» »

Arabska sonda Hope kroži okoli Marsa

Arabska sonda Hope kroži okoli Marsa

Space News - Marsovski sondi Upanje, Združenih arabskih emiratov, je uspelo avtomatizirano utirjanje v krožnico Rdečega planeta, kjer bo čez nekaj tednov pričela z znanstvenimi meritvami. Zelo kmalu ji sledita kitajsko in ameriško plovilo.

Ko so Združeni arabski emirati lanskega julija proti Marsu poslali prvo arabsko medplanetarno plovilo Hope, so se odzivi delili na vznesene in tudi bolj zadržane. Bližnjevzhodna država je svoj vesoljski program na noge postavila tako rekoč "na horuk", v samo šestih letih, z izdatno pomočjo tujih univerz in finančnim zaledjem naftnega denarja; tudi izstrelitev je navsezadnje potekala na japonski raketi. Previdnejši opazovalci so zato opozarjali, da je to šele prva faza projekta, pri katerem gre lahko še marsikaj narobe, saj je bila doslej uspešna manj kot polovica (omejen vir) marsovskih odprav. Utirjanje v krožnico okoli Rdečega planeta ni mačji kašelj, saj mora biti postopek v celoti avtomatiziran, ker signal do nadzornih centrov potrebuje nekaj časa - v konkretnem primeru sonde Hope je bilo to 11 minut.

Zdaj vemo, da je ZAE uspel tudi ta del odprave. V torek, približno ob pol petih popoldne po našem času, je sonda sprožila 27-minutno zaviranje s šestimi potisniki Delta-V, kar je plovilo upočasnilo s hitrosti 121.000 km/h na 18.000 km/h in omogočilo, da ga je ujela marsovska težnost. Potrditev je zaradi zamika prišla šele slabe četrt ure po peti, v odzivu na uspeh pa smo lahko videli tudi svetlobni šov na pročelju nebotičnika Burj Khalifa. Krožnico bodo sicer še več tednov prilagajali, preden bo primerna za začetek opazovalnih dejavnosti. Sonda Hope ima nalogo zaznavati uhajanje Marsove atmosfere v vesolje in druge karakteristike tamkajšnjega redkega ozračja ter podnebja. Z uspešnim utirjenjem so ZAE sicer peta entiteta, ki ji je to uspelo; za Američani, Rusi, agencijo ESA in Indijci.

To je šele začetek letošnjega nadvse živahnega marsovskega dogajanja. Že v sredo do tja prispe kitajska odprava Tianwen-1, ki bo na planet predvidoma maja spustila vozilce. 18. februarja sledi še tretji akter, Američani z misijo Mars 2020, ki s seboj nosi najnaprednejšega roverja doslej, Perseverance.

30 komentarjev

antonija ::

s šestimi potisniki Delta-V
How much delta-v can a Delta-V make? :D
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Kandidat ::

Me zanima, kakšen je sploh prispevek arabcev v tem projektu (poleg financiranja seveda).

Invictus ::

Nikakršen. No, na projektu jih je najbrž dosti zaposlenih.

Za SA vem, da mora biti zdaj na vsakem projektu, tudi če je izvajalec tuja firma, vsaj 40% domačinov.

Kako jim to uspeva ne vem. Ampak to so uvedli par let nazaj.

Je pa znak, da se bo še kdo drug šel raziskavo vesolja poleg NASE in večina bo enako delo naredila precej ceneje. Pa ne samo zaradi cene delovne sile, ampak predvsem zaradi pomanjkanja birokracije >:D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

7982884e ::

Kandidat je izjavil:

Me zanima, kakšen je sploh prispevek arabcev v tem projektu (poleg financiranja seveda).


izgleda mi, da so Arabci pac ustvarili neko institucijo, ki je par ameriskim univerzam in laboratorijem dala nekaj high-level requirementov, nakar so oni zadevo sprojecirali, razvili in sestavili, pa vmes so se arabci parkrat slikali zraven v laboratorijskih plascih :)

