» »

Zastonjkarjem na G Suite bo odklenkalo

Zastonjkarjem na G Suite bo odklenkalo

Slo-Tech - G Suite, ki omogoča uporabo Gmaila z lastno domeno v elektronskem naslovu namesto gmail.com, je bil v prvih letih brezplačen. Kdor je storitev naročil v letih 2006-2012, mu zanjo ni bilo treba plačati. Tako je ostalo vse do danes, čeprav je G Suite vmes postal plačljiva storitev. Google se je odločil, da temu naredi konec.

Že predlani se je G Suite prelevil v Google Workspace. Zadnji korak te večje reorganizacije bo ukinitev brezplačnega G Suita, saj bodo vse uporabnike prestavili na ustrezne verzije Workspacea, odvisno od načina uporabe. To pomeni, da bodo brezplačne storitve obdržali uporabniki, ki se uvrščajo med neprofitne ali izobraževalne ustanove. Ti bodo še naprej brezplačno dostopali do Gmaila, Driva in Docsa z lastno domeno. Preostali pa bodo morali plačevati naročnino.

Spremembe bodo začele veljati 1. maja. Dotlej lahko uporabniki izberejo ustrezen paket, kasneje pa bo izbral kar Google. Storitev bo postala plačljiva 1. julija, nato pa jim bo Google še eno leto nudil popust. Google Workspace stane od šest dolarjev na uporabnika mesečno za najmanjša podjetja do 18 dolarjev, medtem ko so ponudbe za največja podjetja individualne.

G Suite sega v letu 2006, ko se je začel kot Google Apps for Your Domain. Odtlej je bil Google Apps for Work, G Suite in naposled Google Workspace. Osnovna ideja je bila vedno enaka. Podjetja so dobila Googlov paket (Gmail in ostale aplikacije), a z lastno domeno in dizajnom. Kdor uporablja G Suite legacy, ga ne more enostavno spremeniti v klasični (brezplačni) račun pri Googlu, ne da bi izgubil podatke. Sicer jih lahko izvozimo s Takeoutom, a določenih z računom povezanih nakupom ne moremo. Treba bo začeti plačevati naročnino.

249 komentarjev

«
1
2 3
...
5

mrTwelveTrees ::

Ne ne bom plačeval, raje odjavim.

_Denny_ ::

Tu sem dal link in nekaj nasvetov kako prenesti domeno na Outlook. Raje (še naprej) plačujem Microsoftu, kjer za isto vsoto dobim Office, 50GB Outlooka brez reklam, 1TB Onedrive, 1h mesečnih brezplačnih Skype klicev in tono drugih bonusov za katere sploh ne vem, kot pa, da bi Googlu dal denar za privilegij nadaljnje uporabe "denny@dennyjeva-domena.com" maila, skeniranja moje pošte in prikazovanja reklam na podlagi nje kot uporabnikom brezplačnega GMaila. Poleg tega smo na GSuite vedno dobili update leta kasneje kot GMail uporabniki, recimo še v 2012 nisi smel imeti Youtube in Android računa ter nekaj drugih omejitev, ki sem jih že pozabil...po nekajletnem preverjanju, če slučajno že dela se človek na koncu sprijazni in ne poskuša več. Tedanja nezmožnost povezave GSuite računa z Androidom se je zdaj celo izkazala za prednost, ko vidim jezne uporabnike, ki so prek Play Stora kupili za tisoče $$$ appov in bodo zdaj prisiljeni plačevati naročnino.

Drugače je pa glede na moje ugotovitve Microsoft 365 čisto dostojna alternativa. Ok, ni podpore za spletne strani, a je tudi tista pri GSuite tako rudimentarna (Google Sites), da spada v skupino "raje nič kot pa to"; stvar je od novembra lani tako poenostavljena, da je praktično neuporabna. Za WYSIWYG editiranje strani z naslovom "Under construction" in sliko na sredini zapraviš skoraj 1h, isto stvar pa bi naredil z dvema vrsticama oh in sploh nevarne nedovoljene html kode v nekaj sekundah. Zdaj naj bo raje error 404.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Kiwix ::

Zanimivo, da na to temo niso (še) poslali nobenega obvestila... Do sedaj so vedno obveščali kaj in kdaj se bo spremenilo in to za več mesecev v naprej, včasih so bili že prav nadležni :).

Se pa strinjam s tem, kar je napisal _Denny_ :), ampak kakorkoli pogledaš, je še vedno najbolj enostavno, da imaš stvari pri Googlu, tudi zaradi ostalih storitev in sinhronizacij s telefonom (seveda android) :).

kriptobog ::

Jah nič. Brca v rit, da še mailboxe preselim na M365 :D

mujek ::

Kako pa je z android telefoni?
Trenutno smo na android telefoni prijavljeni v g suite račun. Kaj se zgodi ko portam na recimo M365?
Nastavitve, aplikacije, ..., ostanejo?

joze67 ::

Ali ni Android vezan na poštni naslov? Če imaš svojo domeno, verjetno lahko preneseš infrastrukturo drugam. (_Denny_)

Zmajc ::

Oh fak, sem vedel, da bo enkrat konec lepega...

