» »

Inflacija 2021/2022

Inflacija 2021/2022

««
106 / 218
»»

dronyx ::

Mato989 je izjavil:

Ja ampak realna rast ni nekaj kar merimo ampak rast BDPja... to pa se odraža glede na promet in cene...

Realna rast BDP upošteva seveda inflacijo. Nominalna rast ti ne pove še nič. Če bi se upoštevala nominalna rast, potem so države s hiperinflacijo praktično gazele. :))

kixs ::

Vse bo "resila" vojna ali kvazi ali pa prava WW3.

IgorCardanof ::

kixs je izjavil:

Vse bo "resila" vojna ali kvazi ali pa prava WW3.


To je nazalost nacin, kako se te stvari ponavadi resijo.
Huda kriza/vojna, po vojni pa postavimo nove trdne temelje in zacnemo od zacetka. Problem pa je seveda potem vedno cloveski pohlep, ki dober sistem spremeni v takega, katerega lahko zlorablja za lastno dobro in ko to dovolj casa traja, pridemo do situacij kot so danes.

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

Kaj pa če preveč histeriziramo zaradi te inflacije?

Ah, to pa sigurno ne.
Če bi delali statistiko teme potem bi ugotovili, da je:
70% teme - debat na temo kdo je kriv in kaj je naredil
20% teme - kaj se bo v prihodnosti zgodilo
0.8% teme - kaj bi bilo v trenutnem času najbolje narediti
0.2% teme - kaj so pisci dejansko naredili da bi povečali oz. ohranili svojo finančno pozicijo
9% teme - ostalo

V praksi pa ko čez nekaj let gledaš nazaj, ti dol visi, kdo je bil kriv in kaj je naredil, napovedi za prihodnost in kaj bi bilo najbolje narediti se pozabi, ostanejo pa ti samo stvari, ki si jih dejansko naredil (dobre in slabe). Je pa pri teh stvareh lažje iti v defenzivni položaj in zavzeti armagedon sceno, češ jaz ne morem nič narediti, saj potem ti nič ni treba :).

hbgqzR ::

Kako ne moreš narediti ničesar? Je drago, tudi davek je visok, ampak je možno, takšni finančni strokovnjaki bi to morali poznati, naša mladina že.

Edini problem bi lahko bila kakšna nesmiselna vojaška mobilizacija kje v bližini ampak tega se realno ni bati, ker so strategi že vse preračunali na začetku same operacije.

dronyx ::

Malidelničar je izjavil:

Kaj pa če preveč histeriziramo zaradi te inflacije?

Inflacija seveda še zdaleč ni edini problem.

trenerkar ::

Lonsarg je izjavil:

Ce govoris o populizmu potem da, se da z inflacijo fejkat visji GDP. Ce pa govoris o resnih financnih analizah pa se tam inflacijo logicno odsteje...

To drži, ampak samo če inflacijo realno merimo. Realnost pa je, da se inflacijo namenoma meri tako, da dobimo čimnižjo vrednost.

Malidelničar ::

johnnyyy je izjavil:

Malidelničar je izjavil:

Kaj pa če preveč histeriziramo zaradi te inflacije?

Ah, to pa sigurno ne.
Če bi delali statistiko teme potem bi ugotovili, da je:
70% teme - debat na temo kdo je kriv in kaj je naredil
20% teme - kaj se bo v prihodnosti zgodilo
0.8% teme - kaj bi bilo v trenutnem času najbolje narediti
0.2% teme - kaj so pisci dejansko naredili da bi povečali oz. ohranili svojo finančno pozicijo
9% teme - ostalo

V praksi pa ko čez nekaj let gledaš nazaj, ti dol visi, kdo je bil kriv in kaj je naredil, napovedi za prihodnost in kaj bi bilo najbolje narediti se pozabi, ostanejo pa ti samo stvari, ki si jih dejansko naredil (dobre in slabe). Je pa pri teh stvareh lažje iti v defenzivni položaj in zavzeti armagedon sceno, češ jaz ne morem nič narediti, saj potem ti nič ni treba :).


Jaz vztrajam na poziciji, da kolapsa NE bo. Ga ni bilo že po letu 2008. Nekako mi ni všeč mentaliteta 'kupite si njivo/vrt nujno takoj, hrane ne bo, lakota bo in streljali se bodo po ulicah, hitro vsi po konzerve, nabavite zlato, vsi po AK-47'; se mi zdi, kot da imajo tisti, ki to promovirajo tudi svojo agendo. Tako kot MLM sheme (recimo tista znana Veema v ZDA, sem gledal en dokumentarec), ki so v čau krize 2008 izkoristile sentiment na temo 'banksterjev', da so ljudem prodali sanje o tem, kako je MLM odgovor na nepravičen/pokvarjen "sistem" :)

Najboljši odziv na krizo je, da gledaš svojo finančno pozicijo, jo poizkušaš izboljšati in se pripravljaš na različne scenarije dolžine krize, s tem, da moraš biti pripravljen na pokrizni odboj (pa če je to po 1 letu, 3 letih, 5 letih ali več).