The mission design, development, and operations are led by the Mohammed bin Rashid Space Centre (MBRSC).[6] The spacecraft was developed by MBRSC and the Laboratory for Atmospheric and Space Physics (LASP) at the University of Colorado Boulder, with support from Arizona State University (ASU) and the University of California, Berkeley. It was assembled at the University of Colorado.[7][8]



no, ampak who could blame them. bolje na tak nacin, kot pa katar, ki raje financira ekstremizem.

gus5 ::

Kandidat je izjavil:

Me zanima, kakšen je sploh prispevek arabcev v tem projektu (poleg financiranja seveda).
Arabci so utemeljili & izpopolnili algebro, brez katere je naravoslovje (fizika, inženirstvo ipd.) boso & golo. ;)

antonija ::

Invictus je izjavil:

Za SA vem, da mora biti zdaj na vsakem projektu, tudi če je izvajalec tuja firma, vsaj 40% domačinov.

Kako jim to uspeva ne vem. Ampak to so uvedli par let nazaj.
SA kader zaposlis direktno na projekt, vse tujce (vsaj vecino) pa zaposlis v zunanjih enotah/podjetjih/whatever ki sluzijo kot 3rd party entitete. Za knjigovodske izkaze ni tezko nacarati poljubnih stevilk da se "doseze cilje".
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

romegregor ::

gus5 je izjavil:

Kandidat je izjavil:

Me zanima, kakšen je sploh prispevek arabcev v tem projektu (poleg financiranja seveda).
Arabci so utemeljili & izpopolnili algebro, brez katere je naravoslovje (fizika, inženirstvo ipd.) boso & golo. ;)

...točno tako...in še nekaj, kaj ima veze od kje denar!? Kaj tudi pri prispevkih od Amero agencij/firm naslavljate od kje vse so pokradli denar oziroma ga nagrebli z manipulacijami in špekulacijami? Hvalabogu, da namenjajo denar znanosti. In še nekaj, noben narod ni tako velik, da bi lahko povsem samostojno razvil tako zahtevno tehnologijo. V vsakem primeu so se na podobnih projektih združevali ljudje različnih nacij. Prosim, manj politične vsebine in več poljudnoznanstvene, hvala. Sicer pa lepo spisan članek, z izjemo tistega o nafti.

Oberyn ::

gus5 je izjavil:

Arabci so utemeljili & izpopolnili algebro, brez katere je naravoslovje (fizika, inženirstvo ipd.) boso & golo. ;)

Drži, vendar to ni preveč pomembna podrobnost. To področje je bilo razvito, ker je prišel čas za to. Če se ne bi razvilo pod arabsko oblastjo v tistih časih, bi se prej ali slej kje drugje. Mogoče malo pozneje ali pa tudi ne. Itak tega niso razvijali in izpopolnjevali strogo samo Arabci, pač pa široka skupnost ljudi različnih narodnosti in ras, ki so se pač znašli v tistih časih na tistih krajih. Mnogi niti ne prostovoljno. Vsaj moj pogled na znanost je tak. Noben preboj se ne zgodi izolirano. Ko je znanje na nekem področju dovolj zrelo, pride do nadaljnega razvoja, prej ali slej. Tako da po mojem mnenju Arabci niso ključni za obstoj moderne matematike. Nihče ni ključen.

m0LN4r ::

Ve kdo na hitro, kateri so igralci, ki v zadnjem casu rinejo na mars?
Kolko let nam se manjka do prvega koraka?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

antonija ::

m0LN4r je izjavil:

Ve kdo na hitro, kateri so igralci, ki v zadnjem casu rinejo na mars?
Wikipedia ve.

m0LN4r je izjavil:

Kolko let nam se manjka do prvega koraka?
Samo bog ve pa noce povedat? :)
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

zztop ::

Invictus je izjavil:

