» »

Pametni odpadki

Pametni odpadki

«
1
2

LeQuack ::

Malo razmišljam, včasih si nabavil TV in si ga imel 10+ let, ali pa zvočnike, veliko jih je v uporabi še zdaj. Ure, hladilniki, pralni stroji, avti itd. Kar je dejansko vodilo v nakup novih stvari so bili izrabljeni materiali ali potreba po nekaj več.

Po novem pa imamo vse več "pametnih" ali "smart" stvari. Vse lepo načrtovano, da po dveh ali celo prej letih zastari in je potem taka stvar napol odpadek, včasih še uporaben ampak velikokrat ne. Pametne ure, zvočniki, TV-ji, avtomobili, itd. Vse zgleda super ko je novo, ampak takoj ko se neha podpora/garancija postanejo zadeve veliko manj uporabne. Pametna uta bo mogoče še vedno kazala čas, ne bo pa več podpirala novih aplikacij. Enako pri TV-ju, najverjetneje se bo še vedno dalo gledati preko HDMI, ne bo pa delal Youtube, Netflix itd. In tako pri vseh teh podobnih zadevah.

Za podjetja sama je to super, končno en način kako prisiliti potrošnike da nadgradijo njihove popolno delujoče zadeve, namesto da se oklepajo starih. In praktično vse kar morajo narediti je nič, samo nehajo nuditi podporo. Medtem pa se pametni odpadki nabirajo na smetiščih na tone.
Quack !

starfotr ::

Žal je tako.

Smo družba, ki na veliko troši naravne dobrine.

jype ::

Nehaj kupovat reči, ki so odpadki že takoj, ko jih prineseš domov.

Pika na i ::

No, saj ni treba ravno podjetij krivit, da si ti tako brez pameti, da kupuješ nespametno.

LeQuack ::

Pika na i je izjavil:

No, saj ni treba ravno podjetij krivit, da si ti tako brez pameti, da kupuješ nespametno.


Ni mišljeno kot topic o mojih shoppign navadah, ampak o trendih ki jih opažam. Lahko je reči izberi pametno, ampak kateri TV ki ga kupiš sedaj pa ni več smart? In to se bo samo še stopnjevalo, zdaj ko proizvajalci vedo da tak model deluje super.
Quack !

jype ::

LeQuack je izjavil:

kateri TV ki ga kupiš sedaj
Čemu bi ga pa kupil?

LeQuack je izjavil:

In to se bo samo še stopnjevalo, zdaj ko proizvajalci vedo da tak model deluje super.


Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

Pika na i ::

LeQuack je izjavil:

Pika na i je izjavil:

No, saj ni treba ravno podjetij krivit, da si ti tako brez pameti, da kupuješ nespametno.


Ni mišljeno kot topic o mojih shoppign navadah, ampak o trendih ki jih opažam. Lahko je reči izberi pametno, ampak kateri TV ki ga kupiš sedaj pa ni več smart? In to se bo samo še stopnjevalo, zdaj ko proizvajalci vedo da tak model deluje super.

Kupiš, ko ti crkne. Kje pa piše, da moraš menjati takoj, ko pride nekaj novega.
Take ste se naredili kar sami, ok s pomočjo "gesel", da to nujno potrebuješ.
Pa ne, nisi mišljen točno ti, potrošniški norec na splošno.

zmaugy ::

TV - kdo še to uporablja? Ostalo po pošlješ u kuratz. Klasična ura, telefon dokler ne crkne, po možnosti kakšnega cenejšega.
Računalniki so trivialni za vzdrževat, hladilnik uporabljaš klasični. Avtomobil pa poskusiš vsaj št. 2 v družini nadomestit z javnim prevozom/biciklom.

Ker točno tako je, kot si napisal. Aja, stare naprave (pralni stroji, štedilniki itd.) so dosti bolj vzdržljive in še vedno povsem uporabne.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

techfreak :) ::

Pika na i je izjavil:

No, saj ni treba ravno podjetij krivit, da si ti tako brez pameti, da kupuješ nespametno.
Precej krivde je tudi na podjetjih, ker nehajo podpirati naprave 1-2 leti po nakupu.

jype ::

"Ne splača se dlje."

starfotr ::

Včasih je folk delal cel mesec za npr. pralni stroj. Danes dela pa koliko časa? Od nekaj dni do več mesecev, če vzamem za primerjavo minimalca in najcenejši ter najdražji stroj.

