» »

Preseljevanje in moralne dileme

Preseljevanje in moralne dileme

«
1
2

proto ::

Cisto hipoteticna situacija, prebivalec Slovenije gre v tujino.

Najprej nekaj najbolj osnovnega o drzavni ureditvi Slovenije, lahko preskocis, ce se ti zdi, da jo razumes, ampak po mojih izkusnjah je vecina ne (in misli, da po desetletnem spiranju mozganov z ameriskimi filmi zivi v ZDA z bonitetami Slovenije), zato bom storil majhen predgovor.

Davkoplacevalec Slovenije placuje za svoje delo davek. Ta denar se za marsikaj vrze v zepe pokvarjencev ampak del ga gre za izgradnjo cest, placilo raznih profesionalnih in polprofesionalnih dejavnosti (kot so npr. policija, gasilci,...), za gradnjo infrastrukture, za penzije, za zdravstvo, za solanje mladih generacij in se bi se lahko nastevalo.

Razumljivo je, da prebivalci ne morejo prosperirati v drzavi po vzoru Mad Max-a, tako, da tega ne bom obdeloval, ampak ta denar od nekje pride. In sicer od davkov, ki jih placujemo davkoplacevalci (v vecini tisti, zaposleni). Nekaj jih je, za pokrivanje nasega zivljenja, nekaj pa kot investicija v prihodnje rodove, od katerih se pricakuje, da bojo to investicijo vrnili, kot bodoci davkoplacevalci (podobno kot jo mi vracamo prejsnjim rodovom v obliki penzij in vzdrzevanja infrastrukture RS).

Rodi se otrok. Drzava mu omogoci zastonj solanje, omogoci mu zastonj zdravstvo. Zastonj ali izredno poceni prakticno vse. Bos pavziral. Izvoli. Se bos presolal? Izvoli. Bos studiral popolnoma neprofitabilno panogo? Morda je omejitev vpisa ampak izvoli. Ne bom obdeloval zraven se vseh detajlov kot so zdravstvo ker bi bilo prevec, ampak imejte v glavi, da je pribljizno enako tudi pri vsem ostalem, kar potrebuje mlada oseba za svoje prezivetje (in potencialno prosperiranje v druzbi).

Pa se prestavimo v dandanasnji ideal. ZDA. Tipicen student, zbije do konca svojega izobrazevanja za ~$100.000 denarja, ki so mu ga ali podarili starsi ali pa si ga je sposodil v financni institutciji, recimo banki (v Sloveniji mu ga je "posodila" drzava, skratka vsi davkoplacevalci). Druga varianta je, da dobi stipendijo, ki je najpreprosteje dostopna v ameriski vojski, v tem primeru je po zakljucenem solanju X let njihov. Situacije se ne sme podcenjevati, saj lahko glede na amerisko standardno prakso hitro konca v Vietnamu, morda Afganistanu ali kje drugje, kjer dobi v glavo projektil poljubnega kalibra.

Ampak vrnimo se na Slovenijo. Mladec dostudira. Kar naenkrat se zacne zmrdovati nad situacijo v Sloveniji, ki res da ni roznata, ampak glavni problem je, da ni kot v Hollywoodskih filmih, kjer si ze desetletja lahko ogleduje, kako dostudira, postane obozevan clan druzbe, nato pa postane miljarder. Nic posebnega, po statistikah je 80% milenijskega zivlja prepricanih, da so nekaj posebnega in bojo bogati.

In pridemo do bistva. Doticna oseba, sponzorirana 2-3 desetletja s strani davkoplacevalcev, ugotovi, da ni tej drzavi dolzna nic, da bo v tujini obogatela in zivela svoje ameriske sanje (cisto mimogrede, amerika je v samem dnu glede moznosti vertikalnega premika v druzbi, bolj verjetno je, da clovek zadane na lotu kot, da bi se financno premaknil kam visje kot kjer se je rodil). Oddide iz drzave, v trdnem prepricanju, da bo pa v tujini velik car.

Napram ZDA je res car. Startal je v zivljenje brez dolga za svoje solanje, brez morebitnega dolga za kaksno zdravljenje, vse so mu sponzorirali zaposleni v casu njegovega odrascanja, preko njihovih placanih davkov.

Sam pa jim tega ne bo nikoli povrnil, ne samo to, ce mu tujina ne bo povsec, se bo vrnil in koristil bonitete sociale. A ni fino?

Bi bilo potrebno ljudem, ki se odselijo iz Slovenije reci, kot se pravi "Bobu bob", izkoriscevalske barabe, ali pa jih se naprej castimo po bozje, podobno kot klasicne slovenske utajevalce davkov, ki sicer kradejo iz zepov vsem nam, ampak nam se zdijo pa hude face (alternativno bolj zdravo "handlanje" bi bilo metanje paradiznikov kjerkoli jih srecamo, razbijanje stekel na oknih ipd).

Kaj si mislite o tem? Osebno mislim, da so te osebe goljufi, ce ze ne zakonsko gledano, pa vsaj moralni. Sociopati. Ampak vcasih se mi zdi, da druzba ne razume problema in jih po telecje pozdravlja. Investira v ljudi, ki nato prispevajo v blagostanje drugih drzav, mi pa jih castimo. Zato me res zanima, kaj si o tem mislite vsi ostali?
  • zaklenil: bluefish ()

zmaugy ::

Da so ZDA tipični kolonialni imperij, le da poleg tega, da kradejo surovine in pobirajo razne rekete, kradejo tudi človeški potencial vazalov.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

gooo ::

Sicer sem to hipotetično situacijo bolj preletela. Ampak, ravno tako kot nekdo gre, nekdo pride na novo. Če pogledaš bolj globalno je vse skupaj bolj neka povratna zanka.

proto ::

gooo je izjavil:

Sicer sem to hipotetično situacijo bolj preletela. Ampak, ravno tako kot nekdo gre, nekdo pride na novo. Če pogledaš bolj globalno je vse skupaj bolj neka povratna zanka.


