» »

Prost prehod posesti

Prost prehod posesti

Temo vidijo: vsi

3p ::

V zadnjih letih se vrstijo primeri, ko lastniki varujejo svoje gozdove in travnike na zelo "zanimive" načine (žeblji, žice).

za začetek v branje:
freedom to roam
vigilantsko "varovanje lastnine" v gozdovih

povzetek naše zakonodaje: https://www.kgzs.si/novica/prost-prehod...

zkz v 5. členu pravi, pravi da to velja le za neobdelovane površine. ali torej prost dostop (oziroma prehod) velja za travnike in pašnike? za gozdove je predpisano, da lastnik mora zagotoviti dostop, lahko pa omeji nabiranje plodov. obiskovalci so v vsakem primeru odgovorni za povzročeno škodo. vožnja je dovoljena le po cestah.

pri nas se po menjavi sistema lastniki očitno "rinejo" v smeri sistemov, kjer je zasebno zemljišče zasebno in nanj ni mogoče vstopati brez izrecnega dovoljenja. tak sistem poznajo zda, avstralija... Še vedno pa smo bližje, recimo, norveškemu sistemu ( https://www.visitnorway.com/plan-your-t... ), kjer je na zasebni lastnini dovoljeno tudi kampiranje.

kaj menite o tem?

ali obiskovalci posegajo v zasebno premoženje, do katerega ima lastnik izključno pravico? ali pa lastniki posegajo v pravico dostopa, ki je bila opredeljena že, ko so postali lastniki in so bili seznanjeni, da z nakupom gozda ne dobijo enakih pravic kot z nakupom gradbene parcele?

PacificBlue ::

Lastniki gozdov placujejo davek od katastrskega dohodka svojih gozdov in pristojbino za vzdrzevanje gozdnih cest.
Po mojem so upraviceni do omejevanja gibanja v svojih gozdovih- na normalen nacin s tablami in opozorili. Je pa zakon pri nas slab, prav tako tudi kazni- 40evrov. Zato se tudi motoristi iz Avstrije vozijo po nasih gozdovih-ker kazen je minimalna, pa se sploh ce te dobijo. Verjamem pa, da enim kmetom ze prenajeda, da mu nekdo povzroca skodo, pristojni pa nic ne ukrepajo.

Furbo ::

Ja če imaš gozd imaš davke, vzdrževanje, lubadar, poti.. pol ti pa vsak kreten lahko rije po njemu.
To se bo moglo končati počasi.

So pa gozdovi izredno poceni in vsak, ki ga rabi, naj si ga kar kupi.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

mn ::

Govorim kot lastnik gozda.

Prost dostop do gozda naj ostane, tudi prosto nabiranje plodov je OK kar se mene tiče, vožnja po naravi pa naj seveda ostane prepovedana.

Me pa moti, da kot lastnik gozda odgovarjam za vso svinjarijo in škodo, ki mi jo povzročijo drugi. Dajte vsaj organizirati neko službo, ki mi bo odpeljala smeti ki mi jih je nekdo drug pripeljal. In pa zelo visoka kazen za tiste, ki smetijo (če se jih sploh da odkriti seveda). Pa ne govorim samo o tem, da pobiram piksne piva po gozdu ampak tudi o gradbenih odpadkih.

In pa naj se poskrbi, da se zakonodaja o prepovedi vožnje v naravnem okolju spoštuje.

Nastavljanje pasti je pa primitivizem brez primere in mora biti ostro sankcioniran.

49106 ::

Zakaj imate gozdove, če pa imate same stroške z njim? Če z njim ne služite vsaj pozitivno nulo, je bolje da ga prodate ali podarite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 49106 ()

bigsmally ::

49106 je izjavil:

Zakaj imate gozdove, če pa imate same stroške z njim? Če z njim ne služite vsaj pozitivno nulo, je bolje da ga prodate ali podarite.


