» »

Zoom: od stranskega igralca do trendsetterja

Zoom: od stranskega igralca do trendsetterja

vir: Pixabay

Slo-Tech - Videokonfenečna storitev Zoom je še decembra lani beležila 10 milijonov dnevnih uporabnikov. Kar sicer ni malo, a slabih pet mesecev pozneje jih je dnevno že 300 milijonov, ker je precej več. Drži, da je Zoom vmes doživel nekaj docela upravičenih varnostnih pogromov, vodstvo pa je celo lagalo glede šifriranja pogovorov. A uporabnikov, se zdi, vse to ni odvrnilo.

Je pa toliko bolj ujezilo velike ponudnike. Globalna karantena, priložnost, da pridobijo uporabnike na svojih storitvah za sporazumevanje, jih je očitno obšla. Kljub temu, da so njihove storitve večinoma end-to-end šifrirane, medtem ko Zoom (še) ni. Google glede svojega storitve Meet (ta je bila doslej plačljiva in nekoliko bolj konkurenčna Zoomu, kot Duo) poroča o sto milijonih uporabnikov dnevno, Microsoftov Skype je na 40, Teams pa na 45 milijonih dnevno. Zato sta se obe podjetji zadnje dni odločili postati sledilca in svojim storitvam dodajata funkcionalnosti, ki spominjajo na Zoomove.

Google je tako včeraj objavil, da bo Meet vse do konca septembra brezplačen z vsemi svojimi funkcijami, kot so jih doslej imeli le naročniki na G Suite. Tako lahko vsakdo z Googlovim računom skliče telekonferenco z do 100 udeleženci. Še najbolj pa po posnemanju Zooma kriči nedavna uvedba Gallery viewa v Meet, torej razpostavitev ikon vseh sodelujočih na mrežo. Googlova storitev Duo si za uporabnike prizadeva po svoje, nedavno je dobila nov kodek AV1, ki naj bi krepko izboljšal kakovost zvoka in slike pri povezavah z nizko prepustnostjo, poleg tega se je število sogovornikov v konferenčnih klicih povečalo z 8 na 12.

Microsoft, ki se poleg Skypa trudi s popularizacijo storitve Teams, je v slednjo v začetku meseca dodal virtualna ozadja, ki so prav tako eden od ključnih elementov popularnosti Zooma, že prej pa tudi gallery view. Pri tem je treba dodati, da Zoom na ekran spravi 49 uporabnikov, Google 16, Microsoft pa devet.

Ampak, to so vse povsem sprejemljive poslovne poteze, čeravno capljanje za konkurenti ni preveč fina značilnost velikih podjetij. Se je pa Google v tem boju poslužil tudi precej bolj neetične poteze: kot so ugotovili na TheDigitalHacker, je bil uporabnikoma, ki sta med pogovorom v aplikaciji Messages za Androide omenila besedico "zoom", samodejno ponujen gumb za videoklic prek Google Duo. Pozor, uporabnika nista omenila videoklica ali česa podobnega, kar pomeni, da je bila umetna pamet naščuvana na konkretno blagovno znamko.

Googlova poteza v prvi vrsti sproža vprašanje konkurenčnega obnašanja, ki v EU po dosedanji sodni praksi zagotovo ne bi pilo vode. Morebitnim konkurentom pa je lahko jasno, da je podjetje v boju s slabšimi nasprotniki pripravljeno uporabiti vsa, tudi neetična sredstva, ki so mu kot spletnemu monopolistu na voljo.

43 komentarjev

Stari89 ::

"trendsetterja"
Nehal brat

Glugy ::

"Google je tako včeraj objavil, da bo Meet vse do konca septembra brezplačen z vsemi svojimi funkcijam"
Bolj švoh tole, zakaj bi šel uporabnik na Meet če bo mogu pa konc septembra spet nazaj na Zoom pol?
" Pri tem je treba dodati, da Zoom na ekran spravi 49 uporabnikov, Google 16, Microsoft pa devet."
Bi pričakoval več od korporacij ala Google pa Microsoft. Oni resno misljo s tem konkurirat?

PreviousUser ::

Stari89 je izjavil:

"trendsetterja"
Nehal brat


To je neka pasma, nek seter?