Preberi, ker tega te v osnovni soli niso ucili. Ni povratna zanka, s svojimi davki bos placevala ljudi, ki ne bojo placevali tvoje investicije v njih za tvoje "blagostanje", ampak bojo to placevali drugim. Fraud?

In nihce, razen propadli primerki iz tujine ne prihaja "na novo".

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

49106 ::

Kako boš ustavil beg možganov?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

-valvoline- ::

Razlika je vseenov tem da se v zda splaca delat in ustvarjat v slovenistanu pac ne. Zato vse novejse tehnologije, patenti, sodobne storitve, multimedia itn prihajajo iz zda.
Povprecen jenki sanja da bo uzpesni podjetnik povprecen janez pa drzavni parazit v js/ju.

Zgodovina sprememb…

galu ::

proto je izjavil:

Osebno mislim, da so te osebe goljufi, ce ze ne zakonsko gledano, pa vsaj moralni. Sociopati.


Kako potem nisi vesel, da grejo iz države?

Iz stališča egoističnega altruizma bi lahko bil vesel, da top 0.001% populacije lahko gre v okolje kjer ustvari kaj globalno dobrega. To pogosto v Sloveniji ni možno.

DPRK sicer dobro ustavlja beg možganov. No, pa tudi razvoj le-teh.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

proto ::

49106 je izjavil:

Kako boš ustavil beg možganov?


Nic ne ustavljam. Samo razlozil sem nekaj, kar vecini ni jasno. Ker se mi zdi noro, da taksne ljudi, ki so ogoljufali celotno drzavo (to sem jaz, pa ti, pa vsi ki jih poznas, pa se skoraj 2 miljona drugih) castimo, namesto, da bi jih imeli za barabe in jih oglobili najmanj za denar, ki ga je druzba investirala v njih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

-valvoline- ::

Dokler bodo davki na place in ostalo taksni kot so ne mormo rect da je slovenistan drzava. Komunajzarski gulag.

proto ::

-valvoline- je izjavil:

Dokler bodo davki na place in ostalo taksni kot so ne mormo rect da je slovenistan drzava. Komunajzarski gulag.


Ampak davki na place so taksni ravno zaradi zgornjih. A nisi razumel ali pa samo ne zmores deducirati posledic? Si ze nakazal svojih 100k, iz protesta proti sistemu? Nisi ne, so te samo polna usta ;) imas samo enako logiko, vi meni placajte solstvo (in vse ostalo), potem pa ne pricakujte, da bom kaj vrnil, "hebite se". Ja, pac se ena pizda, ki bi imel vse, vrnil pa nikomur. Se morda motim? Morda samo nic ne razumes, sprejmem za izgovor tudi dusevno motenost.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

-valvoline- ::

proto je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Dokler bodo davki na place in ostalo taksni kot so ne mormo rect da je slovenistan drzava. Komunajzarski gulag.


Ampak davki na place so taksni ravno zaradi zgornjih. A nisi razumel ali pa samo ne zmores deducirati posledic?

Davki so taksni kot so ker je 3/4 drzavnih parazitov v js/ju odvec oz najmanj 100.000 pijavk. And the nubers are going up.

zmaugy ::

Slovenija ni tako bogata kot so ZDA, pač mora najti nekaj, kar ZDA nimajo in to ponudit mladim. Z ustreznim marketingom, da bojo tisti, ki jim je to namenjeno, to prepoznali.
Na primer smo varno okolje brez nasilja, z dokaj urejenim zdravstvom, socialno mrežo. Država, kjer te ni strah imeti otroke. Na primer to.
Se bi pa za kritične kadre morali še bolj potruditi, da jih obdržimo, na primer za zdravnike in medicinsko osebje (ker le-ti imajo velik vpliv na kvaliteto življenja v družbi). Po mojem je glavna točka, na katero bi morali igrati, kvalitetno okolje za ustvariti družino.
To je na kratek rok.
Na dolgi rok imamo pa sami v rokah možnosti, da naredimo državo boljšo, kot je zdaj, s tem da ne volimo kriminalcev, da vedno zahtevamo račun, da ne poskušamo "zrihtat" službe, dokumentacije etc. preko zvez, da navsezadnje ne parkiramo na parkingu za invalide ipd. Vsak naj bo dosleden pri sebi in družba se bo spremenila na boljše, vključno s plačami in pogoji za življenje. Mogoče nehamo sovražiti to državo in se rajši potrudimo, da bo postala boljša.
Saj vem, BS talk, ampak mislim da je to največ, kar se da narediti na nek vzdržen način. Small steps.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

-valvoline- ::

Slovenistan izbrancem ponuja varne dobro placane drzavne sluzbe do penzije za prakticno 0 dela ostalim pa servira fevdalizem. Pametni so ze zbezali, veliko se jih pripravlja. Komunizem se nikoli ni obnesel.

Zgodovina sprememb…

proto ::

-valvoline- je izjavil:

proto je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Dokler bodo davki na place in ostalo taksni kot so ne mormo rect da je slovenistan drzava. Komunajzarski gulag.


Ampak davki na place so taksni ravno zaradi zgornjih. A nisi razumel ali pa samo ne zmores deducirati posledic?

Davki so taksni kot so ker je 3/4 drzavnih parazitov v js/ju odvec oz najmanj 100.000 pijavk. And the nubers are going up.