Čudi me pa da, še vedno niso poslali niti enega maila.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zmajc ()

Samael ::

joze67 je izjavil:

Ali ni Android vezan na poštni naslov? Če imaš svojo domeno, verjetno lahko preneseš infrastrukturo drugam. (_Denny_)

Mene tudi to zanima. Namreč ne vem če je vezan zgolj na email naslov in ne google account (ki je več kot zgolj mail naslov).
To je delikatno predvsem s stališča kupljenih appov, ki padejo pod nek uporabniški račun in jih tako brez ponovnega nakupa uporabljaš tudi na recimo novi napravi.

You can use apps you bought on Google Play on any Android device without paying again. However, each device must have the same Google Account on it. You can: Install an app on more than one Android device.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

ZigaZiga ::

mujek je izjavil:

Kako pa je z android telefoni?
Trenutno smo na android telefoni prijavljeni v g suite račun. Kaj se zgodi ko portam na recimo M365?
Nastavitve, aplikacije, ..., ostanejo?


Poenostavljeno gledano bo treba uporabit MS aplikacije (Outlook, Skype, OneDrive, Word, itd. namesto Gmail, karkoli je tisto v Gmail app-u za klice in chat, Google Drive, Docs, itd.). Itak pa že od Android 10 (ali še prej) lahko Android hendla račune (Settings -> accounts), vsaj Android One brez nesnage proizvajalcev telefonov. Dodaš MS račun in si (avtomatsko?) prijavljen v vse MS aplikacije, ki jih naložiš.
Edit: meh, prehitro sem tole zadnjo poved napisal - zgleda da je per-app (pri meni Office apps (word, excell, ...) posebej in Skype posebej, čeprav je isti MS račun).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZigaZiga ()

_Denny_ ::

joze67 je izjavil:

Ali ni Android vezan na poštni naslov? Če imaš svojo domeno, verjetno lahko preneseš infrastrukturo drugam. (_Denny_)

Žal ne. Obstajajo trije tipi Google accountov - GMail z vsem ostalim, Consumer Google Account (account brez GMaila) in pa GSuite. Po njihovih besedah med temi tipi accountov ni možno konvertirati (nočejo), ne moreš pa npr. odpreti consumer variante z istim mailom brez, da bi zaprl obstoječi GSuite. Pri zapiranju se lahko posloviš od čisto vsega plačljivega, ne samo appov (npr. kaka Youtube Premium naročnina, ki še ti velja skoraj eno leto), če vprašaš support za prenos drugam ali refund, pa odgovorijo "sorry, no can do". Pri suspenzu accounta (dovolj je že, da do 1.7.2022 ne dodaš podatkov plačilne kartice) si glede na vse napisano na istem, kot da bi account zaprl.

Lahko bi seveda sami ponudili konvertiranje na consumer account, češ "imel boš isti status kot GMail uporabniki, vsi podatki ti ostanejo, samo drugega email providerja si najdi", a ker se gre za Google in finančno motivacijo, to seveda ni možno; pritisk uporabnikov glede na obširen seznam ukinjenih stvari seveda nima učinka.

Še zanimivost - po novem baje dovolijo prenos AdSense lastništva, torej dokler jim delaš korist je čisto vse možno :))
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Djuro ::

"To pomeni, da bodo brezplačne storitve obdržali uporabniki, ki se uvrščajo med neprofitne ali izobraževalne ustanove"

Vprašanje kako bodo to preverjali. Namreč, za osebne potrebe uporabljam .ORG domeno (ostalo je bilo zasedeno).

domenc ::

Za gasilsko društvo (kjer se uporablja SI domena), se za Google Workspace for Nonprofits, preverja ustreznost preko https://www.techsoup.si (dobiš na koncu neko aktivacijsko številko).
Trenutno čakam, ali nas bodo odobrili (pri TechSoup-u), ker šele nato se lahko nadaljuje registracija pri Googlu (upam, da grata vsaj društvene emaile obdržati na Googlu :); za privat pa bi lahko uredili do 6 emailov for free :) ).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: domenc ()

Jakkob ::

What happens to my additional Google services and paid content if I don’t want to pay for Google Workspace premium features?
If you don’t upgrade to a Google Workspace subscription, you will not lose access to other Google Services, including YouTube, Google Photos, and Google Play, nor paid content, including YouTube and Play Store purchases.


https://support.google.com/a/answer/602...

Samael ::

Djuro je izjavil:

"To pomeni, da bodo brezplačne storitve obdržali uporabniki, ki se uvrščajo med neprofitne ali izobraževalne ustanove"

Vprašanje kako bodo to preverjali. Namreč, za osebne potrebe uporabljam .ORG domeno (ostalo je bilo zasedeno).


Mogoče si narobe razumel. Tu ni več kaj preverjati - ti "...for Non Profits / ...for Education" legacy računi so že od odprtja nekoliko drugačni kot naši g suite standard free edition računi in .org domena tu nima nobene veze. Ali ga že imaš in je to navedno pod "subscription" ali pač nimaš.

