» »

Danes umrla dva gornika na Triglavu

Danes umrla dva gornika na Triglavu

1
2
3

Utk ::

Neprimerno vec je nesrec v prometu,

Dej ne bluzi. Vsi Slovenci se vsaj 100x letno vozimo v avtu, od tega jih umre 200-300, spravi vse Slovence čez tisto špico zdaj v zimi, pa jih bo polovica gor ostala.

Tako da smrtna nevarnost ni ravno nek splosen pojm. Za nekoga je, za drugega niti priblizno ni.

Kot si napisal, ali je bil en drug, tudi izkušeni alpinisti, ki so šli čez pol Himalaje, znajo umret na neumen način na Nanosu, recimo. To ne pomeni, da nihče ne bi smel niti na Nanos, ampak nevarnost je za vse v isti situaciji približno enaka, samo da amater bo šel po vseh štirih ali pa s helikopterjem, "znalec" pa bo pač šel...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

jotunn2 ::

Utk je izjavil:

Neprimerno vec je nesrec v prometu,

Dej ne bluzi. Vsi Slovenci se vsaj 100x letno vozimo v avtu, od tega jih umre 200-300, spravi vse Slovence čez tisto špico zdaj v zimi, pa jih bo polovica gor ostala.

Ja verjetno bi jih res ostala polovica (ali pa se vec gor... no zares ne gor, ampak dol), ampak recimo lani je v gorah umrlo 22 ljudi. V prometu jih je umrlo 115. Glede na to, da se ne pogovarjamo o verjetnosti smrti pri doloceni aktivnosti (ce bi se, potem definitivno zmaga domac kavc ali postelja, kjer umre vec kot 95% vseh ljudi), vseeno velja tisto kar sem napisal prej. Kdor se vsede v avto je cool in ne izziva nesrece in smrt, kdor pa gre v hribe pa je po vase idiot.... prav pa naj bo. Jaz osebno ne hodim v hribe, ker bi me skrbelo kaj si nek zavaljen kavcar na ST misli o meni, pac pa ker je meni vsec, ne glede na to, ce mislis, da izzivam nesreco.

Utk je izjavil:


Kot si napisal, ali je bil en drug, tudi izkušeni alpinisti, ki so šli čez pol Himalaje, znajo umret na neumen način na Nanosu, recimo. To ne pomeni, da nihče ne bi smel niti na Nanos, ampak nevarnost je za vse v isti situaciji približno enaka.

Verjamem da je tezko razumljivo ampak to niti pod razno ni res. Ista situacija niti priblizno ni enako nevarna za vse. Za nekoga s precej vec izkusenj in znanja je dolocena situacije neprimerno manj nevarna kot za nekoga brez izkusenj in znanja.

Utk ::

Kdor se vsede v avto je cool in ne izziva nesrece in smrt, kdor pa gre v hribe pa je po vase idiot.... prav pa naj bo.

Ne, gore so za nekaj velikostnih razredov bolj nevarne. Po gorah pozimi pač ne hodi 2 mio ljudi kot se vozi v avtih.

Ista situacija niti priblizno ni enako nevarna za vse.

Si že prej dokazal, da ti računanje verjetnosti ni močnejša stran.

Za nekoga s precej vec izkusenj in znanja je dolocena situacije neprimerno manj nevarna kot za nekoga brez izkusenj in znanja.

Ne. Prvič, nekdo brez znanja ima veliko manjšo možnost, da se bo znašel sred zime pod vrhom Triglava. Enostanvno ne bo šel. Če se bosta oba znašla pozimi nekje na poti na Šmarno goro, je pa verjetnost zlomljene noge tam-tam. Tisti, ki znajo, to svojo prednost hitro izničijo s tem, da si več upajo. To je tako v gorah, na cesti, pri plavanju, jadranju okoli sveta, povsod.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Utk ::

Čez vikend se je zgodilo več nesreč, v katerih je umrlo pet ljudi. Nesreče s smrtnim izidom v soboto v Bosovi grapi v Kamniško-Savinjskih Alpah in v nedeljo v Julijskih Alpah na območju Malega Triglava, v katerih so skupno umrli trije gorniki, so se zgodile pri vzponih, ki veljajo že za alpinistične, je za STA dejal predsednik komisije za informiranje in analize pri Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) Jani Bele.


Kolk je bilo mrtvih v prometnih nesrečah od 1 mio ljudi, ki so se vozili čez vikend, in kolk v gorah, od teh par 100, ki so šli gor?

hipertija ::

Utk je izjavil:

Čez vikend se je zgodilo več nesreč, v katerih je umrlo pet ljudi. Nesreče s smrtnim izidom v soboto v Bosovi grapi v Kamniško-Savinjskih Alpah in v nedeljo v Julijskih Alpah na območju Malega Triglava, v katerih so skupno umrli trije gorniki, so se zgodile pri vzponih, ki veljajo že za alpinistične, je za STA dejal predsednik komisije za informiranje in analize pri Gorski reševalni zvezi Slovenije (GRZS) Jani Bele.


Kolk je bilo mrtvih v prometnih nesrečah od 1 mio ljudi, ki so se vozili čez vikend, in kolk v gorah, od teh par 100, ki so šli gor?

točno to. Par 100 in 5 mrtvih, v primerjavi s par mio vozil na cesti ta vikend, pa mislim celo da brez žrtve. Ni primerjave.
Prekle za kurnk

ytodf ::

:-(
najprej sožalje družinam, sorodnikom in znancem.

tu in tam gremo v gore (v poletni sezoni) drugače ne, ker nismo 'gvautik' (gewaltig?), to pa deluje še ekstra zastrašujoče...

ginekk ::

eventyrer je izjavil:



ja, to je spoštovanje. Zavedat se moraš da ti ne bo prizanešeno če boš šel preko varnosti narave ali preko svojih zmožnosti (fizičnih ali enostavno znanja o tem kako ukrepati če se kaj zgodi).