Saj sem rekel, da ne razumete. S svojimi davki sponzorirate naslednje rodove, tako kot so prejsnji sponzorirali vas. In tudi v vasih generacijah je 100.000 pijavk. S to logiko si ena izmed njih. Pa si bil vseeno sponzoriran. Ampak nisi odgovoril, si vplacal svojih 100k dolga prejsnjim generacijam, ki so te sponzorirale?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

-valvoline- ::

No poj pa naredi izracun ce se js/ju prepolovi za 100.000 lenuhov in se istih pospravi v gospodarstvu delat in placevat davkov. Eto ti svico in prepolovljeni davki.

phys ::

Zdi se da vidis tezavo v tem, da se na tuje stroske izobrazen in usposobljen kader izseljuje v tujino in omogoca blagostanje nekomu drugemu. Posteno. Vendar sem ob prebiranju tvojega zapisa dobil obcutek, da ti sama resitev problema, ki ga opazas, ni toliko pomembna, kot moraliziranje in obsodba ljudi, ki se odlocijo iti delat drugam ne glede na njihove razloge. V celotnem zapisu namrec ne podas niti enega predloga za resitev tega "problema", tvoj edini priblizek poziva k akciji je, da izseljence oznacimo za izkoriscevalske barabe in da jih obmetavamo s paradizniki ter jim razbijamo stekla.

-valvoline- ::

Edini problem v gulagistanu so davki, razbohoten javni sektor, sramotno razmerje plac js vs zs(spet zaradi davkov). Ce se to vse uredi tudi beg mozganov se bo zagotovo ustavil.

Zgodovina sprememb…

proto ::

phys je izjavil:

Zdi se da vidis tezavo v tem, da se na tuje stroske izobrazen in usposobljen kader izseljuje v tujino in omogoca blagostanje nekomu drugemu. Posteno. Vendar sem ob prebiranju tvojega zapisa dobil obcutek, da ti sama resitev problema, ki ga opazas, ni toliko pomembna, kot moraliziranje in obsodba ljudi, ki se odlocijo iti delat drugam ne glede na njihove razloge. V celotnem zapisu namrec ne podas niti enega predloga za resitev tega "problema", tvoj edini priblizek poziva k akciji je, da izseljence oznacimo za izkoriscevalske barabe in da jih obmetavamo s paradizniki ter jim razbijamo stekla.


Nisi razumel, ker projeciras na to kar tebe osebno vodi. Tudi ne resujem nobenega problema. Samo nalivam cistega vina, ker se mi dozdeva, da vecina slovenske populacije ne razume (sploh pa ne slotecha, zdruzbe fachidiotov)

proto ::

-valvoline- je izjavil:

Edini problem v gulagistanu so davki, razbohoten javni sektor, sramotno razmerje plac js vs zs(spet zaradi davkov). Ce se to vse uredi tudi beg mozganov se bo zagotovo ustavil.


Se vedno se delas, da ne razumes. Druzba je investirala vate, ko si bil se dojencek. Hedge sklad (ce ves kaj to je). Nekaj jih bo propadlo, nekaj jih bo uspelo, nekaj jih bo povprecnezev. Nic narobe, investicija se bo porazporedila. Zdaj pa trdis, da ti ne bos vrnil kar je bilo investirano vate. Da se hoce nazaj prevec, po tem, ko si investicijo vate ze porabil. Goljuf?


Mr_chai. Preberi kaj sem napisal ali pa odpri loceno temo. Ali ti nic ni jasno (nic narobe, idiotov je v danasnji druzbi veliko) ali pa govoris v necem drugem. Ergo, preseli se v Srbijo in tam pridigaj, kar sem napisal nima popolnoma nobene veze s tvojimi travmami.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

pegasus ::

proto je izjavil:

Nic ne ustavljam. Samo razlozil sem nekaj, kar vecini ni jasno. Ker se mi zdi noro, da taksne ljudi, ki so ogoljufali celotno drzavo (to sem jaz, pa ti, pa vsi ki jih poznas, pa se skoraj 2 miljona drugih) castimo, namesto, da bi jih imeli za barabe in jih oglobili najmanj za denar, ki ga je druzba investirala v njih.
Mislim da so stvari rahlo kontra, kot jih vidiš ... Večini je vse jasno, samo tebi ni. Predpostavka, da so ti ljudje ogoljufali državo, je napačna. Prav tako bi lahko rekel, da je država ogoljufala te ljudi, ker jim je omogočila šolanje za nekaj, kjer jih ne more zaposlit, in dobiš podoben nesmisel. Meni je recimo znanje, pridobljeno po uradni poti, koristilo bore malo za to, kar počnem sedaj. In država šele sedaj razvija področje, kjer bi ji lahko bil koristen, kljub temu, da sem v to smer vložil 6 let svojega življenja.
Usmeri svojo togotno energijo raje v ugotavljanje, zakaj je država tak mastodont in ugotavljanje, kako jo lahko narediš bolj agilno, da se bo lažje prilagajala trendom v svetu in lažje obdržala domačo pamet in ji omogočila, da se razvije in vzcveti.

imagodei ::

-valvoline- je izjavil:

Davki so taksni kot so ker je 3/4 drzavnih parazitov v js/ju odvec oz najmanj 100.000 pijavk. And the nubers are going up.

Dobr so ti neolibsi možgane opral.
- Hoc est qui sumus -

Magic1 ::

Nekje je lepše delat, drugje je lepše živet. Pri nas je bolj to drugo, sploh ko imaš družino. Lahko imaš v Švici 5k€ plače kot keks pa imaš hitro sranje, ko je treba par jurjev za vrtec dat. Potem pa je ženska raje doma, ker je vrtec pri dveh otrokih že preveč drag. Vse ima pluse in minuse...
Magic

Poldi112 ::

proto je izjavil:

phys je izjavil:

Zdi se da vidis tezavo v tem, da se na tuje stroske izobrazen in usposobljen kader izseljuje v tujino in omogoca blagostanje nekomu drugemu. Posteno. Vendar sem ob prebiranju tvojega zapisa dobil obcutek, da ti sama resitev problema, ki ga opazas, ni toliko pomembna, kot moraliziranje in obsodba ljudi, ki se odlocijo iti delat drugam ne glede na njihove razloge. V celotnem zapisu namrec ne podas niti enega predloga za resitev tega "problema", tvoj edini priblizek poziva k akciji je, da izseljence oznacimo za izkoriscevalske barabe in da jih obmetavamo s paradizniki ter jim razbijamo stekla.


