» »

Selitev v tujino

Selitev v tujino

Temo vidijo: vsi
«
1
2

Bojevnik ::

Verjetno je na tem forumu ze kdo, ki se je preselil v tujino :).

Pa me zanima sledece. Koliko casa ste rabili, da ste nasli druzbo in/ali prijatelje?
(posebej ce ste se preselili cisto sami). Vam je novo zivljenje boljse ali slabse.
Ker do se sedaj me je ze parkrat zamikalo, da bi se izselil. Samo mi je pa sedaj zelja zopet vzklila..

Ampak razlog, zakaj se nikoli nisem odlocil, je da imam tu par dobrih prijateljev.
In tudi pri selitvi, me je se najbolj strah, da bom tam osamljem. Sicer na zectku, je to vedno za pricakovat.
Ampak vseeno pricakujem, da kasneje spoznam kaksno dobro druzbo.
Pa me zanima. Koliko casa ste rabili, da ste nasli kaksnega dobrega prijatelja?
Ste nasli tudi cisto "pravo" prijateljstvo, ali bolj samo za druzenje?
Pa koliko ste bili stari, ko ste se preselili (ker pac, bolj ko si star, tezje je najti prijatelje...)?

Potem, me se tudi zanima kako je s pokojnino (ce bi se preselil v neko drugo EU drzavo)?
Je kaksen sistem, da se tista delovna dobra, ki jo imam "prenese" tja?

Vam je zal ali ste veseli, da ste se preselili? Ste srecni,zalostni ali kaj drugega tam kjer pac zivite?
Oz. lahko tudi napisete kakse "splosni opis" o vasi selitvi in zviljenju v drugi drzavi ;)

hr_natakar ::

Vecina, ki se preseli v tujino v zrelih letih, je ponavad financno srecna in dusevno nesrecna. Veliko se jih vrne nazaj domov.

MasterTade ::

Odvisno koliko si navezan na domač kraj. Mene fascinirata jezik in kultura, da je več možnosti za zaposlitev in da nisi povsem prepuščen razmeram v naši državi je kvečjemu dodaten plus. Imam v sorodstvu osebo, ki dela v Belgiji in vsake 2 tedna pride nazaj. Ne zdrži dolgo tam
Mors omnia aequat

mahoni ::

Ce mislis tujino, potem upam da govoris o drzavi izven EU, ker vse kar je EU je v pet dek podobno.

Scaramouche1 ::

Kar opaziš tam po 35 če si v mestu, da se večina odseli iz soseske in tudi se nimaš kam vrniti če bi šel v tujino...

Ljudje imajo na prvem mestu službe,potem ženo,kasneje otroke in nato svoj čas, na koncu prideš ti na vrsto...
Tako imam dosti kolegov s katerimi se vidim tam na 14 dni do en mesec..

Tako da vsem ki so 20-30 svetujem da gredo če imajo modus...

styrian ::

Selitev v tujino je težka. Težko je dobiti nove prijatelje in partnerja, če ni ravno tvoj sodržavljan. Najemnine so visoke, če nočeš ravno živeti kot gastarjabter v 20m2 sobici. Imaš kup stroškov (nova registracija avomobila ipd.), borbe z davčnim uradom. Kar hitro vidiš da denar ni vse.

Na severu se z delovnim časom pretirava. Ko prideš domov si samo še za v posteljo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: styrian ()

MasterTade ::

Ja ampak nekateri nimajo druge. Španija ima ogromno mladih do 30 let brez dela. Kaj boš druzga
Mors omnia aequat

pegasus ::

Prijatelji: vsi so online tako da ni sprememb.
Življenje boljše, živim v gozdu, rekreacija (lušten hrib) je pred vrati, do službe grem peš. Najemnina nižja kot v Lj, pa imam avtobusno postajo 50m od vrat.
Selitev časti delodajalec.
Osamljenost je zakon, več ljudi ko spoznaš, bolj hočeš biti sam (to zame velja že od vrtca naprej).
Starost ob selitvi: 36
Pokojnina: odvisno od delodajalca, pri nas nam vodijo ločen sklad, ki ga dobimo izplačanega ob izteku pogodbe, potem pa delaj z denarjem kar hočeš.
Delovna doba: se nisem niti pozanimal :D
Okolje je proper multikulti, vrhunski ljudje iz celega sveta, praktično brez stresa (oz. točno toliko, kot si ga sam narediš). Davka na plačo nimamo, večino birokracije ti pomaga urediti delodajalec. Dejansko prideš sem zato, da boš koristen in ne da boš tratil čas z neumnostmi.
Skratka, best move ever.
Aja, še do konca meseca imamo odprto delovno mesto.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: pegasus ()

Invictus ::

MasterTade je izjavil:

Ja ampak nekateri nimajo druge. Španija ima ogromno mladih do 30 let brez dela. Kaj boš druzga

Pa tudi Špank ;). Če prideš tja kot nekdo z neko fajn službo v multinacionalki, se najbrž lahko precej izživiš >:D.

Drugače se selitev v tujino ne splača. Službe so ali niso, odvisno od profila.

