» »

Britanska raziskava: Prekomerna uporaba družbenih omrežij škoduje duševnemu zdravju mladih

Britanska raziskava: Prekomerna uporaba družbenih omrežij škoduje duševnemu zdravju mladih

Slo-Tech - Raziskava o duševnem in čustvenem zdravju mladostnikov, ki sta jo v Veliki Britaniji izvedla pedagoški inštitut in The Prince's Trust, je med drugim pokazala, da razširjena uporaba družbenih omrežij na internetu negativno vpliva na duševno zdravje. V kvantitativnem delu raziskave so proučevali 5000 mladostnikov, ki so stari okrog 20 let in živijo v Angliji. Gre za podatke udeležencev velike kohortne študije (Millennium Cohort Study), ki že več let spremlja 19.000 mladih iz celega Združenega kraljestva, ki so bili rojeni v letih 2000-2002. Poleg tega so v fokusnih skupinah sodelovali še z otroki, starimi med 14 in 16 leti.

V raziskavi so osredotočili na analizo, kako se duševno in čustveno zdravje otrok spreminja, ko odraščajo, in kako na to vplivajo osebni, družinski, šolski in drugi okoljski dejavniki. Znano je, da se pogostnost duševnih bolezni z odraščanjem povečuje, še zlasti pri dekletih. A v odraslosti se pri ženskah ta delež stabilizira, pri moških pa se še najprej povečuje. Med slabim duševnim zdravjem v adolescenci in težavami v odraslem življenju je visoka korelacija, slednje pa vpliva na odnose, vključenost v družbo in storilnost. Od začetka epidemije se je razširjenost duševnih motenj pri mladih znatno povečala s slabih 10 odstotkov na dobrih 15 odstotkov.

Opazili so tri metrike: osebno dobro počutje, samozavest in psihološke stiske. Ugotovili so, da je pomemben faktor dohodek v družini, ki je koreliran z vsemi tremi metrikami. Še pomembnejši faktorji pa so zdravje, fizična aktivnost ter uporaba družbenih omrežij. Fizična aktivnost ima pomembnejši pozitiven vpliv na duševno zdravje fantov, medtem ko je obsežna uporaba družbenih omrežij škodljiva, še posebej pri dekletih med 14. in 17. letom starosti in pri mlajših fantih (14 let), tudi ko kontroliramo za vse ostale spremenljivke. Družbena omrežja lahko imajo tudi pozitivne vplive, ki pa so jih prepoznali in izkoriščali zlasti fantje, medtem ko so se dekleta osredotočala na negativne aspekte.

Drugi pomembni negativni faktorji, ki so jih izpostavili, so še prekomerna telesna teža, ustrahovanje in pogosti prepiri v družini. Otroci, ki so pri nivojskem pouku v najnižji skupini, imajo slabšo samopodobo. Z duševnim zdravjem negativno korelirajo še zdravje matere ali depresija in vplivi okolja, zlasti pomanjkanje občutka varnosti v lastni soseski.

Podrobnejši pregled posledic uporabe družbenih omrežij pokaže, da vplivajo zlasti na slabše počutje in psihološke stiske, manj pa na samozavest. Zanimivo je, da je zelo redka uporaba prav tako korelirana s slabšim počutjem, kar kaže, da je uporaba družbenih omrežij lahko delni nadomestek interakciji v živo.

28 komentarjev

vostok_1 ::

Yeah, no shit.
Stay away from this.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

nergac ::

Saj ST je tudi na nek način družbeno omrežje.

Včasih se obnašam kot otročaj.

A mi škodi?

Presodite sami.

Hypathia ::

No shit, Sherlock. Pa voda je mokra.
If you're a man, don't say anything
to a woman on the street that you wouldn't
want a man saying to you in prison.

nergac ::

:))

ajdov ::

Še sreča da smo prepovedali druženje v živo

          ::

To se vidi že po posameznikih tukaj. Najhujšega k sreči ni več.

nergac ::

Ko bo konec nelogičnih prepovedi, bom manj strašil tukaj.

Obljubim.