Proizvajalci vseh artiklov so ugotovili, da se kakovostno ne izplača delat. Raje se proda zraven zavarovanja (oziroma jamstva, podaljšane garancije ipd.) v primeru odpovedi, razne naročnine za posodobitve in vzdrževanje, ter druge zadeve, ki nato krijejo izpad naprave/software-a.

Ganon ::

zmaugy je izjavil:

TV - kdo še to uporablja?


Kaj?

aiko ::

Glede Tv-ja..saj ne rabiš kupit pametnega za 700€ + ter 2-mi leti garancije. Lahko vzameš kakšnega VOX-a, Teslo ipd, kateri imajo že v štartu 3 leta garancije in stanejo pol manj. Če imajo jajca dat daljšo garancijo ni vrag da ne bo tudi trajal dlje ali pa vsaj enako dolgo kot dražji..

Pika na i ::

techfreak :) je izjavil:

Pika na i je izjavil:

No, saj ni treba ravno podjetij krivit, da si ti tako brez pameti, da kupuješ nespametno.
Precej krivde je tudi na podjetjih, ker nehajo podpirati naprave 1-2 leti po nakupu.

:)
Mogoče si izjema ampak v glavnem pa tehfriki kar lepo, zelo radi sami menjajo povsem uporabne stvari, izključno zato, ker je na trgu nov izdelek.

blackbfm ::

Po novem pa imamo vse več "pametnih" ali "smart" stvari.


Zarad pametnih stvari imamo manj odpadkov. Ze sam telefon je zdruzil razlicne namenske naprave v en "paket", fizičnih medijev za prenos vsebin praktično ne poznamo vec. Ni pa videt efekta ker je na splosno potrosnja tolk vecja.

AnotherMe ::

Ko sem videl naslov teme sem pričakoval nekaj v stilu taganja odpadkov, ki bi se potem pametno razvrščali ipd...

fikus_ ::

Pred kratkim se je pokvaril 5 let star TV, pokličem na servis, povem, da je najverjetneje šla osvetlitev ozadja in vprašam za ceno popravila. Predvidena cena 60-80€. OK, da ne bom delal odpadkov ga peljem na servis, dobim popoldne SMS da bo popravilo 100€. Naslednji dan grem po TV, plačam za "diagnostiko" 15€ (je ugotovil isto težavo, kot sem mu povedal). Itak zgubiti nimam kaj, razstavim TV, pogledam Youtube, naročim novo LED osvetlitev (s poštnino iz DE pod 25€), sestavim, TV dela!
Drugi dan sem poklical serviserja in mu povem, da je šalabajzer in da mu bom naredil malo "reklame", ker noče zaslužiti.
Cena novega, enako velikega TV okrog 250€.

Zato se ne čudit, da gre toliko elektronike v odpadke! Se ne "splača" popravljati!

111111111111 ::

aiko je izjavil:

Glede Tv-ja..saj ne rabiš kupit pametnega za 700€ + ter 2-mi leti garancije. Lahko vzameš kakšnega VOX-a, Teslo ipd, kateri imajo že v štartu 3 leta garancije in stanejo pol manj. Če imajo jajca dat daljšo garancijo ni vrag da ne bo tudi trajal dlje ali pa vsaj enako dolgo kot dražji..

Bolj je problem, da televizije sploh ne rabiš več. Samo en soliden zaslon z zvočniki. Kje lahko kupiš poceni panel z HDMI vhodi?

Utk ::

Poceni panelu z zvočniki se strokovno reče TV.

111111111111 ::

Sam da jaz ne rabim smart TV komponente. :D

Dag ::

Na koncu pridemo do tega, da je vzrok za takšno stanje v zahtevi po stalni gospodarski rasti, ki je vgrajena v samo jedro neoliberalnega kapitalizma. Tako da se bo treba lotiti sesuvanja neoliberalnega kapitalizma. Za začetek tako, da bojkotiramo tiste, ki sranje na police filajo™.