Poznam kar nekaj ljudi in parov, ki so šli s trebuhom za kruhov, s faksom, pa njihovega profila niso rabili. Delajo delo, kjer bi rabili včasih tudi samo OŠ. Nekateri so šli v Avstralijo, kao obljubljena dežela, prodali tukaj vse, prišli nazaj brez prihrankov in denarja. Komaj zbrali denar za pot nazaj...

Kar se tiče Belgije in Nemčije, druženja ni.

V Belgiji moraš nujno znati francosko/flamsko, kot tujec si ožigosan. Preprosto lokalci oz. bolj točno lokalke nočejo čvekati s tabo. Najti moraš lokale, kjer se družijo expati... Ampak kot Slovenec si manjšinaaaaaaaa... Sam sem v Bruselju šel po 3 mesecih ven s parimi sodelavci. Ampak tudi ti so bili zunanji...

Nemčija deluje na principu osnovnošolskih poznanstev in online datinga. Po nekem članku se danes 100% ljudi, ki se poročijo, spozna online. Nemke ne marajo tujcev. Niti Nemcev iz drugega kraja. Imajo sami problem, če se preselijo izven rodnega kraja. Celo ženske...

Za UK pa težko rečem, ker sem tja hodil delat samo na tedenska predavanja. Ampak, vsaj v Londonu, ko sem testiral, ni bilo problem dobiti vsaj randija za 1 drink, da se vidiš v živo. Tinder laufa/je laufal par let nazaj... Znanec je tako šel do 4-5 randijev na teden, pa ni nek lepotec. Mašel potem preko tega tudi ženo... Bi pa rekel, da je vseeno malo lažje dobiti tudi prijateljsko družbo v UK, kot Nemčiji in Belgiji.

Če si mlad in samski, je delo v tujini super. Če ne drugega, bo to super izkušnja. Samo preden se preseliš, si najdi službo. Bo veliko lažje, pa še firme, sploh malo večje, dostikrat pomagajo pri selitvi. Edina nevarnost je, da te ne bo več nazaj.

Če se seliš z družino, ponavadi greš tja zaradi službe. Tako, da to predstavlja približno isti stres kot pa selitev v drugo nepremičnino, ki je dovolj stran, da moraš urediti še vrtec/šolo za mulce.

Seveda, če si pa preveč vezan na mamico, potem pa vse to odpade...

Druga opcija pa je, da delaš v tujini, živiš pa v Sloveniji. Meni je 1x na 14 dni prav fajn iti za par dni v tujini, da malo zamenjam to zatohlo, kmečko, hostarsko, fašistično okolje v Sloveniji in da malo začutiš utrip enega velikega mesta. Žal je trenutno ta opcija precej v k****... Trpim :'(...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MasterTade ::

lej, 400.000 Hrvatov je v Nemčiji. Pomoje jim ni tako hudo da bi šli raje domov na zavod
Mors omnia aequat

pegasus ::

Ja, lokalni hrvati so mi povedali, kje se tu blizu dobi res vrhunske čevapčiče. Tako da mi res ničesar ne manjka tu :D

dreta ::

Invictus je izjavil:

MasterTade je izjavil:

Ja ampak nekateri nimajo druge. Španija ima ogromno mladih do 30 let brez dela. Kaj boš druzga

Pa tudi Špank ;). Če prideš tja kot nekdo z neko fajn službo v multinacionalki, se najbrž lahko precej izživiš >:D.


Toliko o idiotskih slovencih.

Zimonem ::

Nikoli živel trajno v tujini, po nekaj mesecev pa že. In nikjer v Evropi se nisem počutil osamljenega. Niti ni problem dobiti ljudi za čvekanje ali spogledovanje. Pa nisem nek hud socialnež. Še najbolj je treba pazit kam zaideš. Kaki predeli mest znajo bit nevarni.

Yakamashi ::

Iz Slovenije sem se prvic selil pri 28 letih. Od tedaj je minilo deset let, do sedaj sem zamenjal tri EU drzave, v 40. letu starosti se spet selim, pa definitivno to ne bo moja zadnja selitev.

Vecina tvojega posta se nanasa na prijatelje, izgubo druzbe, in tako dalje. Eh. Druzbe mas toliko, kot si (a)socialen, tkoaltko se najbrz ne bos selil v najbolj zagamane rovte, ampak v kako, recimo temu cosmopolitan sredisce, kjer bos spoznal druge izseljence taprvi dan (z lokalci, kot je bilo zgoraj povsem pravilno omenjeno, traja dalj casa). Vsi tastari prijatelji, ce so tapravi, ostanejo in ko pridejo na obisk, se mate petkrat bolj fajn kot kdajkol, babe so povsod zleht, to je pa tudi vse.

Okol pokojnine se vedno obrnem na veleposlanistvo in me napotijo naprej, zmedeni smo pa vecalmanj vsi, sploh ko vprasam, kako to zgleda za nekoga, ki misli do penziona letat naokoli. Nihce ne ve, ampak bo pa zanimivo.

Za konec, prost pretok ljudi oz. delovne sile, ce tako recemo, je kot temelj EU najvec, kar je blo narejeno za nas, normalno working class rajo - smo unikat na planetu v tem pogledu in traja par let zunaj, da je cloveku jasno, kako neverjetno priviligirani dejansko smo v primerjavi z ostalim svetom.

otago ::

2015/2016 šel v Nemčijo, 2020 nazaj.

