» »

Stanovanje v mestu ali Hiska izven mesta

Stanovanje v mestu ali Hiska izven mesta

«
1
2

m0LN4r ::

Sledec problem, odlocitev glede nepremicnine je zelo zelo tezka in sicer, ker bi po eni strani radi bli v blizini dogajanja, po drugi strani pa cena/kvadratni meter.

Opisem problem, vi pa povejte kako bi se vi odlocili in zakaj.

A:
Novo stanovanje v mestu 85 kvadratov, 3 sobno, z eno garazo in parkplacom, vse je blizu, a hkrati je stanovanje dovolj odmaknjeno, da ni ob kaksni prometni cesti, ampak v stanovanjskem delu z nizko pozidavo. Cena za stanovanje in garazo+parkplac je 560.000, vselitev cez eno leto.

B:
Novi dvojcek, izven mesta 20km, do centra izmerjeno z avtom je maks. 20 minut. 120 Kvadratov 4 sobe, dve nadstropji, garaza, parkplac, terasa, vrt. Vas ima 4000 prebivalcev, je za enim hribckom v naravi, imajo trgovino, crpalko, banko, imajo vrtec in osnovno solo.
Cena za tega 120 dvojcka je 520.000

C:
Novi trojcek na vogalu 150 kvadratov, 4,5 sobno, 3 nadstropja, terasa, garaza, carport.
Glede na ceno na kvadratni meter najboljse, ampak to je bogu za hrbtom v enem zaselku, kjer nimas nicesar, samo 100 his med njivami in do mesta 25 minut, pol ure.
Cena spet ista 520.000eur

D: Zadnja opcija
Zidanje tipske hise 110/125 kvadratov v 20km oddaljeni veliki vasi ob avtocesti z 10.000 prebivalci, kjer imas res vse, kar ima recimo eno manjse mesto. Zobar, zdravnik, 4 trgovine, fastfood, fancy sladoled, reka, jezero, vrtec, stajice, soli, sportna dvorana, dom za ostarele, dve banki, posta, optika, zeleznica, bus glavna linija do mesta, do mesta 15 minut, maks 20. Cena hise 200.000, parcela med 300-400.000 - pac ja povprasevanje.
Parcele se trenutno ne dobi, povprecno traja 3-4 leta, da imas sreco in kaksno dobis na drazbi.

Tako, prve tri so na voljo takoj. Zadnja moznost, pa se lahko zavlece v nedogled, ker pac ni parcel in jih investitorji pokupijo zelo hitro. Na obcini so cakalne vrste 4-5 let.

Lp
Ce koga zanima zakaj ne 120kvadratov v mestu... Ker imam samo dve ledvici, rabil bi pa pet.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

UganiKdo ::

To približno enak problem kot kakšne barve majico kupit, da bo šla skupaj s halami od lani. Ali z drugimi besedami: stvar osebnih preferenc in zmožnosti. Tukaj je možnih toliko predlogov kot je ljudi. Na žalost ni drugega kot da na papir zložiš pluse in minuse za vsako od rešitev in presodiš kaj je tebi najbolj pomembno in kaj si lahko privoščiš.

Osebno sem se odločil za rešitev D (samo bistveno bližje centra). Strošek zemljišča je bil sprejemljiv, sem pa v zakup vzel, da je trajalo 2 leti, da sem uredil služnosti. To je bila zame osebno v danem trenutku najbolj optimalna rešitev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

TheBlueOne ::

Ni vazno kako dolgo imas do centra ampak do tja, kamor se vozis dnevno.

Ce bi jaz bil v tvoji situaciji bi vzel stanovanje, ce bi bil samski. Ce bi imel familijo bi vzel hiso na cimbolj mirni lokaciji.

judoka ::

Osebne preference...

Jaz bi stanovanje in gradnjo hise takoj izkljucil ne glede na to ali bi bil sam ali z druzino.

Opcija b se mi zdi najboljsa. Narava+blizina mesta+sole/vrtci.

TheBlueOne ::

Cene se mi zdijo brutalne.

A110 ::

20min do mesta je preveč. Dobesedno vukojebina, pelješ otroka iz šole, 20min, ga pelješ na neko popoldansko dejavnost spet 20min tja in potem še enkrat 20min nazaj,... vmes moraš pravtako nekje čakati,.. Sam bi izbral D če pričakuješ otroke, da imajo dovolj prostora + so v naravi ter še vedno imajo na dosegu nog šolo in vso potrebno infrastrukturo dovolj blizu. Če pa si jih ne želiš in ti je všeč utrip mesta ter recimo sprehodi in kavice ob trgu, voznja s kolesom do trznice,... potem pa A.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A110 ()

feryz ::

Ne bi živel v zajčniku sredi mesta, pa makar takoj crknem.
A si še tako mlad, da se ti hrup, gužva in "dobro sosedski" odnosi fajn zdijo?