Je pa znak, da se bo še kdo drug šel raziskavo vesolja poleg NASE in večina bo enako delo naredila precej ceneje. Pa ne samo zaradi cene delovne sile, ampak predvsem zaradi pomanjkanja birokracije >:D.
NASA je bila ustanovljena s ciljem, da Američani premagajo Sovjetsko zvezo. Od razpada Sovjetske zveze tonejo, saj ne vedo, kaj točno NASA je in kaj so njeni cilji. Vmes so poskusili z budget zadevami, New Millennium Program @ Wikipedia, ampak ni uspelo. Projekti so zelo dragi, preveč, financiranja primanjkuje. NASA se bo verjetno spet prebudila s pojavom močne konkurence.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zztop ()

MrStein ::

Glede nafte: In 2018, the oil and gas sector contributed 26% to overall GDP. (in UAE)

Velik delež, ni pa to vse.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

m0LN4r ::

antonija je izjavil:

m0LN4r je izjavil:

Ve kdo na hitro, kateri so igralci, ki v zadnjem casu rinejo na mars?
Wikipedia ve.

m0LN4r je izjavil:

Kolko let nam se manjka do prvega koraka?
Samo bog ve pa noce povedat? :)
Ja, ampak kateri so na tem seznamu, ki niso propadli projekti, torej resni igralci?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

FlyingBee ::

Pričakuj podoben efekt kot takrat, ko so na Luno. Predvsem bodo služili mediji in hollywood.
P200 MMX, 32mb ram, 2gb HDD, s3 virge 2mb, 14" CRT 640x480
New Sphincter Kvartet:
Roko Spestner, Namaž Zlevčar, Daje Heading, Maraje Spetan

vostok_1 ::

gus5 je izjavil:

Kandidat je izjavil:

Me zanima, kakšen je sploh prispevek arabcev v tem projektu (poleg financiranja seveda).
Arabci so utemeljili & izpopolnili algebro, brez katere je naravoslovje (fizika, inženirstvo ipd.) boso & golo. ;)


https://www.britannica.com/science/alge...

Yeah...not entirely exact, ampak ok. Me pa ne preseneča, da ne izgubiš priložnosti hvalit ostale, samo naše ne.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

poweroff ::

Očitno je za nekatere boleče, da "manjvredni" Arabci lahko pridejo na Mars, mi, "večvredni" evropejski Slovenci pa ne, oziroma smo lansko leto v vesolje uspeli poslati komaj prvi mini satelit. Kar je verjetno še posebej boleče, ko pa smo trenutno pod vodstvom te daljnovidne vlade, najboljše v zgodovini te države. :))

Meni se zdijo take novice super. Pa ne vem zakaj ne razmišljamo malo bolj odprto. Če imamo mi znanje, Arabci pa denar, jih prepričajmo, da nam bodo namenili nekaj denarja za to, da jim pomagamo pri doseganju teh ciljev. Znanje bo konec koncev ostalo tudi (in predvsem) nam.
sudo poweroff

7982884e ::

MrStein je izjavil:

Glede nafte: In 2018, the oil and gas sector contributed 26% to overall GDP. (in UAE)

Velik delež, ni pa to vse.

ostalo so pac investicije sirom sveta in raznorazne financne storitve doma.
ko si enkrat bogat, ni tezko postat se bogatejsi. sploh z velikimi vsotami denarja je razmeroma enostavno investirati zelo profitabilno.

romegregor je izjavil:

gus5 je izjavil:

Kandidat je izjavil:

Me zanima, kakšen je sploh prispevek arabcev v tem projektu (poleg financiranja seveda).
Arabci so utemeljili & izpopolnili algebro, brez katere je naravoslovje (fizika, inženirstvo ipd.) boso & golo. ;)

...točno tako...in še nekaj, kaj ima veze od kje denar!? Kaj tudi pri prispevkih od Amero agencij/firm naslavljate od kje vse so pokradli denar oziroma ga nagrebli z manipulacijami in špekulacijami?

kaksna trapasta. tukaj pac gre povedati, da je misija iz tehnicnega vidika bolj ne-arabska kot je. docim recimo indijci, izraelci, japonci delajo dejansko lastne.

poweroff je izjavil:

Očitno je za nekatere boleče, da "manjvredni" Arabci lahko pridejo na Mars, mi, "večvredni" evropejski Slovenci pa ne, oziroma smo lansko leto v vesolje uspeli poslati komaj prvi mini satelit. Kar je verjetno še posebej boleče, ko pa smo trenutno pod vodstvom te daljnovidne vlade, najboljše v zgodovini te države. :))

