» »

Leto dni pozneje Windows 7 še noče umreti

Leto dni pozneje Windows 7 še noče umreti

Slo-Tech - Kmalu bo minilo eno leto, odkar je Microsoft prenehal podpirati Windows 7. Operacijski sistem, ki je izšel pred enajstimi leti, je svoj konec dočakal 14. januarja 2020. Izteka se tudi prvo leto plačljive podaljšane podpore (Extended Security Update), ko Microsoft plačljivim naročnikom še izdaja kritične popravke. Pričakovati je bilo, da bodo nekateri uporabniki vztrajali na starem sistemu, a jih je bistveno manj kot lani. Naročnina na ESU se vsako leto podvoji in bo v letu 2021 znašala 100 dolarjev na računalnik z Windows 7 Professional in pol manj za Enterprise.

Natančnih podatkov ne moremo dobiti, imamo pa bolj ali manj ustrezne približke. Na NetMarketShare vidimo, da je delež Windows 7 v zadnjem letu padel s 30 odstotkov na slabih 20 odstotkov. Razlika se je praktično v celoti pretočila k Windows 10, ki ima že 64-odstotni delež. Vse verzije Mac OS X držijo slabih 10 odstotkov, medtem ko Linux ostaja pri dveh odstotkih. StatCounter je nameril podobno. Windows 7 in Windows 10 sta edini omembe vredni verziji Windows, medtem ko je 8.1 ostala v vicah in nabere manj kot štiri odstotke. To je tudi razumljivo, saj ni prav nobenega razloga (in možnosti) nadgraditi s 7 na 8.1, ta pa že pred izidom Desetice ni prepričala uporabnikov.

136 komentarjev

«
1
2 3

kow ::

Ne vem. Se kdo spozna na operacijske sisteme? Ker zdi se, da so ze 10-15 let popolnoma mrtvo podrocje in ni vec nobenega napredka.
OS posodobis le, ker te prisilijo, ker ukinejo varnostne popravke.

zmaugy ::

Imam še Win 7 na enem računalniku in sem pred dosti časa izklopil update. Medtem se je spremenil app za to in ne morem narediti update na zadnjo verzijo, ki je še bila, ima kdo link na pravi app?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zvezdica27 ::

kow:

to se ti samo zdi. Današnji OS so vsi top shit, od win 10 do osx do linux. Pod površjem se pač kerneli posodabljajo... to danes nima veze z OS, kot si jih poznal 10 let nazaj, da ne omenjamo DOS 6.22: dejansko je popolnoma vseeno, kaj izbereš + pcji so tako močni postali... Je pa vsaj svoja filozofija, recimo win okolje, linux okolje...

win ima težave, ker ga ima vsak in je tudi veliko zlobnežev... na linux je taktika lahko tudi obskuren distro in nikoli posodabljati (saj tvoje kombinacije knjižnic noben nima). Načeloma pa le posodabljaj.

zz

WhiteAngel ::

Kolikor vidim graf, Windows Vista noče umreti? Sigurno se še kakšen Windows Millenium najde kje >:D

ZigaZiga ::

zmaugy je izjavil:

Imam še Win 7 na enem računalniku in sem pred dosti časa izklopil update. Medtem se je spremenil app za to in ne morem narediti update na zadnjo verzijo, ki je še bila, ima kdo link na pravi app?


Ugibam, da je tole to, kar iščeš

Markoff ::

Par dni nazaj sem si omislil Godeal24 Win 10 Pro licenco za 11,25 EUR. Vse manjša podpora za Win7 je počasi odtehtala Spyware 10 slabosti. Če mi že špijunirajo, naj bodo vsaj na pol zastonj.

28 EUR za Office 2019 Pro Plus je druga zgodba. :)
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

ZigaZiga ::

WhiteAngel je izjavil:

Kolikor vidim graf, Windows Vista noče umreti? Sigurno se še kakšen Windows Millenium najde kje >:D


Windows ME, XP, verjetno tudi starejši. Predvsem v industriji (posamezen CNC stroj ali pa podpora za celotno proizvodno linijo) in laboratorijih (naprave za analize materialov), kjer so nove naprave čisto predrage, stare pa še delajo, vendar imajo slabost, da je software napisan (le) za takrat aktualen Windows.

"Problem" je ugotovit, koliko je teh, ker (hvalabogu) v večini taki sistemi niso povezani v internet.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZigaZiga ()

kow ::

Zvezdica27 je izjavil:

kow:
to se ti samo zdi. Današnji OS so vsi top shit, od win 10 do osx do linux. Pod površjem se pač kerneli posodabljajo... aj.


Kaj tocno vec mi omogocajo kot uporabniku? Kaj tocno ima windows 10 danes, kar ni imel windows 7? Okej, bolja podpora za vec monitorjev itd.
Ampak sam user experience v osnovi, je prakticno isti.

d4vid ::

Jaz na PCju v delavnici še vedno poganjam Win7 in jih mislim, dokler ne crkne PC.
Ima core2duo in 4 GB rama, dodal sem mu SSD in zadeva leti za vse kar rabim, to pa je predvsem slicanje modelov za 3D tiskalnik in v prihodnosti za poganjanje CNCja.
Pa za glasbo/radio je čist super.

