» »

Consumer tech stagnira?

Consumer tech stagnira?

1
2
»

feryz ::

TheBlueOne je izjavil:

Jaz planiram soncno elektrarno in baterije za osnovne fukcije hise, ce pride do izpada elektrike. Je pa res, da so elektro rolete bedarija, dokler ni neke inteligence, ker se zelo nacakas ko drzis gumb. :)
In so te nategnili, ker so ti vgradili tipkalo namesto tipke?
To lahko tudi sam zamenjaš. Minuto ali dve po kosu ti vzame. Tiste wifi gluposti pa par sekund več.

Jebi ga, ni pametna hiša za vsakogar. Bi moral biti tudi človek pameten. Vsaj malo.

TheBlueOne ::

feryz je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Jaz planiram soncno elektrarno in baterije za osnovne fukcije hise, ce pride do izpada elektrike. Je pa res, da so elektro rolete bedarija, dokler ni neke inteligence, ker se zelo nacakas ko drzis gumb. :)
In so te nategnili, ker so ti vgradili tipkalo namesto tipke?
To lahko tudi sam zamenjaš. Minuto ali dve po kosu ti vzame. Tiste wifi gluposti pa par sekund več.

Jebi ga, ni pametna hiša za vsakogar. Bi moral biti tudi človek pameten. Vsaj malo.


Lol, sem se kar sam nategnil, ker sem sam naroceval. :) Osnovni plan je bil tako ali tako centralna inteligenca, katere pa se nisem realiziral, ker se je izkazala brezvezna. Dvosmernega tipkala drugace nisem niti zasledil, ne moreta pa biti dve, ker bi lahko obe aktiviral. Kaj tocno imas v mislih? Po moznosti od TEM catez. :)

c3p0 ::

kriptobog je izjavil:


Da bi jaz vso kontrolo obesil samo na tablice se zeni zmesa. Fizicna stikala morajo ostati :D Jaz sem studiral o avtomatiki ze v fazi risanja PZI nacrtov. Da bi v staro bajto tlacil take zadeve bi bil kar ornk zalogaj.


Kdo ti pa brani ohranit stikala? Jaz sem letos delal avtomatizacijo s shellyji direktno v doze, ravno ga spraviš noter.
Zraven stikal je zdaj opcija tudi kontrola preko appa, ali pa kak home automation sistem, ko se mi ga bo dalo naštudirat.

kriptobog ::

feryz je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Jaz planiram soncno elektrarno in baterije za osnovne fukcije hise, ce pride do izpada elektrike. Je pa res, da so elektro rolete bedarija, dokler ni neke inteligence, ker se zelo nacakas ko drzis gumb. :)
In so te nategnili, ker so ti vgradili tipkalo namesto tipke?
To lahko tudi sam zamenjaš. Minuto ali dve po kosu ti vzame. Tiste wifi gluposti pa par sekund več.

Jebi ga, ni pametna hiša za vsakogar. Bi moral biti tudi človek pameten. Vsaj malo.


Zmontiras shelly 2.5 za rolte in izbiras kako funkcijo ima stikalo. Jaz imam vgrajena tipkala, ampak sem vklopil, da stikalo deluje kot toggle in se samo pritisne za spust/dvig in se enkrat pritisnes da se ustavi.

c3p0 je izjavil:

kriptobog je izjavil:


Da bi jaz vso kontrolo obesil samo na tablice se zeni zmesa. Fizicna stikala morajo ostati :D Jaz sem studiral o avtomatiki ze v fazi risanja PZI nacrtov. Da bi v staro bajto tlacil take zadeve bi bil kar ornk zalogaj.


Kdo ti pa brani ohranit stikala? Jaz sem letos delal avtomatizacijo s shellyji direktno v doze, ravno ga spraviš noter.
Zraven stikal je zdaj opcija tudi kontrola preko appa, ali pa kak home automation sistem, ko se mi ga bo dalo naštudirat.


Nihce. Sploh pa ne zena :))

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

Mato989 ::

Consumer tech ki ga eni opisujete v tej temi (kriptobog ipd...) morda res ne stagnira, ampak stane toliko da glede na učinkovitost ni več tako nujno nujen... ni to taka razlika kot če prideš brez računalnika do posedovanja PCja, to da se ti kavni avtomat vklopi in ogreje po tem ko zazvoni budilka je pač smešno glede na razliko imam PC, nimam PCja nekoč... ali imam internet, sem brez interneta.

OP ima delno prav... ni več tistih consumer tech prebojev ki bi jih po hitrejšem postopku zajel nek občuten delež prebivalcev v relativno kratkem času,... smart home je na voljo že žnj let in čeprav se premikamo s svetlobno hitrostjo na nekih področjih je še zmeraj relativno slabo uporaben in je bolj nišen.

Sploh obstaja realna bojazen kaj se zgodi ko nekaj crkne... pol pa skor nič več ne dela, tako kot v avtih... nekoč si lahko marsikaj popravljal, danes pa vse priklapljat na PC, pa kr cele komade menjevat.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

c3p0 ::

Ni nekaj revolucionarno novega, kot je bil npr. prvi iPhone, vse so samo še nadgradnje, ali debilizmi (odstranitev 3.5mm jacka, SD card slota, itd.). Sploh zadnja leta.

Apple predstavitev: now less features but for 10% more money! Publika huronsko ploska.

Invictus ::

feryz je izjavil:

Jebi ga, ni pametna hiša za vsakogar. Bi moral biti tudi človek pameten. Vsaj malo.

Če si pameten, nimaš pametne hiše, ki to jo dela butast štromar, ki je komaj naredil osnovno šolo...

