» »

E-vinjeta - 1€/kilometer za osebna vozila

E-vinjeta - 1€/kilometer za osebna vozila

«
1
2

David4747 ::

Pozdravljeni,
Vozilo sem registriral s preizkusnimi tablicami, obdobje 5 dni. Na dan preteka sem klical na DARS center, da mi potrdijo, da je vračilo sorazmernega deleža vinjeta možno, ne glede na obdobje registracije. Po telefonskem pogovoru je telefonist izrecno potrdil, da je možno vračilo sorazmernega dela e-vinjete tudi 1 dan po nakupu.

Po telefonskem klicu sem na spletni strani kupil e-vinjeto, dobrih 100km in par ur kasneje pa sem podal vlogo za vračilo sorazmernega deleža. 11 dni po vlogi, je ta bila zavrnjena, z razlago "ZA PRESKUSNE REG. TABLICE NI IZPOLNJEN POGOJ ZA UVELJAVLJANJE VRAČILA SORAZMERNEGA DELA EVINJETE. ZAHTEVA ZAVRŽENA.".


Telefonski klic iz dneva nakupa je posnet z DARS-ove strani, in se hrani 6 mesecev (tako obljubljajo na začetku klica, ko ga prevzame avtomat).

Kakšen je naslednji korak? Na katero inšpekcijo lahko zadevo prijavim, glede na dokaz telefonskega pogovora imam tudi dobro podlago za tožbo. Trenutno sem zadevo samo posredoval medijem, držim pesti za objavo (imajo odlično možnost za click-bait naslov kot je tudi v tej temi:))).

Hvala!

jernejl ::

Tule piše:
Prav tako lastnik ali imetnik vozila ni upravičen do vračila sorazmernega dela vrednosti letne ali polletne elektronske vinjete, če je elektronska vinjeta vezana na začasno preskusno registrsko tablico vozila.


Tudi tukaj:
4) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena lastnik ali imetnik vozila ni upravičen do vračila sorazmernega dela vrednosti letne ali polletne elektronske vinjete, če je elektronska vinjeta vezana na začasno preskusno registrsko tablico vozila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jernejl ()

David4747 ::

jernejl je izjavil:

Tule piše:
Prav tako lastnik ali imetnik vozila ni upravičen do vračila sorazmernega dela vrednosti letne ali polletne elektronske vinjete, če je elektronska vinjeta vezana na začasno preskusno registrsko tablico vozila.


Tudi tukaj:
4) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena lastnik ali imetnik vozila ni upravičen do vračila sorazmernega dela vrednosti letne ali polletne elektronske vinjete, če je elektronska vinjeta vezana na začasno preskusno registrsko tablico vozila.



S temle sem se seznanil, a šele kasneje. Telefonist tega ni omenjal, prav tako pri nakupu vinjete v spletni trgovini to ni bilo jasno razvidno. Naj niti ne omenjam tega, da bi DARS lahko sistem poenotil in tako vedel, da gre za začasno registrsko označbo.

Ponovim da temelj potencialne tožbe sloni na tem, da je telefonist izrecno poudaril, da je vračilo sorazmernega dela po enem dnevu možno, pri čemer sem ga ponovno vprašal, "dan po poteku registracije lahko že vlagam zahtevek?", in odgovor je bil enak in pritrdilen, brez omemb začasnih tablic itd.

jernejl ::

Sicer nisem strokovnjak za pravo, poznam pa rek ignorantia iuris nocet.
Glede na to, da je zadeva (že več kot eno leto) objavljena v Uradnem listu, se boš po moje izjemno težko izvlekel z argumentom, da tega nisi vedel, ker ni bilo dovolj jasno navedeno na spletni strani ali ker ti nek telefonist tega ni omenil.

mirator ::

Ne telefonist, ne trgovec nista merodajna za uradna pojasnila. Edino merodajno je pravilo ali predpis objavljen v uradnem listu. Jemlji to kot, da vsaka šola nekaj stane in boš imel najmanj problemov.

forplan ::

1. Zakaj hudiča bi šel kupit e-vinjeto na poizkusne tablice???

2. Sem 99.9% da se s telefonistom nista prav razumela. Vračilo je možno po enem dnevu, samo ne za poizkusne tablice.

da je telefonist izrecno poudaril, da je vračilo sorazmernega dela po enem dnevu možno, pri čemer sem ga ponovno vprašal

Iz tega se vidi da ga nisi povprašal glede poizkusnih tablic, samo kdaj je možno vračilo. Zakaj bi ti bil on dolžan razlagati vse mejne situacije...

