je izginil.

Vprašajte Musarja, s čim si je on "zaslužil", kar ima.

To so ključna vprašanja, ne da zdaj neke mislece ala Marx iščemo, kaj v knjigi piše. Seveda to velja za novokomponirane vladnike, ala Golob in Lukec in kar je še rokovnjačev. So bila vsa plačila Holobu v skladu z zakonom? Ker tudi pravniki-pripravniki pravijo, da sigurno ne. Kaj se čaka? Da zastara terjatev? To čakamo?

To sem jaz čakal, da tule debatiramo.

TheBlueOne ::

bbbbbb2015 je izjavil:



To sem jaz čakal, da tule debatiramo.


Bos moral biti bolj konkreten. Praviloma je problem, ko recimo kdo lobira kje ali s kom kjer ne bi smel in ga pri tem dobijo, ko ga dobijo pri kaksnem cudnem financiranju iz tujine, morda ne zna objasnit premozenja KPK, ker pozabi itn. Pac kljuc je, da ga zasacijo.

Tezko pa reces v stilu "Musar, prevec, ni kul, dejmo debatirati."

nejclp ::

bbbbbb2015 je izjavil:



Ne rabiš me zmerjati z "desnjakarjem", ker bi se sicer pravilno reklo desničar, vendar sem jaz levosredinski liberalec.

Tudi sem rekel, da v Sloveniji ne obstaja levica, ker so to ljudje, ki imajo 0 delovnih dni v gospodarstvu. To so, po mojem političnem kompasu - mali reakcionarni buržuji. Nenačitani zapovrh, ker tudi če Luka Mesec nekaj blodi o višji minimalni plači, mu Brodnjak pojasni, da "minimalna plača" ni socialna kategorija, o kateri bi se izrekalo Ministrstvo za delo, ampak element družbene pogodbe (vsi se morajo izreči o tem).


Zakaj, gospod centrist, bi moral "pravi" levičar imeti n delovnih dni v gospodarstvu, desničar pa ne?
Plus, mislim, da Mesec dovolj dobro pozna zakona o minimalni plači. https://www.gov.si/teme/minimalna-placa/
Ne bi smela biti socialna kategorija, ampak če je dovolj nizka, da mora folk na Rdeči križ in Karitas, potem je zagotovo tudi socialna kategorija.

Sem večkrat rekel, da je bil tovarš Tito za vse velecar.

Bil je tudi diktator, ampak ko ga jebe.

Pa še več takih problemov je. Začenši s tem, da se "levica" v Sloveniji zavzema za enakost, za najšibkejše. Tega ni (več) niti na Kitajskem. To je tako out, da dol padeš.


Ideja enakosti izhaja iz francoske revolucije in nima veze s Kitajsko, SZ in ostalimi propadlimi projekti 20 st. Bemti, Amerika je imela več socializma v petdesetih letih, kot ga je imela Kitajska kadarkoli.

Nikjer v Kapitalu ne piše da moramo biti vsi "enaki". V kapitalu piše, da je cilj "diktatura proteliarata". Pa še par takih arhaičnih, da človek ne ve, če bi vas podučil, kaj so misleci izrekli ali vas pustil pri miru, da širite krivo vero.


Diktatura proletariata ni "cilj", je faza v prehodnem obdobju od kapitalizma v komunizem. Hej, kaj če bi nehal demonstrirat svoje orjaško poznavanje Kapitala, jezuskristus si komičen.

Geho ::

Pizde gnile!
Zdravnikom so znižali davke in povečali plače, normiranci pa bog ne daj da zaslužij kaj več kot 50k na leto, ali pa celo 100k!!! Tole je pa hujš kot drkanje v glavo!

111111111111 ::

user4683 je izjavil:

Skoraj tagotovo bodo problemi. Priblizna neto urna postavka je v redni ambulanti 10eur, v tej za neopredeljene pa bo priblizno 80eur.

Briga jih za kolaps zdravstva sedaj se rešuje Ljubljano in Jankoviča.