Težko je skleniti nova prijateljstva. Z expati se lahko najdeš. Veliko je tujcev, ki so tam samski ali z družino (turki, poljaki, romuni). Nastanejo ločene družbe. Vsepovsod po Nemčiji se najde gostišče z balkanskimi jedmi, z balkanskimi kelnarji. V več nemških mestih imaš slovenska združenja, kjer je odvisno od tebe, če ti je do tega (v glavnem val izseljencev 1950-1990 in 2/3. generacija).

Zaslužiti se da, če si top šit programer/inženir. Ali opravljaš terensko delo, kjer nato zaslužiš z dodatki( nočne 25%, sobote 50%, nedelje 75%), dnevnicami (od februarja 2020 14/28eur). Z normalnim delavnikom povprečneža ti bo boljše kot v Slo, lahko furaš samostojno življenje. Ne pa pričakovat bajnih zaslužkov in merdžota s kešom po enem letu.

Čudnih stroškov z lastništvom avtomobila ni. Zavarovanje je res dražje (delni kasko, brez bonusov cirka900eur). Vendar dobiš v osnovi več avtomobila za ta znesek denarja v Slo.

Birokracija ni zmaj. Dobiš službo v tujini. Dobiš stanovanje. Prijaviš za internet (čakaš 1-2 meseca za priklop). Takoj, ko imas naslov, lahko preko e-uprave spremeniš naslov. Nato vložis za davčno nerezidentstvo. Banke, broker računi.. vse je lažje, preko spleta. Nemško davčno napoved lahko narediš sam ali najdeš svetovalca na -ić, se takoj zmeniš, gre tudi preko spleta. Če si manj kot 6 mesecev v davčnem letu prijavlljen v DE, dobiš vse davke nazaj (Lohnsteuer).

Rečeno za Nemčijo: sklepajo se individualne pogodbe oz kolektivne. Dodatka na delovno nisem zasledil. Če se vrneš v Slovenijo, lahko uveljavljaš delovno dobo pridobljeno v tujini, za namen dodatka delovne dobe v Sloveniji.

Pokojninske zakonodaje se spreminjajo po državah, morebiti zveznih državah., Od 2018?, spremenili so zakon. Da ni potrebno min. 5 let v DE več... ti, če ko se upokojiš v SLO, izplačajo pokojnino za tista leta...

Prijatelje, znanci, ki jh imas v Sloveniji je tako. Znanke, prijateljice...se bodo oženle, imele otroke. Odpades. Prijatelji bodo sli, kakor ti po svetu ali pognali korenine doma. Ko se vrneš, te bodo veseli. Druženja se zmanjšajo na 1x na mesec ali nekajkrat na leto... odvisno kako daleč si, koliko časa lahko in želiš prebiti v Slo. Verjetno boš s kom prekinil poznanstvo, ker ti bodo jamranja "ni služb", "kako naj preživim z jurjem" prekoračila števec.

Ugotovil boš bosanski vic:
- bosanci so brezposelni doma in sanjajo o delu
- bosanci delajo v tujini in sanjajo o bosni

Tujina ti bo dala uvid, kaj je v Sloveniji ali drugod dobro urejeno, oz. kaj ni.

Priporočal bi mladim, 20-30, takoj po diplomi za nekaj let. Da dobiš osnovni finačni temelj (20-80k), s katerim si lahko rešiš stanovanjski problem.

Če se najde par, še bolje. Imaš zelo dobre možnosti za nizkocenovnike za potovanja po Evropi, flixbus. Sola surfanja na Kanarskih, potapljanje na Koh Rong? Redne linije večkrat tedensko. Dopusti so tudi daljši, Avstrija načeloma 25 dni, Nemci terenci 25-32 dni. Če sta dva, lahko dobiš z dvema dohodkoma precej komfortno stanovanje. Najemniski trg živi.

S korono je malce tak tak. Selitev v Slo v koronskih časih je bila pain in the ass, zaradi spreminjajočih slovenskih ukrepov na meji. Nemci in Avstrijci so bili življenjski in normalni!

Življenje v Sloveniji, delo v AT je super kompromis. Dekadenbetrieb (10 dni terena, 7 dni doma) je tudi, vsaj zame, dobra kombinacija.

Edini pomislek je, da ob vrnitvi v Slovenijo bodo tvoje izkušnje in znanja, pridobljena v tujini, manj vredna. Nimaš ustrezne socialne mreže, kot npr. sovrstnik, ki grinda za jurja v nekem biroju/ju. Ta bo hitreje menjal službo v Slo. Če naredi napako, ga bo kak sodelavec, šef kril.

Če si asocialen po defaultu, ti ne bo hudega.

xx23 ::

To se moraš pač odločit in potem sprejemat poteze, da se bo ta odločitev čim bolje izšla. Za eno ali drugo smer lahko najdeš razloge, da ni v redu, recimo:

styrian je izjavil:

Imaš kup stroškov (nova registracija avomobila ipd.)


Če je to razlog, da ne greš, pol pa ne vemo, no.


