» »

Fiksna obdavčitev podjetji?

Fiksna obdavčitev podjetji?

sekvap ::

Po prebiranju teme o s.p.jih me je prešinila ideja o kateri se že dolgo sprašujem.

A ne bi bilo bolj smiselno, da bi se glede obdavčevanja dobička obdavčilo vse firme na fiksen davek 2-4% (mogoče smiselno tudi glede na branžo) Kot so že omenili se vsi gredo neko kreativno računovodstvo in na koncu ne plačujejo davka na dobiček, ki ga več kot očitno firme imajo ampak ga ne prikažejo. Recimo google, amazon, FB in podobni giganti plačajo približno točno nič davka. hkrati pa bi vspodbudili večjo dodano vrednost firmam. Tako bi se tudi prikazalo dejansko poslovanje firm, ker ne bi imeli razloga za skrivanje kot sedaj in na koncu ko bi potegnila država črto, bi dobila (ugibam) mnogo več pobranega davka.

Mcdonalds ima recimo dobiček na hamburger 1 cent (vir youtube), torej od tega hamburgerja plačajo 0.2c davka, stranka pa ga plača če predpodstavimo vrednost 2€, 44c davka.

Verjetno pa ni vse rožnato in tako enostavno kot si predstavljam. Enlight me? :D

MasterKiD ::

Kje si pa prebral to neumnost, da ima McDonald's dobiček za burgerju 1 cent :))

MadMicka ::

In sekvap, kakšen je davek na dobiček, če ne fiksen?

sekvap ::

videl sem na internetu, so it must be true :)) Dolgo nazaj sem gledal nek youtube video in mi je to ostalo v spominu. Po vsem kreativnem računovodstvu jim pač to uspe.
fiksen je za končnega potrošnika, za podjetja je pa približno nič, čeprav ustvarjajo dodano vrednost v precej večji meri kot je prikazano.

Lonsarg ::

To idejo sem jaz že večkrat izrazil. Davek na dobiček je za ukinit ker je preveč izmikanja in samo škodi domačim firmam, ki ga plačujejo več kot velike korporacije. Oziroma je zadeva zelo case per case kako se kdo izmika. S tem da jaz niti ne vidim potrebe po nadomeščanju davka na dobiček z uvajanju novega fiksnega davka na prihodek, kot si ti predlagal. Meni se zdi obstoječi DDV čist ok sistem za pobiranja davka, ki bi lahko tudi to pokril. Skratka poenostavitev birokracije pa še bolj fer v enem, win win.

Davek na dobiček itak prinaša maj kot 0.5 miljarde v naš 10 miljardni proračun, tak da je res brez veze. Glavnino davka država pobere preko davka na dohodek in DDVja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Lonsarg ::

Meridian ::

Takemu davku se reče enotna davčna stopnja, in načeloma ni ok. To zato, ker je prociklična in regresivna oblika davka, ki zmanjša davčne prihodke (DDPO). Lahko sicer dvigneš stopnjo na tako raven, da pobereš isto vrednost davka. Toda, v tem primeru se vsota pobranega davka od večjih podjetjij zniža in vsota pobranega davka od manjših podjetij poveča. S tem dobiš problem koncentracije podjetij na trgu, in prideš do oligopolnih cen in morebitnega kartelnega dogovarjanja - na tem mestu bi sicer lahko podal kontraargument, da že obstaja oligopolno stanje na večino trgih. Stopiva par korakov nazaj, recimo da je tvoj cilj znižanje davčne obremenitve in davčnih prilivov po celem spektru, to pomeni manj denarja v proračun in posledično manj državnih storitev. Kar pa na koncu udari končnega potrošnika, ker more dati več iz lastnega žepa. Tukaj pač naletiš na problem distribucije, komu bo država vzela več/manj, in koliko. Načeloma je bil flat tax implementiran po vzhodni Evropi in je failal iz zgoraj navedenih razlogov, in se ga ne implementira več.

LeQuack ::

Treba je še bolj obdavčit delavce, saj vidiš da nimajo kej za delat pa cele dneve hodijo okol in širijo virus.
Quack !

Lonsarg ::

Meridian je izjavil:

Toda, v tem primeru se vsota pobranega davka od večjih podjetjij zniža in vsota pobranega davka od manjših podjetij poveča.
Ta stavek ne drži že vsaj desetletje ali dlje. Davek na dobiček trenutno plačujejo pretežno mala in srednja podketja. Tavečja ga kljub večjemu dobičku plačujejo zalo malo, torej davek na dobiček močno povzroča na trgu točno tiste negativne vplive za katere je bil dizajniran da jih odpravi ima kontra efekt in dodatno dela še škodo lokalnemu gospodarstvu.

HotBurek ::

Lahko bi tudi:
- znižali daveke pri plačah, prihodkov podjetji...
- povečali davek za lastnike nepremičnin, katere oddajajo (na črno)

Dolgoročno pa vlaganje v izobraževalni sistem, da ljudem ni prvi cilj kako "državo" čim bolj ukradit, ampak kako ustvarit čimvečjo dodano vrednost (za vsak posamezni segmet posebej, ane.) Seveda pol, ko postaneš velika firma, zaposliš najboljše finančnike, da ti davke zbijejo na dno. Ampak to je postranska reč.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Ales ::

Marsikaj bi lahko, a je pogosto težava izvedba v praksi. Marsikaj se brez precej bolj totalitarističnega sistema ne da izpeljat.

