» »

FDA razgrnila podatke o cepivu podjetja Moderna, v petek bržčas odobritev

FDA razgrnila podatke o cepivu podjetja Moderna, v petek bržčas odobritev

Slo-Tech - V ZDA bodo v petek najverjetneje po Pfizerjevem odobrili še drugo cepivo proti covidu-19, in sicer proizvajalca Moderna. Viri iz Agencije za hrano in zdravila (FDA) poročajo, da bo po petkovi odobritvi cepivo na voljo že v ponedeljek. Že danes pa je FDA objavila podatke o učinkovitosti in varnosti cepiva. Ti kažejo, da je cepivo 94-odstotno učinkovito preprečilo pojav covida-19 in 100-odstotno učinkovito preprečilo težji potek bolezni. Cepivo bo odobreno izredno (EUA). Odmerjanje je dva odmerka po 100 mikrogramov v razmaku meseca dni. Zaščita se pojavi že po prvem odmerku, največja pa je kmalu po prejemu drugega odmerka.

Cepivo mRNA-1273, ki ga je razvila Moderna, je v konceptu enako kakor Pfizerjevo cepivo, formulacija pa je različna. To pomeni, da vsebuje modificirano informacijsko RNK (modRNA), ki kodira protein S (spike) na koronavirusu. Posamezne modifikacije so premišljeno uvedene tako, da ima nastali prost protein S še vedno enako prostorsko strukturo kakor protein S, ki je v virusu pritrjen na njegovo površino kakor bodica. Po vbrizganju cepiva nekaj človeških celic privzame omenjeno modRNA in proizvede nekaj omenjenih proteinov S. Te potem zazna imunski sistem in nanje odgovori, s čimer se nevede priuči obrambe pred koronavirusom. Cepivo ne more vplivati na genski zapis človeka, ker se RNA ne vgrajuje v genski material DNA, saj niti ne pride do jedra celic.

V kliničnih preizkusih cepiva Moderne je sodelovalo približno 30.400 ljudi. Glavni stranski učinki cepiva so bili bolečina na mestu vboda (91,6 odstotka), utrujenost (68,5 odstotka), glavobol (63,0 odstotka), bolečina v mišicah (59,6 odstotka), bolečine v sklepih (44,8 odstotka) in mrzlica (43,4 odstotka). Hujši stranski učinki so bili redki, a so se v glavnem pojavili pri ljudeh, mlajših od 65 let. Zabeležili niso nobenega primera hude alergijske ali preobčutljivostne reakcije, a tri primere paralize obraznega živca (Bellova paraliza) pri cepljenih in en primer te paralize v skupini s placebom. Iz teh podatkov ni možno sklepati o vzročni povezavi med cepivom in Bellovo paralizo, so potrdili pri FDA. Enako velja za vsa ostala cepiva: vzročne povezave ni možno vzpostaviti. Hujših stranskih učinkov je bilo 1,0 odstotka med cepljenimi in 1,0 odstotka med tistimi, ki so prejeli placebo, brez statistično pomembnih razlik. Z izjemo nekoliko večje reaktogenosti pri mlajših od 65 let je varnostni profil cepiva v vseh starostnih skupinah enak.

Po dveh mesecih od prejema drugega odmerka cepiva so ugotovili, da je cepivo 94,1-odstotno učinkovito (89,3-96,8 pri 95-odstotnem intervalu zaupanja) pri preprečevanju razvoja simptomov covida-19 in 100-odstotno pri preprečevanju hujšega poteka bolezni. Po izredni odobritvi bodo spremljanje ljudi iz kliničnih testov nadaljevali. V cepljeni skupini je bilo sedem tednov (mediana) po drugem odmerku pet primerov okužbe s SARS-CoV-2, v necepljeni (placebo) pa 90. Statistično pomembnih razlik v učinkovitosti glede na starost, spol ali raso ni bilo. Še dva tedna pozneje je bilo primerov v obeh skupinah več, a je učinkovitost ostala 94,1-odstotna (11 med cepljenimi, 185 v necepljeni). Hujšega poteka bolezni med cepljenimi ni bilo, v drugi skupini pa 30 (po 5 tednih).

