» »

Selitev v tujino

Selitev v tujino

Temo vidijo: vsi
1
2
»

feryz ::

Jaz sem tisti prvi, ki ti bo potrdil, da je plača zadnja stvar na svetu. Zato pravim, da je Slovenija dežela priložnosti. Za dobro življenje rabiš iznajdljivost, ne pa plačo.

PrihajaNodi ::

showsover je izjavil:

feryz je izjavil:

Ja, ampak za jurja plače imaš skoraj vsak vikend prase na žaru in pijanko s kolegi, izgovor niti ni važen. To si zunaj lahko samo rišeš.

Feryz, ja načeloma, samo to res nikakor ni treba, da se ustavi pri enem jurju, niti iz Slovenije; sem presenečen, kakšne cifre tu navajate za dobro plačo dandanes (in kaj štejete med višji srednji sloj), kar je bilo dosegljivo že redno zaposlenemu nekaj let nazaj, če je le malo freaky :-)


Ja ce si bil “early adopter” IT ja so zneski enormni. Vsi ostali so pa brez brez sihtov ali javna uprava. Tista mala podjetja v Slo so pa zalost. Gleda se sam kako nategnit delavca. Slovenija nima perspektive. Zato pa je treba mladice poslat ze na solanje v tujino, pa ne govorim o erazmus orgijah.

feryz je izjavil:

Jaz sem tisti prvi, ki ti bo potrdil, da je plača zadnja stvar na svetu. Zato pravim, da je Slovenija dežela priložnosti. Za dobro življenje rabiš iznajdljivost, ne pa plačo.


Saj se solidnega letalisca ni. Kaj ti sanjas? Mislis da ce imas ti normiranca da ga imajo tudi drugi?
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

avtek ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Ja, delaš do od 7-8h pa do 15-16h. Ampak za jurja plače. Če hočeš kaj več, pa začneš zgodaj zjutraj in končaš pozno proti večeru.
(Danes sem začel ob 5:05, končal bom predvidoma ob 19h. Konec sestanka naj bi bil takrat, če bo, bomo pa videli. Trenutno sem pa na malici, ki si jo vzamem vsak dan eno celo uro.)


Samo na glas razmišljam koliko denarja mora odtehtati tako delo. Če se zgodi 1x tedensko takšen delavnik, jebiga, bi požrl.

Ne bi pa zamenjal svoje službe (ob 6 krenem proti službi, 6.30 - 14.30 delam, ob 15.10 sem doma)... Tudi zaradi tega in takih stvari kot je nekdo nad menoj govoril o kolesu, o pragozdu. Ja, takšne stvari imamo tukaj v Sloveniji, da. Če ne povzemamo "velikih" mest in središč.

w0mbat ::

PrihajaNodi je izjavil:

showsover je izjavil:

feryz je izjavil:

Ja, ampak za jurja plače imaš skoraj vsak vikend prase na žaru in pijanko s kolegi, izgovor niti ni važen. To si zunaj lahko samo rišeš.

Feryz, ja načeloma, samo to res nikakor ni treba, da se ustavi pri enem jurju, niti iz Slovenije; sem presenečen, kakšne cifre tu navajate za dobro plačo dandanes (in kaj štejete med višji srednji sloj), kar je bilo dosegljivo že redno zaposlenemu nekaj let nazaj, če je le malo freaky :-)


Ja ce si bil “early adopter” IT ja so zneski enormni. Vsi ostali so pa brez brez sihtov ali javna uprava. Tista mala podjetja v Slo so pa zalost. Gleda se sam kako nategnit delavca. Slovenija nima perspektive. Zato pa je treba mladice poslat ze na solanje v tujino, pa ne govorim o erazmus orgijah.

feryz je izjavil:

Jaz sem tisti prvi, ki ti bo potrdil, da je plača zadnja stvar na svetu. Zato pravim, da je Slovenija dežela priložnosti. Za dobro življenje rabiš iznajdljivost, ne pa plačo.


Saj se solidnega letalisca ni. Kaj ti sanjas? Mislis da ce imas ti normiranca da ga imajo tudi drugi?

to maš neke blodnje. v slo ni niti pod razno tako slabo kot pišeš, je pa družba malo čudno vse skp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: w0mbat ()

PrihajaNodi ::


to maš neke blodnje. v slo ni niti pod razno tako slabo kot pišeš, je pa družba malo čudno vse skp


Ne? Kako pa je? Se cedita med in mleko? Nova Svica?
Zakaj recimo ze oglasi za delo ne povedo tocnih stevilk za placo?
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

feryz ::

Ne omenjaj Švice, lepo prosim. Ker tega si pa res nihče pri zdravi pameti ne želi.

energetik ::

WizzardOfOZ je izjavil:

energetik je izjavil:

korenje3 je izjavil:

"niti jurja plače"... se da s tem sploh živet?
Kot je že omenjeno, če imaš svojo lastno bajto, brez kredita, in tudi če oba zaslužita slabe 1kEUR, se da povsem spodobno živeti. Seveda ne luksuzno, ampak povsem normalno. Če seveda to pomeni, da se dela res 8h/dan, si ob 15h doma in imaš ves prosti čas povsem mir od službe. Tega ne odtehta nobena tujina in huda plača.
Zaenkrat je v SLO še vedno lepo živeti. Par kolegov (je) delalo v tujini (Bruselj, Munchen), pa vsi pravijo, da je sicer delo in plača OK, ma vse drugo je en šit. Kuča-poso, delo do 18h, kdaj tudi za vikend, sprehod zgolj po kakšnem parku, narava pa daleč.