Pa veliko se prišpara, če se človek vpraša ali neko stvar res rabi, ali je samo 'nice to have'. En tak ABC minimalizma.

c3p0 ::

fikus_ je izjavil:

pogledam Youtube, naročim novo LED osvetlitev (s poštnino iz DE pod 25€), sestavim, TV dela!
Drugi dan sem poklical serviserja in mu povem, da je šalabajzer in da mu bom naredil malo "reklame", ker noče zaslužiti.
Cena novega, enako velikega TV okrog 250€.


Saj je čisto OK, koliko časa si porabil za iskanje dela, naročanje, popravilo?

fikus_ ::

Delo na TV manj kot 1 ura, youtube+iskanje dela 0,5 ure.

Verjamem pa, da serviser ne porabi skupaj 1 uro dela! Poleg tega mi je relel, da je menjava led osvetlitve rutinsko delo.

MTB ::

Ja lej, diagnostiko ponavadi vštejejo v popravilo. Dodaš del, dodaš njegov zaslužek, stroške ki jih ima. Na del ki si ga ti kupil po netu, bo on dal garancijo.
Če misliš da je predrag, odpri servis, vračunaj vse stroške, pa boš videl kako bo šlo.

          ::

Zvočniki: ne vem, kaj bi bili "pametni zvočniki", vendar meni moji igrajo že cca. 15 let in nimam namena kupovati "novejše verzije". Enako je z ojačevalci, predojačevalci, ... Malo boljše stvari se ne menjajo tako pogosto.

TV: tudi najbolj "pameten" TV je še zmeraj butast in okoren za uporabo. Imam Sonyja, ker mi je bila na njem všeč slika. "Pametne" funkcije so itak neuporabne, svoje pa doda še izjemno počasen Android. Zato kupiš "neumen" oz. cenovno ugoden TV, za "pametne" funkcije pa si sestaviš računalnik. Že RPi s Kodijem ali čim podobnim deluje bolje od večine "pametnih" televizorjev.

Telefon: iPhone 6S, izdan 25. septembra 2015, je letos še vedno dobil posodobitev zadnje verzije operacijskega sistema, deluje še vedno gladko. iPhone 5S, izdan 20. septembra 2013, tudi še vedno deluje gladko, posodobitve mislim da letos ni več dobil (nisem 100%).

111111111111 ::

          je izjavil:


TV: tudi najbolj "pameten" TV je še zmeraj butast in okoren za uporabo. Imam Sonyja, ker mi je bila na njem všeč slika. "Pametne" funkcije so itak neuporabne, svoje pa doda še izjemno počasen Android. Zato kupiš "neumen" oz. cenovno ugoden TV, za "pametne" funkcije pa si sestaviš računalnik. Že RPi s Kodijem ali čim podobnim deluje bolje od večine "pametnih" televizorjev.

Kje pa ga dobiš? Neumen TV mislim.

issak ::

111111111111 je izjavil:

aiko je izjavil:

Glede Tv-ja..saj ne rabiš kupit pametnega za 700EUR + ter 2-mi leti garancije. Lahko vzameš kakšnega VOX-a, Teslo ipd, kateri imajo že v štartu 3 leta garancije in stanejo pol manj. Če imajo jajca dat daljšo garancijo ni vrag da ne bo tudi trajal dlje ali pa vsaj enako dolgo kot dražji..

Bolj je problem, da televizije sploh ne rabiš več. Samo en soliden zaslon z zvočniki. Kje lahko kupiš poceni panel z HDMI vhodi?


Že 40" monitorji so kar dragi, večji sploh ne vem če se dobijo. Jaz imam TV kot "monitor" na steni obešen, na njem laufam Netflix, Youtube in filme iz Partisa, zvočniki so zanič tako da imam zunanje. Cenejšega monitorja kot 43" TV nisem našel.

Moram pa pohvalit zvočnike Logitech Z-2300, zamenjan konektor in potenciometer, in špilajo dalje že 15 let. Danes ne delajo več takih.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: issak ()

fikus_ ::

"Če misliš da je predrag, odpri servis, vračunaj vse stroške, pa boš videl kako bo šlo."