V četrtek bo dan D. Potekalo bo celodnevno srečanje panela neodvisnih strokovnjakov, ki bodo poslušali argumente Moderne, FDA in javnosti, preden bodo odločili o primernosti cepiva za registracijo po EUA. FDA po navadi sledi mnenje neodvisnega panela. Če bo to pozitivno, kar se bo zgodilo v petek, bo v ponedeljek stekla akcija po celotni državi. Zvezne oblasti so naročile 100 milijonov odmerkov cepiva Moderne, že pred tem pa so naročili 200 milijonov odmerkov cepiva Pfizerja in Moderne. S tem lahko cepijo 150 milijonov Američanov, kar je nekoliko manj od polovice prebivalcev. Cepljenje bo brezplačno.

49 komentarjev

7982884e ::

jaz bom rekel cestitke predvsem tem pionirjem (Biontech in Moderna), ki znajo precej spremeniti razvoj cepiv v prihodnosti.

samo cepivo pa izgleda prakticno tako ali bolje, kot bi si raziskovalci zeleli, vsaj po njihovih besedah.

jaz se bom cepil in me veseli da bom vsaj dolocenim omejenim antivaxxerjem s tem dal obcutek vecvrednosti iz lastne ignorance :)

filip007 ::

Jaz bi, kar vsa cepiva pa še Kitajskega.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

Cheetah ::

7982884e je izjavil:

jaz bom rekel cestitke predvsem tem pionirjem (Biontech in Moderna), ki znajo precej spremeniti razvoj cepiv v prihodnosti.

samo cepivo pa izgleda prakticno tako ali bolje, kot bi si raziskovalci zeleli, vsaj po njihovih besedah.

jaz se bom cepil in me veseli da bom vsaj dolocenim omejenim antivaxxerjem s tem dal obcutek vecvrednosti iz lastne ignorance :)


antivaxxeri obtajajo tudi v Sloveniji? Sem mislil da je to bolj ameriški trend :)

Drugače pa upam, da cepivo čim prej pride do nas in da so ukrepi sproščeni (ta izolacija me že ubija po pravici povedano). Super da so ga razvili ampak verjetno je največji problem zdaj logistika - kako to spravit do 7 miljard ljudi. Me zanima koliko časa bo trajalo, da bo dost cepiva, da bojo končno lahko sprostili ukrepe. Če bo šlo počasi, me ne bi presenetilo da bo ostalo tako kot je še do 2022.

s1m0n ::

Jaz bom pa počakal s cepivom! Naj ga bo dovolj za te, ki ga bodo potrebovali. Ker sta potrebna dva odmerke in ker ga bo pač v omejenem številu je tudi vprašanje kdaj bo cepiva dovolj za čim večji delež prebivalstva ali, da ga bo dovolj vsaj v takšni meri, da ne bo večjih težav s hospitalizacijo.

Johnny QJ ::

upam, da sočasno z cepljenjem počasi sproščajo tudi vse ukrepe. Menim, da smo v SLoveniji precej zašli z nekaterimi ukrepi, npr. zapiranje obrtnikov - kar je rezultiralo v delu na črno in verjetno dodatnemu širjenju virusa. Da ne začnemo o gospodarski škodi.
Isto brezvezni so nekateri ukrepi, kot je maska na prostem!?!, to je sedaj očitno spoznala tudi vlada, saj od jutri niso več potrebne maske.

Smiselna bi verjetno bila odprava večine ukrepov, takoj, ko bo cepljen visok odstotek populacije nad 65 let.

Cheetah ::

Me pa zanima tudi kako bo sploh potekalo... Sicer se ne spoznam na to, logično bi mi bilo, da bi Moderna/Pfizer prodala "licenco/dovoljenje" za izdelavo tega cepiva drugim farmacevtskim podjetjem (npr. Krka pri nas), mogoče za delež dobička ali kakorkoli. S tem bi seveda hitreje dali dostop do cepiva večjem številu ljudi.

