» »

Japonska policija izgubila disketi z osebnimi podatki

Japonska policija izgubila disketi z osebnimi podatki

Slo-Tech - Japonski policiji so ušli osebni podatki 38 ljudi, ki so se prijavili za bivanje v neprofitnih stanovanjih v okrožju Meguro. Med pobeglimi osebnimi podatki so imena, rojstni podatki in spol. Gre za podatke iz običajne preveritve, ki jo v sodelovanju z lokalnimi oblastmi izvajajo od leta 2012, da prijavitelji ne bi bili člani kriminalnih organizacij (background check). Neobičajno pa je dejstvo, da so izgubili podatke tako malo ljudi, in predvsem medij, na katerem so bili shranjeni. Japonci so izgubili -- dve disketi. Ni jasno, ali so jih le pomotoma vrgli proč ali pa ju je kdo dejansko odtujil. Pred tem sta bili disketi, ena iz decembra 2019 in druga iz februarja letos, shranjeni v omarici na policijski postaji. Za zdaj niso zaznali zlorabe teh podatkov.

Kadar v modernem času beremo o pobeglih osebnih podatkih, gre skorajda brez izjeme za vdore v podatkovne baze, zato je tudi odtujenih podatkov precej več. Bili so tudi že primeri, ko so se izgubljali kakšni prenosni računalniki, ključki USB ali zgoščenke, o disketah pa res že zelo dolgo nismo poročali. A Japonska policija - in to ni napaka v prevodu - se je 38 posameznikom opravičila zaradi izgubljenih disket in jim zagotovila pomoč pri zaščiti pred zlorabo osebnih podatkov.

48 komentarjev

nirburu ::

Disketi??
V bistvu zelo prebrisano. Keri genZ hacker pa sploh še zna kaj je to floppy disk.

Glugy ::

No evo diskete so zakon celo v tako napredni državi kot je Japonska.

_Denny_ ::

Japonci imajo kar radi relikvije iz davnih časov. Poleg disket še ne morejo oz. nočejo opustiti faxov, feature phonov in do nedavnega še VHS videorekorderjev.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

Irbis ::

Ko sem bil pred nekaj leti na Japonskem in kupoval razglednice, je prodajalka v trgovinici lepo potegnila iz predala abak in izračunala vsoto nanj. In isti dan, ko sem se peljal s šinkansenom, sem se potem peljal na lokalnem vlaku, ki je imel še lesene vagone. Se res zelo držijo tega, da ne ukinjajo stvari, ki dobro delujejo.

mr_chai ::

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.

WizzardOfOZ ::

mr_chai je izjavil:

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.


Da, da, to bo to. Če so oni tok zadaj, smo mi tam nekje pri nabiralništvu. :))

Za tujce mogoče res tako zgleda - tradicionalna oblačila, retro računalniki, na tvojo žalost le po izgledu. Tako da ta izgled zelo vara. Po stopnji digitalizacije so nekje na 30% pred ostalim svetom (skoraj 93% ljudi uporablja najnovejše tehnologije, medtem ko smo v sloveniji tam nekje med 27 in 30%).
Lahko si pa malo pogledaš kaj njihovi superračunalniki izračunavajo, pa boš videl, da je bila tvoja trditev zelo napačna.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Zgodovina sprememb…

Furbo ::

mr_chai je izjavil:

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.

To bo to ja, še njihovi WCji so 100 let pred našimi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Miki N ::

Pač Japonci radi obdržijo stvari, ki so jim všeč. Klasičen primer je keš - na Japonskem je še vedno zelo popularno plačevanje praktično vsega v trdem kešu - od drobnarij do avtov. Pa ne da nimajo možnosti za drugo, ampak ljudje imajo preprosto tako radi, ostali si ga pa lahko peljete.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miki N ()

nekikr ::

Furbo je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.

To bo to ja, še njihovi WCji so 100 let pred našimi.

Kako to misliš? Tudi pri nas lahko kupiš tak WC, samo ti je predrag in potem kupiš tistega za 100€.

V-i-p ::

nekikr je izjavil:

Furbo je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.

To bo to ja, še njihovi WCji so 100 let pred našimi.

Kako to misliš? Tudi pri nas lahko kupiš tak WC, samo ti je predrag in potem kupiš tistega za 100€.

Ja, samo pri njih je to nekako standard, za razliko od nas ;).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

darkolord ::

nirburu je izjavil:

Disketi??
V bistvu zelo prebrisano. Keri genZ hacker pa sploh še zna kaj je to floppy disk.
Sem gledal video, ko so otrokom pokazali disketo: "o, 3D sprintana save ikona!"

sbawe64 ::

Disketi sta bili 5.25" 360 kB :D ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

nekikr ::

V-i-p je izjavil:

nekikr je izjavil:

Furbo je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.

To bo to ja, še njihovi WCji so 100 let pred našimi.

Kako to misliš? Tudi pri nas lahko kupiš tak WC, samo ti je predrag in potem kupiš tistega za 100€.

Ja, samo pri njih je to nekako standard, za razliko od nas ;).