Invictus ::

Kje to iščeš, Avstrija? To niso slovenske cene...
Zadnja opcija odpade, če se ti mudi...
Sam bi se odločil za B.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Smrekar1 ::

m0LN4r je izjavil:


B:
Novi dvojcek, izven mesta 20km, do centra izmerjeno z avtom je maks. 20 minut. 120 Kvadratov 4 sobe, dve nadstropji, garaza, parkplac, terasa, vrt. Vas ima 4000 prebivalcev, je za enim hribckom v naravi, imajo trgovino, crpalko, banko, imajo vrtec in osnovno solo.
Cena za tega 120 dvojcka je 520.000


Objektivno je glede na dane informacije tole najboljša opcija.

Zakaj? Kot prvo nudi dober kompromis med tem kar imaš na dosegu para nog in tem kaj za to dobiš. Kot drugo, ko boš tole čez 20-30 let prodajal bo do tja bržkone že vozil mestni avtobus (ali tramvaj) in bo vrednost precej višja kot je sedaj. Ko kupuješ nepremičnino jo moraš v mislih tudi prodajati, ta nudi najboljšo možnost občutnega povišanja vrednosti. Če ti odvisnost od avtomobila za vse, kar ni najnujnejše, ne povzroča težav in imaš službo tako, da ne izgubiš pol dneva v kolonah (npr. delaš nekje izven mestnega centra), ima ta najmanj minusov za največje pluse.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

feryz ::

Invictus je izjavil:

Kje to iščeš, Avstrija? To niso slovenske cene...

Zadnja opcija odpade, če se ti mudi...
Žermany, a? Sicer je močvirje že blizu s cenami.

Utk ::

Invictus je izjavil:

Kje to iščeš, Avstrija? To niso slovenske cene...

Čudno, še 2 mesca nazaj so tu trdili, da je Ljubljana dražja od Bruslja in Dunaja skupaj, zdaj pa ni več dražja niti od neke vasi v Nemčiji.

fikus_ ::

Nisi nič napisal otroci, šola, . . .
Sicer pa B.

feryz ::

Utk je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kje to iščeš, Avstrija? To niso slovenske cene...

Čudno, še 2 mesca nazaj so tu trdili, da je Ljubljana dražja od Bruslja in Dunaja skupaj, zdaj pa ni več dražja niti od neke vasi v Nemčiji.
Probaj kupit. V Ljubljani je parcela za dvojčka pol milijona. Kje je še vse ostalo.
Vas v Sloveniji, je pa vas v Sloveniji. Napol zastonj.

Invictus ::

Utk je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kje to iščeš, Avstrija? To niso slovenske cene...

Čudno, še 2 mesca nazaj so tu trdili, da je Ljubljana dražja od Bruslja in Dunaja skupaj, zdaj pa ni več dražja niti od neke vasi v Nemčiji.

Mamini sinčki pač ne preverjate cen. Ostali jih...

@m0LN4r

Kolega živi cirka 60 km ven iz Munchna, proti landhutu, v vrstni hiši.
Prišla ga je cirka 300k z vso opremo 6-7 let nazaj. Danes sta se 2 prodali po 700k...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Sparkxl ::

Veliko je odvisno od tega ali imaš otroke. Če ja, je vukojebina slaba izbira, ker boš naslednjih kar nekaj let bil taxi služba za njih, potem pa še tvoji prevozi. Pol dneva si v avtu

showsover ::

B ali C, odvisno od dejanskih/družinskih potreb, ki jih poznaš samo ti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

m0LN4r ::

Invictus je izjavil:

Utk je izjavil:

Invictus je izjavil:

Kje to iščeš, Avstrija? To niso slovenske cene...

Čudno, še 2 mesca nazaj so tu trdili, da je Ljubljana dražja od Bruslja in Dunaja skupaj, zdaj pa ni več dražja niti od neke vasi v Nemčiji.

Mamini sinčki pač ne preverjate cen. Ostali jih...

@m0LN4r

Kolega živi cirka 60 km ven iz Munchna, proti landhutu, v vrstni hiši.
Prišla ga je cirka 300k z vso opremo 6-7 let nazaj. Danes sta se 2 prodali po 700k...
Ja vem, cene so se v 6-7 letih v okolici, Erding, Freising, Mosburg, Lansdhut pa celo vse do DGF ob avtocesti, dobesedno podvojile.
Trend pa kaze, da bo slo se tako naprej 20 let, ker se iz Münchna selijo ven. Glih na ogledu objekta C, ki je od Münchna 100km sta se na ogled pripeljala dva mlada iz Münchna, ampak meni je ze pol ure voznje prevec v eno smer.

Kaj pa menite, da je 85 kvadratov dovolj za 3 clansko mestno familijo ali ste tu rajsi na 120 kvadratih na vasi oz. 150 bogu za hrbtom, ce so cene za vse plusminus 3 iste ?? Fora je, da bogu za hrbtom nimajo niti otroci nic, niti odrasli, se za svez kruh se je treba peljati 10km v sosednjo vas. Sovrstnikov ni, mladih druzih pa mogoce je vseskup 10.

Naceloma mene osebno velikost stanovanja ne moti, moti me bolj, da si res omejen na tist en balkon/teraso in to je to. Pri dvojcku in vrstni hisi pa ze imas vecjo teraso in se mal zelenega zraven za dihat in to ni v bloku.