Johnny QJ je izjavil:

upam, da sočasno z cepljenjem počasi sproščajo tudi vse ukrepe. Menim, da smo v SLoveniji precej zašli z nekaterimi ukrepi, npr. zapiranje obrtnikov - kar je rezultiralo v delu na črno in verjetno dodatnemu širjenju virusa. Da ne začnemo o gospodarski škodi.
Isto brezvezni so nekateri ukrepi, kot je maska na prostem!?!, to je sedaj očitno spoznala tudi vlada, saj od jutri niso več potrebne maske.

Smiselna bi verjetno bila odprava večine ukrepov, takoj, ko bo cepljen visok odstotek populacije nad 65 let.

Ja, smiselno bi bilo, da bi večino ukrepov sprostili takoj ko so kritične skupine ljudi cepljene. Pa mene osebno niti ne bi motilo če bi moral pač tista dva tedna pretrpet, če bi slučajno staknil covid... bi bil pa potem verjetno odporen dost časa dokler ne bi bila cepitev na voljo vsem (morda se pa tudi sploh ne bi bilo treba sploh cepit).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Cheetah ()

s1m0n ::

Do poletja se bo verjetno dalo kaj uredit... Vsaj v te meri, da bodo ti ukrepi, ki omejujejo gospodarstvo odpravljeni, izobraževanje. Maske v zaprtih bodo pa z nami ostale! Prvo pa je primerno, da gre policijska ura, omejitev gibanja na občine, maske zunaj visijo še na zadnji nitki... Do takrat pa verjetno ne bo kakšnih večjih sprememb.

Rotty ::

Cheetah je izjavil:

Me pa zanima tudi kako bo sploh potekalo... Sicer se ne spoznam na to, logično bi mi bilo, da bi Moderna/Pfizer prodala "licenco/dovoljenje" za izdelavo tega cepiva drugim farmacevtskim podjetjem (npr. Krka pri nas), mogoče za delež dobička ali kakorkoli. S tem bi seveda hitreje dali dostop do cepiva večjem številu ljudi.

V času prvega vala je EK poizvedovala v katerih proizvodnih obratih v EU bi lahko licenčno izdelovali cepivo. Odziv. zaradi doseganja potrebnih GMP/GDP in ostalih zahtev, je bil porazen. Krka nima virov in tehničnih pogojev za takšno proizvodnjo. Ocena, ki je rezultat koronavirusne epidemije je, da bomo potrebovali okoli 10 let, da se farmacevtsko osamosvojimo do azijske odvisnosti.

kixs ::

Kaj moras verjet? Da je nov sev? To je pri virusih cisto obicajno... problem je samo v cepivih, ki teh sevov ne vsebujejo in tako tudi ne varujejo. Catch 22

weezl ::

Hujših stranskih učinkov je bilo 1,0 odstotka med cepljenimi in 1,0 odstotka med tistimi, ki so prejeli placebo

Kako je možno, da ima skupina, ki je prejela placebo 1% hujših stranskih učinkov? Kaj točno pa so prejeli kot placebo?

vostok_1 ::

kixs je izjavil:

Kaj moras verjet? Da je nov sev? To je pri virusih cisto obicajno... problem je samo v cepivih, ki teh sevov ne vsebujejo in tako tudi ne varujejo. Catch 22


BoJo je dejansko rekel na tiskovni konferenci, da bo "virus" distribuiran.

Kako lahko zamenjaš "virus" in "vaccine" ko bereš iz papirja, in si izkušen javni govorec.
No, morda se da. Vseeno pa je fanj falil.

Saj si videl ta video ne?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

Daliborg ::

Še vedno je zanimivo da cepiva za viruse ki so že desetletja znani in so med nami pa še ni.

lp.
Format life:
Warning all life will be erased!
Do you want to continue?(y/n) Y_

Karlos ::

Hujših stranskih učinkov je bilo 1,0 odstotka med cepljenimi in 1,0 odstotka med tistimi, ki so prejeli placebo


Ne zastopim, 1% ljudi ki je prejelo placebo je imelo hujse stranske ucinke? Na kaj? Fiziolosko raztopino?
Sai Baba: "Dam vam to, kar hočete, da boste hoteli to, kar vam želim dati."

