» »

Fan Cold Start Problem 8-)

Fan Cold Start Problem 8-)

T0RN4D0 ::

No, v kompu mam kr tko pod grafično (bo pršu na svoje mesto v roku 14 dni, moram dobit mrežco pa dremla prej>:D ) en 120mm ventilator, prkloplen na molex… kable sem tak premešu, da je zvezan na 5V linijo…

Je pa en problemček: ko vžgem comp, se tist ventilator ne zbudi najbolš… Ga je treba mal pipnt, pol pa del čist normalno. :8)


No, jst sem mal razmišlu, pa sem dognal, da bi se to najbrž dal rešt s kondenzatorjem… 8-) al se motim? Enostavno vmes bi zvezu en kondi in ko bi se v njem nabralo malo naboja, bi to pol pognal, pol je pa itaq vse v redu. :))

No mene zanima, če bi to deloval in kak kondi bi prbližn rabu, al sem ustrelu kozla? :\



lep pozdrav
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

zlabo ::

Se mi zdi da je 5V za 120mm fan malo premalo, probi na 7V

T0RN4D0 ::

ja bi reku da ni velik, sam jst k dobim dremla bom še mal napajalca razrezu a tko, naredu bom silent mašino8-)

zato je za en tak prezračevalni vent 5V zaenkrat dost.. je 2ball bearing... tak draga zadeva, ma da ma 5 V dost>:D

A ma kdo kao idejo za kondenzator?

drugač bom pa mal eksperimentiru... mam en tak konjski (sicer samo 16uF:'( ) kondi... bom vidu
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Spajky ::

SpajkyWare Solutions TM : moja stran: pod elektro/fanStuff-I na koncu članka; pravkar dodano samo za Tornado Boy-a ... :-) ... sem se potrudu ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

T0RN4D0 ::




:8) ehm... a si te ne zdi, da si mal zakompliciru? al mora bit tak?:\

kr neki tiste diode usmerniške... jst bi dal sam enga kondija pa mir :)

ah ja... :|

pa to maš še neki na 7v pa to8-O


ps: upam da ne zameriš, k sem slikco nalimu
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Azrael ::

Vent dela na:

7V - 0.6V - 0.6V = 5.8 V

( 0.6V, padec napetosti na 1 diodi).

Upor mora biti, ker se v nasprotnem kondenzator po izklopu dolgo ne izprazni in pri ponovnem vklopu nebi imel nobene koristi od njega.

Kondenzator dela takole, je shramba električne energije. Ko je prazen, teče vanj velik tok. dokler se ne napolni in ko je napolnjen, je tok skozenj praktično 0. Nekako tako: v prazen žakelj gre na začetrku veliko, bolj se polni, manj gre noter.

To vezje izkorišča ta pojav. Ko vklopiš, je kondenztor prazen in predstavlja skoraj kratek stik. Ventilator zato dobi 11.4V, kar je vsekakor dovoljk za štart, v teku nekaj sekund se kondenzator napolni in potem se ventilator napaja s 5.8V.

Kolega je par let nazaj naredil nekaj podobnega za ventilator na 486, vendar je Spajky-jeva ideja boljša, bolj zanesljiva.

Bom prilepil sliko...

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

T0RN4D0 ::

aha... vem kaj je kondi ja, sam nisem tčn vedu kak deluje...


raj ne povem kak sem si predstavlu, zdej vidim da tista moja teorija ni najbol logična (bla)

hum... sej en tak kondi mam na enem razbitem napajalcu... sam tisti dve diodici kupim pa uporček pa lahk nardim :)

ql
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Azrael ::

Slika, kako je kolega zvezal, zelo tehnično narisano... M je motor, se pravi ventilator...

 http://delta.sloweb.net/1f7np0_Vent.gif

http://delta.sloweb.net/1f7np0_Vent.gif



Upor je določil tako, da je ventilator imel ~7V, kondi pa je dal 1000 ali 2200uF 16V. Problem te vezave je, da se ventilator, ko se zapaca s prahom, vrti vedno počasneje, (ima vedno večjo porabo in zaradi upora vedno nižjo napetost), pri Spajky- jevem evem načtu pa je napetost vsaj približno stalna, ne glede na obremenitev.