Aja stanovanje v objektu A, je v 4 stanovanjskem objektu v starejsem delu mesta, kjer so samo hise, nobenih blokov pa glavnih cest in je direkt ob manjsem parkecu in samo ulice z 30 cono.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

teoo ::

Mi smo podobno razmišljali in si želeli bližino centra in dogajanja. Potem smo naredili varjanto D.
Rezultat:
- V centru mesta smo bili 3x v zadnjih dveh letih. Odkar imamo dvorišče in teraso se je vse dogajanje preselilo domov in v sosesko in bi komot bili še 20km dlje od centra, ker sploh ni razlike.

Kaj se je izkazalo za res pomembno:
- Otroci nujno rabijo družbo svojih let. Če so v soseski družine približno iste generacije kot ti, si že na dobri poti.
- Bližina infrastrukture (šola, vrtec, *trgovina)
- Bližina narave (subjektivno, vendar precej pomembno, če imaš kako domačo žival in hodiš na sprehode)
- *Varnost soseske
defying gravity

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: teoo ()

TheBlueOne ::

Cene verjetno gredo gor, ker se v sistem pumpa ogromno denarja, zaradi pricakovane inflacije pa mnogi, ki imajo sanso vlagajo v konkretne dobrine.

Ce se gre na Minhen, potem bi jaz vzel stanovanje v Minhnu. To pa ja oddas za malo salo in dober denar. Nazandje ko sem sledil so menda najemnine kotirale okoli 17€/m2.

teoo je izjavil:

Mi smo podobno razmišljali in si želeli bližino centra in dogajanja. Potem smo naredili varjanto D.
Rezultat:
- V centru mesta smo bili 3x v zadnjih dveh letih. Odkar imamo dvorišče in teraso se je vse dogajanje preselilo domov in v sosesko in bi komot bili še 20km dlje od centra, ker sploh ni razlike.

Kaj se je izkazalo za res pomembno:
- Otroci nujno rabijo družbo svojih let. Če so v soseski družine približno iste generacije kot ti, si že na dobri poti.
- Bližina infrastrukture (šola, vrtec, *trgovina)
- Bližina narave (subjektivno, vendar precej pomembno, če imaš kako domačo žival in hodiš na sprehode)
- *Varnost soseske


Pri nas je enako. Se ravno selimo iz mesta ampak ga pogresam ze sedaj, ceprav imamo se vedno tam stanovanje. :)

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

m0LN4r je izjavil:


@m0LN4r

Kolega živi cirka 60 km ven iz Munchna, proti landhutu, v vrstni hiši.
Prišla ga je cirka 300k z vso opremo 6-7 let nazaj. Danes sta se 2 prodali po 700k...

m0LN4r je izjavil:

Ja vem, cene so se v 6-7 letih v okolici, Erding, Freising, Mosburg, Lansdhut pa celo vse do DGF ob avtocesti, dobesedno podvojile.
Trend pa kaze, da bo slo se tako naprej 20 let, ker se iz Münchna selijo ven. Glih na ogledu objekta C, ki je od Münchna 100km sta se na ogled pripeljala dva mlada iz Münchna, ampak meni je ze pol ure voznje prevec v eno smer.

Mosburg je super, ker tam ustavi vsak vlak, tudi medkrajevni. Kolegu se je sicer bolj usralo, ampak kar se tiče transporta, je pa zakon...

Je pa najbrž tudi odvisno kje v Munchnu delaš :D. Sem parkrat koristil prenočišče pri njem, ko so me zajebali najemodajalci na AirBnB...

Poleg tega imaš za 11 (ali 13) EUR dnevno karto od tam do Munchna, ki velja tudi na podzemni...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

teoo je izjavil:

Mi smo podobno razmišljali in si želeli bližino centra in dogajanja. Potem smo naredili varjanto D.
Rezultat:
- V centru mesta smo bili 3x v zadnjih dveh letih. Odkar imamo dvorišče in teraso se je vse dogajanje preselilo domov in v sosesko in bi komot bili še 20km dlje od centra, ker sploh ni razlike.

Kaj se je izkazalo za res pomembno:
- Otroci nujno rabijo družbo svojih let. Če so v soseski družine približno iste generacije kot ti, si že na dobri poti.
- Bližina infrastrukture (šola, vrtec, *trgovina)
- Bližina narave (subjektivno, vendar precej pomembno, če imaš kako domačo žival in hodiš na sprehode)
- *Varnost soseske
Kaj pa druzenje s sodelavci, prijatelji in njihovimi otroci? 90% jih je v mestu ali pa 20km voznje vstran.
Saj se preseli domov, ker ti vse ostalo postane predalec. Sem trenutno 20 minut od mesta in ce se hocem s kom dobit, je ponavadi najvecji problem voznja in se je druzenje zmanjsalo za 5x.

Verjetno je pri otrocih enako v mestih imas 100-200 sovrstnikov za vsakim vogalom, tudi ogromno vec stvari lahko pocnes, skejtpark, park, kino, igralisca itn.

