» »

Tehnične težave eVinjet

Tehnične težave eVinjet

«
1
2 3

eVro ::

V tej temi dajmo zbirati tehnične težave in s tem povezana vprašanja novega sistema eVinjet. Za splošno debato odprite drugo temo.

Ta prva nerazumljiva finta je bila oznanjena že na predstavitvi novega sistema okoli polnoči:

Novost elektronske vinjete je tudi ta, da bodo vozniki ob odjavi vozila iz prometa lahko zahtevali povračilo neizkoriščene vrednosti letne e-vinjete (in polletne za motorna kolesa). Če bodo vozilo prodali, bodo do vračila sorazmernega deleža vrednosti e-vinjete upravičeni le, če novi lastnik vozila ne bo registriral z isto registrsko številko.

Novi sistem za svoje delovanje seveda pozna obdobja veljavnosti, prav tako v njem mora obstajati možnost preklica/izbrisa vinjete in podobno. Ne vidim tehničnih omejitev za odebeljeno, niti ne cilja, razen zajebavanja revežev, ki kupujejo avte, kjer vinjeta predstavlja merljiv delež cene avta. Menjava registrske tablice namreč za sabo potegne strošek, primerljiv s povprečnim povračilom.

Tole v nadaljevanju je samo teorija zarote, ampak taka omejitev implicira tudi to, da je v sistemu shranjenih več podatkov, kot jih je potrebnih za delovanje (GDPR?). Ko si nekdo povrne preostanek vinjete, namreč ni popolnoma nobenega razloga, da bi katerikoli podatek ostal v sistemu. Tak uporabnik se lahko preprosto izbriše, kot da nikoli ni obstajal, same transakcije ob nakupu in povračilu vinjete itak ostanejo zabeležene drugje. No, in če uporabnika z določeno registrsko v sistemu ni, potem tudi ni razloga, da novi uporabnik ne bi mogel uporabljati iste.

feryz ::

Kje vidiš finto? Zadeva je popolnoma logična.
Ko boš prodal avto, snemi tablice dol in jih vrni. In boš dobil vrnjen sorazmerni del.
Ja, lahko bi jo preprosto odjavil, ampak ne diktiraš ti pravil. Torej jih sprejmi ali pusti.

Jaz sem se prijavil in zmetal noter vseh 10 avtov za katere rabim vinjeto.
In potem ... ne najdem gumba za nakup vsega. Sicer se nisem še poglabljal v to, ampak človek bi pričakoval velik rdeč gumb zraven z napisom "Kupi vse", "Vse v košarico" ali kaj podobnega.
Saj najbrž je, ga bom že našel, ampak logika ni ravno prava.

Likalnik ::

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.

borut_p ::

Tisk je minornega pomena. Strosek vzdrzevanja cest pa z leti narasca

feryz ::

To je davek, ne stroškovna zadeva. DARS je že prej prihodke metal v skupno kanto in iz te iste plačeval stroško.
Niso vinjete izračunali tako, da so računali stroške tiska, distribucije, dizajna in kdo ve še česa.

Utk ::

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.

Sej so cenejše. Za njih.

feryz ::

Eto, ko kupujem vinjeto, jo ne morem iz spiska vozil.
Lahko pa si pri nakupu pomagam s spiskom vozil.
Ampak spet hakeljc. Najprej moram izbrati razred vinjete, ki jo kupim in ta povozi razred vinjete določene vozilu.
Torej moram 2x uvažati podatke v košarico, za vsak razred posebej. In paziti, da označim pravilna vozila.

Jej, jej. Čedalje bolj glupi programi. Ali pa programerji.

eVro ::

feryz je izjavil:

Kje vidiš finto? Zadeva je popolnoma logična.

Potem pa jo, po naštepanih 50% odgovorov v tej temi, večinoma v nasprotju s pravili teme, ki jih btw diktiram jaz, že končno razloži.

feryz je izjavil:

ne diktiraš ti pravil.

Jaz ne, mi pa. Ustava RS, glej predvsem 1. in 3. člen.

feryz je izjavil:

Torej jih sprejmi ali pusti.

Enim vam paše, drugim nam ne.

juroz ::

Utk je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.

Sej so cenejše. Za njih.


celoten sistem in vzdrževanje je pa zastonj al kaj?

Utk ::

celoten sistem in vzdrževanje je pa zastonj al kaj?

Je kdo reku da je zastonj? Je pa cenejši kot 100 kontrolorjev. No, najbrž ni, ampak potem se je za vprašat zakaj ni...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

kow ::

Utk je izjavil:

celoten sistem in vzdrževanje je pa zastonj al kaj?

Je kdo reku da je zastonj? Je pa cenejši kot 100 kontrolorjev. No, najbrž ni, ampak potem se je za vprašat zakaj ni...