Nisi razumel, ker projeciras na to kar tebe osebno vodi. Tudi ne resujem nobenega problema. Samo nalivam cistega vina, ker se mi dozdeva, da vecina slovenske populacije ne razume (sploh pa ne slotecha, zdruzbe fachidiotov)


Kolega, dejstvo, da imamo odprte meje, ni ravno skrivnost. Naredi raje kaj za to, da nam intelektualci ne bodo bežali. Jim lahko ponudiš še kaj razen jeze in zavisti?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

proto ::

pegasus je izjavil:

proto je izjavil:

Nic ne ustavljam. Samo razlozil sem nekaj, kar vecini ni jasno. Ker se mi zdi noro, da taksne ljudi, ki so ogoljufali celotno drzavo (to sem jaz, pa ti, pa vsi ki jih poznas, pa se skoraj 2 miljona drugih) castimo, namesto, da bi jih imeli za barabe in jih oglobili najmanj za denar, ki ga je druzba investirala v njih.
Mislim da so stvari rahlo kontra, kot jih vidiš ... Večini je vse jasno, samo tebi ni. Predpostavka, da so ti ljudje ogoljufali državo, je napačna. Prav tako bi lahko rekel, da je država ogoljufala te ljudi, ker jim je omogočila šolanje za nekaj, kjer jih ne more zaposlit, in dobiš podoben nesmisel. Meni je recimo znanje, pridobljeno po uradni poti, koristilo bore malo za to, kar počnem sedaj. In država šele sedaj razvija področje, kjer bi ji lahko bil koristen, kljub temu, da sem v to smer vložil 6 let svojega življenja.
Usmeri svojo togotno energijo raje v ugotavljanje, zakaj je država tak mastodont in ugotavljanje, kako jo lahko narediš bolj agilno, da se bo lažje prilagajala trendom v svetu in lažje obdržala domačo pamet in ji omogočila, da se razvije in vzcveti.


Ne, to vidim drugace. Tebi se zdi, da ko govorim o drzavi, da so to neki birokrati, Pahor, Jansa, Mesec, Zidan,... pa ni tako (spet referenciram zacetni sestavek: vecini populacije ni nic jasno). Drzava smo mi vsi. Skupaj z davki. Ki jih razen tega, da financiramo barabe,vlagamo v prihodnost; v izonrazevanjd ljudi, Veliko te investicije vrzemo stran v neperspektivne osebke. Nekaj pa jih je uporabnih in naj bi pokrili izgresene investicije (zato hedge sklad).

Ampak ravno te, uspesne investicije (ki bi danes brez njih mogoce samo vrtalo po zadnjicah in tvorilo neuspesne rodilnike), imajo obcutek, da so pa postali to sami od sebe. Po drugi strani, pa ZDA, z enako logiko, ki jo moras financirati sam, dokazuje, da iz samofinancirnega sistema prides ven s karto za Vietnam. Afganistan. Irak. Mogoce v prihodnosti Iran. Ali pa morda s krsto. Ce le niso tvoji starsi med bogatimi. Heba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

Lonsarg ::

@proto bi te rad videl kako ustavljaš beg možganov z uvedbo ZDA sistema kreditov za študij. Tako bi jih še več pobegnilo ker bi z plačami iz tujine lažje te kredite odplačali. Skratka s tem bi rešil tvojo moralno dilemo, resnično situacijo pa dejansko še bolj poslabšal.

Plačevati študij je usluga tudi/predvsem staršem, zato so v tej državi, zato starši plačujejo davke. Skratka javni sistemi so skupno dobro, da te izračune začneš delat "per državljan" je kvečjemu nemoralno, če se že gremo moralnost. Naredi pol te izračune še za vse na sociali, bo spet nemoralno da dobijo denar? Na koncu bo nemoralno vse kar država plača in prideš do Ameriškega sistema ki je "finančno fer" ampak hkrati gnil in povzroča razpad družbe, kriminal in podobno. Point socialne države je ravno to da NI finančno fer!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

zobnik ::

Država ti nič ne da, ampak le ti daješ državi.
Če so te šolal 15 let je to njihov problem, ne naš in kako korist ima nekdo po srednji poklicni šoli....in potem čez 2 let delaš čisto nekaj drugega.
Ceste oh, ravno 1 teden nazaj sem moral cel podvozje menjat.

Kje vi vidt da je država kaj dala.

Magic1 ::

Če ti ne znaš vozit, še ni nujno da je država kriva za uničeno podvozje.
Imam vikend z dokaj slabo občinsko cesto pa mi ni ratal še nič uničit...
Magic

zobnik ::

Zdravstvo, če nisi zavarovan si samaplačnik.

otago ::

@Proto
pa ti veš kakšen pain in the ass je, ce bi se rad vrnil? Birokracija ti ne pomaga, delovna doba se ne priznava

Sem šel v tujino, ker v Sloveniji ni bilo mogoče najti delovnega mesta. A sploh veš kakšen problem je bil dobit karkoli za delat kot svez, neizkusen diplomant na trgu delovne sile v letih 2011-2015?

In s prihranki iz tujine je plan kupit stanovanje. Denar se posredično vrača.

mailer ::

Po eni strani ima op prav ampak ludje so le hodili v šolo in jo tudi recimo v 90% končali. Mogoče ne faks so pa zagotovo srednjo šolo. Po drugi strani pa imaš ljudi, ki so tudi imeli vse to omogočeno pa kot priviligirana manjšina tega niso storili. Cuzajo mesečno miljone za socialne podpore, ki so enake ali celo večje kot minimalne plače medtem ko v blagajno nikoli niso in nikoli ne bodo vplačali nič. Podobno sedaj delajo razni albanci in drugi priseljenci, ki cuzajo socialne transferje (ne vem od kje jim pravica) medtem, ko v blagajno vplačujejo le desetino tega kar dobijo.