Ni ravno, da imaš standardni legacy google apps (pozneje preimenovan v gsuite in še pozneje v workspace), ki bi ga želel zaradi .org domene predstaviti kot račun za neprofitne ali izobraževalne ustanove ampak je šlo takrat že v osnovi za drugačen račun poimenovan kot "Google apps for Non Profits / For Education", ki ga nisi odprl kot običaji "Google apps standard" zgolj s hitro spletno registracijo, ampak si moral zanj izpolniti formularje s prilogamu, navesti ustanovo, ki jo zastopaš, itd ... in čakati, da ti ga odobrijo.
Ti računi so imeli že po defaultu (če nisi v imenu organizacije, ki jo zastopaš zaprosil za več) 2000 uporabniških licenc, večjo kvoto prostora na uporabnika in direkten (podobno kot plačljivi računi) dostop do supporta.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Samael ::

Jakkob je izjavil:

What happens to my additional Google services and paid content if I don’t want to pay for Google Workspace premium features?
If you don’t upgrade to a Google Workspace subscription, you will not lose access to other Google Services, including YouTube, Google Photos, and Google Play, nor paid content, including YouTube and Play Store purchases.


https://support.google.com/a/answer/602...

Tole je pa nova alineja - povsem prepričan sem, da je včeraj še ni bilo. Zanimivo. Verjetno je bilo kar precej pritiska uporabnikov.
Me zanima, kako bodo to implementirali brez dostopa do gsuite maila in pa, kako/če bo možen prenos na novo napravo. Vsekakor bo treba spremljati zadevo, da ne bo tam junija kakšno neprijetno presenečenje.
Samael != Samuel

Kiwix ::

Jaz mislim, da bi morali ločiti fizične in poslovne uporabnike oz vsaj ponuditi kakšen cenejši plan z okrnjenimi funkcijami. Podobno ima tudi Microsoft za Office 365, kjer ponuja družinski paket za 2-6 uporabnikov...

joze67 ::

Je pa to dobra, žal pa ne dovolj odmevna lekcija (zaradi specifične ozke baze uporabnikov) iz lock-ina.

jan_g ::

Meni se pa zdi, da 10+ let brezplačne storitve ni tako slab deal. Jasno, ne bom vriskal od veselja, ker bo Google to nišo zaprl, ampak se mi tudi ne zdi smiselno jeziti zaradi tega. Nad Googlom smo lahko jezni zaradi marsičesa, definitivno pa ne zaradi te ugodnosti. Sem vesel, da je bilo zastonj toliko časa, zdaj pa gremo naprej.

Samael ::

To je povsem odvisno od tega, koliko osebno te to prizadane, koliko so storitve in nakupi, ki se jih poslužuješ vezani na 15-letni google račun, kako bo google reševal ali ne reševal druge zadeve (tvoje google play store nakupe/licence vezane na račun, ki se ukinja, tvoj potencialni yt kanal vezan na račun, ki se ukinja, itd...) in koliko dela ter preglavico ti bo to povzročilo. Še en navaden jeb... telefonski imenik na androidu je danes vezan na google račun. Torej ja, za marsikoga se zna to na koncu izkazati vseeno slab deal.
Migracija z gdriva in gmaila na druge servise je tu še najmanjši problem.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

jan_g ::

Če te tako zelo osebno prizadane, potem pač migriraj na plačljivi račun. Še vedno si ga imel 15 let zastonj.

Samael ::

Nisem nikjer omenjal koliko mene osebno prizadene ali ne prizadene, zgolj debatiramo, kjer sem rekel da ja, ljudem ki so se 15 let nazaj navlekli na personaliziran gmail, zadeva lahko povzroči večje preglavice kot nekomu, ki se ni, pa mu zato dol visi in v namišljenem pravičništvu malce nabija v tri krasne kot to počneš ti.

Saj se zavedaš, da vsak gmail, itd... ki si ga v sklopu admin računa naredil recimo družinskim članom pomeni posamično licenco, a? Posamičen paket google storitev, itd. Da za marskiga tu plačljivi račun, ne bo pomenil $6/mesečno ampak $60/mesečno ali več.
Torej da, je zoprna lekcija, ki bo ob vsej prepredenosti google ekosistema v dnevni rabi, za marsikoga časovno zahtevna, težavna, pa za drugega spet draga ... in v mnogih primerih v nasprotju s tvojim prepričanjem na koncu vendarle izkazano kot slab deal v katerem zdaj smo kjer pač smo. Šola za prihodnje, če se bomo iz tega kaj naučili, I guess ...
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

jan_g ::

Jaz nabijam v tri krasne? Ok, neka storitev ti omogoča toliko koristi, da te osebno prizadane, če ni več na voljo. To pomeni, da ima očitno zate neko vrednost. In ti si domišljaš, da ti jo mora nekdo zagotavljati brezplačno v nedogled? Me zanima, kdo nabija.

Samael ::

jan_g je izjavil:

Jaz nabijam v tri krasne? Ok, neka storitev ti omogoča toliko koristi, da te osebno prizadane, če ni več na voljo. To pomeni, da ima očitno zate neko vrednost. In ti si domišljaš, da ti jo mora nekdo zagotavljati brezplačno v nedogled? Me zanima, kdo nabija.