Ne boš verjel, gozd ne obstaja zato da lahko vanj skačete meščani z rolico papirja.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()

Machete ::

Jaz imam precej gozda in sem krosist. Zelo znanstveno opazujem povzročanje škode po vožnji s krosom čez gozd s svojega stroja za opazovanje delanja škode. Mislim, da bi moralo biti vožnja po vlakah in ostalih gozdnih cestah dovoljena vsem. Nikakršna škoda se ne more narediti z vožnjo po že narejenih vlakah (in Slovenija je raj vlak). Vožnja direkt čez gozd poškoduje mlada drevesca in podrastje. Če si pozoren, se da tudi tam peljati brez škode, vendar se strinjam, da je to prepovedano. Zajle in ostalo je nevredno debate. Gre za morilske namene in kazen za ogoržanje življenja bi morala biti vsaj 2 leti zapora.
Lastniku bi moralo biti dovoljeno prosto upravljanje s svojim gozdom, torej omogočena vožnja po njem magari s tankom. Pasti in nevidne prepreke v to kategorijo ne sodijo.
Prispevki za vzdrežvanje goznidh cest so smešno nizki in debili komentatorji, ki podpirajo nastavljanje pasti, naj se na to ne sklicujejo, ker gre za nepomemben drobiž.
Žal pa so rabljeni kroserji prepoceni in dostopni vsakemu mulcu in rokomavhu. Žal vemo, da je vzgoja in kultura na psu. Če bi se vsak obnašal do ostalih obiskovalcev narave pohlevno in spoštljivo, bi bilo konfliktov za 97% manj.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

bigsmally ::

Machete je izjavil:

Mislim, da bi moralo biti vožnja po vlakah in ostalih gozdnih cestah dovoljena vsem


Saj če jaz hodim po hodnikih bloka tudi ne delam nobene škode. V gozdu pa rabiš postaviti kamere ker meščani tam puščajo kupčke belega papirja v vsakem grmu in flaše od kokakole.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: Ales ()

nejcek74 ::

mn je izjavil:

Govorim kot lastnik gozda.
Prost dostop do gozda naj ostane, tudi prosto nabiranje plodov je OK kar se mene tiče, vožnja po naravi pa naj seveda ostane prepovedana....

Lepo povedano mn. V državi moramo biti dovolj pametni, da smo sposobni uveljavljat konsenz, ki lastnikom omogoča uporabo lastnine in jim ne povzroča dodatnih stroškov, pa nam ostalim daje možnost da imamo kaj od narave.
Sem bil v državah kjer je lastnina nedotakljiva, na primer v Južni Afriki pogosto niti iz avta ne moreš stopit na travo, ker je vse ograjeno. Potem vidis, da je evropa s svojim zmernim odnosom čudovit kraj za bivanje.

PrimoZ_ ::

Furbo je izjavil:

Ja če imaš gozd imaš davke, vzdrževanje, lubadar, poti.. pol ti pa vsak kreten lahko rije po njemu.
To se bo moglo končati počasi.

So pa gozdovi izredno poceni in vsak, ki ga rabi, naj si ga kar kupi.


Kot lastnik gozda pravim, da naj ostane prosto gibanje in prosto nabiranje plodov.
Mene ne moti če folk nabira kostanj, gobe, robidnice... ali pa če se sprehaja/vozi skozi gozd.

Edino kar bi moral pisat miljonske kazni je za folk, ki vozi smeti v gozd namesto na deponijo. To bi morali neprimerno strožje preganjat.

Machete ::

bigsmally je izjavil:

Machete je izjavil:

Mislim, da bi moralo biti vožnja po vlakah in ostalih gozdnih cestah dovoljena vsem


Saj če jaz hodim po hodnikih bloka tudi ne delam nobene škode. V gozdu pa rabiš postaviti kamere ker meščani tam puščajo kupčke belega papirja v vsakem grmu in flaše od kokakole.


Mislim, da ne gre posploševati, je pa res še vedno preveč nepotrebnega puščanja dlake za sabo. Papir in kakci me nekako ne motijo, čeprav mogoče ni najlepši pogled. Smeti pa poberem. V zadnjih letih sem sam in z družinico na sprehodih v radiju 10 km fajn spucal vse možne mini kotičke. Veliko smeti je bilo starih, jogurti iz leta 1998 itd.. Stanje se izboljšuje, glede na pretekle dekade.
Več sranja naredijo včasih okoliški kmetje, kot neki t.i. meščani. Vlačijo v gozdove cele kože in mrhovino od klanja, to pa vse zavito v 2 plastični vreči, ko bi vsaj prosto vrgli, da črvi naredijo svoje. Vrvi in folije od bal povsod, kante take in drugačne.. Skratka kmetje so veliko večje svinje od meščanov.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Invictus ::

bigsmally je izjavil:


Saj če jaz hodim po hodnikih bloka tudi ne delam nobene škode.

Saj po skupnih prostorih blokah nimaš kaj hodit.

