» »

Kaj se zgodi, ko preideš v nedovoljeno prekoračitev na TRR

Kaj se zgodi, ko preideš v nedovoljeno prekoračitev na TRR

«
1
2

pocestnik ::

Zdravo!

Danes je sobota in ker banke ne delajo več, pa sem malce v skrbeh, bi prosil vas za mnenje/nasvet.

Imam izredni limit, ki je že bolj "pri koncu". To me ne skrbi, ker po mesečni bilanci rastem 100-200EUR vsak mesec, saj se trudim biti varčen, vendar ta mesec
sem imel izredno veliko stroškov (ni važno, kako je do tega prišlo), vsi omenjeni stroški so šli na Mastercard kot odloženo plačilo. Te stroške mi bo delodajalec pokril, saj smo v dobrih odnosih, bom dobil izplačilo neke nagrade, menda preko avtorske/podjemne pogodbe, vendar so me opozorili, da verjetno ne bom tega videl že pri naslednji plači, ker birokracija ne gre skozi (javna uprava).

Zgodilo se bo, da mi naslednji mesec po plači poplačilo porabe Mastercard (ki bodo znašali cca 40% moje plači) prekorači dovoljen limit, ker za plačilom porabe še sledita 2 kredita, mesečni stroški... Kaj se zgodi v tem primeru? Avtomatska blokada računa? Blokada vseh transakcij, vključno s SEPA bremenitvami drugih bank, pri katerih imam kredite? Ker še takega primera nisem imel, res ne vem, kaj me čaka, pa me zanima, če je morda že kdo tule imel podoben problem. Načeloma bom lahko ta presežek pokril že čez 2 meseca, ne pa že kar naslednji mesec. Kreditne sposobnosti nimam več, tako da drugih rešitev ni, kot da se ta nedovoljena prekoračitev preprosto zgodi, kakšne bodo pa posledice, pa nimam pojma. Ker imam neke potrošniške kredite pri drugih bankah, ne vem, kako bo s SEPA bremenitvami, v kolikor sem v nedovoljeni prekoračitvi.

TL;DR; Kaj se zgodi, ko je razpoložljivo stanje 0EUR, potem pa priletijo noter SEPA zahtevki?
  • spremenilo: pocestnik ()

showsover ::

Očitno boš dal vlogo za izreden limit ali pa ti bodo blokirali račun.
Nedovoljen limit - hmm - sliši se kot da obstaja, res ne vem.
Deponiraš za ~0% obresti, limitiraš pa za ene 10% na letni ravni.
Ne se igračkat s tem, to je (pre)drag špas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

pocestnik ::

@gtfo Izredni limit že imam. Povečali ga ne bodo, imam preveč obveznosti..

showsover ::

Pokliči svojo 'bančnico' ali 'bančnika' pa se poskusi malo zasmiliti; če boš čakal, ne bo nič, samo slabše. Ne vem, kako je z nedovoljenim limitom, izraz sicer morda obstaja, pravil pa ne poznam. Ali pa si sposodi dodaten denar pri komu, za katerega veš, da te bo samo kurcal, ne pa tudi nalomil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

pocestnik ::

@gfto nisem napisal nedovoljen limit, ampak nedovoljena prekoračitev... ta izraz piše v splošnih pogojih računa v pogodbi, nikjer pa ne piše nič o tem, kaj se zgodi v takih primerih...

jernejl ::

Preberi pogoje poslovanja svoje banke.
Navadno je za nedovoljeno prekoračitev višja obrestna mera, lahko banka tudi začne zavračati plačila (plačilni nalogi, direktne bremenitve).

Utk ::

showsover je izjavil:

Pokliči svojo 'bančnico' ali 'bančnika' pa se poskusi malo zasmiliti; če boš čakal, ne bo nič, samo slabše. Ne vem, kako je z nedovoljenim limitom, izraz sicer morda obstaja, pravil pa ne poznam. Ali pa si sposodi dodaten denar pri komu, za katerega veš, da te bo samo kurcal, ne pa tudi nalomil.

To sta dve najbolj neumni stvari, ki jih lahko naredi. S klicem lahko in sigurno BO poslabšal stvar. Če ne pokliče, se bo sprožil avtomatizem. Malo višje obresti na negativno stanje in to je to. Če pokliče, bo nekdo to "ročno" pogledal in morda res še zablokiral račun.
Drug nasvet je še slabši. Banka maxed-out, zdaj si naj pa še okoli sposoja? Kdaj bo tega potem konec.

Resno, katastrofa od nasvetov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

zmaugy ::

Sposodi si denar pri bližnjem sorodniku in ga položi na račun. In vrni z obrestmi, tudi če jih izposojevalec ne pričakuje.
In ne delaj več tega.
Po mojem ti bo avtomatsko blokiralo vsa plačila trajnikov itd.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Gagatronix ::

Zavedaj se, da so obresti negativnega stanja na TRR-ju dokaj zahojene in predvsem visoke. Da ne bos prehitro v tako rdecih cifrah da se ne bos ven videl.

