» »

Alamut, Krasni novi svet - Matura 2003 SLO

Alamut, Krasni novi svet - Matura 2003 SLO

jRk0 ::

jaz alamuta nisem prebral, poznam zgodbo, bom tudi se obnovo obsirno enrkat prebral danes, pa odlomke se kake mogoce ce bo cas. drugace mi ni tako vsec alamut.

kns pa sem prebral in mi je bla precej vsec knjiga pa tudi ko smo v soli pisali esej na obe knjigi sem dobil 4, ampak sem se osredotocil bolj na krasni novi svet.

meli smo pa naslov UPOR, UMIK, PRILAGODITEV

zdaj, problem je ce ti dajo doloceno iz ene knjgie pa od druge, ce si pa bolj prostih rok, kar se izbire oseb tice in ti gre bolje ena knjiga, je boljse da se v vecini na tisto opiras, nekaj pa seveda mors tudi iz druge.

jaz naprimer sem pr nasem eseju uporabil precej oseb iz kns pa tudi tahirja pol na koncu zraven vstavil in je bil dober esej.
You fuck up once, you loose two teeth.

_marko ::

Men predvsem slovnica dela probleme, vsebino vedno napišem precej vredu.
Potem pa zarad slovnice dobim 3.
Nevem kak bi se loto, da nebi bilo tolk slovničnih napak.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Bannockburn. ::

Odlično razmišljanje. Vendar, naše trenutno stanje je podobno dojemanju svobode v KNS. Vse dokler ni slabše, se resda ne čutimo svobodne, ko pa gre sistem predaleč, se zavemo tiste individualne svobode, ki smo je bili deležni prej.

Kot sem že rekel, tudi mi živimo nek krasni novi svet, vendar je težava v tem, da je Huxleyjev svet za nas nekaj povsem nesprejemljivega in odvratnega.

Bannockburn. ::

Ne bi se hvalil, ampak moj jezik je običajno kar 20/20 točk, na kar sem do neke mere tudi ponosen, saj sem v razredu skoraj edini z vsaj 90-odstotno jezikovno korektnostjo.

Sicer pa, v kolikor imaš razvit besednjak, imaš tudi neko širino in smisel za dobro vsebino.

_marko ::

Sploh ni nesprejemljiv in odvratne. Jaz imam pozitivno mnenje o njem.
Iz preprostega razloga. Tam je najbrž srečnih 99% ljudi, v našem svet pa je ta številka veliko nižja.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jRk0 ::

glede na to, da jaz navadno ful hitro stvar koncam ko enrkat stece (teste in eseje) in glede na to da je tu se precej vec casa kot v soli si le vzamem cas na koncu pa pogledam slovnicne napake.

gres lepo po vrsti, enrkat gledas izkljucno vejice, pazis da so res pravilno postavljene in da jih ni premalo, kaj sele prevec (mores pazit da je res povedek noter, al pa utemeljitev kaksna).

pol gres drugic velike zacetnice, pisavo imen, krajev, kaksni lapsusi, pa predvsem pr meni je problem malce grda pisava, to se bo treba potrudit jutri.

jaz vedno najprej napisem en esej na tisti konceptni list. pol pa grem esej prepisat v lepso pisavo in vmes se vedno kaj izboljsam, dodam, popravim.

napak nimam veliko nikoli, vsebina pac pa je za 3/4 vedno :) 5 se nisem v gim dobil :)
You fuck up once, you loose two teeth.

Tilen ::

Enih par ko poznam zdaj... ko pisejo ju3 so ob tej uri cist out ze ... (punce) kako bojo sele ju3 delale preden bojo zacele pisat.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Neon Dei ::

Seiduna se lahko sklanja po 1. ali 2. moški sklanjatvi. Torej:
1. moška (korak, koraka)
Seiduna
Seiduna
Seidunu
Seiduna (Seiduno)
o Seidunu
s Seidunom

2. moška (vojvoda, vojvode)
Seiduna
Seidune
Seiduni
Seiduno
o Seiduni
s Seiduno

Vsaj tako sem jaz ugotovil. Mogoče pa se motim?
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

jRk0 ::

to sem nasel na disku se, mislim da je iz dijaski.net:

