» »

Zbogom, Internet Explorer

Zbogom, Internet Explorer

Microsoft - Pred četrt stoletja je Microsoft predstavil spletni brskalnik Internet Explorer, ki je tedaj tekmoval z bistveno bolj uveljavljenim Netscape Navigatorjem. Brskalniško vojno je tudi zaradi brezplačnosti in integracije v operacijski sistem dobil Microsoft, zato je Internet Explorer z nami vztrajal leta. Čeprav ga je že zdavnaj povozil čas, tako da ima danes manj kot enoodstoten tržni delež, je še vedno aktivno vzdrževan. Zadnja verzija je izšla lani, a drugo leto bo zgodbe vendarle nepreklicno konec. S 15. junijem 2022 se bo končala podpora za Internet Explorer.

Sean Lyndersay, ki skrbi za naslednji Microsoftov brskalnik Edge, je dejal, da je prihodnost v Windows 10 brskalnik Edge. Internet Explorer 11 za Windows 10 bo prihodnje leto junija upokojen. Ostal bo le še v verzijah LTSC (Long-Term Servicing Channel), medtem ko običajne verzije Windows 10 domače uporabnike ne bodo imele več znamenitega brskalnika. Bo pa Edge imel funkcijo IE mode, v kateri bo spletne strani prikazoval tako, kot bi to počel pogon iz Internet Explorerja. Ta funkcionalnost bo na voljo vsaj do leta 2029, so obljubili v Redmondu.

Internet Explorer 11 umira na obroke. Microsoft Teams so v tem brskalniku nehali delovati lani, letos avgusta pa se bo isto primerilo še Office 365, Outlooku in OneDrivu. Microsoft sicer že od izida Edgea uporabnikom skuša dopovedati, da je Internet Explorer zastarela rešitev, ki je namenjena le še za strani, ki niso prilagojene novim standardom.

51 komentarjev

«
1
2

WizzardOfOZ ::

Končno!!!
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

mtosev ::

Goodbye IE. Dolgo si bil z nami.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

ZigaZiga ::

Srečno vsem v tehnični podpori in domačim IT pomagačem, ki boste / bomo reševali zagate "zakaj ni več tistega 'E'-ja", "to ne dela, ker ne izgleda enako", "kako naj se zdaj navadim na to", "ta stran pravi, da moram uporabiti IE za prenos certifikata", itd.

MrStein ::

Škoda da edge nima vseh featurejev IE. Ali pa drugi browserji.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

GrX ::

MrStein je izjavil:

Škoda da edge nima vseh featurejev IE. Ali pa drugi browserji.

Kot naprimer kaj?

_Denny_ ::

ZigaZiga je izjavil:

Srečno vsem v tehnični podpori in domačim IT pomagačem, ki boste / bomo reševali zagate "zakaj ni več tistega 'E'-ja", "to ne dela, ker ne izgleda enako", "kako naj se zdaj navadim na to", "ta stran pravi, da moram uporabiti IE za prenos certifikata", itd.

Večje veselje bo zaradi nedelujočega softvera, ki uporablja Trident engine (mshtml.dll). Sicer že dolgo obstajajo alternative (Chromium Embedded Framework, JxBrowser, Edge WebView2, itd.), samo prepričaj zdaj podjetja k spreminjanju programov, ki že x let delajo brez težav. Na koncu jih bo presenetila ukinitev IE "brez opozorila" na isti način kot je nekatere januarja letos ukinitev Flasha.
Asrock X670E Taichi, Ryzen 9 7950X3D + NH-D14, 96GB Corsair DDR5-6400 CL32
RTX 2070S 8GB, 2TB Kingston KC3000, 2TB ADATA SX8200 Pro, 4TB Micron 5200
Seasonic Focus Plus 850W, Corsair Air 540, Logitech Z-2300, Samsung UE65H6400

jacal ::

<!--[if lt IE 7]>
<link rel="stylesheet" type="text/css" href="slogi/iehacks.css" />
<![endif]-->

Gagatronix ::

And nothing of value was lost.

Netrunner ::

MrStein je izjavil:

Škoda da edge nima vseh featurejev IE. Ali pa drugi browserji.

Saj IE ni imel nobenega feature-ja :)

Na kaj se nanašaš?
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Vuli ::

şamo, ene stvari, sploh te, ki uporabljajo ms silverlight delajo pa samo v IE.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

mitjau ::

pa recimo Activex, ki ga uporablja kar nekaj namenskih aplikacij (npr. starejši video nadzorni sistemi, določeni industrijski kontrolerji..)

elrado ::

Mislim, da je bilo par let nazaj certifikat za faks možno prevzeti samo preko IE. Iskreno upam da temu ni več tako.
Ravno tako je bil IE (skoraj???) obvezen za prevzem certifikata za Klik NLB (Sedaj jih tako ali tako ni več).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: elrado ()

opeter ::

Vuli je izjavil:

şamo, ene stvari, sploh te, ki uporabljajo ms silverlight delajo pa samo v IE.