Pri nas pa delaš nekje do 15-16h, v 20min doma in čez 10min si lahko z MTB praktično v pragozdu. Pri otrocih ti lahko pomagajo stari starši. Otroci se počutijo domače in sprejeto v svojem stalnem okolju. Itd. Ne zamenjam tega niti za 10x večjo plačo.


Ja, delaš do od 7-8h pa do 15-16h. Ampak za jurja plače. Če hočeš kaj več, pa začneš zgodaj zjutraj in končaš pozno proti večeru.
(Danes sem začel ob 5:05, končal bom predvidoma ob 19h. Konec sestanka naj bi bil takrat, če bo, bomo pa videli. Trenutno sem pa na malici, ki si jo vzamem vsak dan eno celo uro.)
Ti kar, če ti to toliko pomeni. Tudi jaz, če se zgodi kakšen tak dan na mesec in če se pišejo nadure. Za toliko ur dela mora biti plača bistveno višja kot 1kEUR. Poudarek na bistveno.

Pa tudi stežka odtehta izgubljen čas. Že tako 1/3 dneva delamo za firmo. Cilj v sodobnem času civilizacije in avtomatizacije bi moral biti manj dela, ne pa več. Da res zbrano delaš 4-5h narediš zelo podobno, kot da se cel dan svaljkaš po firmi in malicah. Kdo pa bo še zbrano delal ob 18h, če si začel ob 5h?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: energetik ()

Utk ::

PrihajaNodi je izjavil:


to maš neke blodnje. v slo ni niti pod razno tako slabo kot pišeš, je pa družba malo čudno vse skp


Ne? Kako pa je? Se cedita med in mleko? Nova Svica?

Proti Romuniji - stokrat Švica.

feryz ::

Ti pa nisi še bil v Romuniji, Utk, to je že na daleč vidno.

showsover ::

energetik je izjavil:

Cilj v sodobnem času civilizacije in avtomatizacije bi moral biti manj dela, ne pa več.

Se zavedaš, da ta reč brutalno zamahne z repom, kot tisti ankilozaver ali kaj je že menda bil?

w0mbat je izjavil:

družba malo čudno vse skp

Ker? Pa btk za čudnost družbe, malo dekadence dodaj, pa ti je vse ravno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

Utk ::

feryz je izjavil:

Ti pa nisi še bil v Romuniji, Utk, to je že na daleč vidno.

Sem bil, in še marsikje po vzhodni Evropi. To je vse lepo po mestih, ko se odpelješ malo ven, se pa stvari rahlo zakomplicirajo.

PrihajaNodi ::

Utk je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:


to maš neke blodnje. v slo ni niti pod razno tako slabo kot pišeš, je pa družba malo čudno vse skp


Ne? Kako pa je? Se cedita med in mleko? Nova Svica?

Proti Romuniji - stokrat Švica.


Ja? Si ze kje bil?

Utk je izjavil:

feryz je izjavil:

Ti pa nisi še bil v Romuniji, Utk, to je že na daleč vidno.

Sem bil, in še marsikje po vzhodni Evropi. To je vse lepo po mestih, ko se odpelješ malo ven, se pa stvari rahlo zakomplicirajo.


Priizno tako kot bi sel v prekmurje.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

Utk ::

Ti pa še nisi bil v Prekmurju, a?

PrihajaNodi ::

Sem. Vecina jih dela v tujini.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Utk ::

PrihajaNodi je izjavil:

Sem. Vecina jih dela v tujini.

To je približno tako točno kot če bi reku, da jih v Romuniji večina ne dela doma.

HulkHogan ::

PrihajaNodi je izjavil:

Sem. Vecina jih dela v tujini.


Šolo majo pa zastonj v Sloveniji.

w0mbat ::

ma Slovenija je zelo fajn in to mi rečejo vsi, tisti ki živijo v tujini in tisti ki so bli po tujini. V sloveniji je lepo. O Romuniji pa nima smisla zgubljat besed.

Utk ::

HulkHogan je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Sem. Vecina jih dela v tujini.


Šolo majo pa zastonj v Sloveniji.

Ja, pa tudi nekakšno kanalizacijo, rešilca v 15 minutah, pitno vodo itd. Kar ne bi mogli rečt za celo Romunijo.
Jaz verjamem, da so v Bukarešti pa še kje boljši in novejši avti kot v Sloveniji, tudi plače. Ampak glede na to, da ima cela Romunija povprečno starost avta 16 let, Slovenija pa 10, je izven večjih mest samo še večja katastrofa kot kažejo povprečja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

w0mbat ::

Utk je izjavil:

HulkHogan je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Sem. Vecina jih dela v tujini.