A110 ::

Karlos je izjavil:

Hujših stranskih učinkov je bilo 1,0 odstotka med cepljenimi in 1,0 odstotka med tistimi, ki so prejeli placebo


Ne zastopim, 1% ljudi ki je prejelo placebo je imelo hujse stranske ucinke? Na kaj? Fiziolosko raztopino?


pac so nakljucno zboleli. to se lahko zgodi tudi ce prejmes cepivo (seveda dosti redkeje)

vostok_1 ::

Daliborg je izjavil:

Še vedno je zanimivo da cepiva za viruse ki so že desetletja znani in so med nami pa še ni.

lp.


Predvsem ni bilo primerne tehnologije.
mRNA cepivo se lahko spremeni čez noč.

Sedaj ko smo odprli pandorino skrinjico, se bojim, da bo v naslednjih letih vsa cepiva prešaltala na mRNA osnovo.

Prepuščam vam idejo, o cepljenju z cepivi, ki so ekvivalent zaprtokodne računalniške kode.
I'm not even kidding with this.
mRNA je skripta za telo. Dobesedno. Perfekten analog IT branži.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

Pac-Man ::

Karlos je izjavil:

Ne zastopim, 1% ljudi ki je prejelo placebo je imelo hujse stranske ucinke? Na kaj? Fiziolosko raztopino?

Tule bo zgleda res kar slana voda.

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT...

Ponekod so za placebo dajali cepivo proti klopnem meningitisu.
The ideal subject of totalitarian rule is not the convinced Nazi or
the convinced Communist, but people for whom the distinction between fact and
fiction and the distinction between true and false no longer exist.

gus5 ::

Cepiva so razvijali z javnimi sredstvi - samo Moderna je dobila 2,5 mrd. USD -, učinkovine in postopke njihove izdelave so patentirali, sledi navijanje cen. Zdravila, ki so bila financirana z javnimi sredstvi, bi morala (sredi epidemije) biti zastonj.

Karlos je izjavil:

Hujših stranskih učinkov je bilo 1,0 odstotka med cepljenimi in 1,0 odstotka med tistimi, ki so prejeli placebo


Ne zastopim, 1% ljudi ki je prejelo placebo je imelo hujse stranske ucinke? Na kaj? Fiziolosko raztopino?
Vera v zdravilno moč placeba občasno zdravi. Če zdravi, ima lahko po drugi strani tudi hude stranske učinke.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gus5 ()

111111111111 ::

gus5 je izjavil:

Cepiva so razvijali z javnimi sredstvi - samo Moderna je dobila 2,5 mrd. USD -, učinkovine in postopke njihove izdelave so patentirali, sledi navijanje cen. Zdravila, ki so bila financirana z javnimi sredstvi, bi morala (sredi epidemije) biti zastonj.

Torej zastonj surovine, proizvodni obrati itd...?
Kje imaš te pravljice?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

Facebook dev ::

A110 je izjavil:

Karlos je izjavil:

Hujših stranskih učinkov je bilo 1,0 odstotka med cepljenimi in 1,0 odstotka med tistimi, ki so prejeli placebo


Ne zastopim, 1% ljudi ki je prejelo placebo je imelo hujse stranske ucinke? Na kaj? Fiziolosko raztopino?


pac so nakljucno zboleli. to se lahko zgodi tudi ce prejmes cepivo (seveda dosti redkeje)


Ne.

To so hardcore antivaxerji, ki so zeleli dokazat kako je cepivo slabo. Igrali hude stranske efekte samo da so na koncu izvedeli, da so dobili placebo.

