» »

Google Workspace in legacy free G Suite

Google Workspace in legacy free G Suite

nOrO ::

Novega zastonjskega G Suite paketa (legacy free G Suite) ni uradno več moč pridobiti. Kupi se ga sicer lahko preko preprodajalcev za nekaj deset dolarjev. Namest tega se moramo sedaj naročiti na novi Google Workspace.

Zanima me ali je možno da bo Google z leti ukinil/oskubil/zaračunal G Suite paket tudi obstoječim uporabnikom?

Ali kdo kaj več ve, kam pes taco moli?

bastadu ::

Evo, ta dan, za katerega smo upali, da nikoli ne bo prišel je tukaj... Legacy edition se s 1.7.2022 ukinja :(

https://support.google.com/a/answer/602...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bastadu ()

mujek ::

Uh... Je kar dolgo trajalo :)
Kaj so alternative? Google Workspace Business Starter je 6$ na uporabnika na mesec.
Uporabljam za "družinske" namene - primarno samo mail. 7 uporanikov.

_Denny_ ::

Ma naj se j...davnega leta 2006 sem k njim prenesel domeno, ker so obljubljali, da bo ta "GMail, just with your own domain!!!" varianta ostala za vedno, zdaj bi pa radi za isti tretma špijoniranja in prikazovanja oglasov kot ga imajo uporabniki brezplačnega GMaila še radi min. $6 na mesec. To lahko kar pozabijo, bom raje migriral vse na Outlook, za katerega celo v sklopu Offica 365 plačujem že 5 let.

Še dobro, da sem bil dovolj pameten in za Androide, Search ter Youtube (ok, tu je bil razlog, ker niso dovolili acc-ja z lastno domeno) uporabil drugi mail, drugače bi imel zdaj še več dela. Po migraciji bom account kar zaprl oz. ga bodo verjetno prej sami, ker ni dodane nobene plačilne kartice.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Invictus ::

Bomo pač šli na najcenejši Office Business
hhhh
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

_Denny_ ::

_Denny_ je izjavil:

bom raje migriral vse na Outlook, za katerega celo v sklopu Offica 365 plačujem že 5 let.

Urejeno. Microsoft sicer sili k uporabi GoDaddy zlatarjev (wtf, skoraj 20€ letno za podaljšanje ene com domene?), a se da rešiti tudi drugače:

https://www.reddit.com/r/Office365/comm... (arhivska kopija, če slučajno kdo na Redditu zbriše)

S pomočjo tega tutoriala sem uspel vse narediti z Namecheapom. Nekaj nasvetov:
- DNS recordi morajo biti točno takšni kot piše, torej MX obvezno s prioriteto 0 in čisto nič drugega (sam sem dal 6 in zato izgubil skoraj 2h časa, po spremembi na 0 je bila domena dodana v manj kot 5min), za vsak slučaj izbriši tudi Googlove TXT recorde (dmarc, spf, itd.); če tega ne narediš, bo pokazalo rdeč error "There was a problem adding your alias", v Outlook nastavitvah pa bo pisalo "GoDaddy rabi 24h blabla"
- za čim manj čakanja, priporočam nastavitev TTL najmanjšo možno vrednost (1 ali 5min); po uspešnem dodajanju domene v Outlook se lahko spremeni nazaj na 60min
- če na koncu ne pusti dodati določenega email aliasa, to pomeni, da je ta email že nekje dodan in ga je treba izbrisati iz Microsoft accounta; pri meni je bil pod "Your info/Edit account info" in pod "Security/Advanced security options"

Po koncu in preverbi, da vse deluje, se lahko vsi ostali Googlovi DNS recordi zbrišejo.

Potem še imamo migracijo emailov - to sem naredil tako, da sem v GMailovih nastavitvah obkljukal čisto vse "Show in IMAP", v Thunderbird poleg obstoječega GMail IMAPa dodal še Outlookov IMAP račun, potem pa samo drag&drop iz GMailovih map v ekvivalent Outlookovih. Sicer kar traja (1-3 maili na sekundo, 150/50 povezava), a je tako najenostavnejše.

Google si pa naj njihovo sranje že kar zdaj nekam vtakne, ni treba čakati do prvega julija.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

tabonir ::

_Denny_ je izjavil:

_Denny_ je izjavil:

bom raje migriral vse na Outlook, za katerega celo v sklopu Offica 365 plačujem že 5 let.

