» »

Električni projekt za mulca

Električni projekt za mulca

teflon ::

Rabil bi nasvet, kakšnega projekta se naj lotim z mulcem. Ta bo imel 13 in je seveda poln idej, zadnjič je razdrl nek radio, vmes mi razdira računalnike, zadnjič je enega, sicer crknjenega, razstavil v prafaktorje in ga sestavil nazaj. Vmes malo lota, uspešno pa že zna vreči ven varovalko.

Ampak za zimsko sezono bi rad si omislil kak projekt, ki ga lahko delava v bajti. Ali imate kak predlog za kak električni "kit", ki bi bil večdnevni izziv. Razmišljal sem o kakem DIY Boomboxu, toda štacune za dele (ojačevalec, zvočniki) so vse ali na Kitajskem ali ZDA in se mi ne da d'rkati s carino. Če kdo pozna kako EU štacuno, kjer se po normalnih cenah nabavijo sestavni deli, se priporočam.

Prav tako poznam one Conradove sete za sestavljanje, ampak je precej bogo. Tudi elektro pionir ipd ni za tako velike mulce. Rabil bi kaj večjega. Od robotike poznam Lego Mindstorms, tega ima dovolj, a po mojem rabi kako spajkanje, prišraufati kak vijak ... Mulc sicer obožuje tehniko v šoli, ampak letos jim prenavljajo učilnico in bodo se šli tehniko s teoretičnega stališča?!?!

Potreboval bi nek projekt, kjer lahko mulc doda veliko dodatne vrednosti z ročnim delom in pa da je končen izdelek nekako uporaben. Če ima kdo kako idejo, se res priporočam (no, pa kako štacuno za take zadeve)

svecka ::

Vprašaj ga kaj ga zanima in naj se loti projekta....daljinski nadzor nad kamero za opazovanje okolice/živali, varovanje hiše, tracking avta, živali...programiranje smart krmilnikov za radijatorje/ogrevanje,.....uproabne stvari ki ga bodo veselile. programljive LED luči itd. Al pa naj sestavi igralni avtomat za domaa (emlator varianta). posamezni proejtki so dolgi po 1 mesec dela.

111111111111 ::

Mogoče kak DIY 3d printer?
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.

svecka ::

evo 3d printer je zanimiva zadeva +1

ali pa kakšno napravo za graviranje.

teflon ::

Hvala za odgovora. Zanima ga ... no, vse in nič. Pač, najstnik.

@svecka: v glavi imam kak pixel zaslon, recimo tole, a moram res preveriti komponente. Kak 16x16 bi bil kul, 32x32 pa sploh. Ali imamo pri nas kako štacuno, kjer lahko nabavim vse?

@111.. : 3D printer bi bil okay, nekaj izkušenj imava. Ali kdo priporoča kak model? Pred leti sem že sestavljal enega, zato upam, da je kak napredek.

Imela sva mikro CNC router (podobno gravuri), a je bilo toliko dela z nastavitvami, da enostavno ni šlo. Ko sem ga poštudiral, je bilo že pozno zvečer in do naslednjič sem pozabil za kaj se je šlo. 3D printer je tozadevno veliko bolj hvaležna naprava.

IL_DIAVOLO ::

HotBurek ::

- voki toki za privat friend club
- FM radio, in naj gor postavi svojo radisjko postajo (če ga miličniki dobijo, itak ne bo aresta za njega)
- mogoče kakšni drugi lovilci frekvnec (npr. GSM)

- branje podatkov iz statelitov (satelitske slike svoje lastne bajte)

- robotska kosilnica za okrog bajte

- light show projekt novo leto 2021
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: HotBurek ()

Silici ::

Mogoče temlej, ki bo dal inspiracijo:
https://www.electronicshub.org/arduino-...

mirator ::

teflon je izjavil:

Rabil bi nasvet, kakšnega projekta se naj lotim z mulcem. Ta bo imel 13 in je seveda poln idej, zadnjič je razdrl nek radio, vmes mi razdira računalnike, zadnjič je enega, sicer crknjenega, razstavil v prafaktorje in ga sestavil nazaj. Vmes malo lota, uspešno pa že zna vreči ven varovalko.

Ampak za zimsko sezono bi rad si omislil kak projekt, ki ga lahko delava v bajti. Ali imate kak predlog za kak električni "kit", ki bi bil večdnevni izziv. Razmišljal sem o kakem DIY Boomboxu, toda štacune za dele (ojačevalec, zvočniki) so vse ali na Kitajskem ali ZDA in se mi ne da d'rkati s carino. Če kdo pozna kako EU štacuno, kjer se po normalnih cenah nabavijo sestavni deli, se priporočam.