Sem se tudi sam spraseval, kako je 1% imel hujse stranske ucinke s placebom. Lol
If you can't handle me at my worst,
you don't deserve me at my best.

vostok_1 ::

Si se že prijavil na listo?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

rusilec ::

Srbski zdravniki govorijo bolj odkrito o cepivih proti korona virusom. So različnih mnenj, vsi so pa skeptični glede mRNA:

ajdov ::

Johnny QJ je izjavil:

upam, da sočasno z cepljenjem počasi sproščajo tudi vse ukrepe. Menim, da smo v SLoveniji precej zašli z nekaterimi ukrepi, npr. zapiranje obrtnikov - kar je rezultiralo v delu na črno in verjetno dodatnemu širjenju virusa. Da ne začnemo o gospodarski škodi.
Isto brezvezni so nekateri ukrepi, kot je maska na prostem!?!, to je sedaj očitno spoznala tudi vlada, saj od jutri niso več potrebne maske.

Smiselna bi verjetno bila odprava večine ukrepov, takoj, ko bo cepljen visok odstotek populacije nad 65 let.

ukrepi bodo ostali tudi po cepljenju, to je bilo že večkrat lepo povedano

111111111111 ::

Jap, tako kot na Kitajskem. ne bo čudno če boš nosil masko. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

LeQuack ::

Bo čudno, zelo hitro boš zelo čuden če boš še vedno masko nosil.
Quack !

Markus386 ::

Zakaj bi ukrepi ostali po cepljenju? A ni za imunski sistem dobro, da je v kontaktu z raznimi boleznimi, sploh ko se zna proti njim borit?

ajdov ::

zakaj je ostal krizni ddv?

zakaj so ostali protiteroristični ukrepi?

...

Markoff ::

Daliborg je izjavil:

Še vedno je zanimivo da cepiva za viruse ki so že desetletja znani in so med nami pa še ni.

Zanimivo je tudi, da že 40 let nimamo fuzije, kljub velikanskim vložkom vanjo.

Zarota?

rusilec je izjavil:

Srbski zdravniki govorijo bolj odkrito o cepivih proti korona virusom. So različnih mnenj, vsi so pa skeptični glede mRNA:

V Srbiji turbofolk starlete vodijo antivaxx gibanja, logicno.com pa pisari same nelogične stvari. Srbska medijska krajina je čista alanfordovska scena. Še hujša kot naša.
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Markoff ()

starfotr ::

hendriks ::

vostok_1 je izjavil:

Si se že prijavil na listo?


Da.

hendriks ::

Markus386 je izjavil:

Zakaj bi ukrepi ostali po cepljenju? A ni za imunski sistem dobro, da je v kontaktu z raznimi boleznimi, sploh ko se zna proti njim borit?



Zato, ker cepivo ne prepreči prenašanja okužbe, ampak "samo" težji potek bolezni. Če bi prav vse ukrepe takoj sprostili po tem, ko bi pocepili kritično populacijo, bi bilo še vedno določeno tveganje tudi za tiste za katere se predvideva da niso kritična populacija. Ukrepe bodo sproščali postopoma, dokler se nas ne precepi 60%.

7982884e je izjavil:

jaz bom rekel cestitke predvsem tem pionirjem (Biontech in Moderna), ki znajo precej spremeniti razvoj cepiv v prihodnosti.

samo cepivo pa izgleda prakticno tako ali bolje, kot bi si raziskovalci zeleli, vsaj po njihovih besedah.

jaz se bom cepil in me veseli da bom vsaj dolocenim omejenim antivaxxerjem s tem dal obcutek vecvrednosti iz lastne ignorance :)


Tudi jaz se pridružujem čestitkam! S to tehnologijo smo dobili praktično template za vsa ostala cepiva. Tudi če bo na pohodu nov sev virusa, bo cepivo za nov sev enostavno narediti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hendriks ()

Utk ::

gruntfürmich ::

rusilec je izjavil:

Srbski zdravniki govorijo bolj odkrito o cepivih proti korona virusom. So različnih mnenj, vsi so pa skeptični glede mRNA:


ja, balkanski antivaxerji večino pravljic vlečejo prav iz srbskih bedakov, tako da je to kar pravi naslov za takšne paciente.

drugače pa mi je žal da nisem kupil delnic moderne... nekako se čudim zakaj sem jo izpustil.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

7982884e ::

vostok_1 je izjavil:


I'm not even kidding with this.
mRNA je skripta za telo. Dobesedno. Perfekten analog IT branži.
vidim da si profesor in ekspert v teh tematikah in si doktoriral iz vec branz. medicina, biologija, racunalnistvo, pa se mnogo bi se jih naslo. cestitke.