Iz iste vasi pa imas kaj 5-6 sosolcev s katerimi lahko po njivah hodis.

Jaz sem zivel v vasi in je bilo zalostno, kot otrok, prakticno razen frace streljat in po travnikih skakat nisi imel nicesar. Sosolca nisem imel, sem pa imel enga, ki je bil eno leto mlajsi od mene in enga, ki je bil starejsi od mene, z ostalimi se pa nismo glih druzli vec in to je blo to.
Za vse ostalo pa fehtat starse, da peljejo v mesto, ce so lahko. Razni _advanced_ hobiji, sportne dejavnosti itn. je zaradi tega odpadlo.
V srednji soli je bilo 80% sosolcev iz mesta. Ostalih 20% razprseno po vsaki vasi en, tako da si bil spet sam.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Invictus ::

Sam sem se preselil iz centra Ljubljane (pljunek od Tivolija), v hišo pod Šmarno.

Ugotovil, da centra ne rabim več toliko, zdaj ko imam vrt, pa ni potrebe za pijačke v centru. Korona je zadevo še pospešila...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

johanblond ::

Nekdo je enkrat rekel, če se že vsedem v avto, mi je vseeno ali se peljem 5 min ali 15 min.

In je res, gre se bolj za to, kaj boš naredil brez avta in kaj z avtom. Ne tako dolgo nazaj smo kupili hišo in vidim, da mi je sedaj zelo pomembno, da je vrtec in šola v dosegu pešačenja, prav tako lokalna trgovina, za vse ostalo je javni promet ali avto (je pa res, da je kljub vsemu v dosegljivem rangu).
Tako da, je vseeno ali je šola/lekarna/... 2 km stran ali 5 km stran, v vsakem primeru se boš v realnosti vsedel v avto (mi povsem normalno shajamo s enim avtomobilom).

PS: Korona je šla precej mimo nas, gugalnica na vrtu, dvorišče za rolanje, otroci niso nič pogrešali (tako, da ja, pravi čas sem šel v hišo).

m0LN4r ::

Nazandje ko sem sledil so menda najemnine kotirale okoli 17€/m2.
Cene so lahko od 10 do 40/m2 odvisno od hitrosti povezav do sluzb, ki so v mestu.
Ce imas 1-2km do avtoceste je drago k prasica, dlje ko si, ceneje je. Sever, jug sta poceni, ampak se jajcas 45 minut po lokalni cesti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

TheBlueOne ::

m0LN4r je izjavil:

Nazandje ko sem sledil so menda najemnine kotirale okoli 17EUR/m2.
Cene so lahko od 10 do 40/m2 odvisno od hitrosti povezav do sluzb, ki so v mestu.
Ce imas 1-2km do avtoceste je drago k prasica, dlje ko si, ceneje je. Sever, jug sta poceni, ampak se jajcas 45 minut po lokalni cesti.


Ja, 17EUR je menda bilo povprecje, ampak je menda skoraj jackpot, da kaj najdes. Frendica je pravkar sla iz Minhna in so jo prosjacili, da jim da stanovanje naprej.

Zato pa bi jaz vzel stanovanje, ker kakor kaze ga lahko das v najem in vzames se hiso, ce ti kaj ne pase. Pri hisah verjetno ne gre tako lahko.

Jaz bi iskal tako, da imas blizu U-Ban.

Zgodovina sprememb…

jabe ::

Jaz sem bliže c kot b. Me je situacija ene 10 let nazaj v to "prisilila", ker je bila parcela verbana (nisem pa nikdar tj prej živela) in sva na ta račun raje kaki m2 več hiše naredila. Še, ko sva se odločila, nisem bila sigurna v pravilnost te odločitve. Danes sem prezadovoljna, tudi moj, ko je "prišlek" v malo vas. V radiju 2km je manj kot 10 hiš, med njimi tudi konkretna razlika, si ne gledamo v talar. Zato se pa tako dobro razumemo in so kot razširjena familija. Taka funkcionalna. Ne vem, če bi lahko bilo boljše. Sem pa prišla iz opcije A, kjer je bilo vse dosegljivo peš, vse na voljo, si pa komaj našel enega, ki bi ti kaselc spraznili, ko si bil na dopustu. Vsi tok samozadostni in sami in z mišljenjem, da je to to, sveti gral.

Torej med tema dvema opcijama definitivno B ali C. Mir z leti postaja vrednota. Imaš samo tisti šundr, ki ga sam narediš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

pol3ni ::

Sam bi izbral opcijo B.Imam podobno razdaljo do službe-mesta.Pri meni je bil edini - to,da je bila manjša vas in ni bilo vrteca in šole.Tako,da je bil potreben dnevni prevoz otroka v šolo in popoldanske krožke.Dokler nista dopolnila določene starosti in sta lahko sama šla na na šolski avtobus
Ampak zdaj je to že mimo.Tako da uživam v miru z posedanjem na terasi sprehodom v naravi.Sosedi so dovolj narazen in se nasploh dobro razumemo.Ne zamenjam za noben denar

zobnik ::

