» »

Digitalno bančništvo

Digitalno bančništvo

1
2
»

Tody ::

Svetidej pojma nimas kaj pišeš. Kot prvo imas lahko na rač več računov, zaklenjenih z geslom. Kot drugo mores v app dati najprej svoj pin potem pa se cifro ki to jo da računalnik. Tko da za varnost je poskrbljeno, samo bankam se ne da ker pač so se znebil certifikatov in ključkov in si ze talajo dobičke

nejc_nejc ::

SVGA je izjavil:


.
.
.
Razmišljam o DH. Kaj je ta Rekona točno?


zadeva, ki te čekira na compu_ ne rabiš vzporedne naprave, za podrobnosti poglej na DBS
s komer govorim, ki ima, dela bp

Sam še čakam, (še en mesec) da na NLB ugotovijo, da so ga polomili ker so certe umaknili
oziroma mi "ljudski" račun nočejo pretvorit v "bisnis". Tam ni ceremonij z app_ji na mobijih.
Se kao ne da, halooo?

svetidej ::

Tody je izjavil:

Svetidej pojma nimas kaj pišeš. Kot prvo imas lahko na rač več računov, zaklenjenih z geslom. Kot drugo mores v app dati najprej svoj pin potem pa se cifro ki to jo da računalnik. Tko da za varnost je poskrbljeno, samo bankam se ne da ker pač so se znebil certifikatov in ključkov in si ze talajo dobičke

Delam v ITju. Windows api niso varni. Kot prvo marsikdo doma ima samo 1 račun. Kot drugo si ljudje ne posodabljajo Windowsov in aplikacij. Iz zaradi neposodobitev pridejo težave.

Android in iOS pa ti omogočata, da se aplikacija ne zažene, če imaš telefon rootan ali si kako drugače posegel v os. Tega windows nima.

Sicer bi bil legalen način SMS + geslo, ki ga veš samo ti. Coinbase ima tako narejeno za dvostopenjsko avtentikacijo.
https://denar.svetidej.com/

kow ::

Torej, naredijo OS varen s tem, da rata neuporaben. Briljantno.

Kot je ze en napisal, vsi kriptoexchangei so ze zdavnaj resili te probleme. Banke, pa sledijo EU birokraciji in serjejo po uporabnikih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

SmeskoSnezak ::

2FA z SMS je zdavnaj ze cas povozil. MFA bi pa tudi potreboval prevetritev. Ukinjanje kalkulatorjev je tud tak tak, glede na vecinsko starejso populacijo. Naslednja (digitalna) banka, ki bo znala te stvari bolj logicno izpeljati tudi za starejse uporabnike bo najvec pridobila... Revolut recimo izgublja, ker zacenja komplicirati...
@ Pusti soncu v srce... @

Invictus ::

solatko je izjavil:

Invictus - Si v kakšni resni inštituciji vidu na računalnikih Android? Še linux si ni ravno dobro obnesu, ravno zaradi varnosti.

V resni inštituciji, ki si jih ti najbrž videl samo od zunaj v zadnjih letih, je približno takole...

Android, iOS lepo laufa, pod kontrolo management sistema. Precej stvari blokirano, ne moreš vsakega sranja naložit, če je to delovni telefon. Ne vem kak idiot moraš pa biti da sploh pomisliš na Android na računalnikih... Tega ni nikjer, razen za štos...

Linux se je precej dobro obnesel, seveda ne kot desktop. Saj nihče normalen ne bo dajal na cliente Linux, če pa dobiš licenco za Windowse zraven, pa še Office toolsi so preprosto brez konkurence... večina normalnih firm pač plača nekaj licenc za ustrezen MS software in je mir. Kot server je Linux precej uporabljen in ustrezno zaščiten.

svetidej je izjavil:


Android in iOS pa ti omogočata, da se aplikacija ne zažene, če imaš telefon rootan ali si kako drugače posegel v os. Tega windows nima.

Seveda ima, sam večina Windows adminov se s tem noče ukvarjati. Na Gruop Policy lahko zakleneš kar hočeš... Bolj švoh IT si ti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Ales ::

Invictus je izjavil:

svetidej je izjavil:


Android in iOS pa ti omogočata, da se aplikacija ne zažene, če imaš telefon rootan ali si kako drugače posegel v os. Tega windows nima.

Seveda ima, sam večina Windows adminov se s tem noče ukvarjati. Na Gruop Policy lahko zakleneš kar hočeš... Bolj švoh IT si ti...

Ojla, pogovarjamo se o domačih računalnikih. Group Policy ti bo nastavil in enforcal... kdo? Tvoja mama?

