» »

Licenca windows (nadgradnja) - inšpekcija

Licenca windows (nadgradnja) - inšpekcija

«
1
2

petra1234 ::

Zdravo fantje.

Tu gor pišem, ker bom mogoče hitreje dobila odgovor kot kje drugje.
Skratka:
V podjetju imamo na večih računalnikih naložen licenčni Windows 7 sistem.

Ali lahko na te licenčne Windows sisteme 7, brezplačno nadgradimo na Windows 10, ne da bi bili "v prekršku" kar se tiče licenc s strani zakonodaje/inšpektorata?
Se pravi, da nam kot podjetju ni potrebno kupovati novih licenc (ker imamo licence za Windows 7) ?


S strani podjetja Microsoft je omogočena brezplačna nadgradnja v Windows 10.
Tu prilagam link iz uradne strani podjetja Microsoft:

https://www.microsoft.com/sl-si/softwar...

In ali bi mogoče kdo vedel, katera zakonodaja bi to urejala?

LP

Petra

Gejspodar ::

Če se Windows aktivira, še ne pomeni da je pravilno licenciran. Ob morebitni Microsoftovi inšpekciji boste tako morali plačati za vse nepravilno licencirane naprave.

petra1234 ::

Pozdrav.

Zakaj pa je potem to podprto s strani Microsofta, če potem ne bi deloval pravilno?
In bi potem oni sami-Microfoft nas preganjali, da smo v prekršku?
(Na njihovi, uradni spletni strani, je zapisan cel postopek, kako se naloži Win 10. Imamo pa licenco za win 7).

Mogoče sem štorasto napisala, s tržnim inšpektorjem bi znali imeti težave (oni namreč zahtevajo vse račune, licence...).

lp

Gejspodar ::

Ta zastonjska posodobitev se ni nikoli nanašala za business oziroma poslovne uporabnike.

Ponovno, imate Windows 7 licence, ne Windows 10 licenc.

hmm? ::

Lani nas je MS pocastil z 'nadzorom' in smo morali popisati vse produkte in licence, ki jih uporabljamo. imamo manjse stevilo pc-jev (5) 4 od teh so win10 kiste ena pa je bila nadgrajena iz win7 v win 10 pa ni bilo tezav. Sicer, ce prav pomnim je bilo neko omejeno casovno obdobje za tole nadgradnjo. Ne vem, ce preprosto niso komplicirali ali ... morda najbolje da preveris z MS?

beta1 ::

To je ena troll tema.

Z licenčno kodo Win 7/Win 8 na brezplačno nadgradnjo na Win 10, dokler je enaka edicija, je licenčno.

Brezplačna aktivacija še zmeraj deluje.

Potem takem bi bili vse firme v prekršku. Tudi na začetku je Windows se sam preko win update se posodobil na Win 10 (dokler niso umaknili tega). Glih računalnik zdaj ve ali je domači računalnik, biznis računalnik ali v kakšnem javnem zavodu.

Torej če imaš aktiviran Windows 10 Pro (nadgrajen licenčnen Win7/8), moreš še en Windows 10 Pro kupit za 260EUR. LOL

Lepo se uporabi media creation tool in se updata. Stvar rešena. Case close.

petra1234 ::

Ja, marsikaj se da uporabiti. Ampak ali je podjetje zakonodajno krito ali ne?

beta1 ::

To je samo navzkriž z interesom Microsofta. Z interesom!

Interes Microsofta je prodati čim več novih licenc.

Če pa se že gremo pikolovstvo. Inšpektor ne ve kdaj je bila nadgradnja opravljena. Lahko je bila opravljena v samem začetku. Računalnik se je avtomatsko posodobil na Win 10. Evo si že v prekršku.

Še ena varianta je. Da se je v začetku 2016 updatalo na Win10. Potem pa so šli nazaj na Win7. Zdaj pa ne smejo it več na Win10, ker so lahko v prekršku. :) :) :)

Če se windows uspešno aktivira in če je spodaj nalepka od Win7. Jaz tu ne vidim problema.

Gejspodar ::

beta1 je izjavil:


Če se windows uspešno aktivira in če je spodaj nalepka od Win7. Jaz tu ne vidim problema.


Poudarek na tem, da ti ne vidiš problema. Inšpektor ga lahko.