Urejeno. Microsoft sicer sili k uporabi GoDaddy zlatarjev (wtf, skoraj 20€ letno za podaljšanje ene com domene?), a se da rešiti tudi drugače:

https://www.reddit.com/r/Office365/comm... (arhivska kopija, če slučajno kdo na Redditu zbriše)

S pomočjo tega tutoriala sem uspel vse narediti z Namecheapom. Nekaj nasvetov:
- DNS recordi morajo biti točno takšni kot piše, torej MX obvezno s prioriteto 0 in čisto nič drugega (sam sem dal 6 in zato izgubil skoraj 2h časa, po spremembi na 0 je bila domena dodana v manj kot 5min), za vsak slučaj izbriši tudi Googlove TXT recorde (dmarc, spf, itd.); če tega ne narediš, bo pokazalo rdeč error "There was a problem adding your alias", v Outlook nastavitvah pa bo pisalo "GoDaddy rabi 24h blabla"
- za čim manj čakanja, priporočam nastavitev TTL najmanjšo možno vrednost (1 ali 5min); po uspešnem dodajanju domene v Outlook se lahko spremeni nazaj na 60min
- če na koncu ne pusti dodati določenega email aliasa, to pomeni, da je ta email že nekje dodan in ga je treba izbrisati iz Microsoft accounta; pri meni je bil pod "Your info/Edit account info" in pod "Security/Advanced security options"

Po koncu in preverbi, da vse deluje, se lahko vsi ostali Googlovi DNS recordi zbrišejo.

Potem še imamo migracijo emailov - to sem naredil tako, da sem v GMailovih nastavitvah obkljukal čisto vse "Show in IMAP", v Thunderbird poleg obstoječega GMail IMAPa dodal še Outlookov IMAP račun, potem pa samo drag&drop iz GMailovih map v ekvivalent Outlookovih. Sicer kar traja (1-3 maili na sekundo, 150/50 povezava), a je tako najenostavnejše.

Google si pa naj njihovo sranje že kar zdaj nekam vtakne, ni treba čakati do prvega julija.


Ne razumem najbolje, nisem rač. stroke :)! Pri mojem ponudniku domene pod MX zapis-xxxxxx-vnesem kaj?... ime moje domene?

bastadu ::

Pod MX vpišeš ip poštnega strežnika...

Samael ::

Če si pri googlu:

Za vsak MX zapis dodaš pri svojem ponudniku domene v DNS zapis MX destinacijo in prioriteto (napr 1 ter ASPMX.L.GOOGLE.COM), ostalo lahko pustiš kot je oz. prepišeš:

Values for Google Workspace MX records
Name/Host/Alias	Time to Live (TTL*)	Record Type	Priority	Value/Answer/Destination
@ or leave blank	3600	MX	1	ASPMX.L.GOOGLE.COM
@ or leave blank	3600	MX	5	ALT1.ASPMX.L.GOOGLE.COM
@ or leave blank	3600	MX	5	ALT2.ASPMX.L.GOOGLE.COM
@ or leave blank	3600	MX	10	ALT3.ASPMX.L.GOOGLE.COM
@ or leave blank	3600	MX	10	ALT4.ASPMX.L.GOOGLE.COM


https://support.google.com/a/answer/140...

Pri Microsoftu boš MX zapise našel (in skopiral v DNS zapis pri ponudniku svoje domene) v:

Sign in to the Microsoft 365 portal. Click on Settings > Domains. Click on the added domain. Go through the wizard and find the MX records.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

_Denny_ ::

tabonir je izjavil:

Ne razumem najbolje, nisem rač. stroke :)! Pri mojem ponudniku domene pod MX zapis-xxxxxx-vnesem kaj?... ime moje domene?

To nima nič v zvezi z računalništvom, pač pa je pomembno bralno razumevanje in znanje angleščine. Po pazljivem branju ugotoviš, da ta niz številk dobiš v 3. koraku vodiča, in sicer iz URL vrstice (tja kam v browserju ponavadi vpišeš kaj hočeš videti), ko se ti po kliku na gumb odpre novo okno s stranjo podjetja GoDaddy.

URL, ki se ti prikaže je podoben temu, tvoj osebni unikatni xxx je na istem mestu kot tu 123456789:
domainconnect.godaddy.com/v2/domainTemplates/providers/outlook.com/services/personalizedoutlookemail/apply?mxRecordValue=123456789&state=123abc1a12b34a654e1a12b1a12abcd1&redirect_url=https%3A%2F%2Foutlook.live.com/mail/LaunchDomainConnectNextStep.html

Po urejanju DNS zapisov, mora izgledati nekako tako:

Ta slika je sicer iz Namecheapa, a stvar ni neka znanstvena fantastika in pri kateremkoli drugem ponudniku izgleda 99% podobno.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Pat_MaGroin ::

OK, počasi se bo treba nabrcat v rit in tole uredit.

Vprašanje:

Če kupim Micfosoft 365 original na amazonu, to ni ovira za prenos mailov in lastna domena? Ker MS tutorial omenja, da rabiš business premium za to?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prenos domeneskega email na gmail

Oddelek: Omrežja in internet
72516 (2189) Samael
»

[Google] email

Oddelek: Omrežja in internet
91261 (1057) blue
»

preusmeritev maila

Oddelek: Izdelava spletišč
72029 (1543) Ice-Heki
»

DNS zapisi in preusmeritev

Oddelek: Izdelava spletišč
82712 (2353) techfreak :)
»

Domena in Mail

Oddelek: Omrežja in internet
51024 (941) dba

Več podobnih tem