In za to si kriv ti, ker ne kupiš modernega sekreta. Niso nič pred nami, prav enak Toto imaš tudi pri nas, samo plačati ga je treba, tako kot ga oni.

feryz ::

Miki N je izjavil:

Pač Japonci radi obdržijo stvari, ki so jim všeč. Klasičen primer je keš - na Japonskem je še vedno zelo popularno plačevanje praktično vsega v trdem kešu - od drobnarij do avtov. Pa ne da nimajo možnosti za drugo, ampak ljudje imajo preprosto tako radi, ostali si ga pa lahko peljete.
Pravzaprav je malo drugače. Tako, kot si namignil. Par korakov ven iz središča mesta, boš zaman iskal POS. Preprosto jih ni. Keš je vse. Po vaseh pa sploh, vas je tam par 10 ali par 100 tisoč ljudi.
Baje so preškrti, da bi plačevali provizije kartičarjem.

Irbis ::

Dalno je tudi to, da je plačevanje z gotovino tam praktično obred. Bolje da se ne prikažeš s kakšnim zmečkanim bankovcem, pri plačevanju moraš prijeti denar z obema rokama in ga spoštljivo ponuditi trgovcu brez kakšnega odlaganja na pult.

thramos ::

Pa da te pozabljena denarnica polna denarja pocaka, kjer si jo pustil.

V-i-p ::

nekikr je izjavil:

V-i-p je izjavil:

nekikr je izjavil:

Furbo je izjavil:

mr_chai je izjavil:

Japonska je kar se IT-ja tiče še zelo vzadaj, ja tam pri disketah in Epson tiskalnikih.

To bo to ja, še njihovi WCji so 100 let pred našimi.

Kako to misliš? Tudi pri nas lahko kupiš tak WC, samo ti je predrag in potem kupiš tistega za 100€.

Ja, samo pri njih je to nekako standard, za razliko od nas ;).

In za to si kriv ti, ker ne kupiš modernega sekreta. Niso nič pred nami, prav enak Toto imaš tudi pri nas, samo plačati ga je treba, tako kot ga oni.

Hvala, bom kar "na roke": Vaša cena:8.461,79 EUR
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

Furbo ::

nekikr je izjavil:

In za to si kriv ti, ker ne kupiš modernega sekreta. Niso nič pred nami, prav enak Toto imaš tudi pri nas, samo plačati ga je treba, tako kot ga oni.

Aja jaz sem kriv, kljub temu, da ga imam v Sloveniji priliko sprobati na vsakem vogalu, v vsaki gostilni, hotelu.. tako kot na Japonskem? Capljamo daleč zadaj in to ne po moji krivdi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

6bt9hmDwY ::

A tista reč stane 8 jurjev €, da ti rit opere ali kaj? Ne verjamem, verjetno ima še kakšne bolj hedonistične nastavke... :-))

m0LN4r ::

Japonska kultura je znana po tem, da ohranjajo, spostujejo "staro" in istocasno sibajo z novimi zadevami hkrati.

Tisto z WCji ste zamudili ze kaksno desetletje al dve, to je nekako tako kot prinas WCji, kjer se deska pocasi spusca. Se mal pa jih bo v vsakem lokalu.

Bolj zanimiva je higiena, prinas je cist, spucan itn. WC prava redkost.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

6bt9hmDwY ::

Pa že, zdaj imajo 25% popousta na ene 3500EUR pa res. Še nek daljinec kupiš poleg... Ampak v resnici je prava sprememba samo tisti pralec (ali kaj je še možno s tistim delati), ne vem, no. Bi pa res moralo imeti zelo še kakšne osebne raznolike masažne funkcije :-) Četudi je popust, vprašanje, kako vse je 'občuten'. :-) Ne rečem, ajd, da sem nek kriptomogotec, ampak vseeno... Kaj te vem... Letos že ne.

Eh, tak se že vsak wc počasi spušča, to pa res ni nek civilizacijski presežek.

Ja kaj, wc - pustiš, kot je, 'naribaš'... Saj se tudi samo spuca, ali ne? Malo bolj močan curek na okrog in je.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 6bt9hmDwY ()

thramos ::

V Bauhausu prodajajo popodusche, ki za nekaj 10 evro zajame bistvo "japonskih" wcejev - z vodo spuca rit.

Za par sto evro pa z nemskega amazona ze z ogrevanjem, razlicnimi curki ipd.

Kakorkoli, po parih dneh uporabe hitro dojames, da je drgnenje dreka s papirjem barbarsko :))

mtosev ::

Ah diskete. Njih sem uporabljal v poznih 90s ko je še DOS bil del Windowsov. Se spomnim kako se je diskete v dosu kopiralo. Copy a: a:
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

kixs ::

mtosev je izjavil:

Ah diskete. Njih sem uporabljal v poznih 90s ko je še DOS bil del Windowsov. Se spomnim kako se je diskete v dosu kopiralo. Copy a: a:


Lepo, da se se spomnes DOS-a. Ampak komande pa bolj slabo. V tej sintaksi je vec napak.

mtosev ::

Saj napišeš help v DOSu pa ti vse izpiše, če si pozabil.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

sbawe64 ::

DOS Shell, Norton commander anyone ?
2020 is new 1984
Corona World order

mtosev ::

Norton Commander poznam yup.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Key Quest ::

Cestitke.