Meni se zdijo take novice super. Pa ne vem zakaj ne razmišljamo malo bolj odprto. Če imamo mi znanje, Arabci pa denar, jih prepričajmo, da nam bodo namenili nekaj denarja za to, da jim pomagamo pri doseganju teh ciljev. Znanje bo konec koncev ostalo tudi (in predvsem) nam.

se bolj trapasta. slovencev nas je malo manj, nam ne curlja nafta izpod nog, sicer pa smo v postopku pridruzitve ESI.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

gus5 ::

vostok_1 je izjavil:

Me pa ne preseneča, da ne izgubiš priložnosti hvalit ostale, samo naše ne.
V vesolju (& znanosti) ni naših in njihovih. Znanje ne pozna meja. Uspešno vtirjenje arabske sonde v orbito Marsa je uspeh človeštva. 8-)

joze67 ::

gus5 je izjavil:

V vesolju (& znanosti) ni naših in njihovih.
Ni naših, so pa njihovi. Bi bilo pa lepo, če bi bilo, kot praviš.

gus5 je izjavil:

Uspešno vtirjenje arabske sonde v orbito Marsa je uspeh človeštva. 8-)
:DArabske.

7982884e ::

joze67 je izjavil:

Ni naših, so pa njihovi. Bi bilo pa lepo, če bi bilo, kot praviš.

samo slovenci s(m)o lahko tako zanicevalni so samih sebe, da imamo take prebliske.

kdo pa smo "mi"?
kdo so "oni"?

smo mi "Slovenci" (dobra 2 milijona po svetu), oni pa "Arabci", s 350 milijoni po vsem svetu, genetsko (in tudi kulturno) bolj raznoliki kot smo evropejci med sabo?

tisti, ki hoce svojo identiteto videi kot slabo oz. dobro, lahko vedno pogleda pod tapravim zornim kotom. In ta hip si ljudje od Maroka do Iraka dosezek ZAE stejejo za lastnega, mi Slovenci se pa smejemo sami sebi, ces da smo komaj lani poslali prvi satelit v vesolje, hahaha kako slabi smo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 7982884e ()

poweroff ::

7982884e je izjavil:

smo mi "Slovenci" (dobra 2 milijona po svetu), oni pa "Arabci", s 350 milijoni po vsem svetu, genetsko (in tudi kulturno) bolj raznoliki kot smo evropejci med sabo?

Zanimivo, ko jih je treba zmerjat s teroristi, take raznolikosti nihče ne vidi... :))
sudo poweroff

gus5 ::

joze67 je izjavil:

gus5 je izjavil:

V vesolju (& znanosti) ni naših in njihovih.
Ni naših, so pa njihovi. Bi bilo pa lepo, če bi bilo, kot praviš.

gus5 je izjavil:

Uspešno vtirjenje arabske sonde v orbito Marsa je uspeh človeštva. 8-)
:DArabske.
Da, Arabci so financirali projekt. Relativno majhen finančni podvig za Arabce (200 mio USD), a pomemben dogodek za znanost & človeštvo. ;)

7982884e ::

poweroff je izjavil:

7982884e je izjavil:

smo mi "Slovenci" (dobra 2 milijona po svetu), oni pa "Arabci", s 350 milijoni po vsem svetu, genetsko (in tudi kulturno) bolj raznoliki kot smo evropejci med sabo?

Zanimivo, ko jih je treba zmerjat s teroristi, take raznolikosti nihče ne vidi... :))

spet trapasta, a mas danes tak dan? kdo ozmerja s teroristi?
je pa dejstvo, da dolocene kulture (in skupine kultur) vec dajo na dolocene aspekte. znanost zal danes ni (vec) velik del dolocenih kultur.

MrNighthawk ::

kjer bo čez nekaj tednov pričela z znanstvenimi meritvami.


