» »

Pametna vtičnica - vprašanja

Pametna vtičnica - vprašanja

Robocop1 ::

Preden se odločim za nakup pametne vtičnice, imam nekaj vprašanj:
1. Jo lahko upravljaš samo znotraj lokalnega omrežja (če si povezan na isti router kot vtičnica) ali od koderkoli?
2. Je za priklopljene naprave varno, če jo v primeru neurja izklopiš na daljavo preko aplikacije ali jo je treba fizično odklopiti?
3. Je kakšna omejitev glede obremenitve, koliko naprav se lahko priklopi? V mislih imam razdelilec, kjer bi imel 3 naprave.
4. Katero priporočate za nakup?

starfotr ::

1. Srčno upam, da samo znotraj lokalne mreže, da ne pošilja nekaj na neke strežnike. In da ni vse ranljivo v splet.

2. Zaščito proti atmosferskim razelektritvam je treba vgradit v inštlalacijo. Fizičen odklop je seveda boljši, kot preko vtičnice.

3. Najbrž 16 A.

TheBlueOne ::

Kot prvo niso vse enake, tako da tezko posplosis.

1. Kolikor sem gledal praviloma lahko dostopas od povsod. Si mislim, da imajo kaksen server.

2. Odvisno od situacije.

3. Kolikor vem so te igracke praviloma 10A. Tu moras gledati, da imas pred njo primerno varovalko, da prej leti varovalka kot pa "vticniska inteligenca". Sicer pa so pogosto tako poceni, da ti je skoraj lahko vseeno.

4. Odvisno od tega kaksne funkcije potrebujes, ce hoces, da se razume z Google Home, Alexo, morda da deluje preko Smartphona, koliko Amp bos obesil nanjo itn. Pri teh igrackah menda najbolj promovira Philips, potem imas TP-Link... Je bolj vprasanje kaj pase tebi, da ne bos na koncu imel vec deset aplikacija na telefonu, ki jih prakticno nikoli ne uporabis.

Tody ::

Pri Shelly imas na izbiro lahko ne lokalno omrežje, ce pa zelis jo lahko povezes v njihov cloud. Seveda se zna pogovarjati tudi z alexo in googlom. Jaz kakih velikih spoznanj nisem dosegel vem koliko štroma kurijo naprave in dvakrat sem remote ugasnil televizijo mulcem :)

mitjau ::

1. Odvisno, Shelly recimo lokalno ali preko clouda, Tapo samo preko clouda, drugih še nisem uporabljal...
2. NE ni varno.
3. ponavadi lahko čez spustiš nekje 2000W na nekaterih celo 3000W. Meni je Tapo lepo prižigal električni radiator celo zimo lani.
4. Poglej kaj rabiš, kolikšno moč rabiš in fizično velikost(so zelo različne). Jaz imam izkušnje le s Shelly in Tapo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mitjau ()

hbgqzR ::

Od prodajalca sem za Gosund dobil odgovor
> ...you can connect as long as there is internet

Sem spet vprašal zelo jasno, če lahko samo iz lokalnega wifi (brez interneta) to uporabljaš ali ne, ker mi je res nenavadno.
Potem bi moral ja še na routerju omogočit?
Zelo nenavadno.
Ali pa kak trik?

Ja, sem prebral od star'ga-fotra, pa mi ni jasno, kako se ne najde proizvajalec, ki bi to omogočal.
Pa je to samo en začetni call home ali je to večni talking with home?

Mogoče kdo pozna takšne no internet smart plug socket local wifi only in bi kaj svetoval?

Tody ::

Brkonja kaj kompliciraš... Shelly ti to vse omogoča, sam postavi wifi točko in se lahko samo takrat ko rabiš povežeš na njega. Lahko ga povežeš v tvoj Wifi in ga uporavljaš takrat ko si priklopljen na wifi ali ga pošlješ v cloud in ga upravljaš od koderkoli. Če te skrbi varnost boš pač odkartal kak euro več.

hbgqzR ::

Samo zanimam se, ker mi je nenavadno (s tehničnega vidika, da hoče imet nek PaaS), da se ne naserjem z nakupom in dolgotrajajočo dostavo (AE ali kakšen proxy warehouse), ker bi to bilo imeti na več mestih.

Pa Shelly nikakor ne izgleda, je Gosund (sicer je znamka mimo, bi raje kaj bolj nevtralnega ali celo neopaznega) veliko bolj všečen, pa še ima 2 USB socketa za do 2A ali koliko že.

Kje imaš te ponudbe (da ne zahteva internet/cloud povezave ampak da dela lokalno), da vidim, kolikor več EUR bodo hoteli dejansko, če bi slučajno res našli kaj. Potrebovali bi ene 5 takšnih pametnih vtikačev/vtičnic brez interneta (ali po želji) za začetek.

Aja, pa da ima nek merilec trenutno 'rabljenega' toka in to in da se da prebrati preko wifija ali iz kakšnega loga in to (čas od do - 10A, npr).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

MadMax ::

Vse to funkcionalno razen USB ima Shelly, ampak te izgled moti...
Zahteva za USB luknje so pa pomoje neka dokaj čudna želja za današnje dni, če ne podpira FastCharge/SuperCharge.
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMax ()

hbgqzR ::

Gosund ima USB izhod z 2A, za nas, zaenkrat, dovolj.