Sklanjanje osebnih imen v Alamutu


IME
SKLANJANJE
SVOJILNI ZAIMEK



Hasan Ibn Saba
Hasana Ibn Saba/-e
Hasanov; Ibn Sabov
Ibn Tahir
Ibn Tahirja
Ibn Tahirjev
Seiduna
1. M ali 1. Ž
Seidunov (samo tako)
Mirjam
Abuja Alija
Abujev; Alijev

3. Ž
Mirjamin (rodilniško
napačno, npr. obleka Mirjam
pomeni poimenovanje obleke)
Halima
1. Ž
Halimin
Nizam al Mulk
Nizama al Mulka
Nizamov; al Mulkov
Buzruk Umid
Buzruka Umida
Buzrukov; Umidov
dai Ibrahim
daija Ibrahima
daijev; Ibrahimov
fedaiji
fedaijev
šolanje fedaijev; fedaijevsko
šolanje pomeni posplošitev -
vrsto šolanja (vrstni p.)
izmailci
1. M
izmailski nauk; nauk iranskih
izmailcev
Omar al Hajam
Omarja al Hajama
Omarjev; al Hajamov
Abu Bekr
Abuja Bekra
Abujev; Bekrov
You fuck up once, you loose two teeth.

Bannockburn. ::

Po prvi moški sklanjatvi Seiduno sklanja Bartol.
Janko Kos je povedal, da se bo upoštevalo le sklanjanje po 2. moški sklanjatvi (samostalnik na -a) oz. 1. ženski.

Neon Dei ::

Zanima me pa nekaj drugega in sicer, ali lahko pišem na pol s tiskanimi črkami. Imam, vsaj meni se zdi tako, precej normalen stil pisanja, ampak pišem velike začetnice vedno tiskano. Naprej potem pišem s pisanimi črkami, ampak velike začetnice so mi pa muka. Sploh nevem, če bi vedel vse velike črke napisat s pisanimi črkami.

A ve kdo, kako je s tem?
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

ganzi ::

ka pa velke začetnice?

veliki vezir? orlovsko gnezdo? krasni novi svet? rezervat? divjak?
LP

Jebiveter ::

Odlocilna ura se bliza z neverjetno hitrostjo!

Mogoce bo komu pomagalo (meni je - zelo!):
RTVSLO - Matura (zvocni posnetki interpretacije, itd.)

PS: Uf, tle je zdej do 5 postov na min! 8-O
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

Zgodovina sprememb…

Neon Dei ::

Ja, Bartol je zabluzil :)
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

Bannockburn. ::

Lahko pišeš tako.

ganzi ::

s kerim playerjem lah to poslušam?
LP

Neon Dei ::

RealPlayer

www.real.com

Tudi jaz sem poslušal te interpretacije in nasvete - škoditi ne more.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

jRk0 ::

matr, mam dial up in ne bo nic pomagalo tole:) sovrazim telekom!

no ja, saj vseeno, esej je krneki na maturi, rajsi se cesa drugega bojmo, al ne?:D grem naprej brat obnovo alamuta:)
You fuck up once, you loose two teeth.

rh^ ::

jrko: joj mi smo meli tudi naslov upor, umik, prilagoditev in da za vsako stvar napisat 3 osebe,itd. na kero šolo hodiš :D?

jRk0 ::

Gim-Ptuj :) pa ti?:>
You fuck up once, you loose two teeth.

rh^ ::

eko gim-kp ;) torej nevem od kje isti naslov. možno da je v kakšni dodatni literaturi, ki jo bereta oba profesorja ;)
mah mene ni niti nevem kolko strah za ju3.. bolj me skrbi matematika, ah ;) ... pa moje sošolke že tako paniko delajo da boli glava... :))

jRk0 ::

ma ja, punce samo panicarijo. pocakaj na matematiko, tam bo sele panika:) mene je pr mat samo visjega nivoja malo bad. pa zal mi je da sem ga sploh vzel:\

kako dolgo se ze esej psie jutri? 210 minut al kolko?
You fuck up once, you loose two teeth.

BaRtMaN ::

Real Player. V bistvu nisem slisal se nic konkretnega, le nekaj kratkih prebranih odlomkov in kratka interpretacija. Če imate kaj od pouka, se raje na tisto usmerite.

