» »

Namensko orodje za e-pošto?

Namensko orodje za e-pošto?

cvalsr ::

Živjo
Se komu da kaj pripomniti o tem, kako je (naj)bolje "upravljati" e-pošto.
Z namenskimi programi kot je Thunderbird, Outlook in ostali ali kar na internetni strani g-maila (itak sem po "karieri" na siolu pristal na njem).
Prednosti, slabosti?
Kje je v teh primerih shranjen arhiv/zgodovina e-mailov, na strežniku ali domačem disku?
Hvala.

V-i-p ::

Kje je shranjeno? Kakor določiš...
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

DostMam ::

Vsi zunanji ponudniki ti prej ali slej sporočijo, da je tvoj nabiralnik poln. Sledi brisanje.
Vsi lokalni odjemalci so (načeloma) nevzdrževani in sčasoma škripnejo. Sledi brisanje.
Moje mnenje: lokalni vzdrževani odjemalec.

MrStein ::

Se moraš res potrudit, da zapolniš prostor pri "zunanjem" ponudniku. (pri večini)
Kako ima folk doma rešen backup, pa ... je pogovor za ločeno temo.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Invictus ::

Folk tudi hrani 25 let stare emaile. Zakaj že?

Poleg tega se moraš vprašati, kako sranje imaš po mailu, če zabašeš zastonj kapacitete ponudnikov z maili ?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GupeM ::

Invictus je izjavil:

Folk tudi hrani 25 let stare emaile. Zakaj že?

Zakaj ne? Me ne stane nič.

Včasih te recimo samo zanima, kdaj ali kje si nekaj naredil/dobil/kupil, pa se v mailu najde točen datum, ali pa vsaj neka sled, pa potem lažje najdeš kje drugje.

cvalsr ::

Ja, sem že imel situacijo, ko bi zelo rad pogledal 'emajl' izpred 15 let, bi mi bilo prihranjenih nekaj težav...

Podvprašanje (Vip ?):
Kako v g-mailu določim, kje - pri meni ali na strežniku naj bo shranjena moja pošta? Ne najdem nobene možnosti nastavitve.
Kako lahko naredim backup arhiva s strežnika na svoj disk?

Tudi v Thunderbirdu ne najdem te nastavitve - žal sem v računalništvu samo priučen - polpismen ... :8)

Dostmam, zakaj bi sledilo brisanje? Eh, butasto vprašanje - sprostitev prostora, ampak jaz bi prej naredil nek varen arhiv / backup, zakaj ne, če praktično nič ne stane in nič ne boli?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: cvalsr ()

krempelj ::

cvalsr je izjavil:

Živjo
Se komu da kaj pripomniti o tem, kako je (naj)bolje "upravljati" e-pošto.
Z namenskimi programi kot je Thunderbird, Outlook in ostali ali kar na internetni strani g-maila (itak sem po "karieri" na siolu pristal na njem).
Prednosti, slabosti?
Kje je v teh primerih shranjen arhiv/zgodovina e-mailov, na strežniku ali domačem disku?
Hvala.


Najboljsa client (temu se rece email client), kar se mene tice, je The Bat (https://www.ritlabs.com/en/products/the... ), sem ga imel kupljenega, pa sem ga zaradi linuxa opustil (nekaj se je tepel z wine). Kot nadomestek Outlooka imas na linux Evolution, sicer mi nekako mutt se najbolj sede, se sshjas in uporabljas.

Emaili lahko ostanejo na clientu, na serverju ali obeh, odvisno kako nastavis.

Webmailov pa ne prenasam, storasto, pocasi in najedljivo.
Praskam...

pegasus ::

Za začetek si razjasni razlike med POP in IMAP, preden greš karkoli nastavljat.

In če se želiš dovolj poglobit v podrobnosti emaila, končaš na lastnem strežniku, skupaj z vso zabavo, ki jo to danes prinese ...

krempelj ::

pegasus je izjavil:

Za začetek si razjasni razlike med POP in IMAP, preden greš karkoli nastavljat.

In če se želiš dovolj poglobit v podrobnosti emaila, končaš na lastnem strežniku, skupaj z vso zabavo, ki jo to danes prinese ...


