» »

Javni razpis - dilema

Javni razpis - dilema

«
1
2

feryz ::

Ok, dileme v resnici ni. Ker ne bom storil nič. Zakaj sploh bi?

Za kaj gre? Dobil sem prošnjo znanca, ki bi rad ponudbo za moje izdelke in storitve. In sicer gre za energetsko prenovo objekta v lasti enega od ministrstev, ki ga oddajajo. Rad bi, v bistvu, kontra ponudbo. Ker jih rabi par, za podporo svoji, verjetno, že dobljeni. Poslal mi je tudi ponudbo, s katero se prijavlja na razpis.
Na prvi pogled vse ok, toda ..., vedno je toda.
Skupna vrednost razpisa, torej dela, ki se tiče mene, je malo čez 31 jurjev. Zaplete se že pri prvi postavki. Moja proizvodna cena za ponujeni kos, je malo čez 500 evrov. Z veliko sreče, to na trgu prodam za 600 evrov. Konkurenca pač. Cena, ki je v priloženi ponudbi in ki jo moram preseči, je 2250 evrov. Wtf? Ok, mogoče je napaka. Torej naredimo kompletno ponudbo, nabijemo gor 30 posto na redne prodajne cene, kar je, mimogrede, utopija da bi to tudi prodal, in pridemo na končno ceno 9800 evrov. Kako torej splezati na 31 jurjev? Že tako napihnjene cene pomnožiš z štiri in oddaš?

Brez veze. Punci sem naročil, naj vse skupaj zabriše v koš, znancu pa povedal, da se s takimi stvarmi ne ukvarjam. Dilema je sicer bila, ali pošljem pošteno ponudbo na razpis, ali vse skupaj nekam prijavim ali kaj tretjega.
Potem si pa misliš, zakaj sploh bi? Zgolj zajebeš par ljudi, ki izkoriščajo sistem, ki ne samo dopušča, ampak celo podpira tako delovanje v državi. Jaz se borim za svoj kos kruha, kolikor se da pošteno, oni se za svoj. Pošteno ali ne, to je stvar njihove vesti.
Plus, nedavne izkušnje kažejo, da prijavljanje v zvezi z državnimi organi in/ali uslužbenci, ni ravno plodno početje. V kolikor bi človek rad vsaj do penzije prigural.

Napisano je zgolj za ilustracijo morebitnim bralcem, ki mislijo, da je v tej državi vsaj kanček poštenja. Ga ni, ne glede na to, kdo je pri koritu.
Ni mi pa seveda jasno oz. dano v vpogled, kako in na koga, se bo to delilo. Vam pa lahko vsaj malo pomaga pri predstavi okrog nabav materiala. Kar je trenutno zelo aktualno.

P.S. Seveda zadev nisem zabrisal v koš. Hranim tako razpis, kot tudi prejeto ponudbo in tekst z zahtevo po kontra ponudbi. Preden začne kdo skakati z nekimi linki, izmišljenimi zgodbami in podobnim. Navsezadnje, pravijo, da čez 100 let vse prav pride.

RoccoC ::

Tole zgoraj je en velik nič. Je namenjeno le temu, da se lahko na forumu vsi skupaj jezimo. Dokler ne bo (ne bo nikoli IMO) kritične mase folka, ki bo tole prijavljal tako policiji kot medijem z vsemi relevantnimi podatki bo enako kot dosedaj oziroma vedno slabše.

P.s.: pa verjamem vsako besedo zgoraj napisano, ker je to tudi po mojim izkušnjah modus operandi v državnih službah, podjetjih. Se je zgodilo tudi meni, le da vse ustno.

GupeM ::

Torej ti s svojo ponudbo prideš na 9800 eur, če prav razumem?

Oddaj ponudbo za 15.000 in namesto kolega naredi ti. Zaslužil boš cca 5.000 eur več kot ocenjuješ, pa še voluharja boš zajebal.

jukoz ::

RoccoC je izjavil:


P.s.: pa verjamem vsako besedo zgoraj napisano, ker je to tudi po mojim izkušnjah modus operandi v državnih službah, podjetjih. Se je zgodilo tudi meni, le da vse ustno.


Pa ne samo v javnih in državnih. V privat je isto če ne še huje, če je firma dovolj velika in se lahko odgovornost dovolj hitro izgubi.

Saj ste programerji, niste nikoli delali kakšnega kosa projekta, ki nikomur ne služi, je pa zahteva v dokumentaciji. Pa vsi uporabniki vedo, da nima smisla, samo vodstvo ne.