Ja in kako veš kje je varnost narave? To je samo lažna podoba o svojih izkušnjah, ki jo gradiš na tem, da si šel 100x gor pa ni bilo nič. Isto kot nekdo, ki tule na forumu nabija da vozi že trideset let brez prometne nesreče in je ravno zaradi tega boljši voznik.

mr_chai ::

Tale mulo tudi hodi pozimi v gore, pa mu ne bo nič. Celo prespi gor in to pozimi, na prostem.. Tko da uni, k so izkušeni in umirajo na Triglavu, morajo delati res nekaj posebnega, da jim rata se ubiti.

IL_DIAVOLO ::

Pod Triglavom pa ti res nima kaj bit.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

3p ::

jotunn2 je izjavil:

Ja verjetno bi jih res ostala polovica (ali pa se vec gor... no zares ne gor, ampak dol), ampak recimo lani je v gorah umrlo 22 ljudi.


Ja... do sredine avgusta.

https://siol.net/sportal/naj-planinska-...

Bol tam ~40 smrtnih nesreč je vsako leto v gorah.

---
Povzetek tega je gotovo, da je bil posameznik ta vikend bolj varen doma na svojem kavču. V celoti, pa tisti ki redno vikende preživlja na kavču, hitro tudi postane žrtev svojega življenjskega sloga. Gotovo pa obstajajo od gorništva varnejši načini rekreacije.

So pa gore pač objektivno nevarne, še posebej pozimi. Še posebej, ko ljudje rinejo na ture, ki jim niso kos. V krajnem primeru pa lahko tudi najboljšemu gorniku, na sprehodu po gorskem travniku, s stene v čelo prileti skala.

jotunn2 ::

3p je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

Ja verjetno bi jih res ostala polovica (ali pa se vec gor... no zares ne gor, ampak dol), ampak recimo lani je v gorah umrlo 22 ljudi.


Ja... do sredine avgusta.

https://siol.net/sportal/naj-planinska-...

Bol tam ~40 smrtnih nesreč je vsako leto v gorah.

---
Povzetek tega je gotovo, da je bil posameznik ta vikend bolj varen doma na svojem kavču. V celoti, pa tisti ki redno vikende preživlja na kavču, hitro tudi postane žrtev svojega življenjskega sloga. Gotovo pa obstajajo od gorništva varnejši načini rekreacije.

So pa gore pač objektivno nevarne, še posebej pozimi. Še posebej, ko ljudje rinejo na ture, ki jim niso kos. V krajnem primeru pa lahko tudi najboljšemu gorniku, na sprehodu po gorskem travniku, s stene v čelo prileti skala.


Poglej si uradno statistiko, ne Siolovo. Lani je bilo v gorah mrtvih zaradi nesrec 22 ljudi oz 29 ce stejes se ostale smrti pri katerih je posredovala GRS. V celem letu ne do avgusta.
In ce gledas cisto statisticno, je za smrt dalec najbolj nevarna domaca postelja, za ostale nesrece pa stanovanje/hisa in dvorisce. In to ni na pamet ampak iz podatkov, ki so javno dostopni tako o stevilu in vzrokih smrti, kot o vzrokih nesrec, ki zahtevajo obravnavo na urgenci. Nobeno plezanje itd. ni tako nevarno, kot vrtalni stroj in zaga v delavnici.

ytodf ::

kaj pravijo zavarovalniški aktuarji glede tega?

hipertija ::

jotunn2 je izjavil:

3p je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

Ja verjetno bi jih res ostala polovica (ali pa se vec gor... no zares ne gor, ampak dol), ampak recimo lani je v gorah umrlo 22 ljudi.


Ja... do sredine avgusta.

https://siol.net/sportal/naj-planinska-...

Bol tam ~40 smrtnih nesreč je vsako leto v gorah.

---
Povzetek tega je gotovo, da je bil posameznik ta vikend bolj varen doma na svojem kavču. V celoti, pa tisti ki redno vikende preživlja na kavču, hitro tudi postane žrtev svojega življenjskega sloga. Gotovo pa obstajajo od gorništva varnejši načini rekreacije.

So pa gore pač objektivno nevarne, še posebej pozimi. Še posebej, ko ljudje rinejo na ture, ki jim niso kos. V krajnem primeru pa lahko tudi najboljšemu gorniku, na sprehodu po gorskem travniku, s stene v čelo prileti skala.


Poglej si uradno statistiko, ne Siolovo. Lani je bilo v gorah mrtvih zaradi nesrec 22 ljudi oz 29 ce stejes se ostale smrti pri katerih je posredovala GRS. V celem letu ne do avgusta.
In ce gledas cisto statisticno, je za smrt dalec najbolj nevarna domaca postelja, za ostale nesrece pa stanovanje/hisa in dvorisce. In to ni na pamet ampak iz podatkov, ki so javno dostopni tako o stevilu in vzrokih smrti, kot o vzrokih nesrec, ki zahtevajo obravnavo na urgenci. Nobeno plezanje itd. ni tako nevarno, kot vrtalni stroj in zaga v delavnici.

Pa ti veš koliko ljudi dnevno, govorim dnevno! po 8 ur dela v delavnici? Koliko je delovnih nesreč v primerjavi s plezalnimi - govorim smrtni primeri. Nehaj si delati utvare, da je tako oh in sploh nenevarno to.
Prekle za kurnk

PacificBlue ::

Eno je nesreča, drugo pa izzivanje usode. V smislu, da se zavedaš nevarnosti za svoje dobro, pa vseeno vztrajaš.

Invictus ::

Kakšna ramišljanja kavč mislecev...

Kot da sta ta 2 gornika planirala, da se bosta ubila...

Sta bila opremljena, najbrž varovana, izšolana, zgodil se je po vsej verjetnosti zdrs. Malo nepazljivosti, malo se sprostiš, pa ti hitro zdrzne.