Šolo majo pa zastonj v Sloveniji.

Ja, pa tudi nekakšno kanalizacijo, rešilca v 15 minutah, pitno vodo itd. Kar ne bi mogli rečt za celo Romunijo.

pa saj to ne moreš verjet, človek živi v taki prizadeti državi kot Romunija in kensla/žali slovenijo, ne razumem kaj mu dela in kako ne razume kakšen fail je to kar dela

showsover ::

w0mbat je izjavil:

pa saj to ne moreš verjet, človek živi v taki prizadeti državi kot Romunija in kensla/žali slovenijo, ne razumem kaj mu dela in kako ne razume kakšen fail je to kar dela

Preveč čustveno gledaš na to, človek pač govori, pusti mu, da sam in s svojimi izkušnjami presodi. Expati niso v času globalizacije nič kaj posebej, kakršenkoli razlog je že, od denarja do družbe. Ti si pač zadovoljen, pravilno.

Utk ::

Ja, takih mini Martin Strelov nikoli ne zmanjka...če bi šli Eskimom hladilnike prodajat pa bi domov prišli razlagat kako so oni uspeli. In kako fajn je gor.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()

PrihajaNodi ::

w0mbat je izjavil:

Utk je izjavil:

HulkHogan je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Sem. Vecina jih dela v tujini.


Šolo majo pa zastonj v Sloveniji.

Ja, pa tudi nekakšno kanalizacijo, rešilca v 15 minutah, pitno vodo itd. Kar ne bi mogli rečt za celo Romunijo.

pa saj to ne moreš verjet, človek živi v taki prizadeti državi kot Romunija in kensla/žali slovenijo, ne razumem kaj mu dela in kako ne razume kakšen fail je to kar dela


Vecji problem bo vrnitev, ce sploh. Kar se zdravstva tice, ljudi, sodelavcev, samega zivljenja sem nadpovprecno zadovljen. Da pa grem kot cefur v neko zahojeno Avstrijo, Nemcijo ma ni sans...ampak ja lahko je pametovat, valda ima Romunija veliko delov nerazvitih, kar pa se ne pomeni, da se ne razvija. Se! In to veliko hitreje kot Slovenija, ki stoji.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

showsover ::

PrihajaNodi je izjavil:

Da pa grem kot cefur v neko zahojeno Avstrijo, Nemcijo

Če si v resnici hotel reči, kot cefur strokovnjak, se nisi dosti zmotil.

PrihajaNodi ::

Utk je izjavil:

Ja, takih mini Martin Strelov nikoli ne zmanjka...če bi šli Eskimom hladilnike prodajat pa bi domov prišli razlagat kako so oni uspeli. In kako fajn je gor.


Meni je samo zal da nisem ze pri 20ih odsel. Da bom vsako uro poslusal cerkvene zvonove, kosilnice in kure in mi niti na pamet ne pade vec.

showsover je izjavil:

PrihajaNodi je izjavil:

Da pa grem kot cefur v neko zahojeno Avstrijo, Nemcijo

Če si v resnici hotel reči, kot cefur strokovnjak, se nisi dosti zmotil.


Sam se vseen si cefur, kar za Romunijo nisi:). Drugacna mentaliteta.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

showsover ::

PrihajaNodi je izjavil:

Sam se vseen si cefur, kar za Romunijo nisi:). Drugacna mentaliteta.

Ja, pa kaj zdaj, ce si cefur, pac si, jebiga, jaz sem tudi cefur, samo, ce nekaj (formalno) recem, tisto pri stranki velja (pa v resnici imam raje Avstrijce/Nemce, ker so bolj spostljivi, kar se tice placila!), nikdar pa se ne izrazam absolutno. Doma ne, ne upam vzet denarja z mize. :-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: showsover ()

bbbbbb2015 ::

w0mbat je izjavil:

ma Slovenija je zelo fajn in to mi rečejo vsi, tisti ki živijo v tujini in tisti ki so bli po tujini. V sloveniji je lepo. O Romuniji pa nima smisla zgubljat besed.


Kot nekdo, ki je dal poslovodenje v Sloveniji skozi 20+ let, ustanovil podjetja v tujini, ima Slovenija naslednje pomanjkljivosti:

a) slab in arbitraren zdravstveni sistem - vplačuješ neka kobajagi zavarovanja in od tega imaš morda kak aspirin, neko resno zdravstveno varstvo pa ne
b) slab in arbitraren penzijski sistem - vplačuješ v penzijski sisterm, ki ima polno prisklednikov (ki pa svoje dobe niso vplačali) in slabo razmerje število penzionerjev/vplačevalcev
c) poslovno okolje, kjer dobiš kazen za vsako figo, ter sodni sistem, kjer nekoga ne moreš zlepa sterjati, ki ti je dolžan denar
d) neplačništvo oz. slabo plačništvo, tudi plače so za zelo visoko kvalificiran kader - slabe
e) zelo razbohoten javni sektor, ki je posledično neučinkovit
f) Slovenija kot država malo da na to, da slovenske firme dobivajo posle drugje - še Poljaki in Čehi so boljši

Vse to je posledica pač, da je država mlada in v neki tranziciji, čeprav je tranzicija boljkon ne psovka, ampak grda beseda.