Vuli ::

obresti za nedovoljeno prekračitev ti bodo "nabili". Do blokade mislim, da ne pride tko hitro, sploh če maš redne prilive...
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

Pimoz ::

Imaš stanje na računu in razpoložljivo stanje na računu. Stvar je enostavna.
Če imaš 1000€ dovoljenega limita in si 500€ v minusu imaš razpoložljivega stanja 500€.
Če ti limit zapade in si še vedno 500€ v minusu imaš razpoložljivo stanje -500€.
Vse kar pride na račun najprej pokriva razliko do 0. Tukaj razna pravila o zagotovljenem minimalnem dohodku in podobno odpadejo. Tudi vse druge terjatve (SEPA direktne bremenitve, obroki kredita, čakalna vrsta spletnih nakazil itd.) se izvedejo šele, ko prideš nad 0. Efektivno to pomeni, da ne moreš z račnom nič dokler ne poravnaš minusa.
Banka iz prve ne bo skočila na noge, ko se ti bo to zgodilo. Nekaj časa bo čakala, da bi prišel na račun kakšen priliv (predvsem taki, ki so se do sedaj ponavljali - plača)
Če priliva ne bo ali se jim bo plačevanje zdelo prepočasno pa te bodo klicali.
Odvisno od pogodbe za limit ima mogoče banka celo možnost uveljavljati garancijo pri zavarovalnici. To pomeni, da bo zavarovalnica poravnala minus in ga potem terjala od tebe. Zavarovalnice so generalno gledano večje prasice od bank.
Možnost A: poravnaj minus čim prej.
Možnost B: pogovori se z banko. Podaljšanje limita za 6 mesecev ni tako nemogoča možnost kot se zdi.

Če jih misliš ignorirat bo sledila izvržba. Tega si ne želiš, ker nosi posledice še leta in na vseh bankah. Posledice pa nosi tudi samo nedovoljeno negativno stanje saj se to zabeleži v SISBON.
Kolikor sem videl si omenil še neke kredite in sepa bremenitve. Vse to v primeru, da se ne more izvesti uspešno nosi dodatne stroške. Na kreditu se mogoče lahko dogovoriš za moratorij. Poskusi.

showsover ::

Utk je izjavil:

Resno, katastrofa od nasvetov.

Ja, sorry, res je, nimam nobenih izkušenj z nikakršnimi limiti, svetoval sem, kar se mi je zdelo smiselno, oz. (ker mi je to lažje in bližje), kako bi želel, da kdo ravna v podobnem primeru, če odločam o tem jaz. Zdaj, kaj naj človek v resnici naredi? Gre v minus in upa, da avtomatika ne bo opazila ali kaj?

No, kaj bi ti, Utk, naredil v tem primeru?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Utk ::

Če ve vnaprej, bi skenslal vse trajnike in podobno. Premik na položnice in pač ne plačaš. Bolje da ne plačaš kot da banka zavrne. Sploh če ima kredite pri drugi banki. Ne bojo mu takoj rubežnike poslali. Če bo šel vseeno v nedovoljen limit, pa bo, jebiga.
Če še ni preveč v minusu, lahko poskusi dvignit limit, ampak verjetno to ne bo šlo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

showsover ::

Aha, torej, torej samo špekulacije, zanašanja na neke napake v sistemu. No, jaz se tega skušam izogibati v življenju, niti si ne morem privoščiti. No, v mojem krogu je sicer tako, da se lažje tolerira, ko nekomu začasno zagosti situacija, da da to jasno vedeti in prosi za odlog, kot pa da te skuša prinesti okoli. Pač, vsakemu svoje. Bi lahko še nekaj stvari napisal, pa raje ne bom.

Utk ::

Nikogar ne bo okoli prenesel, vsakemu bo moral nazadnje plačat, brez skrbi. Samo porazdeli naj breme.

destroyer2k ::

Poglej če lahko oddaš vlogo za odloga plačila kreditov zaradi covid. Kolikor vem še ta interventni zakon velja.

showsover ::

Utk je izjavil:

bo moral nazadnje plačat, brez skrbi

No, se ne strinjam, so načini, da 'ni morati', sem že bil deležen, nisem bil nič obveščen prej, dokler nisem dobil neformalnega obvestila o osebnem stečaju... OP je že na meji izrednega limita, povečati menda ne more, sposoditi drugje si tudi ne sme ali kaj. Ja ne vem, prav dosti možnosti jaz ne vidim, razen, da kupi srečko. Kakorkoli, vsakemu svoje, to ni moj problem (ne tako in ne drugače), naj tako ostane, ti pa svetuj za... ehm... ?

Op, torej, kaj boš naredil?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Furbo ::

Prodaj kaj od vse navlake, ki si jo nabavil in položi kupnino na račun.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Pimoz ::

OP je že na meji izrednega limita, povečati menda ne more, sposoditi drugje si tudi ne sme ali kaj.

Povečati res ne. Ne bi pa tako trdo trdil, da ne more podaljašati.
V buli bo še vedno, bo pa pridobil na času.
Banki ni v interesu izvržba in drugi vzvodi. Načeloma se raje kaj dogovorijo.

showsover ::

Ja, ne vem, saj to sem jaz predlagal, da naj poskuša pridobiti odlog, pa sem nekaj bil popljuvan, da bom človeka zajebal. To, da naj op proda tisto recimo skromno LG tv za 500EUR mu ne bo ničesar rešilo. Sicer pa... Kaj me briga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

jabe ::

Itak, da pokličeš bančnika pa poveš kot je in kot je človek tle povedal pa se da marsikaj zmenit. Do takrat, ko pač ne pustiš, da neka avtomatika zalaufa, pol je pa res malo pozno jokat. Kot da je to zgodba, ki bo čisto nekaj novega za onega na drugi strani linije...