Kaj ima karkoli napisano veze s tem, kaj si jaz domišljam ali ne? Daj sestopi s tega velikega konja nezmotljivosti in se kdaj brez moraliziranja poskušaj spraviti v čevlje drugih ljudi. Poleg tvoje velike domišljije, ki ustreza tvoji lastni življenski situaciji, kjer ti v nekem momentu nekaj ne predstavlja težavo, obstaja namreč tudi resnični svet in težave drugih. (to pišem na splošno, ne nujno v povezavi z google storitvijo)

Pa če te ravno zanima, meni je v osnovi raba gsuita enaka, kot bi bila raba navadnega gmail (android) računa. Z izjemo uporabe lastne domene nič večja, nič drugačna. In če bi danes google ukinil oz. uvedel mesečno naročnino za uporabo navadega brezplačnega gmaila, bi to ravno tako povzročilo težave marsikomu in posledično horde razjarjenih, jeznih, frustiranih ljudi. To je pač realnost 21. stoletja.
Seveda pa bi se našel nedvomno tudi kdo kot si ti, ki bi rekel, da to pa ja ni problem, ker je bila možnost uporabe gmaila vsa ta leta ja dober deal. Dober deal je dokler ljudem, ki so navlečeni na to, kjer je marsikaj odvisno od delovanja gmaila, deluje. Takšna je pač realnost.
To kaj bi moral, ne moral nekdo zagotavljati v nedogled tu nima nobene veze - saj jih nihče ne toži, zgolj debatiramo o potencialnih težavah, ki jih uporaba neke storitve po spremembi pogojev povzroči delu populacije.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Samael ::

Je pa za marsikoga to dobra šola, ki da človeku misliti tudi o uporabi in odvisnosti delovanja marsičesa kar nam je danes samoumevno od navadnega gmaila. Ampak to je najbrž debata za kdaj drugič.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

jan_g ::

Ok, resno ne zastopim tvoje pozicije. Praviš, da nudenje storitve brezplačno nima nobene veze. Kaj bi potem moral po tvojem mnenju Google (oz. xyz ponudnik katerekoli brezplačne storitve) storiti v takem primeru, ko se odločijo, da bo postala plačljiva? Dali so obvestilo pol leta vnaprej in ponudili možnost migracije na plačljivi račun z enoletnim popustom. Hkrati obljubili, da tisti, ki ne bodo nadgradili, vseeno ohranijo dostop do drugih storitev in nakupov. Kaj še manjka? Kaj bi bilo dovolj, po tvojem mnenju?

Razumem, ljudje (nekateri, mnogi) nočejo plačati. A imajo pol leta, da migrirajo drugam. Verjamem, da je zoprno, ampak 10+ let je bilo pa fajn. Tako da, ja, vztrajam pri svojem mnenju, da je to bil zelo dober deal.

Samael ::

"Hkrati obljubili, da tisti, ki ne bodo nadgradili, vseeno ohranijo dostop do drugih storitev in nakupov"

Obljubili? Zdaj se zapletaš proti svojim lastnim argumentom. Nič niso obljubili - razen v preteklosti, da bo omenjena storitev vedno brezplačna. Da, to je bilo pa res objavljeno.

Se je pa tole o ohranjenem dostopu do nekaterih drugih storitev res danes pojavilo v njihovem FAQ (kar ti enačiš z "obljubo" zgolj ker ti ustreza v argumentu). Najbrž na hitro spacano skupaj pod pritikom dela javnosti in jeznih uporabnikov. Bomo videlo, kako bodo to implementirali - če bodo.

Jaz sem sicer vseeno mnenja, da nimaš pojma kaj govoriš in da je ob zaključku kakršen je tole, dober deal predvsem za tiste, ki storitve niso uporabljali. Ki njihova dnevna rutina ni bila vezana na njih. Je gmail dober deal? Dokler deluje nedvomno. Problem pa je, ko/če ti ga odtegnejo. Potem marsikomu, ki ma na to vezano cel kup servisov nenadoma ne bo več dober deal oz. si bodo želeli, da ne bi nikoli slišali zanj. Ampak tebi je to nekako pretežko razumeti.

Sama ideja uprabe g suita (takra se je imenoval še Google apps) namesto navadnega gmaila petnajst let nazaj v osnovi ni bila napačna. Da odpreš google mail pod svojo lastno domeno, ki ti omogoča, da se lažje pobereš drugam, če gre kaj narobe. Problem je pa, da z leti google account (kar v osnovi g suite account je) ni več zgolj mail, ampak cel kup storitev in servisov vezanih nanj in nenadoma se pobrati stran ni več tako lahko.
Kot sem že zgoraj zapisal, ni tako grozen problem mail, drive, imenik, koledar, itd ... Vse to se da z nekaj nadlege in časovne zamudnosti backupirati, migrirati, nadomestiti. Problem je ohraniti play store licence, razne plačane subscriptione, youtube kanale itd ... ki so vezani izključno na račun, ki se ga bo zaprlo, če ne boš plačal. In iz tega razloga je današnja dopolnitev FAQ-ja, da vse to pa vendarle ne bo šlo stran če ne plačaš mesečnih pristojbin, dobrodošla. Bomo videli koliko tega se bodo res držali.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Ales ::

Samael je izjavil:

Jaz sem sicer vseeno mnenja, da nimaš pojma kaj govoriš in da je ob zaključku kakršen je tole, dober deal predvsem za tiste, ki storitve niso uporabljali. Ki njihova dnevna rutina ni bila vezana na njih.

Đizs no, a bi bilo bolje, da bi vsa ta leta plačevali?

Je gmail dober deal? Dokler deluje nedvomno.