Učitelj, osnovna šola, 1400€ neto plače, ne dela niti osem ur dnevno, ima dva meseca dopusta, tega praktično nikjer nisem videl v Z. Evropi. Tak učitelj sigurno živi lepo. Davčna inšpektorica, na dopustu 30+ dni, dela 4 ure dnevno - po njenih lastnih besedah - 1600€ neto plače. Sama pravi, da živi lepo.

Problem je torej, da lepo živijo ljudje, ki dobivajo neko zelo solidno plačo, za malo ali zelo malo dela.Ti vlečejo konkurenčnost Slovenije krepko dol.

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

feryz ::

Mogoče je za Slovenijo zanimivo to, da požre ogromno prevelikih davkov in od njih dobijo državljani bore malo. Res je fascinantno, kako smo lahko tako neučinkoviti na nivoju javnega sektorja. Ali pa tako kradljivi. Za državljne itak ni razlike.

PrihajaNodi ::

bbbbbb2015 je izjavil:

w0mbat je izjavil:

ma Slovenija je zelo fajn in to mi rečejo vsi, tisti ki živijo v tujini in tisti ki so bli po tujini. V sloveniji je lepo. O Romuniji pa nima smisla zgubljat besed.


Kot nekdo, ki je dal poslovodenje v Sloveniji skozi 20+ let, ustanovil podjetja v tujini, ima Slovenija naslednje pomanjkljivosti:

a) slab in arbitraren zdravstveni sistem - vplačuješ neka kobajagi zavarovanja in od tega imaš morda kak aspirin, neko resno zdravstveno varstvo pa ne
b) slab in arbitraren penzijski sistem - vplačuješ v penzijski sisterm, ki ima polno prisklednikov (ki pa svoje dobe niso vplačali) in slabo razmerje število penzionerjev/vplačevalcev
c) poslovno okolje, kjer dobiš kazen za vsako figo, ter sodni sistem, kjer nekoga ne moreš zlepa sterjati, ki ti je dolžan denar
d) neplačništvo oz. slabo plačništvo, tudi plače so za zelo visoko kvalificiran kader - slabe
e) zelo razbohoten javni sektor, ki je posledično neučinkovit
f) Slovenija kot država malo da na to, da slovenske firme dobivajo posle drugje - še Poljaki in Čehi so boljši

Vse to je posledica pač, da je država mlada in v neki tranziciji, čeprav je tranzicija boljkon ne psovka, ampak grda beseda.

Učitelj, osnovna šola, 1400EUR neto plače, ne dela niti osem ur dnevno, ima dva meseca dopusta, tega praktično nikjer nisem videl v Z. Evropi. Tak učitelj sigurno živi lepo. Davčna inšpektorica, na dopustu 30+ dni, dela 4 ure dnevno - po njenih lastnih besedah - 1600EUR neto plače. Sama pravi, da živi lepo.

Problem je torej, da lepo živijo ljudje, ki dobivajo neko zelo solidno plačo, za malo ali zelo malo dela.Ti vlečejo konkurenčnost Slovenije krepko dol.


Si kdaj opazil mlade ljudi v javni upravi? Vecinoma so tam se tisti, ki bi morali biti v penziji.

dodas lahko se tocke

g - pomankanje ali nic tujih investicij oz. podjetij. Kje bo mlada oseba po koncu faksa dobila pripravnistvo pa bog si ga vedi.
h - vsaka vas ima svojo fakulteto, ki jo placujejo davkoplacevalci - vecina od njih ni na nivoju dobre srednje sole. Ideja o super dobrem solstvu v Sloveniji propagira samo politika. Jasno, so nadarjene osebe, samo te kaj kmalu odpeketajo ven.
i - minimalna placa ali socialna podpora sta tu, tu. Boljse je da ne delas in vleces socialno kot da imas minimalno placo


Si pa lepo vse skupaj opisal.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Zgodovina sprememb…

  • odbrisal: Mavrik ()

PrihajaNodi ::

Nevem, ce je toliko problem v kolicini druzboslovcev. Arhitekti mislis da niso na zavodu? Kaj pa je perspektiven poklic v Sloveniji? Medicina? Kjer studiras do 35 leta da imas potem placo 1500 eur?
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

korenje3 ::

Edino pravilo v sloveniji je: ne delat nadur, niti pod razno. Prosti čas je drag in je bolje imeti popoldansko obrt. Ker za nadure praktično noben ne plača prispevkov, tako da dobiš tistih 15€/h, ko jih lahko doma zaslužiš 80€/h.
V sloveniji so dobre plače... sam ne ko hlapčuješ za druge. Delat na kapitalu in čim prej odpret lastno pdoetje. To je to. Svetujem vsem, ki imajo te pogoje (mislim da je srednja šola minimalno po zakonu).
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

feryz ::