RoccoC ::

No moje izkušnje glede večjih privat podjetij, tudi mednarodnih korporacij so drugačne. Pa 90% delam za te. Še nikoli mi v takšnih podjetjih ni nekdo prišel na idejo za kontra ponudbo, da bi spravil nekaj predragega not. Ali da bi nekaj brezveze predrago naredil in bi si z naročnikom potalala. Medtem pa v podjetjih v državni lasti in v javnih podjetjih je bilo in je tega precej, če ne ogromno

zmaugy ::

Na razpise, kjer bi morala biti moja ponudba zgolj za številko, se nisem nikoli prijavljal. Ko jebe barabe skorumpirane.
Sem pa enkrat oddal ponudbo v eno mega državno firmo v tujini, kjer so imeli seveda ene hude pogoje glede plačila, reklamacij in podobnega sranja, bili so pa znani kot ne najbolj solidni.
Moja ponudba je bila - plačilo avans in reklamacije zgolj x dni od prejema (s tem sem izključil imaginarno indirektno škodo po nekaj mesecih). In ekstra klavzula, ki je v bistvu povedala, da se poserjem na njihove splošne razpisne pogoje in da je my way or the highway.
In so sprejeli in plačali v naprej. In nobenih težav.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

jukoz ::

Kako si potalajo ne vem. Sem pa naredil že kar nekaj "informacijskih spomenikov", ki jih noben nikoli ni uporabljal. Pa videl veliko naročil za nove telefone, tablice, prenosnike itd.

zmaugy je izjavil:


Moja ponudba je bila - plačilo avans in reklamacije zgolj x dni od prejema (s tem sem izključil indirektno škodo po nekaj mesecih). In ekstra klavzula, ki je v bistvu povedala, da se poserjem na njihove splošne razpisne pogoje in da je my way or the highway.
In so sprejeli in plačali v naprej. In nobenih težav.


Ja, smešni so ko ugotovijo da te rabijo, avanse plačajo na potekle in neveljavne ponudbe =)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

feryz ::

RoccoC je izjavil:

Tole zgoraj je en velik nič. Je namenjeno le temu, da se lahko na forumu vsi skupaj jezimo. Dokler ne bo (ne bo nikoli IMO) kritične mase folka, ki bo tole prijavljal tako policiji kot medijem z vsemi relevantnimi podatki bo enako kot dosedaj oziroma vedno slabše.

P.s.: pa verjamem vsako besedo zgoraj napisano, ker je to tudi po mojim izkušnjah modus operandi v državnih službah, podjetjih. Se je zgodilo tudi meni, le da vse ustno.
Da ne bo pomote, naši politiki imajo krasen izrek. Ni vsaka svinjarija kriminalno dejanje. Zato verjetno tudi to ni. Če je fikus sposoben pridobiti le 4x višje cene od realnih, potem bo pač izbral med temi.
Trgovina je itak borba, kdo bo koga nategnil. Prodajalec kupca ali obratno.
Problem je le, da je danes 80 letna mamka sposobna pridobiti 20 ponudb, realnih in jo nategnejo zgolj z minimalnimi tolerancami, tukaj pa gre za v nebo vpijajoč primer. Poleg tega je bistvo vedno očem skrito.
Sam recimo ne verjamem, da je birokrat dejansko tako neumen, obstajajo namreč tudi priporočene cene, ampak gre za nekaj drugega.

jukoz ::

feryz je izjavil:


Sam recimo ne verjamem, da je birokrat dejansko tako neumen, obstajajo namreč tudi priporočene cene, ampak gre za nekaj drugega.


Birokrat imaš šefa, ta šef pa svojega šefa... In ne šef nekje je rekel, da mora ta in ta dobiti posel. In ga dobi.

WhiteAngel ::

feryz je izjavil:

Skupna vrednost razpisa, torej dela, ki se tiče mene, je malo čez 31 jurjev. Zaplete se že pri prvi postavki. Moja proizvodna cena za ponujeni kos, je malo čez 500 evrov. Z veliko sreče, to na trgu prodam za 600 evrov. Konkurenca pač. Cena, ki je v priloženi ponudbi in ki jo moram preseči, je 2250 evrov. Wtf? Ok, mogoče je napaka. Torej naredimo kompletno ponudbo, nabijemo gor 30 posto na redne prodajne cene, kar je, mimogrede, utopija da bi to tudi prodal, in pridemo na končno ceno 9800 evrov.


Narobe interpretiraš. Kakšne protiponudbe bodo, ne veš. Skupna vrednost razpisa je lahko 31k, ampak to še nič ne pomeni glede oddaje ponudb. Veš samo, da če bo več kot 31k, bodo razpis ponovili in nihče ne bo izbran.

Okapi ::

feryz je izjavil:

Ok, dileme v resnici ni. Ker ne bom storil nič. Zakaj sploh bi?

S tem, ko ne storiš nič, si enako kriv, kot tisti, ki izkorišča sistem. Oba sodelujeta pri korupciji, to, da ti samo pasivno, in da od tega nič nimaš, te niti najmanj ne opere krivde.

feryz ::

Si spregledal, da ni dokazljivo kriminal!?
Je pa dokazljivo svinjarija.

no comment ::

Namesto, da bi z lahkoto zaslužil 100% več kot sicer, evo mene, tule jamram na sloteku...

zmaugy ::

Okapi je izjavil:

feryz je izjavil:

Ok, dileme v resnici ni. Ker ne bom storil nič. Zakaj sploh bi?

S tem, ko ne storiš nič, si enako kriv, kot tisti, ki izkorišča sistem. Oba sodelujeta pri korupciji, to, da ti samo pasivno, in da od tega nič nimaš, te niti najmanj ne opere krivde.