Po drugi strani je tudi država krive, ker vse to omogoča. Oškodovani smo vsi, najbolj bomo najebali pa tisti, ki vplačujemo pa nismo potem do ničesar upravičeni. Namesto, da bi država podpirala samo tiste poklice po katerih je potreba (zdravstvo, strojništvo, elektrotehnika, informatika, kemija, mehatronika, lesarstvo, gradbeništvo) podpirajo razne fdv programe, kjer se ukvarjajo z odstranjevanjem pisoarjev, ker nekatere lezbijke ali geji ravno še ne vejo kaj so in kam spadajo.

Politika zjebe vse še tako dobre projekte, pokrade se polovico denarja še preden se kaj začne delati. Še najbolje bi res bilo, da bi bil študij plačljiv. Firme bi same financirale programe in podelile štipendije, za katere imajo potrebe hkrati pa bi morali tudi študenti podpisati pogodbo, da se po koncu študija tudi zaposlijo v firmi za n let, ki jih je financirala. Tako bi dobili dober kader, ki bi si prizadeval za končanje študija in smer, ki jih dejansko zanima. Pa plače bi morale biti urejene povsem drugače, tudi minimalne glede na stopnjo izobrazbe. Tako mladi diplomanti ne bi bežali v tujino, ker tukaj če nimaš vip nisi nič. Uspejo le redki, ker so ob pravem mestu na pravem kraju.

Tudi jaz ne vidim več smisla, da bi delo iskal pri nas. Žalostno, da je razlika za isto delo pri nas in najbolje plačano (ki sem ga našel)v tujini (govorim za svoj primer) 8 kratnik.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

-valvoline- ::

1000e neto placa stane delodajalca 2000e. Nuff said. Se v komunizmu ter fevdalizmu niso poznal taksnega tlacenja in parazitizma.

mailer ::

-valvoline- je izjavil:

1000e neto placa stane delodajalca 2000e. Nuff said. Se v komunizmu ter fevdalizmu niso poznal taksnega tlacenja in parazitizma.
Se strinjam. Država je tako požrešna, da ti že v štartu pobere 50%. Sem napisal bivšemu direktorju, da če bi želel inženirja plačat 2000€ bi ga koštal0 3900€. Totalno nekonkurenčna politika.
Asus B560-I, Intel 11500, Corsair 16GB 3200MHz

proto ::

Lonsarg je izjavil:

@proto bi te rad videl kako ustavljaš beg možganov z uvedbo ZDA sistema kreditov za študij. Tako bi jih še več pobegnilo ker bi z plačami iz tujine lažje te kredite odplačali. Skratka s tem bi rešil tvojo moralno dilemo, resnično situacijo pa dejansko še bolj poslabšal.

Plačevati študij je usluga tudi/predvsem staršem, zato so v tej državi, zato starši plačujejo davke. Skratka javni sistemi so skupno dobro, da te izračune začneš delat "per državljan" je kvečjemu nemoralno, če se že gremo moralnost. Naredi pol te izračune še za vse na sociali, bo spet nemoralno da dobijo denar? Na koncu bo nemoralno vse kar država plača in prideš do Ameriškega sistema ki je "finančno fer" ampak hkrati gnil in povzroča razpad družbe, kriminal in podobno. Point socialne države je ravno to da NI finančno fer!


Si placal svojih 100k+ za izobe=razevanje? Nisi? Torej ni financno fer. Si razmislil, da bi lahko v momentu poroda bil cez 30 let klosar? Seveda nisi. Ja, Ni financno fer. In v financno fer drzavah, ZDA na primer, bi bil morda flek na kamnu. Rez zanimivo kako ozek pogled imas. S polno ritjo je najlazje srati po drugih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: proto ()

imagodei ::

-valvoline- je izjavil:

Edini problem v gulagistanu so davki, razbohoten javni sektor, sramotno razmerje plac js vs zs(spet zaradi davkov).

Tole bluzenje okoli davkov sem že samo jaz najmanj v dveh temah razcefral. Pobrskaj malo za detajle, meni se ne da še tretjič v podrobnosti.

Na kratko:
Avstrijski delodajalci imajo podobne stroške dela kot jih imajo slovenski. Edina razlika je, da v Avstriji delodajalec plača večji delež v državno blagajno, delavec pa manj, zato mu na koncu ostane več kot slovenskemu delavcu. Ampak, slovenski delodajalci ne jamrajo zato, ker njihovi zaposleni dobijo manj, jamrajo nad tem, kakšne stroške dela imajo - kar je bluzenje na celi črti.

Nadalje, dobički podjetij so obdavčeni po (kriminalni?) 19% stopnji, v praksi pa dobri računovodje in ekonomisti poznajo cel kup nekih olajšav in dejansko smo v preteklosti imeli primere, ko so podjetja v Sloveniji plačevala 5% davka na dobiček. Dejansko Slovenija iz naslova davkov na dobiček dobi precej manj kot 19%.

To bi bilo smešno, če ne bi bilo žalostno. Sploh, če malce poznaš bližnjo davčno zgodovino zibelke neoliberalizma, ZDA. Za domačo nalogo poišči denimo davke na osebne dohodke fizičnih oseb in davke na dobiček v ZDA za obdobje 1965-1975... To je tisto obdobje, ko so ZDA npr. delale kvantne preskoke v tehnologiji, razvoju polprevodniških elementov, tranzistorjev, računalništva, zasnovi interneta, ko so postavile človeka na Luno... Skratka, takrat, ko je bila dohodkovna neenakost celo v ZDA za več magnitud manjša kot je danes, pa je bila to vseeno dežela priložnosti in razcveta.

Le kako jim je zneslo, s tako nezaslišanimi davki?
- Hoc est qui sumus -

imagodei ::

Si že pobrskal, kakšne davke so imeli včasih v ZDA? Naj ti namignem: Slovenija bi z današnjo uradno 19% stopnjo davka na dobiček zgledala v primerjavi z davki v ZDA iz leta 1970 kot davčna oaza (v praksi pa to že itak smo, ker 19% plačujejo samo redki naivneži).
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

mr_chai ::

imagodei je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Edini problem v gulagistanu so davki, razbohoten javni sektor, sramotno razmerje plac js vs zs(spet zaradi davkov).