Da bi pa W10 gor dal mi pa ne pade na pamet.
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Pimoz ::

Oh ja, kot da je vse samo v UX.
Windows 10 je večinoma hitrejši. Windows 10 podpira več namizij. Windows 10 ima Aero Snap. Windows 10 ima Hyper-V. Windows 10 ima Sandbox. Windows 10 ima Cortano. Windows 10 ima boljšo podporo za zaslone na dotik. Windows 10 ima Action Center. Windows 7 ne bo imel DirectX 13. Windows 10 ima Windows Subsistem for Linux. Windows 10 ima Windows Hello.
To je iz glave. In to od nekoga, ki večinoma uporablja Fedoro.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

Ganon ::

Po moje gre v največji meri za službene računalnike, kjer velikokrat zasledimo starejše sisteme. Tudi tam bo prišel čas za menjavo. W10 je odličen OS.

kow ::

Pimoz je izjavil:

Oh ja, kot da je vse samo v UX.
Windows 10 je večinoma hitrejši. Windows 10 podpira več namizij. Windows 10 ima Aero Snap. Windows 10 ima Hyper-V. Windows 10 ima Sandbox. Windows 10 ima Cortano. Windows 10 ima boljšo podporo za zaslone na dotik. Windows 10 ima Action Center. Windows 7 ne bo imel DirectX 13. Windows 10 ima Windows Subsistem for Linux. Windows 10 ima Windows Hello.
To je iz glave. In to od nekoga, ki večinoma uporablja Fedoro.


Uporabljam windows 10, da ne bo pomote.

- hitrost je vecinoma odvisna od hw
- ne uporabljam vec namizij
- aero snap je bolj ali manj, eye candy
- uporabljam windows 10, pa sploh ne vem kaj je to action center? marketing term za notification service?
- imo je Cortana nacin, da monetizirajo windowse, vecina userjev tega noce
- ne uporabljam zaslonov na dotik (razne pri telefonih)
- subsistem za linux, ajde..ceprav ze desetletje imam gnutuils za win.. oz. pol grem lahk kar na linuxe
- ne vem kaj je windows 10 hello - prvic slism

Skratka polno navlake, ki jo je tezko odstraniti iz OS, pa ne spremeni, da poganjas proces v oknu. Ali pa "aplikacijo" v browserju. Se vedno klikas z misko po zaslonu in tipkas po tipkovnici. Delo v Wordu ali excelu je enako, le da je slabsa uporabniska izkusnja (vsaj zame), ker je vse vec abstrakcij.

Dodajati miljavznt stvari, se slisi bolj fail, kot uspeh.

Kvinta ::

Kaj tocno ima windows 10 danes, kar ni imel windows 7?


Tu ne boš dobil dosti odgovorov ;((

Jaz mam Win 7 na 3 računalnikih in Xp na enem pa ne mislim zamenjat.

Tudi na novejše sisteme gre Win 7 sicer z nekimi omejitvami samo za mene totalno nepomembnimi.
A.C.A.B

techfreak :) ::

@kow: Za tebe navlaka, za nekoga drugega uporabne funkcije. Dokler nimajo opaznega vpliva na performance, ter dokler se lahko zadeve izklopi, ne vidim tezave. Ne bi skodilo, ce bi te zadeve bile privzeto izklopljene, ampak smo ze tako navajenih od drugih OSov in mobilnih naprav, da je privzeto dosti neuporabnih funkcionalnosti vklopljenih.

Pimoz ::

- Če imaš več jeder je Windows 10 po vsej verjetnosti boljša izbira, saj bolje izrablja paralelizem kot Windows 7. Ampak ja hitrost je odvisna od HW: na 486 Windows 7 ne bo tekel, torej je v primerjavi z Windows 95 zanič.
- Aero Snap ni toliko eye candy kolikor usability predvsem na večjih zaslonih. Bi sklepal, da ne veš kaj to je. Ali pa boš napisal, da imaš 17" crt in ti je popolnoma dovolj.
- Action Center so notifications + quick actions.
- Cortano lahko izklopiš.
- Windows 10 Hello je biometrični sistem za prijavo.
Na ostale točke v katerih navajaš, da stvari ne uporabljaš pa lahko podam komentar, da tudi v avtu večina ljudi uporablja volan, prestavno ročico in tri pedale. Torej je v novih avtih polno navlake, ki jo je težko odstranit. Butasto razmišlanje.
Dodajati miljavznt stvari, se slisi bolj fail, kot uspeh.

In kje je v tem napredek? V isti sapi poveš, da se ni nič spremenilo in niso nič naredili, v naslednji pa, da vse kar so naredili je bloat.

zmaugy ::

ZigaZiga je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Imam še Win 7 na enem računalniku in sem pred dosti časa izklopil update. Medtem se je spremenil app za to in ne morem narediti update na zadnjo verzijo, ki je še bila, ima kdo link na pravi app?


