» »

Vezava nadometne vticnice - ozemljitev

Vezava nadometne vticnice - ozemljitev

janze90 ::

Imam trojno nadometno vticnico in kabel kot kaze slika spodaj.

Zanima me:

- kam oziroma kako vezati zemljo (torej rumeno-zeleni vodnik), ce ni nikamor za privijacit kot je to za fazo in nulo?
- zakaj ima vticnica stiri mesta za priklop vodnikov (zgoraj in spodaj)? Pricakoval sem dva.

 Vticnica

Vticnica


 Vticnica 2

Vticnica 2



Hvala za odgovore

showsover ::

Okrog spodnjega vijaka na sredini v smeri zategovanja.

starfotr ::

Kaj je namen vgradnje tega? Ker tole ni ravno najbolj varno, presek vodnikov je premajhen.

link_up ::

na sredini? :) pa vzami kaj vec premera res, ker imas potencialno tri mocne porabnike. Za leptop, tv in telefon pa bo :)
In and Out

janze90 ::

Namen je priklop LED TVja in wifi routerja.

Zdej, presek vodnikov je enak kot pri podaljsku, ki ga imam, pa ima podaljsek 7 mest, ta doza pa 3.

V katerem primeru to ni varno?

link_up ::

janze90 je izjavil:

Namen je priklop LED TVja in wifi routerja.

Zdej, presek vodnikov je enak kot pri podaljsku, ki ga imam, pa ima podaljsek 7 mest, ta doza pa 3.

V katerem primeru to ni varno?


Pecica, kalorifer, grelnik vode...naenkrat.
In and Out

janze90 ::

Ok, takih porabnikov ne bo priklopljenih na to dozo.

Se vedno ne vem zakaj ima vticnica 4 mesta za priklop faze in nule? Vticnica ni simetricna po dolzini (sklepam po utoru za kabel) tako, da ne razumem v cem je fora.

link_up ::

omogoca priklop na obeh straneh ali pa za stukanje...pac ohisje ni tako.
In and Out

janze90 ::

Ok kul. Kar se tice priklopa zemlje, a je mogoce misljeno, da namesto okoli vijaka spodaj, vodnik za zemljo speljem pod ta "schuko zatic panel", ki ga drzi ta vijak (glej slike)?

 S1

S1



 S1

S1

starfotr ::

Točno tako, kot si napisal.

janze90 ::

Super. Hvala vsem za pomoc.

SG_101 ::

Vezano na tole zadevo. Imam enako nadometno vticnico. Na sliki tukaj je F na levi strani. Ali ima kaksno vezo, ce bi bili zici obrnjeni. Torej modra na desni in rjava na levi?

Pri napeljavi za tole vticnico nimam zice za ozemljitev (rumeno zelena). Na vticnico bodo priklopljeno ruter, modem, switch, snemalnik za kamere ipd. Ali se lahko kljub temu varno uporablja brez ozemljitve?

Hvala

matobeli ::

Nima veze na kateri strani je kaj, je pa lepo če se držiš oznak in predvsem barv.
Če nimaš ozemljitve (večina starejših inštalacij) se izvede "ničenje" kar pomeni da ozemljitev povežeš z kratkim kablom na nulo. OBVEZNO na NULO, ki je ponavadi MODRE barve, oziroma tista ki nima napetosti.

Sicer pa... nobena od tvojih naprav ne uporablja ozemljitve, priključek ki uporablja ozemljitev je "schuko", tisti taširok ki zavzame celotno vtičnico in ima po višini kovinski na vsaki strani, ti imaš verjetno samo razne adapterje od katerih noben ni niti namenjen da bi uporabljal ozemljitev. (ker ima plastično ohišje).

Baja ::

če imajo vse naprave samo dvopolni vtikač (torej niso ozemljene), potem načeloma ja. zakaj pa nimaš žice za ozemljitev? si z luči štrom ven potegno?

faza/nula pa je vseeno kam gre, ker itak lahko vtikač obrneš kakor ti paše.

matobeli ::

Baja je izjavil:

zakaj pa nimaš žice za ozemljitev?