Geho je izjavil:

Pizde gnile!
Zdravnikom so znižali davke in povečali plače, normiranci pa bog ne daj da zaslužij kaj več kot 50k na leto, ali pa celo 100k!!! Tole je pa hujš kot drkanje v glavo!

Zneski so v bruto in sedaj veš, zakaj morajo dohtarji ven iz JS.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:


Briga jih za kolaps zdravstva sedaj se rešuje Ljubljano in Jankoviča.


Desna opcija tako ali tako ze dolgo racuna na kolaps in lobira za privatizacijo. Ce bodo levi pustili, da se zdravstvo rusi naprej, bo Slovenija pac prisiljena iti na pot privatizacije. Krivi bodo eni in drugi. Leve je morda lahko nekoliko bolj sram, ker so pristasi javnega zdravstva.

Se pa bojim, da bomo na koncu morali dati prav desnem polu, da je privatizacija edina realna opcija, kar mene zalosti ampak kaj ces.

ripmork ::

TheBlueOne je izjavil:

111111111111 je izjavil:


Briga jih za kolaps zdravstva sedaj se rešuje Ljubljano in Jankoviča.


Desna opcija tako ali tako ze dolgo racuna na kolaps in lobira za privatizacijo. Ce bodo levi pustili, da se zdravstvo rusi naprej, bo Slovenija pac prisiljena iti na pot privatizacije. Krivi bodo eni in drugi. Leve je morda lahko nekoliko bolj sram, ker so pristasi javnega zdravstva.

Se pa bojim, da bomo na koncu morali dati prav desnem polu, da je privatizacija edina realna opcija, kar mene zalosti ampak kaj ces.

Levica ni pristaš javnega, ampak ZZZS planskega državnega zdravstva (ki se več kot očitno ne obnese). Pravega javnega zdravstva po vzoru nekaterih drugih držav nimamo.


V evropskih državah z modernim javnim zdravstvom, razen v Sloveniji, se bolnik svobodno odloča, kje bo opravil zdravljenje, zavarovalnica pa mu stroške zdravljenja povrne.

Javno vprašanje o povračilu stroškov zdravljenja pri kateremkoli zdravniku

bbbbbb2015 ::

nejclp je izjavil:

Zakaj, gospod centrist, bi moral "pravi" levičar imeti n delovnih dni v gospodarstvu, desničar pa ne?
Plus, mislim, da Mesec dovolj dobro pozna zakona o minimalni plači. https://www.gov.si/teme/minimalna-placa/
Ne bi smela biti socialna kategorija, ampak če je dovolj nizka, da mora folk na Rdeči križ in Karitas, potem je zagotovo tudi socialna kategorija.

Ideja enakosti izhaja iz francoske revolucije in nima veze s Kitajsko, SZ in ostalimi propadlimi projekti 20 st. Bemti, Amerika je imela več socializma v petdesetih letih, kot ga je imela Kitajska kadarkoli.


Ideje levice, levičarstva izhajajo iz tega, da *delavec* ustvarja dodano vrednost. Ne prisesanec na državno vime, ala Lukec ali Kordiš. Delavec.

Kdor ni delavec, po mojem mnenju, ne more biti levičar. Levica niso levičarji, ampak mali reakcionarni buržuji.

Kar se pa tiče enakosti, tudi v Franciji, je bilo bolj mišljena enakost pred zakonom. Ne enaki želodci, kot to zagovarjata Lukec in Kordiš.

bbbbbb2015 ::

ripmork je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

111111111111 je izjavil:


Briga jih za kolaps zdravstva sedaj se rešuje Ljubljano in Jankoviča.


Desna opcija tako ali tako ze dolgo racuna na kolaps in lobira za privatizacijo. Ce bodo levi pustili, da se zdravstvo rusi naprej, bo Slovenija pac prisiljena iti na pot privatizacije. Krivi bodo eni in drugi. Leve je morda lahko nekoliko bolj sram, ker so pristasi javnega zdravstva.

