» »

Kompatibilnost platišče, pnevmatika, avto

Kompatibilnost platišče, pnevmatika, avto

salabajs ::

Pozdravljeni!

Imam obstoječe zimske gume 205/55R16. Kako naj sedaj izvem ali so te ustrezne za drug avto kamor jih želim montirati?

Po homologaciji se vsaka dovoljena dimenzija prične z 225.. Torej obstoječa guma ni veljavna, zanima pa me če lahko samo novo gumo nabavim (izberem dimenzijo, ki je navedena v kartončku) in jo montiram na obstoječe platišče? Slišal se že nekaj glede ET vrednosti ampak tega podatka nisem zasledil. Kar sem uspel razbrati: 6.5Jx16H2 112 (predvidevam da to pomeni 5x112 razmik med vijaki).

Hvala za pomoč!

Lp

šernk ::

pomembno bo tudi katero gumo imaš... širina 225 ne pove dovolj, ker 225/55/16 rabijo drugačno platišče kot 225/40/18


https://www.tyresizecalculator.com/whee...
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

salabajs ::

Moral bi še preveriti ampak kolikor se spomnim so bile navedene dimenzije v homologaciji:
215/60 R16
215/55 R17

Glede na to, da je obstoječe platišče 16, potem sklepam, da bi moral nabaviti gumo te dimenzije: 215/60 R16, samo ne vem pa če bo pasala, potem pa predvidevam, da je tako vseeno ali je guma za 60EUR/kom ali 120EUR/kom (ne upoštevajoč kvalitete), ker bi morala obe ustrezati. Ali se motim?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: salabajs ()

šernk ::

215/60 R16 - ta paše direkt
225/60 R16 - tudi

problem zna biti razmerje med vijaki, ki mora biti enako (sicer obstajajo ekscentrični vijaki, ki ti par mm posleparijo). ET je pomemben pa izključno, če platišče paše na avto ali ne, ker isti ET ne pomeni tudi da paše. Treba dejansko fizično preverit da platišče ne kam prime oz. da ne gleda izpod karoserije.

kolk daš za gumo je pa vseeno dokler nisi na dirkališču ali dokler ne prideš na mokro cesto, tam se pa delajo razlike tudi med novimi premium gumami, kaj šele dve leti starimi.

Kako je s homologacijo platišča pa nimam pojma, kar vem ga moraš imeti homologiranega, če ni original, kdo dejansko to preverja pa ne vem.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

cvalsr ::

Šernk, ni res!
Paše že, a ima poleg večje širine tudi večji premer, tako, da ti bo 'šteuc' z njo kazal nekoliko premajhno hitrost.

Salabajs, če je v homologaciji drugega avta ta dimenzija vpisana, so ustrezne, sicer niso. Amen.

šernk ::

Šernk, ni res!
Paše že, a ima poleg večje širine tudi večji premer, tako, da ti bo 'šteuc' z njo kazal nekoliko premajhno hitrost.


govorimo o Y platišču za na X avto z X gumami. Torej staro platišče lahko da na nov avto z novimi gumami, če mu fizično gre gor. Seveda z novimi gumami o čemer tudi sprašuje.

če daš pa stare gume gor na nov avto potem imaš pa prav, vendar govorimo o ustreznosti platišča in ne gum, za katere mu je že jasno da niso ok.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

salabajs ::

Dimenzija meni ni takšen problem, ker je navedena v homologaciji tako, da bom tako izbral eno izmed teh, ki so navedene. In v vsakem primeru potrebujem nove, ne - ker so drugačne mere navedene.

Vprašanje sedaj samo je ali lahko še uporabim obstoječe platišče ali je vse "za stran" in moram komplet nabavit. Drugače pa to obstoječe platišče ni original, ampak sem naknadno tako nabavil, da sem potem zamenjavo koles naredil - letne na 17" dol zimske pa 16" gor (oz. kontra).

Sedaj, če je kaj lažje oz. koristi - obstoječe so bile na VW Golf, sedaj pa bi šle na VW Passat.

AndrejS ::

Manjka še en podatek . širina platišča !
https://www.tiresandco.ca/tire-equivale...

cvalsr ::

Za 'feltne' velja enako kot za gume - homologacija!
Saj se da pri enih in drugih malo pogoljufati z bližnjimi / podobnimi dimenzijami, a moraš dobro vedeti, kaj počneš in se brezhibno znajti v tem labirintu črkovnih in številčnih oznak.
Saj se boš čisto v redu peljal. Toda, če se bo zavarovalnica potrudila poiskati razlog za neizplačilo kake "nedajbože" večje škode, ki jo boš povzročil ...

koyotee ::

.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: koyotee ()

fikus_ ::

šernk je izjavil:


problem zna biti razmerje med vijaki, ki mora biti enako (sicer obstajajo ekscentrični vijaki, ki ti par mm posleparijo).


Prosim za kakšno informacijo več. Hvala.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

ginekk ::

AndrejS je izjavil:

Manjka še en podatek . širina platišča !
https://www.tiresandco.ca/tire-equivale...


Ne ne manjka. Širina platišča je 6.5J torej 6.5 inčev ali 16.5cm. Že guma 205 (torej 205mm širine) je ravno na meji idealnega, kaj šele 215 in 225. Pasalo bo, samo se bo zvijala.
Meni bolj ustreza obratno - , sem že fural gumo širine 195 na 7.5J platišču.

šernk ::

fikus_ je izjavil:

šernk je izjavil:


problem zna biti razmerje med vijaki, ki mora biti enako (sicer obstajajo ekscentrični vijaki, ki ti par mm posleparijo).


Prosim za kakšno informacijo več. Hvala.

https://www.matsport.si/pnevmatike-in-p...

recimo s tem spraviš platišče 4x100 na 4x98mm. Čudežev seveda ne moreš pričakovati ampak kakšen mm se da posleparit.

@OP: še ena informacija je pomembna na katero sem popolnoma pozabil: da je pesto enako, drugače platišče ne bo centrirano.
In general, high velocity doesn't produce harmful injuries.
But what is dangerous is the high acceleration
or deceleration given at a certain time interval.

ginekk ::

šernk je izjavil:



recimo s tem spraviš platišče 4x100 na 4x98mm. Čudežev seveda ne moreš pričakovati ampak kakšen mm se da posleparit.

@OP: še ena informacija je pomembna na katero sem popolnoma pozabil: da je pesto enako, drugače platišče ne bo centrirano.


Jaz sem še fural eksentrične vijake točno za 2mm razlike (5x98 vs 5x100). Delujejo BP, ker je luknja za vijak skozi platišče običajno "precej" širša od vijaka.

Glede pesta. NUJNO! kar praviš. Kajti če je pesto manjše, tudi ni prave podpore, bo platišče viselo zgolj na vijakih kar je IMHO nevarno.

fikus_ ::

Za centriranje pesto-platišče, če ima platišče večji fi, se dobijo adapterji. Jih imajo v glavnem vsi vulkanizerji.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Alu platisca - na kaj je potrebno paziti

Oddelek: Loža
343792 (2379) dciglar
»

alu platišča za avto (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
6310328 (6795) šernk
»

Katera dimenzije ALU platišč?

Oddelek: Na cesti
225346 (4655) GrimReaper
»

Nakup platišč

Oddelek: Na cesti
102150 (1927) SkIDiver
»

Optimalne dimenzije zimskih pnevmatik (majhne-velike/tanke-debele) (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7121153 (17417) GrimReaper

Več podobnih tem