Esej se pise 3 solske ure, s tem da lahko gres ven prej, pol ure pred koncem pa ne smes ven in moras pocakati na konec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaRtMaN ()

Gandalfar ::

Ubistvu profesorji hodjo na seminarje kjer jim dajo potem te naslove :)

rh^ ::

mah ja ;) .. samo ženske res .. jutri že vidim da bo taka panika :D hehe.. zanimivo no ... bomo vidli, še enkrat srečno vsem .. treba it počasi spat.. btw kdaj moramo bit ju3 tam?!

jRk0 ::

am 150 minut je ja:) 210 je prevec :>
saj tudi 150 je kar zajetno ze:)
You fuck up once, you loose two teeth.

BaRtMaN ::

Mislm, da vsaj 20 minut pred 9. uro. Zacne se ob devetih, z Jrk0m sva pa ugotovila, da traja verjetno 150 minut.

jRk0 ::

ob pol 9 najpozneje bodi:> ob 9 se ze zacne pisati. pa da ne pozabite osebnih izkaznic!!! skrajno pomembno, da ne boste se domov letali...

jaz pa grem naprej obnovo alamuta brat. spat ne grem pred polnocjo :)
You fuck up once, you loose two teeth.

rh^ ::

sej res..!! osebne izkaznice!!! mater .. to bi 100% pozabu.. tnx :D ajde ..

ganzi ::

pravjo da je dobr bit naspan, sam js se bom tut do ene 12h uču..8-O
LP

ripmork ::

...njenih mlečnih seskov,ki silijo skoz mreže oken nam moškim v oči...

tole poslušat pa sploh ni slabo!>:D vsekakor boljše kot brat obnovo:D

BaRtMaN ::

Evo, nekaj povzetkov iz radijskih oddaj:

Alamut:
Vsak človek je imel/ima svoj alamut. - V. Bartol
jedro romana: nastanek in razvoj fanatizma

KNS:
- utopije so uresnicljive, resnicnost postaja utopija
- zavest o temni prihodnosti -> ljudje bi uvedli manj popolne, a bolj svobodne ureditve
- 1908 Ford uvede tekoci trak -> zacetek stetja v KNS
- svetovna drzava/rezervat
- svetovna drzava je hladna, lazna custva, podoba se zrcali v opisu Zavoda - kljub soncu Nikelj in beton oddajata hlad, "the lobby scene" ;)

Oba romana zrcalita podobo 30. let (diktatorji v Evropi).
Oba obravnavata moč oblasti in svobodo posameznika.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BaRtMaN ()

Jebiveter ::

Fantje in punce, zelim vam veliko srece in kreativno dopoldne!

Pa ne pozabite:
"Pozorno preberite navodila!" in pa "Zaupajte v svoje sposobnosti!" :P

BTW: Paaaaaaniiiiiiiikaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa!:O
Certainty of death. Small chance of success. What are we waiting for?

jRk0 ::

kaka panika, pred paniko se lepo napijes ruma (ene tri deci) in spis lepo umirjeno, zjutraj pa lepo na delo:) (pred spanjem pa se kaksno kuglico hasisa hehe:)
You fuck up once, you loose two teeth.

Neon Dei ::

Fantje in punce, zelim vam veliko srece in kreativno dopoldne!


Enako vam želim tudi jaz. Samo lepo umirjeno in brez pretiranih skrbi, pa bo šlo kot po maslu.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

_marko ::

Nekaj me še zanima o zunanji zgradbi. Uvod, jedro, zaključek. Torej, ko pišeš esej bi naj za vsako novo idejo v jedru uporabil nov odstavek. A to drži?

Kaj se bi naj napisalo v uvodu?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Bannockburn. ::

Drži.

V uvodi so zaželene informacije splošnega tipa (o delu/-ih, o avtorju/-ih, literarno obdobje, ...).

Fury ::

O shit, tale zenska na RTV posnetku ma tok zaspan glas, da 5 minut ni za poslusat :)

_marko ::

Kolk pa je približno dolžina uvoda?
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Bannockburn. ::

5-8 vrstic, največ 10-12.

_marko ::

Ok, hvala za vse.