Ni tako hudo, ko postimas je prakticno nula vzdrzevanja. Samo preden si postavis malo traja (da ocistis svoj staticni ip svinjarij prejsnjega lastnika, dmarc, dkim, spf, certifikat, pa malo konfiguriranja zadev kot je rspamd/spamassassin).

Ma nic hudega, ce si malo racunalnisko pismen po merilih izpred 20 let postavis zadevo v kaksnem dnevu, seveda ce nisi en od takih:
https://www.theverge.com/22684730/stude...

Me je pa tvoj nick spomnil na: http://www.pmail.com/ (pegasus mail :))
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

pegasus ::

krempelj je izjavil:

(da ocistis svoj staticni ip svinjarij prejsnjega lastnika
... Samo da je to danes v časih ip reputation based spam filtrov praktično nemogoče. Siol statičen IP, že par let gmail brez opozorila dropne ves mail, ki ga pošiljam ven, od kar je nekaj mojih rednih dopisovalcev nadgradilo svoje exchange, je enako pri njih. Tako da privat email zaradi čudovitosti te svetovne družbe počasi izumira ...

krempelj ::

pegasus je izjavil:

krempelj je izjavil:

(da ocistis svoj staticni ip svinjarij prejsnjega lastnika
... Samo da je to danes v časih ip reputation based spam filtrov praktično nemogoče. Siol statičen IP, že par let gmail brez opozorila dropne ves mail, ki ga pošiljam ven, od kar je nekaj mojih rednih dopisovalcev nadgradilo svoje exchange, je enako pri njih. Tako da privat email zaradi čudovitosti te svetovne družbe počasi izumira ...


Neumnost. Siolov staticni ip, potem t-2jev, potem spet siolov, vsakic sem ga ocistil in je funkcioniral odlicno. Dejansko je bilo to vcasih precej tezje narediti kot danes, ker je vsaka firma zase drzala black listo, danes se s tem nikomur vec ne da ukvarjat in uporabljajo javne liste. Pa seveda, da se je recimo dkim razsiril v prakticno de facto standard je tudi marsikaj resilo.

Preveris z enim od miljon online orodij, kdo vse ne mara tvojega ipja (zaradi predhodnih lastnikov), jih kontaktiras in jim razlozis, da si dobil nov ip, da sicer ne ves kaj je prejsnji lastnik pocel z njim, da bi pa prosil, da te umaknejo iz black liste.

U, zgoraj sem se pozabil, reverse resolve je treba tudi zrihtat NUJNO, sicer te google na vse pretege mece v spam - pac drkajo, ker nocejo, da bi ljudje imeli privatne email streznike, saj jih potem nimajo pod nadzorom. Tudi tukaj pri Siolu in T-2 nimas problemov, je pa fino, da ves o cem govoris.

Je pa imeti svoj email streznik ena od zadev, ki zahtevajo najmanj dela (ko je postavljen). Razen updatov se ne ukvarjas z njim prakticno nic (govorim o postfix,dovecot,rspamd kombinaciji, Exchanga ne bi postavljal doma "ni za brdo kukuruza").
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

krempelj ::

Mimogrede, glede pegasus mail-a, avtor je naredil tudi odlicen mail streznik - Mercury Mail Serer (seveda moras se vedno razumeti, da pac relayanje iz interneta brez authentikacije ni dobra ideja :))) za windowse, ki ga za doma, v kolikor nimas izkusenj z unix like sistemi, toplo priporocam: http://www.pmail.com/overviews/ovw_merc...

Mislim, da je zastonj in tip prodaja samo navodila in support. Veste, je se iz tistih casov, ko smo programirali za uzitek, ne za denar. Danes je zal obratno, zato je pa ves software za en drek.
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

WhiteAngel ::

Jaz sem old fart in na Thunderbirdu že od začetka (prej na Netscape Mailu). Imam ene pet IMAP računov in ne menjam za nič. Spletni vmesniki so shitload javascript počasni in štorasti (kater debil se je v gmailu spomnil nov mail v 5 cm velikem popupu, pa tisto prikazovanje gumbkov od akcij šele, ko daš miško čez kontakt ali mail?), mobilni pa samo debilni (npr. Edit as new message ne obstaja, skrivanje za threadi v *seznamu* mailov). Pa še internet rabiš za kar koli - tudi če hočeš samo nek star mail poiskat.

krempelj ::

WhiteAngel je izjavil:

mobilni pa samo debilni


Googlov software je pac software narejen s strani webshitov za snazilke. Razumljivo.