Pa ne rečem, da je vrt neumna zadeva; midva z mojo ga imava in nama kar pomaga pri budgetiranju mesečnih stroškov za hrano, pripravi ozimnice, itd. Če se kdo odloči za selitev na podeželje in kmetijo ter kombinacijo z remote IT delom - super, be my guest, odličen odziv na inflacijo.

Se pravi moj odziv na 0,2% teme je, da 1) klestim stroške kjer le lahko (internet, telefon, špecerija, vzdrževanje avta itd.) 2) povečujem osebni emergency fund 3) iščem možnosti za dodaten prihodek 4) imam plan povečati cash pozicijo v portfelju 5) imam plan odpreti nove investicijske pozicije v 2023 & beyond, TUDI če bo crash ali bear market. Letos sem imel lep dividendni pospešek in me je to lepo motiviralo.

P.S. meni je za motivacijo všeč čekiranje teme 'delnice' za obdobje feb-april 2020 in takratne reakcije na forumu. Zelo poučno :)
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

ZveeZ ::

Bojo ze pogruntali kako se resit inflacije.
Bodo pac ustvarili novo USA-EU valuto in voila. Tecaj universal dolarja na 1 million EUR = 1 UUSD in pici misko;))
Narod instantno reven, ponizen in dela za drobiz. Posledicno se bo gospodarska rast okrepila.;)

TheBlueOne ::

Popolna integracija zahoda bi pa bila za v zgodovino. Samo ime je ze zasedeno. :)

"Western Union"

dronyx ::

TheBlueOne je izjavil:

Popolna integracija zahoda bi pa bila za v zgodovino. Samo ime je ze zasedeno. :)

ZDA so glavni vir vseh teh težav. Namesto da bi se rešili njihovega vpliva, bi se z njimi še integrirali. Sick.

hbgqzR ::

Dronyx, se zavedamo (upam, vsaj, preprican nisem!), da ne zivimo v idealnem svetu, ampak vsaj priblizno delujoce prakticne obstojece alternative, katere so? A se ni en forumski gospod namenjal preselit na Kitajsko nedavno?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

dronyx ::

Kot prvo, bi moral svet poiskati drugo rešitev za rezervno valuto. Sedaj je dejansko upravljanje monetarnega sistema zaupano eni sami državi - ZDA. FED je v takem sistemu svetovna centralna banka, ne samo centralna banka ZDA. Kakšna je oziroma bo alternativna rešitev ne vem, sem pa prepričan, da jo bodo našli.

hbgqzR ::

Kdo je vse svet? Kaj pomeni imeti status rezervne valute za imetnika? Kako bi se tranzicija (se je morda ze zacela?) opravila brez pretresov? Na osnovi cesa ocenjujes, da bi bila nova rezervna valuta boljsa ali slabsa zate osebno in za obstojeca gospodarstva? Bodimo iskreni, dokler lahko o tem sanjamo na forumu, se gre, ce/ko pa ne bo vec mozno... Ne vem, kaj vas prepricuje, da je novo vedno boljse. Aja, slovenska politika, da se mastijo na davkih. Ja, mozno da vsaj v tem primeru, ja...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

kow ::

Dolar je slaba svetovna valuta. Vendar boljse ni. Verjetno je trenutno edina alternativa ether. Svicarski frank dolgorocno tudi ni slab. Ali predlagas neko mednarodno organizacijo? V obdobju, ko je med bloki veliko nezaupanja? Good luck.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Malidelničar ::

kow je izjavil:

Dolar je slaba svetovna valuta. Vendar boljse ni. Verjetno je trenutno edina alternativa ether. Svicarski frank dolgorocno tudi ni slab. Ali predlagas neko mednarodno organizacijo? V obdobju, ko je med bloki veliko nezaupanja? Good luck.

Imaš še kanadski ali pa avstralski dolar, funt je soliden. Če že evro ni dovolj dober :) LP
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

johnnyyy ::

Malidelničar je izjavil:

Jaz vztrajam na poziciji, da kolapsa NE bo. Ga ni bilo že po letu 2008. Nekako mi ni všeč mentaliteta 'kupite si njivo/vrt nujno takoj, hrane ne bo, lakota bo in streljali se bodo po ulicah, hitro vsi po konzerve, nabavite zlato, vsi po AK-47'; se mi zdi, kot da imajo tisti, ki to promovirajo tudi svojo agendo. Tako kot MLM sheme (recimo tista znana Veema v ZDA, sem gledal en dokumentarec), ki so v čau krize 2008 izkoristile sentiment na temo 'banksterjev', da so ljudem prodali sanje o tem, kako je MLM odgovor na nepravičen/pokvarjen "sistem" :)

Najboljši odziv na krizo je, da gledaš svojo finančno pozicijo, jo poizkušaš izboljšati in se pripravljaš na različne scenarije dolžine krize, s tem, da moraš biti pripravljen na pokrizni odboj (pa če je to po 1 letu, 3 letih, 5 letih ali več).

