» »

250W luči, nevarnost požara?

250W luči, nevarnost požara?

michaaelson2 ::

Serbus,

v stanovanju bi rad gojil bio paradižnik. Za optimalno rast se ga postavi v šotor dimenzij 60x60 in v njega se postavi 250W žarnico, ki je vezana na 250W dušilko. Vsaj enkrat enkrat mesečno me ni čez vikend doma, šotor je tako nenadzorovan. Poleg luči se priklopi še nekaj dodatnih električnih naprav, vendar niso tako požrešne, kot žarnica. Vroč zrak se odvaja iz šotora.

Vanj nameravam dodati raspberry pi skupaj s senzorjem za temperaturo in pline, usb dongle s SIM kartico in dve usb kameri. V primeru, da se zazna povišana temperatura (npr 60 stopinj ali določena koncentracija plina) bi se sprožil telefonski klic. Kot dodatno varovalko bi uporabil še brezžično razdelilno letev, s pomočjo katere lahko poljubno izklapljam elektriko žarnici.

Zanima me vaše mnenje. Ali je dejansko velika verjetnost, da se kaj vname? Poskrbel bom, da se luč in dušilka ničesar ne dotikata. Napeljava je relativno nova, glede tega ne vidim težav.

HappyPills ::

"paradižnik" :P

mamstrok ::

Lahko se ti "paradižnik " vžge. :))

Raptor F16 ::

HappyPills je izjavil:

"paradižnik" :P


Bio scene pa to :D

Think "Green"
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

michaaelson2 ::

mamstrok je izjavil:

Lahko se ti "paradižnik " vžge. :))

pomojem pa ne, vsaj če sodim po otroških dneh, ko sem vrgel svež plevel na odprt ogenj in se hudič nikakor ni hotel vžgat.

ginekk ::

Ni nevarno dokler grelno telo - torej žarnica - ni v neposrednem stiku s čim, torej je "izolirana" s parimi centimetri zraka. Nevarno bo kvečjemu ko bo paradižnik cvetel in bo zaudarjalo po celem bloku.

marvin42 ::

Drag paradižnik.
Mostly Harmless

Avenger ::

Zakaj pa ne LED?
It is better to be hated for what you are than to be loved for something you are not.

marvin42 ::

ni prava svetloba
Mostly Harmless

Blinkys ::

Samo kot opozorilo. Če si slučajno v bloku poskrbi za filtracijo (ogljen filter), ker ta bio paradižnik smrdi ko hudič in lahko imaš probleme, kot sem jih imel jaz :D. Vsekakor je ceneje filter, kot obisk mož v plavem. In smernice so, da gojenje do 3 paradižnikov je prekršek (200-1200€+ sodni stroški :D :D), 3-8 ali prekršek ali kaznivo dejanje, več kot 8 kaznivo dejanje. Seveda še odvisi od velikosti plodov in rastlin.

Bellzmet ::

Dr. Greenthumb

michaaelson2 ::

Hvala @blinkys in @ginekk
vsekakor bom uporabil filter pa še neke druge stvari, ki nevtralizirajo vonj.

ste me mal pomirili, vseeno bom pa še prodajalca zaslišal, če je že imel kak primer, ko se je vnelo kaj

Raptor F16 ::

michaaelson2 je izjavil:

mamstrok je izjavil:

Lahko se ti "paradižnik " vžge. :))

pomojem pa ne, vsaj če sodim po otroških dneh, ko sem vrgel svež plevel na odprt ogenj in se hudič nikakor ni hotel vžgat.


Dokler se ne posuši. Problem bi nastal, če zadeva zraste direkt v žarnico. Ok... verjetno se ne bi vžgalo ampak vsaj osušilo in prismodilo.

Žarnico bi jaz ogradil v kak pleksi ali pa vmes dal dodatno steklo, tko, da nikakor ne pride v stik s potencialno vnetljivimi materiali ali samo zeljo.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

vostok_1 ::

Da ne bo ta paradižnik postal zelen karnaenkrat.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

rabelj5 ::

vostok_1 je izjavil:

Da ne bo ta paradižnik postal zelen karnaenkrat.