Bi si upal trdit da večina stanovanjskih objektov v sloveniji nima napeljave z ozemljitvijo.

Baja ::

hmm, zanimivo. naša bajta je stara 40+ pa ima ozemljitev. nevem pa od kdaj oz. če je ozemljitev obvezna ali lahko tudi danes novo postaviš brez ozemljitve.

ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

matobeli ::

40+ ni tako zelo hudo staro, bi pa rekel da je nekje v 80ih postalo obvezno, ali celo kasneje, bi blo treba kakšnega starega štromarja vprašat. Seveda se je dalo že prej naredit pravilno, ampak preden so se začela masovno vgrajevati fid stikala ni bilo očitnih razlogov za ozemljitev.

Jasno, ničiš pri vtičnici. Ni pa popolnoma razvidno ali ima SG_101 priklop svoje nadometne vtičnice preko druge vtičnice ali fiksen. Normalno bi bilo sklepat da je fiksen, ker nadometni vtičnici z vtikačem se pač reče... razdelilc, podaljšek ali kaj podobnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

mirator ::

Pri napeljavi za tole vticnico nimam zice za ozemljitev (rumeno zelena). Na vticnico bodo priklopljeno ruter, modem, switch, snemalnik za kamere ipd. Ali se lahko kljub temu varno uporablja brez ozemljitve?

Pri električnih inštalacijah je v prvi vrsti varnost oz. zaščita pred električnim udarom. Če imaš podaljšek s šuko vtičnicami, potem moraš preko rumeno zelene žice obvezno pripeljati ali nulo ali ozemljitveni vodnik. Nikakor ta kontakt ne sme biti brez potenciala 0, tudi če boš vključeval samo naprave z dvojno izolacijo oz. dvopolne vtiče (kot si omenil ruter, modem, switch, snemalnik).

link_up ::

Baja je izjavil:

hmm, zanimivo. naša bajta je stara 40+ pa ima ozemljitev. nevem pa od kdaj oz. če je ozemljitev obvezna ali lahko tudi danes novo postaviš brez ozemljitve.

ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.


poglej v omarco kam je ozemljitev speljana, pa jo bos verjetno na nuli nasel. :)
In and Out

mirator ::

Baja je izjavil:

..ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.

Ravno obratno. Ničenje v vtičnici je prepovedano, se pa izdela v razdelilniku tako, da se zaščitna in ničelna zbiralnica galvansko vežeta.

Baja ::

link_up je izjavil:

Baja je izjavil:

hmm, zanimivo. naša bajta je stara 40+ pa ima ozemljitev. nevem pa od kdaj oz. če je ozemljitev obvezna ali lahko tudi danes novo postaviš brez ozemljitve.

ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.


poglej v omarco kam je ozemljitev speljana, pa jo bos verjetno na nuli nasel. :)


glede na to da imamo fid, bi rekel da ni ničeno v omarici.

mirator je izjavil:

Baja je izjavil:

..ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.

Ravno obratno. Ničenje v vtičnici je prepovedano, se pa izdela v razdelilniku tako, da se zaščitna in ničelna zbiralnica galvansko vežeta.


hvala, nisem vedel. čeprav tu kjer sem trenutno, vem da so v enih sobah vtičnice ničene. je pa bajta s cajtov franca jožefa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Baja ()

starfotr ::

Če imaš FID se morajo vse povezave med PE in N dogajat pred njim (tudi v omari). Nikakor pa ne v vtičnici.

Baja ::

ja ja. gre za dve bajti ;) fid imamo doma in seveda ni nikjer nič ničeno. ničeno je tukaj, kjer sem v najemu.

mihagr ::

Janze90

Še eno opozorilo! To kar hočeš narediti ni nadometna vtičnica, ampak električni podaljšek in pri podaljških NE SMEŠ NIKOLI delati ničenja! Če ga narediš in potem vtikač obrneš, ti bo nenadoma postal ozemljitveni jeziček FAZA in z malo sreče se bo nekdo ubil!

matobeli ::

janze90 ni nikol spraševal za ničenje, glej post od SG_101

SG_101 ::