Pa ne rečem, da je vrt neumna zadeva; midva z mojo ga imava in nama kar pomaga pri budgetiranju mesečnih stroškov za hrano, pripravi ozimnice, itd. Če se kdo odloči za selitev na podeželje in kmetijo ter kombinacijo z remote IT delom - super, be my guest, odličen odziv na inflacijo.

Se pravi moj odziv na 0,2% teme je, da 1) klestim stroške kjer le lahko (internet, telefon, špecerija, vzdrževanje avta itd.) 2) povečujem osebni emergency fund 3) iščem možnosti za dodaten prihodek 4) imam plan povečati cash pozicijo v portfelju 5) imam plan odpreti nove investicijske pozicije v 2023 & beyond, TUDI če bo crash ali bear market. Letos sem imel lep dividendni pospešek in me je to lepo motiviralo.

P.S. meni je za motivacijo všeč čekiranje teme 'delnice' za obdobje feb-april 2020 in takratne reakcije na forumu. Zelo poučno :)


Še moj overview. Sam nekemu kolapsu dajem precej malo možnosti, saj kolaps po navadi ni odvisen le od ene napake ampak od kupa napak oz. clusterf*. Tudi če bi prišlo do večje piz** (totalni ekonomski kolaps ali vojna), sem v sorazmerno dobri poziciji, saj imam starše na slovenskem podeželju in nekaj kolegov in znancev po svetu, za katere upam da bi me oz. bi nas (familijo) sprejeli.

Stroškov še nismo začel klestiti, saj precej skromno živimo in jih po mojem mnenju kaj veliko klestit ne moremo. Večino portfolija mi predstavljajo nepremičnine, potem dolžniški kapital (kredit) in cash (EUR in USD), delnice, obveznice in zlato so precej pod tem v kriptu pa sem čisto out. Žena ima večino portfolija v nepremičninah, dolžniški kaptal (kredit), cash (EUR) in delnice ima tam tam, potem pa še nekaj zlate rezerve. Večino rednih prihodkov pridobiva s plačami ter z turističnim/dolgoročnim oddajanjem nepremičnin. Za investiranje trenutno le spremljava in čakava. Precej casha imam v USD saj mi deluje precej bolj stabilna valuta kot EUR. Zaradi novic in panik trenutno trgujem na USD/EUR paru, saj na nekaterih platformah ob novicah pride do konkretnih nihajev in tam se lahko kakšno malenkost zasluži. V prihodnosti imamo v planu izgradnjo hiše in trenutno smo v postopku pridobitve GD. Tako da tudi iz tega vidika spremljam kaj bo in ali bi se splačalo izgradnjo "malce" počakati ali zavlačevati.

trenerkar ::

dronyx je izjavil:

Kot prvo, bi moral svet poiskati drugo rešitev za rezervno valuto. Sedaj je dejansko upravljanje monetarnega sistema zaupano eni sami državi - ZDA. FED je v takem sistemu svetovna centralna banka, ne samo centralna banka ZDA. Kakšna je oziroma bo alternativna rešitev ne vem, sem pa prepričan, da jo bodo našli.


Rešitev na kateri že dolgo delajo in potiho govorijo(seveda tega ne vidiš v medijih) je centralnobančna digitalna valuta, kjer bo centralna banka videla prav vsako transakcijo države/podjetja/osebe. Te transakcije bodo potem osnova za popoln nadzor nad kapitalom, saj je iz tega mogoče izračunati mnogo stvari, npr: ogljični odtis, diverziteto, omrežja prenosa kapitala, neobičajne transakcije. Obenem pa bo posameznika ali omrežje mogoče popolnoma ekonomsko odrezati, če ne bo "priden" po nekih standardih za katere se bojim kdo jih bo določal...
V nekem intervjuju sem zasledil, da naj bi od "zahodnega" sveta na ta sistem najprej prešla prav evropa. Mogoče bo bolj jasno kaj se sedaj dogaja v EU.
Mislim da lahko rečemo, da je večina tega kar se dogaja zadnje 3 leta načrtovana vse od trenutka, ko so se poleti leta 2019 na zasedanju G8 dogovorili za tako imenovani "direktni reset".
K.S. pa je ~5mesecev po tem ko se je pojavila korona že naredil analizo kako korona vpliva na našo ekonomijo in napisal knjigo dolgo 280 strani:
https://www.amazon.com/COVID-19-Great-R...
Zanimivo je kako zelo so bili vsi ukrepi zahodnega sveta sinhroni zadnje 3 leta, sploh kar se tiče boja z inflacijo. Ukrepi pa so takšni, da samo ustvarjajo dodatno inflacijo in zavlačujejo pok. Govorim o državnih pomočeh za nerealne stroške energentov, korona dodatki, itd.
Najbrž zato, ker v resnici želijo inflacijo, saj smo sredi valutne vojne, ki ponavadi vodi v pravo vojno če se valute ne veže na nekaj realnega(zgodovinsko je to bilo zlato).