Nalepka Win 7 je lahko ravno tako na računalniku, Windows 10 pa aktiviran s PicoKMS. A je moč ugotoviti razliko?

Račune za licence trenutnega OS-ja, drugače je zadeva nelegalna.

ejresnevem ::

Je pa moc primerjati aktivacijske kode iz Win7 in Win10, in se jih da prebrati iz sistema, preveriti tudi s hardware id pri Microsoftu. Predlagam sicer, da se formalno preveri in da se zelo jasno vprasa, ne morem pa reci, ce vprasaj v imenu koga drugega ali v svojem imenu, ker se da razlicne stvari z razlicnimi ljudmi razlicno dogovoriti.

Zgodovina sprememb…

beta1 ::

Govorimo za licenčne Win7/8 ali prenaložen Win7/8 na PCju/laptopu, seveda Z računom.

Ne govorimo o AutoKMSjih, to vsi vemo da je nelegalno.

anketar ::

'' Microsoftovi inšpekciji''
kako pa to zgleda? resno vprašanje

KTr1sk ::

Če je od začetka windows 7 sam ponujal možnost samo z enim klikom za updejt na windows 10,zdaj pa ta "enaka" možnost še vedno dela z orodjem "Media Creation Tool"
https://www.microsoft.com/sl-si/softwar... ne vidim problema da bi bilo drugače, sicer z določenim programom se da pogledati kdaj je bil windows nameščen, amapk saj vmes si lahko mogoče formatiral pa je zato ta datum.

Delovala je pa tudi ta možnost da downloadaš original ISO
https://tb.32767.ga/get.php?id=1429
in ga posnameš na DVD ali na USB ključ z microsoftovim programom
"Windows USB/DVD Download Tool"
https://www.microsoft.com/en-us/downloa...
in potem aktiviraš z windows 7 ključem ki imaš od svojega pcja.
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Gejspodar ::

anketar je izjavil:

'' Microsoftovi inšpekciji''
kako pa to zgleda? resno vprašanje


https://www.microsoft.com/en-us/licensi...


Govorimo za licenčne Win7/8 ali prenaložen Win7/8 na PCju/laptopu, seveda Z računom.


Seveda, prednaložen je Win7/8 z OEM licenco in ne Win10.


Spet se začeli govoriti o nekih OEM licencah in preformatiranju v Win 10. V takih situacijah ne boste niti pod razno dobili inšpekcije s strani Microsofta, najverjetneje računalniki niso niti v domeni.

V pravem business okolju, kjer se uporablja Volume Licensing se takih praks ne gre, ker niso compliant. Za enega ubogega SP-ja, ki pa Win7 home premium posodobi na windows 10 pa ni panike.

beta1 ::

Ok.Bbusiness okolje pa Volume Licensing je poglavje zasebe.

Kaj pa, da ima en javni zavod (šola, vrtec itd...) en HP prenosnik na katerem je bil prenaložen Win7/8 (ni VL licenca). Torej kupljen z računom. Seveda more bit licenčno krit, če se izvede ali je bil izveden update na Win10.

Saj račun dokazuje, da je bil windows kupljen ob računalniku ali prenaložen na računalnik. Microsoft je omogoča/omogočil zastojn update.

Bo ena učiteljica kliknila update, pa bo v prekršku. To je no-go.

Machete ::

Gejspodar je izjavil:

beta1 je izjavil:


Če se windows uspešno aktivira in če je spodaj nalepka od Win7. Jaz tu ne vidim problema.

Poudarek na tem, da ti ne vidiš problema. Inšpektor ga lahko.

Nalepka Win 7 je lahko ravno tako na računalniku, Windows 10 pa aktiviran s PicoKMS. A je moč ugotoviti razliko?
Račune za licence trenutnega OS-ja, drugače je zadeva nelegalna.


To ni res! Nadgradil sem 5 retail 7 licenc na win 10. Račune imam za win 7 seveda, ne za 10. Nisem v nobenem prekšrku, ker sem predložil (na poziv) vso dokumentacijo BSA.
Prav tako sem klical na MS support, ko sem menjal eno matično in sem aktiviral (novo) inštalacijo z retail ključem od 7.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

jukoz ::

Machete je izjavil:



To ni res! Nadgradil sem 5 retail 7 licenc na win 10. Račune imam za win 7 seveda, ne za 10. Nisem v nobenem prekšrku, ker sem predložil (na poziv) vso dokumentacijo BSA.
Prav tako sem klical na MS support, ko sem menjal eno matično in sem aktiviral (novo) inštalacijo z retail ključem od 7.