Enostavno v očeh banke ni neke želene stopnje varnosti pri uporabi bančnih aplikacij v situaciji, kjer je vsak neuki knedelj popolnoma nezainteresirano božanstvo svoje lastne Windows mašine.

matobeli ::

A ni bistvena fora 2FA da sta to dve ločeni mašini?
Če delaš vse na isti mašini je isto kt da bi banka že v osnovi dala dve gesli pa reklo da je 2FA :))

Tody ::

Ja ker telefoni so toliko bolj varni, ker otroc ne igrajo igrc gor, ker žena in mož ne vesta passworda ... Če pa gres urejati bančne zadeve v knjižnico na njihov rač potem si pa tudi malce cez les. Ravno tako ti lahko key loger dajo na android kot win

kow ::

Telefoni so bolj varni, samo ne rabimo vec varnosti. Itak je vecina ljudi revezev, ki nima na racunu za burek. Pa se transakcije so reverzibilne. Ne resujejo prakticnega problema za userja, ampak zase.

matobeli ::

Transakcije so zgolj navidezno reverzibilne. Tebi že vrne banka, ampak če banka nima nikomur za vzet je krila sama oziroma zavarovalnica.

svetidej ::

SmeskoSnezak je izjavil:

2FA z SMS je zdavnaj ze cas povozil. MFA bi pa tudi potreboval prevetritev. Ukinjanje kalkulatorjev je tud tak tak, glede na vecinsko starejso populacijo. Naslednja (digitalna) banka, ki bo znala te stvari bolj logicno izpeljati tudi za starejse uporabnike bo najvec pridobila... Revolut recimo izgublja, ker zacenja komplicirati...

Odkar je dvostopenjska verifikacija in če pride do zlorabe ti je banka dolžna povrniti škodo.

Revolut "komplicira" tudi zaradi tega ker hoče dobiti bančno licenco v VB in ZDA. Še kakšnega škandala si nočejo privoščiti. Zato je by the book.

Nobena nova digitalna banka ne bo stvari za starejše drugače naredila. Za vsako digitalno banko rabiš telefon in to se ne bo spremenilo.
https://denar.svetidej.com/

matobeli ::

Ja sej to je jasno, generacija rojena v '80+ je popolnoma digitalizirana in si počas začenja svet urejati po svoje. Fizičnim bankam bo šlo samo še na slabše ker v resnici ni nobene potrebe po njih.

SVGA ::

ajdov je izjavil:

neka butasta aplikacija, ki dela same probleme


Kakšne probleme?

solatko ::

svetidej - Windows app niso varni? So google bolj?, daj en se smešit, ves poslovni svet teče na M$.
Delo krepa človeka

solatko ::

Ales - Če bi šlo banki za varnost, na Androidu nebi mogel na klikin, bi moral nabavit WPhone. Vsi delajo aplikacije za googla in jabček, ker M$ je bolj zahteven.
Telefone pa uporabljajo samo varnostno visoko izobraženi ljudje, dej se smešit. Manj je problemov na domačih računalnikih, kot na googlovem sranju.
Delo krepa človeka

mtosev ::

Kaj je to winphone? Zadnji winphone sn jaz kupil leta 2009. Htc touch diamond. Kasneje pa še samo androide. Windowsi so fajn za desktope in laptope. Winsi na phonih se enostavno niso odnesli.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

SVGA ::

nejc_nejc je izjavil:

SVGA je izjavil:


.
.
.
Razmišljam o DH. Kaj je ta Rekona točno?


zadeva, ki te čekira na compu_ ne rabiš vzporedne naprave, za podrobnosti poglej na DBS
s komer govorim, ki ima, dela bp

Sam še čakam, (še en mesec) da na NLB ugotovijo, da so ga polomili ker so certe umaknili
oziroma mi "ljudski" račun nočejo pretvorit v "bisnis". Tam ni ceremonij z app_ji na mobijih.
Se kao ne da, halooo?


Hvala za odgovor, sem ga spregledal prej.

Ni mi pa nikakor všeč ideja da bi moral PIN bančne kartice zaupati Rekoni (spodaj na strani 16):
https://www.delavska-hranilnica.si/docu...
Digitalnega potrdila nimam.