HotBurek ::

Sn faj živu lajf, lepo kot se zagre... Je par dni bil mir. Pol pa se začne, da ja le ne boš pozabu. Oglaševanje. Zoom, googl, mikrosoft. Lahka bi bral kej druzga. Npr. OpenBSD, kako namestit, konfiguratirat the mighti FVWM.

Ampak ne, eno in isto. Kje so novice Tesla, Amazon, Über... da nea bom pozabo na njih.
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

MrStein ::

"nedavno je dobila nov zvočni kodek AV1"

A ni AV1 video kodek?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Rias Gremory ::

Za angleško besedo v naslovu imamo tudi slovenski prevod:
https://sl.pons.com/prevod/angle%C5%A1%...
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Vazelin ::

Zoom = top 3 viralcev 2020
I got 99 problems but 4 usd XTZ ain't one...

poweroff ::

Googlova poteza v prvi vrsti sproža vprašanje konkurenčnega obnašanja, ki v EU po dosedanji sodni praksi zagotovo ne bi pilo vode. Morebitnim konkurentom pa je lahko jasno, da je podjetje v boju s slabšimi nasprotniki pripravljeno uporabiti vsa, tudi neetična sredstva, ki so mu kot spletnemu monopolistu na voljo.


Zanimivo, ko sem izpostavil varnostne in zasebnostne težave Zooma, me je Mavrik "obtožil", da "blatim konkurenco s podtikanji". Pri čemer sem trdil samo to, kar je recimo trdil tudi Bruce Schneier.

Potem pa malo za tem beremo tole glede Googlovih "marketinških prijemov". Seveda to ni blatenje. Je pa zelo subtilno pritlehno delovaje.

Nothing personal, ampak čakam Mavrika, da se javno opredeli do tega. ;)
sudo poweroff

Malcolm_Y ::

Meet še ni zastojn.

CyberPunk ::

Na vrhu manjka oznaka "oglasno sporočilo"... >:D
Seriously, kaj ima Zoom, česar nima Webex, ki je pokrit s strani ene večjih komunikacijskih avtoritet, Cisco Systems? In ni niti z besedico omenjen.

Mavrik ::

poweroff je izjavil:


Zanimivo, ko sem izpostavil varnostne in zasebnostne težave Zooma, me je Mavrik "obtožil", da "blatim konkurenco s podtikanji". Pri čemer sem trdil samo to, kar je recimo trdil tudi Bruce Schneier.

Potem pa malo za tem beremo tole glede Googlovih "marketinških prijemov". Seveda to ni blatenje. Je pa zelo subtilno pritlehno delovaje.

Nothing personal, ampak čakam Mavrika, da se javno opredeli do tega. ;)


Ne razumem, ti si nabijal nekaj o tem, kako Zoom prodaja podatke (za kar nisi nikoli imel nobenega dokaza)... Kaj ma to veze z debilizmi, ki jih počne Googlov Smart Reply na Androidu? Je s tabo vse ok? Saj še razumeš, da Zoom ni Googlov produkt in da te stvari nimajo povezave? Ali smo zdaj na nivoju slovenskih politikov, kjer več ne vidiš razlike med vsemi ki niso "vaši"? Karantena kriva? :(

(Duo je drugače med omenjenimi najvarnejši sistem - je edini z E2E enkripcijo.)

Malcolm_Y je izjavil:

Meet še ni zastojn.


Staged rollout je spet -_-

CyberPunk je izjavil:


Seriously, kaj ima Zoom, česar nima Webex, ki je pokrit s strani ene večjih komunikacijskih avtoritet, Cisco Systems? In ni niti z besedico omenjen.


Kot ti lahko pove vsak, ki je uporabljal več sistemov - za razliko od Webexa, ostali niso goveji kup dreka.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

tiborrr ::

Uh, kaj pa to, da smo mi uporabljali Zoom že od 2018? To se kakšne pasje lente talajo?:)
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

Mavrik ::

MrStein je izjavil:

"nedavno je dobila nov zvočni kodek AV1"

A ni AV1 video kodek?


