» »

Prva zaposlitev v IT - data scientist?

Prva zaposlitev v IT - data scientist?

Alien321 ::

Pozdravljeni,

Sem v iskanju prve zaposlitve in še ne poznam trga dela in ne vem kakšne možnosti za zaposlitev imam. Zato me predvsem zanima, kakšno zaposlitev lahko s trenutnim znanjem dobim, oziroma kaj se moram še naučiti, da bom bolj konkurenčen.

Imam končano VI/2. stopnjo izobrazbe, ki pa ni FRI. Od programiranja znam Python in nekaj ML. Delal sem razne simulacije kjer sem uporabljal numpy, pandas, matplotlib itd. Sql ne znam, logika mi zelo dobro gre, matematika tudi, vendar sem z znanjem tam na srednješolski ravni.

Kakšne so s trenutnim znanjem realne možnosti, da dobim kakršno koli zaposlitev v smeri data scientist oz. karkoli drugega?

Kaj se moram še naučiti, da bom bolj konkurenčen? V naslednjem letu sem pripravljen dnevno posvetiti 2 uri za učenje. Kaj se učiti in kaj lahko čez eno leto pričakujem?

Hvala za odgovore.

Blinder ::

Backend se nauci, pa bos imel najvec moznosti za dobit delo
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Tody ::

Alien poslji mi zs s cv pa ti mogoče lahko pomagam.

kuall ::

Uči se SQL in ne poslušat trdih slo tech buč, da je to brezveze. Raje si poglej statistiko. SQL je najbolj popularen jezik, če odštejemo web jezika, ki sta na vrhu.
https://insights.stackoverflow.com/surv...

Alien321 ::

Blinder je izjavil:

Backend se nauci, pa bos imel najvec moznosti za dobit delo


Pa imam kaj moznosti kot samouk? Ce ja, kje zaceti, mogoce kasni tecaji? Kaksne so minimalne zahteve
in v koliksnem casu lahko realno iscem zaposlitev?

Tody ::

Alien v slo so zadeve se v začetku, kot junior hitro najdes sluzbo. Ne pa zdaj takoj ciljat na 5k plače.

kuall ::

>Pa imam kaj moznosti kot samouk?
ja

>Ce ja, kje zaceti, mogoce kasni tecaji?
hobi projekti, ki imajo možnost tudi kaj zaslužit, itak. če imaš srečo poznaš koga, ki ti rihta plačljive projekte in se tam učiš, to je pa idealni scenarij.

>Kaksne so minimalne zahteve
ne delat zgube delodajalcu

>in v koliksnem casu lahko realno iscem zaposlitev?
ko zaključiš prvi impresivnejši hobi projektić.

če sem iskren so vprašanja bolj čudna. jaz bi ti lahko tudi konkretno pomagal ampak ne bom. :)
kot sem gledal je povprečna neto plača programerja 2k neto, ampak eni imajo precej visoke plače in kvarijo, tak da 1.5k je bolj realno.
na začetku boš dobil jurja, pol pa če boš sposoben se bo dvignilo na 2 jurja in upajmo tudi dlje.

A110 ::

Blinder je izjavil:

Backend se nauci, pa bos imel najvec moznosti za dobit delo


Zakaj bi silil v backend če že zna nekaj ML? Naj nadaljuje in nadgrajuje že znano, sploh če ga veseli.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

Blinder ::

kuall je izjavil:

kot sem gledal je povprečna neto plača programerja 2k neto, ampak eni imajo precej visoke plače in kvarijo, tak da 1.5k je bolj realno.


Kje si dobil podatek o 2000 neto? Ceprav vem, tudi tebi se zdi cifra sumljivo visoka.

A110 je izjavil:


Zakaj bi silil v backend če že zna nekaj ML? Naj nadaljuje in nadgrajuje že znano, sploh če ga veseli.