Ker pa nimamo posnetka ne moremo trditi :)
da se strinjam

Ales ::

No ja, glede na to, da je šlo očitno za nakup na daljavo in da stranka domnevno ni bila ustrezno seznanjena s pogoji, tale situacija ni čisto črno-bela.

Tržna inšpekcija?

David4747 ::

forplan je izjavil:

1. Zakaj hudiča bi šel kupit e-vinjeto na poizkusne tablice???

2. Sem 99.9% da se s telefonistom nista prav razumela. Vračilo je možno po enem dnevu, samo ne za poizkusne tablice.

da je telefonist izrecno poudaril, da je vračilo sorazmernega dela po enem dnevu možno, pri čemer sem ga ponovno vprašal

Iz tega se vidi da ga nisi povprašal glede poizkusnih tablic, samo kdaj je možno vračilo. Zakaj bi ti bil on dolžan razlagati vse mejne situacije...

Ker pa nimamo posnetka ne moremo trditi :)


Letno zato, ker tedenske ne mores povrniti (15€), letna pa stane 110€/365*1dan + 6€ za vračilo, torej cca 6.3€ v konkretnem primeru. Prihranek slabih 10€. Ali pač...

V-i-p ::

Saj vem, da ti takšni odgovori zdaj ne pridejo prav, ampak zakaj bi človek na preizkusne tablice jemal vinjeto, če so za to, da spraviš avto iz točke A do točke B, do mehanika recimo in pol na registracijo? Škoda, tle si ga res pihnil.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

mertseger ::

Koliko jebanja za 6 €:)), pa koliko stroška boš še naredil da jih dobiš :)), ampak glede na nekatere sodbe se spomnim da je sodišče dosodil v smislu da potrošnik ne rabi brati 600 strani majhnega tiska da kupi nek izdelek. Sploh če posnetek res obstaja potem jih mogoče celo dobiš.

kloko ::

Ales je izjavil:

No ja, glede na to, da je šlo očitno za nakup na daljavo in da stranka domnevno ni bila ustrezno seznanjena s pogoji, tale situacija ni čisto črno-bela.

Tržna inšpekcija?

Vidiš, ravnokar si odkril tržno nišo. Vsem romunom, ki se vozijo preko Slovenije in kupujejo tedenske e-vinjete, lahko ponudiš svoje pravne storitve pri zahtevkih na DARS za odstop od pogodbe pri "nakupu na daljavo".

L.p., Kloko

Irbis ::

A niso v Avstriji to potem rešili tako, da začne na daljavo kupljena vinjeta veljati šele čez 14 dni, ko rok za vračilo že poteče?

pirat ::

Skratka, takole:
- ze predhodno si se pozanimal kako je z vracilom sorazmernega dela, saj si vedel, da se pri letni vinjeti vraca, pri tedenski pa ne;
- bil si nekoliko slampast pri tem in spregledal, da za preizkusne tablice pa to ne velja;
- zato si za 11 ur voznje placal 110 EUR (ker si mislil, da bos v resnici samo 6, namesto 15 ce bi kupil tedensko);
- to bi sedaj reševal z mediji, izgovorom na telefonista ter nejasne pogoje ob nakupu na daljavo.

Naj ugibam: najel si tudi kredit v švicarskih frankih?

bbbbbb2015 ::

V-i-p je izjavil:

Saj vem, da ti takšni odgovori zdaj ne pridejo prav, ampak zakaj bi človek na preizkusne tablice jemal vinjeto, če so za to, da spraviš avto iz točke A do točke B, do mehanika recimo in pol na registracijo? Škoda, tle si ga res pihnil.