Pridi v Polhov Gradec, do Viča imaš 15 minut, vmes maš tri trgovine, kmetijska, šola, zdravstveni dom v Polhov Gradcu in na Dobrovi. Šola je, hribe imaš okol, narava je TOP, če te zamika kolo boš pa skoraj do mene prišel. Poleg tega pozabi na kak dren na cesti, kot je proti Domžalam

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: zobnik ()

crniangeo ::

Yep Dobrova - Polhov Gradec je top. Živim tam in je super. Narava, mir. Slaba stran je samo vožnja s kolesom, ker je kar nevarna vožnja s kolesom po glavni cesti.
Lj blizu, obvoznica čez Podutik (Šiška, Bežigrad) če rabiš Rudnik pa obvoznica brezovica (Vič je pa blizu)
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

kuall ::

Meni je zadnje cajte kmetovanje po šihtu ratalo pravo veselje. Tako da živet v mestu bi bila kar beda. Vozim se pa itak rad. Zdej ko delam od doma mi kar manjka vožnja. Vožnja po praznih cestah je užitek, po polnih ni.

Tak da razmisli o kaki kmetiji 30 km izven Lj, pa najbrž jo dobiš še ceneje kot za 500 jurjev.

Invictus ::

Kmetije ne moreš kupit, če nimaš statusa kmeta...

Haha, kmetija za pod 500k do 30 km izven Ljubljane... Si me pa nasmejal... Za 500k komaj dobiš samostojno vseljivo hišo, ki je ni treba obnavljati... Ajde, malo pretiravam, sam mal realnosti prosim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

crniangeo ::

Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Invictus ::

Dobrova, pa 440.000? Eni res nabijajo cene...

Pa nič slik zunanjosti... Posredniki pač nočejo pokazati lokacije... Ali pa kakega gnojišča, saj tam vedno smrdi po dreku...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

m0LN4r ::

Pri moznosti C bi dodal. Da ne gledat samo iz vasega vidika, ko ste stari.

Jaz gledam na to, kot sem zgoraj opisal iz svojega otrostva. Ja starsem se je zdelo fino, meni pa kot otroku ne. Edino kar imas je fuzbal na vaskem igriscu, pa se to moras imet sreco, da se najde 5-10 otrok podobnih starosti.

Da na kratko opisem, kako je to iz vidika otroka, ce si iz vukojebine:
- se vozis v drug kraj v vrtec,
- se vozis v drug kraj v solo,
- ce imas smolo kot jaz, nimas niti v OS in niti v SS in niti na faksu sosolca iz istega kraja. Enako je za letnik 87,88,89,90, ker se poznamo. Smo vsi edinci na vasi.
- Srednja sola 25km dalec,
- skupinsko ucenje, popoldanski krozki so pri meni v 90% vsi odpadli, ker ni bilo avtobusov in ker starsi niso imeli optimalnega delovnega casa, da bi se fijakali sem ter tja
- sovrstniki v SS so se lahko dobili popoldan po soli vsak dan, vsak drugi dan, bilokdaj, jaz pa samo ce me je bog pozegnal in nekdo zategnil domov ali v mestu, skos fehtaris za prevoz

Mir je eno, ja razumem, ce si star 60 let in si tega vajen, ker si odrascal tako. Ampak jaz pa vem, da otrostvo na vasi ne daje vseh moznosti, ki jih daje nek kraj, ki ima vec krozkov, drustev, klubov in do njih lahko gres s kolesom ali pes. Tudi starsi so razbremenjeni od fijakanja.

PS:
Evo ravnokar iz ogleda opcije B, zelo verjetno odpade, ker je objekt 50 metrov od tovarne pohistva (zage) in mimo tece edina cesta z vzponom v naselje. To pomeni ca. 200 avtov zjutraj in zvecer, zvecer s polnim gasom v 2. prestavi gor.
Hrup na lokaciji A v mestu je bistveno manjsi, ker je zadnja stavba v soseski.

Nekdo je enkrat rekel, če se že vsedem v avto, mi je vseeno ali se peljem 5 min ali 15 min.
Ja meni ni problem 15 minut, ampak ni vseeno 15 minut avtoceste ali lepe regionalke ali pa 15 minut skozi vukojebinske ceste, kjer se jajcas 70 in ne mores 15 minut zive duse prehitet, pol pa ko prides na glavno cesto, pa te caka guzva, ker iz vseh vasi vsi priletijo na isto ozko grlo.
Na avtocesti pa brez stresa, poslusam novice, tri komade in sparkiram pri sihtu. Ce pritisnem na gas, sem lahko v 10 minutah tam. Ali pa ce pozabim odprto okno, lahko priletim domov zaprem in nazaj in urejeno v 25 minutah.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

kuall ::

Invictus je izjavil:

Haha, kmetija za pod 500k do 30 km izven Ljubljane... Si me pa nasmejal...

Poznam primer: Sosedova kmetijca (par njivc in gozdičkov, več za po šihtu ne rabiš) + čist fajn hiša, že živijo podnajemniki not brez kake velike prenove, ravnina, 30 km iz Lj = prodano za 250k. šola, vrtec, trgovina, zdravnik, pošta, itd 1 km stran.