Trošite kisik z zadevami kot je "kdo koga financira", noben se pa ne sprašuje o edini pomembni zadevi. Kakšne meritve bodo izvajali, zakaj itd.

kiFni ::

1001 noč, Aladin in leteči tepih ter čudežna svetilka na Marsu :)

poweroff ::

7982884e je izjavil:

je pa dejstvo, da dolocene kulture (in skupine kultur) vec dajo na dolocene aspekte. znanost zal danes ni (vec) velik del dolocenih kultur.

To je pa res.

Žal znanost tudi ni (več) del naše kulture. Sovraštvo do intelektualnega dela (o tem je pisal Mazzini), teorije zarote (antivaxerstvo), zatekanje h novodobnim religijam (new age, bio/eko kulti,...), nerazumevanje sodobnih tehnologij (GSO, 5G, mRNA,...). Ja, to je vse značilno za naše kraje.
sudo poweroff

antonija ::

Anti-intelektualizem je zgodovinsko poznan pojav, ki ga zelo rade izkoriscajo osebe z vec moci za usmerjanje monozic. Znacilen je pa za cel svet, za prakticno vse kulture, pa seveda je osnovni sestavni del vseh religij; brez slepega verovanja religije v trenutnem stanju pac ne morejo obstajati.

Ljudem so vsec kratke in preproste razlage, neglede na to kako debilne so. Gre ekonomija rakom zvizgat? Reptili, majkemi! Alternativa bi bila ucenje ekonomije in zgodovine, ampak to traja...
Celotne civilizacije so raje verjele v namisljenega prijatelja na nebu, kot pa da bi sprejele dejanske razlage za naravne pojave. Ljudi smo kurili na grmadah, ker so znali dokazati da zemlja ni sredisce vesolja.

Vsak bo raje pogledal 1 YT video ali prebral dva tvita, kot pa da bi porabil tedne/mesece/leta da nabere na kup cimvec materiala, ga pregledan, naredi povzetke, se posvetuje z drugimi v isti stroki, nacrtuje poskuse, izvede poskuse, spremeni poskuse glede na komentarje stroke, itd. To je veliko dela, za katerega se je treba ornk potrudit.
Veliko lazje je bit Dunning-Krugercek in drugim solit pamet o stvareh, o katerih nimas pojma. It always has been.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

MrStein ::

antonija, to so težke besede!

(in ja, še v računalništvu je tako: zakaj preveriti (pa čeprav zahteva samo nekaj minut), če pa lahko pogledaš en jutub video in veruješ...)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

7982884e ::

poweroff je izjavil:

7982884e je izjavil:

je pa dejstvo, da dolocene kulture (in skupine kultur) vec dajo na dolocene aspekte. znanost zal danes ni (vec) velik del dolocenih kultur.

To je pa res.

Žal znanost tudi ni (več) del naše kulture. Sovraštvo do intelektualnega dela (o tem je pisal Mazzini), teorije zarote (antivaxerstvo), zatekanje h novodobnim religijam (new age, bio/eko kulti,...), nerazumevanje sodobnih tehnologij (GSO, 5G, mRNA,...). Ja, to je vse značilno za naše kraje.

se dalje prikazujes tipicen primer iracionalne samokritike, brez da bi jo bil sposoben umestiti v sirsi kontekst.

katera kultura je drugacna od tega, kar si nastel?

recimo med azijci sicer nimas toliko antivaxxerjev, je pa zato toliko bolj izrazitejsa odsotnost invividualnega misljenja, ignorantskost, pokornost avtoriteti.

poweroff ::

Ne se slepit, da odsotnost individualnega mišljenja, ignorantskost in pokornost avtoriteti nimajo domovinske pravice tudi pri nas.
sudo poweroff


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Tudi Kitajcem uspelo prvo utirjanje v Marsovo orbito

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
137700 (2114) Mr.B
»

Proti Marsu odpotoval najnaprednejši rover doslej

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
196367 (3496) link_up
»

Kitajci lunarni material uspešno prinesli domov

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
67889 (4510) Bwaze6
»

SpaceX hoče na Mars (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
20753918 (44432) BigWhale

Več podobnih tem