Tako je. Jaz za ta namen sploh ne bi tvegal "posla" z DARSom, saj imamo z njimi že izkušnje in neradi vračajo denar. Imel sem letno vinjeto, steklo je počilo, na servisu so rekli, da bodo uredili, pa nisem dobil nove vinjete. Izgovor na izgovor. Najprej, da morajo imeti račun za menjavo stekla. Dobili so račun. Potem to ni bilo dovolj, hoteli so zapisnik. Potem so dobili zapisnik. Potem so hoteli imeti original račun, kjer je napisana serijska vinjete. Tu se je zataknilo. Račun je bil iz Nemčije, ko sem se vračal v Slovenijo, sem kupil vinjeto in na njem ni bilo serijske vinjete. Ponujali smo jim sliko vinjete, pa niso bili zainteresirani. Pač lačni so denarja.

Drugič po stari cesti prepelji vozilo iz točke A do točke B. Avto registriraj in potem kupuj vinjete.

pirat je izjavil:

Skratka, takole:
- ze predhodno si se pozanimal kako je z vracilom sorazmernega dela, saj si vedel, da se pri letni vinjeti vraca, pri tedenski pa ne;
- bil si nekoliko slampast pri tem in spregledal, da za preizkusne tablice pa to ne velja;
- zato si za 11 ur voznje placal 110 EUR (ker si mislil, da bos v resnici samo 6, namesto 15 ce bi kupil tedensko);
- to bi sedaj reševal z mediji, izgovorom na telefonista ter nejasne pogoje ob nakupu na daljavo.

Naj ugibam: najel si tudi kredit v švicarskih frankih?


Realno je tako, da če storitve v dani konfiguraciji ne moreš več uporabljati, bodisi da je avto za odpis, tablice vrnjene (na ta avto), oz. pretečene, če so bile preizkusne, je prav, da se sorazmerni del kupnine vrne. Ne glede na to, če je vinmjeta tedenska ali letna.

Tako je prav. To bi bilo tudi iztožljivo, samo tega se mora lotiti potrošniška organizacija ali AMZS, ne fizikalec. Vsaj v Nemčiji ADAC skrbi, da so stvari na Autobahnu urejene, kot so.

Zgodovina sprememb…

LapD ::

Zamočil si v štartu, ko si imel na izbiro tedensko vinjeto ali staro cesto. Jaz sploh pomislil ne bi na jajcanje z letno vinjeto tudi če bi imel vse črno na belem. Zdaj bo treba pa požreti razliko, karkoli boš naredil v smeri tožbe te bo dražje stalo kot morebitni prihranek.
web&motion designer

joze67 ::

No, gre za novo situacijo - pred tem težav s poskusnim steklom ni bilo, vinjeto si nalepil in je delala ne glede na stanje registracije. Tako da ne bi bilo narobe, če se ZPS ali kdorkoli tak pozabava s tem primerom, če ne za OP pa za naslednje, ki bodo narobe zavili.

Po drugi strani pa lahko hitro pridemo - ko nekdo vleče švicarske kredite na plano - do situacije, ko boš ob nakupu vinjete moral podpisati štiri strani opozoril, katerih seveda nihče ne bo ne bral ne razumel. Mlekarji se, zaenkrat, še upirajo (res pa je, da tudi mleka ne prodajajo več).

Furbo ::

Na dan preteka sem klical na DARS center

Lol, malce pozno, a se ti ne zdi? Pozanima se pred nakupom.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

joze67 ::

Furbo je izjavil:

Na dan preteka sem klical na DARS center

Lol, malce pozno, a se ti ne zdi? Pozanima se pred nakupom.

Lol, točno to je naredil:

David4747 je izjavil:


Na dan preteka (začasne registracije) sem klical na DARS center, da mi potrdijo, da je vračilo sorazmernega deleža vinjeta možno, ne glede na obdobje registracije. Po telefonskem pogovoru je telefonist izrecno potrdil, da je možno vračilo sorazmernega dela e-vinjete tudi 1 dan po nakupu.

Po telefonskem klicu sem na spletni strani kupil e-vinjeto, dobrih 100km in par ur kasneje pa sem podal vlogo za vračilo sorazmernega deleža.

Res pa je, da je v času Twitterja OPjev prispevek nerazumno dolg in sestavljen iz več stavkov. Ki so med seboj povezani. Kot bi bral f**ing roman!

hojnikb ::

David4747 je izjavil:

forplan je izjavil:

1. Zakaj hudiča bi šel kupit e-vinjeto na poizkusne tablice???

2. Sem 99.9% da se s telefonistom nista prav razumela. Vračilo je možno po enem dnevu, samo ne za poizkusne tablice.

da je telefonist izrecno poudaril, da je vračilo sorazmernega dela po enem dnevu možno, pri čemer sem ga ponovno vprašal

Iz tega se vidi da ga nisi povprašal glede poizkusnih tablic, samo kdaj je možno vračilo. Zakaj bi ti bil on dolžan razlagati vse mejne situacije...