Ugibam, da je tole to, kar iščeš


Hvala.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

ngc2392 ::

Pimoz je izjavil:

Oh ja, kot da je vse samo v UX.
Windows 10 je večinoma hitrejši. Windows 10 podpira več namizij. Windows 10 ima Aero Snap. Windows 10 ima Hyper-V. Windows 10 ima Sandbox. Windows 10 ima Cortano. Windows 10 ima boljšo podporo za zaslone na dotik. Windows 10 ima Action Center. Windows 7 ne bo imel DirectX 13. Windows 10 ima Windows Subsistem for Linux. Windows 10 ima Windows Hello.
To je iz glave. In to od nekoga, ki večinoma uporablja Fedoro.


hja, zdej pa pejt do povprečnega uporabnika spyware10 in mu naštej vse tole. in te bo gledal kot tele v nova vrata. jup...popolnoma in absolutno popolnoma neuporabne stvari. še jaz, pa recimo da sem malce bolj napreden uporabnik, NE uporabljam ničesar od naštetega.
kar pa NE pomeni, da za nekoga pa je to uporabno in vredno. tako da, vsak ima svoj veselje, kaj uporablja in kaj ne. ni pa ravno korektno, da ti vse tole mali mehki na silo tišči v goltanec pod pretvezo boljše uporabniške izkušnje ipd fore. če bi bilo to res, po 5 letih preizkušanja tega sistema ne bi prihajalo do tako banalnih napak pri posodobitvah. očitno vsa telemetrija hodi v napačno smer...
United We Stand, Divided We Fall

zmaugy ::

Ganon je izjavil:

Po moje gre v največji meri za službene računalnike, kjer velikokrat zasledimo starejše sisteme. Tudi tam bo prišel čas za menjavo. W10 je odličen OS.

W10 je nadležno in vsiljivo sranje, odgovorni zanje bojo “prvi šli pred zid, ko se bo začela revolucija” (če si izposodim Adamsa).
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

starfotr ::

Primarna verzija W10 bi morala biti Enterprise LTSC. Vse ostalo je načičkano sranje. In tega ne moreš kar tako kupit. Neumna politika firme MS.

petrus ::

Nekateri potrošniki še vedno pijejo staro coca colo, ko pa je na policah že nova, boljša cola!
Sem mislil da morajo plačljive novice biti označene? To se bere kot native advertising.
Dodajte te vsaj kakšno kodo za popust pri nakupu Windowsov 10, če se že greste...
stati inu obstati

kow ::

Pimoz je izjavil:


In kje je v tem napredek? V isti sapi poveš, da se ni nič spremenilo in niso nič naredili, v naslednji pa, da vse kar so naredili je bloat.


Ce je snap, da se prilepi okno, je bilo to ze v windows 7 in JE odlicen feature za uporabnika, se strinjam.
Doseci napredek ni ravno uspeh. To je kot bi rekel, da je uspeh prihod v sluzbo. Saj ne hodis tam, da bos skodo delal.
Seveda so pooptimizirali kernel, pa nov filesystem ipd.

Poanta je, da za vecino te nastete "navlake" ni nobenega razloga, da so tako globoko zasidrane v OS in gre samo cisto omejevanje konkurence. Skratka, vlecejo rento ker so bili v 80-ih/90-ih dobra firma. Se pomnim kako so sforsirali svoj internet explorer. Smo uporabniki pridobili?

Ali ce dam se eno primerjavo:
Ce primerjas slo-tech forum in recimo discourse. Je uporabniska izkusnja po 20 letih res toliko boljsa?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

Pimoz ::

hja, zdej pa pejt do povprečnega uporabnika spyware10 in mu naštej vse tole. in te bo gledal kot tele v nova vrata. jup...popolnoma in absolutno popolnoma neuporabne stvari. še jaz, pa recimo da sem malce bolj napreden uporabnik, NE uporabljam ničesar od naštetega.

Zakaj mi vsiljuješ nevednost kot izgovor? Če se pač ne želi pozanimat to ni problem proizvajalca.
da ti vse tole mali mehki na silo tišči v goltanec pod pretvezo boljše uporabniške izkušnje ipd fore

Saj ti ne. Uporabljaj Windows 7 naprej. Kdo ti brani? Bo prišla MS policija in brisala diske, na katerih je Windows 7? Bomo v prihodnosti vsi, ki imamo Windows 7 cd ali iso bili postavljeni pred strelski vod?
po 5 letih preizkušanja tega sistema ne bi prihajalo do tako banalnih napak pri posodobitvah

Benno Rice: IT'S SOFTWARE!
Sem mislil da morajo plačljive novice biti označene?

Praktično vsako statistiko, še posebej če ti gre v nos, lahko označiš kot oglas.
Ce je snap, da se prilepi okno, je bilo to ze v windows 7 in JE odlicen feature za uporabnika, se strinjam.

Samo delno je bilo to v Windows 7. Glej https://blogs.windows.com/windows-insid...
Nov filesystem? ReFS še ni zunaj...
V 80ih/90ih so bili mnogo slabša firma kot danes. Vlečejo rento? Ne bi rekel: https://businessquant.com/microsoft-rev...
Smo uporabniki pridobili?

Definitivno.
Ce primerjas slo-tech forum in recimo discourse. Je uporabniska izkusnja po 20 letih res toliko boljsa?