Pametna hiša je samo aktualna, če si pripravljen plačati mesečno vzdrževanje, ali pa znaš popraviti sam, in imaš na zalogi potem tudi tam za 100-200 EUR delov...

Za vse ostalo je zadeva čisti, skoraj bi lahko rekel, nateg...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nirburu ::

Mike_Rotch je izjavil:



Govorimo sicer o consumer techu. Ampak razvoj cepiva proti koroni je dober primer napredka v zdravstvu.


A ti res tako goltaš vso propagando?
Kaj pa je revolucionarnega v tem cepivu? Za korono, ali pa kar mRNA na splošno?
Cepivo za korono ni prav nič revolucionarno, zgolj prisilili so nas v uporabo prek skorumpiranih uradnikov. Cepivo je v laboratorijih že 10 let in niso uspeli spraviti skupaj skoraj nobenega uporabnega proizvoda v tem času. Pa ne zato, ker ne bi vedeli kaj delajo, ampak ker ni delalo.
mRNA cepiva so bila stranski produkt drugih raziskovalnih vej in niso iz tega vidika prav nič revolucionarne.
Brez njih bi čisto normalno sfolgali zadeve.
Če je že kaj revolucionarnega je kvečjemu širša veda genskih terapij.
Pa še tu smo bolj v fazi mislimo, da dela, nismo pa sigurni koliko.
Mislim, da večina ljudi, ki je bila zdravljena z gensko terapijo je "pozdravljena" napol, ker ni tako učinkovita kot to vi pobirate iz pamfletov proizvajalcev.
Genska medicina ima še dolgo pot pred seboj preden bo postala zares zanesljiva.

Ampak kar je OP rekel. Da, razvoj se nasploh upočasnjuje.
Nekaj zaradi tega, ker smo vso nizko sadje že pobrali.
Drugo pa zaradi tega, ker se rojeva vedno manj sposobnih ljudi. Ta gonja po zaščiti vsakega življenja, je ravno to kar evolucija ne mara.
Če se razplodi vsak neumen kvadraplegik, potem bo vedno več neumnih kvadraplegikov in ne Oppenheimerjev. Zakaj to ni nobenemu jasno?

Kakorkoli že...vse kar ste ostali napisali, nekako potrjuje mojo teorijo.
Več ali manj gre za inkrementne izboljšave preteklo razvite tehnologije.
Nekih breakthrough je bolj malo.
Smartphone iz leta 2012 je prekleto primerljiv z 2022 če odmisliš HD zadeve.
V letih 1940 do 1970 so odkrili večino reči, ki jih danes uporabljate. Med 1990 in 2020 not so much.

Mike_Rotch ::

Kaj pa je revolucionarnega v tem cepivu? Za korono, ali pa kar mRNA na splošno?


Oboje je precej impresivno. Revolucionarna je predvsem hitrost razvoja cepiv in možnost hitrega prilagajanja.

Če se razplodi vsak neumen kvadraplegik, potem bo vedno več neumnih kvadraplegikov in ne Oppenheimerjev. Zakaj to ni nobenemu jasno?


To, da si ti na svetu v ničemer ne zmanjša možnost, da se rodi tudi x sposobnih ljudi. Kvečjemu obratno je.

Smartphone iz leta 2012 je prekleto primerljiv z 2022 če odmisliš HD zadeve.


Primerljiv v čem? Moraš odmisliti še precej stvari poleg "hd zadev", da postane primerljivo. Nekaj drugeag je, če ne uporabljaš featurjev, ki jih novi telefoni ponujajo, ampak to ne pomeni, da ni napredka.

RedDrake ::

Mike_Rotch je izjavil:


Primerljiv v čem? Moraš odmisliti še precej stvari poleg "hd zadev", da postane primerljivo. Nekaj drugeag je, če ne uporabljaš featurjev, ki jih novi telefoni ponujajo, ampak to ne pomeni, da ni napredka.

Featurjev? Kot na primer?
Seveda je napredek. Ampak to da jaz danes b.p. uporabljam 5 let star flagship telefon in še vedno zmore več kot 90% telefonov na tržišču, pomeni da smo že na ZELO položnem delu krivulje napredka pri mobilni telefoniji.
Saj se vidi, da jim je od tam 2016-2018 zmanjkalo idej. Večji cegli in več kamer.

Ampak primerjaj zadnjih 30 let na področju telefonije.
Od tega, da je leta '92 to obstajalo samo v filmih za bogate zdravnike/japije, do tega, da je leta 2002 imel skoraj vsak slovenec že presneto majhen mobilec, do tega da je leta 2012 že skoraj vsak imel neko vrsto smartphona, do danes, ko ima skoraj vsak neko vrsto mnogo večjega smartphona.
Mislim da je očitno, kje je bil največji skok v "napredku".

Ali pa PCji recimo.
Kako uporaben je bil laptop leta 92? '02? '12? danes?
Razlika med 92 in 2002 je velikostne razrede večja kot 2012 - 2022.

Midrange laptop iz leta 2012 je mnogo bolj zmogljiv kot nov budget laptop iz trgovine. Ja, baterija mu drži 3 ure namesto 6. To je pa tudi vse.

Ja, saj lahko danes greš na 16k UltraGigaMaxHD tech in kaj jaz vem kaj vse. Ampak dejstvo je da je večino 10 let starega consumer techa iz usability stališča enakovrednega današnjemu consumer techu.

Največji usability preskok je bil v 80-ih in 90-ih do največ nekje sredine '00-ih. Od tam dalje je inkrementalni upgrade, s tem da je zadnjih 5 do 10 let (odvisno od specifičnega področja) vse skupaj samo še preseravanje, ker je starejši tech več kot samo "good enough".