Backend je najbolj iskana stvar. Mogoce celo edina iskana. ML lahko ima glih za hobi, ne vidim, kako naj bi kot samouk lahko postal konkurencen. Pa tudi place v ML so verjetno nizje kot na backendu, zaradi povprasevanje:ponudba (vsak drugi bi rad neki ML danes)
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

A110 ::

Backend edina iskana? Poglej recimo oglase za delo na slo techu in poglej koli je iskanega za delo s podatki. Upostevati je potrebno tudi, da je na trgu veliko veliko vec backend razvijalcev kot data/ML engineerjev in da se je podrocje sele zacelo dobro razvijati in je v vzponu. Da ne bo pomote, z backendom (razen da je tecen in dolgocasen za popizdit) ni popolnoma nic narobe ampak ce ima ze nekaj predznanja iz ML, veselje do matematike in jo razume potem ne vidim smisla prekvalifikacije.

Blinder ::

Alien321 je izjavil:

Blinder je izjavil:

Backend se nauci, pa bos imel najvec moznosti za dobit delo


Pa imam kaj moznosti kot samouk? Ce ja, kje zaceti, mogoce kasni tecaji? Kaksne so minimalne zahteve
in v koliksnem casu lahko realno iscem zaposlitev?


Ne vem, poskusi in nam poročaj čez par let, kako je šlo.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

6bt9hmDwY ::

A110 je izjavil:

backendom (razen da je tecen in dolgocasen za popizdit)

Wtf? Database in backend sta dolgočasna? Pa meni osebno je tole edino smiselno in enostavno pri vsem skupaj, kjer se problem razčleni/zmodelira, postavi vertikale in kalkulacije/algoritme itn. Je sicer odvisno, kdaj prideš zraven in v kakšni vlogi, ampak za frontend je veliko usklajevanja z naročnikom, preverjanje v različnih browserjih in umetniška žilica. FE frameworki to sicer lahko poskusijo rešiti večinsko, ne pa za vse primere. Se motim?

A110 ::

meni je backend dolgočasen in beden, frontend pa še bolj. že zato ker kaj dosti razmišljanja ni potrebno. vsak pa ima svoje mnenje.

6bt9hmDwY ::

A110 je izjavil:

meni je backend dolgočasen in beden, frontend pa še bolj. že zato ker kaj dosti razmišljanja ni potrebno. vsak pa ima svoje mnenje.

Ok, kaj pa je tebi fajn potem? :-)

A110 ::

to s cemer se ukvarajam. statistika, modeliranje, predvsem delo s podatki. racunalnik je samo pomozno orodje, vecina se stori v glavi. je pa res da sem po formalni izobrazbi matematik in ne racunalnicar. stancanje spletnih strani mi je res zadnja stvar po zanimivosti

6bt9hmDwY ::

A110 je izjavil:

to s cemer se ukvarajam. statistika, modeliranje, predvsem delo s podatki. racunalnik je samo pomozno orodje, vecina se stori v glavi. je pa res da sem po formalni izobrazbi matematik in ne racunalnicar. stancanje spletnih strani mi je res zadnja stvar po zanimivosti

Razumem. IT panoga je sicer precej več kot samo štancanje spletnih strani.

A110 ::

saj jaz sem tudi v IT, ampak ne web developmentu. in ravno zato vem da obstajajo se druag podrocja kot samo back/fron end

strawman ::

Alien321 je izjavil:

Pozdravljeni,

Sem v iskanju prve zaposlitve in še ne poznam trga dela in ne vem kakšne možnosti za zaposlitev imam. Zato me predvsem zanima, kakšno zaposlitev lahko s trenutnim znanjem dobim, oziroma kaj se moram še naučiti, da bom bolj konkurenčen.

Imam končano VI/2. stopnjo izobrazbe, ki pa ni FRI. Od programiranja znam Python in nekaj ML. Delal sem razne simulacije kjer sem uporabljal numpy, pandas, matplotlib itd. Sql ne znam, logika mi zelo dobro gre, matematika tudi, vendar sem z znanjem tam na srednješolski ravni.

Kakšne so s trenutnim znanjem realne možnosti, da dobim kakršno koli zaposlitev v smeri data scientist oz. karkoli drugega?

Kaj se moram še naučiti, da bom bolj konkurenčen? V naslednjem letu sem pripravljen dnevno posvetiti 2 uri za učenje. Kaj se učiti in kaj lahko čez eno leto pričakujem?

Hvala za odgovore.