Matevz96 ::

vostok_1 je izjavil:

Da ne bo ta paradižnik postal zelen karnaenkrat.


Ne vem kakšne paradižnike gojiš ti, ampak pri meni so normalno najprej zeleni potem pa začnejo spreminjat barvo. Mene bi bolj skrbelo, če sploh ne bi razvil plodov :D
#hooldthedoor

Raptor F16 ::

Matevz96 je izjavil:

vostok_1 je izjavil:

Da ne bo ta paradižnik postal zelen karnaenkrat.


Ne vem kakšne paradižnike gojiš ti, ampak pri meni so normalno najprej zeleni potem pa začnejo spreminjat barvo. Mene bi bolj skrbelo, če sploh ne bi razvil plodov :D


Tale pravi "BIO" paradižnik ostane kar lepo zelen. :)):)):)):))

Pa lahk se ga posuši za kasnejšo rabo.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Phantomeye ::

Najboljša tema :D

Predlagam, da bio paradižnike gojiš le za lastno uporabo. Ljudje so hitro lahko fauš.

rabelj5 ::

op, odpri v malih oglasih temo 'P: (zelene) paradižnike'

ziga1990 ::

boš gojil pradižnik brez plodov?

pazi da nebo velike porabe el., ker lahko upravniku/lastniku sumljivo postane
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

michaaelson2 ::

ziga1990 je izjavil:

boš gojil pradižnik brez plodov?

pazi da nebo velike porabe el., ker lahko upravniku/lastniku sumljivo postane

ne bo ekstremne porabe, samo en šotor. po mojih izračunih se poveča za maximum 15e račun, če bi nonstop lavfal ob tavišji tarifi

Machete ::

Se opravičujem, če sem falil, zakaj že ne boš dal LED? Dobijo se z izmenljivimi spektri, celo s programi.
npr: https://www.ebay.de/itm/300W-LED-Grow-L...
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Raptor F16 ::

ziga1990 je izjavil:

boš gojil pradižnik brez plodov?

pazi da nebo velike porabe el., ker lahko upravniku/lastniku sumljivo postane


Eh v zimskem cajtu komot reče da el. Radiator fura.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Alien123 ()

link_up ::

http://www.bajtasist.si/bterra

Vprasaj, ce imajo kaksno vecjo omaro ze razvito. Lansko leto so bili na Agri in so rekli, da snujejo.
In and Out

reeves ::

Pa bo 250W zadosti? Jest imam v meterskem boxu 600W. Prej sem imel 400W, pa je 600W bolje.
Če bo "paradižnik" prišel preblizu žarnice, ga bo "skurilo". Ne bo se dejansko vžgal, samo pridelek bo slabše kvalitete, zato redno dviguj žarnico. Pa malo drugače je, če boš gojil "wall" in ne običajni "sea".

Bellzmet ::

Še en primer, ko je oseba v dobri veri posadila bio paradižnik in je potem kar nekaj zelenega zraslo:)

https://www.24ur.com/novice/crna-kronik...

jype ::

Da država človeka kaznuje zato, ker goji rastline, je idiotsko.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: jest10 ()

ziga1990 ::

jype je izjavil:

Da država človeka kaznuje zato, ker goji rastline, je idiotsko.


Nekaj je rastlina nekaj pa so droge rastlinskega izvora:D
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

Baja ::

po moje je večja nevarnost da kaksen nadebudni škif zahteva vaše IP-je.

Raptor F16 ::

jype je izjavil:

Da država človeka kaznuje zato, ker goji rastline, je idiotsko.


Če imaš ambrozijo na vrtu te nihče ne bo pretirano vesel.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

shadeX ::

Raptor F16 je izjavil:

ziga1990 je izjavil:

boš gojil pradižnik brez plodov?

pazi da nebo velike porabe el., ker lahko upravniku/lastniku sumljivo postane


Eh v zimskem cajtu komot reče da el. Radiator fura.