Najboljše so mi pa fore, pa drugih računov ne plačaš pa jih pol enkrat, ko jih, vsacga nategovat do izvršbe ali do kdaj... Plačilna disciplina Balkan style.

Kumbaja ::

Utk je izjavil:

showsover je izjavil:

Pokliči svojo 'bančnico' ali 'bančnika' pa se poskusi malo zasmiliti; če boš čakal, ne bo nič, samo slabše. Ne vem, kako je z nedovoljenim limitom, izraz sicer morda obstaja, pravil pa ne poznam. Ali pa si sposodi dodaten denar pri komu, za katerega veš, da te bo samo kurcal, ne pa tudi nalomil.

To sta dve najbolj neumni stvari, ki jih lahko naredi. S klicem lahko in sigurno BO poslabšal stvar. Če ne pokliče, se bo sprožil avtomatizem. Malo višje obresti na negativno stanje in to je to. Če pokliče, bo nekdo to "ročno" pogledal in morda res še zablokiral račun.
Drug nasvet je še slabši. Banka maxed-out, zdaj si naj pa še okoli sposoja? Kdaj bo tega potem konec.

Resno, katastrofa od nasvetov.


V bistvu je katastrofa od nasveta točno to kar ti svetuješ. Najslabše kar lahko narediš je da v situaciji, ko veš da ne boš mogel poplačat obveznosti tiščiš glavo v pesek in čakaš kaj bo.

Nimajo banke za brezveze kot enega ključnih pogojev za moratorij kredita navedeno, da mora do prošnje prit preden zapade plačilo. Tukaj ni nič drugače.

Če ve, da bo šel preko dovoljenega limita in ve, da ne more ustavit stroškov (kreditna kartica, kredit...) potem je daleč najboljši nasvet, da se gre pogovorit z banko in poiskat rešitve. Konkretno se pri kreditih, da dobit moratorij (še posebej v COVID časih), ki zamaknejo poplačilo. Obresti sicer vseeno tečejo, ampak vseeno boljše kot da usekajo obresti in še pogodbeno kazen. Podobno velja za mastercard. Tam se praviloma da zmenit za obročno odplačevanje. Ampak vse to je možno samo in le, če se bo začel z banko pogovarjat preden bo prekoračil limite.

Ker ko se enkrat sprožijo avtomatski procesi je konec veselja.

Konkretno kar se bo zgodilo je da MC in kredit bosta šla skozi in bosta OP porinila v nedovoljeno prekoračitev, kjer bo visoke obresti in pogodbena kazen. SEPA plačila bodo zavrnjena in zaračunana bo pogodbena kazen za zavrnjena plačila.

Račun bo seveda efektivno blokiran. S tem mislim na to, da dokler bo stanje negativno preprosto ne boš mogel z njim drugega kot si gor nakazuješ denar. Odvisno od banke je velika verjetnost da bo blokiran MC, če bo to titsto plačilo ki bo prebilo plafon (to je še ena stvar, ki jo pogovr z banko reši).

Tako, da prvi in najpomembnejši nasvet, če se kdorkoli kadarkoli znajde v taki situaciji je da se začne pogovarjat z banko.

Rias Gremory ::

[nisem bral vseh odgovorov]

Jaz bi prebral pogodbo ki jo imam sklenjeno oz. splošne pogoje banke. Verjetno ni treba vsega ampak samo poglavje ki se nanaša na limite.
Banke so "for-profit" in močno dvomim, da bodo čakali več kot mesec predenj te opozorijo, da si prekoračil limit. S tem boš verjetno kršil pogoje poslovanja, v splošnih pogojih je navedeno kaj te lahko doleti. Lahko bodo res samo obresti, lahko pa ne. To ve samo banka.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Utk ::

Kumbaja je izjavil:

Utk je izjavil:

showsover je izjavil:

Pokliči svojo 'bančnico' ali 'bančnika' pa se poskusi malo zasmiliti; če boš čakal, ne bo nič, samo slabše. Ne vem, kako je z nedovoljenim limitom, izraz sicer morda obstaja, pravil pa ne poznam. Ali pa si sposodi dodaten denar pri komu, za katerega veš, da te bo samo kurcal, ne pa tudi nalomil.

To sta dve najbolj neumni stvari, ki jih lahko naredi. S klicem lahko in sigurno BO poslabšal stvar. Če ne pokliče, se bo sprožil avtomatizem. Malo višje obresti na negativno stanje in to je to. Če pokliče, bo nekdo to "ročno" pogledal in morda res še zablokiral račun.
Drug nasvet je še slabši. Banka maxed-out, zdaj si naj pa še okoli sposoja? Kdaj bo tega potem konec.

Resno, katastrofa od nasvetov.


V bistvu je katastrofa od nasveta točno to kar ti svetuješ. Najslabše kar lahko narediš je da v situaciji, ko veš da ne boš mogel poplačat obveznosti tiščiš glavo v pesek in čakaš kaj bo.