So si pa policaji in vojaki krepko popravili plače pri nas. Ne glede na to, kaj vam mediji flancajo.
Sicer pa se jim je v javnem sektorju vse podrlo s soliranjem določenih panog. Lahko kmalu pričakujemo drek tudi na tem področju. To, da vse hudič jemlje, njih niti ne zanima. Ali da v službi ne delajo nič.

korenje3 ::

na 24 kur imajo itak vsi minimalca. Tako da ne nasedat. Samo uradni podatki veljajo (ki so javni za javno upravo).
Z dodatkom za epidemijo policaji dobivajo po 3900€ bruto/mesec.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

digitalcek ::

MasterTade je izjavil:

lej, 400.000 Hrvatov je v Nemčiji. Pomoje jim ni tako hudo da bi šli raje domov na zavod


V Avstriji imajo tisti, ki imajo srečo, da so na zavodu, točno DVAKRAT večje nadomestilo, kot bi imeli recimo na Hrvaškem z 10 ali 12 urami dela na dan.

Znanec, Ljubljančan, star 62 let, gor je skoraj 30 let, poznava se 25 let, se vrti po uradu za delo že več kot 5 let, srednja izobrazba, 950 evrov za javljanje na zavodu enkrat mesečno...

49106 ::

A lahko ne delaš nadur in hkrati obržiš službo. Kolegi so jih delali, tudi na podjemno pogodbo, ki je bila za delodajalca ugodnejša.

Shin ::

49106 je izjavil:

A lahko ne delaš nadur in hkrati obržiš službo.
Odvisno od pogodbe.

WizzardOfOZ ::

feryz je izjavil:

Ja, ampak za jurja plače imaš skoraj vsak vikend prase na žaru in pijanko s kolegi, izgovor niti ni važen. To si zunaj lahko samo rišeš.

Jaz imam to tukaj v sloveniji. Poleg parkrat več kot jurja plače.
Poanta je da boš spal, kakor si boš postlal. Lahko v tujini ali pa tukaj. Če si pa z malim zadovoljen, ti bo pa tukaj lepše, ker že vse imaš okoli sebe.

feryz ::

Misliš, da res? Da ga zunaj še tako biksajo, po šihtu zagrilajo in požrejo par gajb pira? Kar tako, iz ljubega dolgčasa?
Pravzaprav imaš prav, ampak le južno in vzhodno od nas.
Ljudje božji, italijanski poslovni partner, ki mu gre zelo dobro, me po Whatsapp-u kliče. Sam sebe bi požrl, če bi se lahko.

WizzardOfOZ ::

Seveda ga, tudi v nemčiji in švici. Samo je vrt ograjen, pa sosedje ne vidijo. V bloku pa tega ne počnejo, res je.

bbbbbb2015 ::

feryz je izjavil:

Misliš, da res? Da ga zunaj še tako biksajo, po šihtu zagrilajo in požrejo par gajb pira? Kar tako, iz ljubega dolgčasa?
Pravzaprav imaš prav, ampak le južno in vzhodno od nas.
Ljudje božji, italijanski poslovni partner, ki mu gre zelo dobro, me po Whatsapp-u kliče. Sam sebe bi požrl, če bi se lahko.


Tako kot zanimivost. Jaz sem tipično kupoval telefone na obroke, račun na firmo je bil tipično 200+ EUR. Sicer redko, zelo redko, ko sem hodil po Maleziji/Indonziji je bil 700+ EUR. Na mesec.

Potem sem prišel v Belgijo. Sodelavci so se pogovarjali in iz konteksta sem ugotovil, da imajo račune za mobitel 30-35EUR. Čeprav jim operater ponuja, da lahko kličejo X minut po EU,tega nočejo (če ni smrtno res potrebno - ponavadi ni). Telefone kupujejo na fakturo, oz. keš, imel sem sodelavca, ki je vedno kupoval eno generacijo star iphone.

Ugotovil sem, da so varčni pa tako, da bi se mi večina folka v Sloveniji smejala.

Potem sem pljunil v roke, za vse družinske člane, preklopili smo na enega poceni operaterja, brez obrokov in vsega ostalega, v Belgiji sem vzel Proximus, paket kot so mi ga priporočili in zreduciral vse na 30 EUR/mesec v Belgiji, ter 10EUR za moj telefon, oz. enako še za družino v Sloveniji.

Zgodovina sprememb…

StarMafijec ::

V glavnem, ni enostavnega odgovora, kje je bolje. Doma ali v tujini. Verjetno se vsakemu izplača iti že med študijem na kako izmenjavo, če si to lahko privošči. Ali pa vsaj delat za najmanj kako leto. Tujina je pa verjetno zelo zanimiva, če si tam najdeš partnerja ali partnerko ali pa službo, ki je v Sloveniji ne bi mogel dobiti.

A-242 ::

xx23 je izjavil:

Če še eno leto ne bom videl Slovenije, mi ne bo prav nič težko.