Ne ni! "Storitev", pri kateri je uporabnik dejansko produkt, ni dober deal.

Problem pa je, ko/če ti ga odtegnejo. Potem marsikomu, ki ma na to vezano cel kup servisov nenadoma ne bo več dober deal oz. si bodo želeli, da ne bi nikoli slišali zanj. Ampak tebi je to nekako pretežko razumeti.

Ti marsičesa ne razumeš, zgleda. Tudi to, da imajo/mo drugi lahko drugačno mnenje kot ti, pa da kljub temu razumemo stvari.

b3D_950 ::

https://support.google.com/a/answer/602...

If you have the G Suite legacy free edition, you need to upgrade to a paid Google Workspace subscription to keep your services. The G Suite legacy free edition will no longer be available starting July 1, 2022.

Upgrade to Google Workspace by May 1, 2022
To maintain your services and accounts, review the information below and upgrade by May 1, 2022. Upgrading to Google Workspace takes just a few steps with no disruption to your users. After you upgrade you can use your new subscription at no cost until at least July 1, 2022.
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

b3D_950 ::

Ima kdo izkušnje z yandex mail?
https://yandex.com/support/business/mai...
Zdaj ko je mir, jemo samo krompir.

Karen ::

Povedano po domače:
15 let so prodajali moje osebne podatke na račun, da je bil mail "zastonj", zdaj jim pa premalo prinesem in bi radi še od mene denar.
Slabo mi je, ko berem te komentarje, da semo 10 let uporabljali zastonj - ne, mi smo bili prodajani in naši osebni podatki (še veš ne za kaj vse).
Še bolj mi je pa žal, da stvar (email), ki je bil praktično prvi servis na netu, po 35 letih ni zastonj oz. je imet doma mail server taka umetnost, da folk rajš plača zunanji servis. Če imaš pa slučajno že to doma pa porabiš nesorazmerno veliko časa za pucanje crapa, pa da te "taveliki" spravijo iz t.im. spam list, da sploh kdo drug dobi mail (čeprav seveda nisi spammer)... to delajo namerno, da greš raje k njim, ker ti blokirajo mail na njihove domene (zdaj si pa predstavljaj da imaš mail k ga ne moreš na @gmail poslat oz. ga @gmail.com uporabniki ne dobijo)...
Pri guglu je pa itak trend tak da najprej dajo nekaj zastonj, prostituirajo tvoje podatke, pol ti pa začnejo zaračunavat... to smo že večkrat videli pri njih... včasih je bil M$ zloben, nedolgo zatem se je še G pokvaril.

_Denny_ ::

Ales je izjavil:

Đizs no, a bi bilo bolje, da bi vsa ta leta plačevali?

Sicer ni bilo namenjeno meni, samo vseeno odgovarjam.

Seveda bi bilo boljše, da bi že od začetka vedel na čem si. Predstavljaj si, da ti starši pri 18. rojstnem dnevu (ustno) podarijo drugo etažo hiše in zagotovijo, da bo vedno tvoja. Na podlagi tega začneš nabavljati opremo, vmes še obnoviš okna in fasado, se naročiš na milijon storitev in jih deliš s starši, ker so ti pač podarili pol hiše; vsi računi obnove, nabave in stroškov so seveda na očeta, ker je bilo tako enostavneje (to pišem zato, ker se bo drugače našel kak idiot z "boohoo, po izselitvi jih lahko tožiš za povračilo izdatkov!!!"). No, 15 let kasneje jim namesto snahe pripelješ domov zeta in dobiš ultimat "ali se boš prvega julija spakiral ali pa plačeval najemnino", ceno ti pa postavijo tako absurdno, da je še ista kvadratura v centru LJ pol cenejša. Kaj bo zdaj tu človek rekel? Hvala, ker sem smel 15 let živeti in vlagati v vašo hišo, zdaj bom pa brez vsega na cesti? Da bi že od začetka plačeval, bi bil že vnaprej pripravljen na morebitne dvige najemnine in selitev drugam, ostal pa bi tudi denar od raznih popravil in prenov, ki spadajo v obveznosti najemodajalca.

Pred 2006 sem samo zaradi custom emaila plačeval okoli 10k SIT letno za 100MB paket pri Hitrost.com in me sploh ni motilo, ker sem vedel v kaj se spuščam. Če bi bil takratni Google Apps plačljiv, ga verjetno sploh ne bi vzel, ker je po spominu bilo $70 več kot 10k SIT + itak nisem imel kreditne kartice.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

M-XXXX ::

Le da je tukaj ena velika razlika.
Ti si živel v tem stanovanju, čisto vse si imel zastonj (še elektrike in vode nisi plačeval), sedaj pa ti povedo, da lahko še naprej živiš tukaj in plačuješ (majhno) najemnino, ali pač greš drugače.

Vložka v to stanovanje nisi mel nič in nič te ne veže na njega, razen tega da veš kakšno je (ker si toliko let brezplačno bival v njem ga dobro poznaš) ter realno je najemnina ugodna za tako veliko stanovanje. Če ti kaj ne paše pa greš lahko brez stroškov drugam.

Samael ::

Ales je izjavil:

Samael je izjavil:

Jaz sem sicer vseeno mnenja, da nimaš pojma kaj govoriš in da je ob zaključku kakršen je tole, dober deal predvsem za tiste, ki storitve niso uporabljali. Ki njihova dnevna rutina ni bila vezana na njih.