To sicer ni moje področje v IT-ju, imam pa 2 kolega, ki sta po faksu začela z delom v tej smeri.
Če v ITju nimaš praktičnih izkušenj, in imaš izkušnje le iz raznih coursov/tutorialov, je data scientist pozicija začasno malce izven tvojega dosega. Predlagam, da se konkretno naučiš uporabe relacijskih baz, ter iščeš junior data analyst pozicije. Tam bo tvoja naloga verjetno nekaj v smislu ustvarjanja reportov za stranke na poglagi obstoječih data setov. S tem boš dobil praktične izkušnje, bolj boš razumel poslovni kontekst in način dela na tem področju. Odvisno od tvoje lokacije, je data analyst pozicij kar precej.
Seveda se verjetno da najti junior data scientist pozicija, ampak je to po mojem mnenju nekako v duhu cyber security pozicije, kjer za začetek potrebuješ precej system/networking/programming znanja, da sploh razumeš 'big picture' in ne gledaš le alarmov na nekem monitoring sistemu.

kuall ::

Blinder je izjavil:

Kje si dobil podatek o 2000 neto? Ceprav vem, tudi tebi se zdi cifra sumljivo visoka.

v bistvu govorim o tem, koliko dobiš nakazano na kartico. https://www.boljsaplaca.si/
če jaz dobim 2k nakazano sem povpovrečen, če manj sem podpovprečen, več nadpovprečen. tak nekak sem si zadnjič razložil. to je meni merilo. :D

A110 je izjavil:

meni je backend dolgočasen in beden, frontend pa še bolj. že zato ker kaj dosti razmišljanja ni potrebno. vsak pa ima svoje mnenje.

beden ti je zato, ker nisi vajen, vajen pa si tiste svoje matematike. vsak ljubi najbolj tisto, česar je vajen. isto kot heroinski odvisnež najbolj ljubi heroin, ker se ga je navadil. to nima kaj dosti veze z razmišljanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Alien321 ::

Hvala za dogovore, mi zelo pomaga pri izbiri nadaljnega ucenja in planiranju kariere. Me pa sedaj predvsem zanima kje lahko iscem prvo zaposlitev? Je to slo-tech/mojedelo, kje drugje, mogoce celo tujina?

6bt9hmDwY ::

Alien321 je izjavil:

Je to slo-tech/mojedelo, kje drugje, mogoce celo tujina?

Vse to, ni pa se zanašati, da te bodo zaposlili na osnovi lepih oči.

secops ::

Pojdi najprej naredit magisterij na FRI, imajo posebno smer za datascience. Če ti to ni všeč imaš na FMF smer uporabna statistika in pa računalništvo in matematika. Verjetno je kateri izmed teh 3 programov pravi korak v želeno smer.

A110 ::

secops je izjavil:

Pojdi najprej naredit magisterij na FRI, imajo posebno smer za datascience. Če ti to ni všeč imaš na FMF smer uporabna statistika in pa računalništvo in matematika. Verjetno je kateri izmed teh 3 programov pravi korak v želeno smer.


Uporabna statistika je na FE, na fmf imajo samo en (izbirni) predmet ker objektivno ljudje ki prve stopnje niso naredili na fmf ali ali alternativi drugih univerz nimajo na 2stopnji fmf kaj delati. Ampak ja, se strinjam z okvirnimi planom.

TheBlueOne ::

Alien321 je izjavil:

Hvala za dogovore, mi zelo pomaga pri izbiri nadaljnega ucenja in planiranju kariere. Me pa sedaj predvsem zanima kje lahko iscem prvo zaposlitev? Je to slo-tech/mojedelo, kje drugje, mogoce celo tujina?


Uciti se ti ni treba, ker je maloverjetno, da bos zadel kar bo iskal tvoj bodoci delodajalec. Lahko malo potreniras. Si b.p. Kvalificiran za udobno zivljenje.

Kar se tice tujine je pa tako, da bos skoraj sigurno b.p. dobil sluzbo z lepo placo v DACH regiji. Ampak te opozarjam, da bos tam verjetno tudi ostal.

Lahko pa naredis priblizno kakor sem jaz in ostanes relativno blizu meje, konkretno Avstrija.

Kako konkretno iskati kjer sem jaz pa ti dam po alinejah.