Jaz zdej skor eno leto živim in delam 70 km izven Londona (35 min z vlakom do centra). Prvi teden sem se vključil v tekaški klub, super so me sprejeli domačini. Glih ene 3 tedne sem rabil, da sem ugotovil, da je Slovenija 100 let zadaj po fašističnih vzgibih, žal. V Londonu se Slovenci dobivajo tu in tam, ampak jaz nimam interesa, da bi tam hodil. Se raje družim z Angleži, ki imajo podobne interese kot jaz.

Denar ni vse, je pa velik lažje, ko ti ni treba nikol razmišljat, kolk točno maš na tekočem računu. Delam pa nič več kot prej v SLO, še kakšno uro manj kak petek.

Zdej je pač Corona in so stvari otežene, ampak jaz sem zadovoljen, da sem se tako odločil. Če še eno leto ne bom videl Slovenije, mi ne bo prav nič težko.

Kvinta ::

Jaz sem delal in živel v Nemčiji ,na Poljskem v Rusiji in na Portugalskem in v Belgiji plus tega sem bil vse skupaj v 70 državah po svetu pa tak zaplankanega folka kot je tu v sloveniji nisem videl nikjer plus tega taki ,ko pišejo malo bolj zgoraj da moreš v Belgiji znat flamsko in ,da v Nemčiji veljajo samo prijateljstva iz osnovne šole in ter podobni nesmisli so vrjetno bli tam le s prstom po zemljevidu :))
A.C.A.B

galu ::

Ampak razlog, zakaj se nikoli nisem odlocil, je da imam tu par dobrih prijateljev.
In tudi pri selitvi, me je se najbolj strah, da bom tam osamljem. Sicer na zectku, je to vedno za pricakovat.
Ampak vseeno pricakujem, da kasneje spoznam kaksno dobro druzbo.
Pa me zanima. Koliko casa ste rabili, da ste nasli kaksnega dobrega prijatelja?
Ste nasli tudi cisto "pravo" prijateljstvo, ali bolj samo za druzenje?


Napaka je v predpostavki, da "prave" prijatelje izgubiš ob selitvi. Pravzaprav včasih komaj takrat vidiš, kdo ti sploh so.
Tako to gre.

slott ::

galu je izjavil:



Napaka je v predpostavki, da "prave" prijatelje izgubiš ob selitvi. Pravzaprav včasih komaj takrat vidiš, kdo ti sploh so.


tocno tako...grow some balls in si siri obzorja...sej ne da hudo podpiram selitev...tudi ce delas v slo in gres za dva tedna vsak let nekam po svet zna bit ravn tako fajn...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

kuall ::

Invictus je izjavil:

zatohlo, kmečko, hostarsko, fašistično okolje v Sloveniji

Saj je 70% slovencev levih. To se pravi, da so ti levi volilci komunisti in fašisti obenem? Saj to je logično, saj to sta 2 plati istega kovanca.

Nisem nikoli živel tujini, sploh me ne mika.
To sem slišal od parih ljudi:
En bratranc se je v tujini obesil. Je jamral, da ga grdo gledajo v službi.
En stric je rekel, da je tujina kruta.
Še en sorodnik je tudi nekaj začel jamrat, da denar in služba ni vse po parih letih v Franciji kot nek doktor znanosti.

Kvinta je izjavil:

tak zaplankanega folka kot je tu v sloveniji nisem videl nikjer

Kaj pomeni zaplankan točno? Najbrž misliš vzvišen, zategnjen, nesproščen, nesramen? To sem tudi jaz opazil, kako znajo bit tujci bolj sproščeni. Slovenci smo extra zategnjeni. Ali z zaplankan misliš nazadnjaški? V čem?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

Miha29 ::

Bojevnik je izjavil:

Verjetno je na tem forumu ze kdo, ki se je preselil v tujino :).

Pa me zanima sledece. Koliko casa ste rabili, da ste nasli druzbo in/ali prijatelje?
(posebej ce ste se preselili cisto sami). Vam je novo zivljenje boljse ali slabse.
Ker do se sedaj me je ze parkrat zamikalo, da bi se izselil. Samo mi je pa sedaj zelja zopet vzklila..

Ampak razlog, zakaj se nikoli nisem odlocil, je da imam tu par dobrih prijateljev.
In tudi pri selitvi, me je se najbolj strah, da bom tam osamljem. Sicer na zectku, je to vedno za pricakovat.
Ampak vseeno pricakujem, da kasneje spoznam kaksno dobro druzbo.
Pa me zanima. Koliko casa ste rabili, da ste nasli kaksnega dobrega prijatelja?
Ste nasli tudi cisto "pravo" prijateljstvo, ali bolj samo za druzenje?
Pa koliko ste bili stari, ko ste se preselili (ker pac, bolj ko si star, tezje je najti prijatelje...)?

Potem, me se tudi zanima kako je s pokojnino (ce bi se preselil v neko drugo EU drzavo)?
Je kaksen sistem, da se tista delovna dobra, ki jo imam "prenese" tja?