Mato989 ::


Oboje je precej impresivno. Revolucionarna je predvsem hitrost razvoja cepiv in možnost hitrega prilagajanja.


Predvsem tole HITRO prilagajanje je epsko ja... cepivo je za wuhansko različico mi pa imamo katero že? 6to v obtoku? Res so ekstremno hitri ni kaj...

Primerljiv v čem? Moraš odmisliti še precej stvari poleg "hd zadev", da postane primerljivo. Nekaj drugeag je, če ne uporabljaš featurjev, ki jih novi telefoni ponujajo, ampak to ne pomeni, da ni napredka.


Ampak glih o tem govorimo, če je napredek taki da ga veliko ljudi ne uporablja potem je to dokaj slab napredek oz. bolj statistični... napredek je bil to da je folk iz brez PCja prišel na PCje... to zdaj vsi uporabljajo, no "vsi"
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

eventyrer ::

s0nce je izjavil:


OD 2012 do 2022 imamo:
- pametne telefone ki imajo več megapikslov, več gigabajtov, večjo številko verzije androida...


pametne telefone, ki so neverjetno performančno zmogljivi, imajo vgrajene hudo zmogljive kamere in dejansko uporabno baterijo.

s0nce je izjavil:


- TV 4k in 8k


ki so tanjši in imajo boljšo sliko kot pred 10 leti.

s0nce je izjavil:


- konzole so praktično PC-ji nič posebnega


ja pa sej....so bile vedno.

s0nce je izjavil:


- pri audio zadevah sploh nevem kaj bi napisal. od spotifya in podobnih dalje sploh nevem kam bi še šel razvoj naprej.


Bo že kdo kaj pogruntal, ni treba da je vsakih 5 let revolucija.

Dolby Atmos tehnologija je sicer kar hudo revolucionarna.

s0nce je izjavil:


- procesori rami in druge pc komponente; praktično isto kot pri pametnih telefonih - več gigawhateever


ja, si že sam ugotovil da tehnološki napredek zagotovo je. Procesorji iz leta 2010 so počasni v primerjavi s tem kar se prodaja danes.

s0nce je izjavil:


Kaj pa 2032?


covid-19, razližica jotakron.

Zgodovina sprememb…

eventyrer ::

OK.d je izjavil:

Smart house;)


zakaj bi to hotel, če nisi nepokreten?
Res me zanima..ali so zaradi tega kakšni ekonomski prihranki? ALi pa morda občutek superiornosti če se ti luči avtomatsko prižgejo ko se zunaj dovolj stemni?

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Midrange laptop iz leta 2012 je mnogo bolj zmogljiv kot nov budget laptop iz trgovine. Ja, baterija mu drži 3 ure namesto 6. To je pa tudi vse.


Baterije na sodobnih prenosnikih zdržijo 15-20 ur, ne 6. Ekrani so dovolj dobri za profesionalne fotografe in grafične oblikovalce. Performance je dovolj dober za uporabo brez večjih kompromisov.

Napredek ne pomeni vedno le revolucije. IMHO je najbolj zanimiv del napredka tisti, kjer produkti od early adopterjev pridejo v masovno uporabo.

Ampak glih o tem govorimo, če je napredek taki da ga veliko ljudi ne uporablja potem je to dokaj slab napredek oz. bolj statistični... napredek je bil to da je folk iz brez PCja prišel na PCje... to zdaj vsi uporabljajo, no "vsi"


Večina ljudi te featurje uporablja. Verjetno danes več ljudi na smartphonih drka snapchat filtre kot kliče preko klasičnega omrežja.

Prehod ljudi na PCje pa tudi ni bil točka v času. Ponekod je trajal 20 let, ponekod se sploh ni zgodil in so ljudje prešli direktno na telefone. 3/4 azije za personal computing uporablja telefone.

Da se je to zgodilo, je morala tehnologija postati dovolj dobra in dovolj poceni.

Mato989 ::

pametne telefone, ki so neverjetno performančno zmogljivi, imajo vgrajene hudo zmogljive kamere in dejansko uporabno baterijo.


Seveda, ampak vprašanje je ali je to enak preskok kot preskok z stacionarnih na mobilne telefone...

ki so tanjši in imajo boljšo sliko kot pred 10 leti.


Seveda ampak spet, vprašanje je ali je to večji tech preskok kot ko smo šli iz radia na TV?

ja, si že sam ugotovil da tehnološki napredek zagotovo je. Procesorji iz leta 2010 so počasni v primerjavi s tem kar se prodaja danes.


Seveda je, ampak spet. Kupil sem procesor leta 2016 in je danes leta 2022 čisto dober za 90% casual uporabe in večino igric... kako je bilo ko si kupil procesor leta 1996 napram 2002? Je bilo tudi čist ok za skoraj vse igre itd...?

O tem govorimo.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Mato989 je izjavil:

Consumer tech ki ga eni opisujete v tej temi (kriptobog ipd...) morda res ne stagnira, ampak stane toliko da glede na učinkovitost ni več tako nujno nujen... ni to taka razlika kot če prideš brez računalnika do posedovanja PCja, to da se ti kavni avtomat vklopi in ogreje po tem ko zazvoni budilka je pač smešno glede na razliko imam PC, nimam PCja nekoč... ali imam internet, sem brez interneta.

OP ima delno prav... ni več tistih consumer tech prebojev ki bi jih po hitrejšem postopku zajel nek občuten delež prebivalcev v relativno kratkem času,... smart home je na voljo že žnj let in čeprav se premikamo s svetlobno hitrostjo na nekih področjih je še zmeraj relativno slabo uporaben in je bolj nišen.