Alternativa za USD kot rezervna valuta, ki ni vezana na zlato ampak na nafto in vojsko, pa že nastaja s strani BRICS držav. In če pride do resne vojne bo to pravi razlog.

hbgqzR ::

Dronyx, si prebral? Zelja se ti bo morda uresnicila, skoda da ne pazis bolj, kaj si zelis.
:P

dronyx ::

trenerkar je izjavil:

Zanimivo je kako zelo so bili vsi ukrepi zahodnega sveta sinhroni zadnje 3 leta, sploh kar se tiče boja z inflacijo. Ukrepi pa so takšni, da samo ustvarjajo dodatno inflacijo in zavlačujejo pok. Govorim o državnih pomočeh za nerealne stroške energentov, korona dodatki, itd.

Centralne banke po svetu morajo slediti Fedu. Če Fed natiska v par mesecih 40% vseh dolarjev, morajo to narediti tudi ostali, sicer bi ostale valute postale premočne. Predstavljaj si, da cel svet začne svoje junk valute konvertirat v švicarske franke. Tako kot je sedaj sistem zastavljen monetarno politiko določa Fed.

trenerkar ::

dronyx je izjavil:

trenerkar je izjavil:

Zanimivo je kako zelo so bili vsi ukrepi zahodnega sveta sinhroni zadnje 3 leta, sploh kar se tiče boja z inflacijo. Ukrepi pa so takšni, da samo ustvarjajo dodatno inflacijo in zavlačujejo pok. Govorim o državnih pomočeh za nerealne stroške energentov, korona dodatki, itd.

Centralne banke po svetu morajo slediti Fedu. Če Fed natiska v par mesecih 40% vseh dolarjev, morajo to narediti tudi ostali, sicer bi ostale valute postale premočne. Predstavljaj si, da cel svet začne svoje junk valute konvertirat v švicarske franke. Tako kot je sedaj sistem zastavljen monetarno politiko določa Fed.

Zakaj mi to pišeš če sem točno to jaz poslal tebi pred parimi meseci na ZS, ko si ravno odkril kaj pomeni centralna banka :). In ja; temu se reče valutna vojna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: trenerkar ()

energetik ::

Malidelničar je izjavil:

Jaz vztrajam na poziciji, da kolapsa NE bo. Ga ni bilo že po letu 2008. Nekako mi ni všeč mentaliteta 'kupite si njivo/vrt nujno takoj, hrane ne bo, lakota bo in streljali se bodo po ulicah, hitro vsi po konzerve, nabavite zlato, vsi po AK-47'; se mi zdi, kot da imajo tisti, ki to promovirajo tudi svojo agendo. Tako kot MLM sheme (recimo tista znana Veema v ZDA, sem gledal en dokumentarec), ki so v čau krize 2008 izkoristile sentiment na temo 'banksterjev', da so ljudem prodali sanje o tem, kako je MLM odgovor na nepravičen/pokvarjen "sistem" :)

Najboljši odziv na krizo je, da gledaš svojo finančno pozicijo, jo poizkušaš izboljšati in se pripravljaš na različne scenarije dolžine krize, s tem, da moraš biti pripravljen na pokrizni odboj (pa če je to po 1 letu, 3 letih, 5 letih ali več).

Pa ne rečem, da je vrt neumna zadeva; midva z mojo ga imava in nama kar pomaga pri budgetiranju mesečnih stroškov za hrano, pripravi ozimnice, itd. Če se kdo odloči za selitev na podeželje in kmetijo ter kombinacijo z remote IT delom - super, be my guest, odličen odziv na inflacijo.