Nimajo banke za brezveze kot enega ključnih pogojev za moratorij kredita navedeno, da mora do prošnje prit preden zapade plačilo. Tukaj ni nič drugače.

Če ve, da bo šel preko dovoljenega limita in ve, da ne more ustavit stroškov (kreditna kartica, kredit...) potem je daleč najboljši nasvet, da se gre pogovorit z banko in poiskat rešitve. Konkretno se pri kreditih, da dobit moratorij (še posebej v COVID časih), ki zamaknejo poplačilo. Obresti sicer vseeno tečejo, ampak vseeno boljše kot da usekajo obresti in še pogodbeno kazen. Podobno velja za mastercard. Tam se praviloma da zmenit za obročno odplačevanje. Ampak vse to je možno samo in le, če se bo začel z banko pogovarjat preden bo prekoračil limite.

Ker ko se enkrat sprožijo avtomatski procesi je konec veselja.

Konkretno kar se bo zgodilo je da MC in kredit bosta šla skozi in bosta OP porinila v nedovoljeno prekoračitev, kjer bo visoke obresti in pogodbena kazen. SEPA plačila bodo zavrnjena in zaračunana bo pogodbena kazen za zavrnjena plačila.

Račun bo seveda efektivno blokiran. S tem mislim na to, da dokler bo stanje negativno preprosto ne boš mogel z njim drugega kot si gor nakazuješ denar. Odvisno od banke je velika verjetnost da bo blokiran MC, če bo to titsto plačilo ki bo prebilo plafon (to je še ena stvar, ki jo pogovr z banko reši).

Tako, da prvi in najpomembnejši nasvet, če se kdorkoli kadarkoli znajde v taki situaciji je da se začne pogovarjat z banko.

Klicat mora prej, ne pol. Ampak limita ti ne bojo dvignili, če rečeš, da boš šel v nedovoljen limit sicer stoprocentno. Oklestit mora stroške za ta mesec, jih prestavit naprej. To ni nategovanje in ne vem kaj, ampak edino logično.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

mancini ::

Verjetno ti bodo zablokirali racun (da se zavarujejo da ne bos sel se globje v nedovoljeno stanje), kar pomeni da bos moral osebno na banko, da ti ga odblokirajo. Seveda ko bos imel finance spet v dovoljenem minusu.
Tako da je bolje da se ze pred tem nekako skusas dogovoriti.

Ne mores v nek nedovoljen minus kar mimo banke, kadar se to tebi ali vsem nam zahoce. Zato so dovoljeni limiti, zamiki placil, itd


Zaposlen si v JU in ti bo delodajalec sel na roko in ti nakazal neko nagrado. Kaj vse se tam dogaja

ToniT ::

Ko boš dosegel limit, se bodo vsa plačila ustavila. Tudi krediti in trajniki ne bodo poplačani.

Pimoz ::

Kako imate nekateri obraz odgovarjat brez poznavanja kako se tem stvarem streže. In povrhu vsega še prebranega ne razumete.
Beyond me...

Kumbaja ::

Utk je izjavil:

Kumbaja je izjavil:

Utk je izjavil:

showsover je izjavil:

Pokliči svojo 'bančnico' ali 'bančnika' pa se poskusi malo zasmiliti; če boš čakal, ne bo nič, samo slabše. Ne vem, kako je z nedovoljenim limitom, izraz sicer morda obstaja, pravil pa ne poznam. Ali pa si sposodi dodaten denar pri komu, za katerega veš, da te bo samo kurcal, ne pa tudi nalomil.

To sta dve najbolj neumni stvari, ki jih lahko naredi. S klicem lahko in sigurno BO poslabšal stvar. Če ne pokliče, se bo sprožil avtomatizem. Malo višje obresti na negativno stanje in to je to. Če pokliče, bo nekdo to "ročno" pogledal in morda res še zablokiral račun.
Drug nasvet je še slabši. Banka maxed-out, zdaj si naj pa še okoli sposoja? Kdaj bo tega potem konec.

Resno, katastrofa od nasvetov.


V bistvu je katastrofa od nasveta točno to kar ti svetuješ. Najslabše kar lahko narediš je da v situaciji, ko veš da ne boš mogel poplačat obveznosti tiščiš glavo v pesek in čakaš kaj bo.

Nimajo banke za brezveze kot enega ključnih pogojev za moratorij kredita navedeno, da mora do prošnje prit preden zapade plačilo. Tukaj ni nič drugače.

Če ve, da bo šel preko dovoljenega limita in ve, da ne more ustavit stroškov (kreditna kartica, kredit...) potem je daleč najboljši nasvet, da se gre pogovorit z banko in poiskat rešitve. Konkretno se pri kreditih, da dobit moratorij (še posebej v COVID časih), ki zamaknejo poplačilo. Obresti sicer vseeno tečejo, ampak vseeno boljše kot da usekajo obresti in še pogodbeno kazen. Podobno velja za mastercard. Tam se praviloma da zmenit za obročno odplačevanje. Ampak vse to je možno samo in le, če se bo začel z banko pogovarjat preden bo prekoračil limite.

Ker ko se enkrat sprožijo avtomatski procesi je konec veselja.