Sploh obstaja realna bojazen kaj se zgodi ko nekaj crkne... pol pa skor nič več ne dela, tako kot v avtih... nekoč si lahko marsikaj popravljal, danes pa vse priklapljat na PC, pa kr cele komade menjevat.



To je res. Tech je zdaj bolj usmerjen v prodajo storitev, kot pa izdelkov. Imamo miljon subscriptionov. Vse je slo v nek cloud. Vcasih si imel Winamp in svojo bazo glasbe, sedaj placujes Spotifyu. Filme in serije smo downloadali, sedaj imas vse kar ti srce pozeli na dosegu daljinca, ce imas narocnino na kak Netflix itd. Se Office ima narocnino. Bolj silijo v to. Pri sami tehniki bi mogoce pricakoval, da bomo imeli spet baterije s katero ti bo telefon deloval teden do dva, ampak se porizvajalci raje jajcajo z raznimi preklopnimi telefoni zdaj.

RedDrake ::

Mike_Rotch je izjavil:

Midrange laptop iz leta 2012 je mnogo bolj zmogljiv kot nov budget laptop iz trgovine. Ja, baterija mu drži 3 ure namesto 6. To je pa tudi vse.


Baterije na sodobnih prenosnikih zdržijo 15-20 ur, ne 6. Ekrani so dovolj dobri za profesionalne fotografe in grafične oblikovalce. Performance je dovolj dober za uporabo brez večjih kompromisov.

Napredek ne pomeni vedno le revolucije. IMHO je najbolj zanimiv del napredka tisti, kjer produkti od early adopterjev pridejo v masovno uporabo.

Ja, 15 - 20 ur, samo ne pri tistih za 500 EUR, pa tudi pri tistih, ki imajo tak runtime, je to podobno kot doseg e-golfa "do 250km". Daš brightness na 40%, pa bereš e-knjigo.
Moj point je bil, da je šel spec x2 recimo. Nek random midrange je imel leta 3 ure na WiFi reader testu. Danes ima 6-7ur. Povprečen user tu ne bo videl napredka, videl bo zgolj evolucijo.
Ni to prehod iz tega, da so laptopi bili po 3-4k EUR in tehtali 4kg na to, da so stali 1000 EUR in tehtali 3kg (recimo razlika med '92 in 2002), ter bili "skoraj" ekvivalentni desktopu. Do tega da si leta 2012 dobil laptop za 250 EUR, ki je bil povsem dovolj za web in office uporabo. Kaj pa danes? Razen več giganekaj v spec sheetih, kar za 90% uporabnikov nima neke resnega pomena, drugih razlik ni.

Mike_Rotch ::

Seveda, ampak vprašanje je ali je to enak preskok kot preskok z stacionarnih na mobilne telefone...


Odvisno za koga in v kakšnem smislu. Če je tvoj primarni namen telefoniranje je bil ta preskok ogromen.

Če telefon uporabljaš kot osebni prenosni računalnik/fotoaparat/navigacijsko napravo/plačilno kartico... je preskok definitivno večji.

Mato989 ::

Mike_Rotch je izjavil:

Seveda, ampak vprašanje je ali je to enak preskok kot preskok z stacionarnih na mobilne telefone...


Odvisno za koga in v kakšnem smislu. Če je tvoj primarni namen telefoniranje je bil ta preskok ogromen.

Če telefon uporabljaš kot osebni prenosni računalnik/fotoaparat/navigacijsko napravo/plačilno kartico... je preskok definitivno večji.


Moraš gledat v duhu časa...

Sicer pa če gledaš tako, je spet prenosnot telefona večji preskok... ker če ne bi bilo prenosnosti (mobilnosti) telefona bi vse to za kar ga uporabljajo v Aziji kot praviš bilo bolj malo vredno kajne =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

eventyrer ::

Mato989 je izjavil:

pametne telefone, ki so neverjetno performančno zmogljivi, imajo vgrajene hudo zmogljive kamere in dejansko uporabno baterijo.


Seveda, ampak vprašanje je ali je to enak preskok kot preskok z stacionarnih na mobilne telefone...

ki so tanjši in imajo boljšo sliko kot pred 10 leti.


Seveda ampak spet, vprašanje je ali je to večji tech preskok kot ko smo šli iz radia na TV?

ja, si že sam ugotovil da tehnološki napredek zagotovo je. Procesorji iz leta 2010 so počasni v primerjavi s tem kar se prodaja danes.


Seveda je, ampak spet. Kupil sem procesor leta 2016 in je danes leta 2022 čisto dober za 90% casual uporabe in večino igric... kako je bilo ko si kupil procesor leta 1996 napram 2002? Je bilo tudi čist ok za skoraj vse igre itd...?

O tem govorimo.



Ti govoriš o preskokih, ki so spremenili način življenja ljudi, jaz pa govorim da tehnološki preskoki še vedno so (reči se izboljšujejo).


Revolucija za uporabnika je, saj elektronika zdrži dlje kto je pred 10 ali 20 leti. KOt si že sam ugotovil, pred 10 leti si moral telefone pogosto menjati ker so bili pač crap. Računalniki so zastarali v nekaj letih. Danes ti zdrži 10 let komot.

To je zagotovo revolucija za uporabnika... in kar se mene tiče največji tehnološki preskok v zadnjih 30 letih. Če danes kupiš neko elektroniko bo sigurno zdržala dlje kot je zdržala okoli leta 2000 (kar se zastaranja tehnologije tiče), saj je dovolj zmogljiva. Takrat pač ni bila.