Kak skrit led pod napihanim snegom, ali pa malo s snegom pokrita ledena skala, da niti dereze ne primejo. Ker med potjo na Triglav ponavadi ni nihče varovan, niti ne obstaja kaka varovalna vrv, pač odletiš. Ta pot je ravno tam nekje na meji, da se folku zdi varovanje nepotrebno...

Sam sem pozimi precej prehodil, precej turno presmučal, ampak če bi si moral natakniti dereze, sem raje obrnil, čeprav jih vedno nosim s sabo. Dokler lahko hodim v hrib s smučkami, tudi s pomočjo srenačev, se dobro počutim. Hoje z derezami pa ne izzivam...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

PacificBlue ::

Kakšna ramišljanja kavč mislecev...

Kot da sta ta 2 gornika planirala, da se bosta ubila...


Verjamem, da nista planirala da se bosta ubila, vseeno pa sta se verjetno zavedala določenih pasti in nevarnosti, ki se jima lahko zgodijo. Še posebej pozimi je nevarnost veliko večja.
Vem, da v določenih odločitvah uspeh ali užitek ob podvigu premaga strah ali zavedanje, da se lahko zgodi marsikaj.
Zdaj pa še posebej, če imaš družino, ne greš tja gor. Če imaš koliko toliko pošlihtano v glavi. Podobno, kot da ne divjaš s cestnimi motorji. En trenutek in te ni več. Ti pa verjetno ne boš toliko trpel, kot potem ostali=)

3p ::

PacificBlue je izjavil:

Verjamem, da nista planirala da se bosta ubila, vseeno pa sta se verjetno zavedala določenih pasti in nevarnosti, ki se jima lahko zgodijo.


Takšni izračuni so vedno tudi stvar življenjskega sloga, preferenc in slepih peg posameznika.

A misliš, da se denimo, okoli 300k Ljubljančanov, od katerih gotovo polovica živi v potresno nevarnih objektih, zaveda določene nevarnosti lastnega početja? Gotovo marsikdo se. A ti ljudje "planirajo, da bi se ubili"? Močno dvomim.

A če se tule pošteno strese, zna število žrtev, preračunano na obdobje, preseči število žrtev v gorah za mnogo let.

Zakaj ljudje to počnejo? Ker vidijo druge. Ker običajno (že dolgo) nič ni. Podobno kot velja za nepripravljene na gorskih poteh.

Ali kot so že omenili v tej temi. Posamezna vožnja z avtomobilom gotovo ni bolj nevarna od obiska Triglava v zimskih razmerah. Leto vožnje z avtomobilom pa je za Slovenca, očitno, bolj nevarno, kot leto obiskovanja gora.

A je kaj bolj nujno riniti med vikendom z avtomobilom v Izolo na kavo, kot z cepinom in derezami na Triglav? Ne bi rekel. A se je nujno prevažati v službo kilometre z avtomobilom? Ne, koristi za finance, škodi pa zdravju.

111111111111 ::

jotunn2 je izjavil:

janezvalva je izjavil:

pa me zanima vaše mnenje, kaj hudiča silijo ljudje gor v najhujši zimi?

Zato ker so gore pozimi najlepse. Pa zato, vsaj kar se mene tice, ker se poleti precej tezje in precej slabse smuca kot pa pozimi. ;) Verjamem da ni za vsakogar in verjamem, da ni vsec vsakomur, ampak jaz osebno ne bi nikoli zamenjal smuci na vrhu 50+ stopinj stene z dobrim snegom na lep soncen dan za polezavanje doma na kavcu. Kaj je bolj varno je pa vprasanje... verjetno imas precej vec sans da te pobere infarkt zaradi slabega zivljenskega sloga, kot pa nesreca v gorah.

Meiniken je izjavil:

Ker so pač idioti, nevem kaj naj drugega rečem..

Tako ja, ker pac idioti, ki cele dneve prelezite doma na kavcu, ne veste kako je zunaj in vse, ki so drugacni oznacite z idioti, v resnici si pa idiot ti. Konec koncev... na cestah se naredi neprimerno vec nesrec in tudi mrtvih je neprimerno vec kot v hribih, pa nihce ne oznacuje nekoga, ki se vsede v avto, za idiota.

Veš kje je še manjša umrljivost? Na sprehodih po hribovju.

Tole z avtomobilskimi nesrečami ne drži. Procentualno se ubije manj ljudi z avtomobili kakor ljudi v gorah. Mogoče pa ozmerjanje z določenimi pomankljivimi možganskimi funkcijami zimskih andrenalincev ni ravno iz trte izvita.

IL_DIAVOLO je izjavil:

Kdo pri zdravi pameti pa gre po tem ozkem spicu, kjer je na vsaki strani prepad? Ne spravite me gor, pa ce se na trepalnice postavite haha

Moj detektor za nevarnost je tako občutljiv, da bi se obrnil ob pogledu na to meglo in prepad.

Gre za adrenalin povezan z ljubeznijo do gora. RAzumem zakaj gredo v takole, ampak ne razumem kako to zagovarjajo kot varno. Dejansko je zadeva smrtno nevarna.

jotunn2 je izjavil:

Stvar ni tako zelo crno bela. Nekaj kar je za nekoga smrtno nevarno, je za drugega otroska igra. Glede plezanja ne bom pametoval, ker plezam zgolj toliko kot moram, da pridem na vrh kaksne strme flanke, da jo lahko odsmucam in vsaj osebno veliko lazje odsmucam kaksne aplinisticne smeri kot pa jih na derezah in s cepini v rokah prilezem navzgor. In to kar je za mene na meji mojih zmoznosti za "plezanje" je za par kolegov dobesedno nedeljski sprehod. In hkrati obratno, kar je zame skoraj dolgocasno easy smucanje, je za precej ljudi dalec nad njihovimi sposobnostmi. Tako da smrtna nevarnost ni ravno nek splosen pojm. Za nekoga je, za drugega niti priblizno ni.
Nesrece pa se dogajajo povsod in vsakomur. Ampak kot sem napisal prej. Neprimerno vec je nesrec v prometu, pa nihce ne oznaci nekoga, ki se vsede v avto za idiota, ki izziva sreco. Pa preden se vsuje par blesavih odgovorov na to, da je voznja nuja, hoja v gore pa ne. Ne tudi voznja ni nujna. Nihce te ne sili, da se moras pod nujno vsesti v avto in iti. Lahko gres pes, lahko gres z` avtobusom/vlakom, ali pa sploh ne gres. Nujno je samo umreti, vse ostalo so prostovoljne odlocitve.