Konkretno kar se bo zgodilo je da MC in kredit bosta šla skozi in bosta OP porinila v nedovoljeno prekoračitev, kjer bo visoke obresti in pogodbena kazen. SEPA plačila bodo zavrnjena in zaračunana bo pogodbena kazen za zavrnjena plačila.

Račun bo seveda efektivno blokiran. S tem mislim na to, da dokler bo stanje negativno preprosto ne boš mogel z njim drugega kot si gor nakazuješ denar. Odvisno od banke je velika verjetnost da bo blokiran MC, če bo to titsto plačilo ki bo prebilo plafon (to je še ena stvar, ki jo pogovr z banko reši).

Tako, da prvi in najpomembnejši nasvet, če se kdorkoli kadarkoli znajde v taki situaciji je da se začne pogovarjat z banko.

Klicat mora prej, ne pol. Ampak limita ti ne bojo dvignili, če rečeš, da boš šel v nedovoljen limit sicer stoprocentno. Oklestit mora stroške za ta mesec, jih prestavit naprej. To ni nategovanje in ne vem kaj, ampak edino logično.


zakaj si potem še zgoraj razlagal, da nas se dela francoza in ne kliče banke?

Seveda mora klicat prej, ker je tudi banki v interesu da se najde rešitev. Kot sem že zgoraj napisal, obstajo načini, da se periodična plačila (tudi MC in kredit) zamakne, samo če bo upošteval tvoj nasvet in čakal bo prepozno. Tako, da res ne vem kaj imaš od tega, da poskušaš človeku, ki ima že tako dovolj težav, dodatno škodit.

Utk ::

Škodil bi mu tist, ki bi klical na banko in se tam po telefonu začel smilit (sam sebi pa nikomur drugemu). Če to ne bi delovalo, bi si šel pa denar sposodit drugam. Da bo še bolj zadolžen.
Jaz sem napisal rešitev, ker višjega limita ne bo dobil. Premakneš plačilo položnic za en mesec. Nič ti ne bojo odklopili zarad tega. Pa tudi če bi, bi bil pač en mesec brez interneta, vode in elektrike ti ne bojo zaprli. Že tu je 100-200 evrov not. Več pa ne rabi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

Kumbaja ::

Prosim nehaj namerno zavajat človeka, ki ima resne težave. Nasvet naj kontaktira svojega bančnika in mu malo pojamra, da skupaj najdejo rešitev je konkreten in uporaben. Kako si pa iz tega kar je OP napisal, da je problem v 100-200 EUR pa veš samo ti. Če prebereš post bi videl, da je problem v prvi vrsti MC in kredit. To pa ni nekaj, kar lahko sam od sebe ne plačaš in upaš na najboljše.

A če računov ne bo plačal bo po tvoje kaj manj zadolžen zato?

Res ne razumem kaj imate nekateri od tega, da zavajate in poskušate škodit ljudem, ki so že tako očitno v težavah (pa četudi samo začasno).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Kumbaja ()

Lonsarg ::

- iti nižje od dovoljenega limita -> se načeloma sploh ne zgodi razen za manjše zneseke, ker transakcije v breme seveda nehajo delovati. V tvojem primeru kreditna enostavno ne bo poravnana in boš imel na kreditni minus prenešen v naslednje mesece in gor seveda velike obresti
- zamuditi z kako položnico -> do 30 dni ni panike, kar je dlje se ne bi igral
- ne plačati obroka kredita -> ULTRA NEVARNO

Nujno se zmeni za par mesečni odklok vseh kreditov, kateri ne bodo mogli iti skozi, ker ne bo stanja na računu. Nočeš ne plačati obroka kredita, brez da se to vnaprej dogovoriš ali vsaj minimalno vnaprej sporočiš. Korona ukrepi mimogrede tudi zahtevajo od bank da so zelo prijazne z krajšimi par mesečnimi odloki kreditov. Pa že nasploh so če ima stranke redne prilive rade prijazne z odloki, ker je to za njih ekstra dobiček in tudi manj birokracije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Utk ::

Kumbaja je izjavil:

Prosim nehaj namerno zavajat človeka, ki ima resne težave. Nasvet naj kontaktira svojega bančnika in mu malo pojamra, da skupaj najdejo rešitev je konkreten in uporaben. Kako si pa iz tega kar je OP napisal, da je problem v 100-200 EUR pa veš samo ti. Če prebereš post bi videl, da je problem v prvi vrsti MC in kredit. To pa ni nekaj, kar lahko sam od sebe ne plačaš in upaš na najboljše.

A če računov ne bo plačal bo po tvoje kaj manj zadolžen zato?

Res ne razumem kaj imate nekateri od tega, da zavajate in poskušate škodit ljudem, ki so že tako očitno v težavah (pa četudi samo začasno).