Se pravi moj odziv na 0,2% teme je, da 1) klestim stroške kjer le lahko (internet, telefon, špecerija, vzdrževanje avta itd.) 2) povečujem osebni emergency fund 3) iščem možnosti za dodaten prihodek 4) imam plan povečati cash pozicijo v portfelju 5) imam plan odpreti nove investicijske pozicije v 2023 & beyond, TUDI če bo crash ali bear market. Letos sem imel lep dividendni pospešek in me je to lepo motiviralo.
Jaz podobno, le da stroškov ne klestim, ker mi to ni potrebno. Le ne kupujem stvari, ki so se brez razloga divje podražile.
Glede investicij, dejansko poskušam ignorirati novice in govorice in gledam le še tehnično analizo. Poskušam razpršiti med različne razrede investicij, približno po občutku. Ne vem ali delam prav ali ne, bomo videli.
Kupujem dipe in balansiram med količino fiata in investicij. Seveda poleg železne rezerve v EUR, ki je vedno enaka na varčevalnem računu. Je pa res, da nič nujnega ne rabim vsaj naslednjih 10let, bajta lastniška, kredit odplačan, tekoči stroški nizki, avto nov ravno pred podražitvami. Tako da dejansko lahko par let preživim tudi brez šihta, posledično malce bolj tvegam pri investicijah.
vires in numeris

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

cias ::

TheBlueOne je izjavil:

Popolna integracija zahoda bi pa bila za v zgodovino. Samo ime je ze zasedeno. :)

"Western Union"


Integracija nam dela celo govno ker moramo vsi 100% isto misliti, verovati, govoriti, delati…

XIIT ::

kow je izjavil:

Dolar je slaba svetovna valuta. Vendar boljse ni.

Seveda boljše ni, saj če samo namigneš na opustitev dolarja te pridejo američani zbomardirat, ker:
- imaš jedrsko orožje (2003, Saddam Hussein - nafto je želel poleg dolarjev želel prodajati tudi v evrih)
- svojim prebivalcem ne dovoliš demokracije (2011, Muammar Gaddafi - želel ustvariti novo rezervno valuto, vezano na zlato)
"Only physical beauty is the foundation for a true higher culture of
the mind and spirit as well. Only sun and steel will show you the path."
Beauty is absolutely terrifying to people because it highlights what is ugly.

hbgqzR ::

Dronyx, my friend :-) Lep dan, a ni?

Velki ::

Moje kmečko razmišljanje je pač tako, da dokler povprečni državljan troši nad svojim "realnim doprinosom" bomo imeli inflacijo... Dokler se pač "nezaslužen denar" polaga na banko oz. ta ostaja v finančnem/nepremičninskem balončku je inflacija logično nizka... Težava seveda nastane ko se začne ta "nezaslužen" denar prelivati v dobrine, kar pa se dogaja že zadnji dve leti. Ko se bo ali ta trend zaključil ali pa zmanjka tega denarja in se novega "nezasluženega denarja" ne bo več delilo se bo inflacija prej ali slej ustavila.

"nezaslužen denar" -> denar ki nima temeljev v "realnih dobrinah" oz. "industriji"

hbgqzR ::

Dronyx, kje si, tvoje doomsday predikcije se materializirajo! A nisi nic vesel, da si imel prav??

PS: A ves, da JPD še kar caka, da mu MGolob napise nov prispevek?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hbgqzR ()

musicfreak ::

ali prav vidim da je cena plina v slo trenutno se skromnih 0,08 EUR/kWh? V Nemciji kjer sem je 0,35 EUR minimalna, za nekatere nove uporabnike 0,55 ze. Kako je mozna taka razlika?

dice7 ::

Vprasaj ciasa, bo pobrskal po twitterju

zobnik ::

Zdej se bo še toliko bolj splačalo doma pridelovat hrano kot pretekla leta. Sej ko se enkrat navadiš jest domače ti je hrana iz trgovine že čudnega okusa.
Srne se mi pasejo pred očmi, ampak je meso doma. Nisem lovec, sem pa kmet, kot kmet pa sem nad vsem tud nad lovci. Ampak sej tud dnar ni problem, mislim da bo še dolga do tiste točke ko bo srna za jest.

Zimonem ::

Ne vem zakaj sanjate o kolapsu. Ampak 2008 nepremčninska kriza , ni na daleč podobna tej. Tam so bile na udaru komercialne banke , danes so centralna, prebivalstvo in podjetja. reševanje pa ne bo in ne more biti neboleče kot takrat. Kjer se je reševalo komercialne banke z večanjem potrošnje. Stanja se pa ni sanirali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Zimonem ()

dronyx ::

Zimonem je izjavil:

Ne vem zakaj sanjate o kolapsu. Ampak 2008 nepremčninska kriza , ni na daleč podobna tej. Tam so bile na udaru komercialne banke , danes so centralna, prebivalstvo in podjetja. reševanje pa ne bo in ne more biti neboleče kot takrat. Kjer se je reševalo komercialne banke z večanjem potrošnje. Stanja se pa ni sanirali.


Centralna banka ne more propasti in ni nikdar v težavah, saj ima v lasti tiskarno denarja. Če česa nikdar ne more zmanjkati je to denar. So pa zaradi napačne monetarne politike v težavah lahko številni drugi, vključno s komercialnimi bankami. Leta 2008 je bil crash, ki se je zgodil hitro in ga skorja nihče ni pričakoval. Sedaj je situacija bistveno drugačna. Vse skupaj izgleda kot počasna vožnja v prepad. Veliko jih vidi prepad pred nami, ne ve se pa kako globok je in kako bo padec izgledal.