Se pa bojim, da bomo na koncu morali dati prav desnem polu, da je privatizacija edina realna opcija, kar mene zalosti ampak kaj ces.

Levica ni pristaš javnega, ampak ZZZS planskega državnega zdravstva (ki se več kot očitno ne obnese). Pravega javnega zdravstva po vzoru nekaterih drugih držav nimamo.


V slovenskem zdravstvu paše:
a) starcem za ZZZS, ki kot Yode meditirajo in talajo gnar
b) veliki večini doktorjev, ker dobro služijo, sploh z dežurstvi, direktorovanjem
c) dobaviteljem bolnic in ZD
d) kekcem na Ministrstvu in občinam, ki šopajo politiko na polno

V slovenskem zdravstvu ne paše:
a) pacientom
b) tistim par doktorjem, ki delajo ko konji, ter nimajo možnosti še malo direktorovati, dežurčiti ali pač malo še vmes privat delati

Kot vidite, veliki večini deležnikov paše tako, kot je. Zakaj pa mislite, da se je sistem obdržal tak, kot se je?

Zdaj ima kobajagi leva vlada škarje in platno v rokah - in čakamo. Eni čakajo v vrstah. Pardon, ne čakajo, nagnali so jih.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Eno bodo pa dočakali, lasten pogreb... Pacienti seveda...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejclp ::

bbbbbb2015 je izjavil:

nejclp je izjavil:

Zakaj, gospod centrist, bi moral "pravi" levičar imeti n delovnih dni v gospodarstvu, desničar pa ne?
Plus, mislim, da Mesec dovolj dobro pozna zakona o minimalni plači. https://www.gov.si/teme/minimalna-placa/
Ne bi smela biti socialna kategorija, ampak če je dovolj nizka, da mora folk na Rdeči križ in Karitas, potem je zagotovo tudi socialna kategorija.

Ideja enakosti izhaja iz francoske revolucije in nima veze s Kitajsko, SZ in ostalimi propadlimi projekti 20 st. Bemti, Amerika je imela več socializma v petdesetih letih, kot ga je imela Kitajska kadarkoli.


Ideje levice, levičarstva izhajajo iz tega, da *delavec* ustvarja dodano vrednost. Ne prisesanec na državno vime, ala Lukec ali Kordiš. Delavec.

Kdor ni delavec, po mojem mnenju, ne more biti levičar. Levica niso levičarji, ampak mali reakcionarni buržuji.

Kar se pa tiče enakosti, tudi v Franciji, je bilo bolj mišljena enakost pred zakonom. Ne enaki želodci, kot to zagovarjata Lukec inKordiš.

Ni hudič, sem pa mislil, da dodano vrednost ustvarjajo kapitalisti, vsaj tako pravijo ko se trkajo po prsih. Fino, da se ve, kdo jo ustvarja.
Enakost pred zakonom je družbeni higienski minimum, aksiom, ne pa stvar ideologije. Menda desnjakarji, pardon, centristi, ne zagovarjate neenakosti pred zakonom? Svoboda, enakost, bratstvo in solidarnost, s tem pa imate težave, anede? Nisem opazil, da bi Lukec in Kordiš zagovarjala uravnilovko, zgolj menita, da bi moral vsak človek vsaj približno brez težav preživeti mesec s svojo plačo, ki jo dobi za opravljeno delo. Upam, da bosta pri tem vztrajala. Razen če se ne bosta, upoštevajoč tvoje kriterije, s katerimi bi rad določal, kdo je lahko levičar, spreobrnila v desničarja, pa bosta lahko mirno naprej sesala državno vime, kot to počnejo sdsovci, nsijevci in ostali desnjakarji.

ripmork ::

nejclp je izjavil:

Nisem opazil, da bi Lukec in Kordiš zagovarjala uravnilovko, zgolj menita, da bi moral vsak človek vsaj približno brez težav preživeti mesec s svojo plačo, ki jo dobi za opravljeno delo. Upam, da bosta pri tem vztrajala.


