» »

Dioda

Dioda

Blup ::

Delam nekaj in ustavilo se je pri postavitvi diode... kako je prav obrnejna dioda... ali naj tok teče proti črti ali od črte naprej?!?

Blup
:\

slawc ::

imas shemo? tok tece tako kot kaze puscica, torej
plus --->|----- minus
crta je na katodi, torej minusu
LP, Slawc

Blup ::



Ne štekam čist tvojga odgovora...
""""""" _______
------|_____|_|-------- (tisti """"""""" niso nč... sam "distančnik da pride vse lepo v vrsto)

evo... tkole zgleda dioda.... je črne barve in na desni (na skici) je črta.... iz katere smeri naj pride + ... iz leve ali desne? Če prav razumem naj pride iz leve? Sem prav razumel?

Blup
:\

Zgodovina sprememb…

  • zavarovalo slike: OwcA ()

Azrael ::

V tvojem primeru diodi spoji tako, da sta črtici oz. obročka na diodah vezani v skupno točko, ki potem pelje na ventilator. Diodi pa imaš zato, da signalizacija z LED diodami dela pravilno. Bi pa predlagal, če imaš enaki diodi za signalizacijo napetosti, da uporabiš 470 ohmski upor za 5V diodo, da bo svetilnost enaka. Imaš pa mogoče še en problem: ali ti bo ventilator zanesljivo štartal in deloval na 4.4V (5V - 0.6V = padec napetosti na diodi) ?
Predlagam ti, da malo pobrskaj po člankih na forumu kjer so bili narisani spoji stikal in izbereš verzijo, kjer preklapljaš med 12 in 7V napajanjem ventilatorjev. Stvar je v tem, da velika večina 12V ventilatorjev ima najnižjo štartno napetost 6V!

LP, Azrael

P.S. Plus pride z leve, če gledaš sliko, ki si jo narisal.
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

frenk ::

azrael:jest mam 12cm vent ki dela na 12V in pokuri 10.2W, pa rab za zagon le prbližno 3 volte:)

Blup ::

Najlepša hvala obema!!!

Blup
:\

Azrael ::

Frenk, tukaj gre za varnost in zanesljivost delovanja. Kot praviš, 120 ventilator za 12V, ti že dela pri malo več kot 3V. Verjamem, ker mi je 24V 120 ventilator štartal na 8V. Dobro, ampak je treba pomisliti naprej ali bo ta ventilator štartal pri taki nizki napetosti tudi, ko se bo na njem nabral prah ali pa se bo zaradi vročine in delovanja postaralo mazivo v ležajih, ali pa bo okolica malo prehladna in posledično bo mazivo trše?
Moraš pa še upoštevati, da je pri zelo nizkih obratih tudi pretok zraka (pre)majhen.To je še en problem in tudi razlaga zakaj je večina tovarniških regulatorjev vrtljajev ne znižuje napetosti ventilatorjev pod 7V. BTW: Moje osebno mnenje je, da je 7V, še najbolj primerna napetost za 12V ventilatorje, drugače je kmalu preveč hrupa.
Nekoč je bil Slo-tech.

egomez ::

Jaz imam tudi približno tako vezane ventilatorje in nimam nobenih problemov.
Res se mi je ene dvakrat zgodilo da ventilator ni štrartal, pa sem ga zagnal na višji napetosti, potem pa preklopil na nižjo in se je veselo vrtel naprej.

Pudding ::

Voltaza ventilatorja je obratno sorazmerna z njegovo okrasno vrednostjo.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Star, na novo sestavljen računalnik se ne zbudi

Oddelek: Pomoč in nasveti
162776 (2030) fosil
»

Kakšne potenciometre? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13712441 (10609) Azrael
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511178 (9242) SodVina
»

Šalterji...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111616 (1473) T0RN4D0
»

Fan Cold Start Problem 8-)

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
141272 (1049) blazp88

Več podobnih tem