Nehajte ga zavajat da bo kaj rešil z banko, v kateri bo imel nedovoljen minus. Reši lahko s tistimi, ki bi mu ta denar radi trgali.

showsover ::

Utk, obstaja moratorij pri odplačevanje kreditov (op ima 2 kredita, menda), navadno imaš tole urejeno z banko ali podobnim kreditodajalcem - dejansko obstaja, sploh v covid sezoni (kar smo še vedno). Moraš pa zaprositi in utemeljiti, je dosti lažje, nimaš pa zagotovila, da ti bodo prošnjo izpolnili... Torej 'zaprositi in utemeljiti' je bilo pri meni humorno skrajšano v 'zasmiliti se'. Vprašaj koga iz bančništva, mislim, da je tu in tam na forumu kak človek. Za sicer redne stroške je precej malo verjetnosti, da se bi kaj koristnega pridobilo, še vedno pa lahko poskuša, to imaš morda prav (verjetno bi moral dobiti kakšna dokazila iz ne-vem-od-kod-vse); dvomim, da ima človek, zaposlen v JU, težave s sprotnimi stroški v smislu elektrike, interneta, vode, itn., se mi zdijo poplačila (vsaj dveh) kreditov večji problem. Tebi morda ne.

PS: Dajte drugič tule zagnat grammar-nazije, mislim, da jih v sektorju politike imate kar nekaj (iz takšnega ali drugačnega razloga), ker se mi res ne da vseh zavestnih ali podzavestnih lapsusov popravljati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

pocestnik ::

Ker vidim, da ste kar aktivno reagirali, bi še malce več informacij dal, bo verjetno lažje presoditi, kaj storiti...

V prvi polovici meseca (po plači) bo mi MC odtrgal 40% plače. Na isti dan še prileti en drugi SEPA (nekaj čez 100€), seštevek obeh mi v teoriji ne bi smel prebiti limita, vsaj upam, ker ne vem, kako bo takrat z mojim stanjem na TRR... Potem pa še mi ostane cca 260€ SEPA bremenitev... tiste pa bi mi prebile limit...

Imam opcijo, da si z MC prenakažem sredstva na TRR (prenos iz MC na Revolut in iz Revoluta na TRR)... s tem se lahko prebijem čez ta mesec in efektivno preložim ta isti problem za 1 mesec, s predpostavko, da pa pri naslednji plači pokrijem to finančno luknjo..

Delodajalec bo mi dal nagrado zaradi neplačanih nadur... sem (slabo plačan) programer, zato so mi to obljubili, ker sem itak že na robu živcev in večkrat sem grozil z odpovedjo. Žal mi je, da nisem menjal službe že zdavnaj, ampak sem to naredil iz moralnih razlogov, ker bi za seboj pustil ogromno nedokončanih projektov in s tem povzročil veliko škodo.. ne gre za kompenzacijo mojih osebnih stroškov s strani delodajalca, ker vidim, da je zmeda okoli tega... pač imel sem s*anje, nekako sem moral vzeti denar (iz MC), sedaj pa je problem..

showsover ::

Glede na uvod, imaš dva kredita, ki ti izplačilo plače bistveno znižata, ali ne?

Torej, MC 40% plače
Sepa 1: 110EUR
Sepa 2: 260EUR
Limit ?
Kje je ostalo, če že tu kuriš mejo izrednega limita

Koliko imaš plače kot programer v JU, 500EUR ali kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

pocestnik ::

showsover je izjavil:

Glede na uvod, imaš dva kredita, ki ti izplačilo plače bistveno znižata, ali ne?


Krediti niso vezani na plačo... ne trga delodajalec... preko SEPA vlečejo dol.. samo se zna zgodit, da mi pred datumom zapadlosti v mestu neka druga transakcija prebije dovoljeno prekoračitev... to je tisto, kar me skrbi, in na kar bi se rad pripravil, če do tega pride..

dexterboy ::

Ne bodo ti blokirali... đizs. Prvo dobiš obvestilo, dva ,tri... pa že tu so obvestila po par evrov. Miren spanec, OP ;)
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

pocestnik ::

showsover je izjavil:


Koliko imaš plače kot programer v JU, 500EUR ali kaj?


Bom rekel samo, da sem razporejen na tako delovno mesto po sistemizaciji, da sem pod slovenskim bruto povprečjem :).. katastrofa...

kixs ::

Izgleda, da rad zivis na robu... Ves kaksna je placa, ves kaksni so odhodki... ne mores tako iz meseca v mesec...

showsover ::

Kredite plačuješ z upn ali čim podobnim? Resno?
Kolikor vem, kredite avtomatsko nakaže delodajalec.
Sem mislil, da je to za leasing, da plačuješ z upn, recimo.
Sorry, res pijem že 3+ pivo, še tisto malo delujočih celic je omotičnih.
Pa še kakšne druge olajševalne okoliščine bi mi mogoče priznali.

pocestnik ::

kixs je izjavil:

Izgleda, da rad zivis na robu... Ves kaksna je placa, ves kaksni so odhodki... ne mores tako iz meseca v mesec...


Sem v enem j*benem prehodnem obdobju, ko iz takšnih in drugačnih razlogov ostajam zvest delodajalcu, ker se super razumem s kolektivom in pri delu sem zelo uspešen... spremembe okolja se bojim, ker se počutim za to prestar... čeravno bom to primoran storiti kmalu, ker, kot si sam pravilno ugotovil, sem precej na robu.. v mladosti sem delal veliko neumnosti (nič nelegalnega ali moralno spornega), zaradi katerih sem prišel v začaran krog dolga, kreditov, iskanja krivin...

showsover je izjavil:

Kredite plačuješ z upn ali čim podobnim? Resno?
Kolikor vem, kredite avtomatsko nakaže delodajalec.
Sem mislil, da je to za leasing, da plačuješ z upn, recimo.
Sorry, res pijem že 3+ pivo, še tisto malo delujočih celic je omotičnih.
Pa še kakšne druge olajševalne okoliščine bi mi mogoče priznali.