Vsak normalen človek si želi, da bi vsi ljudje brez težav preživeli s svojo plačo, pa da bi bilo čimveč sončnih dni in bi se vsi imeli super. Cel program Levice (kot večine strank) je ena sama lepo zveneča floskula. Če bi bil zdajle 18 in naiven, ni 2x za rečt, da jih ne bi še sam volil.

Problem je, da imata Lukec in Kordiš za doseganje vsega lepega zgolj in samo eno rešitev: zviševanje (že tako visokih) davkov. Rada bi rezultate Švedske (država, kjer zaradi močnega kapitala in industrije tudi socialni del države dobro laufa), ampak da bi se zgledovali po njih - to pa ne. Onadva bi rada iste rezultate dosegla s točno tem, kar ti nisi opazil - z uravnilovko. Ker za levico so pač vsi podjetniki bogatunske izkoriščevalske svinje, delavci pa ubogi izkoriščeni geniji. Da bi pa pomagali okrepit prvi del enačbe (pomoč gospodarstvu) se jim pa dobesedno jebe. Ne le to, še odkrito proti kapitalu so nastrojeni v Levici. Shizofreno, skratka...

DeeJay ::

"Policija je ugotovila, da pri napadu na poslanca SDS Branka Grimsa oktobra lani, v katerem je ta prepoznal poskus umora, ni prišlo do fizičnega kontakta, zato so preiskavo suma storitve kaznivega dejanja zaključili."

hahahaha, klasični SDS lažnivci.
Don't f with me.

fur80 ::

DeeJay je izjavil:

"Policija je ugotovila, da pri napadu na poslanca SDS Branka Grimsa oktobra lani, v katerem je ta prepoznal poskus umora, ni prišlo do fizičnega kontakta, zato so preiskavo suma storitve kaznivega dejanja zaključili."

hahahaha, klasični SDS lažnivci.


Če je to res, mora nekdo na psihiatrijo, ali Grims ali policija!

fur80 ::

nejclp je izjavil:

bbbbbb2015 je izjavil:



Ne rabiš me zmerjati z "desnjakarjem", ker bi se sicer pravilno reklo desničar, vendar sem jaz levosredinski liberalec.

Tudi sem rekel, da v Sloveniji ne obstaja levica, ker so to ljudje, ki imajo 0 delovnih dni v gospodarstvu. To so, po mojem političnem kompasu - mali reakcionarni buržuji. Nenačitani zapovrh, ker tudi če Luka Mesec nekaj blodi o višji minimalni plači, mu Brodnjak pojasni, da "minimalna plača" ni socialna kategorija, o kateri bi se izrekalo Ministrstvo za delo, ampak element družbene pogodbe (vsi se morajo izreči o tem).


Zakaj, gospod centrist, bi moral "pravi" levičar imeti n delovnih dni v gospodarstvu, desničar pa ne?
Plus, mislim, da Mesec dovolj dobro pozna zakona o minimalni plači. https://www.gov.si/teme/minimalna-placa/
Ne bi smela biti socialna kategorija, ampak če je dovolj nizka, da mora folk na Rdeči križ in Karitas, potem je zagotovo tudi socialna kategorija.

Sem večkrat rekel, da je bil tovarš Tito za vse velecar.

Bil je tudi diktator, ampak ko ga jebe.

Pa še več takih problemov je. Začenši s tem, da se "levica" v Sloveniji zavzema za enakost, za najšibkejše. Tega ni (več) niti na Kitajskem. To je tako out, da dol padeš.


Ideja enakosti izhaja iz francoske revolucije in nima veze s Kitajsko, SZ in ostalimi propadlimi projekti 20 st. Bemti, Amerika je imela več socializma v petdesetih letih, kot ga je imela Kitajska kadarkoli.

Nikjer v Kapitalu ne piše da moramo biti vsi "enaki". V kapitalu piše, da je cilj "diktatura proteliarata". Pa še par takih arhaičnih, da človek ne ve, če bi vas podučil, kaj so misleci izrekli ali vas pustil pri miru, da širite krivo vero.