Drug primer: 40 ha kmetija, večinoma gozdovi, hiša je porušena, 40 km iz lj, ponudbe so bile za 80 jurjev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

crniangeo ::

Invictus je izjavil:

Dobrova, pa 440.000? Eni res nabijajo cene...

Pa nič slik zunanjosti... Posredniki pač nočejo pokazati lokacije... Ali pa kakega gnojišča, saj tam vedno smrdi po dreku...

Mislim da je ta hiša na Šujici, torej ene 3km naprej. Če to drži, potem se jo splača it pogledat, pa se sosed boš s Potrebuješem :D
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Sparkxl ::

m0LN4r je izjavil:

Pri moznosti C bi dodal. Da ne gledat samo iz vasega vidika, ko ste stari.

Jaz gledam na to, kot sem zgoraj opisal iz svojega otrostva. Ja starsem se je zdelo fino, meni pa kot otroku ne. Edino kar imas je fuzbal na vaskem igriscu, pa se to moras imet sreco, da se najde 5-10 otrok podobnih starosti.

Da na kratko opisem, kako je to iz vidika otroka, ce si iz vukojebine:
- se vozis v drug kraj v vrtec,
- se vozis v drug kraj v solo,
- ce imas smolo kot jaz, nimas niti v OS in niti v SS in niti na faksu sosolca iz istega kraja. Enako je za letnik 87,88,89,90, ker se poznamo. Smo vsi edinci na vasi.
- Srednja sola 25km dalec,
- skupinsko ucenje, popoldanski krozki so pri meni v 90% vsi odpadli, ker ni bilo avtobusov in ker starsi niso imeli optimalnega delovnega casa, da bi se fijakali sem ter tja
- sovrstniki v SS so se lahko dobili popoldan po soli vsak dan, vsak drugi dan, bilokdaj, jaz pa samo ce me je bog pozegnal in nekdo zategnil domov ali v mestu, skos fehtaris za prevoz

Mir je eno, ja razumem, ce si star 60 let in si tega vajen, ker si odrascal tako. Ampak jaz pa vem, da otrostvo na vasi ne daje vseh moznosti, ki jih daje nek kraj, ki ima vec krozkov, drustev, klubov in do njih lahko gres s kolesom ali pes. Tudi starsi so razbremenjeni od fijakanja.



Točno tako živi ena v žlahti. V avtu je celi dan ali za svoje potrebe, ali zaradi otrok. Še na sprehod se vozi z avtom, ker je doma na hribu.
Tudi v 21 stoletju otroci na vasi lahko samo s fračo strelajo ali se valjajo po njivah. Za vse ostalo je potreben ata mama taksi.
Meni se odpelje. Njej pa je ful zakon, ker je mir in lep razgled. Vsakemu svoje.
Mi v mestu smo otroka vozili po dejavnostih s kolesom, od ca. 7 leta naprej hodi sam. Na vasi si taksist do 18. leta.
Mene mir dela nervoznega. Ko sem na vasi na obisku, ne maram mira. Mora bit neko dogajanje. Moram imet v radiusu 10 min peš nešteto možnosti. Jaz to rabim. Po tvojem opisu sodeč sva si podobna. Zmešalo se ti bo na selu, verjemi. 85m2 je za 3 člansko družino puna kapa.

IL_DIAVOLO ::

Predmestje z zmernim mestnim vrvezem itak. Tudi meni ni vsec smrtna tisina, prav tako ne rizganje s stoli po plafonu.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kuall ::

Mir zna bit zajeban, mi pa gre na živce, ko grem na sprehod po Ljubljani in ne mine minuta, da ne srečaš enega loleka, vsako tako srečanje pa je mini stres. Pa nikoli ne veš, kdo te gleda iz kakega kota. Na vasi veš, da te noben ne gleda.
Pač kombiniran sistem je najboljši: 5 dni miru, pol pa greš parkrat v Ljubljano po tisti vrvež in ti prav paše sprememba. Ne pa vsak jebeni dan.

m0LN4r ::

Na vasi veš, da te noben ne gleda.
What? Na vasi te sele gledajo, tercialke vejo vse, se kdaj gres na wc in spat. No vsaj na nasi vasi je tko.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

kuall ::

Ja, ko se sprehodiš čez vas. V mislih sem imel sprehode po njivah in gozdovih in svojih parcelah, vrtovih. Tam se počutiš sproščeno kot samo še v svoji bajti tako.

IL_DIAVOLO ::

Ce gres pri nas po vasi na sprehod, mislijo da imas zdravstvene težave :))
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

estons ::

m0LN4r, imel sem podobno otroštvo kot ti. Napol vas napol predmestje, ampak rabil si 30-40min z busom (ki je vozil tam ene 10x na dan) do bližjega večjega mesta. Kamorkoli si želel, si rabil avto oz. fehtarit nekoga, ki je imel avto.

V LJ sem prišel v študentski dom (Rožna dolina) in sem prvič v življenju lahko (skoraj) povsod prišel peš. Faks? 10min peš. Trgovina? 1min peš. Knjižnica, kino, fitness, lokalčki, tržnica, vse je bilo max pol ure peš.