Da stvar ni črno bela se popolnoma strinjam, ampak statistiko boš pa moral pogledat.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

111111111111 ::

jotunn2 je izjavil:

Verjamem da je tezko razumljivo ampak to niti pod razno ni res. Ista situacija niti priblizno ni enako nevarna za vse. Za nekoga s precej vec izkusenj in znanja je dolocena situacije neprimerno manj nevarna kot za nekoga brez izkusenj in znanja.

Tako kot ne razumeš statistike, ne razumeš tudi izjave svojega predhodnika. Turist bo šel na triglav čez mali triglav, izkušenejši planinec pa bo izbral bolj nevarno pot čez severno steno oz, bo šel na triglav pozimi. In za oba je situacija statistično gledano enako nevarna.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

fikus_ ::

Nekaj dni nazaj sem po radiu poslušal intervju z alpinistom, ki je razlagal, kako je bilo na zimskem vzponu na K2. Tisti dan so bili štirje na poti na vrh. Eden je nekaj pod 8000 m obrnil in se vrnil v dolino, trije so ostali na gori, za vedno.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

111111111111 ::

jotunn2 je izjavil:

Poglej si uradno statistiko, ne Siolovo. Lani je bilo v gorah mrtvih zaradi nesrec 22 ljudi oz 29 ce stejes se ostale smrti pri katerih je posredovala GRS. V celem letu ne do avgusta.
In ce gledas cisto statisticno, je za smrt dalec najbolj nevarna domaca postelja, za ostale nesrece pa stanovanje/hisa in dvorisce. In to ni na pamet ampak iz podatkov, ki so javno dostopni tako o stevilu in vzrokih smrti, kot o vzrokih nesrec, ki zahtevajo obravnavo na urgenci. Nobeno plezanje itd. ni tako nevarno, kot vrtalni stroj in zaga v delavnici.

Saj ti pravim da narobe bereš statistiko. Večina ljudi, ki uporablja vrtalni stroj, motorko, ne bo nikoli turno smučala. Normalno in statistično pravilno je, da se jih poškoduje večje število.

3p je izjavil:


Ali kot so že omenili v tej temi. Posamezna vožnja z avtomobilom gotovo ni bolj nevarna od obiska Triglava v zimskih razmerah. Leto vožnje z avtomobilom pa je za Slovenca, očitno, bolj nevarno, kot leto obiskovanja gora.

Še eden, ki ne pozna statistike.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Hribi pozimi = zakon
Gore pozimi = no go

Meiniken ::

jotunn2 je izjavil:

Meiniken je izjavil:

Ker so pač idioti, nevem kaj naj drugega rečem..

Tako ja, ker pac idioti, ki cele dneve prelezite doma na kavcu, ne veste kako je zunaj in vse, ki so drugacni oznacite z idioti, v resnici si pa idiot ti. Konec koncev... na cestah se naredi neprimerno vec nesrec in tudi mrtvih je neprimerno vec kot v hribih, pa nihce ne oznacuje nekoga, ki se vsede v avto, za idiota.

Si se počutil osebno napadenega pa si se zatekel k domnevanju? :)

Ne vem... je idiot tisti, ki preživi al tisti ki umre? Adrenalinski športi so hudič. Enkrat se zgodi napredvidljiva zadeva in si celo življenje priklenjen na voziček. Al pa končaš pod rušo.
Če sistem dopušča, da se ga zlorablja bo ta tudi zlorabljen. Brez izjeme.

WizzardOfOZ ::

Če smo čisto natančni jih je umrlo 6 ta vikend v gorah. 5 zaradi zdrsa in enega je infarkt.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

dexterboy ::

Kdo smo mi, da si jemljemo v roke pravico obsojanja življenj drugih ljudi?
Preveč fejsa pa zraste znanje in egotrip? Ljudje so se sami odločili, da gredo v snežene gore. Oni bi morali biti tisti, ki bi vedeli, v kaj se spuščajo. Mi si ne smemo jemati pravice, da smo vratarji na začetku vzpona in nikogar ne spustimo gor, ki nima vsaj doktorata iz alpinizma. Če se nekdo odloči in pri tem ne ogroža drugih (ala pijan za volan), mu lahko samo zaželimo vso srečo in mu, če je voljan poslušati, razložimo, da pot, ki jo je začrtal, ni ravno po njegovih zmožnostih... Nesreče so in se bodo dogajale. Mi jih pa ne smemo preprečiti tako, da omejujemo svobodo ljudi, ampak tako, da jih čim bolj izobrazimo na njim razumljiv edukativen način.
Enkrat sem na Nanosu doživel pri spusti neurje in strele so treskale 100m stran od mene. Priznam, da sem se že poslovil, ker sem hodil ravno mimo cerkvice na odprtem pobočju. Sem bil zaradi tega nepripravljen? Neizkušen? Ne bi smel v gore? Živimo vsak dan in ravno zaradi tega, ker ne vemo, kdaj je naš zadnji dan, bi se morali veseliti vsakega dne ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

IL_DIAVOLO ::

Slovenski planinec, ki je padel pred tem in prav tako umrl, pa je bil po oceni Štrucla izkušen. "Očitno ni imel sreče in je žal zdrsnil. Planinec, ki pa je padel pred mojimi očmi, je deloval nevešče. S prijateljem sva se drla za njim: primi cepin, uporabi cepin, a on je samo gledal, cepin je samo bingljal ob njem," je povzel Štrucl, ki smatra, da ima sam ustrezno znanje in izkušnje v zimskih razmerah, saj je opravil že vrsto tečajev zimske tehnike. "Triglav pozimi je alpinistični vzpon. Če ne znaš prečiti zasneženega pobočja in uporabljati opreme, nimaš kaj iskati tam," je poudaril.