Tole bluzenje okoli davkov sem že samo jaz najmanj v dveh temah razcefral. Pobrskaj malo za detajle, meni se ne da še tretjič v podrobnosti.

Na kratko:
Avstrijski delodajalci imajo podobne stroške dela kot jih imajo slovenski. Edina razlika je, da v Avstriji delodajalec plača večji delež v državno blagajno, delavec pa manj, zato mu na koncu ostane več kot slovenskemu delavcu. Ampak, slovenski delodajalci ne jamrajo zato, ker njihovi zaposleni dobijo manj, jamrajo nad tem, kakšne stroške dela imajo - kar je bluzenje na celi črti.

Nadalje, dobički podjetij so obdavčeni po (kriminalni?) 19% stopnji, v praksi pa dobri računovodje in ekonomisti poznajo cel kup nekih olajšav in dejansko smo v preteklosti imeli primere, ko so podjetja v Sloveniji plačevala 5% davka na dobiček. Dejansko Slovenija iz naslova davkov na dobiček dobi precej manj kot 19%.

To bi bilo smešno, če ne bi bilo žalostno. Sploh, če malce poznaš bližnjo davčno zgodovino zibelke neoliberalizma, ZDA. Za domačo nalogo poišči denimo davke na osebne dohodke fizičnih oseb in davke na dobiček v ZDA za obdobje 1965-1975... To je tisto obdobje, ko so ZDA npr. delale kvantne preskoke v tehnologiji, razvoju polprevodniških elementov, tranzistorjev, računalništva, zasnovi interneta, ko so postavile človeka na Luno... Skratka, takrat, ko je bila dohodkovna neenakost celo v ZDA za več magnitud manjša kot je danes, pa je bila to vseeno dežela priložnosti in razcveta.

Le kako jim je zneslo, s tako nezaslišanimi davki?


Daj ti ne bluzi prosim..https://taxfoundation.org/taxes-on-the-...

Mehmed ::

proto je izjavil:

Drzava mu omogoci zastonj solanje


Ce smo posteni, drzava mu vsili zastonj solanje, nakar mu nekdo ocita kako je nehvalezen sociopat, ker ga je izkoristil.
Ceprav v resnici ni imel ne izbire ne vpliva na vse skupaj.

-valvoline- ::

Slovenistan
bruto 2500e +mal/pre
neto 1587e +m/p
strosek delodajalca 2900e +m/p
davek+prispevki cca 100%

Ne verjamem da obstaja na svetu hujsi kolhoz k nasa vukojebina.

Zgodovina sprememb…

Lonsarg ::

proto je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

@proto bi te rad videl kako ustavljaš beg možganov z uvedbo ZDA sistema kreditov za študij. Tako bi jih še več pobegnilo ker bi z plačami iz tujine lažje te kredite odplačali. Skratka s tem bi rešil tvojo moralno dilemo, resnično situacijo pa dejansko še bolj poslabšal.

Plačevati študij je usluga tudi/predvsem staršem, zato so v tej državi, zato starši plačujejo davke. Skratka javni sistemi so skupno dobro, da te izračune začneš delat "per državljan" je kvečjemu nemoralno, če se že gremo moralnost. Naredi pol te izračune še za vse na sociali, bo spet nemoralno da dobijo denar? Na koncu bo nemoralno vse kar država plača in prideš do Ameriškega sistema ki je "finančno fer" ampak hkrati gnil in povzroča razpad družbe, kriminal in podobno. Point socialne države je ravno to da NI finančno fer!


Si placal svojih 100k+ za izobe=razevanje? Nisi? Torej ni financno fer. Si razmislil, da bi lahko v momentu poroda bil cez 30 let klosar? Seveda nisi. Ja, Ni financno fer. In v financno fer drzavah, ZDA na primer, bi bil morda flek na kamnu. Rez zanimivo kako ozek pogled imas. S polno ritjo je najlazje srati po drugih.
Ozkoglednost je ravno to da ti poveličuješ "finančno fer" kot edino pravo in edino moralno opcijo.

Naj te ne skrbi moj primer, jaz sem nekdo ki bi profitiral z "finančno fer" sistemom ki ga ti hočeš pa sem kljub temu proti(oziroma vsaj proti idejam ki bi za dosego cilje zavrgle socialno državo), precej več bom preko davkov plačal za slovenski izobraževalni sistem(procentualno) kot če bi bil v ZDA.

Pa saj da ne bo dileme, ni optimalen trenutni sistem, ampak Ameriški je še mnogo slabši. Da bi pa trenutnega izboljšal, ga morda naredil tudi malo bolj fer brez da uničiš socialno državo pa rabiš izboljšati na drugih področjih, privabljat delovno silo. V trenutnih časih pač države tekmujejo za delavce ali pa jim zbežijo, če te tekme ne bi bilo bi imeli delavci precej slabši položaj. Nastradajo seveda koruptivne države kjer politika namesto te tekme raje daje v lastne žepe in povzroča beg možganov(oziroma nasploh vseh delavcev, tudi manj izobraženi bežijo).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ejresnevem ::

Samo res, se pridružujem op-ju, v Sloveniji so menda idealni pogoji za podjetništvo, vsaj, kar se tiče davkov. Ampak ljudje se izseljujejo po EU in širše, kjer je slabše. Noro, a ni?

imagodei ::

-valvoline- je izjavil:

Slovenistan
bruto 2500e +mal/pre
neto 1587e +m/p
strosek delodajalca 2900e +m/p
davek+prispevki cca 100%

Ne verjamem da obstaja na svetu hujsi kolhoz k nasa vukojebina.