Zdaj živim v vrstni hiši v LJ blizu obvoznice in ne zamenjam za nič. Otroke peš odpeljem v šolo in vrtec, naokoli imajo kolikor hočeš sošolcev in prijateljev, peš pridemo do knjižnice, peš lahko grejo na treninge vsaj 5 različnih športov, 3 linije LPP imamo v krogu 5min peš, do službe imam 20min s kolesom, skratka zakon. Aja, na obvoznici in AC smo itak praktično takoj.

Ja, včasih bi mi mogoče pasalo malo več miru in manj ljudi, ampak če nočem gledat folka pač lahko naredim mal višjo ograjo pa mir.

Po mojem mnenju je 85m2 čisto dovolj za 3člansko družino, če imaš kakšne parke in zelene površine v bližini. Lahko greš tudi v hišo, nič narobe, malo več je za pospravljat in vzdrževat, ampak je fajn malo se sončit na vrtu al pa za kakšne rastline skrbet. Ne grem pa 20km stran od mesta v neko vas brez infrastrukture, no way.

PS. Kupi si stanovanje vmes pa se prijavi v čakalno vrsto za opcijo D, potem pa prodaš/oddaš stanovanje - bi to bilo izvedljivo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: estons ()

SuperKripto ::

priporocam izven mest

SuperKripto ::

kdo od otrok se v mestih druzi z 100 ali 200 prijateljev vsak dan lol, kaj pribijate? Na vasi, da bi imel na voljo le 5 prijateljev? Vcasih si v hisi imel 5 bratov in sester, kaj sele cela vas. Vrtec? Kaj ce ti vrtec na vasi, kjer je babica, dedek in jima je dolgcas, babice ponavad same zelijo cuvat otroke, to je cist nekaj naravnega. Vasi so ponavad imele dost otrok, vsaka hisa, ne pa zdaj te nove generacije prevec indoktrinirane prek holivudskih filmov.

Zgodovina sprememb…

SuperKripto ::

Pravite, da so se ponekod cene nepremicnin v zadnjih letih podvojile. Zdaj pa racunajte, ce se spet cene dodatno podvojijo v naslednjih par desetletih, place pa se znizajo zarad uvoza cenejse delovne sile. Kako bo za naslednje generacije? Kos zemlje je nekaj najbolj dragocenega, ker ti lahk prinese samooskrbnost. Ljudi nategujejo z zbiranjem v mesta, z obljubami o dobrih placah in penzijah, ki bodo v prihodnosti verjetno dost nizje, do takrat bodo naivnezi ze skoncentrirani, namest da so svobodni in samooskrbni na svojem kosu zemlje.

Zgodovina sprememb…

m0LN4r ::

Vecina analistov v tej smeri v tujini je ze zdavni prislo do enakega zakljucka, da pac bo najemnina standard, lastnistvo pa samo se za elito oz. en majhen promil prebivalstva.
samooskrbni na svojem kosu zemlje.
Samooskrba ni tako samoumevna, za samooskrbo rabis rodovitno in dobro zemljo, mal mehanizacije in seveda, hiso, lopo pa se kaj. Ce vsega tega nimas, je lahko to drazje, kot stanovanje v mestu. Teorija in realnost. S samooskrbo pac poloznice in se marsicesa ne bos placal. To so pravljice, ker poznam taksne, ki so se sli ta projekt in sli na totalen antisocialni minimum.

SuperKripto je izjavil:

kdo od otrok se v mestih druzi z 100 ali 200 prijateljev vsak dan lol, kaj pribijate? Na vasi, da bi imel na voljo le 5 prijateljev? Vcasih si v hisi imel 5 bratov in sester, kaj sele cela vas. Vrtec? Kaj ce ti vrtec na vasi, kjer je babica, dedek in jima je dolgcas, babice ponavad same zelijo cuvat otroke, to je cist nekaj naravnega. Vasi so ponavad imele dost otrok, vsaka hisa, ne pa zdaj te nove generacije prevec indoktrinirane prek holivudskih filmov.
Babice in dedka ni. Nihce ni rekel, da se druzis z 100-200 prijatelji, ampak da imas na izbiro toliko sovrstnikov. Izbira je pomembna in diverziteta za razvoj.
V slovenski vasi/zaselku pa se lahko ta razvoj omeji na zelo malo stevilo sovrstnikov in dejavnosti.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

m0LN4r ::

estons je izjavil:

m0LN4r, imel sem podobno otroštvo kot ti. Napol vas napol predmestje, ampak rabil si 30-40min z busom (ki je vozil tam ene 10x na dan) do bližjega večjega mesta. Kamorkoli si želel, si rabil avto oz. fehtarit nekoga, ki je imel avto.

V LJ sem prišel v študentski dom (Rožna dolina) in sem prvič v življenju lahko (skoraj) povsod prišel peš. Faks? 10min peš. Trgovina? 1min peš. Knjižnica, kino, fitness, lokalčki, tržnica, vse je bilo max pol ure peš.