Ker pa nimamo posnetka ne moremo trditi :)


Letno zato, ker tedenske ne mores povrniti (15€), letna pa stane 110€/365*1dan + 6€ za vračilo, torej cca 6.3€ v konkretnem primeru. Prihranek slabih 10€. Ali pač...

kako ze gre tist rek; dejmo prihranit, pa ni vazn kolk stane.

sicer pa, danes se resis vseh problemov z e-vinjet simply tako, da si kupis personalizirano tablico in ti tablca ostane za skos :)
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

bbbbbb2015 ::

hojnikb je izjavil:

David4747 je izjavil:

forplan je izjavil:

1. Zakaj hudiča bi šel kupit e-vinjeto na poizkusne tablice???

2. Sem 99.9% da se s telefonistom nista prav razumela. Vračilo je možno po enem dnevu, samo ne za poizkusne tablice.

da je telefonist izrecno poudaril, da je vračilo sorazmernega dela po enem dnevu možno, pri čemer sem ga ponovno vprašal

Iz tega se vidi da ga nisi povprašal glede poizkusnih tablic, samo kdaj je možno vračilo. Zakaj bi ti bil on dolžan razlagati vse mejne situacije...

Ker pa nimamo posnetka ne moremo trditi :)


Letno zato, ker tedenske ne mores povrniti (15EUR), letna pa stane 110EUR/365*1dan + 6EUR za vračilo, torej cca 6.3EUR v konkretnem primeru. Prihranek slabih 10EUR. Ali pač...

kako ze gre tist rek; dejmo prihranit, pa ni vazn kolk stane.



Prihraniti denar je vrednota. V Sloveniji vse preveč stvari poteka dajmo to nabavit, pa bomo potem že nekako. Že dejstvo, da DARS ne vrača denarja za vinjete ob izteku preizkusnih tablic je poučno. Zakaj ne bi vrnil denarja za to vinjeto? Sploh za e-vinjeto.

Če ti je pa 10EUR malenkost, ti dam svoj TRR, pa mi nakaži teh 10EUR.

Slovenija sploh preveč lavfa na puf ali dolg. Ali na nezaslužen denar, kar preostanek vinjete na iztečeno tablico gotovo je.

Zgodovina sprememb…

hojnikb ::

prihranek je nicvreden, ce je cas in energija, ki jo za to porabis vredna vec, k tistih 10€. Razn ce svoj cas cenis v pesti riza pa rozinah.

In any case, v konkretnem primeru bi 5 minut branja prihranl 95€.
#brezpodpisa

Utk ::

Najbrž niso mislili, da se bo našel bedak, ki bo za tablico, ki traja 5 dni, kupil letno vinjeto. Oz. ravno zarad tega ne vračajo za začasno.

Furbo ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Prihraniti denar je vrednota. V Sloveniji vse preveč stvari poteka dajmo to nabavit, pa bomo potem že nekako. Že dejstvo, da DARS ne vrača denarja za vinjete ob izteku preizkusnih tablic je poučno. Zakaj ne bi vrnil denarja za to vinjeto? Sploh za e-vinjeto.

Če ti je pa 10EUR malenkost, ti dam svoj TRR, pa mi nakaži teh 10EUR.

Slovenija sploh preveč lavfa na puf ali dolg. Ali na nezaslužen denar, kar preostanek vinjete na iztečeno tablico gotovo je.

A ne razumeš napisanega, ja fino je prihraniti, ampak folk je tako ubrisan na te prihranke, da dostikrat plača več, 'samo, da se špara'.
Ker moraš študirati par potez v naprej. Ok, bom odjavil vinjeto, super. A si preveril, če se jo da?

To je pa kot bi nekdo kupil drv samo za pol zime, prihranil 50%, potem pa zgrožen ugotovil, da jih je na sredi zime zmanjkalo.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Ganon ::

Si mu v pogovoru jasno omenil preizkusne tablice in ga konkretno povprašal o tvoji situaciji, ali si samo na splošno spraševal o vračilu? Iz tvojga zapisa smatram, da gre za slednje.