Tole je glavni point. Ce se ti domaca okolica gabi zaradi primitivizma lokalnega prebivalstva (recimo, da povezes, da so bili tudi tudi nacisti usekani na "zdravo in lepo" telo) in si morda ze videl kaksno resno mesto v tujini, ne pa samo sekret od Ljubljane (in manjse), se spokaj ven. Ne pa racunat, da bo vse z rozicami postlano itd., ce si nedruzaben zna biti bonus. Za nemcijo ti povem, da se se sosedje ne poznajo (kar ni slabo!).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: A-242 ()

galu ::

A110 je izjavil:

Je kdo šel takoj po študiju v tujino? torej recimo samo z nekaj študentskimi izkušnjami.


Da. Zaradi € in izkušenj, ki jih v Sloveniji ne morem dobiti.
Tako to gre.

HotBurek ::

Kar nekaj negativnega je napisanega o vseh slovencih. Zavedatje se, da posploševanje ni kul. Ker nismo vsi enaki.

Mene bi zanimalo sledeče. Če lahko objavite številke co2-ja iz LJ ter iz mest (v tujini), kjer sedaj živite.

Pred kratkim sem zasledil kritiko na račun kvalitete zraka v Kyiv, in se mi ti podatke zdi pomemben.

Ker če imaš keš money, potem si lahko kupiš nove amortizerje in optiko (slabe ceste), boljšo in hitrejšo zdravniško oskrbo itn.

Čist zrak v mestu si je pa težko kr tko "na privat" kupit.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

PrihajaNodi ::

Ne razumes. Slovenija je prekrasna, cudovite gore, reke, hrana. Tukaj pa se konca.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

PrihajaNodi ::

Saj ni tezko ugotoviti, da je slovenija za priviligirance in tiste s firmami beri normiranci. Vse ostalo je bolj ali manj beracenje.
#OstaniDoma
#StaiAcasa
#SpikajmoSEvsi

Mavrik ::

*khm*

Nazaj na topic o izkušnjah v tujini in ne merjenje lulčkov okoli plač učiteljev in kako zanič je Slovenija.
The truth is rarely pure and never simple.

Bojevnik ::

Mavrik je izjavil:

*khm*
Nazaj na topic o izkušnjah v tujini in ne merjenje lulčkov okoli plač učiteljev in kako zanič je Slovenija.


Hvala Mavrik za tole. Sem ze razmisljal ali pa raje poslal zs-je vsem vpletenih, ker je ze pocasi tema postajala spet ena kregarnica.
Ampak izgleda, da bom zdaj raje kar tukaj napisal ;)

pegasus je izjavil:

Prijatelji: vsi so online tako da ni sprememb.
Osamljenost je zakon, več ljudi ko spoznaš, bolj hočeš biti sam (to zame velja že od vrtca naprej).

Aja, še do konca meseca imamo odprto delovno mesto.

Odvisno od clovek, ker vsaj pri meni osameljnost ni zakon. Rabim malo druzbe. Predvsem zares dobre druzbe.
(drugace bi ze leta nazaj spokal iz Slovenije.

Hvala za oglas. Sicer trenutno ni zame, ker v stirih dneh se se sigurno ne bom odlocil.
Me pa vseeno zanima, samo toliko za obcutek (ce ni skrivnost seveda).
Koliko pa je placa (od - do)? Pa koliko so najemnine?
Drugace so mi ostale stvari, ki si jih napisal top. Narava, blizina gozda, sluzbe :)


Invictus je izjavil:



Za UK pa težko rečem, ker sem tja hodil delat samo na tedenska predavanja. Ampak, vsaj v Londonu, ko sem testiral, ni bilo problem dobiti vsaj randija za 1 drink, da se vidiš v živo. Tinder laufa/je laufal par let nazaj... Znanec je tako šel do 4-5 randijev na teden, pa ni nek lepotec. Mašel potem preko tega tudi ženo... Bi pa rekel, da je vseeno malo lažje dobiti tudi prijateljsko družbo v UK, kot Nemčiji in Belgiji.

Če si mlad in samski, je delo v tujini super. Če ne drugega, bo to super izkušnja. Samo preden se preseliš, si najdi službo. Bo veliko lažje, pa še firme, sploh malo večje, dostikrat pomagajo pri selitvi. Edina nevarnost je, da te ne bo več nazaj.


Žal je trenutno ta opcija precej v k****... Trpim :'(...


Ker si rekel, da si v London hodil samo na tedenska predevanja? Je bilo to pred ali po brexitu?
Ker kolikor sem videl na yt, je sedaj dosti tezje tam dobiti sluzbo (firma mora pozicijo prvo ponudit Anglezem, in se potem ce tam nobenega ne dobi te lahko zaposli. Nekako nekaj tem smislu sem razumel).

Zimonem je izjavil:

Nikoli živel trajno v tujini, po nekaj mesecev pa že. In nikjer v Evropi se nisem počutil osamljenega. Niti ni problem dobiti ljudi za čvekanje ali spogledovanje. Pa nisem nek hud socialnež. Še najbolj je treba pazit kam zaideš. Kaki predeli mest znajo bit nevarni.

V katerih drzavah si pa to bil? Pa koliko si bi to star?

otago je izjavil:

2015/2016 šel v Nemčijo, 2020 nazaj.