Nadzora ocitno ni nobenega.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

jotunn2 ::

Meiniken je izjavil:

Si se počutil osebno napadenega pa si se zatekel k domnevanju? :)

Glede na to, da si vse, ki se pozimi podajo v gore oznacil za idiote, sem se pocutil osebno napadenega ja... ravno tako kot si se pocutil osebno napadenega ti, ko sem te oznacil za zavaljenega kavcarja.
@111111111111 se dobro da gre tebi statistika tako dobro da pises kretenizme. Ti priporocam da si pogledas stevilo ljudi, ki se ukvajra z "adrenalinskimi sporti", nato pa pogledas javno dostopno statistiko stevila in vzrokov obravnav na urgenci. Bos ugotovil, da imas tudi statisticno precej vecjo verjetnost da se poskodujes doma na dvoriscu, kot pa v hribih. Ampak ja ti raje tezis drugim, da ne znajo statistike, medtem ko ti otresas na pamet brez enega samega podatka...in se to napacno. Pa bodi dovolj. Zares mi je precej vseeno kaj si nekdo tukaj misli o stvareh, katere veselijo mene ;)

111111111111 ::

dexterboy je izjavil:

Kdo smo mi, da si jemljemo v roke pravico obsojanja življenj drugih ljudi?
Preveč fejsa pa zraste znanje in egotrip? Ljudje so se sami odločili, da gredo v snežene gore. Oni bi morali biti tisti, ki bi vedeli, v kaj se spuščajo. Mi si ne smemo jemati pravice, da smo vratarji na začetku vzpona in nikogar ne spustimo gor, ki nima vsaj doktorata iz alpinizma. Če se nekdo odloči in pri tem ne ogroža drugih (ala pijan za volan), mu lahko samo zaželimo vso srečo in mu, če je voljan poslušati, razložimo, da pot, ki jo je začrtal, ni ravno po njegovih zmožnostih... Nesreče so in se bodo dogajale. Mi jih pa ne smemo preprečiti tako, da omejujemo svobodo ljudi, ampak tako, da jih čim bolj izobrazimo na njim razumljiv edukativen način.
Enkrat sem na Nanosu doživel pri spusti neurje in strele so treskale 100m stran od mene. Priznam, da sem se že poslovil, ker sem hodil ravno mimo cerkvice na odprtem pobočju. Sem bil zaradi tega nepripravljen? Neizkušen? Ne bi smel v gore? Živimo vsak dan in ravno zaradi tega, ker ne vemo, kdaj je naš zadnji dan, bi se morali veseliti vsakega dne ;)

Ne obsojamo planincev, ampak relativizacijo nevarnosti, ki privede do tega da neizkušeni rinejo v take razmere.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Utk ::

Lahko dela kdor hoče kar hoče, ampak da je bolj varno pozimi na Triglavu kot na dvorišču lahko izjavi samo (sebi) nevaren bedak.

111111111111 ::

jotunn2 je izjavil:

Meiniken je izjavil:

Si se počutil osebno napadenega pa si se zatekel k domnevanju? :)

Glede na to, da si vse, ki se pozimi podajo v gore oznacil za idiote, sem se pocutil osebno napadenega ja... ravno tako kot si se pocutil osebno napadenega ti, ko sem te oznacil za zavaljenega kavcarja.
@111111111111 se dobro da gre tebi statistika tako dobro da pises kretenizme. Ti priporocam da si pogledas stevilo ljudi, ki se ukvajra z "adrenalinskimi sporti", nato pa pogledas javno dostopno statistiko stevila in vzrokov obravnav na urgenci. Bos ugotovil, da imas tudi statisticno precej vecjo verjetnost da se poskodujes doma na dvoriscu, kot pa v hribih. Ampak ja ti raje tezis drugim, da ne znajo statistike, medtem ko ti otresas na pamet brez enega samega podatka...in se to napacno. Pa bodi dovolj. Zares mi je precej vseeno kaj si nekdo tukaj misli o stvareh, katere veselijo mene ;)

Lepo prosim. A vidiš kakšne numnosti pišeš. Več ljudi uporablja domača dvorišča kot hodi v gore in zato je NORMALNO, da več ljudi iz populacije ljudi, ki uporabljajo domača dvorišča pristane na urgenci. Bistveno MANJ ljudi pa turno smuča, jih pa procentualno bistveno več pristane v krsti ali v bolnci, kot tistih, ki uporabljajo domača dvorišča. Upam da se na hribolastvo bolj razumeš kot na statistiko. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

111111111111 ::

Še malo številk.

Po statistiki https://www.grzs.si/
je bilo v 2021 629 nesreč od tega 29 s smrtnim izzidom

POvzetek iz tegale članka: https://www.avp-rs.si/wp-content/upload...

Je bilo leta 2020 14971 avtomobilskih nesreč in od tega 80 mrtvih

Za 2021 še nimam natančne statistike: https://www.slovenskenovice.si/kronika/...

Je bilo leta 2021 16600 avtomobilskih nesreč in od tega 115 mrtvih.

Let me do the math for you (naj ti poračunam):
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/14971= 0.005
Avto 2021 115/16600 = 0.006

Vidiš kako neumne so trditve, da imaš večjo možnost smrti na cesti. Zakaj smrti? Ker je najbolj pošteno glede na nesreče katera je dejavnost, ki je bolj nevarna za človeka. Težko bi ti natančno poračunal koliko ljudi je dnevno na cesti glede na nesreče in koliko jih hodi v hribe in ali spadajo v skupino tudi navadni hribolazci ali samo profesionalni itd...

P.S. Skratka, s smrtjo je najlažje računat in glede na nesreče, jih v gorah/hribih umre bistveno več.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Zgodovina sprememb…

blink ::

111111111111 je izjavil:

Še malo številk.