Ahim ::

Mene pa zanima ali DARSov sistem prodaje e-vinjet sploh preverja tablice? Torej ali sploh obstajajo take tablice (da ne vpise nekdo ABCDEF123), je vozilo dejansko registrirano, so tablice morda preizkusne (potem enoletna vinjeta nima prav veliko smisla ...)? Neka minimalna higiena bi pri prodaji pac morala biti ...

pirat ::

Kakopak. Minimalna higiena. Recimo v Hervisu te vedno vprasajo ali sploh znaš plavati, preden si kupiš plavutke. Da ne omenjam Intersporta - preden kupiš kolo moraš prodajalcu pokazati, da se znaš voziti. In podobno je tudi v pekarnah zadnje čase - peki redno preverjajo morebitne alergije na pšenico preden ti prodajo bel kruh.
A sploh še kdo odgovarja za to kar stori?

Reycis ::

Kakšen pa je razlog za to določbo v darsovih pravilnikih?
Diversity is our greatest strength

jernejl ::

mertseger je izjavil:

ampak glede na nekatere sodbe se spomnim da je sodišče dosodil v smislu da potrošnik ne rabi brati 600 strani majhnega tiska da kupi nek izdelek.
V tem primeru ne gre za drobni tisk nekih pravil, ki bi si jih izmislil trgovec, ampak za zakon. Tukaj se boš težko skliceval na nevednost.
Sicer so pa pogoji navedeni tudi na spletni strani, kjer je OP vinjeto kupil. Dostop do teh pogojev je urejen v glavnem meniju, torej en nivo stran od začetne strani. Vsebina je dolga za eno stran. Težko bo kdorkoli rekel, da DARS ta pravila poskuša skriti, ali da so napisana tako komplicirano, da jih lahko razume samo doktor znanosti.

bbbbbb2015 je izjavil:

Tako je prav. To bi bilo tudi iztožljivo, samo tega se mora lotiti potrošniška organizacija ali AMZS
Kako bi to bilo iztožljivo? Zakon je jasen in DARS v tem primeru v skladu z zakonom ne vrne denarja. Ne more sodišče (ali tržni inšpektorat, ki ga je nekdo tudi predlagal) DARSu naložiti, da ravna v nasprotju z zakonom in vrne denar v primeru preizkusnih tablic.

bemfa ::

Kupo bi tednsko, ne da iščeš neke lukne po zakonih. Zaj pa maš. Za 10 eur 'prihranka' gnjaviš Dars, telefoniste, odvetnike, sodnike, pa še po forumih gušiš. Napiši rajši da si revež pa TRR, 10eur bomo pa ja zbrali.

Ahim ::

pirat je izjavil:

A sploh še kdo odgovarja za to kar stori?

Marsikdo - zgoraj je nekdo omenl banke. Iz prve roke lahko povem, da se res potrudijo razlagati princip variabilne obrestne mere in valutnega tveganja, ceprav jim lepo poves da razumes implikacije in da namerno rines v doloceno opcijo.

Ampak pri e-vinjetah gre za neko cisto tehnicno resitev, pri kateri se en racunalniski sistem pogovarja z nekaj drugimi. To, da validiras neke operacije/transakcije, ni nek luksuz ampak tisto, kar prepreci mnogo glavobola ko gre aplikacija v produkcijo. Sistem za procesiranje placil denimo ne pozre kar vsega bullshita, ki bi ga prejel. A ni racionalno pricakovati, da del kjer vpises registrsko stevilko, le-to validira pred izvedbo transakcije?

delavec44 ::

S čim naj jo validira? Misliš da imajo kar vsi dostop do baze registrskih številk? Informacijski pooblaščenec bi se spet oblakov prijel kaj to pomeni za varstvo osebnih podatkov.
Da ne omenjam tujih tablic.

Pa kolikor je meni jasno, registrske številke nimajo nobenih kontrolk, tako da primerjava s TRRji ali številkami kreditnih kartic ni ravno na mestu.