Na pozive BSA, MS ali kogarkoli drugega kot tržni inšpektorat se ni potrebno odzivati, ker nimajo pravice zahtevati karkoli.

Par let nazaj se je pisalo o pozivih MSja, naj prejemnik naloži nek programček ki naredi seznam naložene programske opreme in pošlje MSju v inšpekcijo. Isto potem lahko mi naredimo in zahtevamo od MS, da nam da spisek svoje programske opreme.

To je vse na prostovoljni bazi. Je pa res da je piratiziranje kraja in je kaznivo. Ampak to ugotavljajo drugi organi in ne MS (ali BSA ali kdo drug) =)


Če se naredi upgrade iz win7 na win10 je OK, če imaš win7 licenco. To MS omogoča in spodbuja, tako da s tem ni težav. VL je pa druga zgodba, ampak tam upgrade tudi ne deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jukoz ()

Machete ::

Ms je poslal dopis, da želijo, da namestim ta remote access, da preverijo licence, kar sem seveda zavrnil, a da ne bi jim postal trn v peti in sumljiv, sem jim ponudil skene vse dokumentov o nakupu tako win kot office paketov.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

HappyPills ::

Ja pa kaj še. Da boš dajal dostop do pcja. LOL.

Furbo ::

En moj sorodnik gleda tole za nakup licence za office in windows, zgleda da gre za neke 'rabljene' ključe, je to kaj bolje od ebay licenc? Po mojem ne?

https://www.software-deals.si/office-20...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Han ::

Za doma imaš na voljo čenejše ključe.

https://software-codes.com/

Če se malo znajdeš, lahko aktiviraš tudi brezplačno. ;)

starfotr ::

Tudi, če kupiš vse skupaj na ebayu za firmo, je to legalno, na glavo se lahko meče edino MS.

Evolve ::

starfotr je izjavil:

Tudi, če kupiš vse skupaj na ebayu za firmo, je to legalno, na glavo se lahko meče edino MS.


malo mrogen ja

starfotr ::

https://answers.microsoft.com/en-us/win...

Komot kupiš na ebayu ali kjerkoli drugje.

Ales ::

starfotr je izjavil:

https://answers.microsoft.com/en-us/win...

Komot kupiš na ebayu ali kjerkoli drugje.

Brez da bi se spuščal v katerkoli od objavljenih trditev, zakaj navajaš poste nekega random tipa na forumu kot relevantne? Čisto mirno bi lahko vsebino tudi sam povzel, nič več ali manj kredibilna ne bi bila.

borut_p ::

Je tako tezko poklicat na Microsoft?

mtosev ::

O teh cheap keyih za winse in legalnosti le tega imajo en article na www.notebookcheck.net ce koga zanima
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

scipascapa ::

Ales ::

Ta "članek" je čisto lifranje FUD-a, pod nivojem 24 kur. Brez veze sploh brat.

zk_eu ::

Han je izjavil:

Za doma imaš na voljo čenejše ključe.

https://software-codes.com/

Če se malo znajdeš, lahko aktiviraš tudi brezplačno. ;)


Se pravi nakup teh ključev je za doma legalen, za podjetja pa ne?
Non omne, quod licet, honestum est - Ni vse, kar je dovoljeno, tudi pošteno.

marvin42 ::

zk_eu je izjavil:

Han je izjavil:

Za doma imaš na voljo čenejše ključe.

https://software-codes.com/

Če se malo znajdeš, lahko aktiviraš tudi brezplačno. ;)


Se pravi nakup teh ključev je za doma legalen, za podjetja pa ne?


Če te za rabo doma ne bo nihče preganjal, še ne pomeni, da imaš s tem ključem vse legalno.
Mostly Harmless

dash_wallace ::

ODGOVOR INŠPEKTORATA!