Ne. Niti slučajno. Enostavno ne moreš teh dveh reči izenačiti. Dokler je to potencialni konec kariere, ker je korupcija tako razpasena, ne moreš s prstom kazati na naključne mimoidoče in jim govoriti, da so enako krivi, ker ne prijavijo tega, kar vidijo kot tisti, ki dejansko kriminal izvajajo in od njega profitirajo.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

AndrejS ::

Rečeš mu da mu za 2000€ izdelaš protiponudbo.

zmaugy ::

AndrejS je izjavil:

Rečeš mu da mu za 2000€ izdelaš protiponudbo.

Ampak potem bi pa dejansko bil. enako kriv kot tisti, ki prirejajo razpis.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

UganiKdo ::

zmaugy je izjavil:

Okapi je izjavil:

feryz je izjavil:

Ok, dileme v resnici ni. Ker ne bom storil nič. Zakaj sploh bi?

S tem, ko ne storiš nič, si enako kriv, kot tisti, ki izkorišča sistem. Oba sodelujeta pri korupciji, to, da ti samo pasivno, in da od tega nič nimaš, te niti najmanj ne opere krivde.


Ne. Niti slučajno. Enostavno ne moreš teh dveh reči izenačiti. Dokler je to potencialni konec kariere, ker je korupcija tako razpasena, ne moreš s prstom kazati na naključne mimoidoče in jim govoriti, da so enako krivi, ker ne prijavijo tega, kar vidijo kot tisti, ki dejansko kriminal izvajajo in od njega profitirajo.

“The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.” ― Edmund Burke

zmaugy ::

Res je. Ampak krivda ni enaka.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

UganiKdo ::

Dejansko je krivda (moralna, ne pravno formalna) tistega, ki nič ne naredi večja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: UganiKdo ()

inferno666 ::

Toleranca do korupcije je v slo zelo visoka. Skoraj vsak Slovenec, tudi če se ima za zelo poštenega, je kdaj plačal gradbinca mimo računa, podkupil gospo na občini, da je dobil prej gradbeno, itd...

Ker pa misli da je pošten, potem seveda pametuje, kako so drugi večji korupterji, kot on, da država nič ne stori, itd... Realno bi se vsak posameznik lahko boril proti korupciji v svojem majhnem obsegu, ampak bi ga to stalo ali v resourcih (času, denarju). Malo je takih da bi bili tako principalni.

Matevz96 ::

WhiteAngel je izjavil:

feryz je izjavil:

Skupna vrednost razpisa, torej dela, ki se tiče mene, je malo čez 31 jurjev. Zaplete se že pri prvi postavki. Moja proizvodna cena za ponujeni kos, je malo čez 500 evrov. Z veliko sreče, to na trgu prodam za 600 evrov. Konkurenca pač. Cena, ki je v priloženi ponudbi in ki jo moram preseči, je 2250 evrov. Wtf? Ok, mogoče je napaka. Torej naredimo kompletno ponudbo, nabijemo gor 30 posto na redne prodajne cene, kar je, mimogrede, utopija da bi to tudi prodal, in pridemo na končno ceno 9800 evrov.


Narobe interpretiraš. Kakšne protiponudbe bodo, ne veš. Skupna vrednost razpisa je lahko 31k, ampak to še nič ne pomeni glede oddaje ponudb. Veš samo, da če bo več kot 31k, bodo razpis ponovili in nihče ne bo izbran.


Točno to, ocenjene vrednosti so ponavadi bolj kot ne privlečene za lase. Prava vrednost se pokaže pri odpiranju ponudb in nič prej. Možno da bo blizu teh 31k povsem možno je pa tudi da bo priletel nek padalec za 5k z vprašljivo kvaliteto ampak bo ker je razpis ponavadi nesposobno napisan vseeno dobil posel.
#hooldthedoor

borisk ::

Moja izkušnja z javnimi razpisi je takšna.

iz javnega podjetja so nas našli, prosili, pridite na ogled, in podajte ponudbo, zelo bi želeli če date ponudbo. Rečemo ok, bomo zrihtali, porabim 14 dni za ponudbo in oddam (cca 400k€). odpiranje je bilo elektronsko, vidim da je znana lokalna firma1 prešišala znano lokalno firmo2 za 2k€ ponudbe pa v rangu 220k€. Ok, si rečem, nekaj vedo, kar jaz ne. Ker je precej specifičen posel, ponudim storitve firmi1 ker imamo precej redek stroj, in vem da ga oni nimajo. Rečejo, ja, fino, itak ne bomo delali tako kot je v razpisni dokumentaciji, bom poenostavili itd, tole nam do delala firma2!!
Na konc so rabili 2 meseca da so začeli delati, če so konc pa niti ne vem...

v glavnem, če imaš slučajno javni razpis, na katerega se nihče ne prijavi, potem imaš možnost da boš delal za normalen denar, drugače pa se dela za najbolj poden denar, potem pa se sprašujemo, zakaj se kr naprej nekaj popravlja, ker je cena edini faktor....

nekikr ::