Prav tako poznam one Conradove sete za sestavljanje, ampak je precej bogo. Tudi elektro pionir ipd ni za tako velike mulce. Rabil bi kaj večjega. Od robotike poznam Lego Mindstorms, tega ima dovolj, a po mojem rabi kako spajkanje, prišraufati kak vijak ... Mulc sicer obožuje tehniko v šoli, ampak letos jim prenavljajo učilnico in bodo se šli tehniko s teoretičnega stališča?!?!

Potreboval bi nek projekt, kjer lahko mulc doda veliko dodatne vrednosti z ročnim delom in pa da je končen izdelek nekako uporaben. Če ima kdo kako idejo, se res priporočam (no, pa kako štacuno za take zadeve)

Težka bo. Očitno imaš sina, ki te že pri 13-ih prekaša. Rešitve ne boš našel na tem forumu ampak pri razredničarki v šoli. Če je res tako nadarjen, potem bo lahko šel v kakšen poseben program.
Ali pa, če si pri denarju, mu kupi profesionalno opremo za raziskovanje elektrotehnike: merilne instrumente, osciloscop, serije uporov različnih moči,kondenzatorjev, diod, tranzistorjev, tiristorjev, diacov itd. Ogromno stvari je, ki bi jih lahko nadebudnež preiskoval, raziskoval in tudi našel kakšno uporabno zadevo.

Ales ::

Imaš doma kaj podobnega delavnici? Kaj približno je na voljo od orodja? Tudi kaj za obdelavo lesa?

ajfon ::

Še z moje strani par projektov, ki sem jih delal, mogoče kaj inspiracije:

-1500w električni skiro
-kot že omenjeno: 3D printer
-diy DC usmernik
- Bluetooth speaker (kak TDA7498)
-Električn pecikl
-CNC rezkalni stroj
-DIY FPV quadrocopter/letalo

-naj pove kaj ga veseli, ter gradita na tem.. Ko bo izdelal stvar ki si jo želi je učinek x10 XD.

pegasus ::

Modelarstvo, robotika.

mchaber ::

.

DOOM_er ::

imho bi bil 3d printer popolna zadeva. Če bo ustvarjal kaj v prihodnje ga bo slej kot prej rabil. Modeliranje je simpl in ga 13 letnik po hitrem postopku osvoji. Printanje bo pa tudi naštudiral sam.
Robots will steal your job. But that's OK

          ::

Jaz sem z mojimi naredil 3D printer. Model, ki sem ga delal, ni bil poceni (cca. 1000€) ter potreboval sem že narejen printer, da smo natisnili dele. Lahko kupiš tudi Lego Mindstorms, kjer bo potem sam ustvarjal po mili volji. Dobra možnost je tudi protoboard, ki je bil omenjen zgoraj, Arduino ter nekaj ledic, senzorjev, servotov, ...

Zimonem ::

Precej projektov na USA in kitajskem je brez carine. Za podobno reč plačaš v conradu x3.

Superboyy ::

Komponente večinoma kupujem na farnellu.

Pri nas je dobro založena tudi IC elektronika.

Projekt, ki si ga omenjal z 16x16 pixli je zabaven, ampak ko boš začel računat stroške bo hitro ratalo drago (in ne vem, če je ravno cilj, da ciniš 250 enakih kompletov).

Malo si poglej arduino projekte - imaš dosti zabavnih projektov pa še elemente malo spoznava tamal. Nabaviš si senzor kit, par arduinotov, breadboard z žičkami, komplet osnovnih komponent (upori, diode, tranzistorji, stikala), kak grafični display.

Za 100 eur pomoje dobiš že dost.

Recimo primer namenskega kita:
https://www.ebay.co.uk/itm/Arduino-Kit-...

Seveda lahko namesto breadboarda delaš na protoboardu in ciniš komponente gor.

Pomoje prej zmanjka časa kot idej. Malo poscrollaj na: https://create.arduino.cc/projecthub/

IL_DIAVOLO ::

Ce bi res rad sestavil pravo vezje, pa lahko to kar si testiral na ploscici spraviš v pravo tiskano vezje.

Jaz se imam danes doma termometer na usb, ko smo ga delali v srednji 8-)

          ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce bi res rad sestavil pravo vezje, pa lahko to kar si testiral na ploscici spraviš v pravo tiskano vezje.

Jaz se imam danes doma termometer na usb, ko smo ga delali v srednji 8-)


Ha, ha, ko sem bil jaz v srednji, smo imeli le COM in LPT priključke. Na vzporednem vmesniku smo delali D/A pretvornik, da se je potem dobilo malo boljši zvok (sicer le mono).