Zdaj živim v vrstni hiši v LJ blizu obvoznice in ne zamenjam za nič. Otroke peš odpeljem v šolo in vrtec, naokoli imajo kolikor hočeš sošolcev in prijateljev, peš pridemo do knjižnice, peš lahko grejo na treninge vsaj 5 različnih športov, 3 linije LPP imamo v krogu 5min peš, do službe imam 20min s kolesom, skratka zakon. Aja, na obvoznici in AC smo itak praktično takoj.

Ja, včasih bi mi mogoče pasalo malo več miru in manj ljudi, ampak če nočem gledat folka pač lahko naredim mal višjo ograjo pa mir.

Po mojem mnenju je 85m2 čisto dovolj za 3člansko družino, če imaš kakšne parke in zelene površine v bližini. Lahko greš tudi v hišo, nič narobe, malo več je za pospravljat in vzdrževat, ampak je fajn malo se sončit na vrtu al pa za kakšne rastline skrbet. Ne grem pa 20km stran od mesta v neko vas brez infrastrukture, no way.

PS. Kupi si stanovanje vmes pa se prijavi v čakalno vrsto za opcijo D, potem pa prodaš/oddaš stanovanje - bi to bilo izvedljivo?
Je opcija, ampak bojim se, da bo razlika med ceno opcije A in D z leti narasla, zaradi deurbanizacije, ki se je sele zacela. Torej beg iz velemesta v manjsa mesta in okolico.
Malo sem gledal okolico manjsih mest v Münchnu in se je stevilo prebivalstva v teh krajih manjsih vaseh, v 15 letih skoraj podvojilo in se ni videti konca, zmanjkuje pa parcel.

Na ogledu sem bil ze v 5 taksnih naseljih, ki imajo zelo dobre povezave in je tako kot vidis v ameriskih filmih, v 2-3 letih zrastejo nove ulice in soseske z 30-40 hisami nenkrat in na vseh stirih koncih naselja.

Nevem, ce je 2009 ze obstajal google maps in ce se lahko zavrti cas nazaj pri satelitskih slikah, ampak prakticno pol vasi ni bilo.
To so skoki v prebivalstvu iz 5000 na 7000 iz 2000 na 4000 iz 3000 na 5000 itn. v enem desetletju in se kr zidajo in zidajo, ampak zmanjkuje zazidljivih povrsin ze v teh vaseh.

Nekako sva se zdaj odlocila za opcijo B, ampak je vselitev sele poleti 2023, tako da sva si izbrala dva kraja, ki sta 17 minut od sluzbe, imajo pa vseeno dovolj lastne infrastrukture, kot so sola, vrtec, nakup.
Cena sicer v tem obmocju je sicer malo visja 600k za 120m2 ampak jebiga. Je razlika ali je potem na koncu 35 minut na dan voznje ali 60 minut.
Je pa v tem kraju najtezje dobit, ker se nahaja v sredini bermudskega trikotnika kariernih priloznosti. München - Regensurg - Landshut

Kdor ne verjame kaksno je stanje, ekola:


Zavrti na 7:45

Saj v Sloveniji se to dogaja v Ljubljani, malce z zamikom, ampak na sreco je Ljubljana edino mal vecje mesto prinas. Tam tudi ne bo redkost, da se bodo v okolici LJ cene podvojile, ampak tako ekstremno ne bo, ker nimamo toliko industrije.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Gogyto ::

Moja izbira bi bila B. Nekaj takega tudi sam iščem. Ne vem pa, kje gledaš take cene? (tole je hipotetično vprašanje, ne rabiš odgovorit :)))

Kot predhodniki pred mano - je to stvar osebne preference. 20 minut do centra ni nič. Mir v okolju, kjer živiš, pa je meni več vreden. Da se umakneš, ko ti sede mir, tišina...

Invictus ::

V Nemčiji (Bavarska), vsaj v teh okoliških vaseh okoli Munchna, deluje enak sistem, al pa še malo hujši kot pri nas...

Zemlja je večini v lasti res velikih kmetov. Oni pač niso za zidavo bajt, pač kmetje... Ponavadi se določi nova parcela za pozidavo, ko župan postane kak dober znanec ali sorodnik enega kmeta, ki ima zemljo. Takrat se zadeve zavrtijo.

Lahko pozabiš, da boš našel zazidljivo parcelo. Zidajo se samo soseske 20+ vrtnih hiš... Ali pa moraš imeti res nesramno veliko denarja. Sam potem si za par milijonov že kupiš bajto kar v Munchnu...

Na severu Nemčije so pa prepovedali gradnjo individualnih hiš, ker baje niso dovolj energetsko učinkovite. Tako da...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup hiše na podeželju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17519819 (12120) link_up
»

Beg iz mest na podeželje? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11813587 (8774) c3p0
»

Vrednost bližine delovnega mesta (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
15012355 (8398) solatko
»

Zaznan trend porasta povpraševanja po hišah na podeželju (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17818803 (13882) trancer01
»

okolica Kranja/Radovljice ali Ivančna-Trebnje

Oddelek: Loža
434552 (2951) matobeli

Več podobnih tem