Hmmm... če nimaš izvršbe na plačo ti kredite ne nakazuje avtomatsko delodajalec, kolikor vem... kredite jemljem že dobrih 10 let in vsi so šli preko SEPA...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pocestnik ()

showsover ::

Ja, ne vem, glej za kredite. Sem pisal obračun plač ene 20 let nazaj in takrat smo obračunavali kredite kar avtomatsko pri plačah in je bilo izplačilo pač toliko nižje.. Kako je v resnici, pa ne vem (če moram zelo zardeti, sem kot L*****v paradajz), morda se da kaj drugače urediti. Se opravičujem, da ne poznam tvarine dovolj podrobno, na žalost ali k sreči?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

OZZY ::

Zadeva je zelo enostavna. Ko prideš čez dovoljeno stanje pač ne moreš z računom nič. Dobil boš opomin za plačilo negativnega stanja. Tudi če greš čez odobren limit. SEPA DB bremenitve se ne bodo izvedle. Banka ti bo za vsako neizvedbo dodatno računala po tarifi. Nekatere banke imajo to relativno drago. Dobiš pa na dom obvestilo da se DB niso izvedle.
Negativno stanje se bo pokrilo ko boš dobil priliv. Banka pa je do takrat v takem primeru dolžna začeti z opominjevalnem postopkom. V tretji ali četrti opomin je kao odstop od pogodbe ampak to ne naredijo kar tako, če vidijo, da so redni prilivi. V izvršbo pa prav tako ne gredo tako hitro ampak te prvo po navadi tudi pokličejo, da se dogovorijo o poplačilu. Je pa res, da kaka NLB to ureja na "kavbojski" način in včasih ne jebe** dogovora med stranko glede tega.
Go with the flow.

solatko ::

pocestnik - Ni bilo enako, sem pa pač padel v problem premajhnega pritoka, glede na obveznosti. 3 mesece pred stečajem, sem vzel kar velik kredit (nabava orodja za samostojno pot). Oglasil sem se na banki, pri referentki, ki je bila skrbnik mojega pufa in sva se zmenila, da vsak ponedeljek prinesem nekaj denarja (vsak petek sem dobil priliv od nekega posla, različno med 100 in 300DEM), saj je šlo samo zato, da mi nebi pošiljali opominov, ki so dolg nenormalno podražali. 3 letni puf, sem na ta način izplačal v 2-eh letih.
Ob prekoračitvi limita, se ti največkrat zgodi to, da ti obstoječega limita, ob poteku ne podaljšajo in moraš bit na dan poteka v pozitivnem stanju. Če imaš limita par k€, je to velik problem. Obišči banko in se dogovori za povečanje izrednega limita za ta čas, ko boš imel problem, saj se da vse zment, najslabše se je naredit Francoza in se na banki sploh ne oglasit. Verjetno banka računov, preko limita, ne bo poravnala in boš imel problem pri kreditodajalcih.
Glede na napisano, se moraš resno posvetovat s svojim bančnim referentom, kako lahko urediš svoje finance sedaj in na daljši rok, saj nimaš jajc, da bi si poiskal službo, v kateri nebi več hodil v finančni minus.

Sam bi v službo, ki ne pokriva mojih stroškov, težko hodil.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

Pimoz ::

V prvi polovici meseca (po plači) bo mi MC odtrgal 40% plače. Na isti dan še prileti en drugi SEPA (nekaj čez 100€), seštevek obeh mi v teoriji ne bi smel prebiti limita, vsaj upam, ker ne vem, kako bo takrat z mojim stanjem na TRR... Potem pa še mi ostane cca 260€ SEPA bremenitev... tiste pa bi mi prebile limit...

Prvi problem je, da še sam ne veš. Vsaj tak občutek daješ. Vzami papir in si napiši koliko točno imaš in po datumih koliko točno bo šlo dol.
Potem začni razmišljat o tem kaj lahko v DOGOVORU poskušaš zamaknit.
Nekateri uporabljate besedno zvezo "dvignit limit" ipd. Na trenutno finančno situacijo se lahko pogaja samo o "podaljšanju limita". To sta dve različni stvari na katere banke in predvsem zavarovalnice, če zavarujejo limit, zelo drugače gledajo.
Če se boš pogajal o podaljšanju limita pazi na to kako tvoja banka obračuna stroške odobritve.
Opozarjam še, da so določene banke, ki kreditov nimajo narejenih preko SEPA, če imaš tudi račun pri njih. V primeru, da obrok ni plačan, se plačilo postavi v čakalno vrsto in čaka na priliv. To je narejeno izključno zaradi tega, da se izognejo zakonodaji, ki pravi da ti mora ostati minimalc na računu. Primer take banke je DH.
Že dolgo časa krediti niso več prek delodajalca. Sploh potrošniški ne. Ker se delodajalci enostavno s tem niso hoteli ukvarjat.
Skratka...napiši sam zase kako in kaj na papir in kontaktiraj banko. Dejansko so v tem primeru tvoj najboljši prijatelj.

pocestnik ::

solatko je izjavil:

nimaš jajc, da bi si poiskal službo, v kateri nebi več hodil v finančni minus.