Spet generičen odgovor, v smislu, če nisi zadovoljen s storitvijo, pa sam to delaj. Človek ima servis in zato sem se obrnil nanj. Če bi bila cena v okviru, kot je prej povedal, bi dal popravljat. Torej 80€ (recimo 30€ rezervni deli + 50€ delo).
Glede diagnostike, res je, da če se odločiš za servis, je to v ceni. Kako je ugotovil napako, za katero sem mu povedal, ne vem, vem pa, da s TV ni odstranil zadnjega pokrova. Verjetno je vklopil TV in ugotovil napako, tako da je za nekaj min. diagnostike solidno zaslužil.

vostok_1 ::

@OP

It's called retarded capitalism.
Poudarek na masovni potrošnji hitro pokvarljivih reči.

Rešitve so, ne vem pa če vam bodo všeč.
Trenutno so na mizi dve. Postavit jypeta in njegovo partijo na oblast ter ji zaupat, da bo res tako pravična kot se predstavlja, kljub temu, da nihče v njej se privatno tega ne drži.
Ali pa depopuliranje plebsev in uvedbo bolj trajnostnega-semi-avtomatiziranega-light kapitalizma peščice, kjer bodo kakovostni izdelki spet lahko zaživeli vendar vsak bo bolj unikaten in bolj umetniški. To recimo elita že počne. Med sabo trguje, ampak z rafiniranimi izdelki, ne temi smetmi, ki jih vi tlačani uporabljate pri vaših irelevantnih dnevnih opravilih.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

zuzelka ::

vostok_1 je izjavil:



It's called retarded capitalism.



To da na planetu upada IQ gotovo nima nobene veze s stanjem.

WhiteAngel ::

OP: Se popolnoma strinjam in tudi sam opažam isti problem.

Rešitev je pomoje okoljski davek na elektroniko. Če mislijo delat smart TV z življenjsko dobo pet let, potem naj bo še vsaj 100 EUR takse nanj. Če bo pa trajala 20 let, potem lahko manj in naj gre razlika v stroške rezervnih delov/podpore. Zdaj, obvod bi firma lahko tako naredila, da izdajajo kao vse za 20 let, ampak se jo pošlje kmalu po izidu prvega batcha v stečaj in se odpre novo instant firmo za nov batch TV-jev (Lidl/Hofer style). Priznane znamke ala LG, Sony, Samsung, se tega ne bodo šle in bodo morale dvignit kakovost. Nizke cene so danes v prvi vrsti zaradi stroška okolja, ki jih te ne vključujejo.

vostok_1 ::

@zuzelka
Gre iz roke v roko.

Predvojne generacije so bile vrjetno naravni višek dosegljivega IQja. Ravno prej sem premišljeval kako nevrjetno veliko so dosegli. V pičlih 60 letih smo šli iz dnevnega kidanja konjskega gnoja po mestnih ulicah do hoje po luni.
Kaj takega podobnega se kaj kmalu ne bo zgodilo.
Trenutno zahod alarmantno drvi navzdol po disgeničnih trendih. Alarmantno!

WhiteAngel je izjavil:

OP: Se popolnoma strinjam in tudi sam opažam isti problem.

Rešitev je pomoje okoljski davek na elektroniko. Če mislijo delat smart TV z življenjsko dobo pet let, potem naj bo še vsaj 100 EUR takse nanj. Če bo pa trajala 20 let, potem lahko manj in naj gre razlika v stroške rezervnih delov/podpore. Zdaj, obvod bi firma lahko tako naredila, da izdajajo kao vse za 20 let, ampak se jo pošlje kmalu po izidu prvega batcha v stečaj in se odpre novo instant firmo za nov batch TV-jev (Lidl/Hofer style). Priznane znamke ala LG, Sony, Samsung, se tega ne bodo šle in bodo morale dvignit kakovost. Nizke cene so danes v prvi vrsti zaradi stroška okolja, ki jih te ne vključujejo.


Želiš torej centralno plansko gospodarstvo or at best samoupravljanje.
Razumem, ampak nisi ravno neki inovativen kar se tega tiče.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

Ganon ::

111111111111 je izjavil:

Bolj je problem, da televizije sploh ne rabiš več. Samo en soliden zaslon z zvočniki.