Ni pa bilo revolucije, ki bi spektakularno spremenila način uporabe nečesa, trenutno se ekonomsko izkorišča trenutne rešitve.

Zgodovina sprememb…

eventyrer ::

Mato989 je izjavil:

Mike_Rotch je izjavil:

Seveda, ampak vprašanje je ali je to enak preskok kot preskok z stacionarnih na mobilne telefone...


Odvisno za koga in v kakšnem smislu. Če je tvoj primarni namen telefoniranje je bil ta preskok ogromen.

Če telefon uporabljaš kot osebni prenosni računalnik/fotoaparat/navigacijsko napravo/plačilno kartico... je preskok definitivno večji.


Moraš gledat v duhu časa...

Sicer pa če gledaš tako, je spet prenosnot telefona večji preskok... ker če ne bi bilo prenosnosti (mobilnosti) telefona bi vse to za kar ga uporabljajo v Aziji kot praviš bilo bolj malo vredno kajne =)


Telefoni so prenosni že od 90ih let.

Tehnološki preskok zadnjega desetletja je da so dovolj zmogljivi da lahko povsem nadomestijo namizni PC, sploh če uporabljaš Samsung DEX.
Povežeš na pametni televizor v dnevni sobi in imaš fully blown PC pred sabo. Povežeš gor tipkovnico in miško in uporabljaš kot navaden PC.

Zgodovina sprememb…

Mike_Rotch ::

Točno tako. Preden so bii telefoni prenosni si imel pa prenosne radijske postaje itd.

Telefon danes ne nadomesti samo namiznega PCja. Razvili so se do te mere, da večina niti ne potrebuje namiznega PCja. V žepu imaš vse, od ključa za avto, ključa za stanovanje, kreditno kartico, letalsko karto...

Meni se zdi to bistveno včji napredek kot prehod iz stacionarne naprave za glasovno komunikacijo na prenosno napravo za glasovno komunikacijo.

Enako je pri avtomobilih. Ford Model T se mi zdi bistveno večja revolucija kot Benz patent motorwagen. Še večja revolucija se mi zdi napredek od nekje 1950, 1960 do cca. 1990-2000. Ko so avtomobili brez "revolucionarne nove tehnologije" postali dovolj uporabni za dnevne migracije po več 100km ob visoki stopnji varnosti, zanesljivosti, udobja...

eventyrer ::

Dodatno, če pogledamo "tehnološke preskoke"..ko si leta 2000 videl na cesti avto iz leta 1985, je bila to neka grozna kripa, ki je rabila servis vsakih skoraj nekaj tisoč kilometrov. Na tako starih avtih so ljudje takrat delali preglede motorja preden so se poleti odpravili na daljšo pot proti morju.

Če danes vidiš avto iz leta 2007, je to čisto spodoben, lep, uporaben avto, ki bo najbrž zdržal še kar nekaj kilometrov in se brez razmišljanja z njim odpraviš na vikend pot do Hamburga in nazaj.

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Revolucija za uporabnika je, saj elektronika zdrži dlje kto je pred 10 ali 20 leti. KOt si že sam ugotovil, pred 10 leti si moral telefone pogosto menjati ker so bili pač crap. Računalniki so zastarali v nekaj letih. Danes ti zdrži 10 let komot.


No to sicer ni tolko res, če pomislimo koliko časa so zdržale naprave kot je hladilnik, pralni stroj pred 30 leti in koliko danes... tisti "prvi" hladilnik ki se ga spomnim ko sem se rodil še danes laufa če ga vklopim na vikendu, medtem ko jih je že nekaj zmes tehnološko naprednejših hin... enako velja za pralni stroj... babici pečica še danes deluje z leta 1982... medtem ko so vse ostale kupljene po tem že crknile itd...

To je zagotovo revolucija za uporabnika... in kar se mene tiče največji tehnološki preskok v zadnjih 30 letih. Če danes kupiš neko elektroniko bo sigurno zdržala dlje kot je zdržala okoli leta 2000 (kar se zastaranja tehnologije tiče), saj je dovolj zmogljiva. Takrat pač ni bila.


Ja, ampak to za mene osebno ni tehnološki napredek, to je samo stagnacija... Poglej recimo kako se je grafika spremenila od prvih iger do leta 2010 recimo... po tem ni več tako drastične razlike recimo...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

3p ::

s0nce je izjavil:

Ali imam jaz napačen občutek ali je res tako?
V consumer tehnologiji zadnjih 10 let ni bilo nič revolucije ali vsaj "nekaj novega"


Če je verjeti Tylerju Covenu in podobnim ( The Great Stagnation @ Wikipedia ), imamo že nekaj časa bistveno znižanje količine "novosti" in bliskovitega napredka.

link_up ::

TheBlueOne je izjavil:

feryz je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

Jaz planiram soncno elektrarno in baterije za osnovne fukcije hise, ce pride do izpada elektrike. Je pa res, da so elektro rolete bedarija, dokler ni neke inteligence, ker se zelo nacakas ko drzis gumb. :)
In so te nategnili, ker so ti vgradili tipkalo namesto tipke?
To lahko tudi sam zamenjaš. Minuto ali dve po kosu ti vzame. Tiste wifi gluposti pa par sekund več.

Jebi ga, ni pametna hiša za vsakogar. Bi moral biti tudi človek pameten. Vsaj malo.