Po statistiki https://www.grzs.si/
je bilo v 2021 629 nesreč od tega 29 s smrtnim izzidom

POvzetek iz tegale članka: https://www.avp-rs.si/wp-content/upload...

Je bilo leta 2020 14971 avtomobilskih nesreč in od tega 80 mrtvih

Za 2021 še nimam natančne statistike: https://www.slovenskenovice.si/kronika/...

Je bilo leta 2021 16600 avtomobilskih nesreč in od tega 115 mrtvih.

Let me do the math for you (naj ti poračunam):
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/14971= 0.005
Avto 2021 115/16600 = 0.006

Vidiš kako neumne so trditve, da imaš večjo možnost smrti na cesti. Zakaj smrti? Ker je najbolj pošteno glede na nesreče katera je dejavnost, ki je bolj nevarna za človeka. Težko bi ti natančno poračunal koliko ljudi je dnevno na cesti glede na nesreče in koliko jih hodi v hribe in ali spadajo v skupino tudi navadni hribolazci ali samo profesionalni itd...

P.S. Skratka, s smrtjo je najlažje računat in glede na nesreče, jih v gorah/hribih umre bistveno več.


Ce bi se bolj detaljno sel v statistiko bi ugotovil, da je vecini prometnih nesrec skupno: v temi, dezju, megli, snegu in po moznosti se z malo alkohola. Kar je precej korelirano tudi s tem podvigom na Triglav. Ne bi me presenetilo, da je smrtnost na zimskem Triglavu 1%. Marsikdo bi rekel, ni panike, ja dokler nisi ti tisti 1%.

Apofis ::

Kvatebrigic je izjavil:

cerni je izjavil:


Znanje in zavedanje svojih zmožnosti. Ne oprema. Oprema se preveč poudarja v zadnjih ~20 letih. In ljudje so se opremili. Toda to ni dovolj. Srečaš npr na lokalnem kuclju takoj po sneženju folk s proper derezami. Zakaj? Kaj ti bojo? Raje vidim da nekdo nima opreme in da se zaveda kje je meja, kot pa da ima opremo in rine kamor mu ni mesta. Z znanjem nato pride tudi ustrezna oprema.


Točno tako!

Poglejte si kako zgleda zimski vzpon na Triglav in potem komentirajte. Random posnetek z YT:
Npr.: pri 1:20 dalje - tu je dovolj samo trenutek nepazljivosti in te ni več.
Še ena stvar, ki jo narod zanemarja je čas vzpona. Pri teh temperaturah nimaš kaj tam početi ob 10, 11h dopoldne. Sneg rata mehak in se zato delajo cokle. Je treba iti precej prej...

Ma to je prfukneno...pol pa nas, k ga mal podownhillamo vmeščajo med ekstremne športe...

111111111111 ::

Apofis je izjavil:


Ma to je prfukneno...pol pa nas, k ga mal podownhillamo vmeščajo med ekstremne športe...

Tudi dober downhill ni ravno nedolžna zadeva. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

dmi ::

Če koga res zanima, kako razmišljajo resni alpinisti in gorniki naj si pogleda ta video vsi ostali naprej govorite, da se ljudje radi podajajo v nesreče in rizične situacije.

V tem svetu se, da izračunati tveganje, obvladati ga pa nikoli ne znaš.

111111111111 ::

dmi je izjavil:

Če koga res zanima, kako razmišljajo resni alpinisti in gorniki naj si pogleda ta video vsi ostali naprej govorite, da se ljudje radi podajajo v nesreče in rizične situacije.

V tem svetu se, da izračunati tveganje, obvladati ga pa nikoli ne znaš.

Bolj se usajamo, da je turna smuka s klancem 50+ nevaren šport in ne nekaj kar je preprosto in samoumevno.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

ginekk ::

dmi je izjavil:

Če koga res zanima, kako razmišljajo resni alpinisti in gorniki naj si pogleda ta video vsi ostali naprej govorite, da se ljudje radi podajajo v nesreče in rizične situacije.

V tem svetu se, da izračunati tveganje, obvladati ga pa nikoli ne znaš.


Sem pogledal, ampak to razmišljanje ni omejeno na gornike ali alpiniste.

TL:DR Tip je že mislil da obvlada, preživel srečno, ko sta zraven umrla dva soplezalca. Nato izgubil vso samo-zaupanje in začel gradit zaupanje v gore in svoje znanje znova. Tako lahko sam s sabo živi mirneje. Lahko potegneš paralele do podobnih situacij praktično povsod kjer ni 100% vse odvisno od tebe, od razbitih partnerskih zvez do neuspeha v službi.

TheBlueOne ::

Jaz sem vcasih bil dosti po planinah in mi ni jasno kako nekateri ne smatrate zimskih tur v gore, kot zelo nevernega pocetja. Ce ze dlje to pocnete tezko verjamem, da do danes niste izgubili kar dosti poznanih, kakor tudi tezko verjamem, da niste doziveli nekaj kriticnih situacij. To primerjati z obicajno voznjo avta je miloreceno smesno, ker je sigurno ze posploseno statisticno razlika kot noc in dan. Kaj sele, ce gledas, da so v gorah pozimi na zahtevnih turah prakticno samo trezni profiji.

Poleg tega smo taki, ki smo bili dosti v planinah vedno opozarjali na nevarnosti, ne pa relativizirali in primerjali z nekimi miloreceno butastimi primerjavami v stilu "najvec jih umre na kavcu". Kaj bi radi bili nonstop na resevalnih akcijah?

Potem pa se vsi cudijo, da avtobus ceskih otrok z japonkami obtici v visokogorju. Ampak ko vas berem pravzaprav sploh ni cudno, ker celo tisti, ki pravite, da poznate riziko, takim verjetno poveste, da so imeli vec sans, da so umrli na poti do gora in se vec ko so spali noc prej. Pa ne rect, da ne dajete takih nasvetov, ker jih dajete na splosno dostopnem forumu. Ali pa se ne zavedate kako tolazilno se berejo vase primerjave.