To je offtopic. Ampak. 100 kontrolerjev je manj kot 5 milijonov na leto. Strosek ni razlog za elektronsko vinjeto, ze sam razvoj ne bo pokril njihovih plac 20 let.

Utk ::

Razvoj česa? Kaj fantaziraš? A misliš, da se za vsako kamero na cesti posebej dela razvoj 2 leti al kaj?

kow ::

Pogodba s slovaskim podjetjem je bila v startu 16 milijonov, ce prav pomnim. Skratka, ne gre za zmanjsevanje stroskov. Sistem deluje, spreminjajo ga zaradi drugih razlogov. Dars pa je najbolj profitabilno slovensko podjetje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

feryz ::

Raje naj povejo, kako bodo pokasirali od tujcev. Ko enkrat spizdi ven, je to misija nemogoče.

Utk ::

kow je izjavil:

Pogodba s slovaskim podjetjem je bila v startu 16 milijonov, ce prav pomnim. Skratka, ne gre za zmanjsevanje stroskov. Sistem deluje, spreminjajo ga zaradi drugih razlogov.


16 mio je pičkin dim. Od vinjet dobi DARS vsako leto 200 mio.

Cena pa bo zagotovo nižja. »Skoraj 30 % zdajšnje cene vinjete predstavlja tisk, distribucija, in potem naprej preverjanja s strani Dars redarjev. Tega sedaj več ne bo. V začetku, ko bomo morali vzpostaviti software sistem in kamerni sistem bomo teh 30% porabili za ta strošek, ampak v nadaljevanju se bo ta strošek dobesedno izničil,« je še pojasnil minister za infrastrukturo.

kow ::

Kaj ima to veze s stroski. Jasno sem ti pokazal, da 100 folka (najbolj enostavno delo ever) letno stane manj kot elektronski sistem. Ampak, nehajva, svinjava temo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

DePalmo ::

Ker se že piše o vsem razen o tehničnih težavah, me zanima če se bo še dalo kupiti lepljeno vinjeto ali bodo na voljo samo elektronske?

rdecaluc ::

Če prav berem tole bodo od februarja leta 2022 na voljo le še elektronske vinjete.
Est modus in rebus. ,typos

Jazon ::

Ni madžarskega jezika.

kixs ::

rdecaluc je izjavil:

Če prav berem tole bodo od februarja leta 2022 na voljo le še elektronske vinjete.


Narobe beres. Od danes naprej so letne samo se elektronske. Kasneje pa tudi tedenske in mesecne.

SodVina ::

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Tehnično gledano so dražje. Veljajo 12 mesecev, ne 14, kot dosedanje.

rdecaluc ::

@kiks: Odgovor je čisto na mestu. To da so letne na voljo le v elektronski obliki ni del vprašanja. Od februarja 2022 bo vse le še elektronsko.
Est modus in rebus. ,typos

maticb492 ::

Če smo že pri "tehničnih težavah", je malo butasto zakaj ne morem izbrat datum veljavnosti na aplikaciji od 31. januarja naprej, glede nato da mi nalepka še do takrat velja.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

Tidule ::

feryz je izjavil:

Raje naj povejo, kako bodo pokasirali od tujcev. Ko enkrat spizdi ven, je to misija nemogoče.


Enako kot to počnejo druge države. Znotraj EU izterjava prekrškov nad 70 EUR ni posebno problematična. Pošlješ dokumentacijo državi kjer je avto registriran in oni skladno s svojo zakonodajo strejajo denar kot za vsak drug lokalni prekršek. Ne mešat raznih "kazni" za parkiranje zasebnikov z dejnaskimi kršitvami, kjer so kazni par 100 EUR.

Tidule ::

SodVina je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Tehnično gledano so dražje. Veljajo 12 mesecev, ne 14, kot dosedanje.


V praksi bo v bistvu ravno obratno. Kdor se vsakodnevno vozi bo na istem ker ti nič ne pomaga če vinjete veljajo 14 mesecev od katerih se dva prekrivata z naslednjo. Kdo pra vozi bolj občasno (in kupuje letno vinjeto), pa bo z malo sreče dejansko vinjeto rabil kupit vsakih 13 ali 14 mesecev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

fikus_ ::

maticb492 je izjavil:

Če smo že pri "tehničnih težavah", je malo butasto zakaj ne morem izbrat datum veljavnosti na aplikaciji od 31. januarja naprej, glede nato da mi nalepka še do takrat velja.


Zato ker lahko elektronsko vinjeto kupiš najceč 1 mesec v naprej! Beri drobni tisk.

Za pripombe in pritožbe se obrni na DARS.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

llc ::

SodVina je izjavil:

Tehnično gledano so dražje. Veljajo 12 mesecev, ne 14, kot dosedanje.