vostok_1 ::

hvala.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

antonija ::

Rotty je izjavil:

V času prvega vala je EK poizvedovala v katerih proizvodnih obratih v EU bi lahko licenčno izdelovali cepivo. Odziv. zaradi doseganja potrebnih GMP/GDP in ostalih zahtev, je bil porazen. Krka nima virov in tehničnih pogojev za takšno proizvodnjo. Ocena, ki je rezultat koronavirusne epidemije je, da bomo potrebovali okoli 10 let, da se farmacevtsko osamosvojimo do azijske odvisnosti.
Vse kar gre v telo z iglo (v zilo, misico ali mascobo) mora biti sterilno. Sterilna proizvodnja pa ni nekaj, kar bi si lahko vsak privoscil, se manj je pa takih, ki zmorejo sterilnost vzdrezevati na dovolj visokem nivoju, da bi lahko obdrzali dovoljenje za promet z zdravili.
Tudi ce se kaksna firma gre proizvodnjo sterilnih zdravil (in v Sloveniji imamo take, ki se to grejo), povecini ne gre za ogromne linije, ampak za bolj nisne sterilne izdelke v majhnih serijah.

Zaradi same kolicine cepiv, ki jih bo potrebno zagotoviti, bojo proizvodnjo lahko pokrivali samo doloceni farmacevtski velikani, ki so ze do zdaj zmogli vzdrzevati sterilne obrate in pripadajoco infrasktrukturo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

antonija ::

7982884e je izjavil:

jaz bom rekel cestitke predvsem tem pionirjem (Biontech in Moderna), ki znajo precej spremeniti razvoj cepiv v prihodnosti.

samo cepivo pa izgleda prakticno tako ali bolje, kot bi si raziskovalci zeleli, vsaj po njihovih besedah.
Nocem jim odvzemati slave za razvoj Covid cepiv, ampak pionirji RNA terapij pa to ravno niso. Ideja je relativno stara (iz 90ih let prejsnjega stoletja), prva od FDA odobrena RNA terapija sega v leto 1998, na voljo je pa ze precej literature o raziskavah na tem podrocju. Pozorni bralec bo tudi opazil, da je vecina literature izpred Covid casov.
Izkoristili so priloznost in so obstojeco tehnologijo za relatvno nisne izdelke prilagodili za nekaj, kar ogrozuje ogromno populacijo. No small feat, but pioneers they ain't.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

joze67 ::

ajdov je izjavil:

zakaj je ostal krizni ddv?
Da odvrača krizo.

ajdov je izjavil:

zakaj so ostali protiteroristični ukrepi?
Da odvračajo teroriste.

zmaugy ::

gus5 je izjavil:

Cepiva so razvijali z javnimi sredstvi - samo Moderna je dobila 2,5 mrd. USD -, učinkovine in postopke njihove izdelave so patentirali, sledi navijanje cen. Zdravila, ki so bila financirana z javnimi sredstvi, bi morala (sredi epidemije) biti zastonj.


Zakaj? Ti ni všeč cena? Naredi cepivo sam zastonj. Reci ministru, da ga nameša v pisarni.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

111111111111 ::

antonija je izjavil:

7982884e je izjavil:

jaz bom rekel cestitke predvsem tem pionirjem (Biontech in Moderna), ki znajo precej spremeniti razvoj cepiv v prihodnosti.

samo cepivo pa izgleda prakticno tako ali bolje, kot bi si raziskovalci zeleli, vsaj po njihovih besedah.
Nocem jim odvzemati slave za razvoj Covid cepiv, ampak pionirji RNA terapij pa to ravno niso. Ideja je relativno stara (iz 90ih let prejsnjega stoletja), prva od FDA odobrena RNA terapija sega v leto 1998, na voljo je pa ze precej literature o raziskavah na tem podrocju. Pozorni bralec bo tudi opazil, da je vecina literature izpred Covid casov.
Izkoristili so priloznost in so obstojeco tehnologijo za relatvno nisne izdelke prilagodili za nekaj, kar ogrozuje ogromno populacijo. No small feat, but pioneers they ain't.