To je bolj izjema kot pravilo. Pravo pravilo pa je, da so razpisi oddani znancem. Ko se je pred leti znanec zaposlil pri dvornemu dobavitelju UKC za IT je takole rekel, citiram: "prideva jaz (kot ekonomist) in naš ITjevec in potem skupaj z njimi (UKC) napišemo razpis". Da bo ustrezal točno tisti računalnik, točno tisti printer, točno tisti kabel in prav absolutno noben drug. Ja, nič novega nisem povedal, vsi to vemo in tudi ko gospod miličnik kdaj to preiskuje vidi, da je bilo vse čisto. Kako pa naj bi Dr. uporabljal kakšno drugo miško kot točno tisto, ki jo lahko dobavi le eno in edino podjetje v Sloveniji.
Jaz brez problema napišem kontra ponudbo kot uslugo kakšnemu kolegu, da dobi pošten posel z javno upravo. Zakaj pa ne. Konec koncev bo pač zaslužil nekaj več za dejansko opravljeno delo, skupno pa bistveno manj kot dobijo uslužbenci tam dodatkov ali kot se veliki zmenijo za ceno kilometra železnice ali kakšnega bloka tam nekje. Ja, ja, čisto isto je, vsi smo enaki. Prav, bo imel pa še mali človek kaj od skupne kraje, ne samo velika organizirana politična mafija.

Rupa ::

Že pred desetletji se je v šali opisovalo nekatere tovrstne takratne posle (prirejeno in skrajšano):
Potrebno je postaviti ograjo na ministrstvu. Pozovejo obrtnike, da pogledajo, izmerijo in potem oddajo ponudbo.
Pride Bosanec, premeri s koraki in pravi, da bo to okoli 3.000€.
Pride drugi obrtnik z laptopom in laserskim merilcem, izmeri in pravi 5.000€.
Pride model brez opreme v kravati, niti ne pogleda in pravi 13.000€.
Naročnika zanima, od kje taka ocena brez meritev.
"5000€ zate, 5000€ zame in 3.000 za Bosanca, da bo naredil".

On-topic: to so zoprne zadeve, krivega se počutiš, če kaj narediš ali pa ne.
Sam nisem ljubitelj metod, ki se jih uporablja pri poslovanju države, me pa občasno pogreje, če kdo pljuva čez javni sektor in se tolče po prsih, kako se to dela "v gospodarstvu", kjer potem večino denarja poberejo ravno z mahinacijami pri poslovanju z državo, so pa prepričani, kako so oni pošteno uspeli kot gospodarstveniki.

telexdell ::

feryz je izjavil:

...In sicer gre za energetsko prenovo objekta v lasti enega od ministrstev, ki ga oddajajo....


Nekaj v vsej zgodbi ne štima. Čeprav je minister je objekt njegov. Mar njegov objekt obnavlja država? Če je temu tako je to kriminalno, ne glede na ponujeno ceno (tudi OP-jevih 9 jurjev bi bil kriminal). Če pa to obnavlja minister s svojim denarjem- zakaj bi hotel nekaj tako preplačati?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

kixs ::

telexdell je izjavil:

feryz je izjavil:

...In sicer gre za energetsko prenovo objekta v lasti enega od ministrstev, ki ga oddajajo....


Nekaj v vsej zgodbi ne štima. Čeprav je minister je objekt njegov. Mar njegov objekt obnavlja država? Če je temu tako je to kriminalno, ne glede na ponujeno ceno (tudi OP-jevih 9 jurjev bi bil kriminal). Če pa to obnavlja minister s svojim denarjem- zakaj bi hotel nekaj tako preplačati?


Od kje si zdaj to ven potegnil?? Drzava je lastnik, drzava obnavlja. Za drzavo pa narocajo usluzbenci...

GupeM ::

Verjetno je slabo prebral. Objekt ni v lasti ministra, ampak v lasti ministrstva.

feryz ::

Kjer je volja, tam je pot, pravijo. Volje seveda ni.
Ker je polno blebetanja o nabavi zaščitnega materiala, bi človek, logično in naivno, pričakoval izredno kontrolo FURS-a pri vseh, ki so prejeli malo večji znesek iz tega naslova. En medletni in en, drugo leto, ob izdelavi bilance. Verjetno bi ugotovil, ali plačevanje velikih svetovalnih pogodb, ali nabavljanje kakšnih čudnih stvari ala "zafira II" in podobno.
Ne verjamem, da bodo ostali na firmah ogromni dobički, ker to bi bilo skrajno glupo.
Ampak, vidi boga, FURS se bo točno tem v širokem loku izognil. Kdo bi vedel zakaj?

HulkHogan ::

Lahko daš ponudbo za 5 centov, pa bo biznis še zmeraj dobil le ta tvoj znanec. Javne ponudbe se daja po vezah ne glede na ceno in kvaliteto. Ta ki da ponudbo pa pričakuje tudi kakšen prispevek nazaj, seveda na privat račun, zato moraš v punudbi zmeraj upoštevati poleg dela in materiala še par jurčkov za darilo.

judoka ::

Stvari se tako delajo v SLO odkar obstaja drzava. Da ne bo pomote, takih tehnik z bs ponudbami se ne poslozujejo le tisti ki delajo z
javno upravo, temvec tudi marsikdo na trgu. Ce imas znance iz iste industrije (konkukrenca) je to enostavno in koristi vsem razen koncnim potrosnikom.
Je pa simpaticno da kdo se misli da obstaja neko postenje.