A to pomeni, da če si kupoval vinjete zadnjih 6 let, si se lahko vozil 1 leto zastonj, al kako?
Enako bi lahko rekli, da so ful dražje, ker če bi letno kupil včeraj, bi imela veljavnost 2 meseca (in ne 14)
Matr ste eni....

kuvanasarma ::

SodVina je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Tehnično gledano so dražje. Veljajo 12 mesecev, ne 14, kot dosedanje.


14 mesecev je veljala samo prva vinjeta ki jo kupiš.
Če drugo vinjeto kupiš 14 mesecev po nakupu prve (to je 31.1.) ti velja natanko 12 mesecev..

SodVina ::

En mesec nazaj sem menjal avto. Nov je bil brez vinjete. Torej če danes kupim vinjeto, potem bom moral novo čez točno 1 leto. Če kupuješ vsako leto, načeloma ni razlike. Če ne, potem je.

llc ::

SodVina je izjavil:

En mesec nazaj sem menjal avto. Nov je bil brez vinjete. Torej če danes kupim vinjeto, potem bom moral novo čez točno 1 leto. Če kupuješ vsako leto, načeloma ni razlike. Če ne, potem je.


In si en mesec nazaj kupil celoletno, ki ti bo veljala 3 mesece?

Ob predpostavki, da se vsak mesec kupi približno enako število novih vozil (in tudi novih vinjet za ta vozila) bi bila povprečna veljavnost celoletne vinjete (ob nakupu novega avtomobila) 8,5 mesecev.

WhiteAngel ::

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Strošek tiska je 10 centov na vinjeto. O čem govoriš?

b3D_950 ::

Zakaj je za plačilo na voljo samo Visa in Paypal?
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Utk ::

WhiteAngel je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Strošek tiska je 10 centov na vinjeto. O čem govoriš?

Ja seveda, 10 centov, pa en cent, da pride do petrola in 7 centov petrolu, da ti jo proda, in 2 centa bankartu, če plačaš s kartico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Invictus ::

Če nimate 110 EUR za vinjeto, prodajte avto, ker ste tako ali tako brez keša...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Utk ::

Invictus je izjavil:

Če nimate 110 EUR za vinjeto, prodajte avto, ker ste tako ali tako brez keša...

Ti pa res ne izpustiš priložnosti povedat, da imaš 100 evrov.

fikus_ ::

Nekateri iščejo probleme, kot bi iskali dlako v jajcu! Še sreča, da preživite, ker kot kaže forum, sprašujete za vsako malenkost in nič vam ni jasno! Vprašte mamico. :))
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

mitkos ::

Kako se registriraš na strani, da naprimer dobim SMS pred potekom vinjete? Grem pod registriraj se, mi odpre stran in potem nič polj za vpisat podatke...

Likalnik ::

WhiteAngel je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Strošek tiska je 10 centov na vinjeto. O čem govoriš?


od kje ti info, da je 10 centov na vinjeto strošek tiska? a to tako malo čez palec oziroma na pamet?

baje, da je 30% strošek tiska, distribucije in kontrolorjev(tako pravi minister)...in tega stroška ne bo več....se pravi bi morala biti celoletna e-vinjeta za os.avtomobil vsaj 77€ na leto

c3p0 ::

Ko se plačuje priseskom, je vse neverjetno drago, ko se ne več, je to bil zanemarljiv strošek in cena ostane kot je. Flexible world of corruption.

Silver ::

Naslov strani https://evinjeta.dars.si/selfcare/sl je "Prijaviti se" ... ojoj.
Se registiraš in potem nikjer nimaš gesla, na mail ne pride nič. Ojojoj.
Ponastaviš geslo, še kar nič ne pride na mail, ojojojojoj. :))

Ashrack ::

Invictus je izjavil:

Če nimate 110 EUR za vinjeto, prodajte avto, ker ste tako ali tako brez keša...

Se popolnoma strinjam.
....

feryz ::

Silver je izjavil:

Naslov strani https://evinjeta.dars.si/selfcare/sl je "Prijaviti se" ... ojoj.
Se registiraš in potem nikjer nimaš gesla, na mail ne pride nič. Ojojoj.
Ponastaviš geslo, še kar nič ne pride na mail, ojojojojoj. :))
Da ti ne bo kdo slučajno verjel!
Registracija dela kot namazano.
Verjetno bo s tabo kaj narobe.