Hvala za vse odgovore. Da malo bolj natancno opisem obstojece stanje: iz elektro omarice vodi električni kabel v IKT omarico. Kabel ima 3 zice. Rjavo, modro in rumeno-zeleno. V IKT omarici je varovalka. Iz elektricnega kabla je na spodnji del varovalke povezana rjava zica. Zeleno rumena je povezana v to IKT omarico na majhne vijake, kot kaze slika. Modra zica iz kabla je povezana v IKT omarico na majhne vijake. Iz varovalke greta nato 2 rjavi žici, vsaka na svojon enojno vticnico, ki sta trenutno v uporabi. Iz vsake vticnice gre tudi modra zica, ki je povezana na majhne vijake v IKT omarici.

Ker rabim vec vticnic, moram ti dve enojni odstraniti in bom dal dve nadometni vticnici, ki imajo po 3 vtikače (slika v mojem prejsnjem postu).

Poleg ruterja, modema, switcha ipd. imam tudi POE injector, ki ima tisti debel kabel, ki zasede celotno mesto v vticnici (enak kabl kot je za v PC).







 1

1



 w

w



 3

3

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SG_101 ()

mirator ::

Imaš dve vrsti vtičnic. Z zaščitnim kontaktom (šuko) in brez zaščitnega kontakta. V prve lahko vtakneš vse vtikače, tako tiste brez, kot tiste z zaščitnim kontaktom, medtem ko v druge samo vtikače brez zaščitnega kontakta. Te druge so namenjene za priklop naprav razreda II (oz z dvojno izolacijo in imajo znak kvadrat v kvadratu). Kar se priklopa tiče se vtičnice brez zaščitnega kontakta priključijo samo na dva vodnika - fazo in nulo (običajno rjava oz. črna žica za fazo in modra za nulo), vtičnice z zaščitnim kontaktom pa je treba obvezno priklučiti na tri vodnike: fazo (črna ali rjava barva), nulo (modra barva) in poudarjeno obvezno zaščitni (ozemljitveni) vodnik rumeno-zelene barve.
Vse drugo je šlamparija, čeprav bi naprave delovale in je skrajno nevarno.

Tidule ::

mirator je izjavil:

Baja je izjavil:

..ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.

Ravno obratno. Ničenje v vtičnici je prepovedano, se pa izdela v razdelilniku tako, da se zaščitna in ničelna zbiralnica galvansko vežeta.

Kaj se zgodi, ko kabel od razdelilnika obrnes za 180 stopij, ko ga vtikas v suko?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

SG_101 ::

mirator je izjavil:

Imaš dve vrsti vtičnic. Z zaščitnim kontaktom (šuko) in brez zaščitnega kontakta. V prve lahko vtakneš vse vtikače, tako tiste brez, kot tiste z zaščitnim kontaktom, medtem ko v druge samo vtikače brez zaščitnega kontakta. Te druge so namenjene za priklop naprav razreda II (oz z dvojno izolacijo in imajo znak kvadrat v kvadratu). Kar se priklopa tiče se vtičnice brez zaščitnega kontakta priključijo samo na dva vodnika - fazo in nulo (običajno rjava oz. črna žica za fazo in modra za nulo), vtičnice z zaščitnim kontaktom pa je treba obvezno priklučiti na tri vodnike: fazo (črna ali rjava barva), nulo (modra barva) in poudarjeno obvezno zaščitni (ozemljitveni) vodnik rumeno-zelene barve.
Vse drugo je šlamparija, čeprav bi naprave delovale in je skrajno nevarno.


Kako lahko priklopim vticnico, ki jo zelim in z obstojecimi kabli, ki sem jih opisal? Ce vzamem konec rumenozelene zice, in jo povezem tja zraven v tiste vijeke, kjer je ze ena taksna zica, drugi konec pa v vticnico? Je to ok?

mirator ::

V vsakem el. aparatu sta tako faza kot nula, proti ohišju, izolirana. Tako je vseeno kako vtikač vtakneš v vtičnico. Enako je tudi, če je v fiksni (vgrajeni) vtičnici narejeno ničenje (kot se je nestrokovno počelo včasih in je prepovedano), se tudi ne bo zgodilo nič, ker bo na zaščitnem kontaktu vtiča, ne glede kako se vtič vtakne, potencial nule.
Če pa bi ničenje naredil v vtiču (na žalost neverjetno toda resnično, to počno nekateri vase zaverovani šalabajzerji) pa bi lahko prišlo do nesreče, ker bi v tem primeru, v določenem položaju vtiča na ohišje pripeljal fazni potencial.