Utk ::

inferno666 je izjavil:

Toleranca do korupcije je v slo zelo visoka. Skoraj vsak Slovenec, tudi če se ima za zelo poštenega, je kdaj plačal gradbinca mimo računa, podkupil gospo na občini, da je dobil prej gradbeno, itd...

Ker pa misli da je pošten, potem seveda pametuje, kako so drugi večji korupterji, kot on, da država nič ne stori, itd... Realno bi se vsak posameznik lahko boril proti korupciji v svojem majhnem obsegu, ampak bi ga to stalo ali v resourcih (času, denarju). Malo je takih da bi bili tako principalni.

Jaz sem ta davek že plačal, zdaj se trudim pa s prvim odstavkom...je treba nekako pokrit izgubo zarad drugega. Jebiga, če država ni poštena, ne moreš bit niti ti. Bi bil bedak. In ja, jaz lahko, ker nisem država, sodniki, uradniki, policaji itd. pa so država in oni bi morali bit najprej pošteni, potem bomo tudi mi.

bbbbbb2015 ::

feryz je izjavil:

Ok, dileme v resnici ni. Ker ne bom storil nič. Zakaj sploh bi?

Za kaj gre? Dobil sem prošnjo znanca, ki bi rad ponudbo za moje izdelke in storitve. In sicer gre za energetsko prenovo objekta v lasti enega od ministrstev, ki ga oddajajo. Rad bi, v bistvu, kontra ponudbo. Ker jih rabi par, za podporo svoji, verjetno, že dobljeni. Poslal mi je tudi ponudbo, s katero se prijavlja na razpis.
Na prvi pogled vse ok, toda ..., vedno je toda.
Skupna vrednost razpisa, torej dela, ki se tiče mene, je malo čez 31 jurjev. Zaplete se že pri prvi postavki. Moja proizvodna cena za ponujeni kos, je malo čez 500 evrov.


Predlagam ti, da živiš po principu "Živi in pusti živeti". To, kar so te sicer prosili, je kaznivo dejanje. Konkurenca se ne sme dogovarjati.

Drugače pa je tako... Jaz o delu in kaj ponudba drugih vsebuje, ne sodim. Če je treba, sestavim lastno ponudbo, kot jaz misim, da je prav. Če imam možnost, pred oddajo ponudbe, če imam možnost preštudirati tujo ponudbo, ki je bila sprejeta s strani naročnika (npr. za periodična dela).

Ti pa povem, da mora sicer ponudba, ampak prav vsaka ponudba, vsebovati tudi kritje stroškov pridobitve posla. To je lahko ena sama sekunda, kar je zastonj, lahko pa se to vleče, pa so noter kosila, pa službene poti, pa še in še.

Slovenski javni sektor je sicer obupno skorumpiran, to se pač vidi po tem, da na mnogo IT projektov pride ena sama ponudba. Vendar se meni ni potrebno spuščati na ta nivo, pa dosegam zelo visoke cene. Ravno, da se ne bi videlo iz helikopterja, da je zadeva zrežirana do obisti, se potem režirajo kontra ponudbe.

Jaz v glavnem delam za tujce, ter se ne ukvarjam s slovenskim IT trgom.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Je pa treba omeniti, da večinoma pri takih zadevah - čeprav zgornji primer precej smrdi po tem - niti ne gre za korupcijo, ampak za praktičnost/enostavnost.

Precej lažje je delati z nekom, ki ga poznaš, ki pozna dobro tvojo situacijo (sistem, infrastrukturo, whatever) in za katerega veš, da bo kvalitetno opravil svoje, kot če moraš vsakič posebej iskati dobavitelje.

Poznam kar nekaj ljudi v JU in včasih je kar teror nabaviti že kakšne banalne zadeve, ker morajo vedno - tudi takrat, ko jim po zakonu ne bi bilo še treba - pridobiti še dve primerljivi ponudbi.

Tako kot da bi hotel v trgovino po Milko, pa si misliš "ok, grem v Mercator, ker je čez cesto, pa gužve ni". JOK!!! V Hoferju je čokolada "Primabella" 1 eur ceneje. Moraš vzeti tisto, nima veze, če je zanič.

Tisti, ki se zakona držijo, potem pridejo do takih nesmiselnih situacij, kot npr. policija, ki je nabavila povsem zanič pnevmatike, ker so bile pač najcenejše.

Ne vem pa, kako bi - tudi s spremebo zakonodaje - to lahko rešil. Morda kvečjemu neka centralna služba, ki bi imela strokovnjake, ki bi pregledovali in/ali pridobivali ponudbe za vse ustanove. MJU za določene zadeve to počne, samo vse skupaj je tega precej malo.

bbbbbb2015 ::

darkolord je izjavil:

Je pa treba omeniti, da večinoma pri takih zadevah - čeprav zgornji primer precej smrdi po tem - niti ne gre za korupcijo, ampak za praktičnost/enostavnost.

Tisti, ki se zakona držijo, potem pridejo do takih nesmiselnih situacij, kot npr. policija, ki je nabavila povsem zanič pnevmatike, ker so bile pač najcenejše.