A Silverlight še obstaja? Sem mislil, da je šel na smetišče zgodovine še pred Flashom.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

damirj79 ::

Ali pa kakšni HPE iLO2, iLO3 virtualne konzole, ki odlično delujejo le v IE, v ostalih browserjih pa je na pol invalidno ali pa tri četrt.

miroB ::

Ali ima kdo sledeče težave?
Meni link za vzpostavitev parterskega odnosa med Office 365 tenantom in CSP providerjem licenc (SoftwareOne) deluje samo v IE..
Pa sem probal v Chrome, Firefox, Edge. Z razlinimi kombinacijami telovadb: brianje zgodovine, v inprivate seji, itd...

MIHAc27 ::

Imamo še par strank, ki do raznih podatkov pridejo izključno preko IE. Gre pa vedno več stvari narobe, ker podporo ukinjajo.

carota ::

Pa je Edge prevzel štafetno palico - the new browser downloader. :))

gus5 ::

Brave decision. >:D

billy ::

elrado je izjavil:

Mislim, da je bilo par let nazaj certifikat za faks možno prevzeti samo preko IE. Iskreno upam da temu ni več tako.
Ravno tako je bil IE (skoraj???) obvezen za prevzem certifikata za Klik NLB (Sedaj jih tako ali tako ni več).


Tudi certifikat iz javne uprave je možno prevzeti samo v IE.

kriptobog ::

billy je izjavil:

elrado je izjavil:

Mislim, da je bilo par let nazaj certifikat za faks možno prevzeti samo preko IE. Iskreno upam da temu ni več tako.
Ravno tako je bil IE (skoraj???) obvezen za prevzem certifikata za Klik NLB (Sedaj jih tako ali tako ni več).


Tudi certifikat iz javne uprave je možno prevzeti samo v IE.

Ni res

billy ::

mea culpa, zamenjal z NLB certom.

mitjau ::

billy je izjavil:

mea culpa, zamenjal z NLB certom.

S tem ne bo več težav... ;)

filip007 ::

Še vedno je prisoten in priseben, čemu le, samo Vizitka je druga.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MrStein ::

GrX je izjavil:

MrStein je izjavil:

Škoda da edge nima vseh featurejev IE. Ali pa drugi browserji.

Kot naprimer kaj?

Ločeni session-i, prikaz certifikata strani z dvema klikoma.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

mitjau ::

miroB je izjavil:

Ali ima kdo sledeče težave?
Meni link za vzpostavitev parterskega odnosa med Office 365 tenantom in CSP providerjem licenc (SoftwareOne) deluje samo v IE..
Pa sem probal v Chrome, Firefox, Edge. Z razlinimi kombinacijami telovadb: brianje zgodovine, v inprivate seji, itd...


Niti ne, dela v FF, Edge, brez težav.

starfotr ::

Edge je dejansko ok brskalnik. Moj vrstni red je: FF, Edge, Opera, Chrome, Safari.

Sploh ne vem, kaj je fora 2 brskalnikov v W10, zakaj tega niso odstranili že prej.

Glede podpore/nepodpore je treba tudi kak star snemalnik ali drugo napravo vreči v smeti in kupiti kaj, kar je v koraku s časom.

Pač zadeve niso večne.

billy ::

Katerih dveh v W10?

mtosev ::

Misli na ie in edge.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

billy ::

No, če smo ravno rekli, da nektere stvari delajo samo v IE, in to pomembne stvari, kot so prevzem cerfitikatov.

z0mbie ::

kriptobog je izjavil:

billy je izjavil:

elrado je izjavil:

Mislim, da je bilo par let nazaj certifikat za faks možno prevzeti samo preko IE. Iskreno upam da temu ni več tako.
Ravno tako je bil IE (skoraj???) obvezen za prevzem certifikata za Klik NLB (Sedaj jih tako ali tako ni več).


Tudi certifikat iz javne uprave je možno prevzeti samo v IE.

Ni res


Ja seveda ni, ker imbicili, ki so to poceli generirajo private key na serverjevi strani in ti ga dajo v download, s cimer unicijo ves point asimetricne kriptografije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: z0mbie ()

c3p0 ::

Zbogom? Koliko škode/sivih las/sprememb karier, je gnoj od IE naredil skozi leta, ne bo možno nikoli izmeriti.

Gagatronix ::

Predvsem po zaslugi nesposobnih IT-jevcih, ki so vztrajali pri IE6.

Ben Dover ::

Lahko noč

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: MrStein ()

KTr1sk ::

Končno, ampak še vedno ne razumem zakaj ga opažam na računalnikih v pisarniških "podjetij", izgleda da druga ne poznajo :O
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

jukoz ::

z0mbie je izjavil:



Ja seveda ni, ker imbicili, ki so to poceli generirajo private key na serverjevi strani in ti ga dajo v download, s cimer unicijo ves point asimetricne kriptografije.



Jah, ni res... Upravljalec strežnika lahko kadarkoli naredi nov cert s tvojim imenom in serijsko številko tvojega certa in nato kot ti veselo podpisuje karkoli.
Če nimaš zaupanja v izdajatelja certa si se tako ali tako zaplezal.

Po zdajšnji metodi je problematičen download private keya - na mreži ga lahko prestreže neka tretja oseba.