Tega probaj (lahko si ga sam zbuildas, je na githubu, pa idealno tipu doniraj, si zasluzi predvsem zaradi ostalih njegovih appov).
https://email.faircode.eu/

Pa k-9 je tudi ok.
https://k9mail.app/
Praskam...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: krempelj ()

Zimonem ::

Najbolje se opravlja znotraj dms-ov.
Je pa za domačo rabo to bolj ali manj overkill. Sicer pa ja seveda imaš 25+ let zgodovine nabiralnika. Sploh od kar se ne pošiljajo PowerPoint timewasterji po mailu, dokumentacija pa tudi ne v velikem obsegu.

DostMam ::

cvalsr je izjavil:

J...
... žal sem v računalništvu samo priučen - polpismen ... :8)

Dostmam, zakaj bi sledilo brisanje? Eh, butasto vprašanje - sprostitev prostora, ampak jaz bi prej naredil nek varen arhiv / backup, zakaj ne, če praktično nič ne stane in nič ne boli?

"Polpismenost" je v primeru vzdrževanja poštnega nabiralnika že napredni nivo. Običajni uporabnik je nepismen, pojma nima niti o možnosti arhiviranja e-pošte (s tem ni nič narobe). Zato brisanje. V preteklosti sem naletel na nekaj Outlook.pst, ki so zrasli čez 2 GB na starih FAT diskih. Sedaj občudujem pst-je dolge med 20 in 30 GB in Outlook, ki zafrčka pri indeksiranju.

Za vse tiste, ki verjamejo v zadostnost prostora na (zastonj) servisih: poznam veliko urejenih uporabnikov, ki imajo svojo e-pošto za 15 - 20 let nazaj (40, 60, tudi čez 100 GB podatkov), počnejo takšne stvari, ki ne zastarevajo (pač niso računalnikarji) in priznajo, da je njihova elektronska pošta eden od boljših Content/Customer Management sistemov.

vofra ::

Pri enem od ponudnikov imamo postni predal z veliko poste, dostopa se samo preko webmaila, torej IMAP.
Sedaj pa bi zeleli preseliti postni predal z vso to posto na lastno domeno pri drugem ponudniku,
tudi IMAP.

Kako to najbolj enostavno resiti?

Irbis ::

krempelj je izjavil:


Me je pa tvoj nick spomnil na: http://www.pmail.com/ (pegasus mail :))

No, jaz sem zadovoljen uporabnik Pegasus Maila, si me spomnil, da sem po petih letih malo nadgradil zadevo, zdaj bo pa spet nekaj let mir :-)
Hranim pošto od leta 1996 (na začetku sicer še nisem bil v Pegasusu, ampak mi jo je uspelo prenesti vanj), vsakih nekaj let mi celo pride kaj prav.

DJ Beat ::

vofra je izjavil:

Pri enem od ponudnikov imamo postni predal z veliko poste, dostopa se samo preko webmaila, torej IMAP.
Sedaj pa bi zeleli preseliti postni predal z vso to posto na lastno domeno pri drugem ponudniku,
tudi IMAP.

Kako to najbolj enostavno resiti?

Preveri, če ti lahko novi ponudnik prenese pošto. Ponavadi se uporabljajo namenska orodja za to.

vofra ::

Novi ponudnik bi lahko prenesel posto, ce bi prenesel tudi domeno, ker pa je postni predal na domeni triera.net,
pa ne. Stari ponudnik pa ne podpira IMAP, da bi event. uporabil Imapsync.

Ales ::

vofra je izjavil:

Pri enem od ponudnikov imamo postni predal z veliko poste, dostopa se samo preko webmaila, torej IMAP.
Sedaj pa bi zeleli preseliti postni predal z vso to posto na lastno domeno pri drugem ponudniku,
tudi IMAP.

Kako to najbolj enostavno resiti?

vofra je izjavil:

Novi ponudnik bi lahko prenesel posto, ce bi prenesel tudi domeno, ker pa je postni predal na domeni triera.net,
pa ne. Stari ponudnik pa ne podpira IMAP, da bi event. uporabil Imapsync.