Lol, sem se kar sam nategnil, ker sem sam naroceval. :) Osnovni plan je bil tako ali tako centralna inteligenca, katere pa se nisem realiziral, ker se je izkazala brezvezna. Dvosmernega tipkala drugace nisem niti zasledil, ne moreta pa biti dve, ker bi lahko obe aktiviral. Kaj tocno imas v mislih? Po moznosti od TEM catez. :)


https://shopdelta.eu/stikalo-za-neposre...
In and Out

Ijus ::

krempelj je izjavil:

Ah kaksen smart house, kar je imelo smisla avtomatizirat so naredili ze davno (ogrevanje). Smart house je samo marketinska skovanka, kjer poizkusajo prodati entuziastom kup stvari, ki jih ne rabijo in te imajo potem z njimi vec dela kot koristi.


moja LED WiFi žarnica :)) haha
jo prej ugasnem al pa prižgem če vstanem pa ročno to nardim
LOL
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

Ijus ::

Apple je izjavil:

s0nce je izjavil:


- pri hitrosti interenta je dejansko nek napredek recimo. danes ima skoraj vak čez 100mbit downloada 2012 ni bilo tako.


Pri nas je hitrost neta se vedno max 6Mbps/768Kbps. Placujemo mnogo visjo ceno za ta “luksuz” kot nekdo z optiko.

Prek LTEja na kaksnem paketu je max 40-50Mbps/5-15Mbps. Seveda je bazna zabasana.

Hvala ti Telekom, hvala zupanu ter obcini in hvala ti lokalni kabelski operater za nesposobnost na tem podrocju v zadnjih 14-ih letih.

Upam, da pride Starlink cim prej v Slovenijo.


da ti vidiš naselje kjer jaz živim. glavni vod MB-LJ za optiko gre 50m stran od moje bajte**. celo naselje nima optike. haha. folk ni zainteresiran. jao ej. smrduhi.
imam pa sicer kabelski internet: 600/60 prek Telemacha. DL je v redu. UL je mal šitka.

**jaz osebno dejansko ne vem oziroma nisem preverjal če je to res sam mi je kolega ki mu verjamem razlagal ki je delal pri GVO za Telekom - je rekel 50-100m mim vaše bajte gre glavni vod za optiko in internet. je rekel občina nima interesa investirat v priklope za hiše ker bi bil to prevelik strošek za občino. ker je premalo interesentov. jao ej bog pomagi. jah jbg kaj češ. folk tle pri nam očitn ne potrebuje večjih hitrosti ali pa sploh ne uporablja interneta. pač zagulen vaški folk. lahk se slikamo mi ki bi radi imeli optiko.
Corpse & Mrhovina, Inc.
https://soundcloud.com/rising-night-wave
https://soundcloud.com/extus

m0LN4r ::

Midrange laptop iz leta 2012 je mnogo bolj zmogljiv kot nov budget laptop iz trgovine.

Da se malo spomnimo:
2012 i5-3210M (dualcore), 4GB DDR3, 1000GB HDD, Wifi N, 35 W TDP
2021 Ryzen 3 3250U, 8GB RAM, 256GB SSD, Wifi AC, USB 3.0, 15W TDP

Seveda je napredek. Ampak to da jaz danes b.p. uporabljam 5 let star flagship telefon in še vedno zmore več kot 90% telefonov na tržišču, pomeni da smo že na ZELO položnem delu krivulje napredka pri mobilni telefoniji.
Saj se vidi, da jim je od tam 2016-2018 zmanjkalo idej. Večji cegli in več kamer.

Ze od S21 serije je za marsikoga telefon z DEX, monitorjem in tipkovnico prakticno gledano, racunalnik.
Pa ne rabi biti Flagship.
Pa se bolj uporaben za vecino, kot kak prastar racunalnik za vecino danasnjih "home" opravil.
Ja, saj lahko danes greš na 16k UltraGigaMaxHD tech in kaj jaz vem kaj vse. Ampak dejstvo je da je večino 10 let starega consumer techa iz usability stališča enakovrednega današnjemu consumer techu.
Sem glih danes prebrskal stare posnetke iz telefona 2011, ki so bile sranjene na takrat se aktualnem budget prenosniku z Intel ATOM in HDD diskom.
Jesus kristus. Ves kak to zgleda danes? bog pomagej.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Avenger ::

Zdaj smo v tehnološkem zatišju. RGB je okužil še miške in tipkovnice... ko sem pred par leti debelo gledal, ko mi je novo kupljeni ram začel zeleno utripat, me zdaj sploh ne bi presenetilo, če bi imeli RGB še avdio kabli... Samo to ni to.

VR je ok, ampak ni earth shattering, drugih pametnih immersive tehnologij ni ali pa se niso obnesle, 3D zasloni so bili fad, 3D kino je okej, ampak nič šokantnega. 60fps v kinu ne gre. Holodeck je po vsej verjetnosti neizvedljiv. Naslednji korak je lahko samo direkten I/O do živčnega sistema oz. možganov, direktna obojesmerna povezava tech-bio. In to bo po vsej verjetnosti začetek konca človeštva, ali pa bo ustvaril konkreten split med "normalnimi" in anti-tech folkom, luditi. Lahko da država ne bo mela nič pri tem, ali pa bo pushala, v smislu najprej so implantati priporočeni, nato za določene poklice, ali za upravljanje strojev itd. obvezni, nato mogoče obvezni za vse.
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

Miki N ::

RGB je 90s prozorno plastično ohišje našega časa. Tisto je bilo tudi en wtf, čeprav na nek način koristno.

kow ::

Consumer tech gotovo ne stagnira.

Stvari "stagnirajo" v smislu:
- za poslusanje glasbe, ne potrebujemo dodatno racunsko moc, vec prostora ipd. Problem je resen ze vsaj 10 let. Potrosniki ne potrebujemo manjsega tranzistorja, poraba je ze sedaj zanemarljiva. Še vedno pa lahko ogromno izboljšamo ter neprestano zbijamo ceno proti 0.
- podobno je gledanje videa v visoki locljivosti. Problem je rešen 80p, možen je sicer napredek v višje ločljivosti, mansji porabi energije, ampak imamo "diminishing returns".