Vam je zal ali ste veseli, da ste se preselili? Ste srecni,zalostni ali kaj drugega tam kjer pac zivite?
Oz. lahko tudi napisete kakse "splosni opis" o vasi selitvi in zviljenju v drugi drzavi ;)


Druzbo nasel kar hitro, vclanjen v fitnes in sodelavci iz dela, tam spoznas ljudi. Drugace pa imam v Sloveniji in Avstriji najboljse prijatelje, vidimo se vec ne tolikokrat, ampak slisimo pa redno.(tnx socialna omrezja in facetime)
"Novo zivljenje" je drugacno kot v Sloveniji, zdi se mi pa, da je boljse. Sicer sem dlje v sluzbi, ampak je bolj urejeno delovno okolje, pa se placa je neprimerljiva.
Za pokojnino ti tezko povem, sem v Svici, ampak tu se mi potem izplacuje, tretji steber pa dobim izplacan, ce se odselim.
Vesel sem, predvsem ker vem, da celo zivljenje ne bom tukaj, ampak trenutno nebi zamenjal. Sam imam sicer pogodbo 50h/teden in temu primerno manj prostega casa, ampak ga od selitve naprej boljse izkoriscam :D

VeganCyclist ::

Tut sam sem imel v mladih letih moznost it v Nemčijo. Pa nisem šel. Na začetku me je seveda grizlo, ampak zdej ko sem starejši spoznavam, da sem se prav odločil. Če mene prašaš je odvisno od primera. Seveda bi mel gor večjo plačo in potencialno bolj bogato kariero (seveda za to ni nobenga garanta), ampak po drugi strani se pa tukej še vedno precej manj dela. Starejši si, bolj ti je to pomembno. Crkovat za firmo in šefa cele dneve,... Jst se pr teh letih tega ne grem več. Zdravje (s starostjo to rata najbolj pomemben faktor), družina, hobiji, prosti čas in notranji mir nimajo cene. Mislte si kar hočte, ampak kdor ob 2h popoldne neha s šihtom, pa četud nima niti jurja plače, je po mojem mnenju zmagal.

Scaramouche1 ::

VeganCyclist je izjavil:

Tut sam sem imel v mladih letih moznost it v Nemčijo. Pa nisem šel. Na začetku me je seveda grizlo, ampak zdej ko sem starejši spoznavam, da sem se prav odločil. Če mene prašaš je odvisno od primera. Seveda bi mel gor večjo plačo in potencialno bolj bogato kariero (seveda za to ni nobenga garanta), ampak po drugi strani se pa tukej še vedno precej manj dela. Starejši si, bolj ti je to pomembno. Crkovat za firmo in šefa cele dneve,... Jst se pr teh letih tega ne grem več. Zdravje (s starostjo to rata najbolj pomemben faktor), družina, hobiji, prosti čas in notranji mir nimajo cene. Mislte si kar hočte, ampak kdor ob 2h popoldne neha s šihtom, pa četud nima niti jurja plače, je po mojem mnenju zmagal.


Največja borba te gen bi morala biti polovični delovni čas!

Slovenci znamo živeti z malo. Ker smo bili skozi stoletja vedno revni, Slovani sploh...

Če meni rečeš 2000€ za cel teden ali polovica za 3 dni, bom znal s tem živet z polovico, mladi pa rabijo statusne simbole in so pripravljeni za njih umreti...!

Shegevara ::

Še ena ideja, odvisno sicer od tvojega foha, je da si zrihtaš kje v Nemčiji, UK, Švici, na Irskem službo za delo od doma. Potem si geografsko praktično neomejen. Lahko greš delat od doma nazaj v Slovenijo, če ti tam ne paše. Lahko greš delat in živet kamor ti paše.
Pred leti bi se mi tukaj verjetno smejali, ampak sedaj v korona-časih pa spet ni tak bavbav več dobit neko delo od doma, odvisno od kompetenc.

Bi pa opozoril, da ne kar na silo it v tujino samo zato ker se ti slovenci "zdijo zaplankani rovtarji". Zamenjat komplet jezik in okolje je vseeno ponavadi težje, kot dobit nove frende razen če res živiš kje v spodnjem kašlju. Verjemi, da vsi slovenci pa že niso zaplankani. :)

korenje3 ::

hr_natakar je izjavil:

Vecina, ki se preseli v tujino v zrelih letih, je ponavad financno srecna in dusevno nesrecna. Veliko se jih vrne nazaj domov.


Kar ni res. Večina se jih preseli v mladosti, takoj po končanem faksu.
V zrelih letih pa pridejo nazaj, ponavadi ko so upokojeni, tako da črpajo recimo ameriško pokojnino.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

pegasus ::

Shegevara je izjavil:

Verjemi, da vsi slovenci pa že niso zaplankani. :)
Niso, a jih cela družba zelo učinkovito tišči dol. Res nezaplankane spoznaš šele zunaj.

korenje3 ::

kuall je izjavil:

Invictus je izjavil:

zatohlo, kmečko, hostarsko, fašistično okolje v Sloveniji

Saj je 70% slovencev levih. To se pravi, da so ti levi volilci komunisti in fašisti obenem? Saj to je logično, saj to sta 2 plati istega kovanca.

Nisem nikoli živel tujini, sploh me ne mika.
To sem slišal od parih ljudi:
En bratranc se je v tujini obesil. Je jamral, da ga grdo gledajo v službi.
En stric je rekel, da je tujina kruta.
Še en sorodnik je tudi nekaj začel jamrat, da denar in služba ni vse po parih letih v Franciji kot nek doktor znanosti.