Potrebuješ jo bolj kot kadarkoli. Filme bom gledal na računalniškem zaslonu? Konzolo bom priklopil na računalniški zaslon? Šport in ostalo? Ne, nisem mazohist. Uporabljal bom ogromen zaslon z vrhunsko sliko.

WhiteAngel ::

vostok_1 je izjavil:


WhiteAngel je izjavil:

OP: Se popolnoma strinjam in tudi sam opažam isti problem.

Rešitev je pomoje okoljski davek na elektroniko. Če mislijo delat smart TV z življenjsko dobo pet let, potem naj bo še vsaj 100 EUR takse nanj. Če bo pa trajala 20 let, potem lahko manj in naj gre razlika v stroške rezervnih delov/podpore. Zdaj, obvod bi firma lahko tako naredila, da izdajajo kao vse za 20 let, ampak se jo pošlje kmalu po izidu prvega batcha v stečaj in se odpre novo instant firmo za nov batch TV-jev (Lidl/Hofer style). Priznane znamke ala LG, Sony, Samsung, se tega ne bodo šle in bodo morale dvignit kakovost. Nizke cene so danes v prvi vrsti zaradi stroška okolja, ki jih te ne vključujejo.


Želiš torej centralno plansko gospodarstvo or at best samoupravljanje.
Razumem, ampak nisi ravno neki inovativen kar se tega tiče.


Um... ne. Samo trošarino na elektroniko? Tako kot je na alkohol, cigarete itd. Prej ali slej bo sprejeto nekaj takega na ravni EU in bo stanje boljše. No, kapitalisti bodo javkali, da bo to ustavilo potrošnjo in poslalo Evropo v najglobljo finančno krizo apokaliptičnih razsežnosti v zgodovini, ampak to je že tako ali tako neizbežno zaradi neg. obrestne mere in tiskanja denarja. ;(( Raje naredimo še kaj pametnega za zmanjšanje smeti vmes ;)

          ::

WhiteAngel je izjavil:

Um... ne. Samo trošarino na elektroniko? Tako kot je na alkohol, cigarete itd. Prej ali slej bo sprejeto nekaj takega na ravni EU in bo stanje boljše. No, kapitalisti bodo javkali, da bo to ustavilo potrošnjo in poslalo Evropo v najglobljo finančno krizo apokaliptičnih razsežnosti v zgodovini, ampak to je že tako ali tako neizbežno zaradi neg. obrestne mere in tiskanja denarja. ;(( Raje naredimo še kaj pametnega za zmanjšanje smeti vmes ;)


Kapitalisti ne bodo nič jamrali, saj bodo imeli takoj rešitev za tvojo težavo: brezogljično in okoljsko sprejemljivo elektroniko. Staro bodo prepovedali. Nova bo jasno dražja od običajne in tudi kvarila se bo bolj ampak za varovanje okolja smo se vendarle pripravljeni žrtvovati, mar ne?

vostok_1 ::

@WhiteAngel

Zaradi taks nista alkohol in cigareti kaj bolj kakovostna.
Prodajanje masi je še vedno bolj profitabilno. Rezultat tega, je da proizvajalci iščejo vedno cenejše načine izdelave, da še gre skozi.
Arbitrarno uvajanje taks običajno nima želenih učinkov. Birokrati niso ravno najbolj znani po optimizaciji družbe.
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: vostok_1 ()

jype ::

Ganon je izjavil:

Potrebuješ jo bolj kot kadarkoli. Filme bom gledal na računalniškem zaslonu? Konzolo bom priklopil na računalniški zaslon? Šport in ostalo? Ne, nisem mazohist. Uporabljal bom ogromen zaslon z vrhunsko sliko.
Vsaj glede tebe ima vostok očitno prav.

roli ::

Ni problem v "smart" elektroniki - čeprav se odstranitev podpore in bricking s strani proizvajalca definitivno dogaja. Ampak v veliki meri je to po tistem, ko izdelek odživi svoje (zaradi tehnološkega napredka in novih featurjev). Za take stvari priporočam, da izbereš naprave, ki so čim manj vezani na nek cloud.