Đizs no, a bi bilo bolje, da bi vsa ta leta plačevali?

Ne, seveda ne. Za precej zasebnih uporabnikov bi bilo najbrž bolje, če ga sploh imeli ne bi oz. bi ostali na običajnem gmailu - ter posledično zdaj nebi imeli eni več, drugi manj nevšečnostih in težav. Ampak zdaj je, kar pač je.
Upamo lahko, da bo imel google res motivacijo implementirati način, kako uporabnik kljub brisanju računa v primeru neplačila obdrži že plačane google play licence in subscriptione, ki so vezani na določen račun.

Ales je izjavil:


Ne ni! "Storitev", pri kateri je uporabnik dejansko produkt, ni dober deal.

Jah, to se zmeni z Janom zgoraj, ne z menoj. Jaz mu grem v tem delu argumenta zgolj naproti.
Ali pa ti je to v preveliki vnemi kontrirati nečemu, česar najbolj ne razumeš in kjer v debati sicer ne sodeluješ, spregledati?

Ales je izjavil:


Ti marsičesa ne razumeš, zgleda. Tudi to, da imajo/mo drugi lahko drugačno mnenje kot ti, pa da kljub temu razumemo stvari.

Nimam/o kristalne krogle, da bi vedeli in razpravljali o tem kakšno točno je tvoje mnenje in kaj razumeš, razen če si predhodno v tej temi objavljal pod kakšnim drugim uporabniškim imenom.
Samael != Samuel

Samael ::

b3D_950 je izjavil:

Ima kdo izkušnje z yandex mail?
https://yandex.com/support/business/mai...

Jaz bi se tako brezplačnemu zohu kot yandexu po izkušnji z googlom izognil. Komot si jutri pri indijskem ali ruskem "googlu" na istem.
Sam gledam zdajle druge zadeve, recimo applov iCloud. Kot je videti za borih 12 USD /leto ponuja 50GB placa, možnost dodatnih 5ih domen s kreiranjem treh mailov na vsako domeno. Ne vem pa, koliko je to omejeno na applov ekosistem. Kot je videti, je PC zadosten. Pozneje se bom skušal prebiti tudi čez MS pricing in ostalimi alternativami.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Tidule ::

Vir osnovne tezave je zgolj in le v izhodiscni predpostavki, da si v odnosu do ponudnika stranka. Ce je nekaj zastonj potem nisi stranka ampak produkt in posledicno to pomeni, da te tudi podjetje tako obravnava. In tale odlocitev googla je solski primer tega.

b3D_950 je izjavil:

Ima kdo izkušnje z yandex mail?
https://yandex.com/support/business/mai...

Imam yandex in zoho. Oba dobro delata, zoho ima IMO bolj dodelan spam filter in samo aplikacije. Dodatno je bistveno vecji ekosistem tudi ostalih storitev.

Prinobeh je tudi prehod na placljivo storitev bistveno manj boljec za denarnico. Yandex imam ze nekaj casa bussines in pride ca 1,5 eur na meec na uporabnika za 100gb prostora. Zoho je precej drazji, ko ti enkrat free 5GB nibdovolj.

Zanimava alternativa je tudi MS familiy, ce se ti da poigrat z omejitvami glede registrarja in imas dovolj uporabnikov, ki rabi office licenco.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Samael ::

Tidule je izjavil:

Zanimava alternativa je tudi MS familiy, ce se ti da poigrat z omejitvami glede registrarja in imas dovolj uporabnikov, ki rabi office licenco.

Kaj točno pa pomeni to glede omejitev? A si pri MS še vedno omejen na GoDaddy-ja, ali...?
Samael != Samuel

Tidule ::

Formalno ja (za family paket). Je pa workaround preko ustreznega dms zapisa, ker dejansko MS preko DNS preveri domeno. Uporabnik _Danny_ je v zacetku teme to omenil in dal linke.

Kako je pri icloud reseno z aliasi in skupnimi emailu? Ker tole kot berem pomeni 50gb za 12 eur za 6 uporabnikov (family). Yandex me trenutno pride okol 15 eur na leto na uporabnika (za 4 to znese 60 eur). Sicer res dobim zraven totalen overkill storaga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Samael ::

Sanja se mi ne. To opcijo še raziskujem. V bistvu še vedno ne vem, a je omejeno zgolj na Apple ekosistem ali ne. Videti je, kot da ne.

Recimo tu Manage your iCloud storage piše tudi:
Windows PC
Open iCloud for Windows.
Click Storage.
Select Backup from the items listed.
Select one of the device backups, then click Delete. If you want to turn off Backup and remove all backups for that device from iCloud, choose Delete when you're asked to confirm.


Videti je, da obstaja tudi ICloud app za Windowse:
https://www.microsoft.com/sl-si/p/iclou...
Samael != Samuel

Phantomeye ::

ma dej :C

sicer uporabljam klasični gmail, ta storitev mi je pa preusmerjala iz moje custom domene ... pa koristno je blo, da sem lahko ustvaril masovno število emailov for testing purposes :C

Ales ::

Samael je izjavil:

Ales je izjavil:

Ne ni! "Storitev", pri kateri je uporabnik dejansko produkt, ni dober deal.