Ko bi folk le znal googlat:
 Income Tax plus Employee and Employer Social Security Contributions 2018

Income Tax plus Employee and Employer Social Security Contributions 2018

- Hoc est qui sumus -

PrimoZ_ ::

-valvoline- je izjavil:

Razlika je vseenov tem da se v zda splaca delat in ustvarjat v slovenistanu pac ne. Zato vse novejse tehnologije, patenti, sodobne storitve, multimedia itn prihajajo iz zda.
Povprecen jenki sanja da bo uzpesni podjetnik povprecen janez pa drzavni parazit v js/ju.


Lol, opranec. :))
Koliko američanov si spoznal ? Meni se ne zdijo kaj bol zagreti kot slovenci.

Mehmed ::

Btw op, a se zavedas, da se da tvoje ocitke brez tezav aplicirati tudi na sportnike.
Zdej ce si tok nacelen, da bi rekel enmu kopitarju ali pa doncicu ej ti pizda pridi nazaj pa raje popelji olimpijo na vrh kot dallas, lepo zate. Vecina ljudi pa nima zadrzkov ob njihovem odhodu, zato tudi ostali ne rabijo imeti slabe vesti.

ejresnevem ::

Nekaj mora biti narobe z ljudstvom, če se izseljuje iz Slovenije. Očitno jih niti praktična davčna oaza ne prepriča, da ostanejo in odprejo podjetja v večjem obsegu. Očitno so nove generacije nesposobne navkljub internetu, davčnim oazam, enem najboljših izobraževalnih in zdravstvenih sistemov. Ali pa mentalno pohabljene, vsaj, kar se tiče potomcev nekdanjih podjetnikov. Od česa?

PrimoZ_ ::

-valvoline- je izjavil:

proto je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Dokler bodo davki na place in ostalo taksni kot so ne mormo rect da je slovenistan drzava. Komunajzarski gulag.


Ampak davki na place so taksni ravno zaradi zgornjih. A nisi razumel ali pa samo ne zmores deducirati posledic?

Davki so taksni kot so ker je 3/4 drzavnih parazitov v js/ju odvec oz najmanj 100.000 pijavk. And the nubers are going up.


Pa bi si izvolil povedati, vsaj tko čez palec, kje je teh 100k JS parazitov ?
Policija, medicinsko osebje, šolniki, pazniki, gasilci, ... vse to je javni sektor pa se meni ne zdi da bi bili paraziti. Pogosto so še preslabo plačani.

Na prvo žogo bi sicer lahko rekel da imamo 3x preveč občin ampak to je še daleč daleč od 100k pijavk viška.
Pa gotovo se da po ministrstvih, uradih, direktoratih in agencijah še marsikaj pomesti. Amapk spet nikjer blizu tem famoznim 100k.

imagodei ::

mr_chai je izjavil:

Daj ti ne bluzi prosim..https://taxfoundation.org/taxes-on-the-...

Ne štekaš čisto, zgleda...

1.) ne trdim, da je bila efektivna obdavčitev ekstremno visoka; so pa definitivno obstajali razredi obdavčitev s precej višjimi stopnjami davkov kot jih imamo danes. Predlagaj danes Pipistrelu, da boš imel npr. 9 ali 12 stopenjsko lestvico in da bo v najvišjem razredu 70% obdavčitev (jasno - samo za znesek, ki presega mejo, ne pa efektivna obdavčitev). Ga zadane kap na mestu - če pa ne, pa v momentu preseli sedež svoje firme v Lihtnštajn.

2.) Efektivna obdavčitev najbogatejših je bila višja kot danes - kar prizna celo tvoj link.
- Hoc est qui sumus -

-valvoline- ::

PrimoZ_ je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

proto je izjavil:

-valvoline- je izjavil:

Dokler bodo davki na place in ostalo taksni kot so ne mormo rect da je slovenistan drzava. Komunajzarski gulag.


Ampak davki na place so taksni ravno zaradi zgornjih. A nisi razumel ali pa samo ne zmores deducirati posledic?

Davki so taksni kot so ker je 3/4 drzavnih parazitov v js/ju odvec oz najmanj 100.000 pijavk. And the nubers are going up.


Pa bi si izvolil povedati, vsaj tko čez palec, kje je teh 100k JS parazitov ?
Policija, medicinsko osebje, šolniki, pazniki, gasilci, ... vse to je javni sektor pa se meni ne zdi da bi bili paraziti. Pogosto so še preslabo plačani.

Na prvo žogo bi sicer lahko rekel da imamo 3x preveč občin ampak to je še daleč daleč od 100k pijavk viška.
Pa gotovo se da po ministrstvih, uradih, direktoratih in agencijah še marsikaj pomesti. Amapk spet nikjer blizu tem famoznim 100k.

Pristej se odvecni gnoj pri drzavnih monopolistih.sindikati tvslo, sz, elektro, vodooskrba... se precej vec kot 100.000 je dejansko za nogirat.

Zgodovina sprememb…

PrimoZ_ ::

-valvoline- je izjavil:

Slovenistan izbrancem ponuja varne dobro placane drzavne sluzbe do penzije za prakticno 0 dela ostalim pa servira fevdalizem. Pametni so ze zbezali, veliko se jih pripravlja. Komunizem se nikoli ni obnesel.



Spet narobe.
Slovenija kot socialna država omogoča, da pride do dobre izobrazbe tudi človek iz revne družine, brez da se zapufaš do konca življena ali prodaš ledvico.
Po končanem faksu pa tak človek dobi dobro službo in preko davkov subvencionira tudi take nehvaležne idiote kot si ti.

Vir: izkušnja iz prve roke :)

P.S. Zakaj nisi izkoristil zastonskega šolanja tudi sam, da bi nekaj naredil iz sebe ?

imagodei ::

PrimoZ_ je izjavil:

Pa bi si izvolil povedati, vsaj tko čez palec, kje je teh 100k JS parazitov ?
Policija, medicinsko osebje, šolniki, pazniki, gasilci, ... vse to je javni sektor pa se meni ne zdi da bi bili paraziti. Pogosto so še preslabo plačani.