Ne vem, nikoli nisem uporabljal discorse. Niti ne vem kako bi to izgledalo na slo-tech. Vem pa da je uporabniška izkušnja na slo-tech boljša od njegovega začetka http://web.archive.org/web/200009300249.... In to je razlika 20 let. Pa ne uporabljam vseh funkcionalnosti slo-techa in zato ne pravim, da je bloated ali da ima navlako ali da s tem omejuje konkurenco ali da vleče rento.

In moja primerjava tvojega razmišlanja z avtomobilsko industrijo še vedno stoji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

ngc2392 ::

no, torej, nevednost praviš. mhm, in sedaj mora en navaden uporabnik poznati "vse" podrobnosti sistema? daj no...
naprej, če mu bo software pojedel dokumente in slike (se je že zgodilo) med updejtam...aja, ah, to je le software. gremo naprej. in NE mi od backupa sedaj govort-updajt NE sme zbrisati uporabnike mape. pika. pa se izgovarjaj na karkoli hočeš.
tudi sedmica ti v zadnjih updajtih tišči v goltanec telemetrijo. sicer manj nadležno, a vseeno. tišči jo. naj grem na visto? xpje? 3.11?

če kupim avto in mi na servisu z updejtom potisnejo še dodatek, da ob žmigavcu utripajo še meglenke, moram biti kar zadovoljen s tem? pač, uau, nov feature. pa seveda, če ta updejt omenijo kar tko, mimogrede? seveda, zaradi moje nevednosti se nisem poglobil v kodo updejta. aja, raje grem prejšnji model avta kupit.

no, vsak uporablja tole skrpucalo (sicer nikoli res dokončano) od desetke tako, kot si sam želi. in hoče.
United We Stand, Divided We Fall

Pimoz ::

Nevednost ni opravičilo. Ne more bit. Rabi poznat vse podrobnosti sistema? Ne. Se lahko pritožuje na forumu kako nič ni novega? Seveda ne.
Software ima buge. Tudi hardware ima buge. Sprijazni se.
Briga me kam greš. Jaz npr. za domačo rabo ne uporabljam Windows. Pa se ne pritožujem, da je zanič in da ni bilo nič narejeno na njem zadnjih 20 let.
Windows 10 ni update Windows 7. Ampak nov, drug produkt. Še enkrat: če ne želiš novega te nihče ne sili, da ga kupiš. Ne pričakuj pa posodobitev starega v neskončnost. Lahko pa ga uporabljaš v neskončnost.
31. okt 2002, 16:37
tkole....s temi xp-ji "težite" vsepoprek, poj je pa folk zmešan. kaj pa je narobe, če ma tudi novi uporabnik z 10000mhz mašino gor win98? nič, popolnoma nič. vse lepo dela, tudi starejše igre delajo (kar na xp-jih ni nujno), varnost je pa tko al tko nepotrebna. z vsemi temi xp-ji povzročito kvečjemu to, da mulci potem hočejo dati na celerone 333 in 64 rama xp-je. žalostno. (sem že doživel). pozabljate, da ma vsak pravico do izbire. al pa ste vsi plačanci malega mehkega.

Lepo, da si od gornjega komentarja vsaj malo napredoval :)

solatko ::

Kritizirate Windows 10, na telefonih pa uporabljate, skoraj brez izjem ANDROID, večjega bloatware-a ni na svetu. Kritizirate nas, ki vztajamo na WP pa smo zaščiteni pred vso svinjarijo, ki vam jo vsiljujejo proizvajalci telefonov, operaterji in Google.
Delo krepa človeka

RedDrake ::

Pimoz je izjavil:

Oh ja, kot da je vse samo v UX.
Windows 10 je večinoma hitrejši.

V sintetičnih testih.
V real world uporabi so vsi win z 7+ osnovo (7, 8, 8.1 in 10) enako hitri (statistično so razlike zanemarljive).

Pimoz je izjavil:


Windows 10 podpira več namizij.

Poskušal uporabljati okoli 5 let 15 let nazaj na raznih linux distrotih. Nikoli našel prave uporabne vrednosti. Danes, ko so multi monitor setupi podprti že na čisto vsaki čunga lunga škatlici pa sploh ne.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima Aero Snap.

To je imel že W7, brez možnosti hitrega izbora drugega okna sicer, a še vedno. Je pa še vedno trash v primeravi z linux konkurenco.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima Hyper-V. Windows 10 ima Sandbox.

Če to rabiš (verjetno je kak procent uporabnikov), potem vsekakor je napredek, da, plus to je čisto politična odločitev.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima Cortano.

Gimmick, v najboljšem primeru. Siri in Google asistent, ki sta oba boljša uporablja samo kak promil promila potencialnih uporabnikov. Realno je stvar samo en izgovor več za boljši Spyware.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima boljšo podporo za zaslone na dotik.

Spet, to je relevantno za približno toliko uporabnikov, da se morda pozna na kakem četrtem ali petem decimalnem mestu win uporabnikov.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima Action Center.

Lol. Glorified notification center, ki naredi več škode kot koristi iz vidika usabilitya.

Pimoz je izjavil:


Windows 7 ne bo imel DirectX 13.

To je čisto politična odločitev.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima Windows Subsistem for Linux.

To je čisto politična odločitev.