Tisti moj opis delovanja kondenzatorja je zelo poenostavljen, pri kakšnem hudem profesorju imaš z njim lahko težave, preverjeno.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

T0RN4D0 ::

aja, pa še neki sem razmišlu... ker jst bi kable najmanj čimbol pr mir pustu (ne bi jih razrezu) tko da sem študiru; namesto 2 tistih diod bi lahko dal en uporček al pa neki... pa samo na eno stran... la pa dve tisti diodi na eno stran... :)


al pa ''spodi'' bi lahko dal samo na 5V tist kondi pa upor pa bi blo, a ne? al preveč sthroma pojeta?

hummm, al bom pa najprej raj probu na 7V, najbrž bo še najbolš... če ne pa v akcijo:D
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

T0RN4D0 ::

heeh... mal prepozn sm objavu... no če bi dal namest na 7 na 5V bi delovalo?
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Azrael ::

Verjetno bo delovalo BP. Varianta priklopa na 7V je tudi najbolj simpl, rabiš samo ustrezen molex konektor, ki ga priklopiš na ventilator in potem vse skupaj na prost priključek iz napajalnika in to je to. BTW. Jaz imam tudi večino ventilatorjev na 7V (razen za CPU) in vse lepo dela.
Moški molex konektorji se dobijo vsaj v HTE (baje ~70 SIT komad), če jih ni spet zmanjkalo. Ko greš v nabavo vzemi sa seboj mušter (vzorec), kaj rabiš, ker je v resnici Molex tovarnas, ki dela malo morje različnih konektorjev, tako da bodo prodajalci vedeli, točno kaj hočeš.

LP, Azrael
Nekoč je bil Slo-tech.

T0RN4D0 ::

sej ta ventilator je že na molexu original... jst sem sam zaenju kable, tak da pol vštekaš pa je na 5V zvezano8-)

jih bom pa še mal premešu, pa bo :)
(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

Spajky ::

Na tisti moji shemi se lahko spusti tisto zgornjo diodo (vent bo dubu cca.3/4 volta več - 6,3V), ma ostalo MORA bit tako, ker čene zadeva ne funkcionira!!! Poleg tega pa moram omenit, da se lahko zgodi, da npr. vent, ki sicer starta na 7V ko je PSU upaljen, noče na vseh Psu startat niti na 7V ko pržgeš mašino. če ima PSU slow rise voltaže pri vklopu z zamikom in ne da takoj ful napajanj (zašcite v njem)!. Jest sem tako doživel z mojim starim NB fanom in zdajšnjim PSU in sem moral implementirat samo za ta fan zelo podobno shemo kot je tista zgoraj!

Narisal sem pa tko, ker je Tornado Boy očitno hotel furat vent na samo 5V in en vent in je tako najbolj enostavno in z malo deli in sigurno! No ja, obstaja še enostavnejša varijanta z serijsko vezavo vent-žarnica-12V ... :-))) ... ma ni najbolj prikladna ... 8-)
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

T0RN4D0 ::

evo.. sem tud jst zdej naredu si tega boosterja, samo z eno diodo....

(\__/) This is Bunny. Copy and paste bunny
(='.'=) into your signature to help him gain
(")_(") world domination.

blazp88 ::

no ja .....


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšne potenciometre? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
13712450 (10618) Azrael
»

Homemade fan controler (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9511184 (9248) SodVina
»

Stikala za ventilatorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312705 (2217) T0RN4D0
»

Vent na manj ko t 12V?!?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
221542 (1272) Azrael
»

moč napajalnika

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
181722 (1520) jest10

Več podobnih tem