Zgodovina sprememb…

bbbbbb2015 ::

jernejl je izjavil:


bbbbbb2015 je izjavil:

Tako je prav. To bi bilo tudi iztožljivo, samo tega se mora lotiti potrošniška organizacija ali AMZS
Kako bi to bilo iztožljivo? Zakon je jasen in DARS v tem primeru v skladu z zakonom ne vrne denarja. Ne more sodišče (ali tržni inšpektorat, ki ga je nekdo tudi predlagal) DARSu naložiti, da ravna v nasprotju z zakonom in vrne denar v primeru preizkusnih tablic.


Torej, četudi je zakon, ga je mogoče izpodbijati, da ni v skladu z ustavo. V grobem ali je to pravica do enakosti pred zakonom ali pravica do odškodnine.
To bi šlo tako, da AMZS vzame en avto, prosi začasno tablico, kupi vinjeto (letno), nato po 5 dneh prosi preostanek nazaj.

DARS zavrne, nato jih tožijo, DARS se sklicuje na zakon, da ne vrača denarja na začasnih tablicah, AMZS ali pač nekdo z nekaj denarja da ta člen v ustavno presojo.

Ugotovi se, da je ta člen neustaven in se potem praviloma da zakonodajalcu čas, da to popravi do takrat pa se izvajanje člena zakona začasno zadrži.

Zato pa pravim, to terja ogromno energije in še takrat je rezultat vprašljiv. Vendar pa zagotovo postavlja voznike z rednimi in začasnimi tablicami v neenak položaj za isto stvar, kar se po ustavi ne sme.

Zgodovina sprememb…

mancini ::

Bodo morali pac uvesti varovalke, da letne ne bos mogel vrniti po 5 dneh.
Oziroma ti bodo vrnili 95e, ti bodo odbili 15, toliko kot stane tedenska. Z razlogom obstajajo razlicne vinjete.

Ce je res napisano da ne vracajo na zacasnih tablicah, je to pokvarjenost.
OP bo pa tezko dobil denar nazaj

korenje3 ::

David4747 je izjavil:

jernejl je izjavil:

Tule piše:
Prav tako lastnik ali imetnik vozila ni upravičen do vračila sorazmernega dela vrednosti letne ali polletne elektronske vinjete, če je elektronska vinjeta vezana na začasno preskusno registrsko tablico vozila.


Tudi tukaj:
4) Ne glede na prvi in drugi odstavek tega člena lastnik ali imetnik vozila ni upravičen do vračila sorazmernega dela vrednosti letne ali polletne elektronske vinjete, če je elektronska vinjeta vezana na začasno preskusno registrsko tablico vozila.



S temle sem se seznanil, a šele kasneje. Telefonist tega ni omenjal, prav tako pri nakupu vinjete v spletni trgovini to ni bilo jasno razvidno. Naj niti ne omenjam tega, da bi DARS lahko sistem poenotil in tako vedel, da gre za začasno registrsko označbo.

Ponovim da temelj potencialne tožbe sloni na tem, da je telefonist izrecno poudaril, da je vračilo sorazmernega dela po enem dnevu možno, pri čemer sem ga ponovno vprašal, "dan po poteku registracije lahko že vlagam zahtevek?", in odgovor je bil enak in pritrdilen, brez omemb začasnih tablic itd.


pač davek na neumnost. kupuješ stvari o katerih se nisi seznanil. tako da ne prenašat svojih problemov na druge.

ti zahtevaš podobno kot: kupiš telefonsko naročnino za 1 leto. in potem po 15 dneh rečeš da bi rad denar nazaj.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

Groot ::

bbbbbb2015 je izjavil:

jernejl je izjavil:


bbbbbb2015 je izjavil:

Tako je prav. To bi bilo tudi iztožljivo, samo tega se mora lotiti potrošniška organizacija ali AMZS
Kako bi to bilo iztožljivo? Zakon je jasen in DARS v tem primeru v skladu z zakonom ne vrne denarja. Ne more sodišče (ali tržni inšpektorat, ki ga je nekdo tudi predlagal) DARSu naložiti, da ravna v nasprotju z zakonom in vrne denar v primeru preizkusnih tablic.


Torej, četudi je zakon, ga je mogoče izpodbijati, da ni v skladu z ustavo. V grobem ali je to pravica do enakosti pred zakonom ali pravica do odškodnine.
To bi šlo tako, da AMZS vzame en avto, prosi začasno tablico, kupi vinjeto (letno), nato po 5 dneh prosi preostanek nazaj.