Diktatura proletariata ni "cilj", je faza v prehodnem obdobju od kapitalizma v komunizem. Hej, kaj če bi nehal demonstrirat svoje orjaško poznavanje Kapitala, jezuskristus si komičen.


Bi bilo zanimivo narediti primerjavo med "levimi" in "desnimi" poslanci oz. politiki in koliko je kdo delal v tako imenovanem gospodarstvu, koliko delovnih mest in to ne državnih je kdo ustvaril, ter koliko davka in to ne z državniškimi plačami ali z državnimi firmami je plačal državi. Da naredimo enkrat za vselej konec dilemi, kako desničarji trdo delajo z krampom in lopato za Slovenijo in kako levičarji samo zapravljajo ta težko prigarani denar.

Za primerjavo lahko vzamemo že npr. Goloba in Janeza, ter Tonina in Urško K. Pa mogoče Meseca in Vinkota, ter Grimsa in Kordiša, ter koliko letje kdo na državnih jaslih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fur80 ()

fur80 ::

Zadnjič je FireSnake skakal o Urška Klakočar Zupančič, da je ženska ločena, da je država financira, da je FDV komunističen, skratka tipične SDS-ove puhljice. Pa vzemimo za vzgled npr. SDS evropskega poslanca Milana Zvera. Le kaj piše o njem, koliko on dela z krampom in lopato v življenju:

Življenjepis
Osnovno šolo obiskoval v Destrniku, gimnazijo na Ptuju. Leta 1982 se je vpisal na Fakulteto za sociologijo, politične vede in novinarstvo na ljubljanski univerzi, tam diplomiral leta 1987 in se kot mladi raziskovalec zaposlil na isti fakulteti ter vpisal magistrski študij. Leta 1989 je pod mentorstvom Horsta Haselsteinerja raziskoval zgodovino politične misli na Karl-Franzens Universität v Gradcu v Avstriji. Leta 1998 je doktoriral.

Leta 1999 je bil habilitiran kot visokošolski učitelj za področje družboslovja in istega leta postal predavatelj in nosilec predmeta sociologija na visokošolskem in univerzitetnem programu na Ekonomsko-poslovni fakulteti Univerze v Mariboru.
Zasebno življenje

Poleg maternega tekoče govori še angleški in nemški jezik. Je ljubiteljski nogometaš. Poročen je bil dvakrat, v zakonu s prvo ženo sta se mu rodili dve hčerki. Trenutno je poročen z zgodovinarko in anglistko Andrejo Valič Zver in ima z njo enega otroka.[2]


Kolikor vem, se kristjan ne more dvakrat cerkveno poročit?

nejc_nejc ::

Jest ne razumem, kako lahko proti sebi štrajkaš.

IL_DIAVOLO ::

Ljubljanski serif postavil stvari na svoje mesto.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

bbbbbb2015 ::

nejclp je izjavil:

Ni hudič, sem pa mislil, da dodano vrednost ustvarjajo kapitalisti, vsaj tako pravijo ko se trkajo po prsih. Fino, da se ve, kdo jo ustvarja.
Enakost pred zakonom je družbeni higienski minimum, aksiom, ne pa stvar ideologije. Menda desnjakarji, pardon, centristi, ne zagovarjate neenakosti pred zakonom? Svoboda, enakost, bratstvo in solidarnost, s tem pa imate težave, anede? Nisem opazil, da bi Lukec in Kordiš zagovarjala uravnilovko, zgolj menita, da bi moral vsak človek vsaj približno brez težav preživeti mesec s svojo plačo, ki jo dobi za opravljeno delo. Upam, da bosta pri tem vztrajala. Razen če se ne bosta, upoštevajoč tvoje kriterije, s katerimi bi rad določal, kdo je lahko levičar, spreobrnila v desničarja, pa bosta lahko mirno naprej sesala državno vime, kot to počnejo sdsovci, nsijevci in ostali desnjakarji.