Kvinta je izjavil:

tak zaplankanega folka kot je tu v sloveniji nisem videl nikjer

Kaj pomeni zaplankan točno? Najbrž misliš vzvišen, zategnjen, nesproščen, nesramen? To sem tudi jaz opazil, kako znajo bit tujci bolj sproščeni. Slovenci smo extra zategnjeni. Ali z zaplankan misliš nazadnjaški? V čem?


Moji bratranci vsi živijo v nemčiji, avstriji in švici.
Tisti, ki dela v avstriji dela "gradbena dela". Kasira cca 2200-2800EUR ne mesec. Najem stanovanja je pa 550EUR. Tam živi s celo družino. Pa ne zna govorit nemško, samo bosansko in slovensko.
Lahko da tam ravnajo kruto, sam je dobro plačano.

Tisti, ki delajo recimo v švici 10 let, pridejo nazaj kot podjetniki - to mislim da imajo toliko denarja da odprejo lastno podjetje. Ali pa kot investitorji. Na sploh so švicarji veliki investitorji.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

kuall ::

VeganCyclist je izjavil:

kdor ob 2h popoldne neha s šihtom, pa četud nima niti jurja plače, je po mojem mnenju zmagal.

Še bolj je zmagal tisti, ki do petih popoldne dela za šiht zato, ker ga delo tako tako veseli, čeprav lahko tudi ob 14h neha, če mu paše it na sonce.
Tale tvoj stavek bolj spominja na enega ubogega delavca v proizovdnji, ki stalno gleda na uro, kdaj bo konec šihta, da bo lahko frej mučenja.

korenje3 ::

"niti jurja plače"... se da s tem sploh živet?
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

kuall ::

odvisno. sigurno se da.

Shegevara ::

pegasus je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Verjemi, da vsi slovenci pa že niso zaplankani. :)
Niso, a jih cela družba zelo učinkovito tišči dol. Res nezaplankane spoznaš šele zunaj.


Ma samo več imaš izbire v tujini, kot pri nas. Tu je ves catch. Vsako večje mesto v tujini ima več ljudi kot cela Slovenija in ni čudno, da bo tudi več odprtih in inspirativnih karakterjev za spoznat, kot pri nas. Procentualno smo si pa dokaj enaki. Morda so nordijske države tukaj izjema ampak sicer pa v mentaliteti podeželskih in rovtarskih ljudi ni velike razlike med Slovenijo, Nemčijo, nizozemsko...

PrihajaNodi ::

Kaj pa lahko počneš v Sloveniji? Kje so sploh delovna mesta? Sem v tujini imam nadprovečno plačo lokalcev tako da me res ne skrbi kako čez mesec. Službe so. Delam pa tako, da se zbudim ob 9.30 potem delam efektivno 2-4 urce, max 6. Potem ob 4 imam popoldanski spanček nato pa igram igrice do 4 zjutraj.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Scaramouche1 ::

PrihajaNodi je izjavil:

Kaj pa lahko počneš v Sloveniji? Kje so sploh delovna mesta? Sem v tujini imam nadprovečno plačo lokalcev tako da me res ne skrbi kako čez mesec. Službe so. Delam pa tako, da se zbudim ob 9.30 potem delam efektivno 2-4 urce, max 6. Potem ob 4 imam popoldanski spanček nato pa igram igrice do 4 zjutraj.


Si lahko konkreten, kakšen job? Kje si?

PrihajaNodi ::

RO. Delam za ameriško multinacionalko. Službe mi ni težko dobiti, plača bi lahko bila večja samo to pomeni več dela in več stresa, tega pa nočem. V Sloveniji bi bil še danes brez dela:). Imamo samo 17.700 zaposlenih ljudi worldwide.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

MasterTade ::

Romunija je kul za IT. Za drugo, ne vem, vsi za katere sem slišal da so šli tja so v it-ju
Mors omnia aequat

Utk ::

A to da delaš do 4h, pa zmeraj potegneš še kakšno uro, pa ni životarjenje?

feryz ::

Slovenija je land of oportunity. Plus življenje je še vedno kul. Vsaj v primerjavi z "razvito" Evropo. Seveda se bo to spremenilo, ampak do takrat...
Zunaj si in boš gastarbajer, tujec, kmetavzar. Pa naj si tisti, ki so tam in se tolažijo da ni tako, še tako lažejo.

In pri nas nismo zaplankanci, fašisti in kdo ve kaj še. Od nekdaj smo imeli ogromno ljudi od zunaj na delu ali življenju in še jih imamo. Brez rasističnih izpadov.

Jaz sem probal, ko sem bil mulc, star 25 let. Šiht v Munchnu, pisarne in zelo dobro stanovanje v centru (ker je bilo oboje v lasti firme), zelo dober bavarec za trajbanje naokrog, sploh za tiste čase. Mesto mi je takrat še nekaj pomenilo in ponudilo, danes mi zgolj gnus.
Zdržal sem točno tri tedne, jo ucvrl nazaj in delal od tukaj za njih. Nikoli mi ni bilo niti za trenutek žal, da sem se tako odločil.

