» »

Optika do hiše

Optika do hiše

i33a ::

Pozdravljeni, živim v hiši in mimo mislim da gre optični kabel. Tudi na aplikaciji telekoma mi pokaže da je optika na vojo.
Zanima me kakšen je postopek pridobitve optike do hiše? Kako je potem z naročninami, menjavo paketov,..?

Lep dan še naprej

starfotr ::

Pri svojem ponudniku interneta povprašaš, kako je s priklopom optike na tvojem naslovu. Potem oni urejajo vse s telekomom.

i33a ::

Aha, no ponudnik je telekom. Tako da najbolje da kr pokličem na njihovo dežurno številko in se zmenim?

starfotr ::

tako je

drvo ::

Če kaže, da je optika, verjetno drži. Postopek je tak: skleneš naročniško razmerje, potem ti na njihove stroške skopljejo in položijo kabel do hiše in ti vse uredijo, lahko pa traja malce dlje, kot, če imaš optiko do hiše že potegnjeno.

kixs ::

Odvisno od situacije v naravi. Ce se jim ne splaca, ne naredijo nic. Moras kar sam kabel od vozlisca do hise spelat.

Phoebus ::

Ima kdo izkušnje, kako je v primeru, ko sosedje imajo (Telekomovo), ti pa ne, TK pa pravi da si "izgradi sam"?

Sosed 1, (mejaš) ima optiko, teče nekaj metrov od meje parcele. Seveda mu ni v interesu kopati po dvorišču in tu nimam kaj.
Sosed 2 z optiko je točno nasproti čez (vaško) cesto. Ker se njegova okolica hiše še ureja, mu ni problema kopati po dvorišču. Telekom je rekel, naj sam uredim napeljavo "od njega do mene vklj. prek ceste".

situacija je taka (kvadrat brez številke sem jaz):
 situacija

situacija



Ali je to res? A niso včasih vlekli kablov oni?

kixs ::

A niso včasih vlekli kablov oni?


So, ko so vlekli "vsem". Samo enemu pa se jim ne splaca. Enaka situacija je pri meni. Lahko cakam do naslednje faze, ko se bodo odlocili, da je dovolj interesentov... do svetega nikoli... ali pa sam financiram kopanje in vleko cevi. Optiko ze potem oni potegnejo skozi in priklopijo.

joggi79 ::

Phoebus je izjavil:

Ali je to res? A niso včasih vlekli kablov oni?

Od kar zivimo v kapitalizmu privat firme delajo stvari, ki jim prinasajo dobicek. Kopati x 10metrov, sploh se cez cesto ni ravno tako poceni, kot si kdo predstavlja, izplen te investicije bo pa 20eur/mesec, kar tezko stejes kot dobicek, sploh ko je vlozek par 1000eur. Tako da ja, je to res, ce se firmi ne splaca, v danasnjih casih pac ne bo delala tega.

KTr1sk ::

Če kdo od tvojih prijateljev pozna koga ki dela na telekmu bo lažje ;), meni je šla optika mimo hiše pod pločnikom pa se jim kao ne splača, potem pa sem se malo pozanimal če kdo koga pozna pa je šlo ;), najprej skopajo in položijo cev in jašek ob hiši..pri meni je trajalo cca 1mesec, čeprav ni bilo veliko dela
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KTr1sk ()

St235 ::

Dodatno se splača na občini preverit ali je bila izgradnja sofinancirana s kohezijskimi sredstvi. Oziroma ali imajo v načrtu projekte za odpravo sivih lis.

Drugače pa ja, če je gre za povsem komercialen projekt potem je pač stvar dogovora s ponudnikom kako se bo zadeva financirala.

feryz ::

Ni problem samo v denarju. Dandanašnji je mnogo večji problem, če sploh smeš kopati. Soglasja ne da noben več.

starfotr ::

Ne jebejo 5 % glede soglasij. Pač ne postavijo. Ali pa dajo štango, naredijo zračno linijo, pa se ti slikaj.

St235 ::

starfotr je izjavil:

Ne jebejo 5 % glede soglasij. Pač ne postavijo. Ali pa dajo štango, naredijo zračno linijo, pa se ti slikaj.


Štango postavijo pa na luno? ne nakladaj, ravno soglasja so največje sranje kadar se naknadno vleče kakšna napeljava.

starfotr ::

Če ne dovoliš prekopa parcele, ti na rob parcele dajo štango (ker sosed pa dovoli to naredit), naredijo zračni vod in ti rečejo, da zate pa ni možnosti priklopa.

Pač tako to je.

val46 ::

Seveda je tako. Prej si se bunil in nisi dovolil prekopa parcele, zdaj bi pa rad priklop? Zaradi takih kot si ti je pri nas 10x preveč birokracije in tega. Za vsak kvadratni meter rabiš soglasja, ne vem kake pogodbe in podobno, pa naj se gre samo za prekopati 10m zemlje za postavit cev in kabel v njo, ali pa 10km avtoceste, vseeno je. Vedno se najde nekdo, ki ne podpiše soglasja in potem stvar traja in traja in traja. Ko pa na koncu vseeno uspe, bi pa rad bil prvi na listi za priklop ali uporabo tega, kar je prej toliko časa načrtno zatiral.