Po starem se je zgeneriral pri tebi in si ga ti shranil. Sedaj je pa še vsaj telekom vmes.

Vuli ::

opeter je izjavil:

Vuli je izjavil:

şamo, ene stvari, sploh te, ki uporabljajo ms silverlight delajo pa samo v IE.


A Silverlight še obstaja? Sem mislil, da je šel na smetišče zgodovine še pred Flashom.

Zgleda, da ne. Imamo sistem za evidenco delovnega časa od eTM in pozabi, da boš v Chormu ali FF kaj delal, no neki lahko, ampak popolna funkcionalnost edino v IE.
potem maš še activex za nadzorne kamere, ah.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

WizzardOfOZ ::

Gagatronix je izjavil:

Predvsem po zaslugi nesposobnih IT-jevcih, ki so vztrajali pri IE6.


V bistvu bolj krivda glupih uporabnikov, ki ie6 niso hoteli nadgraditi na svojem računalniku, pa si moral še vedno zanje prirejat zadeve.

enako kot še vedno veliko bedakov ostaja na windows 7, pa moraš potem delat še vedno 2 veji programja, da pravilno dela na 7 in 10.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Gagatronix ::

Krivda je kar lepo obojestranska.

WizzardOfOZ ::

Večja na uporabnikih. Če bi šli na zadnjo verzijo hitreje, bi imeli it-jevci manj problemov. Tako si moral imet pa 5 vej, ker so za vsako verzijo svoje posebnosti.
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

Gagatronix ::

Ja, ker so doloceni IT-jevci pisali zadeve za IE6 (ki je bil abominacija) potem se pa podjetju ni dalo placevati za nadgradnjo xyz-sistema na nekaj novejsega. In potem so najebali in userji in tisti, ki so morali prilagajati sranje za IE6.

MrStein ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Večja na uporabnikih. Če bi šli na zadnjo verzijo hitreje, bi imeli it-jevci manj problemov. Tako si moral imet pa 5 vej, ker so za vsako verzijo svoje posebnosti.

Seveda. Userji naj gredo na novo verzijo, 90% aplikacij jim crkne, kavč teoretiki pa pametujejo, kako ne vidijo, kaj bi naj bilo s tem narobe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

c3p0 ::

KTr1sk je izjavil:

Končno, ampak še vedno ne razumem zakaj ga opažam na računalnikih v pisarniških "podjetij", izgleda da druga ne poznajo :O


Lokalna občina ne sme druga uporabljat kot IE, IT oddelek na nivoju, pa verjetno tudi kak predpotopni program oz. portal. Zdaj bo verjetno par kriznih sestankov na temo.

WizzardOfOZ ::

MrStein je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

Večja na uporabnikih. Če bi šli na zadnjo verzijo hitreje, bi imeli it-jevci manj problemov. Tako si moral imet pa 5 vej, ker so za vsako verzijo svoje posebnosti.

Seveda. Userji naj gredo na novo verzijo, 90% aplikacij jim crkne, kavč teoretiki pa pametujejo, kako ne vidijo, kaj bi naj bilo s tem narobe.


A s tem tudi ni nič narobe, da moraš še danes za IE6 delat verzijo?
Milčinski je napisal butalce kot prispodobo in ne kot priročnik!!!
Svuda u svijetu ima budala ali je izgleda kod nas centrala!!!

MrStein ::

Marsikaj na svetu je narobe.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

LightBit ::

c3p0 je izjavil:

KTr1sk je izjavil:

Končno, ampak še vedno ne razumem zakaj ga opažam na računalnikih v pisarniških "podjetij", izgleda da druga ne poznajo :O


Lokalna občina ne sme druga uporabljat kot IE, IT oddelek na nivoju, pa verjetno tudi kak predpotopni program oz. portal. Zdaj bo verjetno par kriznih sestankov na temo.

Ne, saj je še čas. Bodo čez eno leto. :))

Tomay ::

Meni dela ie čisto v redu na mojih xp-jih :D
Voodoo 4Ever

SuperKripto ::

MrStein je izjavil:

Marsikaj na svetu je narobe.

brez tega ne bi vedeli kaj je prav, yin yang

Zgodovina sprememb…

mtosev ::

Jaz sem dropal ie že leta 2004 ko sem šel na FF.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

MrNighthawk ::

carota je izjavil:

Pa je Edge prevzel štafetno palico - the new browser downloader. :))

Edge je dobesedno odličen browser. Če bi le UI obdržali kot ga je imel Edge Legacy.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Internet Explorer R.I.P. 2022

Oddelek: Loža
6746 (529) driver_x
»

Internet Explorer bo nehal odpirati nekatere strani

Oddelek: Novice / Brskalniki
124369 (2048) Qushaak
»

Konec podpore za Windows 8 in Internet Explorer 10

Oddelek: Novice / Brskalniki
2810839 (8492) ender
»

Skype beta prispel v brskalnike

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
206880 (3633) radmannsdorf
»

Internet Explorer je mrtev, naj živi Spartan (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Brskalniki
5125625 (18986) šernk

Več podobnih tem