» »

uPC ohišje

uPC ohišje

settler ::

Zdravo vsem,
že dolgo se ni izdelalo oziroma pokazalo kakšnega domačega ohišja. Sam sem na idejo prišel ko sem videl Dan A4 ohišje. Takoj sem bil za to da si ga kupim, ko bom kupoval nov računalnik. No, ko pa sem videl ceno, nekaj čez 200€ in ob enem še nezmožnost vgradnje 3,5" diskov me je odvrnilo od nakupa. Nekaj časa sem še iskal če se najde še kakšno zanimivo ohišje, vendar na koncu je vsakemu nekaj manjkalo oz me je kakšna stvar motila. Za to sem se potem odločil da se lotim risanja in izdelave svojega ohišja. Lahko že kar priznam, da je ohišje kar v večini skopirano od Dan-a. Ohišje ni najmanjše po prostornini, ker mi ni to cilj, cilj mi je nagnesti kolikor toliko standardne komponente v kar se še da majhen prostor.
Konstruiranje mi je vzelo kar nekaj mesecev, sem velikokrat spremenil kakšno stvar, ki je potem prinesla velike spremembe pri konstrukciji. Končno sem ta teden dobil prve kose, ki pa že kličejo po spremembah. Se je nabralo dosti napak, na katere niti ne pomisliš.



Tako izgleda prva verzija ohišja. Napak je žal kar nekaj, ampak se bodo hitro odpravile. Prva je ta, da so na napačni strani vtisnjeni distančniki. Tudi višina njih se bo povečala iz sedanjih 7 mm na 9 mm. Izrez za grafično kartico je potrebno premakniti nižje, saj je po širini moja GTX 1070 širša kot je bila GTX 980 v 3D modelu (sam kriv ker nisem preveril dimenzij obeh) Zaradi pomanjkanja prostora med trdim diskom in napajalnikom bom povečal v višino ohišje za 20 mm.



Na koncu, ko bo zadeva pasala skupaj tako kot more, gre vse še na barvanje v črno. Poskušal bom dobiti tudi črne vijake.
Sedaj je v izdelavi 2 verzija, kjer bodo vse te izboljšave in napake upam, da v večini odpravljene.

Konfiguracija računalnika je sledeča:
- CPU AMD Ryzen 5 3600 6x 3.60GHz
- Hladilnik NOCTUA NH-L9a-AM4
- Matična MB ASRock Fatal1ty B450
- Ram DDR4 16GB (2x 8192MB) G.Skill RipJaws DDR4-3200 DIMM
- Grafična MSI GeForce GTX 1070 Armor 8GB
- Napajalnik Corsair TX750M
- SSD 512GB ADATA XPG SX8200 Pro
- Disk HDSA WD Blue WD40EZRZ 4TB
- Disk Hitachi HDS5C3030BLE630 3TB
  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

dolenc ::

Lepo, ko bo po štrihan bo tole zlo simpatično.

Map ::

Dobro izgleda. Mislis tole prodajat?

Kaksni so bili pa stroski izdelave? Se mi je kar zalustalo, da bi tudi jaz naredil kako ohisje, ko bom enkrat sestavljal NAS, namesto da dajem 100eur za eno pametno ohisje.

settler ::

Plan za prodajat je mogoče v planu ja. Bom videl kakšen bo odziv oziroma kako bom tudi sam zadovoljen s končnim izdelkom...
Žal za stroške ne morem nič reči, ker je šlo malo po drugih poteh in je za enkrat vse free of charge.
Sem pa računal, da bi se s ceno lahko prišlo na nekje 100€ za prodajo.

Map ::

Potem za model niti spraševal ne bom.

Sicer je tole materiala za nekaj evrov, pa nekaj takega še lakiranje, so pa strojne ure drage. Hitro lahko dosti nanesejo še razne malenkosti, in pa seveda tvoje delo in zaslužek.

settler ::

Ja materiala res ni veliko, kot pa si ugotovil je pa kar nekaj dela, z rezanjem in krivljenjem.
Ne gre se mi za nek bajni zaslužek, ker drugače bi bilo ohišje predrago. Je bilo pa kar nekaj ur vloženih v izdelavo.

settler ::

Končno sem popravil vse napake na ohišju, tako da sem lahko sestavil in preveril vsa prileganja.
Seveda so stvari, kjer bi še vedno bile možne izboljšave, ampak za enkrat sem zadovoljen z izdelkom.
Še vedno mi manjkajo stranice, upam da jih mogoče dobim celo v prihajajočem tednu, potem pa na barvanje...
Pa razmišljam, če bi slučajno prodajal ohišja, bi stranice pritrdil z vijaki, ker sedaj bo izvedeno z magneti in je potrebno naprintati posebne nosilce v katere se vstavi in zalepi magnete.



Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

JHabuj1 ::

Sam bi z veseljem kupil kaj takega, samo kaj ti pomaga tako majhno ohisje, ce se pa v notranjosti naredi prava savna in ni nobenega hlajenja in zracenja, sledi trotlanje in pregrevanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JHabuj1 ()

settler ::

Ne pričakujem da bi bilo hlajenje problem, ima polno lukenj za pretok zraka.
Je tudi možnost večjega CPU hladilnika, ga bom mogoče celo zamenjal, ker sedaj je nameščen NH-L9a-AM4. V ohišje pa bi šel celo NH-L9x65 SE-AM4.
Bom pa seveda poročal o temperaturah, ko dobim stranice.

kuglvinkl ::

Vau! Super tole, pls sharaj fotke z nami, tudo ko boš končal.

Bravo!
Your focus determines your reallity

youPlonker ::

settler je izjavil:

Ne pričakujem da bi bilo hlajenje problem, ima polno lukenj za pretok zraka.
Je tudi možnost večjega CPU hladilnika, ga bom mogoče celo zamenjal, ker sedaj je nameščen NH-L9a-AM4. V ohišje pa bi šel celo NH-L9x65 SE-AM4.
Bom pa seveda poročal o temperaturah, ko dobim stranice.


Koliko sem sam čital reddit skupnost sffpc, imaš še dve možni realni izboljšavi z NH-L9a:

a) narediš ti. fan duct (baje izboljša temperature v Dan A4 tipu ohišja)
b) menjaš ventilator iz slim 14mm na navadnega 25mm (če seveda še vedno lahko zapreš stranico potem)

Nekateri tudi poročajo o blagem izboljšanju temperatur, ko so pasto zamenjali s tekočo kovino, osebno dvomim da to kaj pomaga pri takem malem jajčku.

Imam trenutno NH-L9a za Ryzen 2600 na 1.3V. Ok za povprečno uporabo in tudi gejmanje je čist solidno (temperature od 60-65 °C), ampak bognedaj, da poženeš gor kakšen Prime95, Blender, Folding@home... pravzaprav karkoli, kar ti obremeni vsa jedra, saj enostavno ta cooler ne folga toliko toplote odvajat. Meni temperatura v minuti zraste do 85 °C in nato sledi shutdown sistema.

Sam razmišljam, da bi prešaltal na Alpenföhn Black Ridge.

settler ::

youPlonker je izjavil:

settler je izjavil:

Ne pričakujem da bi bilo hlajenje problem, ima polno lukenj za pretok zraka.
Je tudi možnost večjega CPU hladilnika, ga bom mogoče celo zamenjal, ker sedaj je nameščen NH-L9a-AM4. V ohišje pa bi šel celo NH-L9x65 SE-AM4.
Bom pa seveda poročal o temperaturah, ko dobim stranice.


Koliko sem sam čital reddit skupnost sffpc, imaš še dve možni realni izboljšavi z NH-L9a:

a) narediš ti. fan duct (baje izboljša temperature v Dan A4 tipu ohišja)
b) menjaš ventilator iz slim 14mm na navadnega 25mm (če seveda še vedno lahko zapreš stranico potem)

Nekateri tudi poročajo o blagem izboljšanju temperatur, ko so pasto zamenjali s tekočo kovino, osebno dvomim da to kaj pomaga pri takem malem jajčku.

Imam trenutno NH-L9a za Ryzen 2600 na 1.3V. Ok za povprečno uporabo in tudi gejmanje je čist solidno (temperature od 60-65 °C), ampak bognedaj, da poženeš gor kakšen Prime95, Blender, Folding@home... pravzaprav karkoli, kar ti obremeni vsa jedra, saj enostavno ta cooler ne folga toliko toplote odvajat. Meni temperatura v minuti zraste do 85 °C in nato sledi shutdown sistema.