Tidule ::

Hvala, ker mi ni bilo jasno kaj si mislil s temle: Ničenje v vtičnici je prepovedano, se pa izdela v razdelilniku tako, da se zaščitna in ničelna zbiralnica galvansko vežeta.

Ker jaz sem to razumel,glede na kontekst na post na katerega si odgovarjal, ravno kot to zadnje, da na razdelilcu naredis nicenje na kablu, kar bi bil samomor

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

Saintek ::

Ta prčkarija s temi žičkami sem in tja ni nič napram trenutnim "domačim" ali celo "pravim" električarjem, ki priklapljajo agregate na domače omrežje, ko zaradi snega par dni ni štroma. Da, tu ni več nesreč je malo da ne čudež. :)

Irbis ::

mirator je izjavil:

Baja je izjavil:

..ja, pa ničenje si verjetno mislil v vtičnici? ker ničenje razdelilca se mi ne zdi glih pametna ideja.

Ravno obratno. Ničenje v vtičnici je prepovedano, se pa izdela v razdelilniku tako, da se zaščitna in ničelna zbiralnica galvansko vežeta.

Prepovedano je zdaj. Problem je pri starejših hišah, ki imajo podometno napeljavo (brez cevi) in le dve žici do vtičnic. Tam brez razbijanja celotne hiše nimaš druge izbire. Je pa dobro, da ničiš tako, da pride žica na ozemljitev in gre potem naprej z ničenjem na nulo, ker tako v primeru, da se ti ničenje prekine, ne dela porabnik, kar hitreje opaziš.

mirator ::

SG_101 je izjavil:

Kako lahko priklopim vticnico, ki jo zelim in z obstojecimi kabli, ki sem jih opisal? Ce vzamem konec rumenozelene zice, in jo povezem tja zraven v tiste vijeke, kjer je ze ena taksna zica, drugi konec pa v vticnico? Je to ok?

Se mi zdi, da kar kličeš nesrečo. Najbrž se tudi ne boš držal priporočila, da to prepusti kakšnemu električarju.
Torej boš priključil tri šuko vtičnice na trižilni kabel? V kablu imaš kot praviš vodnike rjave , modre in rumeno-zelene barve. Torej:
- rumeno-zeleni vodnik priključiš na tisto zbiralnico (kjer imaš majhne vijake) v el. razdelilniku, kjer že imaš rumeno-zelene žice in na vtičnicah na zaščitni kontakt,
- modro žico priključiš v el. razdelilniku ravno tako na zbiralnico z majhnimi vijaki, vendar tisto, kjer so že priključeni vodniki modre barve, na vtičnicah pa na en izmed dveh kontaktov, vseeno katerega,
- rjavo žico potem priključiš v el, razdelilnku na (izklopljen) inštalacijski odklopnik, na vtičnicah pa na preostali prosti kontakt.
Lahko pa imaš v el. razdelilniku samo eno zbiralnico (tisto z majhnimi vijaki), ki združuje tako nulo kot ozemljitev, potem pač na to zbiralnico priključiš tako modro, kot rumeno-zeleno žico, v vtičnicah pa kot sem napisal zgoraj.
Vseeno te prosim, ko boš z delom končal, da se javiš.

SG_101 ::

Mirator lepo prosim, samo poglej tiste 3 slike v postu, kako imam narejeno. Upam, da vam jih odpre. Iz kabla je zeleno rumena zica ze povezana na tisti zbiralnik, ki ima vijake. Za priklop vticnice imam tako na voljo le modro in rjavo zico. Kako naj priklopim tumenozeleno zico, ce je nimam? Ali lahko najdem 50cm konec te zice, ki jij imam v garazi in en konec priklopim na tisti zbiralnik zraven ze obstojece rumenozelene, drugi konec pa v vticnico?