Ne vem pa, kako bi - tudi s spremebo zakonodaje - to lahko rešil. Morda kvečjemu neka centralna služba, ki bi imela strokovnjake, ki bi pregledovali in/ali pridobivali ponudbe za vse ustanove. MJU za določene zadeve to počne, samo vse skupaj je tega precej malo.


Nakladaš. Pnevmatike so počile, ker niso bile pravilno napumpane:
https://www.policija.si/index.php/compo...

Pa saj je nam na službenem Cliotu počila guma, pa je bila Bridgestone. Lassa gume dela Bridgestone. Kdo misliš, da jih dela? Veverice?

Za vsako naročilo striktno razpis, več ponudb, izbira po merilih, praviloma najcenejša. Da ne bo zopet kakšen zajeb z Excelom. Drobnjakarska merila, da mora biti škatla PCja točno od mm do mm, ter imeti 7 USB portov, 6 ne zadošča, 8 je preveč - je znamenje korupcije, ne skrbnega gospodarja.

Zgodovina sprememb…

darkolord ::

Saj ni važen točno ta primer, takih je veliko. Menda je vsakomur jasno, da če je glavni (ali sploh edini) kriterij cena, bo velik delež blaga in storitev pač temu primernih, beri slabih.

V večini ustanov nimajo strokovnjakov na vseh področjih, na katerih nabavljajo, da bi lahko pripravili kvalitetna merila za izbor. Potem pa pač nekaj sami najdejo in priredijo naročilo temu. Saj se strinjam, da to ni OK, samo je pa razumljivo, zakaj to počno, in ne pomeni nujno (ali sploh v znatnem deležu) korupcije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: darkolord ()

Matevz96 ::

darkolord je izjavil:

Je pa treba omeniti, da večinoma pri takih zadevah - čeprav zgornji primer precej smrdi po tem - niti ne gre za korupcijo, ampak za praktičnost/enostavnost.

Precej lažje je delati z nekom, ki ga poznaš, ki pozna dobro tvojo situacijo (sistem, infrastrukturo, whatever) in za katerega veš, da bo kvalitetno opravil svoje, kot če moraš vsakič posebej iskati dobavitelje.

Poznam kar nekaj ljudi v JU in včasih je kar teror nabaviti že kakšne banalne zadeve, ker morajo vedno - tudi takrat, ko jim po zakonu ne bi bilo še treba - pridobiti še dve primerljivi ponudbi.

Tako kot da bi hotel v trgovino po Milko, pa si misliš "ok, grem v Mercator, ker je čez cesto, pa gužve ni". JOK!!! V Hoferju je čokolada "Primabella" 1 eur ceneje. Moraš vzeti tisto, nima veze, če je zanič.

Tisti, ki se zakona držijo, potem pridejo do takih nesmiselnih situacij, kot npr. policija, ki je nabavila povsem zanič pnevmatike, ker so bile pač najcenejše.

Ne vem pa, kako bi - tudi s spremebo zakonodaje - to lahko rešil. Morda kvečjemu neka centralna služba, ki bi imela strokovnjake, ki bi pregledovali in/ali pridobivali ponudbe za vse ustanove. MJU za določene zadeve to počne, samo vse skupaj je tega precej malo.


Brez problema bi dali pod zahteve pri nakupu poleg dimenzije še druge specifikacije gume kot so naprimer lastnosti na mokri ceni, ali pa še bolje da guma doseže oznako "zelo priporočamo" na AMZS testu pnevmatik. Če pa je razpis slabo napisan pa je tako kot je. Osebno vem za primer javnega razpisa kjer je bila edini pogoj le cena. Zmagal je ponudnik s ceno, ki ni zadoščala niti za pokritje osnovnih stroškov (šlo je za vzdrževanje cest, pokrili ne bi niti nafte), kaj se je zgodilo? Naročnik je plačeval še več kot leta prej saj je izvajalec potreboval dvakrat toliko ur kot je bilo v prejšnih letih. Naročnik se je pritoževal vendar bil prelen da bi razdrl pogodbo...
#hooldthedoor

WhiteAngel ::

nekikr je izjavil:

To je bolj izjema kot pravilo. Pravo pravilo pa je, da so razpisi oddani znancem. Ko se je pred leti znanec zaposlil pri dvornemu dobavitelju UKC za IT je takole rekel, citiram: "prideva jaz (kot ekonomist) in naš ITjevec in potem skupaj z njimi (UKC) napišemo razpis". Da bo ustrezal točno tisti računalnik, točno tisti printer, točno tisti kabel in prav absolutno noben drug. Ja, nič novega nisem povedal, vsi to vemo in tudi ko gospod miličnik kdaj to preiskuje vidi, da je bilo vse čisto. Kako pa naj bi Dr. uporabljal kakšno drugo miško kot točno tisto, ki jo lahko dobavi le eno in edino podjetje v Sloveniji.


