» »

Nevarne kripto menjalnice!

Nevarne kripto menjalnice!

deejay2 ::

Ker so kriptovalute spet in, sem tudi jaz sedaj nameraval kupiti kakšno (predvsem Dogecoin). Ampak se je moj nakup hitro ustavil. Zakaj? Prišel sem do zaključka, da so kripto menjalnice vse prej kot varne.

Ko sem se registriral na Binance, ki je največja kripto menjalnica, sem ugotovil, da jim moraš nujno poslati kopijo osebne izkaznice, vozniškega dovoljenja ali pa pasuša, v kolikor želiš uporabljati njihove storitve. In ravno tukaj pa je problem. Ko sem klical na upravno enoto, so mi močno odsvetovali, da jim pošiljam kopijo svojega osebnega dokumenta. Še več, nekje sem prebral, da naj bi naša zakonodaja celo prepovedovala tovrstno kopiranje in pošiljanje osebnih dokumentov.

Binance support mi pa prav tako ni znal sploh razložiti, kako dobro oni varujejo uporabnikove podatke. Napisali pa so mi med drugim tole spodaj in kot vidite je spisek raznih podjetij in ljudi, ki jim oni lahko posredujejo tvoje podatke, enormno dolg! Zaskrbljujoče!

Your personal data will be properly protected and kept confidential, but Binance has the right to collect, process, use or disclose your personal data in accordance with the Terms (including the Privacy Policy) or applicable laws. Depending on the products or services concerned, your personal data may be disclosed to the following third parties: your transaction counterparty; Binance Operators, and the shareholders, partners, investors, directors, supervisors, senior managers and employees of such entities; our joint ventures, alliance partners and business partners; our agents, contractors, suppliers, third-party service providers and professional advisers, including the parties who have been contracted to provide us with administrative, financial, research, operations, IT and other services, in such areas as telecommunications, information technology, payroll, information processing, training, market research, storage and archival; third-party business partners who provide goods and services or sponsor contests or other promotional activities, whether or not in cooperation with us;

Uporabnik ::

Ni treba nič pošiljat, pač si omejen s prometom in nimaš dostopa do sepa.

Poanta kripto je, da si decentraliztiran, kar pa nobena manjalnica ni.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

dild0idis ::

Žalostno, da naša upravna enota in zakonodaja ne pozna KYC.
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

deejay2 ::

Ko želim na Binance izvesti bančni depozit, mi tega noče izvesti, ker nisem poslal kopije osebnega dokumenta. Ne vem pa, če to zahteva, če bi kupil kriptovalute direktno preko predplačniške VISE?

Uporabnik ::

Logično da noče, saj nisi naredil KYC, torej poslal dokumentov.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

techfreak :) ::

Se vedno imas na voljo evropski Bitstamp, ali pa ameriski Coinbase, ce jim bolj zaupas kot azijskemu Binance.

deejay2 ::

Coinbase sem preizkusil včeraj in tudi on zahteva kopijo dokumenta. Bitstamp ga ne?
Rad bi sicer trgoval na karseda veliki menjalnici, a da ta ne zahteva osebnega dokumenta. Kupil bi pa za 1000 € valut. Bitstamp je na lestvici največjih menjalnic sedaj kar nizko.

McClane ::

Zaradi preprečevanja pranja denarja, ti bodo povsod zahtevali verifikacijo preko osebnega dokumenta. Vsaj za večje zneske. Ni druge.
Pojdi potem na Bitstamp, ki ima tudi licenco za banko, če drugim ne zaupaš.
\"You want us to build WHAT??\" - Ancient Chinese Wall Engineer

deejay2 ::

Na kaj si točno mislis s tem "licenco za banko"? Predvidevam, da to, da če imaš pri omejenem številu bank odprt račun, da lahko nakažeš iz njih prez kopije osebnega dokumenta.

deejay2 ::

Itak pa to ni res, kar si napisal. Tudi Bitstamp zahteva osebni dokument. Sem probal sedajle.

techfreak :) ::

Menjalnice niso anonimne in te rabijo verificirati, podobno kot npr. banke. Mogoce ti bo pa lazje podatke deliti z 'lokalno' menjalnico, kot pa neko tujo.

deejay2 ::

Ja ampak te ne morejo verificirati legalno. Vsaj nas Slovence ne, ker imamo zakonodajo, ki govori, da se osebnih dokumentov ne sme slikati/skenirati in pošiljati po spletnu.

dild0idis ::

deejay2 je izjavil:

Ja ampak te ne morejo verificirati legalno. Vsaj nas Slovence ne, ker imamo zakonodajo, ki govori, da se osebnih dokumentov ne sme slikati/skenirati in pošiljati po spletnu.