Zgodovina sprememb…

jotunn2 ::

111111111111 je izjavil:

Še malo številk.

Po statistiki https://www.grzs.si/
je bilo v 2021 629 nesreč od tega 29 s smrtnim izzidom

POvzetek iz tegale članka: https://www.avp-rs.si/wp-content/upload...

Je bilo leta 2020 14971 avtomobilskih nesreč in od tega 80 mrtvih

Za 2021 še nimam natančne statistike: https://www.slovenskenovice.si/kronika/...

Je bilo leta 2021 16600 avtomobilskih nesreč in od tega 115 mrtvih.

Let me do the math for you (naj ti poračunam):
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/14971= 0.005
Avto 2021 115/16600 = 0.006

Vidiš kako neumne so trditve, da imaš večjo možnost smrti na cesti. Zakaj smrti? Ker je najbolj pošteno glede na nesreče katera je dejavnost, ki je bolj nevarna za človeka. Težko bi ti natančno poračunal koliko ljudi je dnevno na cesti glede na nesreče in koliko jih hodi v hribe in ali spadajo v skupino tudi navadni hribolazci ali samo profesionalni itd...

Samo da pac prirocno pozabljas eno stvar. V gorah vzames nesrece, pri katerih je posredovala GRS (in je posledicno slo za poskodbe), za promet pa vzames vse nesrece, vkljucno tiste, pri katerih ni bilo nobenih poskodb, ampak se dva zgolj nista mogla zmeniti kdo je kriv. Ce se ze ravno hoces iti statisticnega strokovnjaka, potem racunaj primerljive stvari, ne pa tiste, ki najbolj sedejo v tvojo agendo ;)

Unchancy ::

Apofis je izjavil:

Kvatebrigic je izjavil:

cerni je izjavil:


Znanje in zavedanje svojih zmožnosti. Ne oprema. Oprema se preveč poudarja v zadnjih ~20 letih. In ljudje so se opremili. Toda to ni dovolj. Srečaš npr na lokalnem kuclju takoj po sneženju folk s proper derezami. Zakaj? Kaj ti bojo? Raje vidim da nekdo nima opreme in da se zaveda kje je meja, kot pa da ima opremo in rine kamor mu ni mesta. Z znanjem nato pride tudi ustrezna oprema.


Točno tako!

Poglejte si kako zgleda zimski vzpon na Triglav in potem komentirajte. Random posnetek z YT:
Npr.: pri 1:20 dalje - tu je dovolj samo trenutek nepazljivosti in te ni več.
Še ena stvar, ki jo narod zanemarja je čas vzpona. Pri teh temperaturah nimaš kaj tam početi ob 10, 11h dopoldne. Sneg rata mehak in se zato delajo cokle. Je treba iti precej prej...

Ma to je prfukneno...pol pa nas, k ga mal podownhillamo vmeščajo med ekstremne športe...

Jaz občudujem takšen pogum in drznost, tipa sta džeka pa to, ampak sam tega res ne bi NIKOLI počel.
Se pa lahko prav grdo razbiješ tudi na kakšnem relativno manj zahtevnem spustu s kolesom…
Škoda časa za ta režimski forum.
Pobrišite post, iz bunkerja vas že kličejo.
Adijo mod Rdeči Kmeri.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Unchancy ()

111111111111 ::

jotunn2 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Še malo številk.

Po statistiki https://www.grzs.si/
je bilo v 2021 629 nesreč od tega 29 s smrtnim izzidom

POvzetek iz tegale članka: https://www.avp-rs.si/wp-content/upload...

Je bilo leta 2020 14971 avtomobilskih nesreč in od tega 80 mrtvih

Za 2021 še nimam natančne statistike: https://www.slovenskenovice.si/kronika/...

Je bilo leta 2021 16600 avtomobilskih nesreč in od tega 115 mrtvih.

Let me do the math for you (naj ti poračunam):
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/14971= 0.005
Avto 2021 115/16600 = 0.006

Vidiš kako neumne so trditve, da imaš večjo možnost smrti na cesti. Zakaj smrti? Ker je najbolj pošteno glede na nesreče katera je dejavnost, ki je bolj nevarna za človeka. Težko bi ti natančno poračunal koliko ljudi je dnevno na cesti glede na nesreče in koliko jih hodi v hribe in ali spadajo v skupino tudi navadni hribolazci ali samo profesionalni itd...

Samo da pac prirocno pozabljas eno stvar. V gorah vzames nesrece, pri katerih je posredovala GRS (in je posledicno slo za poskodbe), za promet pa vzames vse nesrece, vkljucno tiste, pri katerih ni bilo nobenih poskodb, ampak se dva zgolj nista mogla zmeniti kdo je kriv. Ce se ze ravno hoces iti statisticnega strokovnjaka, potem racunaj primerljive stvari, ne pa tiste, ki najbolj sedejo v tvojo agendo ;)


Fair enough:
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/4780= 0.01 (4780 je nesreč s telesno poškodbo oz. smrtjo)

Še vedno jih je 4x manj. Boš ti spremenil svoje izjave?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

kuall ::

jaz kot avtoprevoznik lahko potrdim, da je to čist varna aktivnost. :))

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:


Fair enough:
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/4780= 0.01 (4780 je nesreč s telesno poškodbo oz. smrtjo)

Še vedno jih je 4x manj. Boš ti spremenil svoje izjave?


Kaj tocno pa ti pove moznost smrtnosti v primeru nesrece, ce se sprasujes kaj je bolj varno oziroma kje je moznost nesrece vecja?

Kaj je bolj varno, ce se z avtom letno peljes 1000x imas eno nesreco in eno poskodbo. Torej 1 poskodba na 1 nesreco.

V planine gres 5x od tega imas tri majhne nesrece, da malo pades, od tega 1 malo poskodbo.