Prispevka sta medsebojno kontradiktorna. Ima stari ponudnik IMAP ali ne..?

Tudi če ni javno objavljen, je morda IMAP javno dostopen... s podatki, ki jih uporabljaš za webmail. Sicer pa jih lahko vprašaš, da ti izrecno dovolijo IMAP dostop z namenom selitve vsebine predalov.

Potem pa, kakor si sam omenil, Imapsync. Preverjeno super deluje.

vofra ::

Hvala, res je kontradiktorno, ker sem bil preprican, da imamo na starem racunu IMAP, pa mi je ponudnik vceraj sporocil, da ne
podpirajo IMAP. Torej je racun POP3, uporabniki pa puscajo posto na serverju in dostopajo izkljucno preko webmail-a.

Obstaja kaksna varianta, da POP3 racun (z vso posto vred) preselim iz enega serverja na drugega.

Ales ::

So izrecno rekli, da uporabljajo POP3? Sicer bi bilo možno, da izjava "ne podpiramo IMAP" pomeni, da se nočejo ukvarjati z individualnim IMAP dostopom na daljavo, njihov webmail pa kljub temu v ozadju uporablja IMAP. Prvo bi pomislil na kaj takega, je pa to seveda ugibanje.

Da pa odgovorim na vprašanje: POP3 vsebino se da seliti sem in tja, razlika je le v tehnični izvedbi...

vofra ::

so napisali

Pozdravljeni, naši strežniki ne podpirajo IMAP protokola ampak POP 3.

Kaj vec o tehnicni izvedbi?
Lahko se npr s Thunderbirdom ali Outlookom kot clientom povezem s starim serverjem in naj bi se posta prenesla na client,
kako pa jo naj spravim nazaj na novi server?

c3p0 ::

Ne podpirajo IMAP? To pa prvič vidim, mora bit nek zelo poseben ponudnik.

Sicer ustvariš nov račun na novem strežniku in potem maile samo povlečeš na novega, če uporabljaš IMAP na novem in jih skopira. Tako lahko greš mapo po mapo.

vofra ::

triera.net "ne podpirajo IMAP protokola ampak POP 3."

torej: lahko se npr s Thunderbirdom ali Outlookom kot clientom povezem s starim serverjem in naj bi se posta prenesla na client,
nato pa na novi server z IMAP povlecem mape iz clenta.

to deluje?

Ales ::

Seveda.

Za vsak primer pri POP3 dostopu označi, da zaenkrat pusti vso pošto na strežniku, k tebi pa naj se prenesejo kopije. Ne briši še ničesar!

Ko bo kopija vse vsebine lokalno pri tebi, ustvari pri novem ponudniku prazen predal, lahko se povezuješ preko IMAP, in v tvojem klientu enostavno skopiraj preneseno vsebino tja. Kopiraj, ne premikaj, torej "copy" in ne "move".

Če je vsebine veliko, ne prenašaj vsega naenkrat. Ne v prvem, ne v drugem koraku.

Ko boš prepričan, da je vse v redu, šele takrat pri starem ponudniku briši pošto oz. izbriši poštni predal.

Še enkrat - pazi na podatke, delaj korak po korak, ne vse vsebine naenkrat. Pri takih "ad hoc" selitvah in veliki količini podatkov se komot kaj zacikla...

vofra ::

Ok, hvala!

Invictus ::

vofra je izjavil:


Obstaja kaksna varianta, da POP3 racun (z vso posto vred) preselim iz enega serverja na drugega.

POP3 je samo protokol za pobiranje pošte.

Naredi nov account, ki ima IMAP dostop, vzemi enega poštnega klienta ala thunderbird, premakni iz starega v nov account, in se bo avtomatsko sinhroniziralo.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Poštni odjemalci (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Programska oprema
375266299 (11230) Matko
»

Gmail za 15. rojstni dan dobiva štoparico (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
5017457 (13845) MrStein
»

Cloud gostovanje e-pošte (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6011749 (10587) c3p0
»

POP3 mail na več PC

Oddelek: Omrežja in internet
203090 (2780) axee
»

Ali postaja email.si vedno bolj nezanesljiv?

Oddelek: Omrežja in internet
363756 (2341) marsovcek

Več podobnih tem