Pa ne uporabljaj menjalnic, ki zahtevajo KYC oz. mogoče je bolje zate, da sploh ne razmišljaš o kripto valutah.

Bo bolje za vse udeležene!
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

uvodV?? ::

deejay2 je izjavil:

Ja ampak te ne morejo verificirati legalno. Vsaj nas Slovence ne, ker imamo zakonodajo, ki govori, da se osebnih dokumentov ne sme slikati/skenirati in pošiljati po spletnu.

Tole ne drži. Vsaj zaenkrat še ni take zakonodaje.

Kot je že nekdo omenil, pač ne uporabljaj in nehaj smetit.

deejay2 ::

Smetiti? Če nekoga opozoriš na nevarnosti, to ni smetenje, ampak samo opozarjanje.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
(7) Kopijo osebne izkaznice je prepovedano hraniti v elektronski obliki.

Torej jo ne smeš slikati.

bluefish ::

Torej jo kopiraj in pošlji kopijo.

dild0idis ::

Pa jih prijavi na različne inšpekcije, če želiš...
Ni važno na koga mečeš jedrske, važno je, da ti Lady Gaga poje!

Uporabnik ::

deejay2 je izjavil:

Smetiti? Če nekoga opozoriš na nevarnosti, to ni smetenje, ampak samo opozarjanje.

http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...
(7) Kopijo osebne izkaznice je prepovedano hraniti v elektronski obliki.

Torej jo ne smeš slikati.


Hraniti ni enako slikati... Po opravljenem KYC bi po GDPR morali dokumente zbrisati.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

deejay2 ::

Ja ampak ti ne veš, ali jih oni brišejo. Ko enkrat to pride v njihove roke, lahko zlorabljajo tvoj dokument. Sploh glede na to, komu vse je na voljo (sem kopiral v prvem postu).

Uporabnik ::

deejay2 je izjavil:

Ja ampak ti ne veš, ali jih oni brišejo. Ko enkrat to pride v njihove roke, lahko zlorabljajo tvoj dokument. Sploh glede na to, komu vse je na voljo (sem kopiral v prvem postu).


Sej za to pa to ni zate. Ne vem kako si bančni račun odprl.

Daj oglas da kupiš kripto z gotovino.
If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

Furbo ::

deejay2 je izjavil:

Ja ampak ti ne veš, ali jih oni brišejo. Ko enkrat to pride v njihove roke, lahko zlorabljajo tvoj dokument. Sploh glede na to, komu vse je na voljo (sem kopiral v prvem postu).

V glavnem, če nočeš poslati kopije dokumenta, potem pač opusti ideje o trgovanju s kripto tulipani.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

deejay2 ::

Furbo na internetu je možno najti veliko lestvic menjalnic, ki ne zahtevajo KYC. Nisem pa vseh teh menjalnic preizkusil. Preizkusil sem dve - Binance in še eno, ampak obe zahtevata KYC. Če kdo iz prve roke ve za kakšno, ki ne zahteva KYC in je dovolj velika oziroma zaupanja vredna, naj jo prosim napiše.

Anney ::

Zadnji stavek pove vse. Si si sam odgovoril. Ni jih. Če pa ima gdo paranojo pa ta biznis ni zanj. Sta samo dva odgovora. Seveda še vedno lahko brez KYC, samo jaz potem nebi nikoli več spal. No z par dolarji se kamot igraš, tu bo samo malo tesnobe. :)

https://news.bitcoin.com/cryptocurrency...
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Anney ()

Groot ::

Hahah imel bi najbol zaupanja vredno menjalnico, ne bi pa pristal na KYC, ki pride s tem "zaupanjem". Mislm da ti več kot očitno ni jasno kaj pomeni regulirana dejavnost.

Ti se kar posluži vseh shady menjalnic brez kakršnihkoli varovalk, ampak ne se potem pritoževat če bodo kakšni problemi.

deejay2 ::

Tebi očitno ni jasno, da bi ravno ti lahko imel probleme, ker si dal kopijo svojega dokumenta. No, dokler bo vse ok, mi itak ne boš verjel.

Groot ::

deejay2 je izjavil:

Tebi očitno ni jasno, da bi ravno ti lahko imel probleme, ker si dal kopijo svojega dokumenta. No, dokler bo vse ok, mi itak ne boš verjel.