Kolikor vidim, je samo okrogel kolikor toliko smiselen, tisti dongle tam je čisto mimo, tega ne maram gledati niti pomotoma.

Vidim, da ste se vi že odločili, meni pa, prosim, dovolite, da sam izberem.

matobeli ::

Zakaj pa bi sploh trpel te "dongle"? Inštaliraš notri v dozo pa maš mir, Shelly PM1, 16A. Zvezat je precej enostavno.

hbgqzR ::

Ja, zato je najbrž prepozno za to, 'votline' niso dovolj globoke, da vase sprejmejo še teh vsaj 17 mm. Oziroma bi moral it preverit od vtičnice do vtičnice, ponekod je, vprašanje, če na želenih mestih, na razvodni letvi bi mogoče bilo :-) To sicer je mogoče najbolj elegantna rešitev, pač ni portable. Ok, jemljem v zakup, da mogoče res nisem uvrstil svojega vprašanja v čisto pravo temo, vidim, da so nekateri kar vznemirjeni, naj moderatorji uredijo ta kaos. No, pa USB izhodi, čeprav z 5V/2A (Common, ne pa Fast/Super Charge) imajo tudi svojo vrednost, za nas - za vse pač ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Zimonem ::

Gosund je povsem soliden.
Upavljaš z Tuyo.

hbgqzR ::

Če še kdo ni vedel, napišem, da sem nov glede teh pametnij, zato si moram najprej razčistiti koncepte.

Kaj pomeni 'Upravljaš s Tuyo'? Zahtevana stalna internetna povezava? Ali lahko stvari uporabljaš/meriš brez internetne povezave? Saj ne, da je problem povezljivost. Gosund znamka je kar nekaj kikiriki, samo bi zadeva lahko bila ok, če je povsem off-grid. In ja, tudi 2x 5V/2A usb vtičnici nudi :-)

Ne bi tega, potem raje ali nič ali pa Shelly ta grd dongle, če okroglega ne bi dobil. Ali pa releje na razvodno letev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

Zimonem ::

Imeti moraš lokalni wifi ko nastavljaš-oupravljaš. Potem dela sama.

Boobiz ::

Če te skrbi klicanje domov, išči nekaj kar omogoča reflash firmwara v npr. https://github.com/arendst/Tasmota

če gledaš razne amazon page, se vprašanje o podpori za tasmota firmware pojavi kar pogosto, tako da je to lahko en hint kaj gledat.
I'm drunk, what's your excuse?

Kumbaja ::

hbgqzR je izjavil:

Če še kdo ni vedel, napišem, da sem nov glede teh pametnij, zato si moram najprej razčistiti koncepte.

Kaj pomeni 'Upravljaš s Tuyo'? Zahtevana stalna internetna povezava? Ali lahko stvari uporabljaš/meriš brez internetne povezave? Saj ne, da je problem povezljivost. Gosund znamka je kar nekaj kikiriki, samo bi zadeva lahko bila ok, če je povsem off-grid. In ja, tudi 2x 5V/2A usb vtičnici nudi :-)

Ne bi tega, potem raje ali nič ali pa Shelly ta grd dongle, če okroglega ne bi dobil. Ali pa releje na razvodno letev.


Praviloma vsa ta kitjska jajčka komunicirajo tudi izven omrežja. S tega vidika je potem glej stvari, ki imajo noter esp32 ali esp6288, ki je relativno enostavno povozit z custom frimwareom.

Če te primarno skrbi varnost potem se tega izogibaj, ker je s tehničnega vidika lažje in cenejše naredit napravo, ki komunicira z aplikacijo izven lana in zato je večina kitajskih rešitev pač takih. Praviloma te naprave še vedno delujejo tudi brez dostopa do interneta (jih pač lokalno blokiraš na routerju) ampak potem pogosto pade komunikacija s priloženim appom in si spet pri custom firmware ali MQTT, če ga naprava podpira za upravljanje.

Ljudje ti pač masovno predlagajo Shelly, ker je zadeva zasnovana tako, da vse zgoraj naštete težave odpadejo in je cenovno sprejemljiv. Če na vsak način mora bit kaj drugega glej da podpira MQTT, ker večina native appov za kitajsko robo ne deluje brez interneta.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

Zimonem ::

Nič ne komunicira izven omrežja, če ne določiš tako. In povsem vredu deluje tako prek appa kot openhuba.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Raspberry Pi + Home Assistant (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Strojna oprema
21933954 (792) fulgur
»

Pametno stanovanje (strani: 1 2 3 447 48 49 50 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2481429730 (3413) boocko
»

wifi termostat z regulatorji radiatorjev (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7224456 (12756) JanK
»

Vgradnja led dimmable luci v stanovanje cena 2800 eur???

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111643 (1137) matobeli
»

Upravljanje žaluzij - Sonoff

Oddelek: Znanost in tehnologija
51184 (868) Map

Več podobnih tem