M.B. ::

Ker je NKBM uvedla to smotano aplikacijo za potrjevanje čeprav je prej imela čisto fajn kalkulatorček me zanima če je komu jasno zakaj rabi aplikacija dovoljenje za izvajanje klicev, celotnega seznama kontaktov in vse ostalo? Ji nisem dovolil in se noče namestit :( Tako da od Januarja ne morem nič kupit v tujini. Sem poskusil menjat na DH pa zahteva aplikacija praktično iste pravice.
This app has access to:
Phone
directly call phone numbers
read phone status and identity
Device ID & call information
read phone status and identity
Contacts
modify your contacts
find accounts on the device
read your contacts
Camera
take pictures and videos
Identity
find accounts on the device
Photos / Media / Files
modify or delete the contents of your USB storage
read the contents of your USB storage
Wi-Fi connection information
view Wi-Fi connections
Storage
modify or delete the contents of your USB storage
read the contents of your USB storage
Other
receive data from Internet
full network access
control Near Field Communication
view network connections
control vibration
prevent device from sleeping
draw over other apps
control flashlight
pair with Bluetooth devices
Everyone started out as a newbie.
Sadly only a handful ever progress past that point.

mtosev ::

Jaz mam ta app ze od decembra ko so mi poslali email, da bo ta app potreben za nakupe. Jaz sem namestil kr na zacetku, ker se pac rabi in tudi za placevanje telemachovega racuna je potrebno imeti ta app za potrditev placila. WSpay.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

solatko ::

mtosev - Če nebi scagal takratni izvršni direktorji M$-a, bi bil to tretji igralec na 400 miljard vrednem trgu mobilnih telefonov. To je izjavil tudi Bill, da je to bila ogromna napaka, ker sistem in aparati niso bili slabi, samo potrpljenja niso imeli in najboljši telefon je prišel dve leti prepozno ven.
Meni še danes služi Lumia950xl za vse kar rabim, res pa je, da določenih flagov, ki so v glavnem modna muha, na WP ni (kakšna škoda:)))
Pa tudi dve Lumia 535 na eni W8,1, na drugi W10.

No, jaz sem namestil Klik in na Samsung galaxy 3 in 5, eden ima Android 5, drugi 6-ico. Za enkrat ni problema, če bi pa hotel Nlb pay, bi pa moral kupit nov telefon z Androidom 11, ker na starejših pač ne dela. To je tisto, kar je bedasto, vsako leto bojo kaj dodali, kar na starejših telefonih ne bo delalo in bo potreben nov aparat.
Na WP iz leta 2007 dela vse, kar dela na windows 10, celo na 7-ici dela večina stvari, android in ios pa hočeta vedno novo aparaturo.

Sem pa AAM tudi uštimal, če bo treba menjat telefone.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

mtosev ::

Ti kr uporabljaj phone, ki ze vec kot leto dni ni podprt in nima security updatov. Jaz na droidu imam security update jan 2021.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

solatko ::

mtosev - WP mi je ravno prejšnji teden posodabljal varnostne popravke in nikoli ni bilo potrebe po AV programu. Imel boš security update 2-3 leta, potem lahko vržeš telefon stran ali kaj. Saj še OS ne moreš posodabljat, o čem ti to.
Omejitev za WIN10 mobile, je bila samo najmanj 1GB delovnega spomina. Lumia 535 ima, Lumia 640 no go,ker ima samo 512NB. Vse te telefone imam namreč doma in vsi še vedno lepo delajo, nič ne teče počasneje, kot pri novem, samo beterijo bi moral na 640-tki menjat, pa jo ima žena za walkman, tako, da lahko napolni od enega do drugega poslušanja.

Tudi opuščeni W7, še vedno dobiva SU, ker so še vedno dejavni na omrežju.
Delo krepa človeka

Sparkxl ::

Super, ampak stvar je preprosta: ali boš prešaltat 2 desetletji naprej in uporabljal sodobno bančništvo, ali pa boš stal v koloni z upokojenci. Jamranje o guglovem sranju in kako ke svet nepravičen ne pomaga

mtosev ::

Za solatkota iz ms support website:

What does end of support for Windows 10 Mobile entail?
As of December 10, 2019, Windows 10 Mobile users are no longer eligible to receive new security updates, non-security hotfixes, free assisted support options, or online technical content updates from Microsoft for free. Third parties or paid support programs may provide ongoing support, but it is important to recognize that Microsoft support will not publicly provide updates or patches for Windows 10 Mobile.
Only device models that are eligible for Windows 10 Mobile, version 1709 are supported through the end date. For Lumia 640 and 640 XL phone models, Window 10 Mobile version 1703 was the last supported OS version and will reach end of support on June 11th, 2019. Please see the Windows 10 Mobile availability per device model for more information.

What does end of support mean for customers?
End of support means there will be no more product or security updates for the Windows 10 Mobile operating system (OS). This is in-line with our Lifecycle policy.
After the end of support, automatic or manual creation of new device backups for settings and some applications will continue for 3 months, ending March 10, 2020. Some services including photo uploads and restoring a device from an existing device backup may continue to work for up to another 12 months from end of support.