Oni so apple farmacije. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

gus5 ::

zmaugy je izjavil:

gus5 je izjavil:

Cepiva so razvijali z javnimi sredstvi - samo Moderna je dobila 2,5 mrd. USD -, učinkovine in postopke njihove izdelave so patentirali, sledi navijanje cen. Zdravila, ki so bila financirana z javnimi sredstvi, bi morala (sredi epidemije) biti zastonj.


Zakaj? Ti ni všeč cena? Naredi cepivo sam zastonj. Reci ministru, da ga nameša v pisarni.
Ministri niso plačani za razvijanje cepiv, lahko pa z javnimi sredstvi podprejo njih razvoj & od "razvojnikov" terjajo, da je cepivo brezplačno. Zakaj bi državljani cepivo plačevali dvakrat? Smisel državnih subvencij je v zdravju ljudi, ne v profitu razvojnikov.

111111111111 ::

gus5 je izjavil:

Ministri niso plačani za razvijanje cepiv, lahko pa z javnimi sredstvi podprejo njih razvoj & od "razvojnikov" terjajo, da je cepivo brezplačno. Zakaj bi državljani cepivo plačevali dvakrat? Smisel državnih subvencij je v zdravju ljudi, ne v profitu razvojnikov.

Nimate pojma fantje. EU je dala sredstva za razvoj podeželja. A naj sedaj kmetje pridelke talajo?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

vostok_1 ::

antonija je izjavil:

7982884e je izjavil:

jaz bom rekel cestitke predvsem tem pionirjem (Biontech in Moderna), ki znajo precej spremeniti razvoj cepiv v prihodnosti.

samo cepivo pa izgleda prakticno tako ali bolje, kot bi si raziskovalci zeleli, vsaj po njihovih besedah.
Nocem jim odvzemati slave za razvoj Covid cepiv, ampak pionirji RNA terapij pa to ravno niso. Ideja je relativno stara (iz 90ih let prejsnjega stoletja), prva od FDA odobrena RNA terapija sega v leto 1998, na voljo je pa ze precej literature o raziskavah na tem podrocju. Pozorni bralec bo tudi opazil, da je vecina literature izpred Covid casov.
Izkoristili so priloznost in so obstojeco tehnologijo za relatvno nisne izdelke prilagodili za nekaj, kar ogrozuje ogromno populacijo. No small feat, but pioneers they ain't.


Antonija, kako komentiraš infiltracijo CCP partijcev v te farmacevtske firme?

Zaupanja vredne?
Jih AI nadzira, da ne počnejo nečednosti? Ali sami sebe?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

Anney ::

Ste cepljeni proti ošpicam, davici, tetanusu, otroški paralizi, mumpsu, hepatitusu B, itd.
Kje je problem, ljudje, res je cepivo narejeno na hitro, to se strinjam, vendar, če ste jih že toliko prejeli, kje se eno pozna, verjetno pri ovcah.

Da namignem, če stopiš na rjav žebelj in imaš rano, greš k doktorju in te vpraša kdaj si nazadnje prejel cepivo proti tetanusu, znaš odgovoriti? Se boš raje ponovno cepil ali rekel ne?
Žal cepivo zastara. Lahko odkloniš, vendar potemtakem nosiš posledice sam ali hujše posledice.

Večina na tem forumu ima dve glavi, žačnite jih uporabljati, vsaj eno.