DARS zavrne, nato jih tožijo, DARS se sklicuje na zakon, da ne vrača denarja na začasnih tablicah, AMZS ali pač nekdo z nekaj denarja da ta člen v ustavno presojo.

Ugotovi se, da je ta člen neustaven in se potem praviloma da zakonodajalcu čas, da to popravi do takrat pa se izvajanje člena zakona začasno zadrži.

Zato pa pravim, to terja ogromno energije in še takrat je rezultat vprašljiv. Vendar pa zagotovo postavlja voznike z rednimi in začasnimi tablicami v neenak položaj za isto stvar, kar se po ustavi ne sme.


Da ni v skladu z ustavo :)) hahaha in katero ustavno pravico ti krši zakon? To da je država kriva za posameznikovo nesposobnost?? Haha made my day.

OP glede na to da relevantni predpisi jasbo določajo da v tem primeru vračilo ni mogoče, boš žal moral požreti svojo preračunljivost in požreti ta strošek. No razen če se te DARS usmili, ampak močno močno dvomim v to.

smetko ::

Preden razmišljaš o tožbi, se malo pozanimaj o načelih prava. Eno od načel je, pravilo "čistih rok". Ti bi pa rad tožil DARS ter pri tem razlagaš kako si hotel izigravati pravila. Glede na zavajajoči naslov, tudi domnevam da pri klicu na njihove informacije nisi podal vseh dejstev za svoj primer, in dobil odgovor, kot si ga dobil. Igral si se pametnjakoviča, ter izgubil. Sedaj si lahko zapoješ pesmico Rad bi bil baraba, (pa mi ne pustijo).
No comment

Furbo ::

Pa saj tudi sicer vinjete ne moreš skenslati kar tako, moraš odjaviti avto iz prometa ali kako že, je avtor teme to naredil? Bi rekel da ne.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jernejl ::

Moraš ga odjaviti, in sicer pred potekom veljavnosti. Če denimo avto registriraš za en mesec in se potem cel mesec voziš, ne moreš zahtevati vračila.
Namen letne vinjete pač ni v tem, da bi se jo kupilo z namenom, da se jo uporabi za en dan in potem zahteva vračilo. Za krajše obdobje so namenjene druge vrste vinjet.
Zato so pač postavljene določene omejitve, da se ne bi to kar v splošnem počelo, temveč bolj izjemoma (če prodaš avto v tujino ali če ti ga ukradejo; če ti ukradejo tablico ali podobno). In avtor teme se je v eno izmed teh omejitev ujel.

Manu ::

delavec44 je izjavil:

S čim naj jo validira? Misliš da imajo kar vsi dostop do baze registrskih številk? Informacijski pooblaščenec bi se spet oblakov prijel kaj to pomeni za varstvo osebnih podatkov.
Da ne omenjam tujih tablic.

Pa kolikor je meni jasno, registrske številke nimajo nobenih kontrolk, tako da primerjava s TRRji ali številkami kreditnih kartic ni ravno na mestu.

A ne obstajajo zakonska določena pravila kakšna je lahko slovenska registrska oznaka? Če obstajajo, potem je odgovor: validirajo jo na podlagi teh pravil. Karkoli vpišeš v spletno aplikacijo izven teh pravil zavrne nadaljnji potek nakupa.

Če so pravila takšna, da se da ločit med začasnimi reg. št. in ostalimi, potem je to izvedljivo.
Sredi spečih in nepazljivih je modrec buden in pazljiv -
po poti gre kot hiter konj, ki je prehitel šibko kljuse.

joze67 ::

A ma DARS trgovina vplogled v bazo izdanih tablic?
Kaj pa mi tujci, ki še manj poznamo sistem in šege? To bi šele bila diskriminacija!

@bbbbbb2015, verjetno je težko reči, da so vozniki z začasno tablico samo administrativno drugačni od rednih. Začasna tablica je izdana s točno določenim namenom in omejitvami. Iz katerih izhaja, da je nakup letne vinjete za tako tablico nesmiselen (in torej skoraj zagotovo špekulativne narave).

delavec44 ::

joze67 je izjavil:

@bbbbbb2015, verjetno je težko reči, da so vozniki z začasno tablico samo administrativno drugačni od rednih. Začasna tablica je izdana s točno določenim namenom in omejitvami. Iz katerih izhaja, da je nakup letne vinjete za tako tablico nesmiselen (in torej skoraj zagotovo špekulativne narave).