Jap, AV1 je video kodek - je bilo popravljeno. Je pa res da ga trenutno uporablja samo pri nižjih bitrateih, ker naprave (še) nimajo strojnih kodkov. Prav tako Duo trenutno ne podpira skupinskih klicev na spletu, ker trenutno z WebRTC (še) ni mogoče delati E2E kriptiranih klicev brez dodatnega clienta. Pri Jitsi so imeli isti problem in so rekli da rabijo popravke v Chrome 83.
The truth is rarely pure and never simple.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mavrik ()

slitkx ::

CyberPunk je izjavil:

Na vrhu manjka oznaka "oglasno sporočilo"... >:D
Seriously, kaj ima Zoom, česar nima Webex, ki je pokrit s strani ene večjih komunikacijskih avtoritet, Cisco Systems? In ni niti z besedico omenjen.

Večjo stabilnost, manj težav s prijavami v telefonih, nima težav z nameščanjem preko roaming profila.
Sledenje je morda manj pogosto, prvo in drugo pa ne.

CyberPunk ::

Jaz sem se ta mesec prvič srečal z Webexom in ni bilo nikakršnih problemov. Dela tisto, za kar je namenjen, in nič drugega. Še telefonske številke ponudi, da se v sestanek vključi lahko tudi kdo, ki takrat pri roki nima neta.

Mavrik ::

CyberPunk je izjavil:

Jaz sem se ta mesec prvič srečal z Webexom in ni bilo nikakršnih problemov. Dela tisto, za kar je namenjen, in nič drugega. Še telefonske številke ponudi, da se v sestanek vključi lahko tudi kdo, ki takrat pri roki nima neta.

Jaz mam predvsem zelo slabe izkušnje z njhovimi sistemi za konferenčne sobe (napisanimi v Javi). Vedno ko sem jih probal uporabljati so bili grozljivo nezanesljivi in hroščati.

Roko na srce, kaki dve-tri leta nazaj so bili vsi drugi sistemi tudi taki in je Zoom zmagal predvsem ker je najmanjši drek.
The truth is rarely pure and never simple.

Spura ::

ki sta med pogovorom v aplikaciji Messages za Androide omenila besedico "zoom"

To je SMS aplikacija? Torej Google bere cisto vse v živo?

estons ::

Zoom se oglašuje kot enostaven za inštalacijo in uporabo, ter da ne rabiš aplikacije saj gre preko browserja. V praksi to pomeni, da ga (kot navaden uporabnik) inštaliraš isto kot katerokoli drugo videokonferenčno rešitev, za delovanje brez klienta podpira pa le Chrome na določenih OS-ih. Torej je isti drek kot vsi ostali. Meni je tudi Webex čist ok, ne vem kaj se nekateri bunijo. Jitsi mi je tudi ok in pri njem dejansko res ne rabiš klienta, ker dela v browserju, ampak verjetno nimajo nekega hudega HW v ozadju, ker mi za več kot 3 udeležence ni več delal video (je vsem zmrznilo in je delal samo zvok).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: estons ()

Šimpanz ::

Ena od super rešitev v Zoomu, se je pokazala v času korone, ko večina dela od doma je poljubno ozadje. Skoraj vsak dan imam videokonference preko različnih aplikacij, zato vem kako bedno je če se pogovarjaš s sogovornikom in gledaš za njim staro podrajsano omaro z napol odprtimi vrati, ali pa model dela iz otroške sobe in vidiš zadaj otroško posteljico in plišate igrače. Kolega si je prav zaradi tega kupil pingvin z ozadjem pisarne, da se ne vidi, da dela iz domače kuhinje.
Pri Zoomu pa si lahko naštimaš poljubno sliko ozadja in potem te nič ne briga ali imaš razbito ali nepospravljeno stanovanje.
Pri drugih ponudnikih videokonferenčnih rešitev kaj takega nisem opazil.

CyberPunk ::

Webex podpira poljubno ozadje. Sprobano. Izgleda mi pa potem kot bi gledal kaksen slovenski pop videospot s konca 90-ih. :))

2dark ::

CyberPunk je izjavil:

Na vrhu manjka oznaka "oglasno sporočilo"... >:D
Seriously, kaj ima Zoom, česar nima Webex, ki je pokrit s strani ene večjih komunikacijskih avtoritet, Cisco Systems? In ni niti z besedico omenjen.