Pimoz je izjavil:


Windows 10 ima Windows Hello.

!!NEW!! Spyware 2.0, now with biometrics!

Z drugimi besedami, NIČ novega.
Ja v kernel dodajajo fičre, ampak bi jih lahko tudi v W7 kernel.
Appi, ki so del UI-ja so pa itak lol. Komot bi bili v non-spyware OS-u.
S tem, da je polno podsistemov v W10 še vedno IDENTIČNIH kot so bili v W2000 (prvi pravi "hibridni" NT OS).

Celoten UX je pa itak adijo.
Nekatere stvari so moderne do daske, nekatere pa izgledajo kot w3.11.
Qrc, OSS DE-ji imajo bolj homogene UI-ja, pa imajo budget verjetno tisočinko promila MS, Apple bi pa itak zahteval harakiri od vseh vpletenih v razvoj takega UI-ja.

ngc2392 ::

kul, da nekdo citira 18 let star text :)
lej, saj ti kar uporabljaj kar hočeš, tudi jaz uporabljam tisto, kar hočem. no ja, kar moram. ker (zame) alternative pač (še) ni.
ponavljam, kritiziranje v neki meri mora biti, ker v vseh updejtih na sedmici NI nikoli updejt zbrisal uporabniških stvari. in ja, se zavedam, da desetka ni sedmica. ampak, v vsej njihovi PR svinjariji, da z telemetrijo skušajo res narediti ohinsploh sistem...se samo smejem. resno.
če bi bil navaden uporabnik, ki nima nikoli nobenega problema z desetko, bi rekel, da je desetka super. saj je, a nekateri se pač ne strinjajo. ja, pošteno povedano, teh je nekaj promilov, pa vseeno-take "bedarije", kot jih včasih doživljam (in rešujem in popravljam) se preprosto ne bi smele zgoditi. in na sedmici jih res ni bilo. pa tudi sedmica je imela svoje finte, a veliko veliko manj.
in ja, v današnjem času štejejo le in samo uporabniški podatki...na androidu, macu, windows, še linux pošilja domov podatke. torej, v jamo z dletom in kladivom ne moreš, lahko se samo sprijazniš in prilagodiš svoj sistem. in sebe. in delaš, kar lahko.
United We Stand, Divided We Fall

Barakuda1 ::

WhiteAngel je izjavil:

Kolikor vidim graf, Windows Vista noče umreti? Sigurno se še kakšen Windows Millenium najde kje >:D



Pr men še 95 čit lepo deluje :)
Preden se razburiš pomisli, če ne gre morda za sarkazem

techfreak :) ::

RedDrake je izjavil:

Celoten UX je pa itak adijo.
Nekatere stvari so moderne do daske, nekatere pa izgledajo kot w3.11.
Qrc, OSS DE-ji imajo bolj homogene UI-ja, pa imajo budget verjetno tisočinko promila MS, Apple bi pa itak zahteval harakiri od vseh vpletenih v razvoj takega UI-ja.
Nekatere stvari so moderne (UWP), nekatere pa so iz prejsnjih verzij Windowsa (Win32). Definitivno je razlika v UX med obema, ampak pri dnevni uporabi obeh ne vidim nobenih problemov skakanja iz enega v drugega.

Ne pozabimo, da smo sedaj v casu, ko precej programov uporablja Electron oz. embedded Chrome/Firefox, kjer ima vsak svojo idejo kako bi naj UI izgledal.

RedDrake je izjavil:

Z drugimi besedami, NIČ novega.
Ja v kernel dodajajo fičre, ampak bi jih lahko tudi v W7 kernel.
Lahko bi tudi Windows 10 zapakirali v update Windows 7, pa bi rezultat bil enak (spremenjen UI, izboljsan spyware.)

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Kakšno nakladanje, jao.

Sprememb je na tisoče, v bistvu je zelo malo stvari, ki so sploh ostale nespremenjene.

Zanimivo, kako eni kričijo: NIČ NOVEGA, samo druga šminka
A drugi kričijo: AAA VSE JE DRUGAČE

Tako kot pri avtu, če primerjaš Golf 4 pa Golf 9. A je vse isto (oba imata motor, 4 kolesa, 5 sedežev, pritljažnik, radio, števce za hitrost, ...)? A po drugi strani, a je sploh karkoli isto?

Pimoz ::

Poskušal uporabljati okoli 5 let 15 let nazaj na raznih linux distrotih. Nikoli našel prave uporabne vrednosti. Danes, ko so multi monitor setupi podprti že na čisto vsaki čunga lunga škatlici pa sploh ne.