Res ne vem kam smo prišli, berem tudi fb, sem eden tistih, ki imava skupnega, ja vem ni lepo, pa vendar kar se danes dogaja s tem cepljenjem proti vsem je klaverno, sploh ljubljana in okolica, tu je noro, mamice vejo več od doktorjev, ne rečem, da vsak odloča po svojih načelih, pa vendar vsaj upam da zdrava pamet še premore nekaj slovencev. Po toči zvoniti je prepozno, potem lahko samo še moliš, če seveda znaš. Se pa hitro obrne življenje, trenutek je potreben, nekateri to vemo. Se pa tudi zavedam, da vsi se ne smejo, ne zmorejo cepiti. Ampak normalni folk, pa pamet v roke, danes ne rabiš, jutri pa boš. Pa srečno.
Obstajata samo dva načina kako živeti svoje življenje:
Prvi pravi, da nič ni čudež, drugi pa, da vse je čudež.

ajdov ::

Anney je izjavil:

Ste cepljeni proti ošpicam, davici, tetanusu, otroški paralizi, mumpsu, hepatitusu B, itd.
Kje je problem, ljudje, res je cepivo narejeno na hitro, to se strinjam, vendar, če ste jih že toliko prejeli, kje se eno pozna, verjetno pri ovcah.

Da namignem, če stopiš na rjav žebelj in imaš rano, greš k doktorju in te vpraša kdaj si nazadnje prejel cepivo proti tetanusu, znaš odgovoriti? Se boš raje ponovno cepil ali rekel ne?
Žal cepivo zastara. Lahko odkloniš, vendar potemtakem nosiš posledice sam ali hujše posledice.

Večina na tem forumu ima dve glavi, žačnite jih uporabljati, vsaj eno.

Res ne vem kam smo prišli, berem tudi fb, sem eden tistih, ki imava skupnega, ja vem ni lepo, pa vendar kar se danes dogaja s tem cepljenjem proti vsem je klaverno, sploh ljubljana in okolica, tu je noro, mamice vejo več od doktorjev, ne rečem, da vsak odloča po svojih načelih, pa vendar vsaj upam da zdrava pamet še premore nekaj slovencev. Po toči zvoniti je prepozno, potem lahko samo še moliš, če seveda znaš. Se pa hitro obrne življenje, trenutek je potreben, nekateri to vemo. Se pa tudi zavedam, da vsi se ne smejo, ne zmorejo cepiti. Ampak normalni folk, pa pamet v roke, danes ne rabiš, jutri pa boš. Pa srečno.

zakaj te moti če se drugi ne cepijo?

tole korona cepivo ne preprečuje kužnosti, tako da s cepljenjem zaščitiš samo sebe

111111111111 ::

ajdov je izjavil:


zakaj te moti če se drugi ne cepijo?

tole korona cepivo ne preprečuje kužnosti, tako da s cepljenjem zaščitiš samo sebe

Saj me ne moti če se ne cepijo. Tako kot me ne motijo vegetarijanci, dokler mi ne začnejo gledat v krožnik in vpit da sem morilec.

Novo cepivo demonizirate z nekimi nepreverjenimi argumenti, ki jih nimate s čim podpreti, to pa me moti.
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

ajdov ::

Novo cepivo demonizirate z nekimi nepreverjenimi argumenti, ki jih nimate s čim podpreti, to pa me moti.

jaz ga ne demoniziram, ampak pravim da bo prišlo prepozno, bomo že imeli čredno imunost po naravni poti, ker cepiva v večjih količinah pred poletjem itak ne bo

antonija ::

vostok_1 je izjavil:

Antonija, kako komentiraš infiltracijo CCP partijcev v te farmacevtske firme?
I for one welcome our chinese overlords. Zelo dobro jed #12 znajo pripravit! Skoda edino ker so se infiltrirali samo do dostavljalcev hrane, v menzi moram se vedno jesti neko genericno packarijo :(
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

gruntfürmich ::

7982884e je izjavil:

vidim da si profesor in ekspert v teh tematikah in si doktoriral iz vec branz. medicina, biologija, racunalnistvo, pa se mnogo bi se jih naslo. cestitke.
teoretiki zarot so VEDNO 'experti' v vsem...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

gus5 ::



Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Covid-19: Pfizer v ZDA zaprosil za izredno registracijo cepiva, EU naročila 300 milij (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
17027915 (4554) globoko grlo
»

FDA razgrnila podatke o cepivu podjetja Moderna, v petek bržčas odobritev

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
4910542 (8132) gus5
»

V Veliki Britaniji odobrili izredno uporabo Pfizerjevega cepiva proti covidu-19 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9014549 (10989) antonija

Več podobnih tem