Will my apps continue to be supported?
Apps are governed by the Modern Lifecycle policy and are independent of the OS Lifecycle policy. App developers (including Microsoft) may end support for an app at any time. On January 12, 2021, Office apps (Universal Word, Excel, PowerPoint and OneNote) will reach End of support on phones using Windows 10 Mobile. Learn more at https:///aka.ms/OfficeWindows10MobileEO...
The Store may continue to work after the end of support date.

Are Lumia or Microsoft devices supported differently?
No, the Windows 10 Mobile OS end of support applies to all Windows 10 Mobile devices.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

          ::

mtosev je izjavil:

Za solatkota iz ms support website:


Pozabljaš, da je on toliko za svetom, da bo še do 2083 dobival posodobitve za winphone.

Spura ::

Za 2FA se uporablja TOTP ali pa WebAuthn, ampak spet firme neki solirajo.

SVGA ::

OK, prosim za pomoč, razmišljam o prehodu k DH in to je njihov odgovor. Ali je sledeče običajna (in varna) praksa?

Registracijo Rekono računa lahko opravite na spletni strani DH Rekono, https://rekono.dh.si, kjer boste vnesli tudi PAN in PIN vaše DH bančne kartice (s tem pridobite najvišji nivo zaupanja digitalne identitete).
Postopku za vnos zadnjih 6 številk bančne kartice (PAN) in PIN številke kartice lahko zaupate (ne Delavska hranilnica ne njen partner Rekono si PAN številke vaše bančne kartice in pripadajoče PIN številke ne zapomni oziroma ne zapisuje), saj zloraba vaše kartice pri njem ni možna. Zelo pomembno je namreč razumeti, da v spletni obrazec vpišete le del številke vaše bančne kartice in štirimestno številko, za katero le vi veste, da je to vaša PIN številka. Tudi v primeru eventuelne zlorabe podatkov preko spletnih tehnologij, povzročitelj zlorabe iz teh številk ne more poustvariti podatkov vaše bančne kartice.


Kaj pa tole? Zakaj "najbolje" še tole v prilogi? Kaj banko briga za koga jaz delam in kdo mi nakazuje plačo? Gre pri drugih bankah brez tega?

Ob obisku poslovalnice s seboj prinesite veljaven osebni dokument, davčno številko, če gre za redni račun najbolje tudi izpolnjeno potrdilo v prilogi.
Zahtevek za odprtje lahko oddate tudi preko naše spletne aplikacije https://odpriracun.dh.si/, kjer lahko izberete želen termin za obisk.
https://www.delavska-hranilnica.si/docu...

solatko ::

SVGA - To je ja osnovni podatek za odpiranje računa, če imaš redne mesečne prilive, mora banka vedet od kje, že zaradi funkcije pranja denarja.
Delo krepa človeka

matobeli ::

Ne ni ji treba. Sam nočjo met neaktivnih računov.

solatko ::

matobeli - Banke naj bi imele tudi funkcijo bivšega SDK-ja, torej ugotavljanje in preverjanje izvora prilivov na račune.
Delo krepa človeka

matobeli ::

Nad 10k al kolko gledajo, manj ne. Tudi tuje banke, ki upoštevajo enako zakonodajo nič ne sprašujejo ali celo pogojujejo odprtje z rednimi prilivi.

Dh ti ne odpre normalnega računa če daš rednega priliva gor.

smacker ::

A nima Rekono tudi 2FA preko appa na smartphonu?

SVGA ::

DH pravi da za Rekono ne potrebuješ pametne naprave. Ni mi všeč ideja da vpisuješ svoj PIN in PAN noter... Je to običajno? Varno?

"Dh ti ne odpre normalnega računa če daš rednega priliva gor." - Torej DH ne odpre osebnega računa če ni mesečnih prilivov? Saj bom imel nakazilo plače gor, ampak ne vem zakaj bi moral z DH deliti info o tem kje delam itd.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delavska hranilnica (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
837184645 (5070) V-i-p
»

Microsoft: ne uporabljajte večstopenjske avtentikacije s SMS ali telefonskimi klici

Oddelek: Novice / Varnost
479600 (1157) Mr.B
»

YubiKey in 2nd Factor Authentication

Oddelek: Informacijska varnost
375374 (1321) Matija82
»

NLB ukinitev certifikatov ? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
697124109 (31118) WizzardOfOZ
»

Novi standardi informacijske varnosti v bančništvu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Varnost
9719966 (12881) MrStein

Več podobnih tem