Razen ko bo kaj tehničnega.

gus5 ::

Zanimivo je, da je zelo redka uporaba prav tako korelirana s slabšim počutjem, kar kaže, da je uporaba družbenih omrežij lahko delni nadomestek interakciji v živo.
Kakšen je zdrav odmerek sodelovanja na družbenih omrežjih? Kaj svetujejo "strokovnjaki"? :))

nergac ::

Zdrav je tisti odmerek, ki povečuje vsesplošno potrošnjo, ki financira te strokovnjake, ki potem pišejo članke o tem.

Simpl.

D3m ::

Enkrat bi morali imeti S-T piknik, da vas malo v živo spoznam. ;)
|HP EliteBook|R5 6650U|

poweroff ::

Časi NEST-a so žal mimo... 8-)
sudo poweroff

Mr.B ::

vostok_1 je izjavil:

Yeah, no shit.
Stay away from this.

Velja tudi za odrasle.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

gruntfürmich ::

sem praktično samo na ST od 'družbenih omrežij' in vidim kako 'druženje' z retardi vpliva na moje zdravje...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

nergac ::

Torej je še ST odveč ...

Opažam pa nekaj zanimivega, vedno več je "častnikov" PNG, person rudis za vzorec ...

Belih mr. Smithov ogromno, tu pa tam kak en sam bel avatar, ki nima dvojčkov ... trojčkov ... itd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

gruntfürmich ::

Hypathia je izjavil:

No shit, Sherlock. Pa voda je mokra.

sem mislil da bo tvoj komentar bolj v smeri moški-ženske na družbenih omrežjih in njihovi strahovi...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

nergac ::

Hipi se je spet ujel v past ...

Oziroma je padel v krater, ki ga koplje tukaj že nekaj časa ...

c3p0 ::

nergac je izjavil:

Saj ST je tudi na nek način družbeno omrežje.

Včasih se obnašam kot otročaj.

A mi škodi?

Presodite sami.


Če cel dan gledaš v ta forum, nisi nič na boljšem.

nergac ::

Imam nihanja.

Če se naredi analiza za obdobje zadnjega leta, niti nisem toliko tukaj.

Vse je na netu.
Oziroma bolj natančno - na ST.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

kuall ::

Znano je, da se pogostnost duševnih bolezni z odraščanjem povečuje, še zlasti pri dekletih. A v odraslosti se pri ženskah ta delež stabilizira, pri moških pa se še najprej povečuje.

Dober dokaz za tole trditev je bil bivši član jype. Starejši ko je bil bolj je bil bolan. Pa tudi dlje ko je visel na tem forumu bolj je bil bolan.

Jaz že od začetka uporabe raznih forumov vem, da slabo vplivajo na počutje. skor vedno sem se počutil zanič, ko sem kaj pisal.

Dopisovanje 1 na 1 ima čist druge vplive, tam se počutiš dobro. To je kot dan in noč.

Kaj se ne boš počutil zanič, če na teh forumih vedno iščejo samo kritike razni psihoti. Bi bili potencialno dobra stvar za koga spoznat kompatibilnega, da se potem tudi v živo srečuješ z njim. Ampak žal je na svetu preveč neumnih bleferjev.

mtosev ::

Nisem presenečen na temi ugotovitvami. Sreča zame, da me socialni mediji niso nikoli preveč zanimali.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

nergac ::

Mene tudi ne.

Ampak v "sili hudič muhe žre" ...

Glede psihiatričnih težav moške in ženske populacije:
Največji izbruhi pri kroničnih bolnikih so v adolescenci, pri ženskah prej.
Pri starejših se psihiatrične težave pri moškemu in ženski odražata drugače, kljub isti ali podobni diagnozi in terapiji.

Vse to je zelo razumljivo, biologija pač.

Vplivajo tudi zelo letni časi.

Tudi stroga abstinenca od alkohola nekaj mesecev, ki pa bo danes svečano prekinjena z 1 dcl terana. Tako.

pffff ::

Pa ne samo mladih, Facebook podebilja vse od starih do mladih, tako da ta raziskava ni nic posebnega. Ce me kdo v realnem zivljenju vprasa za fb kontakt je ze pribljizno tako kot bi rekel - "gobav sem, bi se ti malo?"