Ima lepo ime.
(\___/)
(> _ <)
(>&#127851; )

7982884e ::

Vprasanje za avtorja - zakaj ima Zoom toliko boljso stabilnost in kvaliteto kot drugi?

Mavrik ::

Spura je izjavil:

ki sta med pogovorom v aplikaciji Messages za Androide omenila besedico "zoom"

To je SMS aplikacija? Torej Google bere cisto vse v živo?


Procesiranje je lokalno z on-device ML modelom: https://www.androidpolice.com/2018/06/0...
The truth is rarely pure and never simple.

mtosev ::

Kaj pa je ta cisco webex, ker vidim, da se to tudi dosti uporablja?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

poweroff ::

Mavrik je izjavil:

Saj še razumeš, da Zoom ni Googlov produkt in da te stvari nimajo povezave?

Seriously - si ti sploh prebral novico???
sudo poweroff

MrStein ::

estons je izjavil:

Zoom se oglašuje kot enostaven za inštalacijo in uporabo, ter da ne rabiš aplikacije saj gre preko browserja. V praksi to pomeni, da ga (kot navaden uporabnik) inštaliraš isto kot katerokoli drugo videokonferenčno rešitev, za delovanje brez klienta podpira pa le Chrome na določenih OS-ih. Torej je isti drek kot vsi ostali. Meni je tudi Webex čist ok, ne vem kaj se nekateri bunijo. Jitsi mi je tudi ok in pri njem dejansko res ne rabiš klienta, ker dela v browserju, ampak verjetno nimajo nekega hudega HW v ozadju, ker mi za več kot 3 udeležence ni več delal video (je vsem zmrznilo in je delal samo zvok).

Jitsi tudi dela le v Chrome. Sicer v Firefox tudi dela na pol ali tričetrt, odvisno od verzij. V drugih pa sploh ne dela. Napiše, da rabiš Chrome ali Firefox (razen, če v zadnji verziji niso še Firefox črtali iz spiska priporočenih).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

CyberPunk ::

mtosev je izjavil:

Kaj pa je ta cisco webex, ker vidim, da se to tudi dosti uporablja?

Od Ciscota sistem za daljinske sestanke:
https://www.webex.com/pricing/index.html
One of many. Jaz imam dobre izkusnje, zato se ga bom zaenkrat drzal. Edino Jitsi sem si tudi zacahnal prejsnjic, ko sem bral en primerjalni clanek.

In zdaj najvecja pomanjkljivost vseh - upam, da se bo pocasi zacelo vse glasneje govoriti tudi o tem: interoperabilnost! Da se bodo ze enkrat zmenili o enih minimalnih skupnih standardih, da se bo npr. dalo komunicirati med razlicnimi sistemi (ko gre za komunikacijske sisteme) in "followati" (ko gre za druzbena omrezja). Tako kot email in telefon...

MrStein ::

estons je izjavil:

Meni je tudi Webex čist ok, ne vem kaj se nekateri bunijo.

Uporabljaj kar ti paše.
Bolje rečeno: uporabljaj sistem, ki ga izbere organizator (hecno, noben se ne zavzema za kompatibilnost med sistemi... no, vsaj sodelovanje preko telefona (navaden klic) eni podpirajo)

PS: Webex je precej stara zadeva in ima nekaj muh, čeprav so mogoče vmes odpravili.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bluefish ::

Zoom je popravil izjavo. Nimajo 300M uporabnikov, ampak 300M udeležencev: https://www.neowin.net/news/zoom-doesnt...

estons ::

MrStein je izjavil:

Bolje rečeno: uporabljaj sistem, ki ga izbere organizator.


Točno tako, na koncu uporabljaš tisto, kar izbere ogranizator. Če si organizator, izbereš tisto, kar se uporablja pri tvojemu delodajalcu, če že imate kaj izbrano in kupljeno. Če ne, pa sprobaš par rešitev in ugotoviš, da so vse bolj kot ne iste.

MrStein je izjavil:

PS: Webex je precej stara zadeva in ima nekaj muh, čeprav so mogoče vmes odpravili.