Na prvo žogo bi sicer lahko rekel da imamo 3x preveč občin ampak to je še daleč daleč od 100k pijavk viška.
Pa gotovo se da po ministrstvih, uradih, direktoratih in agencijah še marsikaj pomesti. Amapk spet nikjer blizu tem famoznim 100k.

Po moje valvoline med parazite prišteva vzgojiteljice, učitelje, zdravnike, medicinske sestre in ostalo zdravstveno osebje, policiste, poklicne gasilce...
- Hoc est qui sumus -

bbbbbb2015 ::

proto je izjavil:

Cisto hipoteticna situacija, prebivalec Slovenije gre v tujino.
Rodi se otrok. Drzava mu omogoci zastonj solanje, omogoci mu zastonj zdravstvo. Zastonj ali izredno poceni prakticno vse. Bos pavziral. Izvoli. Se bos presolal? Izvoli. Bos studiral popolnoma neprofitabilno panogo? Morda je omejitev vpisa ampak izvoli. Ne bom obdeloval zraven se vseh detajlov kot so zdravstvo ker bi bilo prevec, ampak imejte v glavi, da je pribljizno enako tudi pri vsem ostalem, kar potrebuje mlada oseba za svoje prezivetje (in potencialno prosperiranje v druzbi).


Tvoja logika ima več zelo hudih lukenj. Verjetno zato, ker nisi makro ekonomist in ne vem, če si kdaj bral bilanco proračuna Republike Slovenije. To kot prvič.
Kot drugič, ne vem, če imaš kaj otrok. Ker če bi jih imel, bi vedel, da ni samo šola, pa tudi vedel bi, da so eno "uradni" stroški, drugo pa realnost, koliko še moraš otroku kupiti in omogočiti, da odraste, je razgledan in učen.
Kot tretjič, ko smo se pridružili EU, EU med drugim omogoča prost pretok kapitala, storitev in delovne sile. Druge države so videle priložnost, da pritegnejo sposobne, Slovenija, pa tudi Hrvaška pa sploh nista opazili, kaj se dogaja.
Kot četrtič, Slovenija je zelo egalitarna država. Tistim, ki se trudijo, se denar pobira. Preko davkov, kazni, taks. Slovenija je tudi gospodarsko šibka država, ki je zelo prepletena s korupcijo. Korupcija znižuje učinkovitost družbe.

Ti si se zapičil v posameznika, ki se odloči in gre drugam. Ne grajaš pa skorumpirane in neučinkovite družbe, ki posamezniku ne omogoča, da na polno zacveti. Tu je večji problem, vendar to ni samo hipni problem, kot to ljudem predstavljajo politiki. Gre za proces izboljševanja družbe, države. Na žalost pa je tako, da se proces izboljševanja lahko ustavi, celo nazaduje, če se izgubi kritična masa ljudi, ki bi želeli državo popeljati naprej. Problem je torej v državi in družbi v Sloveniji, ne v posamezniku. Ravnanje posameznika, ki gre, je boljkone posledica.

Da ti dodatno pojasnim:
Pod prvič, otrok se rodi staršem. Ki so zaposleni in plačujejo davke. Morda leta 1950 je bilo tako, da je bilo 7 delavcev na enega penzionista. Zdaj ni tako. Zdaj en zaposlen drži gor in lastne otroke in še tri penzioniste.
Pod drugič. Imam dva sina, študenta. V realnosti je bilo potrebno že vrtec zelo na debelo plačati. Preostanek je krila občina, ki je denar dobila od države, ki je denar dobila od staršev. V osnovni šoli je bilo potrebno ogromno stvari kupiti. Vsak starš ti bo povedal, da šola ni zastonj. Srednja šola enako. Faks že pomeni stroške bivanja, poti, knjig, računalnikov. Od kod profesorji dobijo plače? Od vplačil davkov. Pa ti sploh veš, koliko sem *jaz* davkov v Sloveniji plačal? So bila leta, ko je to zneslo 140k EUR NA LETO. In moja sinova imata 20let (eden več eden manj). Da ne govorim, koliko so moje firme vplačale davkov (od katerih bo ena stara 20 let).
Obema sinovoma rihtam seveda tujino.
Kot tretjič, EU omogoča prost pretok ljudi. Pod to so se vsi prebivalci Slovenije z referendumom podpisali. Pa ti veš, da to avtomatično pomeni tekmo za talente? To so v Nemčiji, Belgiji, na Nizozemskem in še kje vedeli prvi dan. EU je bolj strupena zadeva, kot si misliš. Ni raj na zemlji. Bolj bazen, poln morskih psov.
Kot četrtič. Vsakdo ima pravico, da uživa sadove svojega dela. Socialna država že, ne pa uravnilovka. Poglej recimo kazni za prekrške. Policaji odkrito priznavajo, da imajo "norme", ter da pobran denar bašejo v svoj del proračuna, torej v lasten žep. Tega v Avstriji, Nemčiji, Belgiji ne vidiš. Osebno menim, da je lahko najvišja kazen za kakšen koli prekršek v R Sloveniji max. 1/4 minimalne plače. To so prekrški. Vse ostalo je reketiranje. In tega je dosti.
Zaenkrat sem preveč zaposlen s služenjem denarja v tujini, da bi se cufal s Slovenijo. Čisto v redu nam je tako.

Zgodovina sprememb…

«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Google leta 2016 na Bermude poslal 16 milijard evrov (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Rezultati
7031385 (24697) zmaugy
»

Okrogla miza o viziji razvoja in ureditve blockchaina v sodobni družbi (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostalo
5513358 (11285) Gregor P
»

Končno podhranjeni spregovorijo - DURS (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Problemi človeštva
541111618 (95080) darkolord
»

neto - bruto = ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
7416106 (14092) gjural

Več podobnih tem