Marsikdo sploh nima te opcije, ker nima niti kaj pametnega ponudit drugemu delodajalcu... imajo pa verjetno nekateri ljudje podobne težave kot jaz. Mnogi tudi ne po lastni krivdi.. sam osebno sem za svoje pufe kriv sam, pa sem žal v začaranem krogu dolga.. limit pokrivam preveč počasi, potem pa se mi sranja dogajajo (popravila avta, zamenjava pokvarjene bele tehnike idr), kar me konstantno meče v začaran krog bodisi najemanja manjših potrošniških kreditov bodisi črpanja limita.. v limitu sem že skoraj 10 let, od tega sem najbližje pokritju limita prišel, ko sem prilezel na par 100 € minusa... to žal ni trajalo dolgo, ker sem vmes imel razmerje z žensko, ki me je izkoriščala... posledično je bilo "kompulzivnega zapravljanja" pred nekaj leti, kar nisem nikoli uspel pokriti.. če bo sila, bom pač res moral začet prodajat kake zadeve.. drugače pa itak nimam veliko. Avto, stanovanje s skromno vsebino.. j*bat ga.

Pimoz je izjavil:


Prvi problem je, da še sam ne veš. Vsaj tak občutek daješ. Vzami papir in si napiši koliko točno imaš in po datumih koliko točno bo šlo dol.


V najhujšem primeru bom pač preložil MC strošek na naslednji mesec (spet preko MC), z namenom da dobim pri naslednjem nakazilu presežek, ki mi pokrije ta deficit... to sem imel kot neki "krizni plan", ampak ker hodim po tankem ledu, se pač moram pozanimat tudi o "doomsday" scenarijih...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pocestnik ()

showsover ::

Pimoz je izjavil:

Že dolgo časa krediti niso več prek delodajalca. Sploh potrošniški ne. Ker se delodajalci enostavno s tem niso hoteli ukvarjat.

Ok, saj verjamem, no. Zardevam kot mlada nevestica prvo večer.

pocestnik je izjavil:

Marsikdo sploh nima te opcije, ker nima niti kaj pametnega ponudit drugemu delodajalcu...

Saj si programer ali nekaj?

pocestnik je izjavil:

(popravila avta, zamenjava pokvarjene bele tehnike idr), kar me konstantno meče v začaran krog bodisi najemanja manjših potrošniških kreditov bodisi črpanja limita..

Razumem ampak nenavadno, ta bela ropotija se ne kvari tako pogosto, ni za večno ali več kot kakšno leto pa ziher vzdrži.

pocestnik je izjavil:

vmes imel razmerje z žensko, ki me je izkoriščala...

Če ne moreš prerezati in samo trpiš, si pa res nesrečnež, ona je šla verjetno takoj, ko si postal 'manj likviden' :)

Jeba, ti nisem nič favš. No, kakorkoli, kaj zdaj? Pomenit glede neplačanih obveznosti se boš moral it, ker sicer se bo to samo grmadilo do...

Pimoz ::

Ok, saj verjamem, no. Zardevam kot mlada nevestica prvo večer.

Oprosti, nisem mislil pokroviteljsko ali kakorkoli drugače na slab način. Samo razložit sem hotel. Bro-fist.

mojsterleo ::

Vsaj v mojem primeru je tako, da Mastercarda ne trgajo, če na računu ni dovolj denarja (NLB). Potem mi pošljejo opomin in blokirajo kartico. Po 90 dneh če ne plačaš, ti kartico skenslajo in naredijo izterjavo. V mojem primeru ne morem iti v nedovoljeno negativno stanje zaradi MC.
Kot so ostali povedali, nedovoljeno stanje pomeni predvsen dodaten obračun negativnih obresti, kakšen klic ali opomin, računa pa verjetno nimajo razloga preklicati, če sredstva (plačo) gor dobivaš. Je pa res da če si v nedovoljenem stanju si za banko 'prekrškar' oz. komitent z nekorektnim poslovanjem, zato ti bodo nekatere bančne storitve in produkti do odprave tega problema nedostopne.

Miha 333 ::

Sem imel en račun, ki ga nisem uporabljal, bil je bolj za rezervo. Malo sem pozabil nanj, stroške vodenja so seveda veselo trgali. Ko je stanje prišlo do 8 EUR v minus, so z navadno pošto poslali opomin, da naj pokrijem negativno stanje v 8 dneh. Ker sem bil na dopustu, opomina nisem pravi čas videl in sem zamudil. Naslednja je bila priporočena pošiljka, da so mi zaprli račun, 8 EUR pa bodo sodno izterjali. Sem jih seveda takoj plačal. Ampak račun je bil zaprt in 2 leti mi nočejo odpreti novega, ker sem kao slaba stranka oz. sem prekršil pogodbo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delavska hranilnica (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Loža
837182708 (3133) V-i-p
»

Limit na banki

Oddelek: Loža
124293 (3526) feryz
»

NLB najboljša banka (not) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6210584 (8625) nekikr
»

kaj se najbolj splaca? hitri kredit, iti v limit ali ?

Oddelek: Loža
154535 (3825) MIHAc27
»

Znižanje limita (-) na banki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5318493 (13124) GrimReaper

Več podobnih tem