To je skupni prostor vseh lastnikov stanovanj, ne pa zunanjih. Za zunanje je to zasebna lastnina in tam nimaš kaj početi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Pojdite v AT pogledat, kako je urejeno! Tabla + rampa, cel denarno kazen poznajo.

Jaz sem za omejitev uporabe gozda, ker imam precej slabih izkušenj.
Npr. lansko leto so mi navozili gradbeni odpad v gozd. Rampe ne smem postavit?! Potem planinska pot čez gozd in pašnik. Se najdejo robčki, plastenke, nekateri opravijo potrebo in zraven kup robčkov, ki jih veter prenaša po gozdu.
Če bo prišel kakšen zaguljen inšpektor, mi lahko napiše kazan + pospravit moram nesnago.

sunshine403 ::

Furbo je izjavil:

Ja če imaš gozd imaš davke, vzdrževanje, lubadar, poti.. pol ti pa vsak kreten lahko rije po njemu.
To se bo moglo končati počasi.

Sicer je res da imas "davke, vzdrževanje, lubadar, poti.." imas pa poleg tega tudi subvencije, ki ti jih realno placuje ravno tisti "kreten, ki lahko rije po njem". ;) Tako da ni, da ravno samo placujes in placujes in nimas nic od tega ;)

Furbo ::

Kakšne subvencije naj bi v Sloveniji rabili za gozd? Kvečjemu posekati bi ga morali čim več.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Dag ::

Zato ker se manjšina obnaša kretensko, bi radi prepovedali dostop do gozdov vsem. Verjamem, da vam kot lastnikom dvigne pokrov (meni bi ga tudi), ko vidite, kako nekateri svinjajo in uničujejo.

No, jaz sem za to, da se namesto omejevanja raje poveča nadzor. Policija bi lahko namesto skrivanja po grmovju z radarji povečala nadzor v naravnem okolju, kjer prihaja do kršitev. Isto občinski redarji. Konec koncev bi lahko dali "državnim gozdarjem" (ne vem, kako se uradno imenujejo ti, ki odkazujejo, kaj se lahko seka) pooblastila v smislu rangerjev. Ti zagotovo dobro poznajo lokalne gozdove in problematiko.

Pa visoke kazni, najmanj 200€ za odmetavanje smeti, najmanj 1k€ za vožnjo z motorji.

Če pristanemo na logiko, da se lahko vse, kar je zasebnega zagradi, pol se lahko poslovimo od večine planinskih poti, gorskega turizma ... in saj vemo, kdo je največji zasebni lastnik gozdov v Sloveniji, ne?

Highlag ::

Ljudje se obnašajo v gozdu kot drugje. Če smetijo v mestu, tudi v gozdu. Odmetavanje čikov in podobno, papirčki od bombonov, sedaj še maske.... Če si svinja si povsod.

Drugače pa proti pešcem v gozdu nimam nič. Tudi kolesarjem. Ponavadi ne rinejo čez goščo... Motoriziranih stvari pa ne prenašam. Ropotajo, poleg tega pa ceste razrijejo. Ne more nihče reči da jih ne. Tisti ki silijo z motorji ali 4 kolesniki v gozd ponavadi ne grejo podirat drevesa ali na izlet ampak se grejo tja izživljat. Tega pa ne maram. Ne v gozdu ne drugje. Potem ceste voda mimogrede odplakne in so slabo prevozne. Sploh kakšne vlake, oziroma ceste, ki jih ne vzdržuje gozdna.
Never trust a computer you can't throw out a window

floyd1 ::

Krosarji in štirikolesniki ne sodijo v gozd že zaradi živali. Tako da škodo po mojem delajo v vsakem primeru. Popolnoma razumem tudi lastnike, da tega ne morejo dovoliti. Ne razumem pa zajl in žebljev, oz. inteligence za vsem tem.

Normalni kolesarji in pohodniki po mojem škode ne delajo. Obnašat pa se je seveda treba znat povsod, gozd ni izjema.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vožnja po zasebni poljski poti (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14314885 (11561) Mehmed
»

Izpit in registacija če se ne voziš po cesti?

Oddelek: Na cesti
287670 (5746) krneki0001
»

Žledolom , čiščenje gozdov in lesna industrija (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7614459 (12680) jalovec09
»

Prepoved vstopa na zemljišče!? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5716503 (14978) Okapi

Več podobnih tem