Ne vem če je. Kaj ni bilo nekaj rečeno, da je ravno to prednost in bodo sedaj lahko avtohiše začasne tablice z letno vinjeto menjale med vozili in jih uporabljale za testne vožnje? Prej vinjete ravno niso mogli limat na vsak nov avto.
Razen če mešam zadeve in imajo oni nek tretji tip tablic.

Gregor P ::

Ja, to je zanimivo; npr. v nekaterih drugih država moraš vnesti znamko vozila, ali pa celo številko šasije.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

joze67 ::

delavec44 je izjavil:

Ne vem če je. Kaj ni bilo nekaj rečeno, da je ravno to prednost in bodo sedaj lahko avtohiše začasne tablice z letno vinjeto menjale med vozili in jih uporabljale za testne vožnje? Prej vinjete ravno niso mogli limat na vsak nov avto.
Razen če mešam zadeve in imajo oni nek tretji tip tablic.

Obstajajo (ali so, težko je slediti, kateri predpis je še in kateri pravilnik že v veljavi) celoletne začasne registracije, nemenjene točno trgovcem z avtomobili. Za prevoze tehnično brezhibnih drugače neregistriranih vozil in testne vožnje. In za take je nakup letne vinjete smiseln.

Tidule ::

Ahim je izjavil:

pirat je izjavil:

A sploh še kdo odgovarja za to kar stori?

Marsikdo - zgoraj je nekdo omenl banke. Iz prve roke lahko povem, da se res potrudijo razlagati princip variabilne obrestne mere in valutnega tveganja, ceprav jim lepo poves da razumes implikacije in da namerno rines v doloceno opcijo.

Ampak pri e-vinjetah gre za neko cisto tehnicno resitev, pri kateri se en racunalniski sistem pogovarja z nekaj drugimi. To, da validiras neke operacije/transakcije, ni nek luksuz ampak tisto, kar prepreci mnogo glavobola ko gre aplikacija v produkcijo. Sistem za procesiranje placil denimo ne pozre kar vsega bullshita, ki bi ga prejel. A ni racionalno pricakovati, da del kjer vpises registrsko stevilko, le-to validira pred izvedbo transakcije?


In kateri sistem po tvoje ima dostop do celotne baze registrskih tablic na tem planetu?

mancini je izjavil:

Bodo morali pac uvesti varovalke, da letne ne bos mogel vrniti po 5 dneh.
Oziroma ti bodo vrnili 95e, ti bodo odbili 15, toliko kot stane tedenska. Z razlogom obstajajo razlicne vinjete.

Ce je res napisano da ne vracajo na zacasnih tablicah, je to pokvarjenost.
OP bo pa tezko dobil denar nazaj


saj točno to je varovalka. Da ne vračajo denarja v primeru, ko je bila letna vinjeta evidentno kupljena samo zato, da se izgirava sistem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

V-i-p ::

Me zanima, kje se je ta nategnil, da jo prodaja :).

Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

6151 ::

Načeloma imas čas še jutri, da spremeniš podatke na vinjeti (popraviš napake).
3600 | 32GB | 6800 | 1+3TB

feryz ::

Gregor P je izjavil:

Ja, to je zanimivo; npr. v nekaterih drugih država moraš vnesti znamko vozila, ali pa celo številko šasije.
V katerih?

Gregor P ::

Na pamet se spomnim romunske vinjete:

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Invictus ::

Kdo pa danes sploh še montira preizkusne tablice ?!?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

feryz ::

Gregor P je izjavil:

Na pamet se spomnim romunske vinjete:
Jaz sem jo kupil na pumpi, sem dal samo registersko.
Ostale vem da tudi ne rabijo drugega, se pravi naša, avstrijska, češka, slovaška. To je pa tudi to, tod okrog.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dars in vnos registerskih številk za vinjete (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
82387770 (1082) St235
»

Tehnične težave eVinjet (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
11117751 (11654) Groot
»

Elektronsko cestninjenje - od 1. jan 2022 (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
636255 (4346) Lonsarg
»

Vinjeta

Oddelek: Na cesti
385119 (1967) Furbo

Več podobnih tem