Ker ima avto razmerje 1nesreca/1poskodba, planine pa 3nesrece/1poskodba, so planine kar 3x bolj varne, ce tako postavis model.

Pozabis pa, da si v avtu prezivel 1000 ur, v planinah pa 30.

Mi pa ni niti priblizno jasno kaj pametnega pove tvoj izracun razen, da so nesrece, katerih ne gre primerjati tudi razlicno nevarne.

Zgodovina sprememb…

esel ::

111111111111 je izjavil:

jotunn2 je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Še malo številk.

Po statistiki https://www.grzs.si/
je bilo v 2021 629 nesreč od tega 29 s smrtnim izzidom

POvzetek iz tegale članka: https://www.avp-rs.si/wp-content/upload...

Je bilo leta 2020 14971 avtomobilskih nesreč in od tega 80 mrtvih

Za 2021 še nimam natančne statistike: https://www.slovenskenovice.si/kronika/...

Je bilo leta 2021 16600 avtomobilskih nesreč in od tega 115 mrtvih.

Let me do the math for you (naj ti poračunam):
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/14971= 0.005
Avto 2021 115/16600 = 0.006

Vidiš kako neumne so trditve, da imaš večjo možnost smrti na cesti. Zakaj smrti? Ker je najbolj pošteno glede na nesreče katera je dejavnost, ki je bolj nevarna za človeka. Težko bi ti natančno poračunal koliko ljudi je dnevno na cesti glede na nesreče in koliko jih hodi v hribe in ali spadajo v skupino tudi navadni hribolazci ali samo profesionalni itd...

Samo da pac prirocno pozabljas eno stvar. V gorah vzames nesrece, pri katerih je posredovala GRS (in je posledicno slo za poskodbe), za promet pa vzames vse nesrece, vkljucno tiste, pri katerih ni bilo nobenih poskodb, ampak se dva zgolj nista mogla zmeniti kdo je kriv. Ce se ze ravno hoces iti statisticnega strokovnjaka, potem racunaj primerljive stvari, ne pa tiste, ki najbolj sedejo v tvojo agendo ;)


Fair enough:
Gorništvo 2021 29/629= 0.04
Avto 2020 80/4780= 0.01 (4780 je nesreč s telesno poškodbo oz. smrtjo)

Še vedno jih je 4x manj. Boš ti spremenil svoje izjave?

Na grzs strani je razvidno, da od 629 posredovanj gorskih reševalcev v letu 21, je bilo 235 udeležencev nepoškodovanih, kar še malo spremeni račun.

TheBlueOne ::

Ne pozabi racunati, da nevarnost pomeni tudi verjetnost, da sploh pride do nesrece. Tu se moras vprasati kaksna je verjetnost, da se poskodujes, ce gres na izlet z avtom in kaksna ce se gres pes zimsko gornistvo.

Ker ce ima neka dejavnost na milion ponovitev eno nesreco, kjer je izid smrten, se vedno ni bolj nevarna kot dejavnost, ki ima na milion ponovitev 200.000 nesrec in od tega 100.000 smrtnih zrtev. Ceprav 1111111111111 izracun pove, da ima prva dejavnost 100% smrtnost glede na nesrece, druga pa zgolj 50%.

esel ::

In trditi, da je zimsko gorništvo primerljivo nevarno, z vožnjo avtomobila je ne samo smešno, kot je predhodnik olepšano povedal, ampak je kratkomalo neumno.
Na videu od 10:20 dalje plezanje brez varovanja. Izzivanje usode v vsem svojem sjaju

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: esel ()

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:


Kaj tocno pa ti pove moznost smrtnosti v primeru nesrece, ce se sprasujes kaj je bolj varno oziroma kje je moznost nesrece vecja?

Pove mi kje imam večjo možnost da umrem, če se usedem v avto ali grem na triglav. Uporabnik je trdil, da je se je bolj nevarno peljat z aavtom.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

TheBlueOne ::

111111111111 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Kaj tocno pa ti pove moznost smrtnosti v primeru nesrece, ce se sprasujes kaj je bolj varno oziroma kje je moznost nesrece vecja?

Pove mi kje imam večjo možnost da umrem, če se usedem v avto ali grem na triglav. Uporabnik je trdil, da je se je bolj nevarno peljat z aavtom.


Kaj ne gledas ti moznost v primeru nesrece, ne ce se usedes v avto. Kopija primera od zgoraj:

Ker ce ima neka dejavnost na milion ponovitev eno nesreco, kjer je izid smrten, se vedno ni bolj nevarna kot dejavnost, ki ima na milion ponovitev 200.000 nesrec in od tega 100.000 smrtnih zrtev. Ceprav 1111111111111 izracun pove, da ima prva dejavnost 100% smrtnost glede na nesrece, druga pa zgolj 50%.


Ali te kaj razumem narobe?

111111111111 ::

TheBlueOne je izjavil:


Ali te kaj razumem narobe?

Je bolj varno iti poleti na triglav ali skočit base jump?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

jotunn2 ::

111111111111 je izjavil:

Uporabnik je trdil, da je se je bolj nevarno peljat z aavtom.

To smo pri tebi ze vajeni da tvoja funkcionalna pismenost (pa kot kaze tudi statistika) ni ravno na zavidljivo visokem nivoju. Nikoli nisem trdil, da se je bolj nevarno peljati z avtomobilom, pac pa da se je tudi z avtomobilom nevarno peljati, pa nihce nikogar ne obklada z idiotom, ker se vsede v avto.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kdaj in kako na Triglav? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14837969 (9221) PunkDude
»

Nova tragedija na Storžiču: smučarka zdrsnila v smrt (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
768190 (4627) BRBR
»

Na Storžicu 3je alpinisti mrtvi, 2 reševalca poškodovana (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
16715388 (9220) zobnik
»

Nakup samovarovalnega kompleta

Oddelek: Šport
365126 (3687) Zvezdica27
»

Alpinizem kot igra na srečo

Oddelek: Loža
214692 (2985) Smrekar1

Več podobnih tem