» »

RaÄunalnik ne zazna zunanjega trdega diska

RaÄunalnik ne zazna zunanjega trdega diska

helpme ::

Zdravo.

Prosil bi za pomoč. Namreč kar zlepa ne morem pridi do vsebi na zunanjem disku. Imam disk WD Elements in ko ga priklopim lučka na njem gori običajno. V Mojem računalniku se sploh ne pojavi ikona diska. V Disk Managementu disk sicer zazna, vendar zahteva inicializacijo



Če kar koli od ponujenega izberem, mi napiše:



Hvala za pomoč.

solatko ::

Z diskom je nekaj narobe. Si ga izklopil brez varnega načina, ko je še kaj pisal?
Naredi clone diska in potem poizkušaj vrnit vsebino, če so šli samo datotečni podatki, ne bo problema.
Delo krepa človeka

mtosev ::

Preveri, ce ni disk hin. Preberi smart podatke, ce pise, ce je disk ok al ne.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

tetriandoch ::

Lahko namestiš kar WD-jev data lifeguard. Pogeldaš SMART in izvedeš lahko še dodatne teste.

helpme ::

mtosev je izjavil:

Preveri, ce ni disk hin. Preberi smart podatke, ce pise, ce je disk ok al ne.



solatko ::

https://duckduckgo.com/?q=current+pendi...

Poglej, če boš našel kakšno rešitev.
Delo krepa človeka

gddr85 ::

probaj naprej na večih usb portih, če se normalno pojavi..

solatko ::

Čim manj probavaj in čim prej naredi clone diska, če hočeš še kaj reševati.
Delo krepa človeka

helpme ::

gddr85 je izjavil:

probaj naprej na večih usb portih, če se normalno pojavi..


Tud to sem sprobal, vendar je povsod isto.

Kvinta ::

Tak je blo pri meni enako to je nekaj z USB porti narobe vsaj v mojem primeru je blo naj ti tu nekdo razloži ,ko se bolj spozna na to .... pri meni je recimo ,če sem na drugi računalnik ali smartphone ali tablico priključo normalno delalo samo na PC z Win Xp ni šlo :)
A.C.A.B

imagodei ::

solatko je izjavil:

Čim manj probavaj in čim prej naredi clone diska, če hočeš še kaj reševati.

"Clone" diska? >:D
- Hoc est qui sumus -

helpme ::

Kvinta je izjavil:

Tak je blo pri meni enako to je nekaj z USB porti narobe vsaj v mojem primeru je blo naj ti tu nekdo razloži ,ko se bolj spozna na to .... pri meni je recimo ,če sem na drugi računalnik ali smartphone ali tablico priključo normalno delalo samo na PC z Win Xp ni šlo :)


Nevem če je v portih problem... Sem probal tudi na drugem računalniku in je še vedno enak problem.

sloxl8 ::

Imam podobno težavo. Disk zazna (Windows vpraša, kaj naj naredi s pogonom), ko ga priklopim na USB, ko pa kliknem pogon v Explorerju, pa javi, da ga ne more prebrati. Ko zaženem CrystalDiskInfo, ta javi, da je stanje "Good", spodaj pa ni nobene napake.

CHKDSK je pomagal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: sloxl8 ()

solatko ::

imagodei - Kaj ti ni jasno?:P
Delo krepa človeka

Vuli ::

kako boš kloniral, če ni niti particije postavljene?!
jaz bi probal low level format, hd sentinel ima opcijo,da ti preveri strukturo diska in zapiše 0 čez cel disk. Če še to ne pali, vrži v smeti.
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

solatko ::

Disk zazna, ne zazna datotečnega sistema, vsebino diska pa lahko, s pravim orodjem cloniraš.
Delo krepa človeka

Ahim ::

Vuli je izjavil:

kako boš kloniral, če ni niti particije postavljene?!
jaz bi probal low level format, hd sentinel ima opcijo,da ti preveri strukturo diska in zapiše 0 čez cel disk. Če še to ne pali, vrži v smeti.

Jao koliko bedarij v enem samem sporocilu - upam, da te oba s tezavo ne bosta upostevala.