Na Tržni inšpektorat RS ste naslovili dve vprašanji glede nadgradnje operacijskega sistema
Windows na Windows 10. Prvo se nanaša na brezplačno nadgradnjo na Windows 10, drugo pa
na ponovno instalacijo operacijskega sistema po zamenjavi računalnika oziroma njegovega dela.
Kot smo povedali že v prejšnjem odgovoru št. 0071-94/2020-2 z dne 21. 2. 2020, je po Zakonu o
avtorski in sorodnih pravicah (ZASP, Uradni list RS, št. 16/2007-UPB3 in vse nadaljnje
spremembe) avtor tisti, ki določa pogoje uporabe svojega avtorskega dela. Avtor operacijskega
sistema Windows je podjetje Microsoft in le-to je v določenem obdobju v promocijske namene
ponujalo brezplačno nadgradnjo na Windows 10. Promocija brezplačne nadgradnje se je končala
29. 7. 2016. Za vse brezplačne nadgradnje na Windows 10, ki so bile dokončane do tega dne,
velja, da so bile narejene legalno, zato se lahko takrat nadgrajeni Windows 10 legalno uporabljajo
še danes. Če je bila nadgradnja dokončana po tem datumu in četudi sta bili instalacijska datoteka
in instalacijska koda proizvoda pridobljeni v času akcije, uporaba tako nadgrajenega
operacijskega sistema ni legalna in je uporabnik takšnega računalnika v prekršku. Več o tem si
lahko preberete na naslednji spletni strani avtorja: https://support.microsoft.com/enus/
help/12435/windows-10-upgrade-faq

Podobno velja tudi v primeru strojne nadgradnje računalnika oziroma zamenjave računalnika z
novim. Običajno velja, da se v primeru strojne nadgradnje računalnika lahko ponovno uporabi že
obstoječa licenca operacijskega sistema, pri zamenjavi pa je ponovna uporaba licence odvisna
od licenčnih pogojev - nekatere licence je dovoljeno prenašati iz enega računalnika na drugega,
druge pa ne.
Če imate konkretna vprašanja glede licenčnih pogojev uporabe, vam svetujemo, da se
obrnete neposredno na avtorja, podjetje Microsoft. ZASP namreč glede (ne)zakonite uporabe
računalnikov določa le, da je avtor tisti, ki določa pogoje uporabe svojega avtorskega dela. Po
ZASP nastopi prekršek takrat, ko uporabnik računalniškega programa le-tega uporablja v
nasprotju z voljo avtorja oziroma njegovimi licenčnimi pogoji.

SeMiNeSanja ::

Noja... tako izgleda, če se inšpektorat preveč spogleduje z 'avtorjem' in postane pristranski. Pri tem pa pozabi, da nad voljo avtorja stoji še zakon - ki pa ni vedno in v vseh primerih tak, kot bi si to 'avtor' želel.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

jukoz ::

Jaz tale odgovor bolj razumem - če bo MS rekel da moramo težit, bomo težili. Drugače ne.

Ales ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Noja... tako izgleda, če se inšpektorat preveč spogleduje z 'avtorjem' in postane pristranski. Pri tem pa pozabi, da nad voljo avtorja stoji še zakon - ki pa ni vedno in v vseh primerih tak, kot bi si to 'avtor' želel.

Kje konkretno je tukaj inšpektorat pristranski in kje je zgoraj citirano v nasprotju z zakonom?

VeganCyclist ::

Na vseh treh masinah imam licence iz g2a.com oziroma podobnih strani za windows in za office in mi inspektorca ni težila popolnoma nič. Dokler maš račun je vse ok.

Zgodovina sprememb…

UganiKdo ::

jukoz je izjavil:

Jaz tale odgovor bolj razumem - če bo MS rekel da moramo težit, bomo težili. Drugače ne.


Inšpektor ni pristojen da bi presojalo o kršitvah licenčnih pogojev kot takih. Njegovo delo se konča s tem, da preveri ali za nameščeno programsko opremo obstjajo ustrezni računi in je programska oprema (kakor vse ostalo ) ustrezno računovodsko vodena. Zdaj ali je ključ iz g2a, ebay in ne vem od kje in to predstavlja kršitev ne vem katerega TOS, to ni stvar inšpektroja. To lahko ponudnik programske opreme rešuje na sodišču, če hoče.