Reycis ::

Mato989 je izjavil:

dronyx je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Jaz ne govorim da je rešitev, jaz govorim da BDP rast nima dosti 100% korelacije z rast produktivnosti... če se jutri odločimo in damo vse x4 plače, cene itd... imamo čez 2 leti rast 4x... samo to

Realna rast bo v tem primeru nič, saj 4x višje cene pomeni višjo inflacijo. Tvoja kupna moč se ti ne bo nič povečala. Tako enostavno to spet ne gre.


Ja ampak realna rast ni nekaj kar merimo ampak rast BDPja... to pa se odraža glede na promet in cene...

In še 1x jaz ti govorim HIPOTETIČNO, če damo vse cene x4 in plače x4 (ne govorim da se to bo ali lahko zgodi, govorim samo da to poganja rast, ne nujno realna produkcija) da bo rast letna BDPja cca x4 ali x3...

To finto elite uporabljajo že desetletja. V Sloveniji smo po podatkih statističnega urada od osamosvojitve do danes imeli skoraj 100% realno gospodarsko rast pa mislim, da je realno bila le 30-50%. Na nekaterih področjih smo precej napredovali, pri nekaterih malo, pri nekaterih -tudi ključnih- pa žal nazadovali. Problem je, ker smrad kadavra vse bolj seka ven čez šminko in vse več ljudi to voha. Danes je stopnja nekroze že tako visoka, da bo v naslednjem desetletju praktično nemogoče sploh dosegati kakršnokoli rast po temu pa ne bo mogoče več niti vzdrževat obsega. Kar težko je gledat, da si toliko ljudi zakriva oči pred tem neizogibnim scenarijem. In ker je narava ljudi takšna kot pač je, ko se bo ponzi enkrat začel podirat to ne bo počasno dolgotrajno upadanje ampak bo b000m - konec.

J.McLane je izjavil:

Reycis je izjavil:

Imamo sistem, ki temelji na temu, da mora biti rast. Še sam si rekel: dokler nimamo rast, državni dolg ni noben problem. Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki. Res edina stvar, ki jo lahko debatiramo je to koliko časa še. Leta 2008 si nikoli nebi mislil, da bo leta 2022 še trajalo. Naredili so gromozanski čudež. Temelji na katerih morajo zdaj narediti nov čudež so še desetkrat bolj trhli kot takrat. Ne bom rekel, da je nemogoče - nasprotno, verjetno jim bo uspelo. Ampak smer je jasna.


Rast ne pomeni nujno sproducirati več, ampak lahko pomeni sproducirati približno isto, ampak tehnološko bolj dovršenih stvari.

To se je zgodilo na področju telefonov, nihče si nebi mislil da bo folk pripravljen trošit toliko več za povprečen telefon.
To se sedaj dogaja pri avtomobilih, povprečna cena se draži (tudi če upoštevaš inflacijo), ker folk želi imeti veliko opreme in naprednejši pogon (elektrika)
To se dogaja na področju energetike, tehnologija nam bo omogočila, da bomo pokurili manj uvoženih fosilnih goriv.

To so vse faktorji rasti in ne pomenijo nujno, da je produktov več.

Jaz močno dvomim, da je možno v okviru trenutnega sistema doseči kakršnokoli rast brez, da zraste poraba energentov in brez demografskega prirasta. Proizvodnja energije se ne bo početverila in število ljudi se tudi ne bo. Nasprotno, skoraj nemogoče je, da nebi upadla. Edina rešitev je, da preselijo BDP v metaverse ali kaj podobnega. Pa še to bo slej ko prej (za nekaj desetletij) začelo požirat nevzdržne količine energije v realnem svetu. KONEC JE. Tehnološki napredek rabi ogromno energije, inovacije pa ne prinesejo toliko napredka, da bi kompenzirale.
Diversity is our greatest strength

c3p0 ::

Prihaja problem, velik problem. Ponudili bodo rešitev. Most of us will own nothing and not be happy.

Malidelničar ::

Eno vprašanje: Zakaj je pogosto tako, da inflacija eksponentno hitro začne naraščat navzgor, medtem, ko je padec počasnejši (še recimo takratni chairman FED-a Volcker je potreboval kar nekaj let, da je inflacijo spravil do, res nizke stopnje je inflacija dosegla že po Volckerjevem odhodu, ko je on "žrtvoval" svojo kariero za ekonomsko prihodnost Zahoda)?