Map ::

V moji bližini načrtujejo izgradnjo optičnega omrežja, ampak mojega zaselka ni v načrtu. Interesa je precej, investitor pa Telekom. Kake imate kaj izkušnje, se z interesom možnosti močno povečajo ali vseeno ostanejo tam pri nuli? Pa če slučajno kdo ve, če so v igri kaka evropska sredstva, ker potem se možnosti spet povečajo?

starfotr ::

Jaz ne kompliciram in tudi imam vkopano optiko.

Problem pa je, ker so ljudje trdi in ne pustijo.

Vsi te infrastrukturni ponudniki bi morali iti po javnih povoršinah, pa ne bi bilo toliko težav.

Mnogi se ne zavedajo kaj pomeni dati soglasje. Ti naredijo vodovod čez parcelo, mora biti 5 m prostora okoli cevi, kar pomeni, da če rabiš zazidljivo parcelo, ti povedo, da rabijo 5 m prostora. In se lahko obrišeš pod nosom za karkoli gradit na svoji parceli, če so okoliščine ravno take. Tako, da je treba zelo zelo premislit, kdaj podpišeš kaj za "javno dobro" . Ker ko rabis kaj od "javnega dobrega" nazaj, ti rečejo, da plačaj prestavitev voda, ker si se ti zmislil, da bi rabil svojo parcelo in ne oni. In da si sam podpisal, da nihče te ni prisili v to.

Isto je z elektro kabli...

val46 ::

Če so v igri evropska sredstva, potem vsekakor, ker ponavadi je tako, da dobijo denar pod pogojem, da uredijo priklop do vseh gospodinjstev(vsaj tako je bilo v naši občini). Je pa najbližji telekom prava ustanova na katero se obrni. Ampak ne samo z preverjanjem na njihovi spletni strani, ker tam ne boš dosegel nič. Treba se je odpravit na telekom in jim težit vsaki teden. Ko te bodo meli dovolj, bodo že našli tistih nekaj sto eurov, da potegnejo optiko še do vašega zaselka. Dogovori se z drugimi sosedi, ki imajo tudi interes, pa jih na tak način izmenično obiskujte in bo uspelo. Pri nas jim drugega itak ni preostalo, ker so dobili europska sredstva in so morali. To pravim za optiko. Smo se pa mojega prejšnjega nasveta držali nekaj let prej, ko smo zahtevali, da nam postavijo ADSL centralo, ker ni bilo več pošteno, da plačujemo tudi do 5x več kot sosednja vas, ker je bil edini možen način pri nas takrat ISDN in normalno plačevanje impulzov za internet.

val46 ::

starfotr je izjavil:

Jaz ne kompliciram in tudi imam vkopano optiko.

Problem pa je, ker so ljudje trdi in ne pustijo.

Vsi te infrastrukturni ponudniki bi morali iti po javnih povoršinah, pa ne bi bilo toliko težav.

Mnogi se ne zavedajo kaj pomeni dati soglasje. Ti naredijo vodovod čez parcelo, mora biti 5 m prostora okoli cevi, kar pomeni, da če rabiš zazidljivo parcelo, ti povedo, da rabijo 5 m prostora. In se lahko obrišeš pod nosom za karkoli gradit na svoji parceli, če so okoliščine ravno take. Tako, da je treba zelo zelo premislit, kdaj podpišeš kaj za "javno dobro" . Ker ko rabis kaj od "javnega dobrega" nazaj, ti rečejo, da plačaj prestavitev voda, ker si se ti zmislil, da bi rabil svojo parcelo in ne oni. In da si sam podpisal, da nihče te ni prisili v to.

Isto je z elektro kabli...


Ok, če je tako, pol ti nekako dam prav ja. Sam v prvem sporočilu nisi nič omenjal, da imaš namen tam gradit itd, pa sm pač sklepal, da si še en od teh "zaj..." sosedov, ki na njihovem ne bi nič dovolili, uporabljali bi pa prvi. Sicer pa, verjetno imaš ideje že prej kdaj in kje maš namen kaj zidat, vsak normalen če ima okrog zazidalne parcele, to nekako kalkulira in ko pridejo vprašat za soglasje, jim lahko to lepo razložiš in povprašaš kakšne so še druge variante, in potem naredite tako, da bo ok za vse...zate, za soseda in za investitorja.

Invictus ::

To je predvsem problem zahojenega folka.

Ko se vleče optika po celem naselju, in to zastonj, on iz nekega principa noče priklopa.

Kasneje bi se pa priklopil, ampak ne bi plačal. Ker je bilo takrat zastonj. Samo za enega uporabnika se pač ne splača sestavljati ekipe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ibex ()

starfotr ::

Ti pa ne veš, kako teletje na telekomu gradijo, kajneda?

Ko so pri nas gradili so šli po vrsti, kakor so dobili delovne naloge.

Začeli so pri hišni številki 15, nato so šli na 67, sledila je št. 8 ipd. Selitev strojev, kot da so munjeni. Namesto, da bi šli od 1 do konca, lepo po vrsti. Bedaki.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

RUNE Rural optika na vašem naslovu (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Omrežja in internet
1116209726 (1397) starfotr
»

Pravno vprašanje: Komplikacije pri priklopu optike (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8915131 (12587) brez-imenko
»

Telekom omarica v zasebni hiši in udar strele, pomoč! (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7811081 (8624) St235
»

Odmik električnih drogov - Elektro Maribor

Oddelek: Loža
84824 (4405) Tilen
»

Cena vspostavitve nove tel.parice

Oddelek: Omrežja in internet
153032 (2489) SavoS

Več podobnih tem