Vso srečo jutri!8-)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

jRk0 ::

uvod je v bistvu precej tebi prepuscen, razen ce ne pise v navodilih posebej da mores osmislit malo delo pa avtorja pa cas pa to.

drugace pa najboljse da zacnes z neko tezo pa malo se iz zgodovine pocrpas, da mas res izviren uvod, pol pa tezo lepo vleces cez cel esej...

v jedru naprimer ce mas vec oseb, za vsako lahko uporabis svoj odstavek. ne sme pa jih biti prevec se mi zdi...
You fuck up once, you loose two teeth.

Neon Dei ::

A ni ravno to ena od pogostih napak, da učenec zgublja čas z navajanjem splošnih informacij o avtorju in delu, čeprav so te za esej popolnoma nerelevantne. Nekako si mi dozdeva, da je v uvodu potrebno le nekako začeti razpravljanje oz. razlaganje, začeti rdečo nit, ki se nato nadaljuje skozi celotni esej.

Moje mnenje je, da se te splošne informacije navajajo le, če tako zahteva navodilo za pisanje eseja.
"Honest disagreement is often a good sign of progress." -Mahatma Gandhi

jRk0 ::

hehe, popolnoma isto sma napisala:D
You fuck up once, you loose two teeth.

Dalmatinc ::

Hey kako vam je slo? Men je bil sexipilen naslov :D
Fuul me je blo strah..... ampak mi je naslov lezal.....teme so mi ble usec. Edin slovnica me bo mal pokopala.

Go go Ibn Tahir >:D

rh^ ::

okay, kar se mene tiče bolj gnilega naslova niso morali dat. sploh nisem mogu vseskupaj nekako povezat. najprej uvod ki ima nekaj v zvezi z drugačnostjo, potem hierarhija, potem john in mirjam (o kateri sem bolj malo napisal), potem pa še spet neki v zvezi z drugačnostjo in enako zaključek ... skratka krneki.. sej nisem slabo napisal samo vseeno.. ah bo že!:D

slycer ::

Uf, prvič na maturi, prvi del zaključen, po celotedenskem drkanju pa se počutim nekako takole: :|. Naslov je bil res za en "da ne bom rekel kaj", ampak se je dalo kar pisat. Jaz sem malo opisal sistem, pa potem izpeljal, da razni taki posamezniki kažejo, da ta ni popoln. Potem malce razkladal o posameznikih + vrednotenje in veliko finale. Napisal sem tam nekje 5 strani. Vprašanje pa je, če sem zajel vse, kar je bilo pričakovano od mene. No ja, na tistih 5 straneh je zagotovo nekaj. Lahko pa rečem, da sem v vsemu svojemu zanosi pisal še huje kot kak Cankar - vse nekaj izumetničeno in zabrisano v tekstu. No ja, bomo videli |O .

Tilen ::

kaksen je sploh bil naslov?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

s5cougar ::

"Istost" in drugačnost v Krasnem novem svetu in Alamutu
Errare humanum est.

_marko ::

Pisal sem razpravljalnega.
Naslov mi pa sploh ni bil všeč, o Mirjam in Johnu smo pa mislim da skor vsi zelo malo napisali... nevem kolk je tu točk vrednih.

Začel sem ful počasi, potem pa mi je časa skoraj zmanjkalo. Tako, da sem samo na hitro pregledal slovnične napake -> nisem najdel nobene, ponavadi pa jih imam zelo dosti. Tako, da nevem kako bo z slovnico, svojih napak pač jaz ne vidim.
Občutki pa hmm...
Pisal sem precej nezakomplicirano, nisem uporabljal nekih težkih stavkav .. itd
Tako, da sploh nimam niti približne predstave kaj naj pričakujem.
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pred šestdesetimi leti je izšla Orwellova 1984

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
224020 (3041) Ashrack
»

MATURA: Zločin in kazen

Oddelek: Šola
3235487 (33482) OldSkul
»

Esej

Oddelek: Šola
84743 (4567) OwcA
»

Bartol; Alamut

Oddelek: Sedem umetnosti
142789 (2590) leonius
»

Par gud knjig. Predlogi?

Oddelek: Loža
192792 (2485) ChiefThunder

Več podobnih tem