Ni problem poraba elektrike (ce gojis paradiznik zase ne rabis dost sadik oz zarnic za gojenje), problem je da se poraba povisa ob tocno dolocenih urah vsaki dan. Radiatorja pac nimas na termostat da se ti pali ob doloceni uri in ti potem laufa 12 ur non stop in potem naenkrat ugasne (ceprav ja, naceloma bi ga lahko imel), ampak plavi nic ne prepuscajo nakljucju.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shadeX ()

shadeX ::

Ce te nekdo prijavi bodo sli gledat porabo elektrike in ce res gojis bodo prepoznali vzorce.

Ce te dobijo zuna s 5g trave bodo sli gledat porabo in bodo znali prepoznat vzorce.

Pac je neumno ampak dokler zadeva ni legalizirana vsaj za osebno rabo se jaz ne bi igral.

OrkAA ::

Z 250w zarnico ne bodo prepoznali nobenih vzorcev. Hkrati se taka zarnica tudi ne greje zelo, tako da dvomim da lahko pride do hujsih problemov, ce bos imel dobro zrihtano ventilacijo. Tudi na mocnejsih zarnicah Paradiznik le malo spremeni barvo v rumeno, ce se je direktno dotakne. Itak pa zadeva cez vikend ne zraste toliko, da bi te lahko presenetilo.

Vsekakor pa podpiram idejo, da notri namestis senzorje, ki te opozorijo ob problemih. Je vseeno boljse poklicat soseda, da pogasi pozar in tvegat kaksno prijavo, kot pa da ti zgori cela bajta/stanovanje.

Bodi pa pazljiv z web kamerami, ker se ti hitro lahko zgodi, da stream postane prosto dostopen na internetu, ce ne poskrbis za ustrezno zascito.

Pa se en dobronameren nasvet - v ta setup bos vlozil kar nekaj casa in bos ponosen na rezultate. Poskusi se zadrzat in ne kazat fotk prijateljem za katere nisi 100% preprican, da bodo znali varovat skrivnost. Take novice se razsirijo s svetlobno hitrostjo med ljubitelji Paradiznikov in slej ko prej bodo dosegle nekoga, ki ti bo nakopal probleme.

Machete ::

Pa kašni vzorci, to niti ena amd grafa ni.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

mihec87 ::

Če bi gledali vzorec z 250W bi gamerji pa še gdo mel obisk na vratih... Vzorec se vidi ko je kar naenkrat par kW porabe..

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Kaj je na paradižniku, da ga se ne bi dalo gojiti pod (ustreznimi) LED sijalkami? Razni LED home gardeni so pravi hit zadnje čase (pa ne samo za paradižnik)

https://www.gardeners.com/how-to/growin...

Lp

Jože

Machete ::

Barba, paradižnik je codename. :blink blink:
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Barbarpapa2 ::

Machete je izjavil:

Barba, paradižnik je codename. :blink blink:


Res sem malo starejši, samo mi je jasno, za kateri paradižnik gre ;-) ... In čisto resno sprašujem kaj govori proti namenski LED sijalki?

Lp

Jože

KriptoKekec ::

Poznam nekaj paradižnikarjev, ki so precej zadovoljni s LED čipi proizvajalca Cree (Predvsem modela CXA3590, CXB3590), ki so bili skoraj namensko izdelani za tvoje potrebe kot nadomestek HPS svetilkam. Čipe iz starih zalog dobiš na nemškem ebay-u za zelo majhen denar (10€ brez gonilnika in hladilnika). Če si koliko toliko tehnično pismen in nimaš dveh levih rok si lahko narediš kar divji setup za manj kot 150€.

Stvar se sicer greje, vendar daleč od tega kako se grejejo ostali tipi žarnic. 100W LED je približno 200W HPS.

dope1337 ::

Pjebi, če bo šlo tak naprej bo nekomu, nekega dne Lušt na vrata portkal.

Ni se za zajebavat s paradajzi!
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Raptor F16 ::

shadeX je izjavil:

Ce te nekdo prijavi bodo sli gledat porabo elektrike in ce res gojis bodo prepoznali vzorce.

Ce te dobijo zuna s 5g trave bodo sli gledat porabo in bodo znali prepoznat vzorce.

Pac je neumno ampak dokler zadeva ni legalizirana vsaj za osebno rabo se jaz ne bi igral.


Kaj vam pa je? Vi preveč znanstveno fantastiko gledate.