Sočustvujem s tabo.
Linux pošilja domov podatke? Kakšne podatke in kam je to domov? In kaj točno je zate v tem stavku 'Linux'?
Glede telemetrije nimam komentarja, ker mi ni všeč. Niti tega nisem zagovarjal.
Zakaj je Windows Hello spyware? Ali veš kako deluje? Si prepričan?
Ja lahko bi dodajali funkcionalnosti v Windows 7. Ampak jih niso. Temu se reče razvoj. Tudi v stare avtomobile bi lahko vgrajevali bolj varčne motorje - pa jih ne.
Seveda je na tisoče sprememb. V debato sem se spustil samo zato ker je nekdo napisal, da je področje operacijskih sistemov mrtvo že 10-15 let. In potem čisto dobre argumente, da temu ni tako poskušajo drugi z logičnimi zmotami ne upoštevati na podlagi:
a) tega ne uporabljam zato ni pomembno
b) to uporablja premalo ljudi zato ni pomembno
c) ta funkcionalnost mi ne ustreza zato ni pomembna
d) to bi lahko naredili že/tudi na prejšnem izdelku zato ni pomembno.
....
Tako res učinkovito braniš svojo tezo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

AmokRun ::

Mene zanima kaj se je zgodilo z novim datotečnim sistemom? Se spomnim, ko je bila najavljena Vista (takrat še Longhorn) je bilo rečeno, da bo imela nov datotečni sistem pa potem ni bilo nič. Zdaj smo že na win10 in še zmeraj uporablja NTFS.

mtosev ::

Jaz 7ko aktivno ne uporabljam od sredine leta 2016 ko se kupil Dell inspiron prenosnik kateri je seveda prišel z Windows 10. Je pa bil Win 7 dober sistem samo ga je čas pač povozil. Glede na marketshare bi lahko rekli, da je Microsoftu uspelo z win 10.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

LeQuack ::

Če bi v Win10 naredil en velik gumb "disable all telemtetry" bi že zdavnaj preklopil.
Quack !

kow ::

darkolord je izjavil:


Tako kot pri avtu, če primerjaš Golf 4 pa Golf 9. A je vse isto (oba imata motor, 4 kolesa, 5 sedežev, pritljažnik, radio, števce za hitrost, ...)? A po drugi strani, a je sploh karkoli isto?


Saj to je bila ravno moje vprasanje v startu. Se je mehanika kaj spremenila? So odkrili kaksen nov element (nov tip vzmeti ipd.)? Ce vzames 20 let stari ucbenik, si kaj zamudil?
Enako pri operacijskih sistemih?

Razumem pa, da je bil napredek pri elektroniki/infotainmentu ali tehnologiji izdelave materialov ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kow ()

zmaugy ::

Ena bolj posrečenih stvari v W10 so obvestila. Dobiš 10 mailov, medtem ko pišeš enega in ti začne piskat in v taktu crknjenega konja metat obvestila, da si dobil email.
Ljubi bog, to je oblikovala resno retardirana ekipa.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

RedDrake ::

Pimoz je izjavil:


Sočustvujem s tabo.
Linux pošilja domov podatke? Kakšne podatke in kam je to domov? In kaj točno je zate v tem stavku 'Linux'?
Glede telemetrije nimam komentarja, ker mi ni všeč. Niti tega nisem zagovarjal.
Zakaj je Windows Hello spyware? Ali veš kako deluje? Si prepričan?
Ja lahko bi dodajali funkcionalnosti v Windows 7. Ampak jih niso. Temu se reče razvoj. Tudi v stare avtomobile bi lahko vgrajevali bolj varčne motorje - pa jih ne.
Seveda je na tisoče sprememb. V debato sem se spustil samo zato ker je nekdo napisal, da je področje operacijskih sistemov mrtvo že 10-15 let. In potem čisto dobre argumente, da temu ni tako poskušajo drugi z logičnimi zmotami ne upoštevati na podlagi:
a) tega ne uporabljam zato ni pomembno
b) to uporablja premalo ljudi zato ni pomembno
c) ta funkcionalnost mi ne ustreza zato ni pomembna
d) to bi lahko naredili že/tudi na prejšnem izdelku zato ni pomembno.
....
Tako res učinkovito braniš svojo tezo.

Kje sem omenjal linux in pošiljanje podatkov?
Win Hello, je zahteval online status na začetku (ne vem kako je sedaj, z w10 se samo občasno srečam kje). Zakaj online za tako občutljiv oseben podatek?
Ja saj vem, one way šifrirano, ipd ... Ampak vseeno. Še ena stvar več, ki ti še bolje sledi (zaradi biometrije sedaj 99,99% res isti user).

W7 ni bil broken.
Pravilo je "don't fix what's not broken".
Potem so to izboljševali in naredili monstrum W8, ki je bil objektivno še večji fail kot Vista.
W10 je iz tega vidika samo "lipstick on a pig".
Pač saj jih razumem, nekaj MORAJO prodati. Če bi MS hitreje začel več služiti z oblaki in ostalimi storitvami bi morda "W7 preživel" in bil v podobnem ciklu kot W10 - neke vrste "rolling distro".
Zato recimo na novem HW ne delujejo W7, čisto politična fora, da se proda nov produkt, kjer ne samo da produkt plačaš, še ti si produkt sam na koncu.
Nateg stoletja.
Zato sem na 7 let starem i5 na desktopu, kjer lahko še vedno z veseljem igram igre iz 90-ih in začetka tisočletja.
In ko bom kupil nov HW, bom namestil linux, gor virtualko in notri W7, pa čao. Ker ne rabim 3D pospeševanja v win, je zame to to.
Od mene MS nikoli ne bo dobil niti centa več.

Kvinta ::

Kakšno nakladanje, jao.