Darko! ::

Jest sem se kot mulc igral z Eletropionirjem od Mehanotehnike Izola :)

Tisti brnač sem zapakiral v leseno ohišje, vgradil baterijo (kasneje napajalnik), navrtal luknje, vgradil žarnice; vsako žarnico s svojo napeljavo povezal do stikala na vratih ali oknu, ki sta ga sestavljali dve ploščici (ena na podboju in druga na krilu) ter feder iz kemičnega svinčnika.
Ko si vrata ali okno odprl, je feder stisnil na ploščico in vzpostavil tokokrog.
Ekola - bila je alarmna naprava, ki je od odprtju vrat brnela in z lučko kazala, katera vrata ali okno je odprto 8-)


Če imata delavnico, kjer lahko odrežeta kakšen kos lesa, pa zalepita še mal furnirja čez, pa lahko sestavita kakšno zvočno omarico. Mulc bo tako ali tako počasi začel nabijat muzko. Dizajni od Troels Gravesena so dobro dokumentirani, niso pa glih poceni:

http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudsp...

Kasneje pa lahko sestavita še feršterkar.
(če se ne odločta za take, ki imajo feršterkar že vrajen, npr. http://www.troelsgravesen.dk/Ekta-2D.htm )

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Darko! ()

WhiteAngel ::

miha98 ::

Naaj zašvasa nekaj.. kako konstrukcijo ali kaj... nekaj kar rabite pri hiši... ali kaj popravi...

teflon ::

Hvala za odgovore. Veliko koristnih predlogov. Sicer je vmes crknila šola, tako da bodo aktivnosti namenjene temu (pri nas šola na daljavo poteka precej na daleč, tako od učencev, zooma in računalnika).

Prvo bo verjetno padel kak Arduino komplet. Res niso dragi zato kar prinašajo. Pa še kaj novega se nauči(m). V prihodnosti pa kak raspberry ...
Tudi 3D printer ni švoh ideja, ker mora sam modelirat (Fusion ipd.)

Hvala vsem!

Uporabnik ::

If You Don\'t Stand for Something, You\'ll Fall for Anything

BigWhale ::

teflon je izjavil:

Prvo bo verjetno padel kak Arduino komplet. Res niso dragi zato kar prinašajo. Pa še kaj novega se nauči(m). V prihodnosti pa kak raspberry ...


Arduino komplete si lahko pogledas na AliExpress, jih je kar nekaj zanimivih.

V tem stilu:

https://www.aliexpress.com/item/4000518...

Za par deset dolarjev dobis kr soliden komplet stvari in se ne rabis zafrkavat s tem, da sam isces stvari.

pero50 ::

če imaš sam s tem kaj več izkušenj, mu nabavi 5 crknenih xboxbov / ali ps/3, in mu pomagaj najti napake da se jih usposobi. Na youtubu sem enkrat videl to, in mislim da jih je usposobil cca 60% nazaj. Kakega ima potem lahko zase, zraven pa lahko še zasluži kak € s prodajo popravljenih. Ni pa to za začetnika če recimo sploh ne ve kaj dela :D

WizzardOfOZ ::

BigWhale je izjavil:

teflon je izjavil:

Prvo bo verjetno padel kak Arduino komplet. Res niso dragi zato kar prinašajo. Pa še kaj novega se nauči(m). V prihodnosti pa kak raspberry ...


Arduino komplete si lahko pogledas na AliExpress, jih je kar nekaj zanimivih.

V tem stilu:

https://www.aliexpress.com/item/4000518...

Za par deset dolarjev dobis kr soliden komplet stvari in se ne rabis zafrkavat s tem, da sam isces stvari.


Banngood ima tudi kr nekaj teh kompletov:
https://www.banggood.com/search/arduino...

Zgodovina sprememb…

prowb ::

Uporabnik je izjavil:

Top zadeva https://www.circuitmess.com/


Tole sm js nabavil - naslednji mesec bi naj dobil prvi paket in javim kako kaj deluje :)

Drugače za zvočniške zadeve lahko vzameš kaj pri sounduimport.eu - ni čisto poceni, ampak vseeno je ugodno in tudi dobro izbiro komponent imajo.

111111111111 ::

Sicer imaš v naslovu električni projekt morda pa bo vseeno zanimivo.

Jaz sem s svojimi mulci naredil tole:
Topljenje aluminija:
Izdelava kalupa:

Smo pa prosjačli po odpadu za pločevnike, cela žlahta je zbirala za nas. :D

Mi smo namesto mačke iz stiropora izdelali konico sulice in naredili kalup, potem pa vsakemu vlili svojo, narezali palice in izdelali sulice. :)

Mogoče, če boš kdaj se lotil. :D
Če prisloniš uho na vroč šporhet, lahko zavohaš kak si fuknjen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

3d tiskalnik (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Kaj kupiti
2295351608 (1313) MacGyver141
»

Back to robotika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
172457 (1723)    -S\/\/-  
»

Izdelava iger za otroke

Oddelek: Programska oprema
182130 (1547) TheBlueOne
»

Programiranje preprostega robota

Oddelek: Programiranje
204672 (3939) Rias Gremory
»

Makerbot Digitizer: 3D-skener

Oddelek: Novice / Modifikacije
339154 (7083) Rudolf

Več podobnih tem