250W na omrežju ... pa to je znotraj dnevnih variacij. Nima bit kaj.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Matwic ::

Tudi jaz se sprašujem zakaj je michaaelson2 takoj odmislil LED. Je velika razlika med ledicami, ki jih kupiš v najbližji tehnični trgovini za 2 - 5 EUR in specializiranimi "full spectrum (cca 400 - 700 nm)" LED sijalkami. So namenske LED sijalke za gojenje rastlin, stanejo nekaj 10 EUR, in so izjemno dober približek dejanski sončni svetlobi.

Na začetku boš plačal malo (eh 3x, 5x) več, vendar žarnice imajo tudi 3x do 5x daljšo življenjsko dobo in minimalno 2x manjšo porabo (raje rečeno do 3x), to se tiče tudi gretja.

Jest nikakor več ne uporabljam karkoli drugega kot led, po tem, ko se mi je v dnevni sobi po 8 urah zasmodila (plastično ohišje je začelo smrdet in postalo črno) standardna (nižje srednje cenena) CFL - kompaktna fluorescentna žarnica.

Mi je pa tema dejansko zanimava, tip bi rad gojil "paradižnike", jaz se pa poigravam z idejo, da bi imel čez zimo sveža zelišča [to je to! brez narekovajev!] (baziliko, timijan, ...).

Ne bi se pa branil, da nekdo malo napiše ali pa da kak preverjen članek za domači hidroponični mini vrt.

WaterBoy ::

Si nabaviš še akvarij, iz vodo iz akvarija voziš mimo zelišč. Ti še gnojiti ne bo treba, rastline posrkajo iz vode minerale in hranilne svovi, in voda se vrne v akvarij nazaj.

http://www.aquareja.si/katalog/45/akvap...

:)

michaaelson2 ::

@OrkAA - stream bo na voljo izključno preko VPN, bahal se bom pa izključno res zanesljivim osebam, če se sploh bom.

@barpapapa2 @KriptoKekec @Matwic LED sem odmislil, ker sem dobil vtis, da gre za 150e+ naložbo. Mi je Mechete predlagal drugo možnost, ki mi je cenovno bolj ugodna - sem že naročil, cca 90e, 300W.


Na parih straneh, kjer prodajajo LED luči, so svetovali da po 4-5 urah uporabe narediš 20 minutni premor in ugasneš luč. S tem naj bi podaljšal življenjsko dobo - a je kaj na tem?

Zgodovina sprememb…

link_up ::

stream bo na voljo izključno preko VPN

rece se NPK in ne VPN.

michaaelson2 je izjavil:


Na parih straneh, kjer prodajajo LED luči, so svetovali da po 4-5 urah uporabe narediš 20 minutni premor in ugasneš luč. S tem naj bi podaljšal življenjsko dobo - a je kaj na tem?


je na tem ja, da ne hladijo ustrezno...naj oni nehajo dihat za 20 min vsakih pet ur. Kaksne bedarije preberes no...
In and Out

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: link_up ()

fikus_ ::

"Na parih straneh, kjer prodajajo LED luči, so svetovali da po 4-5 urah uporabe narediš 20 minutni premor in ugasneš luč"

Kar nekaj na pamet! Če te skrbi previsoka temperatura, jo meriš in po potrebi izklapljaš LED ali pa zagotoviš ustrezno hlajenje.

Glede na to, kaj vse sprašuješ, bo bolje, da za svoje potrebe paradižnik kupiš.

Bob Rock ::

Glede na to, kaj vse sprašuješ, bo bolje, da za svoje potrebe paradižnik kupiš.

Vsak je enkrat nekje zacel.
___________________________________________________
gance hale ale cuzamen


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ljubitelji paradižnikov

Oddelek: Loža
395196 (2744) barakus
»

Nakup kmetije za samooskrbo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
14824067 (18305) otago
»

Navpične kmetije (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15318271 (7542) next3steps
»

rastlinjak - kaj in kje kupit?

Oddelek: Loža
1513610 (12938) kumer
»

Domača zelenjava

Oddelek: Loža
407303 (5582) energetik

Več podobnih tem