Jaz v treh letih uporabe Webexa še nisem naletel na težave. Pa ne vem, če je modernim aplikacijam za zaupat bolj kot "precej starim" aplikacijam. Glede na to, da v načinu uporabe in featurjih ni neke bistvene razlike, se mi zdi brezveze enemu startupu zaupat bolj kot že sprobani rešitvi. Ampak ok, zgleda ljudje pač imajo radi vedno nove stvari. Pa btw, sem uporabljal skoraj vse do sedaj naštete rešitve - Zoom, Webex, Jitsi, Teams, Google, GotoMeeting... Ne vem, s stališča končnega uporabnika me nobena ne prepriča bolj kot ostale.

MrStein ::

No ja, Skype 4 Business ima kar nekaj muh. Pa Teams tudi. Pa Jitsi.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

WildChild ::

Jitsi je super. Hostam svoj server tako, da vsakega prijazno odklonim, ko mi predlaga zoom in ponudim svoj jitsi url. BTW, jitsi bo tudi e2e enkripcijo dal v svoj free plan: https://jitsi.org/blog/e2ee/ ampak za pravi security/privacy imas pac svoj jitsi host.
in da mood

MrStein ::

MrStein je izjavil:

No ja, Skype 4 Business ima kar nekaj muh. Pa Teams tudi. Pa Jitsi.

Recimo, v Teams ne dela včasih deljenje desktop-a. Pomaga, če zmanjšaš resolucijo (desktop-a).
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

DamijanD ::

Zanimivo - to se mi ni nikoli naredilo. So pa težave kdaj pri postanju slik, ko daš sliko v chat in potem nastane samo broken image. Ampak samo sheranje desktopa mi je pa vedno delovalo in to na treh različnih konfiguracijah (1440p, 1080p, 1x1080x1920+2x1920x1200).

MrStein ::

Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Lažeš.

Zaprta koda buge popravlja bliskovito. Sploh kapitalistično naravnana podjetja.
sudo poweroff

MrStein ::

Spet FDV nivo?
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

poweroff ::

Preberi si svoje 10 let stare prispevke. Samo citiral sem te. ;)
sudo poweroff

MrStein ::

Ne, nisi. Si zgolj še malo dotrolal.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

MrStein ::

It's Not Just Zoom. Google Meet, Microsoft Teams, and Webex Have Privacy Issues, Too.

CR evaluated videoconferencing privacy policies and found these services may collect more data than consumers realize

(ter tudi Skype, Duo and Hangouts)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

poweroff ::

Logično. Je pa super, da imamo sedaj raziskavo, ki to potrjuje.

Rešitev?

Opensource na lastni infrastrukturi.
sudo poweroff

poweroff ::

Po tem, ko se je Zoom LAGAL, da uporablja E2E šifriranje, in po tem, ko so z nakupom Keybasea posredno priznali, da E2E nimajo, ti sedaj zgoraj lepo napišejo: "You are using enhanced encryption". Prej je pisalo da uporabljaš E2E šifriranje.

Seveda je pa tako laganje sprejemljivo, konec koncev gre za dober produkt, trendsetterja, good corporation, itd...
sudo poweroff

SeMiNeSanja ::

poweroff je izjavil:

Po tem, ko se je Zoom LAGAL, da uporablja E2E šifriranje, in po tem, ko so z nakupom Keybasea posredno priznali, da E2E nimajo, ti sedaj zgoraj lepo napišejo: "You are using enhanced encryption". Prej je pisalo da uporabljaš E2E šifriranje.

Seveda je pa tako laganje sprejemljivo, konec koncev gre za dober produkt, trendsetterja, good corporation, itd...

Pa sej se ne lažejo.
Pa niso oni krivi, če ne bereš drobnega tiska!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zoom: od stranskega igralca do trendsetterja

Oddelek: Novice / Ostala programska oprema
438588 (5232) SeMiNeSanja
»

Google prekinil sodelovanje s Huaweijem (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Android
26971476 (57044) 7982884e
»

EU Googlu naložila 2,42 milijarde evrov kazni (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
7330912 (28198) andromedar
»

Nokiini zaposleni stavkajo (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nokia / Symbian
6523165 (20822) amacar

Več podobnih tem