Fino je imeti:
- LinkedIn
- Xing --> posebej Nemcija in deloma Avstrija

Zelo veliko dela se dobi preko (tudi naredis profil):
- Karierre.at
- Willhaben.at

Ce nimas simpaticnega CV ga nujno daj delati. Priporocam richtiggutbewerben.de. Ne trudi se sam, ker bodo oni vedno naredili x nivojev boljsega.

Ko ga imas poslji:
ISG Villach oz ISG Klagefurt
Actief Jobmade

S tema dvema podjetja kjer sem se najraje sodelujejo.

Vso sreco...

Zgodovina sprememb…

Tody ::

Če se nočeš vozit v avstrijo / nemčijo lahko poiščeš par podjetji se s tem ukvarja tudi v Sloveniji in ne rabiš magisterija za to... Škodi ne...

Blinder ::

TheBlueOne je izjavil:


Uciti se ti ni treba, ker je maloverjetno, da bos zadel kar bo iskal tvoj bodoci delodajalec. Lahko malo potreniras.


Tudi ce bo znal tocno to, kar isce delodajalec, ga verjetno ne bodo uzeli.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

TheBlueOne ::

Blinder je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


Uciti se ti ni treba, ker je maloverjetno, da bos zadel kar bo iskal tvoj bodoci delodajalec. Lahko malo potreniras.


Tudi ce bo znal tocno to, kar isce delodajalec, ga verjetno ne bodo uzeli.


Zakaj? Ce imas take probleme, potem se morda malo zamisli, da nekaj delas narobe v diplomatskem smislu.

Blinder ::

Zakaj, konkurenca, in delodajalci, ki skos nekaj "iščejo" ampak v resnici ne potrebujejo nobenga novega
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

TheBlueOne ::

Blinder je izjavil:

Zakaj, konkurenca, in delodajalci, ki skos nekaj "iščejo" ampak v resnici ne potrebujejo nobenga novega


Enako kot zaposleni. :) Gledamo kaj je na voljo, ceprav imamo sluzbo.

Mali voz ::

TheBlueOne je izjavil:


Ce nimas simpaticnega CV ga nujno daj delati. Priporocam richtiggutbewerben.de. Ne trudi se sam, ker bodo oni vedno naredili x nivojev boljsega.

Ali obstaja kakšen slovenski ekvivalent tega?

Delodajalci imajo talent hunterje, kaj pa obratno, lahko nezaposlen najame koga, ki mu bo poiskal službo? To bi morala biti naloga Zavoda za zaposlovanje, ampak kolikor vem, niso ravno učinkoviti.

Smurf ::

Lahko tudi ti najames agencijo, da ti najde sluzbo.

Mali voz ::

Lahko kakšno konkretno ime takšne agencije?

Smurf ::

Naceloma te, ki tudi head-huntajo. Recimo: https://www.adittec.si/

bazar44 ::

Zdravo,

sem na podobnem, kot avtor tele teme. Imam 7. stopnjo tehničnega faxa, ki pa ni IT in trenutno delam v nekem "polovičnem" supportu. Ostalo je neko projektno vodenje, ki mi ne koristi prav preveč.

Moja želja je iti v IT full time. Pred časom sem nekaj gledal HTML, CSS, Bootstrap in potem je bilo konec. Sedaj ciljam prav tako na nekega podatkovnega analitika, zato sem začel z SQL in PostgreSQL (https://www.udemy.com/course/sql-and-po.... Nadeljeval bom s Pythonom in upam, da bom najdel v redu course, ki bo navezan na PostgreSQL. Delovno mesto imam že približno ogledano, zanima pa me, kdaj znam dovolj, da me lahko zaposlijo in jim ne bom totalna nadloga?

- Pri sql se bom naučil osnovne izraze. Malo se bom "igral" nekih hudih analiz pa bržkone ne bom znal delati. Ugibam, da se to priučiš na dejanskem delovnem mestu in druge ni? Govorim seveda za 1. službo in junior pozicijo?
- Pri Pythonu bom znal uporabljati osnovne funkcije (upam, da tudi OOP), verjetno tudi kakšno pošiljanje v bazo, pošiljanje preko api-ja, še kakšno preprosto web scrapanje, pa nekaj malih "prepisanih" projektov (kalkulator, to-do list...) in morda še kakšen moj. Dlje pa verjetno ne bo šlo.
- Za to si bom vzel približno pol leta. Z prvim coursom iz sql bom v kratkem zaključil, Python in ostalo bo trajalo malo dlje.