Sam razmišljam, da bi prešaltal na Alpenföhn Black Ridge.


Hmm, ta Alpenföhn zgleda kar zanimiv no. Čeprav bi rad pogledal še za kaj večjega, sploh ker bi lahko zbasal notri do višine 65 mm.

youPlonker ::

Kolikor jaz vem, pod 65mm je najboljši Black Ridge v sendviču z dvema 14mm slim ventilatorjema, ki pihata v ploščo. Višina 61mm.

Mogoče še tale alternativa: http://thermalright.com/product/axp-100...

92mm AIO je pa seveda najbolji za Dan A4, samo glede na tvoje ohišje imaš tam disk :)

settler ::

Ta od Thermalright-a AXP-100RH ne zgleda tako slabo.
Black Ridge se mi zdi, da se ne obnese tako dobro, kot so ljudje mislili da se bo.
Gledam tudi Noctua L12S, samo pomeni da bi ga moral malo zviti, toliko da pridem pod 68mm.

Je pa že kar v planu, ohišje se naredi širše za 5mm in je to to. Za sebe seveda tega ne bom delal sedaj.

settler ::

Ker mi je tisti NOCTUA NH-L9a-AM4 šel malo na živce, kar hrupen in tudi temperature niso bila kaj prida, sem se odločil
da ga zamenjam z Noctua L12S. Ker je bil (2mm) previsok, sem ga malo ukrivil in sedaj sede v ohišje. Mogoče bi šel notri celo brez krivljena, ampak se bi potem dotikal stranice. Edini problem je bil pomnilnik, kateri je imeli nepotrebno visoko ohišje. Ohišje sem s fenom fajn segrel, da se je lepilni trak zmehčal in sem ga z lahkoto odstranil. Sedaj je med pomnilnikom in ventilatorjem nekje 2mm razmaka. Se pa pomnilnik tudi hladi, ker je ventilator pomaknjen čez njega.

Temperature so pa za enkrat super, tudi ni več takega šuma, sem pa tudi krivuljo hitrosti ventilatorja naredil bolj položno.

settler ::

Po dolgem času se spet oglašam. Projekt se še vedno premika, so pa razno razni problemi.
Kot je na prvih slikah možno videti je perforacija stranic redka. Ko sem stranice montiral na ohišje so šle temperature hudo gor.
Med igranjem iger se je grafična začela nenormalno dreti. Ventilatorji so bili nekje na 75%, temperature pa okoli 75°C. Problem je bil, da so ventilatroji zelo blizu stranice, sklepam da je bil zrak zelo turbolenten oz. je ventilatorjem primanjkovalo pretoka in da je tudi hrup prihajal od tam.

Sledilo je povečanje lukenj na stranicah, tanjšanje pločevive stranic, obrnil sem tudi napajalnik. Tako kot prej, zajema zrak od zunaj, piha pa sedaj proti procesorju in ne več stran od njega, kjer ni bilo nobene koristi. Tudi kabli so sedaj skriti za prednjim pokrovom.



Sedaj izgleda ohišje tako:



Sledi pa izdelava novega prednjega pokrova, saj se vidi da se ne prilega pravilno. Pločevina bo tanjša, kar pomeni lažje krivljenje. Potrebno bo še par testov, da se najde prave parametre pri krivljenju.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

Dbest!

A to maš doma mašino ali daješ vsakih sproti delat?
Your focus determines your reallity

settler ::

Ne nimam doma nič ne. Ko imam narisano, dam delat.

kuglvinkl ::

settler je izjavil:

Ne nimam doma nič ne. Ko imam narisano, dam delat.


Če ni skrivnost, kam pa? I v kakšnem formatu dobaviš rizbo?
Your focus determines your reallity

settler ::

Seveda da ni, OCG d.o.o. iz Godoviča. Risbe so v DXF formatu.

kuglvinkl ::

settler je izjavil:

Seveda da ni, OCG d.o.o. iz Godoviča. Risbe so v DXF formatu.


OK, thnx, to mi je na poti :).
Your focus determines your reallity


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CPU hladilnik (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
24851818 (1114) freesty
»

RYZEN - OC (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Navijanje
26161928 (11198) strumf666
»

problem nov racunalnik (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
19923798 (6555) hojnikb
»

Ventilatorji (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
5113239 (10082) mihastopar

Več podobnih tem