Kot je napisal solatko:
- nehajta "probavat"
- naredita sliko (klon) vsebine celotnega diska, ce je to se mozno (disk ven iz USB ohisja in direktno na SATA vodilo)

Potem je sele cas za resevanje podatkov (iz slike).

solatko ::

Ahim - WD Elements nima sata priklopa, je lotan na adapter in če je adapter zanič, moraš lotat.
Delo krepa človeka

imagodei ::

solatko je izjavil:

imagodei - Kaj ti ni jasno?:P

Nič, samo veseli me, da si začel uporabljat pravo terminologijo.
- Hoc est qui sumus -

Ahim ::

solatko je izjavil:

Ahim - WD Elements nima sata priklopa, je lotan na adapter in če je adapter zanič, moraš lotat.

Uf disaster - sam WDjev ne kupujem, ker imam z njimi katastrofalno slabe izkusnje, in jih ne poznam, zato sem napisal "ce je mozno". Pri razkopanih Seagatih (diski so bili cenejsi z ohisjem kot brez ...) je disk lepo na konektor nataknjen, kot v prenosniku.

solatko ::

imagodei - Če bi večkrat bral moje poste, bi opazil, da večinoma uporabljem točno določeno terminologijo, za določen problem in ta je tak, da moraš naredit clone diska.
Ahim - Jaz sem HDD-je večinoma uporabljal wd black serije, zaradi garancije in kvalitete, noben drugi jim ni prišel do kolen (pri mojem poslu je bila namreč izguba podatkov, katastrofa). Nikoli nisem imel probelmov, sem pa nekaj reševal podatke iz WD Elements in je čisto v redu, samo spajkat moraš znat, brez tega ne gre.
Delo krepa človeka

Kvinta ::

....na koncu bote ugotovili da je kabel hin :))
A.C.A.B

ToniT ::

Meni se isto dogaja. Disk mi dela samo, če ga imam proklopljenega preko USB razdelilca - probaj.

imagodei ::

solatko je izjavil:

imagodei - Če bi večkrat bral moje poste, bi opazil, da večinoma uporabljem točno določeno terminologijo, za določen problem in ta je tak, da moraš naredit clone diska.

Tvoje objave berem ravno dovolj pogosto, da vem, da si zmeden glede tega, kaj je kloniranje diska.

Res je, tule bi bil en možen pristop tak, da bi naredil klon diska, denimo s programom dd ali pa ddrescue. Torej, narediti "odtis" okvarjenega diska na nov disk, potem pa videti, ali lahko kaj rešiš.

Ti pokažem par postov, kjer si nas prepričeval, da je kloniranje nekaj drugega kot izdelava identične kopije surovega zapisa podatkov na disku?
- Hoc est qui sumus -

facepalm ::

Kaj pa ce bi probal s "partition table doctor" obnovit datotecni sistem?
Samo kliknes "rebuild" in voila:)

solatko ::

imagodei - Še vedno trdim, da za prenos sistema na drug disk, postopek clone ni optimalen, temveč migrate OS to another disk ali izdelava image sistemskih particij.
Lahko rečeš tudi izdelava clone-a, vendar je orodje drugo in ne clone.
Pa se lahko prepucavava še nekaj let, vsa orodja za te stvari imajo Clone, migrate in image orodja, čemu, če lahko vse narediš s clone?

facepalm - poglej, kaj mu pokaže SMART.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

facepalm ::

Spregledal screen..
Disk zgleda zrel za na deponijo.

solatko ::

facepalm - Rad bi rešil podatke.
Delo krepa človeka

gddr85 ::

za deponijo glih ni, prepišeš in zna bit ok, če ne za stalno vsaj za nekej cajta, ni pa seveda to potem disk za imet gor kak važen backup

solatko je izjavil:

imagodei - Še vedno trdim, da za prenos sistema na drug disk, postopek clone ni optimalen, temveč migrate OS to another disk ali izdelava image sistemskih particij.
Lahko rečeš tudi izdelava clone-a, vendar je orodje drugo in ne clone.
Pa se lahko prepucavava še nekaj let, vsa orodja za te stvari imajo Clone, migrate in image orodja, čemu, če lahko vse narediš s clone?

facepalm - poglej, kaj mu pokaže SMART.