KTr1sk ::

Kako pa lahko ugotovi,da je bil iz Windows 7 na Windows 10 pravočasno posodobljen (do 29. 7. 2016),če formatiraš in na novo naložiš avtomatsko zazna in aktivira nazaj. Takrat je zabeležen datum ko je bil prvič naložen windows? Ob ponovni inštalaciji se vedno avtomatsko aktivira z "RTM Generic Key (retail) ključem ki ima 3v66t zadnje številke" deluje pa tudi če prepišeš svoj stari Windows 7 ključ
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

jukoz ::

Saj to je point - tržna inšpekcija ne bo ugotavljala kar tako. Lahko jim pa MS teži, potem pa bodo.

UganiKdo ::

MS lahko tako kot kdorkoli drug poda prijavo in TIRS je dolžan to prijavo obravnavat. Ne bo pa se TIRS, niti za to nima pristojnosti, zapletal v spor med MS in uporabnikom glede TOS. Če uporabnik predloži ustrezna dokazila o nakupu programske opreme in je to skladno z opremo, ki jo uporablja je to to. MS pa seveda lahko gre v tožbo.

showsover ::

Microsoft se ima tiste narocniske programe, ko si za neko narocnino pridobil kar nekaj licenc za (sluzbeno) uporabo?
Celo MCP (ali visje) potreboval za visje stopnje (pac, kasiranje $$$ na vsej crti)?

Kosek1 ::

Za tele ključe iz Ebaya sem že lani klical na Microsoft Slovenija in so rekli, da ne veljajo. So pa tudi zahtevali od ene SLO spletne trgovine, da umaknejo prodajo.

darkolord ::

Že n-krat je bilo omenjeno, da so tej ključi neka siva cona.

Aktivirajo se, to pa še ne pomeni, da so legalni.

Rabljene licence se lahko prodaja - to počno tudi nekateri večji distributerji rač. opreme pri nas - vendar morajo za to biti izpolnjeni določeni pogoji, česar pa pri ključih z ebaya ne moreš preveriti.

Čez palec sicer velja, da za domačo uporabo ne bodo težili, za firmo pa zna biti problematično, če dobiš kontrolo.

mtosev ::

Meni se niti za doma s tem ne da igračkati.
Kupiš eno prenosljivo licenco za 120eur in maš en komp pokrit za vedno. Drugače pa na ebayu se tudi najdejo fpp/retail licence od business sellerjev, ki so 100% in delajo. Aja te pa ne stanejo 5-10eur kot ti ključi o katerih je tukaj govora.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

KTr1sk ::

zanimiv video o windows licenci
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Ales ::

In kaj je zanimivega?

VeganCyclist ::

Drugač sem enkrat pred leti kupil en netbook z OEM windows 10. Ekstraktal sem serijsko in jo uporabljal še leta in leta,.... Na pamet govorim, da me ne bo kdo za besedo, ampak zdržala je kakih 20 instalacij. So pa teli keyi za 5e za doma več kot dovolj. Lih tok da ne vlačiš raznih krekov na svežo inštalacijo. 120e za win10 in domačo uporabo je pa po moje bedarija. Zakaj že? Zarad vesti?

mtosev ::

Jaz mam lepo originalne windowse že nekaj časa. Retail/fpp licence, če sem sam kupil winse, drugače pa mam oem kateri je prišel skupaj s prenosnikom. 100e ni glih neka cena, če pogledaš kolk razne igre in HW stane
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

djabi ::

Seveda ni, ampak nekateri to raje potrošijo za cigarete, alkohol, mamila itn. nato pa jočejo, da ni denarja za nakup licence.

KTr1sk ::

We CALLED Microsoft to Check if $12 Windows 10 PRO Keys are LEGIT...


poceni ključi iz ebaya in podobnih strani, katere oglase brišejo, deluje čisto legalno za domačo uporabo ;).
Še vedno pa delujejo ključi od win7,8,8.1 tudi za windows 10 ;)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Original windows 10 po smešni ceni (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
8023431 (12329) scipascapa
»

Nakup Windows 10

Oddelek: Kaj kupiti
387535 (5417) BlackGuard
»

Izteka se možnost brezplačne nadgradnje na Windows 10 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7124075 (17271) orreel
»

Nakup windows 10 preko kuponlandije za 28€? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6520546 (16994) PrimozR
»

Windows 10 prihaja 29. julija (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
16664034 (51392) MrStein

Več podobnih tem