Jah, to se zmeni z Janom zgoraj, ne z menoj. Jaz mu grem v tem delu argumenta zgolj naproti.

Glede na to, da v drugih komentarjih raziskuješ in iščeš kam od Googla oditi z dežja pod kap, morda še nisi spoznal dejanskega bistva in namena tovrstnih "storitev". No... nazadnje si omenjal plačljive, to je vsaj malo bolje, kot navidezno "brezplačne", tako da obstaja upanje...

Ali pa ti je to v preveliki vnemi kontrirati nečemu, česar najbolj ne razumeš in kjer v debati sicer ne sodeluješ, spregledati

Ja, a je možno, da ponovno nisi razumljen! :))

Da se to tako pogosto dogaja samo enemu človeku, je skrajno nepravično!

Samael je izjavil:

Ales je izjavil:

Ti marsičesa ne razumeš, zgleda. Tudi to, da imajo/mo drugi lahko drugačno mnenje kot ti, pa da kljub temu razumemo stvari.

Nimam/o kristalne krogle, da bi vedeli in razpravljali o tem kakšno točno je tvoje mnenje in kaj razumeš, razen če si predhodno v tej temi objavljal pod kakšnim drugim uporabniškim imenom.

Luba duša, 20+ let imam en sam nick na tem forumu. Ad hominem je še slabši argument kot "ne razumeš".

Samael ::

@Aleš, še kaj v povezavi s temo samo ali pa se ti je takole ne samoten sobotni večer zaluštalo samo malo random kur...nja? Še vedno se nisi v debato priključil z eno samo konstruktivno stvarjo o kateri bi bilo mogoče dejansko debatirati, razen random repenčenja in nekoliko skrivnostnim namigom, kako te drugačno mnenje od koga drugega dela intelektualno superiornejšega. No daj, še malo se pohvali ... potem gremo pa lahko z debato dalje.

@Tidule, tole bi znalo biti tudi zanimiva alternativa:

https://www.inbox.eu

100GB za 3EUR / user / letno

Zadeve sicer ne poznam, ampak videti je kot da so v tem poslu že od leta 1998, gostijo podatke na EU tleh (če je komu to pomembno), pa tudi pošlihtane imajo nekatere druge reči napr.:
- Aliases - a way to create an additional names for any your email account without paying for another email, e.g. info@yourdomain.com, support@yourdomain.com. All emails sent to alias will be delivered to your selected mailbox.
- Access your Inbox on any Mac, PC, Android or iOS device. Choose your preferred mail app and set up mobile Inbox in minutes.
- A 100GB mailbox under your domain name that can send files up to 1GB - forget about annoying restrictions and inconveniences.
- Enhance your workplace with a cloud. Store and share up to 100 GB of files with your team. Speed up sharing with parallel downloads and easy controls.
- itd...

Preizkusno 30 dnevno free trial obdobje.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

Ales ::

Samael je izjavil:

@Aleš, še kaj v povezavi s temo samo ali pa se ti je takole ne samoten sobotni večer zaluštalo samo malo random kur...nja? Še vedno se nisi v debato priključil z eno samo konstruktivno stvarjo razen random kurčenjem in nekoliko skrivnostnim namigom, kako te drugačno mnenje od koga drugega dela intelektualno superiornejšega. No daj, še malo se pohvali ... potem gremo pa z debato dalje.

S katero debato pa bi rad nadaljeval, o novici, ali s tem derailom, ki se ga greš, z iskanjem cenejšega ponudnika?

Če s tem prvim, potem lahko že zdaj najdeš kaj, kar sem o tem povedal. Lahko nadaljujemo, komot, morda s tem, ali je pametno preiti na sorodne ponudnike, ki so v osnovi enaki, ali pa je bolje spremeniti pristop.

Če pa bi rad derailal naprej, potem pa ne vem čisto, kaj bi s tabo... Morda ti pomagam s tem, da te usmerim na par obstoječih tem na Slo-techu o tem, ali boš morda sam..?

Kdo bi tebe razumel... :D

Samael ::

Ales je izjavil:

Glede na to, da v drugih komentarjih raziskuješ in iščeš kam od Googla oditi z dežja pod kap, morda še nisi spoznal dejanskega bistva in namena tovrstnih "storitev".

Ja, res sem omenil, da se po prehodu s zastonjskega gsuita zanimam za plačljivi Apple ICloud, plačljivi MS družinski paket in pa plačljivi inbox.eu. Ni hujšega, a?
Tvoj point je pa? A da ti je glede mojega (no, pa ne samo mojega) raziskovanja potencialnih zamenjav za g suite zrasla velika domišljija? :D

No, daj ven vse iz sebe in poserji na hitro temo še malo, če to pomeni, da bomo pozneje lahko ostali debato o ukinitvi brezplačnega gsuita in ostalih potencialnih alternativnih mail ponudnikih nadaljevali, jaz si bom pa ta čas do konca film ogledal.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

jan_g ::

Obljubili? Zdaj se zapletaš proti svojim lastnim argumentom. Nič niso obljubili - razen v preteklosti, da bo omenjena storitev vedno brezplačna. Da, to je bilo pa res objavljeno.