A110 ::

Je kdo šel takoj po študiju v tujino? torej recimo samo z nekaj študentskimi izkušnjami.

IL_DIAVOLO ::

PrihajaNodi je izjavil:

RO. Delam za ameriško multinacionalko. Službe mi ni težko dobiti, plača bi lahko bila večja samo to pomeni več dela in več stresa, tega pa nočem. V Sloveniji bi bil še danes brez dela:). Imamo samo 17.700 zaposlenih ljudi worldwide.


Domisljavec brez sihta in brez prebite pare.

bbbbbb2015 ::

Bojevnik je izjavil:

Verjetno je na tem forumu ze kdo, ki se je preselil v tujino :).

Pa me zanima sledece. Koliko casa ste rabili, da ste nasli druzbo in/ali prijatelje?
(posebej ce ste se preselili cisto sami). Vam je novo zivljenje boljse ali slabse.
Ker do se sedaj me je ze parkrat zamikalo, da bi se izselil. Samo mi je pa sedaj zelja zopet vzklila..


Jaz se sicer nisem odselil, sem pa delal 6 mesecev v Maleziji, ter tudi 2 leti v Bruslju, obakrat na zahtevo delodajalca. Spoznal sem ogromno ljudi, tujcev iz vseh možnih vetrov. Žene/punce si nisem iskal, moje super žene ne zamenjam za nobeno drugo.

Drugače pa:
Belgijci so hladni ljudje, ne pijejo po delovnem času, niti se sicer ne družijo po službi. Kar smo se družili mi, smo bili sami expati, oz. delavc v tujem mestu/državi. In Belgijke in tujke se kar lepijo na informatike, od takih dirketnih, da te vprašajo, če si poročen, ker ne vidijo prstana, do indirektnih, kar zdaj ne bi.

Z večino sem ohranil stike, tudi ko sedaj delam nekje drugje, razen en par jih nisem preveč maral, pa tudi stikov z njimi nisem preveč maral.

Če si skrben z denarjem, oz. tam nimaš predragega stanovanja, se da ogromno zaslužiti. Čim pa greš na nivo, kot gredo recimo Belgijci (hiška na obrobju Bruslja), pa je to 450.000 - 550.000€ plus 120.000€ za prenovo, potem pa ves denar izpuhti.

Večina, kar jih poznam, so imeli stanovanja v najemu, eno par pa so kupili hišo (oz. stanovanje). Poznam enega Grka, celo življenje dela kot pes, kupil si je stanovanje v bloku, standarda Fužine, 350.000€, to mu je življensko delo in človek si misli, da delaš celo življenje za tisto usrano stanovanje pa res ni nek hud cilj. Je pa res, da je človek Grk, prišel iz neke revne vasice v Grčiji, nekako se mu je zdelo, če dela v Atenah ali Bruslju, mu je Bruselj bolj pasal.

Poznam tudi nekaj grdih zgodb. Ena Italijanka delala v Bruslju, najemala stanovanje v hiši, ki je bila 100+ let stara. Drugače varčna in skrbna, ni da ni. Potem je prišel nek vihar, pometal je strešnike iz hiše na tla, ter razkril rebra strehe. Zapovrh je dež kar zalil sicer staro hišo. Lastnik je tožil najemnico (Italijanko), češ da ni skrbno vzdrževala nepremičnine in je kriva za škodo (ki je je bilo menda za 50.000€). Ker je sicer Italijanka poskušala igrati pošteno, je šla na sodišče, ter pač povedala, kako je to bilo s streho, ki je sicer zamakala že prej, na kar je ona sicer lastnika opozarjala. Detajlov ne poznam, samo kolikor sem razumel, zakoni v Belgiji dajejo dosti pravic lastnikom in nalagajo precej obveznosti najemnikom.

Epilog je bil, da so ji naprtili še popravilo nepremičnine in ji dejansko pobrali ves denar, kar ga je zaslužila v 10+ letih. Šla je iz Bruslja v Luxemburg, na smrt razočarana.

Poznam pa enega Slovaka, ki tudi dela v Bruslju, vedno najema nepremičnino če se da brez pogodbe, neuradno. Denar drži izven Belgije, plačuje davke na Slovaškem. Njemu na tak način ne bi mogli pobrati niti centa.

Boš pa vedno tujec, kamorkoli prideš. Belgijci so znani po ksenofobiji in rasizmu, tujcev (iz ogromno razlogov) ne marajo preveč. Toliko tujce trpijo, ker razumejo, da je Bruselj sedaj sedež EU, to jim paše, vsi služijo (zdaj malo manj).

MasterTade ::

A110 je izjavil:

Je kdo šel takoj po študiju v tujino? torej recimo samo z nekaj študentskimi izkušnjami.


v času prejšnje krize kar nekaj, osebno poznam vsaj 4. Odvisno kaj misliš z izkušnjami
Mors omnia aequat

A110 ::

MasterTade je izjavil:

A110 je izjavil:

Je kdo šel takoj po študiju v tujino? torej recimo samo z nekaj študentskimi izkušnjami.


v času prejšnje krize kar nekaj, osebno poznam vsaj 4. Odvisno kaj misliš z izkušnjami


mislil sem pred prvo zaposlitvijo ki ni preko napotnice

PrihajaNodi ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

RO. Delam za ameriško multinacionalko. Službe mi ni težko dobiti, plača bi lahko bila večja samo to pomeni več dela in več stresa, tega pa nočem. V Sloveniji bi bil še danes brez dela:). Imamo samo 17.700 zaposlenih ljudi worldwide.