Nisem prepričan, da bi premik v totalitarizem odtehtal pridobitve...

Drug pristop pa je res višanje zavesti posameznika...

Invictus ::

Bil je že predlog naše vlade, da se fiksno obdavči vse s 7% davka na promet. Ker večina ima pozitivno nulo...

Je bil pa tudi predlog, da se davke ukine, saj 77% denarja država pobere preko DDV. Manjši dvig DDV bi pokril neobdavčvanje, plus cel kup prihrankov pri pobiranju davkov...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Z razlogom je DDV največi davek po absolutnem znesku pripeljanem v blagajno, namreč gre za edini davek ki prinese karkoli od neslovenskih entitet (firma ali človek)
- davek na dobiček -> se ga da precej izmikat, plačajo zgolj firme ki prikazujejo dobiček v naši državi, torej je antimotivacija za firmo da ima tukaj sedež! Predvsem pa te od katerih bi želeli največ (multinacionalke) nič ne prispevajo v Slovensko blagajno preko tega davka
- davek na delo (dohodnina) -> je del bremena na plači in posledično podražuje delovno silo v sloveniji, plačajo zgolj tisti ki delajo v Sloveniji, je sicer zelo priročen ker zaradi lestvice hkrati deluje kot socialna uravnovilka
- DDV -> plačajo vsi glede na dejansko potrošnjo, gre za edini davek ki ga poberemo od izdelka multinacionalk, gre za edini davek ki ga poberemo od turistov, gre za edini davek ki ga poberemo od nekoga ki je prihodke štancal v drugi državi in sedaj živi v slo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

LeQuack ::

DDV na 10% kot je v USA sales tax. Ves denar poslovanja firm pa gre čez državni kanal, firme nimajo svojih TRR-jev, kjer se ustrezno obdavči vsaka transakcija, in seveda onemogočeno gotovinsko poslovanje.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

starfotr ::

DDV bi moral biti po celi EU enake stopnje. Oziroma mi bi morali imeti takega, kot ga ima DE.

Ker drugače folk že zaradi davka kupuje v tujini, četudi so neto cene enake. In tu morajo dajati firme nižje cene pri nas, da pridejo na isto ceno, kot v DE.

Ales ::

starfotr je izjavil:

DDV bi moral biti po celi EU enake stopnje. Oziroma mi bi morali imeti takega, kot ga ima DE.

Ker drugače folk že zaradi davka kupuje v tujini, četudi so neto cene enake. In tu morajo dajati firme nižje cene pri nas, da pridejo na isto ceno, kot v DE.

Misliš da se folku splača vozit v tujino, da bi tam kupoval? Ali pa ne veš, da se pri nakupu na daljavo obračuna naš DDV in se Sloveniji tudi nakaže?

To da ti od začetka vidiš nemško ceno se spremeni, ko se prijaviš v trgovini in označiš, da si iz Slovenije.

Firme (oz. vsi registrirani za plačilo DDV) pa pa tako ali tako kupijo brez DDV in naredijo samoobdavčitev pri nas.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ales ()

starfotr ::

Ni čisto tako. Odvisno je tudi, koliko prometa ima neka trgovina z neko državo. Če te zanima si poglej dokumentacijo glede tega na spletu, na straneh od EU.

Ja, folk kupuje v tujini, sploh fizične osebe.

S tem imamo problem vsak dan, sedaj je pa sploh zanimivo kupovati v DE, ko imajo 16 % davka. Za izenačenje cene je treba odobriti 5 % dodatnega popusta stranki. In to si moraš odrezat od svoje marže. Nemški firmi, ki se ukvarja z istim poslom ni treba naredit tega.

Tako, da enotne davčne stopnje po celi EU bi bile zelo dobrodošle. Alternativno, da bi mi imeli isto kot DE, bi bilo že super.

Ales ::

starfotr je izjavil:

Ni čisto tako. Odvisno je tudi, koliko prometa ima neka trgovina z neko državo. Če te zanima si poglej dokumentacijo glede tega na spletu, na straneh od EU.
Dosti smešno da se tako pokroviteljsko obnašaš do nekoga, ki dejansko ve o čem govori, za razliko od tebe.

Ja, folk kupuje v tujini, sploh fizične osebe.
Itak, pa ne zaradi DDV-ja. Pa da ne boš mislil, firme tudi.

S tem imamo problem vsak dan, sedaj je pa sploh zanimivo kupovati v DE, ko imajo 16 % davka. Za izenačenje cene je treba odobriti 5 % dodatnega popusta stranki. In to si moraš odrezat od svoje marže. Nemški firmi, ki se ukvarja z istim poslom ni treba naredit tega.
Kdo vam je kriv, da se pustite nategnit tako.

Tako, da enotne davčne stopnje po celi EU bi bile zelo dobrodošle.
S tem se sicer strinjam, a iz čisto drugih razlogov...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Francija bo uvedla digitalni davek ne glede na napredek pri iskanju skupne rešitve

Oddelek: Novice / Rezultati
329054 (6864) xmetallic
»

Koliko zveznega davka je lani doma plačal Amazon? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7112846 (9153) Mr.B
»

Apple bo Italiji po dogovoru plačal 318 milijonov evrov zaostalih davkov (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Tožbe
15538460 (34972) Invictus

Več podobnih tem