Imamo tudi polno naprav, ki so tehnološko obsolete (za večino prebivalstva), recimo laptop. Telefoni imajo dovolj računski moči, da opravljaš pisarniška ali dela za šolske potrebe. Bo pa trajalo verjetno še nekaj časa, da bodo uporabniki in programska oprema ujela to novo realnost itd. Podobno so konsole (PS, xbox) zastarela tehnologija, ker boš lahko špilal direkt v "oblaku" itd.

Dejansko pa imamo v zadnjih letih neverjeten napredek v strojnem učenju, vidu, namenskih čipih itd. Pa tudi "oblak" postaja zrela tehnologija - trajalo je 10! let.

Meni se predvsem zdi, da je napredek prehiter, da bi vsaj približno sledil vsem novostim.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Mato989 ::

kow je izjavil:

Consumer tech gotovo ne stagnira.

Stvari "stagnirajo" v smislu:
- za poslusanje glasbe, ne potrebujemo dodatno racunsko moc, vec prostora ipd. Problem je resen ze vsaj 10 let. Potrosniki ne potrebujemo manjsega tranzistorja, poraba je ze sedaj zanemarljiva. Še vedno pa lahko ogromno izboljšamo ter neprestano zbijamo ceno proti 0.
- podobno je gledanje videa v visoki locljivosti. Problem je rešen 80p, možen je sicer napredek v višje ločljivosti, mansji porabi energije, ampak imamo "diminishing returns".

Imamo tudi polno naprav, ki so tehnološko obsolete (za večino prebivalstva), recimo laptop. Telefoni imajo dovolj računski moči, da opravljaš pisarniška ali dela za šolske potrebe. Bo pa trajalo verjetno še nekaj časa, da bodo uporabniki in programska oprema ujela to novo realnost itd. Podobno so konsole (PS, xbox) zastarela tehnologija, ker boš lahko špilal direkt v "oblaku" itd.

Dejansko pa imamo v zadnjih letih neverjeten napredek v strojnem učenju, vidu, namenskih čipih itd. Pa tudi "oblak" postaja zrela tehnologija - trajalo je 10! let.

Meni se predvsem zdi, da je napredek prehiter, da bi vsaj približno sledil vsem novostim.


Seveda, ampak kako strojno učenje pomaga average Janezeku... o tem je govora... strojno učenje, vid, itd... ni "consumer tech" kajne?

Consumer tech je RTX serija 30 in zdaj 40... kakšne so razlike med 30 in 40 napram leta 1995 in 1997 recimo v izboljšava in prebojih pa potem 1999, 2001 itd... koliko je takrat napredovalo za navadnega janezeka in koliko danes...

Še danes poganjam RTX 1060 in igram večino iger v FULL HD na high večinoma na 27 inčev... leta 2002 bi težko poganja 1996 grafo in igral na high vse tiste igre... o tem je med drugim tudi govora.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

kow ::

Seveda je consumer tech. Kmalu boš lahko rekel svojemu telefonu, da ti najde slike iz dopusta na Islandiji itd. Pa ne boš rabil scrollati ipd. 10 ali 20 let nazaj je folk še naroke sortiriral fotke, nato je telefon ob nastanku fotke vnašal metapodatke.. sedaj, smo že blizu, da bo to lahko narejeno naknadno, strojno itd. To je vse consumer tech, prej ali slej. Glavni benefit je ogromen prihranek casa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

pegasus ::

Kar res stagnira je UI, zabavna elektronika je od zatona luknjanih kartic praktično enaka. Drobne spremembe je naredil touch interface, a ne bistvenih, še vedno mlatimo tipkovnice in drajsamo miške.

Naslednji velik korak bo prišel z neural vmesniki, bodisi brainwave ali pa kar direktno v možgane ala neuralink. To bo sprožilo revolucijo v man-machine vmesnikih in dvignilo zabavno elektroniko na naslednji nivo. AR/VR brez tega ne bo uspel doseči dovolj visokega nivoja ...

kow ::

Ne pozabite tudi na ceno. Racunalniki so postali smesno poceni. Soliden "telefon" dobis za koliko? 200e? Za 1/10 bruto povprecne place.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

donvitoc ::

kow je izjavil:

Ne pozabite tudi na ceno. Racunalniki so postali smesno poceni. Soliden "telefon" dobis za koliko? 200e? Za 1/10 bruto povprecne place.



To je pa res ful napredek. Kdaj so se šli vojne za čaj pa začimbe, sedaj pa je kila 10€.

No ja, saj že od vedno govorim da eni vidijo napredek ko smo iz ifon 1 prišli na ifon 13.

Invictus ::

Consumer tech nič ne stagnira. Prej se je poenotil..

Kaj danes povprečen Janez/micka potrebujeta?

Vsak ima pameten telefon, zna vse.

1. Rabiš TV, ker je telefon premajhen. AMpak ga lahko povežeš na TV.
2. Glasbo se posluša s slušalkami. Ali pa imaš Bluetooth zvočnik, ki ti še fila telefon...
3. Fotoaparat, smartphone zadustuje, dostikrat so boljše fotke kot na "poceni" trotlcah. Še večja optika jih ne reši več.

Ti trije produkti pokrijejo 99% folka...

Ostalo postajajo nišni produkti, ki so seveda dražji....

kow je izjavil:

Ne pozabite tudi na ceno. Racunalniki so postali smesno poceni. Soliden "telefon" dobis za koliko? 200e? Za 1/10 bruto povprecne place.