Stromar bo zakasiral 50 eur, naredil bo pa enako kot jaz po vasih nasvetih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SG_101 ()

matobeli ::

Sej to ti je mirator povedal.

Najprej pa: Greš v lokalno trgovino z tehnično robo in kupiš pol metra ali pa 1m 3x1.5mm2 kabla.

Potem ko imaš nov kabel (da ne bi nekaj štukal končke pa žičke med sabo), najprej zveži v vtičnicah, vsako žico v svojo luknjo, potem v omarci, modro priklopiš na zbiralki tam kjer so modre, rumeno/zeleno tam kjer so rumene/zelene, potem preklopiš tisti odklopnik (varovalko) tako da je izklopljen (preveri da se nisi zajebal), odvijačiš dve obstoječi žički in notri porineš novo rjavo žico. Spodnjega vijaka na varovalki ki je še vedno pod napetostjo se ne dotikaj.

Predvsem pa: kupi 1m novega kabla, 3x1.5mm2

mirator ::

Če nimaš nobenega prijatelja ali znanca, ki se spozna na električne inštalacije, potem je tudi 50 evrov bolje, kot da se zgodi kakšna nesreča tebi, ali komu bližnjemu.

Sicer pa, kot sem že napisal.
1. če imaš dvožilni kabel, potem ga priključiš na nulo in fazo. Je pa oz. so pa na tem kablu lahko priključene samo vtičnice brez zaščitnega kontakta, v katere ne moreš vstavljati šuko vtikačev,
2. če hočeš imeti priključene šuko vtičnice, potem jih moraš priključiti na trižilen kabel.

Slike sem videl, vendar te preprosto ne razumem. Tam imaš priključeni dve dvopolni vtičnici brez zaščitnega kontakta. Tista rumeno zelena žica, ki jo omenjaš, je pa verjetno dovod zaščitnega vodnika na zaščitno zbiralnico.

In še za konec. Forum ni ravno referenca za pravilnost izvedbe česar koli.

matobeli ::

PE žico bi on napeljal ločeno od kabla z LN.

matobeli je izjavil:


Predvsem pa: kupi 1m novega kabla, 3x1.5mm2

Če boš vzel mehkožilnega (več drobnih žičk spletenih skupaj v isto žici) boš moral končke zaključit z tulkami oziroma votlicami, tako kot vidiš na trenutni varovalki. Če jih imaš in imaš klešče zanje je super, drugače vzemi trdožilen kabel, ki je bolj tog ampak ne rabi tulk.

Pa FFS, a lahko nimaš kabla napeljanega skozi vrata omarice?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

SG_101 ::

Tisti dve dvopolni vticnici bom odklopil. Tako da vse zicke imam, razen zeleno rumene. Novo vticnico bom zvezal z enakimo zickami kot sta sedaj tisti dve dvopolni. Dodal bom rumenozeleno zicko, ki jo bom povezal v zbiralnik, kjer je ze ena taka zica ter drugi konec v novo vticnico. Ce prav razumem je to enako, kot ce nov kabel kupim,glede na to, da 3/4 vezave je ze narejeno.

matobeli ::

Že tud če bi dal nov kabel je vse skupaj kavbojsko z dvemi kabli je pa že ghetto. S tem se zviša tudi stopnja potencialnih težav.

Dej potem vsaj fiksno prišraufaj nove vtičnice, in z vezicami spni ta dva kabla, da ne boš enkrat ponesreč vse skupaj ven cuknil. Ali pa še slabše, cuknil ven samo zemljo.

SG_101 ::

Evo zadeva urejena in deluje, hvala vsem za pomoc.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129555 (2728) mirator
»

Ali je vezanje žile za ozemljitev na nulo direkt v vtičnici nevarno? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
11422586 (12464) mirator
»

Kako vezati vtičnico na 4 žice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
7812533 (9861) perci
»

Ničenje in PC

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
3917314 (11528) int47
»

Priklop KZS

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2713433 (13045) telexdell

Več podobnih tem