P.S. en zanimiv članek, če koga zanima:
How Did It Happen?: The Great Ination of the 1970s and Lessons for Today
https://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=...
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Zgodovina sprememb…

cias ::

musicfreak je izjavil:

ali prav vidim da je cena plina v slo trenutno se skromnih 0,08 EUR/kWh? V Nemciji kjer sem je 0,35 EUR minimalna, za nekatere nove uporabnike 0,55 ze. Kako je mozna taka razlika?


Ker so različne pogodbe za nabavo plina, eni se grejo dnevne nakupe, eni zakupijo v naprej. Pa pri nas imamo verjetno drugačne zakone.

V UK bojo sedaj firmam znižali cene za 50%, samo to moraš biti nek specifičen tip firme, male pekarne, lokali, kebab… ne bo nič, je samo za velike korporacije.

FrRoSt ::

J.McLane je izjavil:

Reycis je izjavil:

Imamo sistem, ki temelji na temu, da mora biti rast. Še sam si rekel: dokler nimamo rast, državni dolg ni noben problem. Da bi sistem zdržal do konca stoletja bimorali v prestopu v 22. stoletje sproducirat 4x toliko robe kot danes. Niti blizu ne bomo prišli tej točki. Res edina stvar, ki jo lahko debatiramo je to koliko časa še. Leta 2008 si nikoli nebi mislil, da bo leta 2022 še trajalo. Naredili so gromozanski čudež. Temelji na katerih morajo zdaj narediti nov čudež so še desetkrat bolj trhli kot takrat. Ne bom rekel, da je nemogoče - nasprotno, verjetno jim bo uspelo. Ampak smer je jasna.


Rast ne pomeni nujno sproducirati več, ampak lahko pomeni sproducirati približno isto, ampak tehnološko bolj dovršenih stvari.


:)):)):))

Rast pomeni tudi, če se ti kruh podraži za 10%!

Pa ne mislim rast inflacije, ampak rast BDP!! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

feryz ::

Ej, kličem danes enga kolega iz tujine. Ga vprašam kje je, pravi, da je službeno na Češkem. Prespal je v hotelu, za ogrevanje imajo konvektorje. Pride v sobo, mraz, 17 stopinj na displeju, nastavljen je bil na 23.
Gre do konvektorja, seveda je mrzel kot špricar, na njem pa listek z napisom, da ne ogrevajo še zaradi krize z energenti, ki jo je povzročil Putin.
Račun na recepciji zjutraj, ni bil temu primerno nižji, ampak celo višji kot pred dobrim mesecem.

musicfreak ::

feryz je izjavil:

Ej, kličem danes enga kolega iz tujine. Ga vprašam kje je, pravi, da je službeno na Češkem. Prespal je v hotelu, za ogrevanje imajo konvektorje. Pride v sobo, mraz, 17 stopinj na displeju, nastavljen je bil na 23.
Gre do konvektorja, seveda je mrzel kot špricar, na njem pa listek z napisom, da ne ogrevajo še zaradi krize z energenti, ki jo je povzročil Putin.
Račun na recepciji zjutraj, ni bil temu primerno nižji, ampak celo višji kot pred dobrim mesecem.


v Nemciji so tudi v soping centrih nekatere tekoce stopnice samo se na eni strani prizgane, ne vec na obeh...razmislja se o izklopu popolnoma v prihodnje... tudi v nekaterih trgovinah ze svetijo z manjso svetlobo (kar mi je vsec, nikoli nisem razumel te premocne svetlobe v soping centrih, se posebaj s cotami, kjer izgledas slabse pod mocno svetlobo in se za to pomoje tudi manj robe kupi) :D

Zgodovina sprememb…

redtech ::

Zimonem je izjavil:

Ne vem zakaj sanjate o kolapsu. Ampak 2008 nepremčninska kriza , ni na daleč podobna tej. Tam so bile na udaru komercialne banke , danes so centralna, prebivalstvo in podjetja. reševanje pa ne bo in ne more biti neboleče kot takrat. Kjer se je reševalo komercialne banke z večanjem potrošnje. Stanja se pa ni sanirali.


Problem solved with asset bubbles.

Zelo dober opis tega reševanja krize, kaj se dogajalo zadnje dobro desetletje v videu.

Kako si toliko ljudi lahko privošči Teslo za 100k?

Zimonem ::

dronyx je izjavil:

Zimonem je izjavil:

Ne vem zakaj sanjate o kolapsu. Ampak 2008 nepremčninska kriza , ni na daleč podobna tej. Tam so bile na udaru komercialne banke , danes so centralna, prebivalstvo in podjetja. reševanje pa ne bo in ne more biti neboleče kot takrat. Kjer se je reševalo komercialne banke z večanjem potrošnje. Stanja se pa ni sanirali.