Zadnji telefon je bil 158 EUR. Dober fotič, dovolj hiter, z dovolj prostora...

Ko bodo telefoni lahko snemali 4k v 240 Hz, bodo vsi porniči posneti s tem...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

kow ::

Ogromen napredek so brezzicne slusalke. Zame najvecji tehnoloski napredek zadnjih 5 let - nobene izgube casa, ko potegnes slusalke iz zepa in so kabli zavozlani...

ytodf ::

Grem preverit ta DEX, čeprav projekcija telefona na tv ni nekaj novega, ne spomnim se pa več, kako sta se reševali orientacija in resolucija. To smo nekoč davno celo debatirali, da bo telefon s periferijo nadomestil povprečnemu uporabniku računalnik tudi z remote povezavami v namenska okolja.

Tehnologija se zdaj integrira 'horizontalno' - ko bo kakšen razvojni preskok, pa bomo videli, kaj pa bi pričakovali? Meni je všeč tista fuzija (z ali brez masne izgube ali kako že) in tisti upogljiv/vgrezljiv/roleten tv, čeprav to je bolj šminka, 3d hologrami bodo tudi cool, če jih dočakamo.

Štorija s 3d printanjem je dosegla svoj plafon (za znosno potrošniško s/ceno) ali se je kaj ekstra fine zgodilo in bi bilo vredno nabaviti za mladino? Nekoč so sicer bile ilu/vi/zije o 3d printanju kovin in betona, celo hrane.

Da ne omenjamo blockchaina, kriptovalut in kriptomilijarderjev, NFT in podobnega :-)

PS: Ja, ker se meni osebno blockchain ne zdi nek hud do/pre/sežek, sem praktično izvisel, eni ste pa ratali milijonarji in še kaj več. Tako se ta stvar pač vrti, v času prevelikega vpliva internetnih socialnih omrežij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ytodf ()

kow ::

Pa zaradi kripta lahko koncno nekomu na drugem koncu sveta posiljas stablecoine (dolarje). Neverjeten napredek. Western Union - lol?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

donvitoc ::

ytodf je izjavil:



Štorija s 3d printanjem je dosegla svoj plafon (za znosno potrošniško s/ceno) ali se je kaj ekstra fine zgodilo in bi bilo vredno nabaviti za mladino? Nekoč so sicer bile ilu/vi/zije o 3d printanju kovin in betona,


The general concept of and procedure to be used in 3D-printing was first described by Murray Leinster in his 1945 short story Things Pass By

In April 1980, Hideo Kodama of Nagoya Municipal Industrial Research Institute invented two additive methods for fabricating three-dimensional plastic models

Še ena, OMFG Samsung Galaxy S22, 22! Napredek, revolucija!!!

kow ::

Saj nihče ni rekel, da gre za revolucijo. Napredek, stagnacija, revolucije so različne besede z različnimi pomeni.

ytodf ::

donvitoc je izjavil:

The general concept of and procedure to be used in 3D-printing was first described by Murray Leinster in his 1945 short story Things Pass By

In April 1980, Hideo Kodama of Nagoya Municipal Industrial Research Institute invented two additive methods for fabricating three-dimensional plastic models

Še ena, OMFG Samsung Galaxy S22, 22! Napredek, revolucija!!!

Ja, no, eno je zamisel ali pa znanstvena/industrijska/vojaška raba, drugo pa vsaj posredno/delno dosegljiva tudi potrošnikom. Recimo, tudi na kvantnih računalnikin pa deep chess/go/poker thought rešitvah se menda nekaj uspešno dela.

Verjetno pa se da tovrstne daljše sezname najti na internetih :-)

Mike_Rotch ::

Seveda, ampak kako strojno učenje pomaga average Janezeku... o tem je govora... strojno učenje, vid, itd... ni "consumer tech" kajne?


Seveda pomaga. Zakaj pa misliš, da Apple daje dedicated ML jedra v svoje procesorje.

Varnost (prepoznava obrazov), fotografija, search algoritmi, prepoznavanje govora in teksta...

Nenazadnje je tudi Teslin FDS "consumer tech".

WhiteAngel ::

kow je izjavil:

Ogromen napredek so brezzicne slusalke. Zame najvecji tehnoloski napredek zadnjih 5 let - nobene izgube casa, ko potegnes slusalke iz zepa in so kabli zavozlani...


Zadnjih 5 let? Nokia bh-503 bluetooth slušalke (z mikrofonom) imam iz leta 2007.

m0LN4r ::

Cas je da sprobas kaksne boljse True Wireless slusalke. Mislim, da ne rabimo izgubljati besed o kvaliteti zvoka med drugim, ANC itn.
Neprimerljivo s 10+ let starimi slusalkami, ki jih imas okoli glave in zvok kot iz konzerve.

Sicer pa tudi pametne ure z LTE, EKG ipd. so prisle na zelo zelo uporaben nivo, v kombinaciji s TW slusalkami, ko nimas telefona, je to to. Pa ce te kap na sprehodu, vsaj resilca poklice.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alexa je otroku predlagala smrtno nevaren izziv (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
599463 (5441) c3p0
»

Veliki tehnološki preskoki - kdaj spet? (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
30030965 (23663) dronyx
»

Amazonova Alexa snemala pogovor in ga poslala naključnemu stiku (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
5918850 (14345) OK.d
»

Prodaja osebnih računalnikov potonila (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Rezultati
14337746 (31331) Glugy
»

Nova vrsta litij-ionskih baterij z Berkeleya (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
5016712 (13739) Lion29

Več podobnih tem