Najbrž imaš mail pod spamom ali promocijami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

stroy ::

Mene pa zanima kaj bo s kontrolorji vinjet, 90% jih ne bodo vec rabili, saj se bo prekrskarje avtomatsko razbral sistem kamer in softwera. Sem pa preprican da bo na krajsih razdaljah kjer ni kamer prihajalo do zlorab. Posledicno bi morale biti kamere samo na uvozih na avtocesto in ne nekje na sredi avtoceste. Hipoteticno se sprasujem, kaj se bo zgodilo s tujcem, ki je ob 11 zvecer vstopil na AC brez vinjete ko ga posname prva kamera in avtocesto zapustil zjutraj naslednjega dne in ga posname druga kamera. Bo dobil eno kazen za en prekrsek ki je bil v trajanju dva dni, ali bo dobil dve poloznici za vsak dan posebej?

starfotr ::

Folk bodo že razporedili. Bodo pa mesalci zraka in njihovi pomočniki. Tako, kot je to že bilo pri ukinitvi cestninskih. Pa ukinitvi mejnih prehodov.

ssitcm ::

Nadzorniki, vsaj večina, ostanejo:
...
Nov sistem nadzora e-vinjet bo polno deloval s 1. februarjem 2022.

Ali to pomeni, da do takrat sploh ne bo nadzora?

Ne, do konca januarja 2022 bo nadzor potekal enako kot pri obstoječih vinjetah v obliki nalepk. Vozila, ki bodo že decembra ali januarja začela uporabljati letno e-vinjeto, pa bodo cestninski nadzorniki družbe DARS preverjali na nadzornih točkah, počivališčih, mejnih prehodih …, in sicer tako, da bodo podatke o vozilu preverili ročno v centralnem sitemu (z vnosom registrske številke). Glede na izkušnje iz preteklih let je delež vozil, ki začnejo uporabljati letne vinjete za prihodnje leto že decembra ali januarja, razmeroma nizek. Zato bo takšno preverjanje možno in ne bo povzročalo zapletov ali omogočalo uporabe cestninskih cest brez plačila cestnine.

Kako pa bo potekal nadzor e-vinjet od februarja 2022?

Od februarja 2022 bodo registrske številke vozil preko stacionarnih kamer nadzirane na posameznih točkah avtocestnega omrežja. Na nadzornih točkah, avtocestnih počivališčih, mejnih prehodih, avtocestnih priključkih bo nadzor potekal s prenosno nadzorno opremo, z nadzornimi kamerami za mobilni nadzor pa bodo opremljena tudi vozila cestninskega nadzora, kar bo cestninskim nadzornikom omogočalo nadzor med vožnjo.

MysticElf ::

maticb492 je izjavil:

Če smo že pri "tehničnih težavah", je malo butasto zakaj ne morem izbrat datum veljavnosti na aplikaciji od 31. januarja naprej, glede nato da mi nalepka še do takrat velja.

Raje požrem tistih 10EUR in imam datum od sedaj naprej vedno z novim letom, ne pa da moram vsako leto razmišljat do kdaj mi velja. Jaz sem izbral 31.12.2021 in tako bi moral izbrat vsak, ki da kaj nase.

Zgodovina sprememb…

Apple ::

SodVina je izjavil:

Likalnik je izjavil:

Sem vseeno mislil, da bodo kaj cenejše vinjete...glede na to, da nimajo stroškov tiska itd.

Prodajajo po isti ceni naprej...čeprav je bilo rečeno v preteklosti, da naj bi bile cenejše e-vinjete.


Tehnično gledano so dražje. Veljajo 12 mesecev, ne 14, kot dosedanje.


Ce si npr zamenjal avto v avgustu, si moral kupiti spet letno vinjeto, ceprav je veljavnost le-te samo do januarja. Torej drazje kot nova vinjeta, ki bo trajala 12 mesecev od nakupa.
LP, Apple

Furbo ::

eVro je izjavil:


Ne vidim tehničnih omejitev za odebeljeno, niti ne cilja, razen zajebavanja revežev, ki kupujejo avte, kjer vinjeta predstavlja merljiv delež cene avta. Menjava registrske tablice namreč za sabo potegne strošek, primerljiv s povprečnim povračilom.

Torej ostane ti tablica, daš jo na nov avto in koristiš vinjeto do konca. Kje je problem?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

JeBelaCesta ::

lahko bi dodali opcijo plačila z e-računom izdanim v banko ali pa plačilo z mobilcem preko QR kode...
lep pozdrav iz višav ;-)

Apple ::

Tablica je zvezana na karoserijo avta in je ni vec mozno prenasat z avta na avto (tako so mi rekli na AMZSju).
LP, Apple
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektronsko cestninjenje - od 1. jan 2022 (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
636255 (4346) Lonsarg
»

Vinjeta 2020 (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
656515 (4702) radmannsdorf
»

Vozilo (razbitino) prodal v Bolgarijo - Dars ne izda nadomestne vinjete. (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
749480 (7454) smacker
»

Vinjeta (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Na cesti
22348979 (32576) Mare2

Več podobnih tem