Odločil sem se za Python, ker je menda "lažji" od ostalih in bolj primeren za mesto podatkovnega analitika. Oglasov za Python je kar precej. Ali je to sploh pomembno, kateri programski jezik izberem za štart?

Če potegnem črto dejansko ne bom znal narediti ničesar uporabnega. Zanima pa me, ali je to dovolj? Se pravi, da bi v službi imel nekega vodjo, ki bi mi dejansko pokazal pot, rekel "napiši to in to skripto, takole obrni in tole mora pasti ven". Ali bi bilo to mogoče, ker preden bom znal kaj konkretnega bo minilo več let?

Hvala za odgovore.

kuall ::

bazar44 je izjavil:

Ali je to sploh pomembno, kateri programski jezik izberem za štart?

vsaka firma ima svoj omejen set jezikov, ki jih uporablja. če ne znaš jezika x, ki ga firma y uporablja potem tam odpadeš. jezika se je lahko naučiti, tako pa spet ne, pač zamudno je. meni se ne bi dalo učiti novega jezika.

napsy ::

bazar44 je izjavil:

zanima pa me, kdaj znam dovolj, da me lahko zaposlijo in jim ne bom totalna nadloga?


Totala nadloga nikoli nebi smel bit. Ce to opazis pri tvojem delodajalcu, potem se moras pogovorit s tvojim sefom.

Kdaj znas dovolj, je odvisno od trenutne pozicije oz. od zazeljene. Za junior znas dovolj, kadar poznas osnove jezika in programiranja nasplosno, znas vprasat za pomoc in imas neko zeljo po napredovanju in ucenju (prava mentaliteta)

Pri senior je ta "kdaj znas dovolj" drugacen, ker so tudi pricakocanja drugacna.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

pegasus ::

"Prva zaposlitev" in "data scientist" pomeni samo eno - 90% časa boš preživel s čiščenjem in strukturiranjem podatkov, da bodo primerni za strojno obdelavo. Tako da u nulo naštudiraj tr, sed, awk, pa tudi kak perl za prežvekovanje teksta. Šele ko boš imel podatke organizirane, se lahko lotiš kakih bolj seksi pristopov in iz njih izvlečeš kako znanje ...

A110 ::

pegasus je izjavil:

"Prva zaposlitev" in "data scientist" pomeni samo eno - 90% časa boš preživel s čiščenjem in strukturiranjem podatkov, da bodo primerni za strojno obdelavo. Tako da u nulo naštudiraj tr, sed, awk, pa tudi kak perl za prežvekovanje teksta. Šele ko boš imel podatke organizirane, se lahko lotiš kakih bolj seksi pristopov in iz njih izvlečeš kako znanje ...


To ni nujno res. Brez ustreznih podatkov tudi nadaljna obdelava ni možna tako da to za juniorja ni samoumevna naloga saj marsikdaj dajo tja kaksnega izkusenejega cloveka ki zna tudi ustrezno zapolniti luknje v podatkih. Da ne omenjam da je v vecjih firmah to bolj delo data engineerjev (ki so v trenutno v najvecjem pomanjkanju ravno zato, ker bi se firme rade sle data science nimajo pa niti ustrezne infrastrukture za to) kot scientistov...

Invictus ::

Seveda je res...

Dobro urejeni podatki dajo ven dobro urejene rezultate. Oz. ne vedno, ampak vsaj osnova je :)).

Pač logika "shit in, shit out". Dokazana praktično vedno na vsakemu projektu...

Iz sranja pač ne moreš narediti Michellinove večerje >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Razvoj iz junior v senior developeja (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
9212401 (7877) Smurf
»

Prekvalifikacija v programerja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
10710123 (6213) pffff
»

Ali so v Sloveniji sploh še kakšni developerji? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
28057761 (27358) LeQuack
»

Učenje doma za novo službo - Katera znanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5711179 (8894) scipascapa
»

Iskanje zaposlitve

Oddelek: Programiranje
359773 (8036) Gambino

Več podobnih tem