No daj razloži kakšne probleme prosim. Ker tisti odstavek zakona, ki si ga nalepil zgoraj si ti malo po svoje razlagaš oziroma malce zanemarjaš določene druge vidiki, ki pridejo tudi v poštev (hint: predpisi s področja varstva osebnih podatkov, relevantni področni AML predpisi, itd.) ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Groot ()

PacificBlue ::

...treba upoštevati tudi določbe Zakona o preprečevanju pranja denarja in financiranja terorizma (ZPPDFT-1). Ta namreč določa, da lahko ne glede na določbe drugih zakonov kreditne in finančne institucije kopije uradnih osebnih dokumentov, ki so jih pridobile v okviru izvajanja ukrepov ugotavljanja in preverjanja istovetnosti stranke po določbah ZPPDFT-1, hranijo v elektronski obliki, če je zagotovljeno njihovo varovanje z organizacijskimi, tehničnimi in logično-tehničnimi postopki in ukrepi skladno z zakonom, ki ureja varstvo osebnih podatkov.


To razlozi vse.

Saul Goodman ::

Zadeva je sila preprosta. Povsod, kjer boš želel opraviti SEPA nakazilo oz. kakorkoli poslovati z menjalnico v gotovini, bodo zahtevali tvoje osebne podatke in kopijo dokumentov, kot če bi odpiral račun pri banki. K temu jih zavezuje zakonodaja.

Zato veliko slovencev (tudi jaz), uporablja za SEPA gateway menjalnico, ki je nam najbližje in uživa visoko stopnjo zaupanja: bitstamp.net

Okoli KYC obvoza ni, sploh če želiš nemoteno kripto pretvarjat v denar in tega nakazovati na TRR.

Torej, bistamp odpreš in verificiraš, da lahko gor spraviš denar in kupiš X kovanec. ta X kovanec potem brez verifikacije komot pošiljaš na binance ali druge menjalnice, kjer ga trejdaš za dogecoin, ipd. Tako uporabljaš storitve kitajcev brez verifikacije, ko želiš cashoutat pa pošlješ na bitstamp in pretvoriš v denar.

deejay2 ::

Ne vem zakaj bi na bitstampu kupil nek kovanec, potem pa si ga poslal na binance. Če bi začel trejdati na bitstampu, bi tam tudi nadaljeval. Itak pa ne mislim to trejdati konstantno. Kupit želim eno ali dve valuti potem pa ju pustiti pri miru dlje časa.

Saul Goodman ::

deejay2 je izjavil:

Ne vem zakaj bi na bitstampu kupil nek kovanec, potem pa si ga poslal na binance. Če bi začel trejdati na bitstampu, bi tam tudi nadaljeval. Itak pa ne mislim to trejdati konstantno. Kupit želim eno ali dve valuti potem pa ju pustiti pri miru dlje časa.


poskušaj kaj razumeti. zato, ker dogecoin ne boš mogel kupiti na bitstamp in ker če bi potencialno želil večkrat prodati in kupiti bitstamp ni primerna menjalnica zaradi ogabnih trading fee-jev.

z opisano metodo se lahk verificiraš pri "slovencih" in potem trguješ tudi pri "kitajcih", ki imajo na menjalnici veliko več različnih crypto kovancev.

GrX ::

@OP Pa kje ti živiš?? To ni praksa zgolj kripto menjalnic, ampak vseh online podjetij, ki se ukvarjajo s finančnimi transferji. V to so vključeni forex brokerji, stocks brokerji, e-walleti, spletne banke, itd...

Tako je že vsaj 15 let! A si mislil, da si odkril toplo vodo?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: GrX ()

WhiteAngel ::

deejay2 je izjavil:

Ker so kriptovalute spet in, sem tudi jaz sedaj nameraval kupiti kakšno (predvsem Dogecoin). Ampak se je moj nakup hitro ustavil. Zakaj? Prišel sem do zaključka, da so kripto menjalnice vse prej kot varne.


Torej si našel varnostno luknjo? Povej več.

Ne vem pa, kaj ima to veze s KYC in AML zakoni, zaradi katerih zahtevajo osebni dokument (pa še kaj več, da naredijo avtentikacijo npr. da te v živo slišijo in vidijo - kot banka N26).