Problem je predvsem, ker na splošno ljudje nimajo več znanj kako nekaj popraviti. Pogosto pri teh stvareh crkne en kondenzator ali kaka malenkost. Ampak včasih je preproste stvari znal marsikdo popraviti doma, danes več ne. Pa se postopek za to ni kaj dosti spremenil. Ja delo z kompleksnimi vezij je bolj komplicirano kot nekoč, ampak ta ne crkujejo tako pogosto. Ker ni znanja je tudi manj ponudbe serviserjev. Zakaj ni znanja? Zato, ker otroke učimo, da "boš kaj polomil", ko hočejo kaj razdreti in zaničujemo poklice kjer nekdo ni diplomiran whatever (ker danes pač vsak mora imeti vsaj faks).

Drugi problem je pa, ker tehnologija leti naprej veliko hitreje kot včasih. Jaz sem ravno prejšnji mesec nabavil nov TV, kljub temu, da je bil stari 4k TV čisto ok. Seveda ga nisem vrgel stran ampak dal staršema. Kaj bo z njunim prejšnjim (mogoče ga bomo prodali ali podarili komu). Problem (predvsem Slovenske) družbe je tudi, da nočemo kupovati ali prodajati na kakih yard sale-ih ali bolšjih sejmih. V tujih državah je veliko več tega - oče je pripovedoval kako so v Franciji velikokrat imeli na ulicah "vrtni sejem" kjer so ljudje prodajali vse od oblačil do elektronike. Pri nas bi marsikomu padla z glave krona, če bi kupil rabljeno majico ali jakno.

Pa tudi dejstvo, da "stvari ne zdržijo več" se mi zdi popolna bedarija. Bolj je problem, ker ljudje z stvarmi ravnajo kot svinje brez, da bi kakorkoli pazili na njih. Da ne omenjamo kako majica, ki malo zbledi ni za v smeti ampak je čisto dobra za nosit. Če ne za drugje pa za delo na vrtu.
http://www.r00li.com

zuzelka ::

roli je izjavil:

Problem (predvsem Slovenske) družbe je tudi, da nočemo kupovati ali prodajati na kakih yard sale-ih ali bolšjih sejmih. V tujih državah je veliko več tega - oče je pripovedoval kako so v Franciji velikokrat imeli na ulicah "vrtni sejem" kjer so ljudje prodajali vse od oblačil do elektronike.


www.bolha.com
V preteklosti (tako kot je tvoj oče govoril o Franciji) pa si šel na boljšjaka v Lj.

Nerazgledani ste res polni sovraštva in nestrpnosti.

ejresnevem ::

glede pametnih tv - aplikacij je zelo malo, zato je mogoče najbolj smiselno vzet android tv box, ki podpira precej android app,
imaš pa tudi multimedijo bolj urejeno. če te ne moti dodaten pilot... pa kakšno usb-priklopno brezžično tipkovnico s touchpadom.

Ganon ::

jype je izjavil:

Ganon je izjavil:

Potrebuješ jo bolj kot kadarkoli. Filme bom gledal na računalniškem zaslonu? Konzolo bom priklopil na računalniški zaslon? Šport in ostalo? Ne, nisem mazohist. Uporabljal bom ogromen zaslon z vrhunsko sliko.
Vsaj glede tebe ima vostok očitno prav.


Kje lahko preberem podrobno analizo? :))

jype ::

Ganon je izjavil:

Kje lahko preberem podrobno analizo? :))
Ne vem, po moje nisi edini, ki ne ve, da so televizorji danes zgolj računalniški monitorji s softverom za vohunjenje o tvojih navadah.

111111111111 ::

ejresnevem je izjavil:

glede pametnih tv - aplikacij je zelo malo, zato je mogoče najbolj smiselno vzet android tv box, ki podpira precej android app,
imaš pa tudi multimedijo bolj urejeno. če te ne moti dodaten pilot... pa kakšno usb-priklopno brezžično tipkovnico s touchpadom.


Ganon je izjavil:


Potrebuješ jo bolj kot kadarkoli. Filme bom gledal na računalniškem zaslonu? Konzolo bom priklopil na računalniški zaslon? Šport in ostalo? Ne, nisem mazohist. Uporabljal bom ogromen zaslon z vrhunsko sliko.


Vso pamet doma furam zunaj televizije. Konzola rabi samo zaslon, PC rabi samo zaslon, TV-ja nimam. Danes nekemu tehnološko ozaveščenemu potrošniku je nesmiselno kupiti smart TV, ampak neke druge opcije nimaš. Ali pač?