a migrate OS/image pa ne naredi klona diska oz. OS/boot particije?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

solatko ::

gddr85 - v bistvu ne, saj če bi primerjal s staro verzijo, nekateri zapisi niso na istem mestu, pri clone pa od pike do pike ni razlik.
Delo krepa človeka

imagodei ::

@solatko:
Zdaj si malo spremenil zgodbo, ki si jo prodajal nekaj tednov/mesecev nazaj, ko si govoril, da je klon diska = kopiranje celotne vsebine diska (torej datotek, na nivoju file systema) na novega. Zdaj smo to zgleda rešili in si se pustil prepričat, da narobe uporabljaš terminologijo, ampak še vedno po nepotrebnem mešaš.

V računalništvu je namreč mnogo stvari rešenih preko večplastnega pristopa. In nivo, na katerem deluje večina aplikacij, vključno z znatnim delom Windows, je bistveno višje kot nivo, na katerem so fizično zapisani podatki na disku ali pa nivo, na katerem disk navzven predstavlja organizacijo podatkov na disku (glede na to, da že dolgo poznamo razna RAID5 ali RAID10 polja in glede na to, da USB ključki in SSD-ji nimajo magnetnih plat, danes niti ne velja več, da je notranja organizacija diskov enaka kot je prikazana navzven).

In ja, imaš prav, obstaja razlika med kloniranjem s programi kot so DD, ali pa kloniranjem s programi tipa Acronis True Image. DD denimo klonira na najnižjem nivoju, ki je še dostopen OS-u, torej sektor po sektor oz. byte by byte; končni rezultat je pa identičen* "odtis" podatkov iz originalnega diska na kloniranem.

Acronisi in podobne beštije pa so že precej bolj brihtni in se ne lotevajo (nujno) kopiranja byte by byte in tudi končni rezultat ni (nujno) identični "odtis". Oziroma, podatek iz originalnega diska ni nujno zapisan na istem mestu na ciljnem disku. Ta orodja so zato neprimerna, če želimo delati kakšen restore particij, poskušati obnoviti izbrisane datoteke, izvajat kakšno forenzično analizo. V teh primerih je DD še vedno prva izbira.

Ampak - ravno zato, ker je v uporabi "Layered approach", je iz vidika Windows (ali iz vidika uporabnika) to še vedno klon diska. Windowsi sicer odkrijejo, da se je spremenil hardware, ampak v resnici "se ne zavedajo", da se zaganjajo iz drugega diska. Ni težav, če se je del podatkov iz originalnega diska zapisal na novem disku nekako drugače, na drugem mestu, v drug sektor - ali pa sploh na fizično drug medij (SSD disk ali na CF kartico). Tako za Windows kot za uporabnika vse ostaja enako.


*Identičen odtis seveda pomeni, da je identičen iz npr. Aplikacijske plasti, ne pa, kako so podatki fizično zapisani na nosilcu.
- Hoc est qui sumus -

helpme ::

Kvinta je izjavil:

....na koncu bote ugotovili da je kabel hin :))

Sem tud to sprobal... Ne, ni kabel kriv :)

ToniT je izjavil:

Meni se isto dogaja. Disk mi dela samo, če ga imam proklopljenega preko USB razdelilca - probaj.

Tudi to ni pomagalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: helpme ()

MrStein ::

Rešitev ti je bila napisana:
- Klon diska (s programom, ki zna delati s slabimi sektorji)
- Po možnosti dva, da imaš kopijo dva, če prvo kopijo preveč "probavaš" in uničiš.
- Reševanje podatkov, iz kopije. Recimo s programom Recuva. Ali photorec. Nič s partis-a! To je je en v sosednji temi tako uničil podatke.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kloniranje diska (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
12214756 (3243) KLux
»

Izvoz digitalnih potrdil iz nedelujočega računalnika (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
666154 (4550) solatko
»

težave z zagonom računalnika po kloniranju diskov

Oddelek: Pomoč in nasveti
474940 (3946) gruntfürmich
»

Kloniran disk "večji" od originala

Oddelek: Pomoč in nasveti
141602 (1071) broken/link
»

SSD vgrajen, kaj pa zdaj? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
10621196 (13905) MrStein

Več podobnih tem