Samael ::

Sicer nima neposredne veze s kripto menjalnicami (ki so izven mojega interesa zanimanja) ampak jaz sem vedno, ko sem "moral" kam poslati kakšen dokument, čez "nalimal" konkreten watermark oz. banner v smislu "for bitstamp verification purpose", ki je mogoče tudi prekril kakšen manjši del podatka na osebni, pa doslej ni še nikoli nikogar to zmotilo, da bi zavrnil verification process.
V končni fazi človek običajno osebne podatke vpiše že ob odprtju računa, najema neke storitve itd ... medtem, ko pošiljanje osebnega dokumenta služi zgolj za verifikacijo, da so navedeni podatki resnični.
Samael != Samuel

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Samael ()

deejay2 ::

Samuel to, o čemer govoriš, sem že jaz mislil narediti, ampak Binance npr. ne dovoljuje kakršnih koli posegov na kopiji. Obenem pa verjamem, da lahko danes z umetno inteligenco in strojnim učenjem watermarke tudi odstraniš. Če jih pa ta hip še ne moreš, pa verjamem, da jih boš lahko v prihodnosti.

Saul Goodman ne rabiš biti nesramen. Bitstampu ni prav nič bolj za zaupati kot Binancu. Nasprotno. Sedaj itak ni več slovenski. Binance pa so daleč največja menjalnica kriptovalut in ji je iz tega vidika potem bolj za zaupati.

Samael ::

Samael, ne Samuel, si boš zapomnil? Samael! :)
Ok, zdaj, ko sva obdelala to pomembno poglavje, pa nazaj k prvotni temi pogovora.
Sicer res ne vem, kako bi se Bitstamp odzval na "for Bitstamp verification purpose only" napis čez osebno, ampak načeloma je vseeno velika verjetnost, da se poseg na kopiji v njihovem pravilniku nanaša na potencialno preurejanje, ponarejevanje, ne pa tule jasno izkazan namen. Če ne poskusiš ne boš vedel.

Glede drugega dela, seveda s potrpežljivostjo in nekoliko veščin grafičnega oblikovanja se da marsikaj, ampak dvomim, da se bo pri vseh tisočih in tisočih osebnih dokumentih, ki jih dobijo nekdo nekoč zajebaval z odstranjem kričečih rdečih črk čez kopijo prav te izbrane osebne. Mogoče je tudi malenkost boljši občutek, če pride do leaka in se te zadeve pojavijo na netu vsem vpogled.
Moj watermark sicer ni kot tranparentni vodni žig, zato sem popravil z besedo banner, ki pa tudi ni pravilna. Bolj je podobno vsem poznamemu odebeljenemu napisu SPECIMEN čez testni bankovec.
Sicer pa moj namen pisanja je bil samo dati idejo na osnovi lastne izkušnje, ki bi ti mogoče dovolila z nekoliko lažjim srcem poslati kopijo dokumenta v verifikacijo, če boš pa dejansko to poskusil ali ne, je pa na tebi.
Samael != Samuel

globoko grlo ::

Deejay, zate je edina prava hitbtc menjalnica, dogeja lahko kupis po polovicni ceni, haklc je edin, k tit pri njih ostane :)

Drgac pa ne vem kaksno paranojo mas pred posiljanjem fotke dokumenta? Ce si znana oseba nej pa froc to nardi.

V znak zahvale ti posljem doge adreso, hvala.
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

deejay2 ::

Zanimivo. Pa ravno Binance, o katerih sem pisal.
https://www.techpowerup.com/282228/bina...

Kvinta ::

Če greš fizično v menjalnico kdor seveda ma pač možnost se izogneš vsem nevšečnostim in nategom.
A.C.A.B

Anney ::

deejay2 je izjavil:

Zanimivo. Pa ravno Binance, o katerih sem pisal.
https://www.techpowerup.com/282228/bina...


Binance US, menda.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

Conini ::

deejay2 je izjavil:

Zanimivo. Pa ravno Binance, o katerih sem pisal.
https://www.techpowerup.com/282228/bina...


Preiskujejo pranje denarja uporabnikov te menjalnice ne pa samo menjalnico. Najdejo jih preko KYC. Ironija, a?

Kdo je zdaj nevaren komu?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Binance VISA debetna kartica (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
562132729 (7493) _janezvalva_
»

Kriptovalute vodič

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
366551 (1232) 3man
»

Buzzex (BZX) menjalnica

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
253872 (2067) Mato989
»

Začetek s Kriptovalutami po Korakih - prijava, nakazilo EUR, prenakazilo kovancev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kriptovalute in blockchain
14857794 (44908) PrihajaNodi
»

EU dodatno omejila anonimnost kriptovalut (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
8327463 (21086) Eandro5res

Več podobnih tem