WhiteAngel ::

roli je izjavil:

Drugi problem je pa, ker tehnologija leti naprej veliko hitreje kot včasih. Jaz sem ravno prejšnji mesec nabavil nov TV, kljub temu, da je bil stari 4k TV čisto ok.


Čak, zakaj si šel kupit nov TV in zamenjal "starega" 4k? WTF?

          ::

roli je izjavil:

Problem je predvsem, ker na splošno ljudje nimajo več znanj kako nekaj popraviti. Pogosto pri teh stvareh crkne en kondenzator ali kaka malenkost. Ampak včasih je preproste stvari znal marsikdo popraviti doma, danes več ne. Pa se postopek za to ni kaj dosti spremenil. Ja delo z kompleksnimi vezij je bolj komplicirano kot nekoč, ampak ta ne crkujejo tako pogosto. Ker ni znanja je tudi manj ponudbe serviserjev. Zakaj ni znanja? Zato, ker otroke učimo, da "boš kaj polomil", ko hočejo kaj razdreti in zaničujemo poklice kjer nekdo ni diplomiran whatever (ker danes pač vsak mora imeti vsaj faks).


V tem se s tabo ne bi čisto strinjal. Zaradi napredka elektronike precej zadev ne moreš več sam popraviti, če nimaš dostopa do specialnih orodij. Včasih si dobil v lokalni tehnični trgovini spajkalnik, cin žico na metre in kolofonijo praktično za drobiž in s tem si lahko popravljal vse, od televizorja do žlebov. Pa poizkusi sedaj kaj postoriti na kakšni tiskani plošči!

Zanimivo je še nekaj: manjšanje življenjske dobe naprav je posledica "ekologije": zaradi okoljskih standardov v elektroniki ni več dovoljeno uporabljati nekaterih snovi, nadomestne pa prinašajo manjšo vzdržljivost. Torej dobesedno zaradi varovanja okolja proizvedemo več odpadkov. In na to nekateri opozarjamo že dalj časa: varovanja okolja se lotevamo na napačnem koncu in nepremišljeno.

Zgodovina sprememb…

issak ::

WhiteAngel je izjavil:

roli je izjavil:

Drugi problem je pa, ker tehnologija leti naprej veliko hitreje kot včasih. Jaz sem ravno prejšnji mesec nabavil nov TV, kljub temu, da je bil stari 4k TV čisto ok.


Čak, zakaj si šel kupit nov TV in zamenjal "starega" 4k? WTF?


Najbrž ker je bil znižan in 5" večji.
Desktop: i7-12700F | 7900XTX | Asrock H670M-ITX/ax | 32 GB RAM | Dell G3223Q
Server: G4560 | 16GB RAM
OLKB Planck | Logitech G Pro X Superlight | Sennheiser HD6XX

Dag ::

Lahko se kupi kaj takšnega, samo cena ne bo najbolj prijazna :) https://pro.sony/en_GB/products/broadca...

roli ::

zuzelka je izjavil:

roli je izjavil:

Problem (predvsem Slovenske) družbe je tudi, da nočemo kupovati ali prodajati na kakih yard sale-ih ali bolšjih sejmih. V tujih državah je veliko več tega - oče je pripovedoval kako so v Franciji velikokrat imeli na ulicah "vrtni sejem" kjer so ljudje prodajali vse od oblačil do elektronike.


www.bolha.com
V preteklosti (tako kot je tvoj oče govoril o Franciji) pa si šel na boljšjaka v Lj.

Nerazgledani ste res polni sovraštva in nestrpnosti.