Da dodano vrednost ustvarjajo delavci - pravi Marx. Jaz pravim drugače.
Menim da je dodana vrednost komplekso vprašanje, ter da k dodani vrednosti prispevajo:
a) lastnik
b) poslovodstvo
c) delavci
d) sosedje in podporno okolje
e) lokalna skupnost in država

Tako da je to zmes 5 faktorjev. Koliko kdo prispeva, je pa tudi vprašanje. Verjetno si za prve tri lahko predstavljaš, kako prispevata k dodani vrednosti. Morda je odgovor na d) in e) malo manj jasen, pa ti bom poskušal plastično ilustrirati to.

Pod d)

V Avstriji obstaja kraj, kjer se ukvarjajo pretežno s smučarijo. Tam smo svojčas šli na smučanje (ob več kot metrskem snegu - takrat). Gremo mi do z avtom do resorta, nakar nam gre nasproti traktor ki pluži. Preprosto ni se dalo, da bi se srečali, ker je bilo snega meter ob cesti. Traktor se je zelo prijazno rikverc umaknil 400m (kar ni malo - to je skoraj pol km rikverc vožnje), ker pač on je imel verige, mi pa smo imeli zimske gume, samo snega je bilo ornk. Strašno smo bili veseli da smo zvozili, ker naš rikverc bi bil dosti bolj problematičen, obrniti ali stopiti na stran pa je bilo nemogoče.

To je bil sosed od resorta, v bistvu ni imel povezave z resortom, ampak tam so vsi živeli od turističnega biznisa in avto, nabasan s skiboxom in kramo (mi) je pač dodaten biznis.

V Sloveniji obstaja kraj, katerega ime se zaključuje na XXX Toplice. Prej so se imenovali drugače, samo so se preimenovali. Da bi pomagali lokalnim hotelom in tudi da bi sami imeli biznis od tega.
Hoteli so sprejeli poslovno odločitev (kao), da več ne bodo prodajali kart zunanjim enitetam in tudi ne več dovoljevali, da nekdo prenočuje pri zasebnikih, hodi pa jest v kuhinjo od hotela oz restavracijo.
V bistvu so naredili kot včasih naredi Tui v Tuniziji, hotel je eno vesolje - vsi ostali - drugo vesolje.
Tekom let je šlo vse na slabše, večina nastanitvenih objektov je propadla, hotel, ki ima famozno ime - pa tudi. Fasada na hotelu s ***** zvezdicami pač poka in odpada. Cena parcel je padla, ljudje so se začeli ukvarjati z drugimi rečmi. Lahko da gre turist malenkost izven preoda za peščce in ga nek lokalec vzame na havbo. Če pa to ne - pa mu divje natrobi, da unemu srce v hlače pade.

Glej, hotel je odpikal okole, v želji po nekem akumuliranem, zadihtanem hotelskem turizmu. Domačini pa so odpikali hotel. Dodane vrednosti - ni.

fur80 ::

No sedaj je prišel članek ven:
Policisti so iz posnetkov nadzornih kamer ugotovili, da pri napadu na poslanca Branka Grimsa, ki se je zgodil oktobra lani, ni prišlo do fizičnega stika med Grimsom in napadalcem, poroča portal N1. 

Lahko Grims in poslanci razložijo kako je to puizkus umora?
"Šel sem iz parlamenta tukaj dol po stopnicah in zgodil se je zahrbten napad, strahopeten, človeka nisem niti videl. Sredi stopnic me je nekdo silovito porinil, na srečo sem se ujel in nisem padel po stopnicah. Če bi, bi se stvar veliko slabše končala." Tako je poslanec SDS Branko Grims opisal domnevni fizični napad neznanega

https://n1info.si/novice/slovenija/bran...

Hodiš v cerkev, kjer je božja zapoved Ne laži! Je možno, da je temu Grimsu pozicija in medijska pozornost več od Boga? Kaj bi na to laganje rekel Jezus Kristus, ali je vse to plod Goloba in sedanje vlade, da se iz posnetkov izbriše silovt napad in poizkus umora? Je Golob res tako vsemogočen?
««
199 / 236
»»