Prijatelje, znanci, ki jh imas v Sloveniji je tako. Znanke, prijateljice...se bodo oženle, imele otroke. Odpades. Prijatelji bodo sli, kakor ti po svetu ali pognali korenine doma. Ko se vrneš, te bodo veseli. Druženja se zmanjšajo na 1x na mesec ali nekajkrat na leto... odvisno kako daleč si, koliko časa lahko in želiš prebiti v Slo. Verjetno boš s kom prekinil poznanstvo, ker ti bodo jamranja "ni služb", "kako naj preživim z jurjem" prekoračila števec.

Tujina ti bo dala uvid, kaj je v Sloveniji ali drugod dobro urejeno, oz. kaj ni.

Priporočal bi mladim, 20-30, takoj po diplomi za nekaj let. Da dobiš osnovni finačni temelj (20-80k), s katerim si lahko rešiš stanovanjski problem.

Življenje v Sloveniji, delo v AT je super kompromis. Dekadenbetrieb (10 dni terena, 7 dni doma) je tudi, vsaj zame, dobra kombinacija.

Edini pomislek je, da ob vrnitvi v Slovenijo bodo tvoje izkušnje in znanja, pridobljena v tujini, manj vredna. Nimaš ustrezne socialne mreže, kot npr. sovrstnik, ki grinda za jurja v nekem biroju/ju. Ta bo hitreje menjal službo v Slo. Če naredi napako, ga bo kak sodelavec, šef kril.

Če si asocialen po defaultu, ti ne bo hudega.


Sicer na sreco sem si do sedaj izbiral take prijatelje, ki ne javkajo prevec. Ampak te razumem. Ker tudi tukaj v Sloveniji, starejsi ko si manj se vidis z njimi oz. vsak se bolj fokusira na svoje zivljenje...
Dejansko se da zasluzit 80k v parih letih? (tukaj mislim nasparati, se pravi placa - stroski, ki si predstavljam da so nekje kar visji kot pri nas).

V kerem mestu v AT pa delas, ce ni skrivnost? Ker od vseh mest, ki sem jih obiskal, se mi je najbolj vsec Dunaj (to je mesto, kjer vsak kolikor si lahko vtisa ustvaris v 4-ih dneh, bi bilo zelo lepo ziveti).
Povadi so tudi razlicne agencije za zaposlovanje tisti, ki (vsaj zaenkrat se ne) ne govorijo jezika?
Mogoce ves katera je najvecja/najbolj popularna? Ali imajo vseeno vecino preko "javnih" agencij (tako kot je pri nas npr. zavod za zaposlovanje)?

galu je izjavil:


Napaka je v predpostavki, da "prave" prijatelje izgubiš ob selitvi. Pravzaprav včasih komaj takrat vidiš, kdo ti sploh so.


Sicer se strinjam, ampak vsaj meni, da se s clovek tudi dejansko fizicno dobis, zelo veliko pomeni.

Miha29 je izjavil:



Druzbo nasel kar hitro, vclanjen v fitnes in sodelavci iz dela, tam spoznas ljudi. Drugace pa imam v Sloveniji in Avstriji najboljse prijatelje, vidimo se vec ne tolikokrat, ampak slisimo pa redno.(tnx socialna omrezja in facetime)
"Novo zivljenje" je drugacno kot v Sloveniji, zdi se mi pa, da je boljse. Sicer sem dlje v sluzbi, ampak je bolj urejeno delovno okolje, pa se placa je neprimerljiva.
Za pokojnino ti tezko povem, sem v Svici, ampak tu se mi potem izplacuje, tretji steber pa dobim izplacan, ce se odselim.


Glede na to, da si hitro dobil prijatelje. Govoris tekoce nemsko ali ste, vsaj na zacetku, komunicirali v anglescini?
Kaksna je pa drugace kultura v Svici. Ker enkrat sem bil ze tam. Place vem da so dobre, ceprav je tudi zivljenje drago.
Bil sem ze poslovno tam, sicer samo nekaj dni. Ampak kljub visokim placah (kakor je svicar pri katerem smo ziveli razlagal je tam 4000 CHF oz. 3600 EUR tam minimalec ),
so se mi tam ljudje zdeli res, ampak res zelo zaprti. Moram pa sicer omenit, da je bilo to v zelo majhnem mestu (dobrih 20k ljudi).
Predpostavljam, da je v vecjih mestih drugace? Ne vem, ker tudi iz drugih virov sem slisal, da so svicarji res zaprti in konzervativni (beri: s tujci se sigurno ne bodo druzili). Ali temu ni tako?
Vsaj tak obcutek me si ustvaril....je pa res, da so mlajse generacije drugacne...

Shegevara je izjavil:

Še ena ideja, odvisno sicer od tvojega foha, je da si zrihtaš kje v Nemčiji, UK, Švici, na Irskem službo za delo od doma. Potem si geografsko praktično neomejen. Lahko greš delat od doma nazaj v Slovenijo, če ti tam ne paše. Lahko greš delat in živet kamor ti paše.
Pred leti bi se mi tukaj verjetno smejali, ampak sedaj v korona-časih pa spet ni tak bavbav več dobit neko delo od doma, odvisno od kompetenc.