Nisem rekel, da ne obstaja ali, da se teh stvari ne poslužuje. Samo precej manj kot v drugih državah.
In ja, sem bil tudi v zadnjem času na bolšjem sejmu. Sicer je malo daleč zato nisem tam pogosto. Ampak očetova izkušnja iz Francije ni iz pred 20 let ampak je precej nedavna.

          je izjavil:

roli je izjavil:

Problem je predvsem, ker na splošno ljudje nimajo več znanj kako nekaj popraviti. Pogosto pri teh stvareh crkne en kondenzator ali kaka malenkost. Ampak včasih je preproste stvari znal marsikdo popraviti doma, danes več ne. Pa se postopek za to ni kaj dosti spremenil. Ja delo z kompleksnimi vezij je bolj komplicirano kot nekoč, ampak ta ne crkujejo tako pogosto. Ker ni znanja je tudi manj ponudbe serviserjev. Zakaj ni znanja? Zato, ker otroke učimo, da "boš kaj polomil", ko hočejo kaj razdreti in zaničujemo poklice kjer nekdo ni diplomiran whatever (ker danes pač vsak mora imeti vsaj faks).


V tem se s tabo ne bi čisto strinjal. Zaradi napredka elektronike precej zadev ne moreš več sam popraviti, če nimaš dostopa do specialnih orodij. Včasih si dobil v lokalni tehnični trgovini spajkalnik, cin žico na metre in kolofonijo praktično za drobiž in s tem si lahko popravljal vse, od televizorja do žlebov. Pa poizkusi sedaj kaj postoriti na kakšni tiskani plošči!

Zanimivo je še nekaj: manjšanje življenjske dobe naprav je posledica "ekologije": zaradi okoljskih standardov v elektroniki ni več dovoljeno uporabljati nekaterih snovi, nadomestne pa prinašajo manjšo vzdržljivost. Torej dobesedno zaradi varovanja okolja proizvedemo več odpadkov. In na to nekateri opozarjamo že dalj časa: varovanja okolja se lotevamo na napačnem koncu in nepremišljeno.

Drži. Kot sem rekel. Ampak zelo zelo velikokrat so za nedelovanje krive kake malenkosti - kaki filter kondenzatorji v napajalnikih na primer. Te se, da še vedno enostavno zamenjat s spajkalnikom in nekaj ostalega osnovnega orodja. ICji crkujejo precej manj pogosto.

To je pa tudi res. Sem bral, da je število problemov v elektroniki je precej poskočilo s prehodom iz leaded cina na lead free. Čeprav so vsaj to s časom izboljšali.

WhiteAngel je izjavil:

roli je izjavil:

Drugi problem je pa, ker tehnologija leti naprej veliko hitreje kot včasih. Jaz sem ravno prejšnji mesec nabavil nov TV, kljub temu, da je bil stari 4k TV čisto ok.


Čak, zakaj si šel kupit nov TV in zamenjal "starega" 4k? WTF?

Ker sem šel na 10" večjega, pa hotel sem ambilight in podporo za HDR. Lahko bi si kaj takega omislil že takrat ampak sem bil pač kreten in si nisem.
http://www.r00li.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: roli ()

WhiteAngel ::

Zanimiv del nakupovalne psihologije je tudi ta, da proizvajalec ne sme doseči, da se navežeš na svoj produkt. Če se, potem ga boš pazil, uporabljal, servisiral, dokler bo šlo itd. Doseči mora instant željo, da ti da kupec denar, potem pa v x-času, da ti mu postane nadležen/pomanjkljiv v primerjavi z novo verzijo produkta. Se pravi, kupci morajo imeti radi tvoj produkt, ampak ne preveč :)

FrRoSt ::

LeQuack je izjavil:

Pika na i je izjavil:

No, saj ni treba ravno podjetij krivit, da si ti tako brez pameti, da kupuješ nespametno.


Ni mišljeno kot topic o mojih shoppign navadah, ampak o trendih ki jih opažam. Lahko je reči izberi pametno, ampak kateri TV ki ga kupiš sedaj pa ni več smart? In to se bo samo še stopnjevalo, zdaj ko proizvajalci vedo da tak model deluje super.

To nima smisla razlagati ljudem, ki ne razmišljajo dlje od lastnega nosu! ;)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere položnice so obvezne za vsakega državljana? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
558346 (6202) Lonsarg
»

Današnja elektronika je potrošna roba

Oddelek: Loža
424957 (3256) _Denny_
»

Hrup soseda - kakšne so dovoljene vrednosti? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13421052 (16388) zmaugy
»

Nakup stanovanja kot naložba (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
504109108 (62081) tommy300

Kurjenje na vasi (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6810707 (8806) dzinks63

Več podobnih tem