Sprememb je na tisoče, v bistvu je zelo malo stvari, ki so sploh ostale nespremenjene.


Spet edn ko ni povedal nič ;((

Win 10 userji mate ene 3 Fps več pa še to ne v vseh igrah :))
A.C.A.B

darkolord ::

Ja ne vem, kaj te sploh zanima, če kaj.

Če te vprašam, v čem je Golf 9 različen od Golf 4, kje boš začel?

Pimoz ::

To sem tudi naredil, ampak navkljub temu pošilja podatke. Če recimo analiziraš poslane podatke preko Wireshark jih win10 še vedno neprimerno več pošilja za vsak drek. Recimo samo ko odpreš Settings in malo brskaš po njem v ozadju pošilja search requeste n Bing (njihov iskalnik) in tega se ne da nikjer izklopiti.

Znaš uporabit Wireshark ne pa interneta in regedit?
https://getadmx.com/HKLM/Software/Polic...
Kje sem omenjal linux in pošiljanje podatkov?

Nisem rekel da si. ngc2392 je. Je bil enter vmes, se opravičujem če ne dovolj vidno.
Win Hello, je zahteval online status na začetku (ne vem kako je sedaj, z w10 se samo občasno srečam kje). Zakaj online za tako občutljiv oseben podatek?
Ja saj vem, one way šifrirano, ipd ... Ampak vseeno. Še ena stvar več, ki ti še bolje sledi (zaradi biometrije sedaj 99,99% res isti user).

Biometrični podatki ne zapustijo računalnika. https://docs.microsoft.com/en-us/window...
W7 ni bil broken.

Uporabljaj ga. Ti kdo brani?
Zato recimo na novem HW ne delujejo W7, čisto politična fora, da se proda nov produkt, kjer ne samo da produkt plačaš, še ti si produkt sam na koncu.

Ni nateg. Ko si kupil Windows 7 si vedel do kdaj ga bodo vzdrževali. In zdaj pričakuješ, da ga vzdržujejo dlje. Saj Windows 7 dela na novejšem hw. Samo podpore in posodobitev pač ni.
Zato sem na 7 let starem i5 na desktopu, kjer lahko še vedno z veseljem igram igre iz 90-ih in začetka tisočletja.
In ko bom kupil nov HW, bom namestil linux, gor virtualko in notri W7, pa čao. Ker ne rabim 3D pospeševanja v win, je zame to to.

Dobrodošel :) Mimogrede VMware Workstation Player je zastonj za nekomercialno uporabo in ima graphics hw acceleration :)
Od mene MS nikoli ne bo dobil niti centa več.

Oni pa v jok pa na drevo pa nkol več dol :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

Kvinta ::

darkolord je izjavil:

Ja ne vem, kaj te sploh zanima, če kaj.

Če te vprašam, v čem je Golf 9 različen od Golf 4, kje boš začel?


No povej kaj tocno ima windows 10 danes, kar ni imel windows 7 in zakaj je boljši ?

Edini ki se tu nekaj trudi je Primoz samo njega brat je isto kot da gledam Benchmarke kjer se tekmuje 155 vs 158
A.C.A.B

Pimoz ::

Povej, kako ti izmeriš "boljši" v tem primeru?

Drugače pa izvoli za overview: https://docs.microsoft.com/en-us/window...

Ne morem ti pomagat, če ne uspeš vidit razlik. Ali med windows xp in windows 7 si pa jih?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()

darkolord ::

Kvinta je izjavil:

darkolord je izjavil:

Ja ne vem, kaj te sploh zanima, če kaj.

Če te vprašam, v čem je Golf 9 različen od Golf 4, kje boš začel?


No povej kaj tocno ima windows 10 danes, kar ni imel windows 7 in zakaj je boljši ?

Edini ki se tu nekaj trudi je Primoz samo njega brat je isto kot da gledam Benchmarke kjer se tekmuje 155 vs 158
Najprej mi odgovori na vprašanje.

Kaj te zanima? Grafični vmesnik? Mobilne naprave? Kernel? FS? Robustnost? Povezljivost? Hitrost? Gaming? Namestitev? Aktivacija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

hojnikb ::

ce vam gre win10 na jetra, obstaja stripped down verzija, ki celo deluje kul in ni videt da bi mela kaksen svoj malware
http://sasnet.ovh/windows10
marsikaj je ven porezano, so beware.

Je pa samo v anglescini.
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

ngc2392 ::

in smo spet v nikoli dokončani debati o kokoši in jajcu. ali sedmici in desetki. ali golfu 4 ali 9. eni pač zagovarjete/zagovarjamo sedmico oziroma desetko, ampak kritik pa ne prenesete? seveda, nič slabonamernih kritik. dejstva pa so, da je preveč šnofanja v naše navade in uporabo sistema. na desetki. na sedmici ne toliko. nekaj razlik je, seveda, tako pod pokrovom kot na zunaj. a včasih očitno prav zanalašč pokvarijo. da čez x verzij s pompom najavijo, da bodo dal nov (stari/popravljen) uau feature not. a dej ga no srat.
United We Stand, Divided We Fall

HotBurek ::

Windows 10 je garbage. To vsak ve.