Uporabniki so pac dusevno moteni (ali to fb ustvarja ali pa taksni gravitirajo k njemu ne vem, pa me tudi ne zanima), pa tudi odvisni, kar se bo izkazalo, ko bo tule spodaj zacelo nekaj najhujsih junkijev dokazovati, da je pa FB najboljse za maslom, marmelado in sirom na kruhu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pffff ()

nergac ::

Bejž no bejž ...

Danes sem ravno zasledil tukaj, koliko veder nutelle je nekdo pojedel ...

pffff ::

nergac je izjavil:

Saj ST je tudi na nek način družbeno omrežje.


Ne ni. Osnova manjka, druzenje. Niso klani istoneumnomislecih (ok, mogoce desnicarski ampak pac ni formalen), ni prijateljevanja, se manj pa je obsesivno kolpunzivnega zbiranja +1. Tako, da osnovni pogoji za dusevno motnjo manjkajo.

nergac ::

Toliko boljše.

Potem niti nisem tak hud primer.

CaqKa ::

nergac je izjavil:

Saj ST je tudi na nek način družbeno omrežje.

Niti ne. facebook ustvarja s svojimi likei in information bubleom in algoritemskim podajanjem postov dosti hujši efekt kot pa nek forum.
FB algoritmi se učijo, kako te čimdlje držati pred ekranom. ST tega ne dela. Pri ST imaš svobodo da ga zapustiš. Pri FB, je ta svoboda že ogromno manjša, ker algoritem ve na kaj si triggeran in algoritem skrbi, da ne pobegneš kam. Kljub tvoji zelo zavedni želji da bi manj facebookal.

Fajn da sem ukinil svoj facebook.

Markoff ::

kuall je izjavil:

Znano je, da se pogostnost duševnih bolezni z odraščanjem povečuje, še zlasti pri dekletih. A v odraslosti se pri ženskah ta delež stabilizira, pri moških pa se še najprej povečuje.

Dober dokaz za tole trditev je bil bivši član jype. Starejši ko je bil bolj je bil bolan. Pa tudi dlje ko je visel na tem forumu bolj je bil bolan.

Jaz že od začetka uporabe raznih forumov vem, da slabo vplivajo na počutje. skor vedno sem se počutil zanič, ko sem kaj pisal.

Dopisovanje 1 na 1 ima čist druge vplive, tam se počutiš dobro. To je kot dan in noč.

Kaj se ne boš počutil zanič, če na teh forumih vedno iščejo samo kritike razni psihoti. Bi bili potencialno dobra stvar za koga spoznat kompatibilnega, da se potem tudi v živo srečuješ z njim. Ampak žal je na svetu preveč neumnih bleferjev.

Včasih se počutim, kot da grem po poti jypeta. In se zgrozim. Ter napišem kakšen ciničen post manj. Modre misli tole zgoraj, verjetno drži za veliko večino.

nergac je izjavil:

Glede psihiatričnih težav moške in ženske populacije:
Največji izbruhi pri kroničnih bolnikih so v adolescenci, pri ženskah prej.
Pri starejših se psihiatrične težave pri moškemu in ženski odražata drugače, kljub isti ali podobni diagnozi in terapiji.

Vse to je zelo razumljivo, biologija pač.

Je razumljivo. A je to težko dopovedati tistim, ki verjamejo, da se lahko danes počutijo kot črna nebinarna židinja iz Nepala, jutri pa kot rumeni homoseksualni indijanec iz Grenlandije. Kot da lahko z močjo misli in verovanjem v teorijo spola v praznino zmečeš milijarde let evolucije.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

cegu ::

D3m je izjavil:

Enkrat bi morali imeti S-T piknik, da vas malo v živo spoznam. ;)



Ni tolk švoh ideja. Najraje po nemškem principu. Najamemo travnik pri kmetu, vsak prinese sabo kar bo jedel pa pil, če ima, pa tudi žar :)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Britanska raziskava: Prekomerna uporaba družbenih omrežij škoduje duševnemu zdravju m

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
284763 (3070) cegu

Več podobnih tem