Nič se ne zapletam. Seveda je možno, da tega ne bodo storili in ja, karkoli napišejo ali rečejo, ni vredno ničesar, dokler se dejansko ta opcija ne pojavi. Še vedno pa nisi odgovoril, kaj bi zate bilo dovolj oziroma zadostno, ko nek ponudnik brezplačne storitve le-to želi ukiniti.

Jaz sem sicer vseeno mnenja, da nimaš pojma kaj govoriš in da je ob zaključku kakršen je tole, dober deal predvsem za tiste, ki storitve niso uporabljali.


To si že parkrat ponovil. Ampak to je non-argument. Tudi, če ne bi uporabljal, sem lahko mnenja, da je dober deal. Tako kot sem npr. mnenja, da je električni avto zaenkrat slab deal, čeprav si ga ne lastim. Mimogrede, toliko da pokopljemo ta piškavi argument, ta Googlova najava se me tiče in bom migriral na plačljiv account. Ni pa rečeno, da ne bom enkrat v prihodnosti menjal. Sem šel skozi podoben proces pri Dropboxu (brezplačen account -> plačljiv account -> zaprt account) in še pri kakšni drugi storitvi - parkrat tudi zato, ker sploh ni bilo opcije nadaljevati, ker so zaprli/propadli/etc.

Sicer pa, a prav razumem, da vas najbolj žuli cena? Bi bilo kaj drugače, če bi Google postavil ceno $1 na userja?

mujek ::

jan_g je izjavil:

Sicer pa, a prav razumem, da vas najbolj žuli cena? Bi bilo kaj drugače, če bi Google postavil ceno $1 na userja?

Tako.

Jaz uporabljam G Suite oziroma Workspace za družinske namene. Na začetku smo ga uporabljali za samo za email.
S časom so se pojavili telefoni in smo gor na te račune povezali telefone. Ostalih storitev ne uporabljamo.

Seveda smo si sami krivi, da je prišlo do tega. Žal se ne spomnim, kaj je google obljubljal 12 let nazaj, ko sem ustvaril to zadevo.
Vse kar upam zdaj je, da bo prehod na nekaj drugega čim bolj enostaven.
Bom pa v vsakem primeru počakal kak mesec, ker si lahko še kdo kaj premisli.

Enako pa velja za vse zadeve, kje si vezan na ponudnika. Microsoft tudi lahko ceno dvigne za 200%.

joze67 ::

Razumeti je treba, da plačljive storitve niso nujno drugačne. Ali prinašajo dobiček na uporabnika (glej teh 6 US$-user-leto) - in dobiček se nikoli ne gleda absolutno, ampak glede na trg. Če je povprečna cena uporabniškega leta na trgu 7, je 6 morda sprejemljivo. Če je povprečna cena 12, 6 ne bo sprejemljivo, pa če so vsi drugi pogoji nespremenjeni. Delničarji zahtevajo svoje in prej ali slej se bo našlo vodstvo, ki bo svoj bonus skušalo (in vsaj za časa njihovega mandata uspešno) upravičiti z dvigom cene storitve na kompetitivnen nivo, ali pa bodo storitev prodali/ugasnili in se lotili prodaje pocukrane vode ali marihuane.

Samo prehod na drugega ponudnika ne bo rešil zadeve, bo pa potlačil simptome. Za marsikoga zna to biti dovolj, ampak...

nightrage ::

joze67 je izjavil:

(glej teh 6 US$-user-leto)


Verjetno si mislil mesečno?

Kiwix ::

Enako tudi jaz, torej za privat/družinske namene. Kar se tiče cene, seveda nas to najbolj žuli... Jaz imam ločen admin račun, kar pomeni, da bi moral plačati cca 70€/$ samo za to, da imam dostop do admin konzole...? Poleg tega so na začetku oglaševali, da bo "za vedno brezplačno", seveda se sedaj lahko sklicujejo na marsikaj...

Ko si enkrat v takem ekosistem je težko narediti migracijo, še posebej ker ni prave alternative (predvsem pri telefonih), vse je vezano na gmail, od gplay naprej... Mogoče pa je sedaj čas, da začnemo kupovati Huawei telefone :).

joze67 ::

nightrage je izjavil:

joze67 je izjavil:

(glej teh 6 US$-user-leto)


Verjetno si mislil mesečno?
Ja. Saicer ni važno, ampak ja.

Kiwix je izjavil:

Poleg tega so na začetku oglaševali, da bo "za vedno brezplačno", seveda se sedaj lahko sklicujejo na marsikaj...
Za vedno je relativen pojem. Storitev se ugaša, za časa delovanja storitve pa je bila vedno brezplačna.
Da o tem, koliko ljudi obljubi zvestobo in vse - pa sploh ne za večno, ampak samo do smrti - pa glej, koliko ločitev je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: joze67 ()
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zastonjkarjem na G Suite bo odklenkalo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
24930400 (12433) _Denny_
»

G Suite za nekomercialne uporabnike vendarle ostaja brezplačen

Oddelek: Novice / Android
124023 (1945) Ryanair
»

Google Workspace in legacy free G Suite

Oddelek: Omrežja in internet
102182 (1030) Pat_MaGroin
»

Google stopil korak nazaj pri G Suitu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
649519 (5563) krempelj
»

Free email provider za lastno domeno?

Oddelek: Pomoč in nasveti
245783 (2797) zuz3k

Več podobnih tem