Sledijo mu linuksi, ki niso dosti boljši.

Zakaj? Ker se to dvoje smatra kot "enterprise" in posledično se v razvoju stalno dodaja nove funkcije, hkrati pa ohranja stare stvari. Ker tako želi "enterprise", da je kompatibilno z dinozavri. Rezultat je ... garbage.


Trenutno je OpenBSD edino, kar je kvalitetno. Ker ni "enterprise". Naredi se nova/drugačna funkcija, ki zamenja staro. Uporabnik se mora temu prilagodit in popravit svoj software tam, kjer le-ta uporablja staro funkcijo.


Jst sem prešaltal iz Winblows na Debian. Windows-i so postali pail of spyware garbage. Svijarija.


Debian je ok, in dobra odskočna deska za naprej na OpenBSD.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Lonsarg ::

AmokRun je izjavil:

Mene zanima kaj se je zgodilo z novim datotečnim sistemom? Se spomnim, ko je bila najavljena Vista (takrat še Longhorn) je bilo rečeno, da bo imela nov datotečni sistem pa potem ni bilo nič. Zdaj smo že na win10 in še zmeraj uporablja NTFS.
Novi FS obstaja, ampak so se premislili in so za default ohranili NTFS (in tudi edini ki ima možnost za bootable OS, ReFS nima). Odločitev pa so spremenili ker so 90% funkcionalnosti novega FSja prenesli v NTFS brez breakanje backwards kompatibilnosti (ja NTFS ima mnogo verzij) oziroma so marsikaj prenesli v driver layer ali celo višje v OS layer (indexiranje itd). Edino kar NTFS nima je bit-rot protection, za tak use-case pa je tu ReFS.

No sam raje za NAS uporabljam linux in pa btrfs, ki pa teče znotraj Windows 10 v Hyper-V ker je pač ista mašina tudi dnevni računalnik in rabim user interface. Pač Windows 10 za user-facing zadeve, linux za server in low level zadeve, best of both worlds.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

darkolord ::

ngc2392 je izjavil:

in smo spet v nikoli dokončani debati o kokoši in jajcu. ali sedmici in desetki. ali golfu 4 ali 9. eni pač zagovarjete/zagovarjamo sedmico oziroma desetko, ampak kritik pa ne prenesete? seveda, nič slabonamernih kritik. dejstva pa so, da je preveč šnofanja v naše navade in uporabo sistema. na desetki. na sedmici ne toliko. nekaj razlik je, seveda, tako pod pokrovom kot na zunaj. a včasih očitno prav zanalašč pokvarijo. da čez x verzij s pompom najavijo, da bodo dal nov (stari/popravljen) uau feature not. a dej ga no srat.
Ne gre za nobeno kokoš in jajce. Windows 10 ima izboljšave na VSEH področjih in zanikanje tega je samo tiščanje glave v pesek.

Lahko rečeš, da ti ni všeč, ali da imaš rad vintage zadeve, ali da si preveč staromoden, pa bo to čisto OK. Če pa rečeš, da ni nič novega, je pa bullshit.

To o nekih namernih napakah je pa samo tvoja iluzija.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Pimoz ::

dejstva pa so, da je preveč šnofanja v naše navade in uporabo sistema

Sem že napisal: se strinjam. Še vedno izboljšav Windows 10 ne gre zanikati.
posledično se v razvoju stalno dodaja nove funkcije, hkrati pa ohranja stare stvari.

The fuck? Ja normalno je da se v razvoju dodaja nove funkcionalnosti. In normalno je, da hočeš nazaj združljive funkcionalnosti. Da to prerežeš moraš imeti razlog.
Naredi se nova/drugačna funkcija, ki zamenja staro.

In potem boš imel software A, ki teče na sistemu X. Sistem X bodo posodobili na sistem Y na katerem software A ne bo več deloval. Naredili bodo update software A2 ki bo deloval na sistemu Y. In potem boš težil, ker boš na sistemu X ampak ti update A2 na njem ne bo deloval. Nikoli ti ne bo prav.
OpenBSD je update everything or bust. Kar pa ni ravno všečna rešitev, ko bi rad imel določen software verzijo nazaj.
Uporabljam samo še FreeBSD in OpenBSD. Od kar sem prešaltal pred dvemi leti iz Winsov, je šla moja produktivnost ekponentno navzgor in še vedno gre. Vim/Neovim, Tmux, Ranager, Git, ZFS, jaili, vm-i,... da sploh ne omenjam networking managementa in skill level, ki ga pridobiš z raziskovanjem.

Pazi, zdaj se bo pojavil @ngc2392 in napisal tole:
hja, zdej pa pejt do povprečnega uporabnika spyware10 in mu naštej vse tole. in te bo gledal kot tele v nova vrata.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Pimoz ()
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 7 noče umreti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6812897 (9742) Riff
»

Windows 10 vendarle premagal Sedmico

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
107091 (4891) zmaugy
»

Windows 10 na 300 milijonih naprav (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
541139113 (127489) japol
»

Windows 10 še ni prehitel XP-jev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
9738157 (33907) zmaugy
»

Zmagovalci leta 2013: Windows in Internet Explorer (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
14865296 (57910) weezl

Več podobnih tem