Centralna banka ne more propasti in ni nikdar v težavah, saj ima v lasti tiskarno denarja. Če česa nikdar ne more zmanjkati je to denar. So pa zaradi napačne monetarne politike v težavah lahko številni drugi, vključno s komercialnimi bankami. Leta 2008 je bil crash, ki se je zgodil hitro in ga skorja nihče ni pričakoval. Sedaj je situacija bistveno drugačna. Vse skupaj izgleda kot počasna vožnja v prepad. Veliko jih vidi prepad pred nami, ne ve se pa kako globok je in kako bo padec izgledal.

ECB "mora" ohraniti valuto. Sicer lahko tudi evro območje razpade. Tu je problem katerega zanemarjaš.

kriptobog ::

Kaj ti nuca ohranjanje valute, ce ji vrednost samo pada?

enemon ::

trenerkar je izjavil:



Rešitev na kateri že dolgo delajo in potiho govorijo(seveda tega ne vidiš v medijih) je centralnobančna digitalna valuta, kjer bo centralna banka videla prav vsako transakcijo države/podjetja/osebe. Te transakcije bodo potem osnova za popoln nadzor nad kapitalom, saj je iz tega mogoče izračunati mnogo stvari, npr: ogljični odtis, diverziteto, omrežja prenosa kapitala, neobičajne transakcije. Obenem pa bo posameznika ali omrežje mogoče popolnoma ekonomsko odrezati, če ne bo "priden" po nekih standardih za katere se bojim kdo jih bo določal...


Potem je najbolje, da se začne s sosedi graditi lokalno barter ekonomijo, to je težko ali pa nemogoče nadzirat.

TheBlueOne ::

kriptobog je izjavil:

Kaj ti nuca ohranjanje valute, ce ji vrednost samo pada?


Kdo pravi, da vedno pada? Kaj tebi je valuta investicijska zadeva?

Mato989 ::

TheBlueOne je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kaj ti nuca ohranjanje valute, ce ji vrednost samo pada?


Kdo pravi, da vedno pada? Kaj tebi je valuta investicijska zadeva?


Kdo pa pravi drugače?

Dobiš danes za 1EUR več kruha, mleka, klobase kot pred 5, 10, 15 leti?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kow ::

Mato989 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kaj ti nuca ohranjanje valute, ce ji vrednost samo pada?

Kdo pravi, da vedno pada? Kaj tebi je valuta investicijska zadeva?

Kdo pa pravi drugače?
Dobiš danes za 1EUR več kruha, mleka, klobase kot pred 5, 10, 15 leti?


Bolj pomembno je koliko kruha, mleka, klobase dobis za 1h dela. In statistika pravi, da vec.

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Kdo pa pravi drugače?

Dobiš danes za 1EUR več kruha, mleka, klobase kot pred 5, 10, 15 leti?


Ampak s tem valuta dalec ni slaba. Jaz si lahko privoscim najmanj lep faktor od tega pred desetimi leti. Samo zelim povedati, da je nerelevantno kaksna je inflacije, ce se zadeve usklajujejo.

Vrednost valute vidim v primerjalnem smislu na trgu valut.

kow je izjavil:



Bolj pomembno je koliko kruha, mleka, klobase dobis za 1h dela. In statistika pravi, da vec.


Lepo povedano ... :)

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

kow je izjavil:

Mato989 je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:

kriptobog je izjavil:

Kaj ti nuca ohranjanje valute, ce ji vrednost samo pada?

Kdo pravi, da vedno pada? Kaj tebi je valuta investicijska zadeva?

Kdo pa pravi drugače?
Dobiš danes za 1EUR več kruha, mleka, klobase kot pred 5, 10, 15 leti?


Bolj pomembno je koliko kruha, mleka, klobase dobis za 1h dela. In statistika pravi, da vec.


Če že je bolj pomembno koliko KVALITETNEGA vsega dobiš za 1h dela napram pred 20 leti... osebno menim da kvaliteta pada, in zato količina nima veze... kruh je bil bolj kvaliteten 20 let nazaj (žemljica) kot danes recimo =)
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

TheBlueOne ::

Mato989 je izjavil:



Če že je bolj pomembno koliko KVALITETNEGA vsega dobiš za 1h dela napram pred 20 leti... osebno menim da kvaliteta pada, in zato količina nima veze... kruh je bil bolj kvaliteten 20 let nazaj (žemljica) kot danes recimo =)


Vseeno dobis dosti vec za 1h dela. Pred 30 leti je bila kakovost na zelo slabem nivoju, poleg vsega pa se ekoloska katastrofa. Zakaj ni bi bil kruh danes nizje kakovosti? Tapoceni se dela prakticno enako, pred 30 leti je bil skoraj edini. Danes imas izbiro.

Si mislim, da se ne zavedas kako je bilo pred 30 leti.

kow ::

Ce bi ti Mato vedel kaksen kruh so ljudje jedli vec 30-40 let nazaj, bi se bridko razjokal. Industrijska hrana v Jugi je bila katastrofalna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()
««
106 / 218
»»