Bi pa opozoril, da ne kar na silo it v tujino samo zato ker se ti slovenci "zdijo zaplankani rovtarji". Zamenjat komplet jezik in okolje je vseeno ponavadi težje, kot dobit nove frende razen če res živiš kje v spodnjem kašlju. Verjemi, da vsi slovenci pa že niso zaplankani. :)

Mah, ce se bom odlocil za kaksen korak, se bom 100% hotel izselit. Ker ce ne drugega, sem v trenutni firmi kar zadovoljen, pa ne be kar tako za brezveve menjal.
Denar sicer zmeram prav pride, ampak v mojem primeru ni glavna motivacija.

Menjava verjamem, da je tezka. Ampak ce mi v splosnem slovenska kultura ni vsec, pa se bom potem (na dolgi rok) bolje pocutil, se splaca.
Moram pa seveda se malo premislit, ker takih odlocitev sigurno ne mislim delat iz danes na jutri.
Vem, da niso vsi "zaplankani rovtarji", ampak jih je pa zelo veliko...
Pa da ne omenjam samega nasega sistema. Sodstva, zdravstva, koliko je korupcije, laganja, nategovanja v poslu itd..

korenje3 je izjavil:


Moji bratranci vsi živijo v nemčiji, avstriji in švici.
Tisti, ki dela v avstriji dela "gradbena dela". Kasira cca 2200-2800EUR ne mesec. Najem stanovanja je pa 550EUR. Tam živi s celo družino. Pa ne zna govorit nemško, samo bosansko in slovensko.
Lahko da tam ravnajo kruto, sam je dobro plačano.

Tisti, ki delajo recimo v švici 10 let, pridejo nazaj kot podjetniki - to mislim da imajo toliko denarja da odprejo lastno podjetje. Ali pa kot investitorji. Na sploh so švicarji veliki investitorji.


Najemnina za katero mesto je to (ce ni skrivnost)?
Lahko malo bolj razlozis kaj to pomeni, da "ravnajo kruto"?


Shegevara je izjavil:

pegasus je izjavil:

Shegevara je izjavil:

Verjemi, da vsi slovenci pa že niso zaplankani. :)
Niso, a jih cela družba zelo učinkovito tišči dol. Res nezaplankane spoznaš šele zunaj.


Ma samo več imaš izbire v tujini, kot pri nas. Tu je ves catch. Vsako večje mesto v tujini ima več ljudi kot cela Slovenija in ni čudno, da bo tudi več odprtih in inspirativnih karakterjev za spoznat, kot pri nas. Procentualno smo si pa dokaj enaki. Morda so nordijske države tukaj izjema ampak sicer pa v mentaliteti podeželskih in rovtarskih ljudi ni velike razlike med Slovenijo, Nemčijo, nizozemsko...

Res je, samo vec izbire tudi pomeni, da lazje najdes ljudi s katerimi se ujames. Oz. v dolocenih primerih se bolj pomembno, se nekaterih ljudi ognes.
In pa si tudi lazje ustvaris tako zivljenje, kot tebi pase.

feryz je izjavil:

Mogoče je za Slovenijo zanimivo to, da požre ogromno prevelikih davkov in od njih dobijo državljani bore malo. Res je fascinantno, kako smo lahko tako neučinkoviti na nivoju javnega sektorja. Ali pa tako kradljivi. Za državljne itak ni razlike.

Neucinkovitost ni tako velik problem, ker to se da izboljsat. Ampak vsaj kolikor vidim/slisim se mi zdi, da se pri nas res dosti pokrade...

Kaj zdaj? A so ljudje šit, ali so vrhunski?
Oboje. Moraš znati razločevati med sodelavci in prijatelji. Vrhunski sodelavci, res dobra ekipa, a druženje z njimi izven delovnega časa z veseljem omejim na samo nujno potrebno.


Problem slovenije je, da so sodelavci tudi prijatelji. V resnici sicer niso, ampak obnašat se hočejo vsi tako. In zato je zelo malo teamov, ki res dobro shajajo.

Sicer verjetno ma vsak svoje mnenje zakaj je tako. Ampak, jaz mislim, da slovenci ne znamo normalno komunicirat en z drugim. Ni treba biti jezen na cloveka, ki se ne strinja s tabo.
Ni se treba skos nekaj povzdigovat glas ali pa celo dret na druge ljudi. Ampak izgleda da pri nas veliko ljudi, da zdej ko so pa glasni imajo pa prav ali pa da so zdej bolj pomembni...
Tudi dosti jih sploh ne razume, da ce se zderes na cloveka, pa ti on nic nazaj ne rece, da se pol strinja s tabo... Ampak, ce gremo v to debato, bi rabili kar novo temo zanjo. Tako, da mogoce da zaenkrat pustimo to pri miru

Edit: P.S. hvala vsem za resne odgovore

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bojevnik ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Selitev v tujino/Nemcijo?!? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13523302 (16836) PrimoZ_
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749918 (20054) DOOM_er
»

Vrnitev iz tujine (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11922823 (17704) dope1337

Več podobnih tem