Domisljavec brez sihta in brez prebite pare.


Nah imam svoj mir pa lepe zenske okol.

Ce bi pa imel sanso bi sel pa za ok kes v
1. Sofia
2. Beograd

Na tretje mesto pa postavim baltske drzave mogoce Ukraina. Vse ostalo odpade. Kaka Nemcija, Avstrija pa Anglija.

Slovenija pa je boring ko fu**. Kmetavzarski mindset, bencinske zaprte ze ob 10 kaj sele stacune.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

avtek ::

Vidim, da še nisi bil v Sofii recimo. Če bi bil, si tam ne bi ravno želel iti - za dalj časa :)

PrihajaNodi ::

Sem bil za en dan, premalo. Meni se je dopadla. Je pa res da bi moral biti tam dlje casa. Mi je bilo pa najboljse mesto kjer sem kdaj koli zivel Cluj Napoca. Bukaresta je tudi ok. sam prevec prometa, pa zenske so tu bolj tupe.
Ce mas v teh drzavah 1200 eur plus, zivis kot gospod.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

PrihajaNodi ::

Priporocam obisk:

#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

energetik ::

korenje3 je izjavil:

"niti jurja plače"... se da s tem sploh živet?
Kot je že omenjeno, če imaš svojo lastno bajto, brez kredita, in tudi če oba zaslužita slabe 1k€, se da povsem spodobno živeti. Seveda ne luksuzno, ampak povsem normalno. Če seveda to pomeni, da se dela res 8h/dan, si ob 15h doma in imaš ves prosti čas povsem mir od službe. Tega ne odtehta nobena tujina in huda plača.
Zaenkrat je v SLO še vedno lepo živeti. Par kolegov (je) delalo v tujini (Bruselj, Munchen), pa vsi pravijo, da je sicer delo in plača OK, ma vse drugo je en šit. Kuča-poso, delo do 18h, kdaj tudi za vikend, sprehod zgolj po kakšnem parku, narava pa daleč.

Pri nas pa delaš nekje do 15-16h, v 20min doma in čez 10min si lahko z MTB praktično v pragozdu. Pri otrocih ti lahko pomagajo stari starši. Otroci se počutijo domače in sprejeto v svojem stalnem okolju. Itd. Ne zamenjam tega niti za 10x večjo plačo.

WizzardOfOZ ::

energetik je izjavil:

korenje3 je izjavil:

"niti jurja plače"... se da s tem sploh živet?
Kot je že omenjeno, če imaš svojo lastno bajto, brez kredita, in tudi če oba zaslužita slabe 1k€, se da povsem spodobno živeti. Seveda ne luksuzno, ampak povsem normalno. Če seveda to pomeni, da se dela res 8h/dan, si ob 15h doma in imaš ves prosti čas povsem mir od službe. Tega ne odtehta nobena tujina in huda plača.
Zaenkrat je v SLO še vedno lepo živeti. Par kolegov (je) delalo v tujini (Bruselj, Munchen), pa vsi pravijo, da je sicer delo in plača OK, ma vse drugo je en šit. Kuča-poso, delo do 18h, kdaj tudi za vikend, sprehod zgolj po kakšnem parku, narava pa daleč.

Pri nas pa delaš nekje do 15-16h, v 20min doma in čez 10min si lahko z MTB praktično v pragozdu. Pri otrocih ti lahko pomagajo stari starši. Otroci se počutijo domače in sprejeto v svojem stalnem okolju. Itd. Ne zamenjam tega niti za 10x večjo plačo.


Ja, delaš do od 7-8h pa do 15-16h. Ampak za jurja plače. Če hočeš kaj več, pa začneš zgodaj zjutraj in končaš pozno proti večeru.
(Danes sem začel ob 5:05, končal bom predvidoma ob 19h. Konec sestanka naj bi bil takrat, če bo, bomo pa videli. Trenutno sem pa na malici, ki si jo vzamem vsak dan eno celo uro.)

feryz ::

Ja, ampak za jurja plače imaš skoraj vsak vikend prase na žaru in pijanko s kolegi, izgovor niti ni važen. To si zunaj lahko samo rišeš.

showsover ::

feryz je izjavil:

Ja, ampak za jurja plače imaš skoraj vsak vikend prase na žaru in pijanko s kolegi, izgovor niti ni važen. To si zunaj lahko samo rišeš.

Feryz, ja načeloma, samo to res nikakor ni treba, da se ustavi pri enem jurju, niti iz Slovenije; sem presenečen, kakšne cifre tu navajate za dobro plačo dandanes (in kaj štejete med višji srednji sloj), kar je bilo dosegljivo že redno zaposlenemu nekaj let nazaj, če je le malo freaky :-)
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Selitev v tujino/Nemcijo?!? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13522980 (16514) PrimoZ_
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749594 (19730) DOOM_er
»

Vrnitev iz tujine (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11922487 (17368) dope1337

Več podobnih tem