Iz prve roke lahko rečem, da je ravno v IT-ju ogromna razlika med npr. Delli in med doma sestavljenimi računalniki za workstation, prenosniki, tudi strežniki, ki po nekaj letih odletijo zaradi slabega hlajenja/napajalnika. Smo že v razpise npr. specifične mere ohišij dajali, da je samo Dell bil lahko izbran. Katera štacuna postane dvorni dobavitelj, je pa potem v bistvu vseeno.

nekikr ::

ogromna razlika med npr. Delli in med doma sestavljenimi računalniki za workstation

Doma sestavljeno se ne more prijaviti na razpis, ker nima ustreznega certifikata, ki ga računalniki potrebujejo.

tudi strežniki, ki po nekaj letih odletijo zaradi slabega hlajenja/napajalnika.

Če se to zgodi v času garancije se pač popravi. Če lahko vsak Big Bang ponuja podaljšano garancijo 5 let, zakaj je javni sektor tako nesposoben, da ne more izpogajati vsaj enakih pogojev?
Kot drugo pa je letna amortizacija IT opreme 50% in praviloma se prenosniki in ostala zaželena roba odpisujejo po dveh letih in šenkujejo zaposlenim (tistim, pri koritu, seveda).

Smo že v razpise npr. specifične mere ohišij dajali

Seveda. HP računalnik je tako slab, da se takoj pokvari, zato jih po svetu prodajo samo nekaj deset milijonov? Pa za info: tudi Dell ni vsak dober. Dober je le tisti, ki ga lahko dobavi samo ena in edina firma v Sloveniji.

Katera štacuna postane dvorni dobavitelj, je pa potem v bistvu vseeno.

Res je vseeno, ker je tako ali tako lahko samo ena. Se poskrbi s tem, da se zapiše mere ohišja :)

Glugy ::

No sej takih kvazi privatnikov imaš kr nekaj. Imajo veze pri državnem denarju. Pol pa te isti ljudje s prstom kažejo češ: jz si "na trgu" z trdnim delom služim plačo; vi pa v javnem sektorju sam sedite cele dneve pa čakate da bo konc delavnika. Ogromn podjetij ne bi preživelo brez državne "pomoči" aka nepotizma/korupcije/poznanstev.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Glugy ()

bbbbbb2015 ::

WhiteAngel je izjavil:

nekikr je izjavil:

To je bolj izjema kot pravilo. Pravo pravilo pa je, da so razpisi oddani znancem. Ko se je pred leti znanec zaposlil pri dvornemu dobavitelju UKC za IT je takole rekel, citiram: "prideva jaz (kot ekonomist) in naš ITjevec in potem skupaj z njimi (UKC) napišemo razpis". Da bo ustrezal točno tisti računalnik, točno tisti printer, točno tisti kabel in prav absolutno noben drug. Ja, nič novega nisem povedal, vsi to vemo in tudi ko gospod miličnik kdaj to preiskuje vidi, da je bilo vse čisto. Kako pa naj bi Dr. uporabljal kakšno drugo miško kot točno tisto, ki jo lahko dobavi le eno in edino podjetje v Sloveniji.


Iz prve roke lahko rečem, da je ravno v IT-ju ogromna razlika med npr. Delli in med doma sestavljenimi računalniki za workstation, prenosniki, tudi strežniki, ki po nekaj letih odletijo zaradi slabega hlajenja/napajalnika. Smo že v razpise npr. specifične mere ohišij dajali, da je samo Dell bil lahko izbran. Katera štacuna postane dvorni dobavitelj, je pa potem v bistvu vseeno.


A daj daj, nakladaš, da glava peče. Kot prvič, že vsaj 10 če ne 15 let nihče ne sestavlja PCjev "doma". Delal sem z Delli, pa s HPji, pa z IBMi. Ta hip se vrti pri nas IBM x 3550, star 10 let, brezhibno dela, samo servisi so potrebni.

Kot drugič, dobavitelj pri principalu "napove" razpis. Kar se zgodi je, da nihče drug ne more dobiti točno tega materiala, v teh količinah, samo izbrani dobavitelj.

Enkrat si poglej razpis v Nemčiji, za kakšno šolo ali bolnico. Imajo nivo računalnikov, ter MINIMALNE zahteve, kjer ni dimenzij škatel in podobnih neumnosti. Za kvaliteto se ponavadi navaja MTBF, ter si lahko zbereš mission kritical, enterprise, workgroup ali kakšno drugo kvaliteto opreme.

Zato in tudi zato je slovenski javni sektor tako neučinkovit in posledično drag.

feryz ::