Sicer oa sem ravno letos brskal po skladiscu v iskanju USB disketnika ... in sem ga tudi nasel. Sodelavec je "NUJNO" rabil podatke z bekih pozabljenih disket. Datoteke ustvarjene leta 1994 so se normalno skopirale, hehe. Je oa hecno videt kako W10 brez da bi trenili lepo priklopijo USB disketnik v A: in akcija.

BT52 ::

Key Quest je izjavil:

Cestitke.

Sicer oa sem ravno letos brskal po skladiscu v iskanju USB disketnika ... in sem ga tudi nasel. Sodelavec je "NUJNO" rabil podatke z bekih pozabljenih disket. Datoteke ustvarjene leta 1994 so se normalno skopirale, hehe. Je oa hecno videt kako W10 brez da bi trenili lepo priklopijo USB disketnik v A: in akcija.


Čaki a ni USB port explodiral? LOL

Key Quest ::

LoL res.

kixs ::

Bolj je zanimivo kaj bi nujno rabil 27 let stare podatke, ki niso bili tako nujni, da bi backup osvezeval - dajal na novejsi medij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

BT52 ::

Lahko je kak stara CNC mašina. Ali neki podobnega.

Hemi426 ::

Naj vas ne skrbi Japonska. V Tokiu si policisti zaradi pomanjkanja kriminala sami nastvljajo zasede.
V Tokiu se počutiš ponoči neopisljivo bolj varnega kot v Ljubljani v relaciji Kotnikova-Trubarjeva.
Dejansko se enkrat nisem počutil ogroženega v Tokiju.

sbawe64 ::

In jakuze ?
A v LJ se počutiš kje ogroženega ?
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

c3p0 ::

Jakuze ne ropajo turistov.

filip007 ::

2x po 1.44MB, kaj dosti niso izgubili.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Gagatronix ::

Glede na to kako so Japonci rigorozni glede osebnih podatkov bo tole se konkreten clusterfuck.

TESKAn ::

Jakuze majo bojda problem s podmladkom, ko se nobenemu ne da več ukvarjat s kriminalom...
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

BT52 ::

Gagatronix je izjavil:

Glede na to kako so Japonci rigorozni glede osebnih podatkov bo tole se konkreten clusterfuck.


;D Malo smešno, ko je tu eno novico naprej govora o izgubi 77TB na univerzi v Kyotu. Heh

V-i-p ::

mtosev je izjavil:

Ah diskete. Njih sem uporabljal v poznih 90s ko je še DOS bil del Windowsov. Se spomnim kako se je diskete v dosu kopiralo. Copy a: a:

Kopiraj a dvopičje na a dvopičje ;).
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

MIHAc27 ::

Ravno prejšnji teden sem rabil disketo. Ena plošča z Core2duo se BIOS nikakor ni hotel posodobit iz USB, prek floppy je pa šlo.

Vseen boljši procesor ni hotel delat, tko da se je plata menjala.

c3p0 ::

TESKAn je izjavil:

Jakuze majo bojda problem s podmladkom, ko se nobenemu ne da več ukvarjat s kriminalom...


Še seksat jim ni, bo pa se cel tetoviral in s pištolo strašil po mestu. I get it.

Markoff ::

sbawe64 je izjavil:

Disketi sta bili 5.25" 360 kB :D ?

To je tu vprašanje.

8", 5,25" ali 3,5"?

HD ali SD?

I'm too old for this shit.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

MrStein ::

SS ali DS?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WizzardOfOZ ::

Single side ali double side
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Miki N ::

c3p0 je izjavil:

TESKAn je izjavil:

Jakuze majo bojda problem s podmladkom, ko se nobenemu ne da več ukvarjat s kriminalom...


Še seksat jim ni, bo pa se cel tetoviral in s pištolo strašil po mestu. I get it.


Pa saj je bilo zgoraj omenjeno, da bodo vse avtomatizirali. Robo-jakuze FTW!

mtosev ::

1.44MB unformated diskete so celo starejše od mene.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Gagatronix ::

Glede na nivo tehnologije, ki je marsikje na Japonskem obstal v sredini devetdesetih, niso diskete nic presenetljivega.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Japonska policija izgubila disketi z osebnimi podatki

Oddelek: Novice / Zasebnost
487718 (3876) Gagatronix
»

Japonska želi prepovedati omrežje Tor

Oddelek: Novice / NWO
247185 (5017) Glugy
»

Sony še vedno na udaru (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Varnost
13126839 (24479) ABX
»

British Petroleum izgubil prenosnik z osebnimi podatki

Oddelek: Novice / Zasebnost
144484 (3393) Pyr0Beast
»

LPP s kartico Urbana ne sme zbirati lokacijskih podatkov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Zasebnost
17136170 (32713) noraguta

Več podobnih tem