» »

Šalterji...

Šalterji...

CrustyDOD ::

Ker mam 2 venta in sta kr glasna, še posebi ponoči :) sem se odločil da naredim šalterje po članku...

Kar me zanima je to, ali sta ta šalter in pa ta šalter, dejansko različna po št. priklučkov ali je samo tako narisano? Eden ima 6 komadov eden pa samo 3...

Še vezava šalterjev, kaj je bolše ali je isto:
1. iz molexa gre 12V in 5V v pri šalter, iz prvega v drugega itd...
2. iz molexa gre vsak 12V in 5V direktno na svoj šalter...
Je kera od teh dveh vezav sploh možna? A morm še kaj vmes dat, če hočem več šalterjev na en molex spravt?

Azrael ::

Ti dve shemi, za kateri si dal linka, se razlikujeta samo po tem, da imaš enkrat zraven še Lediko za signalizacijo, enkrat pa je brez nje.

Če imaš več stikal jih lahko brez skrbi priklopiš na en molex konektor.

Mogoče ti bo ta tema v pomoč: Klik!

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

CrustyDOD ::

thx Azrael!

CrustyDOD ::

Še neki me muč!

Povezava, ni mi jasno kako je zvezano tam pri stikalu...

Sem točno tako zvezal kot je narisano, na 12V iz stikala sem dal upor, ki gre na LED diodo, poleg tega sem dal na diodo (one way) takoj na začetku (tam kjer se stikata upor in stikalo). Isto sem naredil pri 5V in potem obe Diodi (one way) dal na žičko, ki gre v vent (rdečo). nule pa gresta sam na LED diodi in potem v vent.

rezultat pa je, ne dela... kaj je narobe?

Enako velja za tale načrt, ki mi dela normalno, toda na sliki sta rdeči žički, ki gresta iz stikala 12V in 5V povezani skupaj in gresta potem v ventilator. Ne dela tako kot je narisano, ampak tako, da rdečo žičko, ki gre v ventilator se samo priklopi na sredni prikluček na stikalu in potem zadeva dela...

Zakaj je tako narisano ali naj bi bilo to kr samo od sebe jasno, da je treba rdečo žičko priklopit na sredino (0)? Nisem AC/DC :), tako da prosim za razlago, če se da ne na AC/DC način :))

Azrael ::

Za prvi načrt, si diode(navadne usmerniške) obrnil prav ? Samo če sklepam po drugem vprašanju je ves tvoj problem, da imaš malo drugačna stikala, kot so narisana na načrtih.

Ne ostane ti drugega, kot da točno ugotoviš med katerimi priključki stikala je stik, odvisno od položaja stikala in temu primerno priklopiš.To boš ugotoviš z ohmmetrom (multimetrom), če ga imaš ali z preprosto pripravo, ki jo narediš iz baterijske svetilke, ki ji iz njenega stikala potegneš ven 2 žici tako, da kadar skleneš žici, žarnica zasveti.

Preveri vse kombinacije kontaktov in glej med katreimi je stik (ohmmeter kaže praktično 0 ali žarnica sveti). To narediš pri vseh položajih stikala. Ugotovitve si zapiši ali označi.

To delaš takrat ko je to tvoje vezje izklopljeno iz računalnika, ker v nasprotnem, posebej pri varianti z baterijo, lahko kaj uničiš, pa z baterijo tudi ne preizkušaj ledik brez preduporov, ker gredo lahko v franže.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

CrustyDOD ::

Azrael, evo tuki je načrt, ki ga sedaj uporablam za premikat in dela (seveda brez LED):
Slika...

Če stikalo dam gor (12V), dobi sredni izhod 12V, in dela vent na 12V, enako velja za 5V...

Kako sedaj notri dat dve ledice? Sprobal sem glih že vse načine, pa enkrat nič ne gori, enkrat obe gorita... na srečo pa še nič nisem skuril... :D

Kašn načrt bi bil dobrodošel...

Azrael ::

Takole dodaj LEDike:



Zgornja LED prikazuje 5V delovanje, spodnja pa 12V. Upor pri LEDikah naj bo 1k.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Azrael ()

CrustyDOD ::

Sorry ampak kaj predstavlja 2 LED lučki? Če sem prav razbral jih sploh ni... jest vidim samo upora, led (oneway)
Miscommunication maybe? :D ali moje neznanje :\

Sem prav prebral tale načrt: na 12V gre upor, led (oneway) potem se to priklopi na srednji izhod od stikala, kje točno mora biti LED lučka (vem samo to, da se eno žičko od LED lučke priklopi na črno žico (0V)
in pa na 5V gre led (oneway), upor in priklop na srednji izhod, kje se priklopi LED lučka?

to bi bilo vse zaenkrat :))

m.i.h.a. ::

Evo definicija LED:
Light Emitting Diode, an electronic device that lights up when electricity is passed through it


Če se ne motim, so upori na shemi pravokotne oblike, LED diode pa tista kraca s puščico.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m.i.h.a. ()

CrustyDOD ::

če se jest ne motim je trikotnik navadn led, ki pušča tok samo v eno smer in NE LED dioda... but i may be wrong >:D

Azrael ::

OK se opravičujem, preveč časa sem že v štromarskem poslu, da pozabljam na začetnike...

LED je kratica in v njej D pomeni diodo zato se navadno ne piše LED dioda ampak samo LED, pač manj tipkanja.

Znak za diode je tista puščica, narisano z znaki direktno s tipkovnice:
--I>I--

dioda pa prevaja tok samo v tisto smer, kot kaže puščica.

Pravokotnik predstavlja upor, oba znaka sta standardna na shemah.

Kako dela ta signalizacija (glej shemo!) ?

Ko je stikalo v položaju za 12V, je zgornja LED + upor prevezana s kontakti stikala in ne sveti, spodnja LED + upor pa je priklopljena na napajanje ventilatorja 12V in 5V linijo iz molexa in ima napetost 7V in sveti.

Ko je stikalo v položaju 5V, je zgornja LED + upor priklopljena na 12V(molex) in 5V, ki napaja ventilator, napetost na tej kombinaciji ravno tako 7V in LED sveti, spodnja kombinacija LED in upor je stikalom prevezana in ne sveti.

Ne vem ali ti to kaj pomaga, drugače pa kar vprašaj.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

T0RN4D0 ::

Hm, zakaj se mi zdi, da se vsak tedn (mogoče 14 dni?) odpre nova tema o šalterjih? :D

(sej mene ne moti...)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako namestiti stikala in ventilacijo?

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
51266 (1231) BluPhenix
»

stikalo na ključ

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
72160 (2072) Azrael
»

ventilator

Oddelek: Pomoč in nasveti
5781 (733) c0dehunter
»

vezava potenciometra

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
125853 (5747) Spajky
»

Stikala za ventilatorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312704 (2216) T0RN4D0

Več podobnih tem