Dobro, če smo že pri IT, doma imam učiteljico. Pred cca. sedmimi leti so jim dali prenosnike. Probook, bla, bla.
Nekaj let je šlo, potem je začela jamrati, da brzina nije baš nešto. Materiala je bilo čedalje več gor.
Težila je v šoli, ampak so ji rekli, da je to, to. Torej sem ji jaz kupil še eno palčko RAM-a, 500 SSD, vrgel noter, dal gor 64 bitne winse in je bil mir.
Letos pa se je zakompliciralo. Ker ga več in nujno rabi, delo od doma in te gluposti. Najprej je ugotovila, da je baterija popolnoma hin. Za nameček je še mačka zgrizla ekran zgoraj, zato se je po celem narisala mavrica.
Reče v šoli, da rabi novega. Ni problema, so jih ravno deset dobili za delo od doma in ji dali enega. Jaz se jašem, prenašam material, uredim in ji ga dam. Poizkusi delati, pičkaraj ne gre nikamor. Pizdi name, jaz se nekaj mučim, ampak od jajc za 500 evrov, kao, ne bo čudežev.
Torej spet teži v šoli, tam ji povejo da so za zdaj nakupi pokurjeni in naj si pomaga s tem. Doma joka, torej sem naročil novo baterijo in nov ekran za HP. 7 let star!!! Poštimam, naša se preseli nazaj na staro kišto in je vsa hepi. Una jajca je nesla v šolo, da jih da nazaj, tam pa so ji povedali, da je že poknjiženo nanjo, vračati nima kaj, naj ga pač nuca par let.
Žal so res taka jajca, da niti mulca nočeta gledati tube na njem. Totalni krš. Torej leži nekje v stanovanju, niti ne vemo kje in bo tako dočakal bridko smrt oz. reciklažo.
Informatik v šoli je pa cenjen, ker je uspel zagotoviti prenosnike za krizne čase. Problem je le, ker jih lahko rabijo le tisti, ki jih ne rabijo. Ostali pa jih porabijo kot v reklami, namesto dile za meso tolčt.

nekikr ::

Ja, splošno znano je, da učiteljice v šoli rabijo 24GB RAMA, NVME SSD, 16 jedrni procesor itd. Kako naj le na prenosniku za 500€ naredi powerpoint.
Take bi morali zbrcati na cesto.

feryz ::

Če jaz rabim za gledanje Netflixa notebook za jurja sedemsto, potem res ne vem, zakaj učitelji ne bi dobili nečesa, kar vsaj približno dela. Če se že gredo zapravljanje denarja. Kar goni ti razne zume in podobne
oslarije na prenosniku, ki zgolj za odprtje kroma rabi 15 sekund. Wordov enostranski dokument pa mu da dela že krepko preko pol minute.
Po tvoje je očitno boljše, da se kupi 10 prenosnikov, se jih da v omare in naprej goni sedem let stare. Ker drugega itak ne rabijo.

100 ljudi, sto čudi. Ni čudno, da ne pridemo skupaj.

Utk ::

Ah nekdo jim je podtaknu prenosnike brez ssdja. Nek bedak je pa to podpisal.

nekikr ::

Najbrž sta pravilni odtenek sive barve ohišja in njegova dimenzija ustrezala razpisu.

Sicer imajo pa tisti za 500€ že lepo 256GB SSDje notri in so povsem dovolj dobri, tudi če ga nimajo, da lahko ena učiteljica odpre en word file. Ker na drugi strani imaš pa razne fakultete in inštitute, kjer je potrebno porabiti celotni fond denarja za tisto leto. In potem kolega, ki dela tam, hodi od sobe do sebe in sprašuje kaj še rabijo, da bodo zapravili tisti denar. Posledično pride do tega, da tam en referent dobi prenosnik za tisočaka in pol, ker...no, je treba porabiti denar.

GupeM ::

Ne, danes je prenosnik brez SSD res praktično neuporaben. Se ne da delat. Ves software se zanaša na to, da je v kišti SSD, zato zadeve delajo še počasneje, kot so pred SSD-ji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GupeM ()

nekikr ::

Seveda, seveda. Pa 16 jedrni procesor mora biti, če ne Word samo vsako tretjo vrstico prikazuje.

GupeM ::

nekikr je izjavil:

Seveda, seveda. Pa 16 jedrni procesor mora biti, če ne Word samo vsako tretjo vrstico prikazuje.

To so pa ti rekel. SSD je danes pač nuja, pa če je procesor še tako počasen, rama malo, grafična slaba ... Brez SSD-ja se danes res ne da več normalno delati.

DePalmo ::

Tudi punca je že jambrala nad novimi prenosniki v šoli. Sicer ga še nisem videl, je pa rekla da baterija zdrži do največ pol ure. Worda! Še moj stari, odsluženi, programerski oz. gaming, laptop s slabo kitajsko baterijo zdrži dve uri, če si pogumen in ga ko padejo procenti na 0, ponovno zalaufaš, dobiš še vsaj pol ure ... ampak lahko crkne kadarkoli.

Sem za njo kupoval laptopa kako leto nazaj in za 500e se dobi veliko krša in sem se namatral da sem ji kupil solidnega. Njena želja je sicer bila do 300e, kar je pa samo poden od podna in ni za kupit.

Utk ::

Kupiš katergakoli za 500 evrov in dodaš ssd. To pa res ni nek problem. Jaz imam doma nek 5 let star krš za 300 evrov z naknadnim ssd. Ne bom reku, da je raketa, ampak da se normalno surfat, pisat, itd. Sigurno je bolj odziven od vsakega za 500 evrov in 5400 obrati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Utk ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Poslanci, ki kradejo. Kako? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12225039 (19137) otago
»

Načelo ekonomičnosti

Oddelek: Loža
4212279 (10984) alexa-lol
»

Prenosniki za DZ (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Problemi človeštva
44550359 (41263) enadvatri
»

Vložena pobuda za revizijo in preučitev suma konflikta interesov in korupcije pri pos (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
9631389 (28735) Markoff

Več podobnih tem